Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, dinaki23 είπε:

Ναι παντου frezyderm προωθειται...!!Εχω δει και τα pharmasept αλλα δεν εχω καταληξει!!Τωρα για δειγματα δεν ξερω αν δινουν στο δικο μου...

Και εγώ παντου της frezyderm   βλέπω. Τώρα ποιο είναι καλό δεν ,δεν έχω ιδέα. Πάνω κάτω όλες οι εταιρείες σχεδόν ίδιες δεν είναι ;Αν υπάρχουν μεγάλες διαφορές ως προς την ποιοτητα ας μας ενημερώσει κάποια. 

20 ώρες πρίν, Marianeo241 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Εγώ έχω πάρει 7 κιλά αλλά πολύ πείνα, κάνω διατροφή με διατροφολόγο....όλο γλυκά σκέφτομαι!!!Πριν δεν τα έτρωγα και ιδιαίτερα.

Εγώ πήρα τελικά το cybex το priam σε κόκκινο!!!Το ερωτεύτηκα!κλείνει ολόκληρο, είναι 12 κιλά και μου άρεσε σαν design!Είναι απο 0 και δεν χρειάζεται πορτ μπεμπέ. Έχει αναρτήσεις και στις 4 ροδες .Επιπλεον κλεινει και στις 2 αν θες να κατεβάσεις το καροτσι σε σκάλες!!!Παραγγείλαμε κρεβατάκι και συρτιαριερα Όπως και καθισματακι για το αυτοκινητο! Ρουχαλάκια δεν έχω πάρει ακόμη. Φίλες μου είπαν ότι δεν χρειάζεται πάνω από 15 στο σύνολο γιατί μεγαλώνει πάρα πολύ γρήγορα. Σκέφτομαι ότι θα μου φέρουν αρκετά και ίσως πάρω 2-3 !!!

Τι άλλο θεωρείτε απαραίτητο;;;

Κορίτσια μην σκάτε έχω φίλη που πηρε 25 και τωρα ειναι πιο αδυνατη απο πριν!!!

Μόνο 7 κιλά;μπράβο σου ειλικρινά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια...χθες ο γιατρος μου εκανε κολπικο υπερηχο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει ενδεχομενο προωρου τοκετου...τωρα αυτο ειναι απολυτο;;γιατι με φοβιζει λιγο ο 7ος μηνας...δεν ξερω γιατι!!

Καλησπέρα, για ποιο λόγο σου έκανε κολπικά υπερηχο; Μήπως τσέκαρε τον τράχηλο κ είδε ότι είναι καλός κ γι αυτό σου είπε ότι δεν υπάρχει ενδεχόμενο για πρόωρο; Όλες μας είμαστε φουλ ανησυχίες αλλά που θα πάει θα περάσει ο καιρός κ θα έρθουν τα ζουζούνια μας ελπίζω στην ώρα τους!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex83 είπε:

Καλησπέρα, για ποιο λόγο σου έκανε κολπικά υπερηχο; Μήπως τσέκαρε τον τράχηλο κ είδε ότι είναι καλός κ γι αυτό σου είπε ότι δεν υπάρχει ενδεχόμενο για πρόωρο; Όλες μας είμαστε φουλ ανησυχίες αλλά που θα πάει θα περάσει ο καιρός κ θα έρθουν τα ζουζούνια μας ελπίζω στην ώρα τους!

ναι για να δει το μηκος του τραχηλου γιατι απ τον κοιλιακο υπερηχο δεν φαινοταν...οταν εκανα την β επιπεδου δεν ειχα κανει κ μου εκανε τωρα!!Αν ειναι πανω απο 2,5mm ειναι καλα μου ειπε κ εγω εχω 3,3...παρολαυτα το σκεφτομαι αυτο με τον προωρο!!


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Έκανα σήμερα τις τυπικές εξετάσεις του μήνα κ ενώ το σάκχαρο στο αίμα είναι καλό βρέθηκε σάκχαρο κ οξονη στα ουρα. Ο γυναικολόγος μου είπε να επαναλάβω την εξέταση κ να μιλήσω με την ενδοκρινολόγο μου γιατί είναι ένδειξη για διαβήτη κύησης. Δεν σας το κρύβω ότι αγχώθηκα πολύ. Με την ενδοκρινολόγο θα μπορώ να μιλήσω την Δευτέρα όποτε μέχρι τότε θα με φάει η αγωνία... ξέρει κάποια σχετικά;

Just now, dinaki23 είπε:

ναι για να δει το μηκος του τραχηλου γιατι απ τον κοιλιακο υπερηχο δεν φαινοταν...οταν εκανα την β επιπεδου δεν ειχα κανει κ μου εκανε τωρα!!Αν ειναι πανω απο 2,5mm ειναι καλα μου ειπε κ εγω εχω 3,3...παρολαυτα το σκεφτομαι αυτο με τον προωρο!!

Από όσο ξέρω είναι μια χαρά ο τράχηλος με αυτή την τιμή! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Έκανα σήμερα τις τυπικές εξετάσεις του μήνα κ ενώ το σάκχαρο στο αίμα είναι καλό βρέθηκε σάκχαρο κ οξονη στα ουρα. Ο γυναικολόγος μου είπε να επαναλάβω την εξέταση κ να μιλήσω με την ενδοκρινολόγο μου γιατί είναι ένδειξη για διαβήτη κύησης. Δεν σας το κρύβω ότι αγχώθηκα πολύ. Με την ενδοκρινολόγο θα μπορώ να μιλήσω την Δευτέρα όποτε μέχρι τότε θα με φάει η αγωνία... ξέρει κάποια σχετικά;

Από όσο ξέρω είναι μια χαρά ο τράχηλος με αυτή την τιμή! 

Οχι για ζαχαρο στα ουρα δεν ξερω...εγω ειχα οριακη καμπυλη ζαχαρου κ μου ειπε απλα να προσεχω γιατι κ αυτο σιναι ενδειξη διαβητη(ειδικα αν εχεις καποιον στο οικογενειακο περιβαλλον με ζαχαρο)

  • Ευχαριστώ 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρά νομίζω ότι πάμε όλες!Εξάλλου όλες έχουμε τα άγχη μας!Εμένα στην β επιπεδου βρήκαν ήπια διαταση του εντέρου από τότε το παρακολουθώ και έχουμε αρκετό άγχος αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι συνέχεια !!!!

@dinaki23 να μην σε ανησυχεί ο 7ος ....έχουμε μεγάλα μωρά πια! 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2020 at 9:31 ΜΜ, Pagotoula είπε:

Καλησπέρα Μαράια. Εννοείται πως αν το θες μαζεύεται! Μπορείς να ακολουθήσεις ένα προσεκτικό κι υγιεινό πρόγραμμα διατροφής και να μην πάρεις καθόλου παραπάνω ή να χάσεις κιόλας... Μπορείς να συμβουλευτείς τον γυναικολόγο σου ή ακόμα καλύτερα ενδοκρινολόγο (αν έχεις) ή κάποιον διατροφολόγο. Πάνω κάτω θα χρειαστεί να κόψεις γλυκά, ζάχαρη, junk food (αν έτρωγες), τηγανητά και λιπαρά φαγητά. Θα τρως πιο συχνά και μικρά γεύματα κι όχι λίγα και μεγάλα, σαν σνακ θα βάλεις υγιεινές επιλογές (φρούτο και γιαούρτι ή ξηρούς καρπούς, γιαούρτι και μέλι ή μπάρα δημητριακών, κέικ από μαύρο αλεύρι και μέλι κλπ) και στα κυρίως γεύματα απλά θα είσαι πιο προσεκτική (αποφεύγεις είπαμε τα λιπαρά, τις ζύμες, σφολιάτες, κρέμες γάλακτος, βαριές σάλτσες), αλλά χωρίς να κόψεις κάτι, απλά θα τρως νορμάλ ποσότητα (λαδερά, όσπρια, κρεατάκι, ψάρι, κοτόπουλο, σαλάτες, μαύρα μακαρόνια, ρύζι, κοκ). Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι. Καλή επιτυχία και με το καλό το μπεμπέ!!

Όχι λιγάκι πάρα πολύ με βοήθησες!!!! Αυτός είναι κ ο σκοπός να μη πάρω αλλά η να πάρω αλλά το πολύ 3.. Είναι κρίμα δηλ!!! Σε ευχαριστώ πολύ ❤️ ❤️ ❤️ 

On 5/2/2020 at 9:57 ΜΜ, tzoukos είπε:

Μην στεναχωριεσαι κουκλα μου!!! Μολις με το καλο ερθουν τα μωρακια μας θα μαζευτουμε και θα ξανα φτιαξουμε κορμι!!!!! Εως τοτε ας το απολαυσουμε....!!!

Χαχαχαχαχαχαχα

Έτσι!! Χα χα ευχαριστώωωωω

On 5/2/2020 at 10:35 ΜΜ, Mum to be είπε:

Μη στεναχωριέσαι κορίτσι μου, θα φυγουν τα κιλά. Μήπως έτρωγες πολυ λίγο πριν μείνεις έγκυος και τώρα παιρνεις πιο ευκολα ;το έχω παθει και εγώ. Εκανα πολυ αυστηρή διατροφή πριν την εγκυμοσυνη, με συνέπεια τώρα που τρώω παραπάνω να βαζω πιο ευκολα. Πάντως, αν δεν τρως πολλα επεξεργασμένα λιπαρά πιστευω οτι θα τα χάσεις ευκολα μετά τη γεννά με διατροφή . Αν προσεχεις μπορεί να μην παρεις παραπάνω κιλά μέχρι να γεννήσεις. Σε κάθε περιπτωση εσυ να είσαι καλά και το παιδάκι σου και όλα θα γίνουν. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το σχόλιο σου!! Όχι δεν έτρωγα λίγο πριν μείνω έγκυος έτρωγα κανονικά νταξει δεν έτρωγα πίτσα κ μακαρόνια κάθε μέρα αλλά όταν τυχαίνε έτρωγα κ με το παραπάνω... Τώρα απλώς τρώω παααρα πολύ κ πεινάω συνέχεια... Πάντως η κουμπαρα μ έχει πάρει μόνο 3 κιλά κ ειναι στον 6 ο22 εβδομάδων... Προσέχει φουλ αλλά γενικά λέει ότι δε πεινάει παραπάνω... Λέω μωρή ρουφιανα εμενα όλη μέρα γουργουριζει το στομάχι μου πως δε πεινας? Κ όμως η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετικη όντως εκεί έχω καταλήξει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2020 at 9:44 PM, Marianeo241 said:

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Εγώ έχω πάρει 7 κιλά αλλά πολύ πείνα, κάνω διατροφή με διατροφολόγο....όλο γλυκά σκέφτομαι!!!Πριν δεν τα έτρωγα και ιδιαίτερα.

Εγώ πήρα τελικά το cybex το priam σε κόκκινο!!!Το ερωτεύτηκα!κλείνει ολόκληρο, είναι 12 κιλά και μου άρεσε σαν design!Είναι απο 0 και δεν χρειάζεται πορτ μπεμπέ. Έχει αναρτήσεις και στις 4 ροδες .Επιπλεον κλεινει και στις 2 αν θες να κατεβάσεις το καροτσι σε σκάλες!!!Παραγγείλαμε κρεβατάκι και συρτιαριερα Όπως και καθισματακι για το αυτοκινητο! Ρουχαλάκια δεν έχω πάρει ακόμη. Φίλες μου είπαν ότι δεν χρειάζεται πάνω από 15 στο σύνολο γιατί μεγαλώνει πάρα πολύ γρήγορα. Σκέφτομαι ότι θα μου φέρουν αρκετά και ίσως πάρω 2-3 !!!

Τι άλλο θεωρείτε απαραίτητο;;;

Κορίτσια μην σκάτε έχω φίλη που πηρε 25 και τωρα ειναι πιο αδυνατη απο πριν!!!

Καλημέρα!! Αυτό που είχα αναφέρει και σε άλλο σχόλιο ότι βρήκα σούπερ χρήσιμο, ήταν ο κάδος για τις πάνες. Είχα πάρει αυτόν της premaman (orchestra) όπου μπορείς ναβάλεςι ό,τι σακούλα θες, δεν έχει ανταλλακτικά. Πραγματικά με έσωσε και με σώζει μιας και ο γιος μου δεν έχει βγάλει ακόμη την πάνα (είναι σχεδόν 2,5).

17 hours ago, Ξένη said:

Καλησπέρα...Εγώ για τα ρουχαλακια θα πάρω το proderm, σαμπουάν και κρέμες έχω δει της frezyderm αλλά νομίζω στο νοσοκομείο (ιδιωτικο) όταν φεύγεις σου δίνουν διάφορα δείγματα...

Μαλακτικό στα ρούχα των μωρών νομίζω δεν κάνει μέχρι κάποια ηλικία,  αν και δεν χρειάζεται,  είναι τόσο μαλακά και μοσχοβολουν μωρουδιακα...

Κορίτσια αν και αγια πορρυπατνικό δεν μπορώ να σας πω μιας και δεν είμαι Ελλάδα, για το μαλλακτικό σίγουρα να το αποφύγετε! Εγώ μέχρι να γίνει 2 ο γιος μου δεν έβαζα καθόλου. 'Οταν έκλεισε το χρόνο ξεκίνησα να πλένω τα ρούχα του μαζί με τα δικά μας αλλά στην αρχή πάντα ξεχωριστά. Ποτέ βέβαια δεν έπλενα στους 60 ή 90. Στους 40 και τα σιδέρωνα μετά. Δεν είχε πάθει ποτέ κάτι :)  Να' ναι καλά τα παιδάκια μας θα αναστενάξουν τα πλυντήρια :grin:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια για την εποχη που θα γεννησουμε θα παρετε κουβερτες;;κι αν ναι,τι υφασμα;;πικε;;;

Έλα ντε...Και εγώ τα σκέφτομαι αυτά..  μάλλον Μαλακές κουβερτουλες αγκαλιάς...Μάιο στη Θεσσαλονίκη κάνει ακόμη κρύο νομίζω!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσακια ,τι κανετε;Πηγαμε στο γιατρο.Ολα καλα.Ο μπεμπης 620 γρμ.Τραχηλος 4,5. Σουπερ.Πηρα 3 κιλα σε 2 μηνες σχεδον.Εφτασα τα 63. Βεβαια ειχα ξεκινησει 61.Το μονο που με αγχωσε λιγο ειναι οτι βρεθηκε λιγο λευκωμα στα ουρα( κινδυνος για προεκλαμψια)/.Βεβαια μεχρι χτες εβαζα λογω χαμηλης πιεσης πολυ αλατι.Μου ειπε να το μειωσω και να πινω πολυ νερο και θα ειμαι ενταξει.Αφου τα ειπε αυτα και αγχωθηκα μετρησε πιεση και ηταν 97/62. Πλακα μου κανουν;

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Mariaia είπε:

Όχι λιγάκι πάρα πολύ με βοήθησες!!!! Αυτός είναι κ ο σκοπός να μη πάρω αλλά η να πάρω αλλά το πολύ 3.. Είναι κρίμα δηλ!!! Σε ευχαριστώ πολύ ❤️ ❤️ ❤️ 

Έτσι!! Χα χα ευχαριστώωωωω

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το σχόλιο σου!! Όχι δεν έτρωγα λίγο πριν μείνω έγκυος έτρωγα κανονικά νταξει δεν έτρωγα πίτσα κ μακαρόνια κάθε μέρα αλλά όταν τυχαίνε έτρωγα κ με το παραπάνω... Τώρα απλώς τρώω παααρα πολύ κ πεινάω συνέχεια... Πάντως η κουμπαρα μ έχει πάρει μόνο 3 κιλά κ ειναι στον 6 ο22 εβδομάδων... Προσέχει φουλ αλλά γενικά λέει ότι δε πεινάει παραπάνω... Λέω μωρή ρουφιανα εμενα όλη μέρα γουργουριζει το στομάχι μου πως δε πεινας? Κ όμως η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετικη όντως εκεί έχω καταλήξει 

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν πεινάω πολυ, απλα επειδή δεν καπνίζω τρώω. Μου λείπει τρομερά το τσιγάρο , ακόμα και τώρα που είμαι στα τέλη του 6ου μήνα. Ειδικά τα βράδια συνήθως πριν την εγκυμοσυνη δεν έτρωγα τίποτα μόνο τσιγάρο, τώρα τρώω , οχι απέξω και γλυκά αλλά πολυ φαι, φρέσκα και αποξηραμένα φρουτα. Μιλαμε θα σκάσω. Παρηγοριεμαι τουλάχιστον ότι το μωρό παιρνει πολλες βιταμίνες. Περπατάω και πολυ , τι να πω. Πιστευω οτι θα επανέλθω γρήγορα με διατροφή και γυμναστική. Να δουμε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marianeo241 said:

Έλα ντε...Και εγώ τα σκέφτομαι αυτά..  μάλλον Μαλακές κουβερτουλες αγκαλιάς...Μάιο στη Θεσσαλονίκη κάνει ακόμη κρύο νομίζω!

 

Κορίτσια μου νομίζω ότι στην Ελλάδα θα σας κάνει ζέστη οπότε πιο πολύ θα έλεγα βαμβακερές κουβερτούλες. επίσης είχα βρει πρακτικές τις τύπου φλις που καλύπουν αν κάνει τυχόν κρύο. Το πάπλωμα νομίζω θα ήταν υπερβολή. Αλλά αν έχετε διλήμματα, ένα πάπλωμα για κούνια 70χ140 που είχα πάρει για το γιο μου, το χρησιμοποιεί ακόμη που είναι 2,5. Οπότε και να αγοράσετε πάπλωμα δεν θα πάει στράφι. 

  • Μου αρέσει 2

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , dinaki23 είπε:

Κοριτσια για την εποχη που θα γεννησουμε θα παρετε κουβερτες;;κι αν ναι,τι υφασμα;;πικε;;;

Εγώ έλεγα πάρω μια λεπτή και μια χοντρή κουβερτουλα, δεν ξέρω τι καιρό θα έχει το Μάιο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet said:

Καλησπερα κοριτσακια ,τι κανετε;Πηγαμε στο γιατρο.Ολα καλα.Ο μπεμπης 620 γρμ.Τραχηλος 4,5. Σουπερ.Πηρα 3 κιλα σε 2 μηνες σχεδον.Εφτασα τα 63. Βεβαια ειχα ξεκινησει 61.Το μονο που με αγχωσε λιγο ειναι οτι βρεθηκε λιγο λευκωμα στα ουρα( κινδυνος για προεκλαμψια)/.Βεβαια μεχρι χτες εβαζα λογω χαμηλης πιεσης πολυ αλατι.Μου ειπε να το μειωσω και να πινω πολυ νερο και θα ειμαι ενταξει.Αφου τα ειπε αυτα και αγχωθηκα μετρησε πιεση και ηταν 97/62. Πλακα μου κανουν;

Άντε τέλεια!!! μεγαλώνει ο μπεμπάκος! Το λέυκωμα είανι δείκτης μόνο για την προεκλαμψία ή και για τίποτε άλλο; Γιατί 97/62 δεν μου κάνει για υψηλή πίεση :grin: Φαντάζομαι ότι κι εσύ λόγω του παιδιού δεν βάζεις πολύ αλάτι στο φαγητό. Έχω συνηθίσει πλέον να τα τρώω όλα ανάλατα σχεδόν. 


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...