Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 17 λεπτά , linaa είπε:

      Άντε καλέ μην έχεις ανχος επιρεαζει αρνητικά. Σε πάω στοίχημα ότι θα γεννήσεις κανονικά μετά τις 36 εβδομάδες . Χαλάρωσε. Άσε τις προβλέψεις Κ επικεντρωσου στον στόχο σου .

      οχι δεν το νιώθω αν άγχος ! παρολο που δεν πρέπει τόσο νωρίς και δεν το θέλω , εχω μια περίεργη προσμονή! ίσως τώρα αρχίζει να μ μοιάζει πιο χειροπιαστό ! δεν θα παω τόσο , νιώθω πιέσεις χαμηλά εγώ παρακαλάω να παω 32 εστω ! 

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια μολις γυρισα απο τον γιατρο...μου εκανε ενδοκολπικη εξεταση κ πεθανα απ τον πονο ...μου εκανε κινησεις για να μου προκαλεσει πονους...αν δεν εχω γεννησει μεχρι την Πεμπτη,Παρασκευη παω για προκληση...ο πλακουντας ειναι γερασμενος μου ειπε κ συν το ζαχαρο δεν με αφηνει μετα την ΠΗΤ...εχω κ διαστολη 2 ...τι να πω...αγχωθηκα λιγο...

Άντε μπράβο....έρχεται!!!Με το καλό!!!

  • Ευχαριστώ 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια μολις γυρισα απο τον γιατρο...μου εκανε ενδοκολπικη εξεταση κ πεθανα απ τον πονο ...μου εκανε κινησεις για να μου προκαλεσει πονους...αν δεν εχω γεννησει μεχρι την Πεμπτη,Παρασκευη παω για προκληση...ο πλακουντας ειναι γερασμενος μου ειπε κ συν το ζαχαρο δεν με αφηνει μετα την ΠΗΤ...εχω κ διαστολη 2 ...τι να πω...αγχωθηκα λιγο...

Μπραβο με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου!!!!

Τοσο πολυ ποναει βρε κοριτσια η ενδοκολπικη εξεταση;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε μου χει πει τίποτα για εξετααη κολπικα. Εννοω να δω αν έχω κάποιο μικρόβιο. Θυμαμαι οτι ειχα κανει στο πρωτο τριμηνο για μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα και ειχαν βγει αρνητικα. Θα παρω τηλ τη πεμπτη να ρωτησω αν ειναι ν μου γραψει να τα κάνω. Κοριτσια ολη μερα γκρινιαζω δεν αντέχω αλλο. Χτες ξύπνησα κατα τις 4το πρωι απο την απίστευτη καουρα που ένιωθα πηρα μαλοξ μς αφησε καμια ωρα και μετα παλι τα ιδια απίστευτα ανυποφορο πραγμα σαν ν μ ανεβαινε κ το φαγητο στον οισοφαγο. Μου ρθε εμετος ηρεμησα απο τη καουρα με πόναγε το στομαχι μου μετα. Καλα ο υπνος ειχε παει περιπατο. Χαλια ύπνος ο χτεσινος. Σημερα με επιασε η πλατη μου μιλαμε για πονο. Λεω οκ αυτο ηταν παραδίδω το πνεύμα μου. Πραγματικά σημερα κάθομαι ολη μερα δεν εκανα τιποτα κ να θελα δε μπορω ποναει η πλατη μου πανω απο 10 λεπτα κ πολλά ειπα δεν αντεχω να περπατησω. Μονο να περιμενω μπορω και μου εχουν σπασει κ τα νευρα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lalom είπε:

Εμενα δε μου χει πει τίποτα για εξετααη κολπικα. Εννοω να δω αν έχω κάποιο μικρόβιο. Θυμαμαι οτι ειχα κανει στο πρωτο τριμηνο για μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα και ειχαν βγει αρνητικα. Θα παρω τηλ τη πεμπτη να ρωτησω αν ειναι ν μου γραψει να τα κάνω 

Κανουν για GBS (β-αιμολυτικο στρεπτοκοκκο) αλλα εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι την κανουν στο μαιετηριο πριν γεννησεις και αν ειναι θετικο σου βαζουν ενδοφλεβια πενικιλινη! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, tzoukos είπε:

Κανουν για GBS (β-αιμολυτικο στρεπτοκοκκο) αλλα εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι την κανουν στο μαιετηριο πριν γεννησεις και αν ειναι θετικο σου βαζουν ενδοφλεβια πενικιλινη! 

Ααα οκ σε ευχαριστώ πολυ. Γιατί εμενα ο γιατρός ειναι πολυ σχολαστικος με τις εξετάσεις κ μου εκανε εντύπωση μηπως το ξεχασε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sofi_94 είπε:

Κορίτσια το πρωί είχα κάτι σαν διαρροή έτσι νόμιζα τουλάχιστον πάω στο νοσοκομείο μου κάνουν νστ με εξετάζουν ενδοκολπικα 2 εκ ο τράχηλος κοντύνει αλλά έχω χλαμύδια και μου δώσε αντιβίωση και μου είπε ότι έπρεπε να δω κάνει θεραπεία ενώ η γιατρός η εξωτερική που με παρακολουθούσε μου έλεγε ότι απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη η θεραπεία για χλαμύδια λοιπόν μου είπε αυτός ότι εάν σε περίπτωση σπασουνε τα νερά θα είναι επικίνδυνο για το μωρό για τα μάτια του και άλλα όργανα να μην μολυνθεί αύριο που έχω κα ο όλα ραντεβού να μιλήσω με τον γυναικολόγο μου λέω ρε παιδί μου μήπως να το πάω με καισαρική να μην το διακινδυνεύω τι λέτε?

Κοριτσι μου, για τα χλαμύδια δίνουν αντιβιοτικά στην εγκυμοσυνη που δεν είναι επικίνδυνα . Πρώτη φορά ακουω ότι είναι επικίνδυνο , ειδικά στο τρίτο τρίμηνο. Εγώ που έχω στρεπτοκοκκο θα παρω πενικιλίνη πριν τη γεννά για να παω για φυσιολογικο. Δεν είναι ότι καλυτερο η αντιβίωση αλλά σίγουρα είναι καλυτερα να παρεις για να καταπολεμήσει το οποιοδήποτε μικροβιο παρα να μην παρεις και να πας με καισαρική. Στην αρχή της εγκυμοσυνης είχες κάνει καλλιέργεια κολπικού υγρου και βγηκε ενταξει;

Εγώ θα σε συμβούλευα να παρεις και άλλη γνώμη από αυτή του γιατρου σου. 

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια μολις γυρισα απο τον γιατρο...μου εκανε ενδοκολπικη εξεταση κ πεθανα απ τον πονο ...μου εκανε κινησεις για να μου προκαλεσει πονους...αν δεν εχω γεννησει μεχρι την Πεμπτη,Παρασκευη παω για προκληση...ο πλακουντας ειναι γερασμενος μου ειπε κ συν το ζαχαρο δεν με αφηνει μετα την ΠΗΤ...εχω κ διαστολη 2 ...τι να πω...αγχωθηκα λιγο...

Αντε έρχεται το μωρό. Μακάρι να γεννήσεις μέχρι την Παρασκευή. 

Η ενδοκολπικη εξεταση πονάει τόσο πολυ;έχω ακουσει από πολλες ότι είναι χειρότερη και από την γεννά. Φοβάμαι όταν έρθει η ώρα να με εξετάσει ο γιατρός. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια μολις γυρισα απο τον γιατρο...μου εκανε ενδοκολπικη εξεταση κ πεθανα απ τον πονο ...μου εκανε κινησεις για να μου προκαλεσει πονους...αν δεν εχω γεννησει μεχρι την Πεμπτη,Παρασκευη παω για προκληση...ο πλακουντας ειναι γερασμενος μου ειπε κ συν το ζαχαρο δεν με αφηνει μετα την ΠΗΤ...εχω κ διαστολη 2 ...τι να πω...αγχωθηκα λιγο...

Προφανώς δεν υπήρχε άλλος τρόπος κ έπρεπε να γίνει η κολπικη εξέταση για να προκαλέσει πόνους; Έχω ακούσει κ από άλλες κοπέλες ότι είναι τρομερός πόνος! Ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι η ταλαιπωρία σου θα έχει αποτελεσμα και θα έρθει το μωράκι μόνο του! Το ότι έχεις διαστολή δυο δεν σημαίνει ότι ξεκινάει η διαδικασία σιγά σιγά;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lalom είπε:

Εμενα δε μου χει πει τίποτα για εξετααη κολπικα. Εννοω να δω αν έχω κάποιο μικρόβιο. Θυμαμαι οτι ειχα κανει στο πρωτο τριμηνο για μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα και ειχαν βγει αρνητικα. Θα παρω τηλ τη πεμπτη να ρωτησω αν ειναι ν μου γραψει να τα κάνω. Κοριτσια ολη μερα γκρινιαζω δεν αντέχω αλλο. Χτες ξύπνησα κατα τις 4το πρωι απο την απίστευτη καουρα που ένιωθα πηρα μαλοξ μς αφησε καμια ωρα και μετα παλι τα ιδια απίστευτα ανυποφορο πραγμα σαν ν μ ανεβαινε κ το φαγητο στον οισοφαγο. Μου ρθε εμετος ηρεμησα απο τη καουρα με πόναγε το στομαχι μου μετα. Καλα ο υπνος ειχε παει περιπατο. Χαλια ύπνος ο χτεσινος. Σημερα με επιασε η πλατη μου μιλαμε για πονο. Λεω οκ αυτο ηταν παραδίδω το πνεύμα μου. Πραγματικά σημερα κάθομαι ολη μερα δεν εκανα τιποτα κ να θελα δε μπορω ποναει η πλατη μου πανω απο 10 λεπτα κ πολλά ειπα δεν αντεχω να περπατησω. Μονο να περιμενω μπορω και μου εχουν σπασει κ τα νευρα μου. 

Αχ κοριτσι μου υπομονή. Τι έμεινε ;

Η κολπική καλλιεργεία συνήθως γίνεται στο πρωτο τρίμηνο και στο μετά στο τρίτο. Στη πρώτη είχα βγει εντελώς καθαρή . Στη δευτερη βγήκα θετική στο στρεπτοκοκκο που υπάρχει στη χλωρίδα του στομαχιου και του Κόλπου και συνήθως παρουσιαζεται συχνά στις έγκυες γυναίκες. Γενικά έχω καταλάβει ότι ο κάθε γιατρός ακολουθεί τα δικά του. Υπάρχουν κάποιοι που δεν γράφουν καν την καλλιέργεια. Πιστευω οτι πρεπει να την κάνουν όλες. Ειδικά όταν υπάρχει κίνδυνος για το νεογνό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mum to be είπε:

Αχ κοριτσι μου υπομονή. Τι έμεινε ;

Η κολπική καλλιεργεία συνήθως γίνεται στο πρωτο τρίμηνο και στο μετά στο τρίτο. Στη πρώτη είχα βγει εντελώς καθαρή . Στη δευτερη βγήκα θετική στο στρεπτοκοκκο που υπάρχει στη χλωρίδα του στομαχιου και του Κόλπου και συνήθως παρουσιαζεται συχνά στις έγκυες γυναίκες. Γενικά έχω καταλάβει ότι ο κάθε γιατρός ακολουθεί τα δικά του. Υπάρχουν κάποιοι που δεν γράφουν καν την καλλιέργεια. Πιστευω οτι πρεπει να την κάνουν όλες. Ειδικά όταν υπάρχει κίνδυνος για το νεογνό. 

Και γω στο πρώτο τρίμηνο καθαρη. Τωρα θα του το θυμισω την πεμπτη και θα δω τι θα μ πει. Λιγο εμεινε βουνο μου φαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κολπική καλλιέργεια έκανα στις πρώτες εξετάσεις κ μετά στον 7ο μήνα. 
Σήμερα είμαι 38&6 κ κολπική εξέταση μου έκανε 2 εβδομάδες πριν κ όντως ήταν ενοχλητικό. Σήμερα που πήγα για τελευταία φορά στο ιατρείο μου είπε Παρασκευή και Κυριακή πάω κλινική για καρδιοτοκογράφο κ αν δεν έχω γεννήσει μέχρι την άλλη Τρίτη θα με βάλει για πρόκληση. Βέβαια φεύγοντας μεταξύ σοβαρού κ αστείου μου είπε : τα λέμε το βράδυ και γελούσε..... λέτε να είδε κάτι κ να με προετοιμάζει;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια η απλη κολπικη εξεταση που γινεται για να δει την διαστολη ειναι ενοχλητικη αλλα παλευεται...εμενα το εχωσε μεχρι την καρδια μου χαχαχα ετσι μου φανηκε παντως για να προκαλεσει προπαρασκευαστικους πονους,σκεφτειτε τωρα εχω αιμα κ υγρα απ την εξεταση...δεν γινεται σε ολες!!...αν σπασουν τα νερα πχ δεν υπαρχει περιπτωση να το κανει...εμενα το εκανε για να γεννησω μεσα στις επομενες μερες για τους λογους που σας ειπα πριν...Το οτι εχω διαστολη σημαινει οτι κοντευω λογικα...

  • Χαχα 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια η απλη κολπικη εξεταση που γινεται για να δει την διαστολη ειναι ενοχλητικη αλλα παλευεται...εμενα το εχωσε μεχρι την καρδια μου χαχαχα ετσι μου φανηκε παντως για να προκαλεσει προπαρασκευαστικους πονους,σκεφτειτε τωρα εχω αιμα κ υγρα απ την εξεταση...δεν γινεται σε ολες!!...αν σπασουν τα νερα πχ δεν υπαρχει περιπτωση να το κανει...εμενα το εκανε για να γεννησω μεσα στις επομενες μερες για τους λογους που σας ειπα πριν...Το οτι εχω διαστολη σημαινει οτι κοντευω λογικα...

Πόνεσα κ μόνο που το διάβασα... ας έχει επιτυχία τουλάχιστον!!!

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Να πω και το άλλο λοιπόν την προηγοενη εβδ τον έβγαζε 2700 και 2 εβδομάδες πίσω σε εβδομάδες και ανάπτυξη και σήμερα μου τον έβγαλε 3200 και πάλι 2 εβδομάδες πίσω βαλθηκανε να με τρελάνουμε η εγώ είμαι τρελή? Με έχει φάει η αγωνία να σκασω ειμαι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mum to be είπε:

Κοριτσι μου, για τα χλαμύδια δίνουν αντιβιοτικά στην εγκυμοσυνη που δεν είναι επικίνδυνα . Πρώτη φορά ακουω ότι είναι επικίνδυνο , ειδικά στο τρίτο τρίμηνο. Εγώ που έχω στρεπτοκοκκο θα παρω πενικιλίνη πριν τη γεννά για να παω για φυσιολογικο. Δεν είναι ότι καλυτερο η αντιβίωση αλλά σίγουρα είναι καλυτερα να παρεις για να καταπολεμήσει το οποιοδήποτε μικροβιο παρα να μην παρεις και να πας με καισαρική. Στην αρχή της εγκυμοσυνης είχες κάνει καλλιέργεια κολπικού υγρου και βγηκε ενταξει;

Εγώ θα σε συμβούλευα να παρεις και άλλη γνώμη από αυτή του γιατρου σου. 

Αντε έρχεται το μωρό. Μακάρι να γεννήσεις μέχρι την Παρασκευή. 

Η ενδοκολπικη εξεταση πονάει τόσο πολυ;έχω ακουσει από πολλες ότι είναι χειρότερη και από την γεννά. Φοβάμαι όταν έρθει η ώρα να με εξετάσει ο γιατρός. 

Ναι έκανα στον προγεννητικό και βγήκε θετική νομίζω δεν είμαι σίγουρη αλλά ο γιατρός που με παρακολουθεί μέχρι τώρα δεν έπρεπε να μου πει για αντιβίωση ?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sofi_94 είπε:

Ναι όμως με τρόμαξε τώρα με το ότι εάν σπάσουν τα νερά θα υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης και τα λοιπά ενώ η άλλη γιατρός με έλεγε ότι απαγορεύεται η θεραπεία για αυτό στην εγκυμοσύνη αυτός μου λέει αλλά και λέω ας μιλήσω σ αυτόν που με βλέπει εξαρχής να καταλήξουμε εγώ θέλω ότι καλύτερο για αυτόν και ας φάω μαχαίρι αλλιώς δεν το συζητώ δεν έχω κάνει χειρουργείο και μόνο στην ιδέα τρέμω

ο γιατρός που σε εξέτασε τώρα είχε δίκιο... έπρεπε να είχες πάρει θεραπεία μόλις έγινε η διάγνωση, με αντιβίωση συμβατή με την εγκυμοσύνη... πάντως δεν πιστεύω ότι προλαβαίνουν να θεραπευτούν τα χλαμύδια σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα μέχρι τον τοκετό σου... στον άντρα σου έχουν δώσει θεραπεία;


cZfsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...