Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Πρόβλημα Υπογονιμότας


Recommended Posts

Καλημέρα σας κορίτσια.

Γράφω κατα καιρούς στο φόρουμ αλλά είχα καιρό να γράψ και είπα να ανοίξω αυτό το θέμα γιατί είναι κάποια θέματα που με απασχολούν και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Αρχικα να σας πω ότι προσπαθούμε πάνω από 1 ετος για μωρακι χωρίς αποτελεσμα με τεστ ωορρηξιας.

Πριν 3 μηνες ξεκινησαμε να μας παρακολουθει γιατρος και καναμε εξετασεις σαλπιγγογραφιας, καλλιεργιες,σπερμοδιαγραμμα κλπ. 

Το προβλημα τελικα εντοπιστηκε μονο σε μενα αφου εχω μια βουλωμενη σαλπιγγα και επιπλεον ο γιατρος μου ειπε οτι εχω εικονα πολυκυστικων ευτυχως οχι σε βαρια μορφη αφου κανω κανονικα ωορρηξια και εχω κυκλο 27-32 μερες περιπου.

Παρακαλολουθω την ωορρηξια πια απο τον περασμενο μηνα με γυναικολογο αφου εχω κ μια κλειστη σαλπιγγα και ο γιατρος μου ειπε να ξεκινησω τα PROFERTIL FEMALE τα οποια και παιρνω 1 μηνα τώρα.

Είναι αισιοδοξος και μου λεει οτι δεν είναι και τοσο τραγικη η κατασταση μου απλα το παρακολουθουμε να κανω οωρρηξια απο την καλη πλευρα και περνω και τις βιταμινες μου. 

Να αναφερω οτι εκανα και εξεταση AMH(δείχνει απόθεμα ωαρίων) μαζί με τις υπόλοιπες ορμονολογικές και βγήκε πολύ καλή ευτυχως, γιατι σε ενα κυκλο ειχα λιγο πανω απο το οριο την FSH 

Στην επισκεψη αυτου του μηνα ειπα στο γιατρο μου κατι που συμβαινει σχεδον καθε μήνα, οτι εχω περιοδο περιπου μετα απο 11 μερες μετα την ωορρηξια και μου ειπε οτι μαλλον αυτο δειχνει ελλειψη προγεστερονης και θα πρεπει να παρω utrogestan στο δευτερο μισο του κυκλου. Βασικα μου μιλησε πιθανότατα για ανεπαρκεια ωχρινικης φασης

Το ερωτημα ειναι κοριτσια εχει τυχει σε καποια κατι τετοιο και να παρει utrogestan? Πιστευεται οτι μπορει να ειναι σημαντικος λογος και αυτο να φταιει?

Προς το παρον ο γιατρός παρακολουθεί το σώμα μου και μου ειπε μετα το τριμηνο αν δεν τα καταφέρουμε θα δουμε πως θα ήταν καλό  για το σώμα μου να  προχωρήσουμε. 

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Γράψτε μου τις ιστορίες σας εάν θέλετε.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσι μου! έχεις παρατηρήσει πως κάθε μήνα τον τελευταίο χρόνο που χρησιμοποιείς τεστ ωορρηξίας, έρχεται η περίοδος 11 μέρες περίπου μετά την ημέρα ωορρηξίας? αν ισχύει αυτό σημαίνει πως η ωορρηξία που κάνεις δεν είναι καλής ποιότητας κ γι αυτό δεν μένεις έγκυος. αυτά μου έλεγε ένας παλιός γιατρός που είχα. πως δεν κάνω πάντα ωορρηξία κ όποτε κάνω δεν είναι καλής ποιότητας(δεν ξέρω ακριβώς τι εννοούσε λέγοντάς καλής ποιότητας). ο καινούριος γιατρός όμως μου είπε πως εφόσον κάνω ωορρηξία αργά ή γρήγορα θα μείνω έγκυος, να μην τα ψάχνω πολύ γιατί είναι κ ψυχολογικό το ζήτημα. ο παλιός γιατρός δεν μου είχε προτείνει προγεστερόνη πάντως, είχε προτείνει πρόκληση ωορρηξίας, κάτι που δεν έκανα τελικά. θεωρούσε πως εφόσον αν προκαλέσουμε ωορρηξία θα πετύχουμε εγκυμοσύνη. γιατί αν την προκαλέσουμε εμείς με χάπια θα είναι καλής ποιότητας. Εγώ είχα μεγάλο θέμα με τους κύκλους μου όμως, δεν είχα σταθερό σαν τον δικό σου.είχα κύκλους 32-55 μέρες κ σε πολλούς δεν έκανα καν ωορρηξία. Εσύ κάνεις ωορρηξία κανονικά, νομίζω δεν έχεις να χάσεις κάτι παίρνοντας προγεστερόνη που σου προτείνει ο γιατρός σου. τους τελευταίους τρεις μήνες παρακολουθείτε την ωορρηξία με υπέρηχο? τι συμπέρασμα έχετε βγάλει?

Link to comment
Share on other sites

@ΑσίαΣε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτός είναι ο 2ος μήνας παρακολούθησης με υπέρηχο , τον περασμενο εκανα ωορρηξια και ολα ηταν ηταν ιδανικα ενδομητριο κλπ αλλα ηταν απο αριστερα που εχουμε τη φραγμενη σαλπιγγα αρα ηταν χαμενος μηνας.

Αυτο το μηνα ειναι απο δεξια και θα παω σημερα να δουμε ποσο εχει μεγαλωσει το ωοθηλακιο κ την ακρινη μερα.

Με τα τεστ παντα εβρισκα ωορρηξια.

Κι εμενα μου ειπε οτι η επομενη κινηση ειναι η προκληση ωορηξιας αλλα πρωτα το παλευουμε ετσι. Τωρα εγω του ανεφερα το θεμα του δευτερου μισου του κυκλου γιατι δεν το ειχα θεωρησει σημαντικο και ειχα παραβλεψει να το πω.

Ελπιζω να βρουμε λυση γιατι εχω κουραστει πολυ ψυχολογικα..

Εχω αλλαξει 3 γιατρους γιατι οι αλλοι δεν εδειχναν ενδιαφερον, ουτε καν παρακολουθηση δεν προτειναν αλλα με αυτο το γιατρο τον τελευατίο νοιωθω μεγαλη ασφαλεια και ειναι ειδικευμενος γιατρος αναπαραγωγης. Με παρακολουθει 2 μήνες.

 

Εσυ κοριτσι μου σε τι φαση βρισκεσαι?


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope91 είπε:

@ΑσίαΣε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτός είναι ο 2ος μήνας παρακολούθησης με υπέρηχο , τον περασμενο εκανα ωορρηξια και ολα ηταν ηταν ιδανικα ενδομητριο κλπ αλλα ηταν απο αριστερα που εχουμε τη φραγμενη σαλπιγγα αρα ηταν χαμενος μηνας.

Αυτο το μηνα ειναι απο δεξια και θα παω σημερα να δουμε ποσο εχει μεγαλωσει το ωοθηλακιο κ την ακρινη μερα.

Με τα τεστ παντα εβρισκα ωορρηξια.

Κι εμενα μου ειπε οτι η επομενη κινηση ειναι η προκληση ωορηξιας αλλα πρωτα το παλευουμε ετσι. Τωρα εγω του ανεφερα το θεμα του δευτερου μισου του κυκλου γιατι δεν το ειχα θεωρησει σημαντικο και ειχα παραβλεψει να το πω.

Ελπιζω να βρουμε λυση γιατι εχω κουραστει πολυ ψυχολογικα..

Εχω αλλαξει 3 γιατρους γιατι οι αλλοι δεν εδειχναν ενδιαφερον, ουτε καν παρακολουθηση δεν προτειναν αλλα με αυτο το γιατρο τον τελευατίο νοιωθω μεγαλη ασφαλεια και ειναι ειδικευμενος γιατρος αναπαραγωγης. Με παρακολουθει 2 μήνες.

 

Εσυ κοριτσι μου σε τι φαση βρισκεσαι?

αυτό το μήνα που θα γίνει η ωορρηξία από την καλή πλευρά μπορεί να συμβεί το θαύμα! Καλά κάνετε κ το παλεύετε έτσι. αν πιστεύεις σίγουρα θα συμβεί!!! έχει πίστη!! Εγώ να δεις τι ψυχολογική κούραση είχα που προσπαθούσαμε δύο χρόνια κ κάτι με πολύ άστατο κύκλο κ γιατρούς που μου ανέφεραν την εξωσωματική χωρίς λόγο... άκουσα από γιατρό πως μόνη μου με φυσικό τρόπο δεν θα μπορέσω να μείνω έγκυος. Δεν άκουσα κανέναν όμως κ πίστεψα πως θα μου το φέρει η Παναγία την κατάλληλη στιγμή.Όπως κι έγινε κ τώρα έχω απέναντι μου το μικρό θαύματακι μου που έχει το όνομα της!! Τώρα σιγά σιγά σκέφτομαι για δεύτερο μωρό, όταν ξεκινήσει να  στρώνει λιγάκι ο βραδινός ύπνος θα ξεκινήσουμε προσπάθειες.

Link to comment
Share on other sites

@ΑσίαΠολύ χαιρομαι για αυτη την καταληξη και να σου ζησει το θαυματακι σου.

Κι εμενα ο πρωην γιατρος μου αυτο μου ειπε κατευθειαν για εξωσωματικη χωρις δευτερη σκεψη.Μαλιστα σχεδον με εδιωξε απο πελατισσα γιατι δεν ηταν εξωσωματικος λεει αρα δεν μπορουσε να βοηθησει.

Αυτος που παω τωρα το παλευει και ενδιαφερεται πολυ, έχει και εμπειρια οποτε ελπιζω..

Μου εδωσες μεγαλη ελπιδα να ξερεις τωρα.

Με το καλό ευχομαι και δεύτερο παιδάκι όποτε νοιώσετε έτοιμοι. Όλα να πάνε καλά!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Hope91 είπε:

@ΑσίαΠολύ χαιρομαι για αυτη την καταληξη και να σου ζησει το θαυματακι σου.

Κι εμενα ο πρωην γιατρος μου αυτο μου ειπε κατευθειαν για εξωσωματικη χωρις δευτερη σκεψη.Μαλιστα σχεδον με εδιωξε απο πελατισσα γιατι δεν ηταν εξωσωματικος λεει αρα δεν μπορουσε να βοηθησει.

Αυτος που παω τωρα το παλευει και ενδιαφερεται πολυ, έχει και εμπειρια οποτε ελπιζω..

Μου εδωσες μεγαλη ελπιδα να ξερεις τωρα.

Με το καλό ευχομαι και δεύτερο παιδάκι όποτε νοιώσετε έτοιμοι. Όλα να πάνε καλά!

Ευχαριστώ πολύ,θα έρθει το μωράκι σύντομα, θα δεις. με το καλό και χωρίς άγχος όσο μπορείς! ξέρω πως σου ακούγεται αυτό το "χωρίς άγχος" που λένε όλοι αλλά παίζει μεγάλο ρόλο πίστεψέ με. Εγώ τον μήνα που έμεινα έγκυος δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου, δεν μετρούσα καν μέρες, έλεγα τόσους μήνες δεν ήρθε σιγά μην έρθει τώρα αλλά τελικά περίμενε την σωστή στιγμή! 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...