Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Cafe Νοέμβριος 2011


Recommended Posts

Νικη ουτε η δικια μου εχει δοντακι,,θα εθουν κ αυτα στην ωρα τους..

Του αρεσε το κατσικισιο γιαουρτι;;

(με τη δερματιτιδα πως πατε; )

Εμεις τρωμε το πρωι φρουτακια (μηλο, κερασια, πεπονι, βερυκοκο)

το μεσημερι λαχανικα με κοτοπουλακι..

Στην αρχη δεν ετρωγε οτι κ αν της εκανα,,,τωρα παμε καπως καλυτερα!!!


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • prosperous

    2310

  • _marjio

    1778

  • Dina:)

    1305

  • caramello

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Για το καλαμποκι διιστανται οι αποψεις εχω ακουσει να λενε να το αποφευγουμε αλλα ο παιδιατρος σου ειπε οκ τι να πω...ο καθενας τα δικα του!

Εμεις εχουμε 1 δοντακι προς το παρον..γκρινια μονιμη απο τοτε που γεννηθηκε!:P

Διατροφικα κανουμε 3 γευματα μονο με φρουτα και λαχανικα και κοτοπουλο γιατι λογω αλλεργιας και ευαισθητου εντερου ουτε κρεμες εμποριου μπορω να δωσω ουτε γαλακτοκομικα ουτε δημητριακα...


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

Του αρεσε το κατσικισιο γιαουρτι;;

(με τη δερματιτιδα πως πατε; )

Εμεις τρωμε το πρωι φρουτακια (μηλο, κερασια, πεπονι, βερυκοκο

Tου πηρα βιολογικο ΕΒΟΛ και το τρωει και σκετο και με μπανανα λιωμενη.Δεν τρελενεται αλλα το τρωει!Πεπονι δεν του εχω δωσει ακομα,αληθεια τα κερασια πως τα δινεις? Η δερματιτιδα εχει υποχωρησει :D.

Για το καλαμποκι διιστανται οι αποψεις εχω ακουσει να λενε να το αποφευγουμε αλλα ο παιδιατρος σου ειπε οκ τι να πω...ο καθενας τα δικα του!

Λογω της ατοπικης δερματιτιδας που ειχε παρουσιασει ο μπεμπης διαπιστωσα οτι ο καθε παιδιατρος τα δικα του' date='πχ ο ενας να μου δινει υποαλλεργικο γαλα και ο αλλος οχι, εφοσον το παιδι δεν εχει διαγνωσμενη αλλεργια,αποφασισα να ενημερωνομαι και μετα να ακολουθω το ενστικτο μου γιατι δεν βγαζω ακρη!!!!Ο ενας να δωσω πορτοκαλι , ο αλλος οχι ακομα :|:|:|:|.

Πριν ενημερωθω απο αρθρα στο ιντερνετ, ημουν ικανη να δινω στο παιδι μεχρι να χρονισει, κρεας, πατατα, κολοκυθι,καροτο καθε μερα :oops:.

Διαβασα και τις απαντησεις του Παπαβέντση στο parents και εδω [url']http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%8E%CE%BD/[/url]

και ειπα λιγο να πειραματιστω ;).


r1OMp3.png KcCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

To εχω διαβασει το σχεδιο του Παπαβ. και με εχει βοηθησει.Εχω δωσει αρκετα φρουτα και λαχανικα. Καροτο κολοκυθι πατατα κολοκυθα σελινο σπαραγγι, πρασσο σπανακι (νομιζω την πειραξε θα ξαναδοκιμασω) και απο φρουτα μηλο αχλαδι μπανανα βερυκοκο κερασι ακτινιδιο πεπονι καρπουζι και αβοκαντο.Επειδη εχει θεμα με τα αερια δεν εχω δοκιμασει ακομα μπροκολο λαχανο κουνουπιδι.Απο οσπρια τρωω εγω μιση μεριδα και υποφερει δυο μερες απο αερια! Οποτε δε το σκεφτομαι ακομα αν και η παιδιατρος μου ειπε να δωσω...:rolleyes:

Θα δοκιμασω να ξαναφαω εγω να δω τι θα κανει και αν τη δω καλυτερα θα της δωσω...


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

Νικη τι καλα που εφυγε η δερματιτιδα....μπραβο το παιδι!!

Τα κερασια τα βαζω στο μουλτι χωρις το κουκουτσι με τη φλουδα..;)

Στην αρχη ελεγα να τα ξεφλουδισω αλλα δεν εμενε τιποτα:tongue: οποτε της τα βαζω ολοκληρα και δε την πειραζει.

Γινεται παντως πολυ νοστιμη η φρουτοκρεμα!!!

Ε κ οτι περισσεψει το τρωω εγω :oops::oops:


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω επιχειρησα να βγαλω το φλουδι απο τα κερασια και δεν εμεινε τπτ..Αν πρεπει να τη φτιαξεις σε χρονο ντε τε τη φρουτοκρεμα γιατι το μωρο γκρινιαζει δε μπορεις να κανεις τετοια λεπτοδουλεια! Εγω τουλαχιστον δε μπορω!Οποτε...και τα φλουδια μεσα! Παντως δεν τρελαινεται για τα κερασια....της ξινιζουν νομιζω...

Και εννοειται παντα οτι περισσεψει απο κρεμες το τρωω..:tongue:


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.3994157528458.2172488.1116523096&type=1

Μπορειτε να δειτε και καποιες φωτο απο την βαπτιση :D .

ολα πολυ ομορφα κοπελα μου,να χαιρεσαι τον μικρουλη σου ειναι μια γλυκα!!!:D:D:D

εμεις λειπαμε πηγα με την μικρη στο χωριο,περασαμε ενα δραμα ομως που θα ηθελα να το μοιραστω μπας και καποια κοπελα αντιμετωπισε το ιδιο..

την τελευταια μερα κοκκινησαν τα ματακια της τα τριβε συνεχεια και ειχαν ερεθιστει πολυ.με το που γυρισαμε αθηνα καναμε και την πρωτη επισκεψη στο παιδων...μια φρικη με επιασε η καρδια μου απ αυτα που ειδα..για να μην τα πολυλογω ο γιατρος μας ειπε οτι ηταν αλλεργια και να της ριξω για 5 μερες ενα κολληριο με κορτιζονη.πραγματι εφυγε ο ερεθισμος αλλα αφου τελειωσε η θεραπεια μετα απο 2 μερες ξαναρχισε να τριβει τα ματακια της φανερα ενοχλημενη.αυτη την φορα ειναι πρισμενα απο κατω κι οχι μεσα.εχω στεναχωρηθει πολυ,δεν ξερω γιατι γκρινιαζει γιατι εχει και πολυ πρησμενα ουλα!!αυριο θα την παω σε ενα δικο μου παιδοφθαλμιατρο να την ξαναδει.αντιμετωπισε καμια μανουλα κατι παρομοιο?


9K8op3.png
Link to comment
Share on other sites

το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι πολυ συχνα τετοια μικροπροβληματα με τα ματακια, κι εννοειται αν και ταλαιπωρουν καποιες μερες, ειναι παντα περαστικα. τωρα αν θα πρεπει να προσεχει κατι απο δεντρα κλπ θα το δεις στην πορεια. κ αλλεργια να μην ειναι σε ενα παιδακι, παθαινουν ψιλομολυνσουλες ισως, δεν ξερω κι αν οντως ειναι μολυνσεις- και κολλανε τα ματακια, δακρυα, ενοχληση κλπ. πολλες μαμαδες το λενε.

btw γεια σε ολες! γεννησα κι εγω νοεμβρη του 2011 και σας παρακολουθυουσα στην αρχη. οταν ξεαγχωθηκα με τη β επιπεδου κι ειπα ν αρχισω να ψαχνομαι στα φορουμ, τσουπ ηρθε χοντρη ανεπαρκεια τραχηλου κι εμεινα κρεβατι 2 μηνες. ολα πηγαν καλα ομως και γεννησα με προκληση αφοτου εκλεισα τις 40 εβδομαδες:) ξερω πολλα για σας:) εγω εξακολουθω να σας διαβαζω μα οι περισσοτερες χαθηκαν:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Tzenaki η κορτιζονη συνηθως αυτο κανει..κουκουλωνει την κατασταση και επανερχεται..

(Της εκανα θεραπεια με κορτιζονη 10 μερες για ατοπικη δερματιτιδα και ενω ηταν τελειο το δερμα της με το που σταματησαμε τη θεραπεια ξαναφουντωσε, τωρα ειμαστε με ομοιοπαθητικη)

Αν της εβαζες κομπρεσες χαμομηλι;

Σιγουρα θα πρεπει να τη δει καποιος...

Πες μας αν εχεις νεα!!!

Στελλα γεια σου!!!

Να σου ζησει το παιδακι σου!

Το πρωτο ειναι;

Αγορακι ή κοριτσακι;;


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.Αριστέα μπορεί να έχεις δίκιο παρόλα αυτά την κορτιζόνη συνηθίζουν να την δίνουν & προληπτικά (τότε με την βρογχιολίτιδα που πάθαμε μας είχαν πει να κάνουμε τις εισπνοές με το κορτιζονούχο 20 μέρες!!!!κάτι που δεν κάναμε φυσικά). Τώρα όσον αφορά τα ματάκια..εμείς είχα μεγάλο πρόβλημα τις τελευταίες μέρες από τον γραφμένο πόρο,τρομερές τσίμπλες & κοκκινίλα από κάτω και μέσα στο μάτι και βάζουμε τώρα κολύριο τόμπρεξ και έχει βελτιωθεί πολύ η κατάσταση. Τζενάκι μπορείς να της πάς σε παιδοοφθαλμίατρο να βρεις κάποιον (εγώ αυτό θα έκανα) ή εναλλακτικά στο παίδων σε οφθαλμίατρο.Επίσης φιλική συμβουλή..όταν χρειάστηκε να πάμε 2 φορές παίδων ,πήγαμε στο πεντέλης που ναι μεν είναι τέρμα Θεού,αλλά λόγω αυτού δεν περιμένεις με τις ώρες και εξυπηρετήσαι αμέσως και γενικώς καμία σχέση με αγ. σοφίας και αγλαΐας κυριακού!!Στον παίδων πήγατε σε οφθαλμίατρο ή σε παιδίατρο?


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οντως Νατασα αν χρειαζεται να παμε σε νοσοκ το παιδων Πεντελης ειναι καλυτερη λυση απο τα αλλα 2..

Πηγαμε και εμεις στο Αγ,Σοφια και περιμεναμε 2 ωρες στη σειρα:shock::shock:

Ερχονταν παιδια 5 κ 6 ετων με τα ιδια συμπτωματα με τη δικια μου και επειδη εκαναν εμετο εκεινη την ωρα περναγαν μεσα..ενω εμεις με μωρακι 6 μηνων (τοτε) περιμεεεεεναμε..:|


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα στα μωρακια που ταλαιπωρουνται, οπως διαβασα παραπανω .....

ειμαι πολυ τυχερη γιατι ο μπεμπης μου δεν εχει περασει ουτε ενα συναχι!!!!

Τον τελευταιο μηνα ομως περναμε πολυ δυσκολα γιατι εχει καθε μερα ΠΟΛΥ ΓΚΡΙΝΙΑ και πολυ κλαμα, δεν καθεται μονος του ουτε ενα λεπτο, ΠΟΥΘΕΝΑ!!!

Μονο στην βολτα με το καροτσι ειναι ησυχος, τωρα με την ζεστη που δεν βγαινουμε η κατασταση εχει ξεφυγει.

Κοιμαται βεβαια στις 9.30 το βραδυ αλλα ξυπναει στις 6.30 καθε πρωι....και αρχιζει.....:|:neutral::|:neutral:

Εσεις πως περνατε με τα μπεμπακια σας?Μηπως ειμαι υπερβολικη?


r1OMp3.png KcCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σ, Αριστεα! εσυ εισαι σταθερη αξια εδω μεσα:) αγορακι εχω, το πρωτο ειναι. γεννησα στο ρεα.

geonik ο δικος μου ετσι ειναι απο τοτε που γεννηθηκε αρα ισως δεν πιανεται η δικη μου εμπειρια :) απ το μαιευτηριο καθε μιση ωρα μου τον εφερναν, επειδη ξυπναγε τσιριζοντας και μονο οταν τον επαιρνα σταματουσε. απ τον 2ο μηνα περιπου, οχι μονο θελει να τον κραταω, μα να ειμαι και ορθια... μη σου πω και να περπαταω. αλλιως τσιριζει ξαπλωμενος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...