Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Nima21 εκανες την εμβρυομεταφορα? Πως νιωθεις?@Bluee19 @DizzyツMommy ποτέ είναι οι εμβρυομεταφορες σας?  Όλα με το καλό και στις 3 σας!!! 🙏

      @Angot εύχομαι να ειστε καλα με τον τζαναμπετη!

      @η ζωή είναι όμορφη τώρα είδα στον 1ο  υπέρηχο που εκανα ότι και εμενα με βγάζει μια μέρα πιο πίσω. Δε με αγχώνει, αλλωστε τα υπολογίζουμε στο περίπου από το ίντερνετ, οι μετρήσεις θα δείξουν που ακριβως είμαστε.  Αύριο δεν έχετε τον υπέρηχο? 

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

@_marjio, @Vila, @"Gigi" είστε οι επόμενες!Με το καλό κορίτσια μου!

Η απόφαση σε σχέση με τις συνθήκες της γέννας που συζητάμε σήμερα σαφώς και ανήκει στη μέλλουσα μανούλα. Καταθέτουμε εδώ απλώς τις απόψεις και τις εμπειρίες μας.

Οι πόνοι της γέννας για να είμαστε ειλικρινείς (εμείς που το εχουμε ζήσει ήδη μια φορά)είναι δυνατοί και πιστεύω καμία γυναίκα πριν δεν έχει νιώσει αντίστοιχο πόνο.Εγώ τουλάχιστον έτσι το βίωσα.Είμαι άνθρωπος που αντέχω τον πόνο κι έχω τεράστια υπομονή αλλά όταν οι πόνοι διαρκούν ώρες το σώμα εξαντλείται.Το ιδανικό θα ήταν φυσιολογικός τοκετός χωρίς αναισθησία με ταχεία εξέλιξη όμως της διαστολής, έτσι ώστε οι αφόρητοι πόνοι να μην έχουν  μεγάλη χρονική διάρκεια.

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου.. από τη στιγμη που εσύ δεν θες επισκληριδιο δεν υπάρχει λόγος να αισθάνεσαι άσχημα που οι άλλοι το θεωρούν περίεργο.. Ουσιαστικά αυτό είναι το φυσιολογικό.. Οι γιαγιάδες μας και οι μαμάδες μας δεν έκαναν τότε που δεν υπήρχε και ηταν απόλυτα φυσικό και φυσιολογικο.. Οι περισσότερες το κάνουνε γτ φοβόμαστε μήπως δεν μπορέσουμε να το διαχειριστουμε όλο αυτό.. Ενώ πιστεύω δεν είναι έτσι.. Είναι στη φύση μας.. Κάνε αυτό που νιώθεις, υποστήριξέ το και μην επηρεάζεσαι από τη γνώμη των άλλων.. 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου η αλήθεια είναι είμαι πολύ αποφασισμένη στα βασικά που αφορούν το παιδί μου και συνήθως δεν με αγγίζουν τα σχόλια απλά αυτές τις μέρες ήταν πολλές και ειδικά μια που έχει ήδη δύο παιδιά με έκανε να νιώσω λες και είμαι ανίδεη και χαζή..τέλος πάντων ας ειναι..εκπαιδευομαι από τώρα να ακούω βλακείες γιατί πιστεύω αφού γεννήσω θα ακούσω τις χειρότερες βλακείες..:p

Just now, _marjio είπε:

@"Gigi" Κοιτα να δεις που δε θα ξεκολλανε από εκεί μέσα τα 3α μας.. Άντε να δούμε..

Εγώ πήγα όλα οκ, κάναμε έναν απλό υπέρηχο, δε τον μέτρησε, είδε τα αμνιακα που ήταν καλά και το ντοπλερ  καλό! Μετά ήμουν κανένα 40λεπτο+ στον καρδιοτοκογραφο... ήταν στη φάση που είχε κοιμηθεί και τον κούναγα να ξυπνήσει,  με τα πολλά εφαγα σοκολάτα σηκώθηκα όρθια, ήπια παγωμένο νερό ε και κάτι καταφέραμε και μας άφησε να φύγουμε! Οπότε συνεχίζουμε, κλείσαμε και ένα ραντεβού για την επόμενη Δευτέρα να υπάρχει, σε περίπτωση που δεν έχω γεννήσει!!

 

Καλώς το κορίτσι!!

Ούτε εγώ θα κάνω επισκληριδιο, είναι καθαρά προσωπικό το θέμα! Επίσης εγώ έχω κόψει τις πολλές συζητήσεις με το περιβάλλον μου γιατί δε μπορώ να διαχειριστώ και τις δικές τους σκέψεις και ανησυχίες ;-) Με το καλο το μωράκι σου ευχομαι!!!

Αυτό θα κάνω κορίτσι μου πόσο δίκιο έχεις έχω καταλάβει ότι ο περίγυρος δεν την παλεύει καθόλου το τι έχουν ακούσει τα αυτιά μου αυτούς τους μήνες..δεν καταλαβαίνει ο κόσμος ότι έχουμε και ορμόνες και θα δαγκωσουμε κανέναν στο τέλος??χαχαχαχαχαχα..

Για τα κουνουπακια τελικά τι θα κάνετε εσείς??κουνουπιέρα μόνο σκέφτομαι..σκέφτηκα και αυτό το υγρό που μπαίνει στην πρίζα και είναι άοσμο αλλά δεν ξέρω αν το εμπιστεύομαι κι αυτο...

  • Μου αρέσει 3

VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, V_baby είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Τι σας έλεγα;;; Περίμενα τις εξετάσεις και με επισκέφτηκε ο εντεροκοκκος!!! Είμαι έξαλλη!!! Βέβαια να πω ότι δεν το περίμενα;;; Το περίμενα από την στιγμή που βάζω την προγεστερόνη τόσο καιρό ενδοκολπικα!!! Όσο αποστηρωση και να κάνεις κάπου θα γίνει η δουλειά!!! Δλδ είμαι για άλλη σειρά αντιβίωσης τώρα. Δεν πήρα τον γιατρό ακόμα. Σκέφτομαι να τον πάρω μετα, αν και αύριο θα τον βρω έτσι και αλλιώς!!! 

Και εγώ χωρίς επισκληριδιο παω και βλέπουμε εκείνη την ωρα... Και εγώ φοβάμαι και το σκεφτόμουν πολύ αλλά τελικά δεν είπα κάτι στον γιατρό μου. Σκέφτομαι ότι το φυσιολογικό είναι να γεννήσω έτσι. Η φύση μας έχει προετοιμάσει για να γεννησουμε! Βέβαια, το τονίζω, πως καλά τα λέω τώρα, αλλά εκείνη την ώρα μπορεί να αλλάξω γνώμη :P 

@V_baby θα το αντιμετωπίσεις κι αυτό κοριτσάκι μου.Σκέψου όμως πως είμαστε μια ανάσα πριν να καλοσωρίσουμε τα αστεράκια μας σε αυτόν τον κόσμο.Συνάντησες διάφορα στην διαδρομή και τα ξεπέρασες όλα.Είσαι 35 εβδομάδων πλέον και σύντομα θα κρατάς όλο τον κόσμο αγκαλιά.

Σε ότι αφορά τον φυσιολογικό τοκετό και την επισκληρίδιο, είναι δική σου απόφαση.Απλώς να ξέρεις πως απο ένα σημείο και πέρα δεν στην κάνουν αν την ζητήσεις γιατί επιβραδύνεται η διαδικασία. Εγώ άντεχα ώρες και όταν εξαντλήθηκα και ζήτησα να την κάνω, δεν γινόταν.

Ωστόσο μετά θα νιώθεις τέλεια και θα τα ξεχάσεις όλα...

  • Μου αρέσει 3

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, _marjio είπε:

@"Gigi" Κοιτα να δεις που δε θα ξεκολλανε από εκεί μέσα τα 3α μας.. Άντε να δούμε..

Εγώ πήγα όλα οκ, κάναμε έναν απλό υπέρηχο, δε τον μέτρησε, είδε τα αμνιακα που ήταν καλά και το ντοπλερ  καλό! Μετά ήμουν κανένα 40λεπτο+ στον καρδιοτοκογραφο... ήταν στη φάση που είχε κοιμηθεί και τον κούναγα να ξυπνήσει,  με τα πολλά εφαγα σοκολάτα σηκώθηκα όρθια, ήπια παγωμένο νερό ε και κάτι καταφέραμε και μας άφησε να φύγουμε! Οπότε συνεχίζουμε, κλείσαμε και ένα ραντεβού για την επόμενη Δευτέρα να υπάρχει, σε περίπτωση που δεν έχω γεννήσει!!

 

Καλώς το κορίτσι!!

Ούτε εγώ θα κάνω επισκληριδιο, είναι καθαρά προσωπικό το θέμα! Επίσης εγώ έχω κόψει τις πολλές συζητήσεις με το περιβάλλον μου γιατί δε μπορώ να διαχειριστώ και τις δικές τους σκέψεις και ανησυχίες ;-) Με το καλο το μωράκι σου ευχομαι!!!

Μπράβο κορίτσι μια χαρά σας βλέπω! Πόσο δίκιο έχεις σε αυτό με τον περίγυρο... Εγώ ήδη ακούω σχόλια για το πόσο πρέπει να θηλάσει το μωρό, το πιστεύεις; Ε μα μου έρχεται να πω κουμάντο στα βυζιά σας ημαρτον. Εντωμεταξυ επειδή έμεινα ξεκρεμαστη από γιατρό (έψαχνα για δημόσιο), και ήταν πολύ ψυχοφθόρο να ψαχνομαι δεξιά αριστερά τελευταία στιγμή, αποφάσισα να πάω στα πρωινά σε νοσοκομείο και να γεννήσω στην εφημερία. Εκεί είναι που ακούς "μα καλά δε φοβάσαι μη σε σφάξουν; Δε φοβάσαι μη πάθει κάτι το παιδί;" Και άλλα τέτοια ωραία. Για αυτό ζήτησα από τον άντρα μου να μη μοιραστεί τα σχέδια μου με το περίγυρο του γιατί θα τον τρομοκρατήσουν!!!

  • Μου αρέσει 2

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Frogie είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου η αλήθεια είναι είμαι πολύ αποφασισμένη στα βασικά που αφορούν το παιδί μου και συνήθως δεν με αγγίζουν τα σχόλια απλά αυτές τις μέρες ήταν πολλές και ειδικά μια που έχει ήδη δύο παιδιά με έκανε να νιώσω λες και είμαι ανίδεη και χαζή..τέλος πάντων ας ειναι..εκπαιδευομαι από τώρα να ακούω βλακείες γιατί πιστεύω αφού γεννήσω θα ακούσω τις χειρότερες βλακείες..:p

Αυτό θα κάνω κορίτσι μου πόσο δίκιο έχεις έχω καταλάβει ότι ο περίγυρος δεν την παλεύει καθόλου το τι έχουν ακούσει τα αυτιά μου αυτούς τους μήνες..δεν καταλαβαίνει ο κόσμος ότι έχουμε και ορμόνες και θα δαγκωσουμε κανέναν στο τέλος??χαχαχαχαχαχα..

Για τα κουνουπακια τελικά τι θα κάνετε εσείς??κουνουπιέρα μόνο σκέφτομαι..σκέφτηκα και αυτό το υγρό που μπαίνει στην πρίζα και είναι άοσμο αλλά δεν ξέρω αν το εμπιστεύομαι κι αυτο...

@Frogie να κάνεις αυτό που θέλεις εσύ και πιστεύεις οτι είναι σωστό.Είμαι κι εγώ αρνητική σε σχόλια και συμβουλές τρίτων που κουνάνε και το δάχτυλο μάλιστα πολλές φορές.Καλύτερα απο τη μανούλα δεν γνωρίζει κανείς άλλος τι χρειάζεται το μωράκι και πως μπορεί να το φροντίσει.Εγώ έκοψα τον αέρα νωρίς όταν έγινα πρώτη φορά μαμά...

  • Μου αρέσει 4

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, FofiK είπε:

Μπράβο κορίτσι μια χαρά σας βλέπω! Πόσο δίκιο έχεις σε αυτό με τον περίγυρο... Εγώ ήδη ακούω σχόλια για το πόσο πρέπει να θηλάσει το μωρό, το πιστεύεις; Ε μα μου έρχεται να πω κουμάντο στα βυζιά σας ημαρτον. Εντωμεταξυ επειδή έμεινα ξεκρεμαστη από γιατρό (έψαχνα για δημόσιο), και ήταν πολύ ψυχοφθόρο να ψαχνομαι δεξιά αριστερά τελευταία στιγμή, αποφάσισα να πάω στα πρωινά σε νοσοκομείο και να γεννήσω στην εφημερία. Εκεί είναι που ακούς "μα καλά δε φοβάσαι μη σε σφάξουν; Δε φοβάσαι μη πάθει κάτι το παιδί;" Και άλλα τέτοια ωραία. Για αυτό ζήτησα από τον άντρα μου να μη μοιραστεί τα σχέδια μου με το περίγυρο του γιατί θα τον τρομοκρατήσουν!!!

Αχ Θεέ μου δεν μπορώ με την αναισθησία του κόσμου και για μένα το πιο εκνευριστικο είναι ότι δεν σου αφήνουν περιθώριο είναι φωτεινοί παντωγνωστες και αν διαφωνείς παίρνεις απλά ένα βλέμμα λες και σε υποτιμάει ο άλλος..τέλος πάντων κι εμένα μου είπε η ίδια εχθές να μου πάρει δώρο αποστειρωτη της λέω δεν θα πάρω ακόμα γιατί ελπίζω να μην τον χρειαστώ αφού θέλω να θηλάσω και μου λέει το κλασσικό τις πρώτες τρεις μέρες δεν έχεις γάλα και θα δώσεις αναγκαστικά ξένο..χμμμμ οκκκκ..το κακο είναι ότι η παιδίατρος στο νοσοκομείο μας είναι κι αυτή της ίδιας άποψης το λέει σε όλες ανεξαιρέτως χωρίς καν να δει αν όντως υπάρχει κάποιο θέμα..εχω βάλει κι εγώ τον άντρα μου να προετοιμαστεί να μαλώσει με όποιον χρειάζεται χωρίς να φτάσει στα αυτιά μου καν χαχαχαχαχ

Just now, Arabella είπε:

@Frogie να κάνεις αυτό που θέλεις εσύ και πιστεύεις οτι είναι σωστό.Είμαι κι εγώ αρνητική σε σχόλια και συμβουλές τρίτων που κουνάνε και το δάχτυλο μάλιστα πολλές φορές.Καλύτερα απο τη μανούλα δεν γνωρίζει κανείς άλλος τι χρειάζεται το μωράκι και πως μπορεί να το φροντίσει.Εγώ έκοψα τον αέρα νωρίς όταν έγινα πρώτη φορά μαμά...

Σευχαριστω πολύ και να φανταστείς είμαι πολύ δυναμική και αντιδραστική στα κανονικά μου αλλά τον τελευταίο μήνα οι ορμονες κάνουν πάρτυ και με το παραμικρό κλαίω και νιώθω άσχημα..αλλά θα τους βάλω όλους στη θέση τους και σε όποιον αρέσει.. ευτυχώς υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις και με βοηθάνε πολύ να μην νιώθω εξωγήινος :) οπως και εσείς εδώ κορίτσια ήδη νιώθω πάουερ χαχαχαχα

  • Μου αρέσει 3

VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

@Frogie έχεις και παραέχεις γάλα κορίτσι μου!Θήλασα τον γιο μου μόλις γεννήθηκε.Ήμασταν ακόμη στην αίθουσα τοκετού να φανταστείς.Θήλασε 3 ολόκληρα χρόνια!!!Πολλοί παιδιάτροι προτείνουν και συστήνουν σκονόγαλα γιατί έχουν οικονομικό όφελος.

@FofiK εγώ έβαλα τα όρια νωρίς και είχα μετά ήσυχο το κεφάλι μου. Ήθελα την ψυχική μου ηρεμία.Δεν είναι εύκολο να έχεις τις ορμόνες σου, την κούραση σου απο τα ξενύχτια κλπ. και να ακούς ένα σωρό σχόλια, υποδείξεις και αχρείαστες συμβουλές.

  • Μου αρέσει 3

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Arabella είπε:

@Frogie έχεις και παραέχεις γάλα κορίτσι μου!Θήλασα τον γιο μου μόλις γεννήθηκε.Ήμασταν ακόμη στην αίθουσα τοκετού να φανταστείς.Θήλασε 3 ολόκληρα χρόνια!!!Πολλοί παιδιάτροι προτείνουν και συστήνουν σκονόγαλα γιατί έχουν οικονομικό όφελος.

Σύμφωνα με την γιατρό μας το τζιμανι εδώ πέρα πας κόντρα στα ιατρικά δεδομένα..άκου εκεί επιστημών άνθρωπος σου λέει..γέννησε μια φίλη μου τον Απρίλη και μόνο που δεν άρχισε τις κουτουλιες ο άντρας της γιατί η γυναίκα θηλαζε κανονικότητα από την πρώτη στιγμή..άκουσον άκουσον..


VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

@_marjio σας βλέπω εσένα και την @"Gigi" για καμιά βδομαδούλα το πολύ ακόμη.Η @Vila είναι πρωτομανούλα και ίσως πάρει όλο τον μήνα. Σε ότι αφορά το πως κοιμηθήκαμε που ρώτησες...ανήσυχα!Βολεύμαι δύσκολα λόγω της κατακράτησης και των ενοχλήσεων που έχω στα χέρια αλλά δεν μπορώ να πω πως ξενυχτάω, ξεκουράζομαι.

  • Μου αρέσει 1

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Frogie είπε:

Αχ Θεέ μου δεν μπορώ με την αναισθησία του κόσμου και για μένα το πιο εκνευριστικο είναι ότι δεν σου αφήνουν περιθώριο είναι φωτεινοί παντωγνωστες και αν διαφωνείς παίρνεις απλά ένα βλέμμα λες και σε υποτιμάει ο άλλος..τέλος πάντων κι εμένα μου είπε η ίδια εχθές να μου πάρει δώρο αποστειρωτη της λέω δεν θα πάρω ακόμα γιατί ελπίζω να μην τον χρειαστώ αφού θέλω να θηλάσω και μου λέει το κλασσικό τις πρώτες τρεις μέρες δεν έχεις γάλα και θα δώσεις αναγκαστικά ξένο..χμμμμ οκκκκ..το κακο είναι ότι η παιδίατρος στο νοσοκομείο μας είναι κι αυτή της ίδιας άποψης το λέει σε όλες ανεξαιρέτως χωρίς καν να δει αν όντως υπάρχει κάποιο θέμα..εχω βάλει κι εγώ τον άντρα μου να προετοιμαστεί να μαλώσει με όποιον χρειάζεται χωρίς να φτάσει στα αυτιά μου καν χαχαχαχαχ

Σευχαριστω πολύ και να φανταστείς είμαι πολύ δυναμική και αντιδραστική στα κανονικά μου αλλά τον τελευταίο μήνα οι ορμονες κάνουν πάρτυ και με το παραμικρό κλαίω και νιώθω άσχημα..αλλά θα τους βάλω όλους στη θέση τους και σε όποιον αρέσει.. ευτυχώς υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις και με βοηθάνε πολύ να μην νιώθω εξωγήινος :) οπως και εσείς εδώ κορίτσια ήδη νιώθω πάουερ χαχαχαχα

Μπράβο έτσι πρέπει! Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ στα κανονικά μου είμαι πολύ δυναμικη αλλά έχω πιεστεί παρά πολύ ειδικά λόγω της αναποδιας με το γιατρό και με τις ορμόνες κι όλας έχω ρίξει πολύ κλάμα!!

Πλέον για να δώσουν ξένο γάλα πρέπει να υπογράψεις, αλλά εσύ θα το δηλώσεις κι ολας και από την αρχή ότι θες  αποκλειστικό θηλασμό. Αν έχεις γιατρό δικό σου φτιαχτε πλάνο μαζί. Αποκλειστικός θηλασμός, επαφή skin to skin από τη πρώτη στιγμή, και ο,τι άλλο θες. Α και αν μπορείς βρες από τώρα παιδιατρο υποστηρικτικό στο θηλασμό. Αν είσαι σε κάποια ομάδα  υποστήριξης του Facebook της περιοχής σου που να είναι για το θηλασμό  ζητά τους να σου συστήσουν. (αν δεν είσαι μπες, έχουν πολύ ενημερωτικό υλικό και πραγματικά βοηθανε)

  • Μου αρέσει 3

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Arabella είπε:

@V_baby θα το αντιμετωπίσεις κι αυτό κοριτσάκι μου.Σκέψου όμως πως είμαστε μια ανάσα πριν να καλοσωρίσουμε τα αστεράκια μας σε αυτόν τον κόσμο.Συνάντησες διάφορα στην διαδρομή και τα ξεπέρασες όλα.Είσαι 35 εβδομάδων πλέον και σύντομα θα κρατάς όλο τον κόσμο αγκαλιά.

Σε ότι αφορά τον φυσιολογικό τοκετό και την επισκληρίδιο, είναι δική σου απόφαση.Απλώς να ξέρεις πως απο ένα σημείο και πέρα δεν στην κάνουν αν την ζητήσεις γιατί επιβραδύνεται η διαδικασία. Εγώ άντεχα ώρες και όταν εξαντλήθηκα και ζήτησα να την κάνω, δεν γινόταν.

Ωστόσο μετά θα νιώθεις τέλεια και θα τα ξεχάσεις όλα...

Τι να κάνω;;; Θα το αντιμετωπίσω και αυτό!!! Όση αντιβίωση δεν έχω πάρει στη ζωή μου θα την πάρω τώρα στην εγκυμοσύνη!!! Τραγική κατάσταση... Απλά διάβασα ότι λογικά θα την πάρω μια εβδομάδα και μετά από μια εβδομάδα από το τέλος της θα πρέπει να κάνω καλλιέργεια για να δούμε αν έφυγε. Και εγώ δεδομένου των συνθηκών δεν ξέρω αν θα τις ξεπεράσω τις δύο εβδομαδες. Σε αυτήν την περίπτωση μου είχαν πει ότι πας νωρίτερα όταν αισθανθείς τους πρώτους πόνους για να σου χορηγήσουν πριν γεννήσεις την αντιβίωση. Να προλάβουν! Και λέω εγώ, πες ότι έχω πονους, αλλά δεν είναι της γέννας, πως θα το καταλάβω;;; Άσε ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα πια!!! Χαχαχχα

Το ξέρω για την επισκληριδιο ότι μετά δεν υπάρχει επιστροφή. Και εγώ το φοβάμαι πολύ, γιατί η αλήθεια είναι ότι όταν ειχα κάνει αποξεση και μου είχαν δώσει τα φάρμακα αυτά που ουσιαστικά ανοίγουν τον τράχηλο είχα πονέσει πάρα πολύ και ζήτησα παυσίπονη!!είχα ανεβάσει πυρετό και είχα κάνει εμετό!!! Και λέω στη γέννα τι θα κάνω;;; Αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι είναι διαφορετικά γιατί τότε θα παίρνω ψυχική δύναμη από το μωρό!!! Ενώ εκεί έλεγα γιατί πονάω;;; Για να πονεσω περισσότερο μετά ψυχολογικά;;; Άι στο καλό τι ήθελα και τα θυμήθηκα;;; Εδώ πάμε για χαρές!!! Όπως και να γεννησουμε το ίδιο μανουλες είμαστε όλες και αυτό είναι το σημαντικό!!!

Άντε κορίτσια μου να πάρουμε μπροστά να γεμίσουμε μωρουλια εδώ πέρα!!!

Για τα κουνούπια μου είπαν τα αυτοκολλητακια. Το κόλλας σε κούνια, καρότσι κλπ. Δε μπορείς να βάλεις και πολλά!!! 

Just now, FofiK είπε:

Μπράβο έτσι πρέπει! Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ στα κανονικά μου είμαι πολύ δυναμικη αλλά έχω πιεστεί παρά πολύ ειδικά λόγω της αναποδιας με το γιατρό και με τις ορμόνες κι όλας έχω ρίξει πολύ κλάμα!!

Πλέον για να δώσουν ξένο γάλα πρέπει να υπογράψεις, αλλά εσύ θα το δηλώσεις κι ολας και από την αρχή ότι θες  αποκλειστικό θηλασμό. Αν έχεις γιατρό δικό σου φτιαχτε πλάνο μαζί. Αποκλειστικός θηλασμός, επαφή skin to skin από τη πρώτη στιγμή, και ο,τι άλλο θες. Α και αν μπορείς βρες από τώρα παιδιατρο υποστηρικτικό στο θηλασμό. Αν είσαι σε κάποια ομάδα  υποστήριξης του Facebook της περιοχής σου που να είναι για το θηλασμό  ζητά τους να σου συστήσουν. (αν δεν είσαι μπες, έχουν πολύ ενημερωτικό υλικό και πραγματικά βοηθανε)

Βοηθάνε όντως οι ομάδες στο fb. Εγώ είχα ρωτήσει ακόμα και για πρόωρο μωρακι τι γίνεται και μου είχαν πει πως υπάρχει νόμος που σε καλύπτει και υπογράφεις ότι δεν θέλεις να δώσουν στο παιδι σου ξένο γάλα. 

  • Μου αρέσει 2

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Όλα τα παιδάκια μου τα γέννησα με φυσ.τοκετο χωρίς επισκληριδιο.Εχω πάει και με δικούς μου πόνους αλλά και με πρόκληση(τεχνητούς πόνους).Σπασιμο των νερών πάντα γινόταν από το γιατρό,οπότε δε γνωρίζω πως είναι να συμβεί από μόνο του.

Κάθε τοκετός είναι διαφορετικός και μοναδικός.

Πάντως μετά από όλους αυτούς τους πόνους, η ανακούφιση που παίρνεις μόλις βγαίνει το μωράκι δεν περιγράφεται! Άλλωστε τα συναισθήματα της γέννας γενικότερα δεν περιγράφονται!!!!!!!!!!!!

Αύριο πρώτα ο Θεός θα πάμε να δούμε το μωράκι μας! Ανυπομονώ!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

@V_baby μου αντιβίωση πάλι ε??? Πόσο καταλαβαίνω την ξενερα σου... κοίτα να πάρεις και προβιοτικα μαζί μη τη πάθεις σαν και εμενα και σου κάνει καμία διάρροια.. 

@Arabella μου και εσύ 3 χρόνια?? Και εγώ το δεύτερο 3 χρόνια τον θηλασα, η πρώτη 27 μήνες, ήμουν έγκυος τότε και άλλαξε το γάλα σύσταση και δε της άρεσε και έκανε γκριματσες αηδίας στο προσωπάκι της, ώσπου το έκοψε.. 

  • Μου αρέσει 3

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, _marjio είπε:

@V_baby μου αντιβίωση πάλι ε??? Πόσο καταλαβαίνω την ξενερα σου... κοίτα να πάρεις και προβιοτικα μαζί μη τη πάθεις σαν και εμενα και σου κάνει καμία διάρροια.. 

@Arabella μου και εσύ 3 χρόνια?? Και εγώ το δεύτερο 3 χρόνια τον θηλασα, η πρώτη 27 μήνες, ήμουν έγκυος τότε και άλλαξε το γάλα σύσταση και δε της άρεσε και έκανε γκριματσες αηδίας στο προσωπάκι της, ώσπου το έκοψε.. 

Ξενερα δεν θα πεις τίποτα!!! Τι να κάνουμε;;; Θα το υποστούμε και αυτό!!!

Κορίτσια και εγώ θέλω να θηλάσω αρκετό καιρό!!!! Μακάρι να τα καταφέρουμε με τον μπεμπακο!!!


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

@FofiK σευχαριστω κορίτσι μου για τις πληροφορίες πολύ σημαντικές θα μιλήσω στο επόμενο ραντεβού με τον γιατρό μου και θα του πω τι θέλω και πως θα γίνει..πάντως να ξέρεις ότι εγώ δεν τρομάζω καθόλου με αυτό που θα κάνεις συμφωνώ απόλυτα κι εγώ σε δημόσιο θα γεννήσω και αν και πιστεύω ότι θα έρθει ο γιατρός μου ότι ώρα και να είναι δεν με πειράζει να γεννήσω και με τον εφημερεύοντα..

@V_baby κορίτσι μου υπομονή είσαι στην τελική ευθεία σε καταλαβαίνω κι εγώ γιατί δεν παίρνω ούτε ντεπον αλλά τι να κάνουμε ότι πρέπει θα το κάνουμε.. ευχαριστω για τα αυτοκόλλητα δεν το ήξερα καν θα τα κοιτάξω γιατί πιστεύω θα πάρει η μπέμπα το γλυκό μου αίμα και θα την κατασπαράξουν χαχαχαχα..δεν έχω φμπ ρε κορίτσια αλλά ότι μου λέτε το ρουφάω σαν Σφουγγαράκι..:)

 

  • Μου αρέσει 2

VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...