Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      @Nima21 εκανες την εμβρυομεταφορα? Πως νιωθεις?@Bluee19 @DizzyツMommy ποτέ είναι οι εμβρυομεταφορες σας?  Όλα με το καλό και στις 3 σας!!! 🙏

      @Angot εύχομαι να ειστε καλα με τον τζαναμπετη!

      @η ζωή είναι όμορφη τώρα είδα στον 1ο  υπέρηχο που εκανα ότι και εμενα με βγάζει μια μέρα πιο πίσω. Δε με αγχώνει, αλλωστε τα υπολογίζουμε στο περίπου από το ίντερνετ, οι μετρήσεις θα δείξουν που ακριβως είμαστε.  Αύριο δεν έχετε τον υπέρηχο? 

      Ναι την έκανα χθες.. όλα καλα! Αναμεικτα συναισθήματα,συγκίνηση, φόβος, περιέργεια.. και φυσικά αγχος υποσυνείδητα.. αλλα θα χαλαρωσω τωρα στο σπιτακι μου, θα ξεκουραστω και θα περιμένω τη χοριακή!! 🙏♥️

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Just now, _marjio είπε:

@Arabella στο πρώτο πήγα με πρόκληση δυστυχώς, χωρίς λόγο...απλα ήταν Παρασκευή και "δεν υπήρχε λόγος να μείνει και το Σαββατοκύριακο μέσα στη κοιλιά" άκουσον άκουσον!!!! Οι πόνοι οι τεχνιτοί δε παλεύονται, έκανα επισκληριδιο.    Στο δεύτερο αλλαξα γιατρό και γέννησα όμορφα μέσα στο νερό σε 4 ώρες από την έναρξη των συστολων! Χωρίς επισκληριδιο εννοείται!! 

Και η @"Gigi" έχει σειρά, η οποία δεν έχει γράψει.....βρε λέτε να ετοιμάζει τίποτα????

Σωστά έχεις δίκιο.. Για να δούμε.. Σας έχω έννοια.. Κι όλο μπαίνω στην ομαδουλα μας να δω αν έχουμε κι αλλο ευχάριστο νέο.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ θέλω να αποφύγω την πρόκληση αλλά επισκληριδιο πιστεύω σαν πρωτάρα θα ζητήσω!! Όταν έχεις μια εμπειρία ήδη είναι διαφορετικά!

@Αντζελίνα 30 μου ναι πάνες αγκαλιας εβαλα 3-4 να πάρω μαζί μου για να ακουμπάω το μωράκι και να βάζω πάνω μας όταν το έχουμε αγκαλίτσα!

Κι εγώ θέλω να αποφύγω την πρόκληση αλλά επισκληριδιο πιστεύω σαν πρωτάρα θα ζητήσω!! Όταν έχεις μια εμπειρία ήδη είναι διαφορετικά!

@Αντζελίνα 30 μου ναι πάνες αγκαλιας εβαλα 3-4 να πάρω μαζί μου για να ακουμπάω το μωράκι και να βάζω πάνω μας όταν το έχουμε αγκαλίτσα!

@V_baby καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις!!! 

Βρε λέτε η @"Gigi" να μας ετοιμάζει έκπληξη????

Just now, Σταυρούλα Γ είπε:

Καλησπέρα σ' όλες!

Πώς είστε;

Καταρχήν θα ήθελα να ευχηθώ στις μανουλες που γέννησαν:

"Να τους ζήσουν τα μωράκια τους!Ο Θεός να τα έχει πάντοτε καλά, να τα προστατεύει, όπως και όλη την οικογένεια τους!"

Σ' εμάς τις υπόλοιπες"καλή λευτεριά,με το καλό ,πρώτα ο Θεός να πάρουμε τα μπεμπακια μας αγκαλίτσα!

Να δώσει ο Θεός να πάνε όλα καλά και για εμάς και για τα μωράκια μας!"

Φαγητό σήμερα είχαμε πατατουλες τηγανιτές και χταπόδι.

Για αύριο λέω να φτιάξω γίγαντες.

Αλήθεια, ήθελα να σας ρωτήσω ποιες έχουν αποφασίσει φυσ.τοκετο χωρίς επισκληριδιο; Εννοείται ότι δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, απλά σαν σκέψη.

Αυτή την εβδομάδα θα τελειώσω και τη βαλίτσα μου.Μου έμειναν ελάχιστα πράγματα να βάλω!

Πλησιάζει η στιγμή...!

Εσύ Σταυρούλα μου μετά από τόσες γέννες τι συμβουλές έχεις να μας δώσεις?? Έχεις κάνει επισκληριδιο σε όλες?

@_marjio μου ο τοκετός στο νερό σε βοήθησε στο να μην κάνεις ράμματα στο περίνεο? Έχω ακούσει ότι είναι ότι καλύτερο.. 

  • Μου αρέσει 2

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Vila σε όλα βοηθάει το νεράκι. Εγώ ειχα ένα μικρό σκίσιμο, αλλά είχα εξαιρετική ανάρρωση στο σημείο μετά από 2 ράμματα, καθόμουν οκλαδόν 1 ώρα μετά και θηλαζα :-D:-D  Ενω στο πρώτο μου με έκοψε ο γιατρός γιατί απλά είχε μάθει να κόβει ανεξάρτητα από το αν χρειάζεται ή οχι έκανα πάνω από 6 μήνες να μη πονάω στο σημείο.. 

 

(Πωπω πάλι αϋπνίες έχω απόψε)

  • Μου αρέσει 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Καλή εβδομάδα!! Για να δούμε θα έχουμε γεννητούρια??

Εμένα δε μου έφτανε η αϋπνία χθες βράδυ, με ξύπνησε ο άντρας μου στις 7 να μου πιάσει κουβέντα, αισθάνεται λέει πόσο κοντά είναι η μέρα που θα έρθει το μωρό και ανυπομονεί...Βρε τι έπαθα πρωί πρωί χαχαχα

Πώς κοιμηθήκατε εσείς?

Οι μανούλες με τα νεογεννητακια τι κάνουν???? @Τζινα38 @Athinaa   @katerinafilip

  • Μου αρέσει 6
  • Χαχα 3

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανουλίτσες!

@_marjio απαράδεκτος ο γιατρός στην πρώτη γέννα.Πάντως όλες οι φίλες και γνωστές μου στην Ελλάδα έχουν γεννήσει με ραντεβού το πρώτο τους παιδάκι.Για τους γιατρούς οι καισαρικές και η πρόκληση είναι ότι καλύτερο :angry:.

Η εμπειρία της γέννας στο νερό πρέπει να ήταν φανταστική.Το νερό βοηθάει πολύ στους πόνους.Εγώ είχα μείνει 1.5 ωρίτσα μέσα και με είχε βοθήσει πολύ.

Το κόψιμο στο περίνεο εξαρτάται και απο τη θέση που έχει το βρέφος κατά την έξοδο.Ο μικρός μου όπως μου είπε εκ των υστέρων η μαία ερχόταν έχοντας την ιδανική θέση και γι'αυτό δεν κόπηκα καθόλου και δεν χρειάστηκα ράμματα.Θυμάμαι οτι μετά τη γέννα ήμουν σε άριστη κατάσταση.Έκανα ένα ντους και πήγα στο δωμάτιο κι ένιωθα πάρα πολύ καλά σωματικά.

@_marjio ωραίος ο σύζυγος!Ο δικός μου το πρωί μιλούσε στην μπέμπα και της έλεγε οτι έχουν ραντεβού σε 3+ εβδομάδες, όχι νωρίτερα.Αγχώθηκε γιατί του είπα οτι μπήκα στο μήνα μου και να έχει το νου του στο τηλέφωνο όταν είναι στη δουλειά.

  • Μου αρέσει 5

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!! Ποια έκπληξη... Τελευταία θα μείνω εδώ μου φαίνεται :D όχι εντάξει τις είχα τις ενοχλήσεις μου το σκ. Ήμασταν όμως κ έξω κ τις 2 μέρες κ ίσως ήταν λόγω κούρασης?? Προχθές τη μισή νύχτα πονουσα. Δεν μπορούσα να προσδιορίσω του που.μεση, κοιλιά, πόδι.. Παντού! Δεν μπορούσα να βολευτώ πουθενά. Είχα κ συσπασεις αλλά ακανονιστες οπότε έκατσα στα αυγά μου κ πάλι καλά γιατί τλκ κάποια στιγμή κοιμήθηκα κ ξύπνησα τλκ μια χαρά. Χθες συσπασεις πάλι αλλά τπτ άλλο ιδιαιτερο. Αύριο έχω γιατρό κ θα το φάω το χεράκι μου φαίνεται αν του πω ότι πονουσα τόσο για να δει τον τραχηλο. Στον μικρό έτσι ήμουν κ την μια βδομάδα είχα 2 διαστολη, στην επόμενη εξέταση ήταν βράδυ κ είχα 5 κ το πρωί στις 7 μπήκα στην κλινική.αλλά για να δούμε τι θα γίνει αυτή τη φορα!! 

Επισκληριδιο σας έχω πει ότι δεν γίνεται να μη κάνω :-D με το που πάω τον αναισθησιολογο θα ζητήσω! Φοβααααμαι δεν είμαι για πόνους. Εγώ κ στους 2 είχα εσωτερικά ράμματα. Θυμάμαι μόλις πήγα στο δωμάτιο μου είχε πει ο γιατρός να κοιμηθώ λίγο γιατί ήταν ξημερωματα κ το πρωί να κάνω ντουζάκι κ να πλυθω πολύ καλά. μεχρι να με πείσουν ότι δεν έχω από κάτω τπτ απολυτως κ να πλυθω κανονικά κλπ μέχρι κ καθρέφτη μου είχε φέρει κ φοβόμουν να δω :grin: είχα εσωτερικά πολλά στον μεγάλο όμως γιατί βγήκε με βεντούζα. Κ πονουσα πολύ τις μέρες στην κλινική. Δεν μπορούσα να κάτσω, να σηκωθώ εύκολα..καθόμουν μόνο στο πλάι. Χαμός. Συνήλθα όμως στο σπίτι γρήγορα. Δηλ στις 7-10 μέρες ήμουν μια χαρά. Στον δεύτερο πάλι εσωτερικά ράμματα αλλά πόνος 0.ειχα ανέβει να δω τον μικρό στην θερμοκοιτίδα το ίδιο απόγευμα κ εσκυψα κ έβαλα τα πατουσάκια μόνη μου. Με κοιτούσαν οι μαιες περίεργα χάχα! 

Αύριο έχουμε πολλές γιατρουλη Ε? Για να δούμε! Marjio περιμένουμε τα νέα σου σήμερα!!! Πάνε κ οι δίδυμοι που λέγαμε.. Καρκινακια από εδώ κ πέρα!!!! 

  • Μου αρέσει 6

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπάω καρκινακια!! Αν και είμαι κριός, φαινομενικά δε ταιριάζουμε αλλά τελικά τα πάω πολύ καλά μαζί τους! Με πρώτο και καλύτερο τον άντρα μου που είμαστε τοοσα χρόνια μαζί!!

Καλημέρα σειρουλα!!!

  • Μου αρέσει 3

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!Για να δούμε θα έχουμε γεννητουρια αυτή την εβδομάδα;;Εγώ έχω την Τετάρτη καρδιοτοκογραφημα και την Πέμπτη γιατρό.Απο συσπασούλες μπόλικες!Όσον αφορά την επισκληριδιο κι εγώ θα κάνω..Στο πρώτο παιδί είχα κάνει κανονικά στο δεύτερο μπήκα με πρόκληση κι ουσιαστικά έγιναν όλα τόσο γρήγορα που δεν προλάβαμε να κάνουμε.Γέννησα μέσα σε μια ώρα αφού μου έβαλαν τον ορο,προχώρησε πολύ γρήγορα η διαστολή.Αλλα την στιγμή των εξωθησεων δεν μπορούσα να αντέξω χωρίς επισκληριδιο.Ενω στην πρώτη ήταν πολύ καλύτερα ένιωθα απλά ένα μπούκωμα κι όχι ανυπόφορο πόνο 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου είμαι 33 εβδομάδων στο πρώτο μου μωράκι και θέλω δύο γνώμες να μου πείτε..πρώτον τι έχετε σκοπό να κάνετε με τα κουνούπια και το νεογέννητο??μένω στην εξοχή και όσο και να προσέχουμε τρυπώνουν τα ατιμα και έχω αυτό το άγχος..επίσης θέλω να μου πείτε οι κοπέλες που είστε ήδη μανουλες γιατί ο κόσμος με κοιτάει σαν εξωγηινο όταν τους λέω τι έχω σκοπό να κάνω..δεν θέλω να κάνω επισκληριδιο θεωρώ ότι αντέχω πολύ τον πόνο και ότι θα μπορέσω να ανταπεξέλθω αλλά με κοιτάνε όλες οι μανουλες γύρω μου με τρόμο και λέω μήπως έχω απλά άγνοια κινδύνου?? ευχαριστώ πολύ κορίτσια και με έναν πόνο να γεμνησουμε όλες..δεν το πιστεύω ότι φτάσαμε σε αυτό το στάδιο της προετοιμασίας :)

  • Μου αρέσει 3

VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια πως είστε? Τα μικρά σας όλα καλά? Έχω κ εγώ αύριο εξετάσεις γιατρό κ NST εκεί θα φάω τη μέρα μου ελπίζω μόνο να έχει μειωθεί πάλι το αμνιακό ήθελα κ να ήξερα πως αυξομειώνεται κάνω κάτι εγώ έτσι γίνετε δε ξέρω κ να μην έχει αλλάξει θέση τη προηγούμενη βδομάδα είχε πάρει πολύ καλή θέση!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια μου!! Εγω λογω του οτι παω με καισαρικη δεν εχω να πω πολλα..απντη μια ζηλευω που πατε για φ.τ απ την αλλη μ αρεσει που δε θα με πιασει κατι ξαφνικα γιατι ειμαι κ του προγραμματος(αν κ ποτε δεν ξερεις..μπορει να έρθει νωρίτερα)..τεσπα το μονο που εχω να πω ειναι 8κ σημερα!!! Αριθμος μονοψηφιος μωρακι υποψηφιο..χαχχαχα..αγχωνοναι κορίτσια μου αρκετα..απ τη μια..απ την αλλη χαμογελαω στην ιδεα.  Γενικως η ψυχολογια μου ειναι ..αφηστε τα!! Το δακρυ το εχω ετοιμο..οτι βλέπω κ ασχετα με μωρα κλαιω..χααχχα.. με το καλο @Frogie μου!!ολα θα πανε μια χαρα κ οπως νιωθεις εσυ καλυτερα!! 

  • Μου αρέσει 5

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emma9 είπε:

Γεια σας κοριτσια μου!! Εγω λογω του οτι παω με καισαρικη δεν εχω να πω πολλα..απντη μια ζηλευω που πατε για φ.τ απ την αλλη μ αρεσει που δε θα με πιασει κατι ξαφνικα γιατι ειμαι κ του προγραμματος(αν κ ποτε δεν ξερεις..μπορει να έρθει νωρίτερα)..τεσπα το μονο που εχω να πω ειναι 8κ σημερα!!! Αριθμος μονοψηφιος μωρακι υποψηφιο..χαχχαχα..αγχωνοναι κορίτσια μου αρκετα..απ τη μια..απ την αλλη χαμογελαω στην ιδεα.  Γενικως η ψυχολογια μου ειναι ..αφηστε τα!! Το δακρυ το εχω ετοιμο..οτι βλέπω κ ασχετα με μωρα κλαιω..χααχχα.. με το καλο @Frogie μου!!ολα θα πανε μια χαρα κ οπως νιωθεις εσυ καλυτερα!! 

Σευχαριστω πολύ κορίτσι μου συμφωνώ όπως νιώθει καλύτερα η κάθε μανούλα δεν πρέπει να νιώθουμε άσχημα για τέτοια πράγματα όπως και να γεννησουμε..κι εγώ κλαίω με το παραμικρό και ώρες ώρες με πιανει ένα δέος να το πω τρόμος μαζί με ενθουσιασμό να το πω χαχαχαχχα..δεν αντιλαμβάνεται το μυαλό μου τι ακολουθεί..με το καλό να γεννήσεις και να υποδεχτεις το νέο μέλος <3

  • Ευχαριστώ 1

VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Frogie είπε:

Σευχαριστω πολύ κορίτσι μου συμφωνώ όπως νιώθει καλύτερα η κάθε μανούλα δεν πρέπει να νιώθουμε άσχημα για τέτοια πράγματα όπως και να γεννησουμε..κι εγώ κλαίω με το παραμικρό και ώρες ώρες με πιανει ένα δέος να το πω τρόμος μαζί με ενθουσιασμό να το πω χαχαχαχχα..δεν αντιλαμβάνεται το μυαλό μου τι ακολουθεί..με το καλό να γεννήσεις και να υποδεχτεις το νέο μέλος <3

Κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου.. από τη στιγμη που εσύ δεν θες επισκληριδιο δεν υπάρχει λόγος να αισθάνεσαι άσχημα που οι άλλοι το θεωρούν περίεργο.. Ουσιαστικά αυτό είναι το φυσιολογικό.. Οι γιαγιάδες μας και οι μαμάδες μας δεν έκαναν τότε που δεν υπήρχε και ηταν απόλυτα φυσικό και φυσιολογικο.. Οι περισσότερες το κάνουνε γτ φοβόμαστε μήπως δεν μπορέσουμε να το διαχειριστουμε όλο αυτό.. Ενώ πιστεύω δεν είναι έτσι.. Είναι στη φύση μας.. Κάνε αυτό που νιώθεις, υποστήριξέ το και μην επηρεάζεσαι από τη γνώμη των άλλων.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@"Gigi" Κοιτα να δεις που δε θα ξεκολλανε από εκεί μέσα τα 3α μας.. Άντε να δούμε..

Εγώ πήγα όλα οκ, κάναμε έναν απλό υπέρηχο, δε τον μέτρησε, είδε τα αμνιακα που ήταν καλά και το ντοπλερ  καλό! Μετά ήμουν κανένα 40λεπτο+ στον καρδιοτοκογραφο... ήταν στη φάση που είχε κοιμηθεί και τον κούναγα να ξυπνήσει,  με τα πολλά εφαγα σοκολάτα σηκώθηκα όρθια, ήπια παγωμένο νερό ε και κάτι καταφέραμε και μας άφησε να φύγουμε! Οπότε συνεχίζουμε, κλείσαμε και ένα ραντεβού για την επόμενη Δευτέρα να υπάρχει, σε περίπτωση που δεν έχω γεννήσει!!

 

Just now, Frogie είπε:

Γεια σας κορίτσια μου είμαι 33 εβδομάδων στο πρώτο μου μωράκι και θέλω δύο γνώμες να μου πείτε..πρώτον τι έχετε σκοπό να κάνετε με τα κουνούπια και το νεογέννητο??μένω στην εξοχή και όσο και να προσέχουμε τρυπώνουν τα ατιμα και έχω αυτό το άγχος..επίσης θέλω να μου πείτε οι κοπέλες που είστε ήδη μανουλες γιατί ο κόσμος με κοιτάει σαν εξωγηινο όταν τους λέω τι έχω σκοπό να κάνω..δεν θέλω να κάνω επισκληριδιο θεωρώ ότι αντέχω πολύ τον πόνο και ότι θα μπορέσω να ανταπεξέλθω αλλά με κοιτάνε όλες οι μανουλες γύρω μου με τρόμο και λέω μήπως έχω απλά άγνοια κινδύνου?? ευχαριστώ πολύ κορίτσια και με έναν πόνο να γεμνησουμε όλες..δεν το πιστεύω ότι φτάσαμε σε αυτό το στάδιο της προετοιμασίας :)

Καλώς το κορίτσι!!

Ούτε εγώ θα κάνω επισκληριδιο, είναι καθαρά προσωπικό το θέμα! Επίσης εγώ έχω κόψει τις πολλές συζητήσεις με το περιβάλλον μου γιατί δε μπορώ να διαχειριστώ και τις δικές τους σκέψεις και ανησυχίες ;-) Με το καλο το μωράκι σου ευχομαι!!!

  • Μου αρέσει 4

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Τι σας έλεγα;;; Περίμενα τις εξετάσεις και με επισκέφτηκε ο εντεροκοκκος!!! Είμαι έξαλλη!!! Βέβαια να πω ότι δεν το περίμενα;;; Το περίμενα από την στιγμή που βάζω την προγεστερόνη τόσο καιρό ενδοκολπικα!!! Όσο αποστηρωση και να κάνεις κάπου θα γίνει η δουλειά!!! Δλδ είμαι για άλλη σειρά αντιβίωσης τώρα. Δεν πήρα τον γιατρό ακόμα. Σκέφτομαι να τον πάρω μετα, αν και αύριο θα τον βρω έτσι και αλλιώς!!! 

Και εγώ χωρίς επισκληριδιο παω και βλέπουμε εκείνη την ωρα... Και εγώ φοβάμαι και το σκεφτόμουν πολύ αλλά τελικά δεν είπα κάτι στον γιατρό μου. Σκέφτομαι ότι το φυσιολογικό είναι να γεννήσω έτσι. Η φύση μας έχει προετοιμάσει για να γεννησουμε! Βέβαια, το τονίζω, πως καλά τα λέω τώρα, αλλά εκείνη την ώρα μπορεί να αλλάξω γνώμη :P 

  • Λυπημένη/-ος 2

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...