Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

@Vila είναι όντως εξαιρετικά! Αλήθεια έχεις βρει καπου ανεβασμένα και αυτά που πραγματοποιήθηκαν μέσω zoom;

@Μαρίαφi μου η ομάδα λέγεται "Αττική: εθελοντική ομάδα υποστήριξης θηλασμού" και έχει και για πολλές άλλες περιοχές αναλόγως πού είσαι. Ειναι κλειστή ομαδα, και Νομίζω όταν πας να γραφτείς έχει και τις περιοχές αλλά δε θυμάμαι καλά.

@Frogie παπαβεντσης εγγύηση! Εγώ θέλω να πάρω και το δεύτερο βιβλίο του.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου θα θελα κι εγώ να σας καταθέσω την άποψη και την εμπειρία μου σε ότι αφορά τον θηλασμό.Εγώ όπως έχω ξαναγράψει θήλασα για 3 χρόνια.Ο θηλασμός είναι ένα υπέροχο ταξίδι που μόνο οφέλη μπορεί να προσφέρει.Τα σημαντικότερα είναι οτι συμβάλλει στην ανάπτυξη του ανοσοποιητικού συστήματος του βρέφους με καθοριστικό τρόπο, στην συναισθηματική του ανάπτυξη (νιώθει ασφαλές, πράγμα πολυ σημαντικό σε αυτή την πρώιμη φάση της ζωής του)και δημιουργείται μια σχέση μοναδική ανάμεσα στη μητέρα και το βρέφος.

Πέρα απο όλα αυτά εγώ το έβρισκα και πρακτικό:ξυπνούσα  έπαιρνα το μωράκι αγκαλίτσα, έτρωγε και ξανακοιμόταν.Είναι μεγάλος μπελάς θεωρώ να αποστειρώνεις μπουκάλια, να ζεσταίνεις νερό κλπ.

Επίσης συμφωνώ με την @Τζινα38.Όλες μπορουν να θηλάσουν, αν το θέλουν και ζητήσουν την σωστή βοήθεια γιατί είναι πολύ πιθανό στην αρχή να την χρειαστούν.Μετά τη γέννα, οι ορμόνες κάνουν "πάρτυ", η κούραση είναι μεγάλη με τις αφυπνίσεις του βρέφους και είναι πολύ πιθανό οι θηλές να πονάνε αφόρητα για ένα μήνα (σε εμένα συνέβη).Αυτοί θεωρώ είναι οι λόγοι που πολλές μανούλες εγκαταλείπουν την προσπάθεια.Εγώ παρά τον πόνο δεν το έβαλα κάτω.Η μαία μου με βοήθησε πολύ να το αντιμετωπίσω.Να βρείτε μια μαία υποστηρικτική και έμπειρη.Τα κορίτσια που έχουν επίπεδες θηλές μπορούν να χρησιμοποιήσουν ψευδοθηλές.Επίσης αν κάνετες πληγές τις πρώτες μέρες στις θηλές, ο καλύτερος τρόπος για να επουλωθούν είναι το ίδιο το γάλα του στήθους που μπορείτε να βάζετε επάνω στην πληγή.Τα μαξιλάρια θηλασμού είναι μια καλή επένδυση.Μπορείτε να βρίσκετε βολικές στάσεις.

Το θήλαστρο αν είστε 24 ώρες / 24ώρο με το μωρό είναι για μένα άχρηστο.Ίσως το χρειαστείτε αργότερα αν θηλάζετε κι εργάζεστε.Εμένα μου είχε δώσει μια φίλη και δεν το χρησιμοποίησα ποτέ γιατί δεν χρειάστηκε.

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 2

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

@Μαρίαφi αν δεν σε δεχτούν στην ομάδα στο φεις που λένε τα κορίτσια, πες σε εμάς που έχουμε μπει να σε προσκαλεσουμε.. Μια φίλη μου ενώ απαντησε στις ερωτήσεις δεν την είχαν δεχτεί για πολλές μέρες.. Την προσκάλεσα γράφοντας τον λόγο και την περιοχή που μένει και την δέχτηκαν..

@Vila στο Αρεταιειο που λες έχει το σεμινάριο και λαιβ και μέσω ζουμ.. Έχει σημασια πού θα το παρακολουθήσεις; 

Πάντως κορίτσια τα μέτρα για τον covid που παίρνουν τα μαιευτήρια δεν είναι ίδια.. κάθε νοσοκομείο κάνει τα δικά του.. Ενώ τα ιδιωτικά στην Αθήνα είναι ακόμη αυστηρά και επιτρέπεται μόνο ο μπαμπας, σε δημόσια έχουν χαλαρώσει τα μέτρα.. Στο Αλεξάνδρας γέννησε μια γνωστή μου και όχι μόνο έρχονταν επισκέπτες με τη μόνη διαφορά να μπαίνει ένας ένας αλλά έμεινε και η μαμά της μέσα.. Κανονικά δεν έπρεπε όλα τα μαιευτήρια να έχουν την ίδια τακτική από τον εοδυ; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, FofiK είπε:

@Vila είναι όντως εξαιρετικά! Αλήθεια έχεις βρει καπου ανεβασμένα και αυτά που πραγματοποιήθηκαν μέσω zoom;

Δυστυχώς νόμιζα πως τα είχε όλα στη σελίδα αλλά έχει μόνο δύο τρία.. θα ρωτήσω αν έχουν κάπου ον λαιν και τα υπόλοιπα 

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

@Μαρίαφi αν δεν σε δεχτούν στην ομάδα στο φεις που λένε τα κορίτσια, πες σε εμάς που έχουμε μπει να σε προσκαλεσουμε.. Μια φίλη μου ενώ απαντησε στις ερωτήσεις δεν την είχαν δεχτεί για πολλές μέρες.. Την προσκάλεσα γράφοντας τον λόγο και την περιοχή που μένει και την δέχτηκαν..

@Vila στο Αρεταιειο που λες έχει το σεμινάριο και λαιβ και μέσω ζουμ.. Έχει σημασια πού θα το παρακολουθήσεις; 

Πάντως κορίτσια τα μέτρα για τον covid που παίρνουν τα μαιευτήρια δεν είναι ίδια.. κάθε νοσοκομείο κάνει τα δικά του.. Ενώ τα ιδιωτικά στην Αθήνα είναι ακόμη αυστηρά και επιτρέπεται μόνο ο μπαμπας, σε δημόσια έχουν χαλαρώσει τα μέτρα.. Στο Αλεξάνδρας γέννησε μια γνωστή μου και όχι μόνο έρχονταν επισκέπτες με τη μόνη διαφορά να μπαίνει ένας ένας αλλά έμεινε και η μαμά της μέσα.. Κανονικά δεν έπρεπε όλα τα μαιευτήρια να έχουν την ίδια τακτική από τον εοδυ; 

 

Εγώ τα έχω παρακολουθήσει μέσω zoom τα υπόλοιπα αλλά φαντάζομαι το ίδιο πράγμα είναι..

Όσο για τα μέτρα άστα.. ο καθένας ότι θέλει κάνει!! Καμία κοινή γραμμή!


XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Αντζελίνα 30 είπε:

@Μαρίαφi αν δεν σε δεχτούν στην ομάδα στο φεις που λένε τα κορίτσια, πες σε εμάς που έχουμε μπει να σε προσκαλεσουμε.. Μια φίλη μου ενώ απαντησε στις ερωτήσεις δεν την είχαν δεχτεί για πολλές μέρες.. Την προσκάλεσα γράφοντας τον λόγο και την περιοχή που μένει και την δέχτηκαν..

@Vila στο Αρεταιειο που λες έχει το σεμινάριο και λαιβ και μέσω ζουμ.. Έχει σημασια πού θα το παρακολουθήσεις; 

Πάντως κορίτσια τα μέτρα για τον covid που παίρνουν τα μαιευτήρια δεν είναι ίδια.. κάθε νοσοκομείο κάνει τα δικά του.. Ενώ τα ιδιωτικά στην Αθήνα είναι ακόμη αυστηρά και επιτρέπεται μόνο ο μπαμπας, σε δημόσια έχουν χαλαρώσει τα μέτρα.. Στο Αλεξάνδρας γέννησε μια γνωστή μου και όχι μόνο έρχονταν επισκέπτες με τη μόνη διαφορά να μπαίνει ένας ένας αλλά έμεινε και η μαμά της μέσα.. Κανονικά δεν έπρεπε όλα τα μαιευτήρια να έχουν την ίδια τακτική από τον εοδυ; 

 

Έτσι ακριβώς, και ειδικά τώρα που ακούγεται ότι πάμε και για δεύτερο γύρο!!Δε πάνε καλά εκεί στο Αλεξάνδρας μου φαίνεται.

Στο Αρεταίειο μου πε μια κοπέλα που γέννησε πριν λίγο καιρό ότι απαγορεύονται αυστηρά οι επισκέπτες, όλες οι μαμάδες κανουν τεστ και οι μπαμπάδες επίσης για να μένουν στο δωμάτιο με τη μαμά. (Απλά οι μπαμπάδες το πληρώνουν). Την Πέμπτη που θα πάω εκεί θα ρωτήσω κι όλας για να είμαι σίγουρη. 

Καλημέρα στο παρεάκι!!!

  • Μου αρέσει 2

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημεραα!!

7 ώρες πρίν, Τζινα38 είπε:

νομιζω οι μανουλες που λενε δεν ειχα γαλα ειναι απλα δικαιολογια..!! και εγω δεν ειχα γαλα και ακομα δεν εχω μεγαλη ποσοτητα.. ξεκινησα με 10 μλ και τα δυο στηθη και τωρα βραζω 50-60 μλ και τα δυο.!! κανω αντλησεις καθε 3 ωρες για να δινω το μωρο μου γιατι δεν μπορει να πιασει την θηλη, αμα θες μπορεις.!

οσο για το μπιμπερο θα σου προτεινα να κανεις καμια αντληση που και που και να της δινεις το γαλα σου γιατι αν χρειαστει να δωσεις με μπιμπερο μπορει να μην το παρει.!

τα θηλαστρα παντως ειναι ολα ιδια η μαμα μου με πηρε ενα θηλαστρο  αλλα ειχε μικρη χοανη και νοικιασα νοσοκομιακο, σε πληροφορω οτι πιο πολυ γαλα εβγαζα με του εμποριου παρα με το νοσοκομειακο.!!

κοπηκε απο μονο του το γαλα η χρειαστηκε να παρεις καποιο χαπι?

ρωταω γιατι πρεπει να το κοψω απο βδομαδα ξεκινησα απο προχθες να αντλω ανα 6ωρο και οχι ανα 3ωρο και κοντεψα να παθω μαστητιδα.!

οχι εγω δε χρειαστηκα φαρμακο...μειωθηκε σταδιακά και 15ημερων που νοσηλευτηκε μου κοπηκε τελειως...

  • Μου αρέσει 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε??πως είναι οι κοιλιτσες??εμείς ξυπνήσαμε ζωηρές ζωηρές..μετράει καμιά ζάχαρο??τα πρωιναου έχουν τρελαθεί λίγο εδώ και μια βδομάδα και δεν ξέρω γιατί..:/ 

@Αντζελίνα 30 έχεις δίκιο ότι ο κάθε ένας κάνει τα δικά του..πάντως εγώ που θα γεννήσω στο δημόσιο της πόλης μου ο άντρας μου θα είναι μαζί μου από την αρχή και θα μείνει μαζί μας..επίσης δεν έχει αναφερθεί κανείς σε τεστ κορονοιου νομίζω πως δεν το κάνουμε..κι αν κάνεις καισαρική επιτρέπονται δύο άτομα να είναι μαζί σου..επίσης είναι ο τέως τελείως χαλαρά πια ειδικά εδώ που δεν είχαμε κρούσματα κάνουν τα στραβα μάτια και ένας ένας επισκέπτονται κανονικά..


VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, evi1996 είπε:

Καλημέρα κορίτσια !!! Με το καλό τα μωράκια σας και σε οσεσ Γέννησαν να σας ζήσουν !!Ήθελα να σας ρωτήσω αν εσείς ειχατε κάνει εξετάσεις για θρόμβοφιλια;;;

Εγώ έκανα πριν μείνω έγκυος λόγω αποβολής και τελικά έχω αντιφοσφωλιπιδικο σύνδρομο και κάνω ενεσακια..


VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οχι απεβαλλα στην έκτη εβδομάδα και ο γιατρός μου πρότεινε να την κάνω για να αποκλείσουμε αυτό το ενδεχόμενο..συνήθως η θρομβοφιλια της εγκυμοσύνης δεν έχει κάποιο σύμπτωμα πέρα του ότι προκαλεί αποβολές..τι σε έχει προβληματίσει??αν θυμάμαι καλά είσαι έγκυος και σε μεγάλη εβδομάδα σωστά??


VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. @FofiK και το Αρεταιειο είναι δημόσιο.. Ο, τι να ναι..

Τι κάνετε κορίτσια μου; πως πάτε; εγω από το Σάββατο νιώθω κάθε μέρα πονακια έντονα σαν περιόδου στο κάτω μέρος της κοιλιάς και στη μέση.. Δεν έχω δωσει σημασία  μέχρι τώρα μιας κι έχω μπει στον μήνα μου και τα θεωρω φυσιολογικά.. Αλλά μήπως σημαίνει κάτι που είναι σε καθημερινή βάση.. Και ξύπνησα σημερα δύο φορές με πόνο και σφυξιμο σε όλη την κοιλιά.. Που κάθε μέρα νιώθω λίγα τέτοια που μάλλον είναι συσπάσεις.. Λέτε να μη χρειάζεται να πάρω τον γιατρό να του πω ότι έχω καθημερινά πόνους περιόδου και να περιμένω το ραντεβού; 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Πώς είστε? Εγώ ηρεμία, περιμένω "Ένα του σημάδι μονοοο" χαχαχα

@Αντζελίνα 30 είναι η γνωστή προετοιμασία,  όλα φυσιολογικά εδώ που έχεις φτάσει!!! Πότε πας στο γιατρό?? 

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, _marjio είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Πώς είστε? Εγώ ηρεμία, περιμένω "Ένα του σημάδι μονοοο" χαχαχα

@Αντζελίνα 30 είναι η γνωστή προετοιμασία,  όλα φυσιολογικά εδώ που έχεις φτάσει!!! Πότε πας στο γιατρό?? 

Το διάβασα τραγουδιστα να ξέρεις χαχαχαχ

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...