Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Frogie είπε:

Αχ Θεέ μου δεν μπορώ με την αναισθησία του κόσμου και για μένα το πιο εκνευριστικο είναι ότι δεν σου αφήνουν περιθώριο είναι φωτεινοί παντωγνωστες και αν διαφωνείς παίρνεις απλά ένα βλέμμα λες και σε υποτιμάει ο άλλος..τέλος πάντων κι εμένα μου είπε η ίδια εχθές να μου πάρει δώρο αποστειρωτη της λέω δεν θα πάρω ακόμα γιατί ελπίζω να μην τον χρειαστώ αφού θέλω να θηλάσω και μου λέει το κλασσικό τις πρώτες τρεις μέρες δεν έχεις γάλα και θα δώσεις αναγκαστικά ξένο..χμμμμ οκκκκ..το κακο είναι ότι η παιδίατρος στο νοσοκομείο μας είναι κι αυτή της ίδιας άποψης το λέει σε όλες ανεξαιρέτως χωρίς καν να δει αν όντως υπάρχει κάποιο θέμα..εχω βάλει κι εγώ τον άντρα μου να προετοιμαστεί να μαλώσει με όποιον χρειάζεται χωρίς να φτάσει στα αυτιά μου καν χαχαχαχαχ

Σευχαριστω πολύ και να φανταστείς είμαι πολύ δυναμική και αντιδραστική στα κανονικά μου αλλά τον τελευταίο μήνα οι ορμονες κάνουν πάρτυ και με το παραμικρό κλαίω και νιώθω άσχημα..αλλά θα τους βάλω όλους στη θέση τους και σε όποιον αρέσει.. ευτυχώς υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις και με βοηθάνε πολύ να μην νιώθω εξωγήινος :) οπως και εσείς εδώ κορίτσια ήδη νιώθω πάουερ χαχαχαχα

Αχχχ αυτη η απαντηση ολονων..τις πρωτες μερες δεν εχεις γαλα..μα δε χρειαζεταιιιιι πολύ γαλα ..κοριτσια τα νευρα μου. Κ το αλλο που ακουω εγω, ααα καισαρικη..θα αργησει να κατεβεί το γαλα..απφφφ ..

  • Μου αρέσει 1

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην αρχή θέλει υπομονή στο θηλασμό.Μπορει να χρειαστεί κάθε λίγο και λιγάκι να θηλάζεις.Απο τη στιγμή που θα παίρνει βάρος το μωρό ή από τη στιγμή που θα βλέπεις γεμάτες τις πανουλες του, καθησυχάζεις.Δε πρέπει να σκεφτόμαστε ότι πρέπει κάθε 2-3ωρες και να εγκαταλείπουμε την προσπάθεια, νομίζοντας ότι δεν έχουμε γαλα.Στην αρχή ίσως χρειάζεται πάρα πολύ συχνά τάισμα!Σιγα σιγά όμως αυτό θα αλλάξει.Εγω τα παιδάκια μου τα θήλασα 1 με 1 1/2 χρόνο.

Αυτή είναι μία πολύ ιερή και συγκινητική στιγμή.Καλυτερα να είμαστε μόνες μας με τα μωράκια μας για να μπορέσουμε να θηλάζουμε απερίσπαστα το μωράκι μας.

Μακάρι να πάνε όλα καλά και στο θέμα αυτό για όλες μας!

Πάντως έστω και λίγη ποσότητα μητρικού γάλακτος είναι πολύ ωφέλιμη για το μωρό και για τη μητέρα για πολλούς λόγους!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, _marjio είπε:

Καλημέρα! Καλή εβδομάδα!! Για να δούμε θα έχουμε γεννητούρια??

Εμένα δε μου έφτανε η αϋπνία χθες βράδυ, με ξύπνησε ο άντρας μου στις 7 να μου πιάσει κουβέντα, αισθάνεται λέει πόσο κοντά είναι η μέρα που θα έρθει το μωρό και ανυπομονεί...Βρε τι έπαθα πρωί πρωί χαχαχα

Πώς κοιμηθήκατε εσείς?

Οι μανούλες με τα νεογεννητακια τι κάνουν???? @Τζινα38 @Athinaa   @katerinafilip

Εμείς μαμ κακά και νάνι... Εεε που και που ρίχνουμε και κανένα κλάμα όταν θυμόμαστε από τους κολικούς.. Σήμερα το μεσημέρι κοιμηθήκαμε αγκαλιά... 

Ρε κορίτσια είναι μια γλύκα θα την φάω μιλάμε άρχισε να κάνει και μπουτάκια πω πω για ρουφηγμα γίνονται

  • Μου αρέσει 12

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Frogie αξίζει το fb  για τέτοιες περιπτώσεις. Πάντως μπορείς να δεις μια σειρά από βιντεάκια με την Αννα Πατσουρου στο YouTube, που είναι παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού. Εμένα προσωπικά μου άρεσαν πάρα πολύ και σημείωσα και αρκετά από αυτά που λέει για το θηλασμό. 

Η σειρά με τα βιντεάκια λέγεται 

"Θηλασμός -οι πρώτες 40 μέρες".

Επίσης ψαξου μήπως στο ΠΕΔΥ της περιοχής σου, ή στο κέντρο μάνας και παιδιού ή στο δημοτικό ιατρείο, μήπως γίνονται μαθηματα προετοιμασίας τοκετού. Εάν είσαι Αθήνα, έχει και στο Έλενα. Αλλά σίγουρα γίνονται και σε άλλες περιοχές απλά θέλει λίγο ψάξιμο.

 


BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα ο θηλασμός!!! Θεωρώ ότι το παν είναι η ενημέρωση. Εγώ ακούω ακόμα μανουλες που λένε δεν είχα γάλα και γι' αυτό δεν θήλασα. Νομίζω ότι εκεί έγινε κακή διαχείριση. Χωρίς να θέλω να προσβάλλω καποια μανούλα. Αλλωστε κάνει ό,τι θέλει με το παιδί της και ποια είμαι εγώ για να της πω τι θα κάνει και τι όχι;;

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία, το γνωρίζετε! Έχω ενημερωθεί πάρα πολύ όμως και θα προσπαθήσω  να τα εφαρμόσω κιόλας! Γάλα έχεις όσο χρειάζεται το μωρό. Στην αρχή χρειάζεται πολύ μικρή ποσότητα και αυτό και παράγεται από το στήθος. Μετά αρχίζει η παραγωγή. Και έχουμε το σχήμα παραγωγης-ζητησης.

Και εγώ προσωπικά δεν έχω πάρει τίποτα από αποστηρωτες, γάλατα και τα σχετικά. Το μόνο που μου έδωσαν είναι πιπίλες και ένα μπουκάλι σε πακετο-δωρο, τα οποία δεν θέλω να χρησιμοποιήσω!! Και μια φίλη μου προθυμοποιήθηκε να μου δανείσει το θηλαστρο και επειδή φοβόμουν μήπως γεννηθεί πρόωρο και πρέπει να του πηγαίνω το πήρα να υπάρχει. Αν και θα νοίκιαζα το νοσοκομειακό που είναι καλύτερο σε αυτήν την περίπτωση. Θέλω πολύ να θηλάσω αποκλειστικά και όσο πάει!!! Νομίζω ότι ειναι ένα από τα πιο όμορφα ταξίδια!!! Είναι δυσκολο, αλλά είναι κάτι τόσο όμορφο!!! Εγώ ψαχτηκα πολύ γιατί έχω και επίπεδες θηλές και φοβόμουν πάρα πολύ μήπως δεν τα καταφέρω. Τώρα είμαι πιο αισιόδοξη και ο,τι και να γίνει θα το παλέψω μέχρι τέλους!!! Μόνο αν δεν παίρνει βάρος η' δεν βρέχει πάνες μετά από κάποιες μερες θα ψαχτω περαιτέρω.

  • Μου αρέσει 4

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, V_baby είπε:

Μεγάλη κουβέντα ο θηλασμός!!! Θεωρώ ότι το παν είναι η ενημέρωση. Εγώ ακούω ακόμα μανουλες που λένε δεν είχα γάλα και γι' αυτό δεν θήλασα. Νομίζω ότι εκεί έγινε κακή διαχείριση. Χωρίς να θέλω να προσβάλλω καποια μανούλα. Αλλωστε κάνει ό,τι θέλει με το παιδί της και ποια είμαι εγώ για να της πω τι θα κάνει και τι όχι;;

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία, το γνωρίζετε! Έχω ενημερωθεί πάρα πολύ όμως και θα προσπαθήσω  να τα εφαρμόσω κιόλας! Γάλα έχεις όσο χρειάζεται το μωρό. Στην αρχή χρειάζεται πολύ μικρή ποσότητα και αυτό και παράγεται από το στήθος. Μετά αρχίζει η παραγωγή. Και έχουμε το σχήμα παραγωγης-ζητησης.

Και εγώ προσωπικά δεν έχω πάρει τίποτα από αποστηρωτες, γάλατα και τα σχετικά. Το μόνο που μου έδωσαν είναι πιπίλες και ένα μπουκάλι σε πακετο-δωρο, τα οποία δεν θέλω να χρησιμοποιήσω!! Και μια φίλη μου προθυμοποιήθηκε να μου δανείσει το θηλαστρο και επειδή φοβόμουν μήπως γεννηθεί πρόωρο και πρέπει να του πηγαίνω το πήρα να υπάρχει. Αν και θα νοίκιαζα το νοσοκομειακό που είναι καλύτερο σε αυτήν την περίπτωση. Θέλω πολύ να θηλάσω αποκλειστικά και όσο πάει!!! Νομίζω ότι ειναι ένα από τα πιο όμορφα ταξίδια!!! Είναι δυσκολο, αλλά είναι κάτι τόσο όμορφο!!! Εγώ ψαχτηκα πολύ γιατί έχω και επίπεδες θηλές και φοβόμουν πάρα πολύ μήπως δεν τα καταφέρω. Τώρα είμαι πιο αισιόδοξη και ο,τι και να γίνει θα το παλέψω μέχρι τέλους!!! Μόνο αν δεν παίρνει βάρος η' δεν βρέχει πάνες μετά από κάποιες μερες θα ψαχτω περαιτέρω.

Συμφωνω αποοολυτα με ολα οσα ειπες!Κ γω αυτης της αποψης ειμαι..θεωρω οτι αν θες πραγματικα να θηλασεις θα το καταφερεις..απλα εχω καταλαβει οτι υπαρχουν πολλοι γιατροι που σαμποταρουν το θηλασμο ή δεν ξερουν τι κ πως κ χαντακωνουν τη γυναικα..τι να πω ..εγω μ αυτα που εχω διαβασει στη σελ στο φμπ αυτο εχω καταλαβει..εκτος αν κανουν τοσο μεγαλη πλυση εγκεφαλου..αλλα για ποιο λογο τι εχουν να κερδισουν;!;! Κατι που ειναι απ τη φυση δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι κατι λιγοτερο απο ιδανικο!! Φυσικαααα..μακαρι να τα καταφερω γιατι κ γω στη θεωρια καλη ειμαι..στη πραξη να δουμε!! Αλλα οπως προειπα πιστευω αν εχεις θέληση το καταφερνεις!!

  • Μου αρέσει 2

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emma9 είπε:

Συμφωνω αποοολυτα με ολα οσα ειπες!Κ γω αυτης της αποψης ειμαι..θεωρω οτι αν θες πραγματικα να θηλασεις θα το καταφερεις..απλα εχω καταλαβει οτι υπαρχουν πολλοι γιατροι που σαμποταρουν το θηλασμο ή δεν ξερουν τι κ πως κ χαντακωνουν τη γυναικα..τι να πω ..εγω μ αυτα που εχω διαβασει στη σελ στο φμπ αυτο εχω καταλαβει..εκτος αν κανουν τοσο μεγαλη πλυση εγκεφαλου..αλλα για ποιο λογο τι εχουν να κερδισουν;!;! Κατι που ειναι απ τη φυση δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι κατι λιγοτερο απο ιδανικο!! Φυσικαααα..μακαρι να τα καταφερω γιατι κ γω στη θεωρια καλη ειμαι..στη πραξη να δουμε!! Αλλα οπως προειπα πιστευω αν εχεις θέληση το καταφερνεις!!

Γιατροί και μαίες που είναι άσχετοι με το θέμα και έχουν μείνει 1000 χρόνια πίσω!!! Δυστυχώς και λυπάμαι που το λέω εγώ επέλεξα το νοσοκομείο που θα γεννήσω (δημόσιο, επαρχία) γιατί στο άλλο οι μαίες σε περιμένουν με το μπουκάλι στην γωνία!!! Ενώ σε αυτό που θα πάω σε βοηθάνε πολύ και το είδα και με τα μάτια μου!!! Εντάξει αν μου έλεγαν πως πρέπει επειγόντως να δώσουν ξένο και πάλι θα ζοριζουμουν αλλά οκ θα το έκανα αν υπήρχαν σοβαροί λόγοι. Αλλά πολλές φορές πάνω στην ανασφάλεια της νέας μαμάς και στη μη σωστή ενημέρωση πέφτεις σε πολλές παγιδες. Και εγώ έχω ακούσει και διαβασει πολλές ιστορίες και τρελαίνομαι!!! Αν μια μαμά έχει αποφασίσει να δώσει ξενο, κανένα πρόβλημα!!! Αν θέλει να θηλάσει κανένα πρόβλημα και πάλι!!! Πρέπει να σεβονται την άποψη της κάθε μαμάς!!! 

  • Μου αρέσει 2

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

εγω δυστυχώς θηλασα μονο 15 μερες κ αυτές μεικτα,γιαυτο κ δεν αυξηθηκε ποτε το γαλα...ειχα λαθος ενημερωση εξαρχης...βασικα δεν ειχα ενημερωθει κ η ιδια,δεν με ενημερωσαν κ στο νοσοκομειο οποτε το αποτελεσμα ηταν ο αποθηλασμος...τωρα στο δευτερο το εχω ψαξεπερισσοτερο κ ελπιζω να τα καταφέρω!

  • Μου αρέσει 2

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, V_baby είπε:

Μεγάλη κουβέντα ο θηλασμός!!! Θεωρώ ότι το παν είναι η ενημέρωση. Εγώ ακούω ακόμα μανουλες που λένε δεν είχα γάλα και γι' αυτό δεν θήλασα. Νομίζω ότι εκεί έγινε κακή διαχείριση. Χωρίς να θέλω να προσβάλλω καποια μανούλα. Αλλωστε κάνει ό,τι θέλει με το παιδί της και ποια είμαι εγώ για να της πω τι θα κάνει και τι όχι;;

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία, το γνωρίζετε! Έχω ενημερωθεί πάρα πολύ όμως και θα προσπαθήσω  να τα εφαρμόσω κιόλας! Γάλα έχεις όσο χρειάζεται το μωρό. Στην αρχή χρειάζεται πολύ μικρή ποσότητα και αυτό και παράγεται από το στήθος. Μετά αρχίζει η παραγωγή. Και έχουμε το σχήμα παραγωγης-ζητησης.

Και εγώ προσωπικά δεν έχω πάρει τίποτα από αποστηρωτες, γάλατα και τα σχετικά. Το μόνο που μου έδωσαν είναι πιπίλες και ένα μπουκάλι σε πακετο-δωρο, τα οποία δεν θέλω να χρησιμοποιήσω!! Και μια φίλη μου προθυμοποιήθηκε να μου δανείσει το θηλαστρο και επειδή φοβόμουν μήπως γεννηθεί πρόωρο και πρέπει να του πηγαίνω το πήρα να υπάρχει. Αν και θα νοίκιαζα το νοσοκομειακό που είναι καλύτερο σε αυτήν την περίπτωση. Θέλω πολύ να θηλάσω αποκλειστικά και όσο πάει!!! Νομίζω ότι ειναι ένα από τα πιο όμορφα ταξίδια!!! Είναι δυσκολο, αλλά είναι κάτι τόσο όμορφο!!! Εγώ ψαχτηκα πολύ γιατί έχω και επίπεδες θηλές και φοβόμουν πάρα πολύ μήπως δεν τα καταφέρω. Τώρα είμαι πιο αισιόδοξη και ο,τι και να γίνει θα το παλέψω μέχρι τέλους!!! Μόνο αν δεν παίρνει βάρος η' δεν βρέχει πάνες μετά από κάποιες μερες θα ψαχτω περαιτέρω.

νομιζω οι μανουλες που λενε δεν ειχα γαλα ειναι απλα δικαιολογια..!! και εγω δεν ειχα γαλα και ακομα δεν εχω μεγαλη ποσοτητα.. ξεκινησα με 10 μλ και τα δυο στηθη και τωρα βραζω 50-60 μλ και τα δυο.!! κανω αντλησεις καθε 3 ωρες για να δινω το μωρο μου γιατι δεν μπορει να πιασει την θηλη, αμα θες μπορεις.!

οσο για το μπιμπερο θα σου προτεινα να κανεις καμια αντληση που και που και να της δινεις το γαλα σου γιατι αν χρειαστει να δωσεις με μπιμπερο μπορει να μην το παρει.!

τα θηλαστρα παντως ειναι ολα ιδια η μαμα μου με πηρε ενα θηλαστρο  αλλα ειχε μικρη χοανη και νοικιασα νοσοκομιακο, σε πληροφορω οτι πιο πολυ γαλα εβγαζα με του εμποριου παρα με το νοσοκομειακο.!!

Just now, elenakii22 είπε:

εγω δυστυχώς θηλασα μονο 15 μερες κ αυτές μεικτα,γιαυτο κ δεν αυξηθηκε ποτε το γαλα...ειχα λαθος ενημερωση εξαρχης...βασικα δεν ειχα ενημερωθει κ η ιδια,δεν με ενημερωσαν κ στο νοσοκομειο οποτε το αποτελεσμα ηταν ο αποθηλασμος...τωρα στο δευτερο το εχω ψαξεπερισσοτερο κ ελπιζω να τα καταφέρω!

κοπηκε απο μονο του το γαλα η χρειαστηκε να παρεις καποιο χαπι?

ρωταω γιατι πρεπει να το κοψω απο βδομαδα ξεκινησα απο προχθες να αντλω ανα 6ωρο και οχι ανα 3ωρο και κοντεψα να παθω μαστητιδα.!

  • Μου αρέσει 2

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου συμφωνώ με όσα λέτε! Ενημερώθηκα κι εγώ όλον αυτό τον καιρό για τη γέννα, τις πρώτες στιγμές με το μωρό που είναι πολύ σημαντικές, για το θηλασμό, και γενικά προσπάθησα να ρουφήξω κάθε πληροφορία ώστε να είμαι έτοιμη και να έχω απαντήσεις αρχικά απέναντι στο γιατρό μου και τους επαγγελματίες υγείας που θα με αναλάβουν και έπειτα απέναντι ακόμα και στο κοντινό περιβάλλον και στην οικογένεια μου!! Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει και ότι πιστεύει αλλά η κάθε μανούλα ξέρει τι είναι το καλύτερο για το μωράκι της! Άκουσα πολλά από φίλες και γνωστές που είναι ήδη μαμάδες, η κάθε μια έλεγε και κάτι διαφορετικό! Άλλη μου είπε θα χρειαστεί θηλαστρο από τις πρώτες μέρες και άλλη μην τυχόν και βάλεις θηλαστρο μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός! Τελικά κάθησα και έψαξα μόνη μου πληροφορίες και σεμινάρια και βρήκα απαντήσεις! Βέβαια από τη θεωρία ως την πράξη υπάρχει απόσταση αλλά θέλω να πιστεύω πως όλα αυτά που έμαθα θα με βοηθήσουν και θα τα καταφέρω!! Θέληση υπάρχει μπόλικη και αυτό νομίζω είναι το πιο σημαντικό για όλες μας!

Παρεμπιπτόντως αν μπείτε στη σελίδα του Αρεταίειου στο φβ.. έχει την Τετάρτη ένα σεμινάριο για το θηλασμό! Έχω παρακολουθήσει κι άλλα δικά τους και ήταν όλα εξαιρετικά ( υπάρχουν στη σελίδα σαν βίντεο και μπορείτε να τα δείτε). Η σελίδα στο φβ είναι σύλλογος φίλων Μ/Γ κλινικής Αρεταίειου νοσοκομείου.

  • Μου αρέσει 4

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 17/6/2020 at 2:10 ΜΜ, "Gigi" είπε:

Μπράβο κοριτσάκι μου τα πάτε πολύ καλά!! Ακούγεσαι πολύ ηρεμη!Κάνε υπομονή κ θα προσαρμοστεί κ με τον  ύπνο.. Θα καλυτερευουν τα πράγματα σιγά σιγά! Εχεις δυνατότητα να σε βοηθάει κάποιος? Η μικρή σου πως την βλέπει την μπέμπα? Εμένα ο μικρός μου είναι 4μιση κ τον τελευταίο μήνα έχει μια περίεργη προσκόλληση ξαφνική ευτυχώς όχι μόνο πάνω μου αλλά κ στον μπαμπά του κ ακόμα δεν γεννήθηκε η μπέμπα. Για να δούμε τι θα δουμε! 

Καλημέρα σε όλες κορίτσια!!!! Τι κάνετε, πως κοιμήθηκατε? Εγώ σαν πουλάκι!! Ακόμα χουζουρευω κ τεμπελιάζω!!! Απορώ ώρες ώρες πως θα προσαρμοστουμε με τις νέες συνθήκες.. Αρχίζει σήμερα κ ο άντρας μου δουλειά μετά από 2-3μηνες. Τώρα που θα χρειαστεί τώρα ξεκινάει!! Χαχα!! Τέλος πάντων! Κορίτσια πολύ πείνα τώρα προς το τέλος.. Γιατί έτσι?? :grin:

 

Καλησπέρα δεν προλαβαίνω να απαντήσω γρήγορα . Η μεγάλη κόρη έχει κολλήσει επάνω μου έχει 3 μέρες που πηγαίνει και συνέχεια στην τουαλέτα για τσισα κάναμε εξετάσεις όλα καθαρά και ο παιδίατρος είπε ότι μπορεί να είναι ψυχοσωματικο . Προσπαθώ να της αφιερώνω χρόνο αλλά δυστυχώς δεν έχω ιδιαίτερη βοήθεια και ο άντρας μου γυρίζει αργά από την δουλειά οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα μόνο οι δύο μας έχουμε και την μικρούλα μας κολλημένη στο στήθος ❤️

10 ώρες πρίν, _marjio είπε:

Καλημέρα! Καλή εβδομάδα!! Για να δούμε θα έχουμε γεννητούρια??

Εμένα δε μου έφτανε η αϋπνία χθες βράδυ, με ξύπνησε ο άντρας μου στις 7 να μου πιάσει κουβέντα, αισθάνεται λέει πόσο κοντά είναι η μέρα που θα έρθει το μωρό και ανυπομονεί...Βρε τι έπαθα πρωί πρωί χαχαχα

Πώς κοιμηθήκατε εσείς?

Οι μανούλες με τα νεογεννητακια τι κάνουν???? @Τζινα38 @Athinaa   @katerinafilip

Καλησπέρα εμείς είμαστε πολύ καλά πήγαμε την Παρασκευή και στον παιδίατρο όλα καλά πήραμε 400γρ συνεχίζουμε βέβαια το ξενύχτι αλλά που θα πάει θα στρώσουμε και εμείς. Λογικό το βρίσκω τον άντρα σου όσο φτάνει ο καιρός ανυπομονεί παρά πολύ. Με το καλό σας εύχομαι!!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Emma9 είπε:

Αχχχ αυτη η απαντηση ολονων..τις πρωτες μερες δεν εχεις γαλα..μα δε χρειαζεταιιιιι πολύ γαλα ..κοριτσια τα νευρα μου. Κ το αλλο που ακουω εγω, ααα καισαρικη..θα αργησει να κατεβεί το γαλα..απφφφ ..

Τι να πεις εγώ στεναχωριέμαι για μανουλες που για οποιοδήποτε λόγω δεν έχουν πληροφορηθεί όσα έχουμε εμείς και αυτές οι απόψεις γιατρών και ιατρικού προσωπικού καταστρέφουν εν τέλει κάτι τόσο προσωπικό και σημαντικό..τέλος πάντων βλακείες θα ακούμε πάντα είναι το μόνο σίγουρο δυστυχώς..

Just now, FofiK είπε:

@Frogie αξίζει το fb  για τέτοιες περιπτώσεις. Πάντως μπορείς να δεις μια σειρά από βιντεάκια με την Αννα Πατσουρου στο YouTube, που είναι παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού. Εμένα προσωπικά μου άρεσαν πάρα πολύ και σημείωσα και αρκετά από αυτά που λέει για το θηλασμό. 

Η σειρά με τα βιντεάκια λέγεται 

"Θηλασμός -οι πρώτες 40 μέρες".

Επίσης ψαξου μήπως στο ΠΕΔΥ της περιοχής σου, ή στο κέντρο μάνας και παιδιού ή στο δημοτικό ιατρείο, μήπως γίνονται μαθηματα προετοιμασίας τοκετού. Εάν είσαι Αθήνα, έχει και στο Έλενα. Αλλά σίγουρα γίνονται και σε άλλες περιοχές απλά θέλει λίγο ψάξιμο.

 

Σε ευχαριστώ παααρα πολύ θα τα δω οπωσδήποτε τα βιντεάκια..δεν είμαι Αθήνα είμαι Κρήτη έχω γραφτεί στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο νοσοκομείο μας αλλά δεν ξέρω αν έχει και για το θηλασμό σεμινάρια θα το ψάξω..είμαι στον Άγιο Νικόλαο και είναι πολύ μικρή η πόλη μας όποτε βρίσκω εναλλακτικές πήρα και το βιβλίο του παπαβεντση ψάχνομαι στο ίντερνετ ρωτάω οποία μανούλα ξέρω και εμπιστευομαι χιχιχι..

 

Εν τέλη κορίτσια θηλαστρο θα χρειαστούμε από τον πρώτο καιρό η όχι??δεν έχω πάρει ακόμα...


VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρίαφi είπε:

Θυμισε μου ρε κοριτσι μου απο που εισαι γιατι καθε περιοχη εχει τη δικη της..εγω ειμαι στην εθελοντικη ομαδα θηλασμου -αττική..πας στις ενοτητες κ διαβαζεις τα αρχεια..τρομερα βοηθητικο..οπως κ τα ποστ γιατι σιγα σιγα μαθαινεις..

  • Ευχαριστώ 1

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emma9 είπε:
Just now, Μαρίαφi είπε:

Θυμισε μου ρε κοριτσι μου απο που εισαι γιατι καθε περιοχη εχει τη δικη της..εγω ειμαι στην εθελοντικη ομαδα θηλασμου -αττική..πας στις ενοτητες κ διαβαζεις τα αρχεια..τρομερα βοηθητικο..οπως κ τα ποστ γιατι σιγα σιγα μαθαινεις..

Αθήνα και εγώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...