Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Θηλασμός


Recommended Posts

Καλησπέρα! Εχω ενα μωράκι 14 ημερών ενώ τον θηλάζω κατά την διάρκεια κουράζεται ανασταιναζει και βγαίνει από το στήθος μόνος του στο 20 λεπτό..συνολικά ο θηλασμός διάρκεια μια ώρα...  του δίνω όμως  μετά δικό μου που έχω βγάλει από το θήλαστρο 30ml Αλλά και πάλι δεν τον φτάνει και του δίνω και ξενο αλλα τοσα... Πως θα μπορέσω να σταματήσω το θήλαστρο και το ξένο και ν πίνει μόνο από μενα?? Να σημειώσω πως 3 μερες του εδινα μόνο στήθος και έκλαιγε συνέχεια δεν κοιμόταν και γενικά ήταν πάρα πολύ ανήσυχος μέχρι π μας είπε η παιδίατρος να ξεκινήσω τα επιπλέον... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σου ζήσει! 

Το 20' που σταματάει δ το λες κ λιγο. Είναι λογικό στις αρχες να κουράζονται, κ επειδη ειναι κ εύπεπτο το μητρικο να ζητάνε συχνα. Το βάζεις κ απο τα δυο; 

Αν θες να κόψεις το συμπληρωμα το κανεις σταδιακά. Ανά 3-4μερες θα κόβεις κ ενα συμπληρωμα ξενου. Κ μετα κ το αντλημενο. Κ στο ενδιαμεσο φουλ θηλασμο

Κάποιο τσάι να βοηθήσεις την παραγωγή σου; μαγιά; γαλακτογωγες τροφές. Κ το θηλαστρο θα βοηθήσει. Έχεις νοσοκομειακο; 

Δ ειναι σιγουρο ότι εκλαιγε λόγω μικρής παραγωγής εκείνες τις 3μερες.ουτε ότι θα ξανασυμβεί αν δινεις μόνο στηθος

Ιδανικά είναι να δίνεις το συμπληρωμα με αλλο τρόπο, οχι μπιμπερο.κ όχι πιπιλα

Απο πανες πως πάτε; έχετε καμία ζύγιση; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, vikib είπε:

Να σου ζήσει! 

Το 20' που σταματάει δ το λες κ λιγο. Είναι λογικό στις αρχες να κουράζονται, κ επειδη ειναι κ εύπεπτο το μητρικο να ζητάνε συχνα. Το βάζεις κ απο τα δυο; 

Αν θες να κόψεις το συμπληρωμα το κανεις σταδιακά. Ανά 3-4μερες θα κόβεις κ ενα συμπληρωμα ξενου. Κ μετα κ το αντλημενο. Κ στο ενδιαμεσο φουλ θηλασμο

Κάποιο τσάι να βοηθήσεις την παραγωγή σου; μαγιά; γαλακτογωγες τροφές. Κ το θηλαστρο θα βοηθήσει. Έχεις νοσοκομειακο; 

Δ ειναι σιγουρο ότι εκλαιγε λόγω μικρής παραγωγής εκείνες τις 3μερες.ουτε ότι θα ξανασυμβεί αν δινεις μόνο στηθος

Ιδανικά είναι να δίνεις το συμπληρωμα με αλλο τρόπο, οχι μπιμπερο.κ όχι πιπιλα

Απο πανες πως πάτε; έχετε καμία ζύγιση; 

20 λεπτά κανει περιπου από το κάθε στήθος μπορεί και περισσότερο ανάλογα.... Σήμερα τον βλέπω έχει από τς 5 η ωρα το πρωί εννοώ π πίνει από το στήθος και κοιμάται... οπότε δεν του έδωσα συμπλήρωμα Αλλά ξυπνά κάθε μιση ωρα... δλδ κάνουμε περιπου 1μιση ωρα να φάει και να ρευτει και μετά από μισή ώρα ξυπνά.... Είναι φυσιολογικο?? Δεν μπορώ να ακολουθήσω αυτι τον ρυθμό γιατ κουραζομαι πραγματικά... το είχα κάνει 2 μερες όταν είχαμε βγει από το νοσοκομείο και είχα ανεβάσει πυρετό από την κούραση... Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικα όλα αυτά... Επίσης με το θήλαστρο βγάζω μόνο 30ml Και ο μικρός κάθε φορά θέλει 60 για συμπλήρωμα από εκεί κατάλαβα ότι δεν τον φτάνει..   

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

20 λεπτά κανει περιπου από το κάθε στήθος μπορεί και περισσότερο ανάλογα.... Σήμερα τον βλέπω έχει από τς 5 η ωρα το πρωί εννοώ π πίνει από το στήθος και κοιμάται... οπότε δεν του έδωσα συμπλήρωμα Αλλά ξυπνά κάθε μιση ωρα... δλδ κάνουμε περιπου 1μιση ωρα να φάει και να ρευτει και μετά από μισή ώρα ξυπνά.... Είναι φυσιολογικο?? Δεν μπορώ να ακολουθήσω αυτι τον ρυθμό γιατ κουραζομαι πραγματικά... το είχα κάνει 2 μερες όταν είχαμε βγει από το νοσοκομείο και είχα ανεβάσει πυρετό από την κούραση... Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικα όλα αυτά... Επίσης με το θήλαστρο βγάζω μόνο 30ml Και ο μικρός κάθε φορά θέλει 60 για συμπλήρωμα από εκεί κατάλαβα ότι δεν τον φτάνει..   

Στα πλαίσια του φυσιολογικού με νεογεννητο είναι. Αναμενόμενο. Πολυ κουραστικο, αλλα δ κρατάει για πάντα. Πχ κ εμένα το πρώτο θηλαζε μιση ωρα από το κάθε στηθος, μια ωρα το πολυ καθοταν κ ξανά πάλι. Για το πρώτο 40ημερο περιπου

Βοηθαει να κανεις μαλαξεις στο στηθος όσο θηλαζει, να δοκιμαζεις διάφορες στάσεις θηλασμου, κ υπάρχουν πολλά που μπορεις να κανεις για αύξηση παραγωγής αλλά δ ξερω αν το χρειαζεστε

Το θηλαστρο δ δείχνει τι παραγωγή έχεις, γτ βγάζει το αποθηκευμένο, το μωρο κατεβάζει κ εκεινη την ωρα. Είναι πολύ πιο αποτελεσματικο

Δ ξερω αν έχεις άλλο παιδακι, απλα φρόντισε να τρως καλά, να πίνεις υγρά, να ξεκουράζεται οπότε κ όσο μπορείς, βοηθάει πολύ ο θηλασμος ξαπλα, κ υπομονη είναι λίγο δύσκολα το πρώτο διμηνο, μετα είναι πολύ πιο ευκολο

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα ετσι κάνει αν δεν του δώσω συμπλήρωμα ξυπνά μέσα σε μισή με μια ώρα απλα επειδη μας παιρνει και μισή ώρα και βαλ3 για να φάει και να ρευτει μετά μέν2ι πολύ λιγος χρονος π δν προλαβαινω να κάνω τίποτα... Και προπάντων να ξεκουραστώ... Δεν έχω βοηθεια από κάποιον για αυτο μαλλοβ μ φαινεταο βουνό...άλλο παιδάκι Όχι δ2ν έχω είναι το πρώτο μου για αυτο δεν ξέρω Τ να κανω. Με τον θηλασμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Ναι και μένα ετσι κάνει αν δεν του δώσω συμπλήρωμα ξυπνά μέσα σε μισή με μια ώρα απλα επειδη μας παιρνει και μισή ώρα και βαλ3 για να φάει και να ρευτει μετά μέν2ι πολύ λιγος χρονος π δν προλαβαινω να κάνω τίποτα... Και προπάντων να ξεκουραστώ... Δεν έχω βοηθεια από κάποιον για αυτο μαλλοβ μ φαινεταο βουνό...άλλο παιδάκι Όχι δ2ν έχω είναι το πρώτο μου για αυτο δεν ξέρω Τ να κανω. Με τον θηλασμο...

Αυτό είναι "φυσιολογικό" για νεογεννητο. Έτσι ήταν για τις περισσότερες. Φαντάζομαι σε μιση ωρα κενό ισα να πας μια τουαλετα η να φας κτ. Δ το συζητώ για δουλειες. Αλλα περνάει ο καιρός, κ δ θα είναι έτσι για πάντα. Θα τρωει σε 20' σύνολο, θα περνάει κ 2ωρο ενδιαμεσα

Αλλα εσύ ξέρεις τι αντεχεις

Εγω θα σου προτείνω να εχεις μαρσιπο, θα σου λύσει τα χερια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα! 

Κορίτσια (!) αυχένας χέρια καρπός κι όλο το σύστημα έχει καταρρεύσει από το θηλασμό. (Εντάξει είχα θέμα μονιμο κι από πριν με την σπονδυλική μου στήλη!) Την έχω την μικρούλα μου όλη την ημέρα σχεδόν πάνω μου. Ανά 1,5 με 2 ώρες ξυπνάει και ζητάει να φάει.

Αποκλειστικός θηλασμός στο στήθος. 

Για να κινηθώ ή να φάω παράλληλα ωστόσο,  με δυσκολία.. 

Έχετε εμπειρία από θηλασμο σε μάρσιπο ? 

Έχω έναν απλό του εμπορίου που μου έφεραν κι έχει στήριγμα για το κεφάλι αλλά είναι ακόμα μεγάλος για την μιας εβδομάδας μπέμπα μου (3-4κιλα).

Θα ήθελα να δοκιμάσω ίσως να την φασκιωσω με κουβερτακι και να την βάλω μέσα στο ψιλομεγαλο μάρσιπο. Παίζει ? 

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να πάω να αγοράσω μάρσιπο αλλά πως ξέρω ότι θα με βολέψει κι εμένα και την μικρή και δν θα έχω πετάξει ένα 70αρι ευρώ? 

@vikib Βίκυ μου είδα το προτείνεις στην κοπέλα παραπάνω .. μιας και είσαι βετεράνος με γαλόνια στο θέμα θηλασμός, καμία συμβουλή στην άπειρη κι αυπνη μανούλα εδώ? :wub:


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, BabyGirl_A είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα! 

Κορίτσια (!) αυχένας χέρια καρπός κι όλο το σύστημα έχει καταρρεύσει από το θηλασμό. (Εντάξει είχα θέμα μονιμο κι από πριν με την σπονδυλική μου στήλη!) Την έχω την μικρούλα μου όλη την ημέρα σχεδόν πάνω μου. Ανά 1,5 με 2 ώρες ξυπνάει και ζητάει να φάει.

Αποκλειστικός θηλασμός στο στήθος. 

Για να κινηθώ ή να φάω παράλληλα ωστόσο,  με δυσκολία.. 

Έχετε εμπειρία από θηλασμο σε μάρσιπο ? 

Έχω έναν απλό του εμπορίου που μου έφεραν κι έχει στήριγμα για το κεφάλι αλλά είναι ακόμα μεγάλος για την μιας εβδομάδας μπέμπα μου (3-4κιλα).

Θα ήθελα να δοκιμάσω ίσως να την φασκιωσω με κουβερτακι και να την βάλω μέσα στο ψιλομεγαλο μάρσιπο. Παίζει ? 

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να πάω να αγοράσω μάρσιπο αλλά πως ξέρω ότι θα με βολέψει κι εμένα και την μικρή και δν θα έχω πετάξει ένα 70αρι ευρώ? 

@vikib Βίκυ μου είδα το προτείνεις στην κοπέλα παραπάνω .. μιας και είσαι βετεράνος με γαλόνια στο θέμα θηλασμός, καμία συμβουλή στην άπειρη κι αυπνη μανούλα εδώ? :wub:

Φίλη μου, καταρχάς μπράβο που θηλάζετε! Είναι απολύτως φυσιολογικό να ζητάει το μωρό κάθε 1,5 με 2 ώρες, και πάλι καλά να λες γιατί έχω ακούσει και για μαραθώνιους non stop θηλασμούς. Σιγά σιγά μεγαλώνοντας θα στρώσει, ακόμη είναι πολύ μικρούλα. Για μάρσιπο ξέρω ότι το sling συνιστάται για νεογέννητα. Την βάζεις ξαπλωτή και θηλάζει ενώ κάνεις τις δουλειές σου. Το κακό είναι ότι έχει έναν μεγάλο κρίκο που στηρίζεται στον ένα ώμο και δεν ξέρω αν θα σε βολέψει. Μετά υπάρχει το μέι τάι, που είναι επίσης για νεογέννητα, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι εύκολος ο θηλασμός, γιατί όχι; Εγώ τέτοιον σκέφτομαι να πάρω. 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, BabyGirl_A είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα! 

Κορίτσια (!) αυχένας χέρια καρπός κι όλο το σύστημα έχει καταρρεύσει από το θηλασμό. (Εντάξει είχα θέμα μονιμο κι από πριν με την σπονδυλική μου στήλη!) Την έχω την μικρούλα μου όλη την ημέρα σχεδόν πάνω μου. Ανά 1,5 με 2 ώρες ξυπνάει και ζητάει να φάει.

Αποκλειστικός θηλασμός στο στήθος. 

Για να κινηθώ ή να φάω παράλληλα ωστόσο,  με δυσκολία.. 

Έχετε εμπειρία από θηλασμο σε μάρσιπο ? 

Έχω έναν απλό του εμπορίου που μου έφεραν κι έχει στήριγμα για το κεφάλι αλλά είναι ακόμα μεγάλος για την μιας εβδομάδας μπέμπα μου (3-4κιλα).

Θα ήθελα να δοκιμάσω ίσως να την φασκιωσω με κουβερτακι και να την βάλω μέσα στο ψιλομεγαλο μάρσιπο. Παίζει ? 

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να πάω να αγοράσω μάρσιπο αλλά πως ξέρω ότι θα με βολέψει κι εμένα και την μικρή και δν θα έχω πετάξει ένα 70αρι ευρώ? 

@vikib Βίκυ μου είδα το προτείνεις στην κοπέλα παραπάνω .. μιας και είσαι βετεράνος με γαλόνια στο θέμα θηλασμός, καμία συμβουλή στην άπειρη κι αυπνη μανούλα εδώ? :wub:

Γράψε τι μαρσιπο έχεις. Μαρκα

Αθήνα είσαι; 

Όχι δ ειναι καλο να βαλεις το μωρο φασκιωμένο μέσα, δ θα καθεται σωστα

Στην πρώτη μου είχα ρινγκ σλινγκ, δ μπήκε πολύ σαν νεογεννητο αλλα μετα το 4μηνο το λιώσαμε. Είναι πολύ εύκολος ο θηλασμος για μενα μέσα σε μαρσιπο. Ακομη κ στο σλινγκ το ιδανικό είναι να θηλαζεις με το μωρο ορθιο, ξαπλωτό μόνο ελάχιστα να φαει κ ξαναβαζεις ορθιο

Μάι ται  πήρα στον γιο μου κ με αυτό βολεύτηκα πολύ 

Υπάρχουν κ τα ραπ που ειναι απλα ένα τεράστιο υφασμα κ το δενεις

Επισης μπορείς να πάρεις με κλιπς

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, BabyGirl_A είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα! 

Κορίτσια (!) αυχένας χέρια καρπός κι όλο το σύστημα έχει καταρρεύσει από το θηλασμό. (Εντάξει είχα θέμα μονιμο κι από πριν με την σπονδυλική μου στήλη!) Την έχω την μικρούλα μου όλη την ημέρα σχεδόν πάνω μου. Ανά 1,5 με 2 ώρες ξυπνάει και ζητάει να φάει.

Αποκλειστικός θηλασμός στο στήθος. 

Για να κινηθώ ή να φάω παράλληλα ωστόσο,  με δυσκολία.. 

Έχετε εμπειρία από θηλασμο σε μάρσιπο ? 

Έχω έναν απλό του εμπορίου που μου έφεραν κι έχει στήριγμα για το κεφάλι αλλά είναι ακόμα μεγάλος για την μιας εβδομάδας μπέμπα μου (3-4κιλα).

Θα ήθελα να δοκιμάσω ίσως να την φασκιωσω με κουβερτακι και να την βάλω μέσα στο ψιλομεγαλο μάρσιπο. Παίζει ? 

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να πάω να αγοράσω μάρσιπο αλλά πως ξέρω ότι θα με βολέψει κι εμένα και την μικρή και δν θα έχω πετάξει ένα 70αρι ευρώ? 

@vikib Βίκυ μου είδα το προτείνεις στην κοπέλα παραπάνω .. μιας και είσαι βετεράνος με γαλόνια στο θέμα θηλασμός, καμία συμβουλή στην άπειρη κι αυπνη μανούλα εδώ? :wub:

Καλησπέρα, μπορεί να φαει χαζη η ερώτηση μου αλλά μαξιλάρι θηλασμού εχεις; Γιατί και γω είχα θέμα με τενοντα στο χέρι και με βοήθησε πολύ. 

Επίσης στην αρχή με νεογέννητο και αποκλειστικο θηλασμό έτσι είναι τα ωράρια, αλλά θα στρώσει!!! Να τρεφεστε σωστά, δείτε μήπως χρειάζεστε συμπλήρωμα σιδηρου και όποτε κοιμάται να ξεκουράζεστε!!!! Οι δουλειές λίγες μέρες μπορούν να περιμένουν!!!! Μπορεί να θέλουν να ναι κοντά σας, δοκιμάστε να κοιμηθείτε με ένα σεντονακι ή πανάκι ή δώστε του μια μπλούζα σας να εχει την μυρωδιά σας να νιώθει οικεία!! Καλή δύναμη!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω δ ειχα μαξιλαρι θηλασμου, αλλα γενικα είχα φτιάξει μια γωνία να είμαι άνετα. Με προμήθειες κ μαξιλαρια:D

Κ να κρατάτε σωστή στάση, η μαμα ακουμπάει κάπου πίσω άνετα, το μωρο φέρνουμε στο στηθος, δ σκύβουμε εμεις

Για τα χέρια τα μαξιλαρια βοηθανε πολυ

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την @vikib. Όταν θηλάζετε να θηλάζετε κάπου συγκεκριμένα που θα σας βολεύει. Εγώ πάντα κάθομαι σε μια πολυθρόνα κ βάζω μαξιλάρια ώστε να μην σηκώνω το βάρος του μωρού κ βολεύει πάρα πολύ. Κάποτε τον είχα έτσι κ τα βράδια κ αποκοιμιομουν κ εγώ (βέβαια έπαιρνα κάποια μέτρα για να μην πέσει) κ με βόλεψε πολύ. Η ώρα του θηλασμού για μένα είναι ώρα χαλάρωσης!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

Φίλη μου, καταρχάς μπράβο που θηλάζετε! Είναι απολύτως φυσιολογικό να ζητάει το μωρό κάθε 1,5 με 2 ώρες, και πάλι καλά να λες γιατί έχω ακούσει και για μαραθώνιους non stop θηλασμούς. Σιγά σιγά μεγαλώνοντας θα στρώσει, ακόμη είναι πολύ μικρούλα. Για μάρσιπο ξέρω ότι το sling συνιστάται για νεογέννητα. Την βάζεις ξαπλωτή και θηλάζει ενώ κάνεις τις δουλειές σου. Το κακό είναι ότι έχει έναν μεγάλο κρίκο που στηρίζεται στον ένα ώμο και δεν ξέρω αν θα σε βολέψει. Μετά υπάρχει το μέι τάι, που είναι επίσης για νεογέννητα, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι εύκολος ο θηλασμός, γιατί όχι; Εγώ τέτοιον σκέφτομαι να πάρω. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου!! Η αλήθεια είναι ότι για μαραθώνιος έχω ακούσει κι εγώ και μάλιστα σε διδυμακια με αποκλειστικό θηλασμό στήθος από κοντινό μου άνθρωπο. Σοκ! Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια τα κορίτσια αυτά. 

Ρε γαμωτο κι εγώ αυτόν τον τύπο κοίταζα μει ται αλλά θα βολέψει? Η πεταμένα 70ε ? Ξέρεις αν μπορούμε να δοκιμάσουμε κάπου στην πράξη και μετά να τον αγοράσουμε? Ή δεν συμφωνούν τα μαγαζιά δοκιμές? 

16 ώρες πρίν, vikib είπε:

Γράψε τι μαρσιπο έχεις. Μαρκα

Αθήνα είσαι; 

Όχι δ ειναι καλο να βαλεις το μωρο φασκιωμένο μέσα, δ θα καθεται σωστα

Στην πρώτη μου είχα ρινγκ σλινγκ, δ μπήκε πολύ σαν νεογεννητο αλλα μετα το 4μηνο το λιώσαμε. Είναι πολύ εύκολος ο θηλασμος για μενα μέσα σε μαρσιπο. Ακομη κ στο σλινγκ το ιδανικό είναι να θηλαζεις με το μωρο ορθιο, ξαπλωτό μόνο ελάχιστα να φαει κ ξαναβαζεις ορθιο

Μάι ται  πήρα στον γιο μου κ με αυτό βολεύτηκα πολύ 

Υπάρχουν κ τα ραπ που ειναι απλα ένα τεράστιο υφασμα κ το δενεις

Επισης μπορείς να πάρεις με κλιπς

Να σου πω την αλήθεια επειδή μου τον έδωσαν δεν ξέρω μάρκα. Είναι πάντως ο κλασικός ο εργοστασιακός του εμπορίου με κλιπς στην πλάτη. Μπαίνει μπροστά αλλά είναι πολύ μεγάλος για την μικρή. Επίσης το στόμα της φτάνει πολύ ψηλά πάνω μου.. πάνω από το στηθος .. στον θώρακα μου. 

Τον μειται που είχες κι εσύ σκεφτόμουν κ εγώ.. παίζει να μπορώ σε κάποιο μαγαζί να τον δοκιμάσω και να τον πάρω μετά άμα είναι ? Ή ζητάω υπερβολικά πολλά?  :)

13 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Καλησπέρα, μπορεί να φαει χαζη η ερώτηση μου αλλά μαξιλάρι θηλασμού εχεις; Γιατί και γω είχα θέμα με τενοντα στο χέρι και με βοήθησε πολύ. 

Επίσης στην αρχή με νεογέννητο και αποκλειστικο θηλασμό έτσι είναι τα ωράρια, αλλά θα στρώσει!!! Να τρεφεστε σωστά, δείτε μήπως χρειάζεστε συμπλήρωμα σιδηρου και όποτε κοιμάται να ξεκουράζεστε!!!! Οι δουλειές λίγες μέρες μπορούν να περιμένουν!!!! Μπορεί να θέλουν να ναι κοντά σας, δοκιμάστε να κοιμηθείτε με ένα σεντονακι ή πανάκι ή δώστε του μια μπλούζα σας να εχει την μυρωδιά σας να νιώθει οικεία!! Καλή δύναμη!!

Καλημέρα κορίτσι μου. Καθόλου χαζή η ερώτηση.. ίσα ίσα! Έχω μαξιλάρι θηλασμού και με έχει ΣΩΣΕΙ ! 

Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου με βοηθάει πολύ κι έρχεται μερικές ώρες και η μαμά μου και κάνει καμία βαριά δουλειά οπότε είμαι πολύ τυχερή! 

Συμπλήρωμα σιδήρου και ασβεστίου συνεχίσω να παίρνω ότι έπαιρνα και στην εγκυμοσύνη μου έχεις απόλυτο δίκιο χρειάζονται φουλ. 

Βιταμίνη D3 παίρνει και η μπέμπα μου! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τις συμβουλές σου!! ♡

10 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Θα συμφωνήσω με την @vikib. Όταν θηλάζετε να θηλάζετε κάπου συγκεκριμένα που θα σας βολεύει. Εγώ πάντα κάθομαι σε μια πολυθρόνα κ βάζω μαξιλάρια ώστε να μην σηκώνω το βάρος του μωρού κ βολεύει πάρα πολύ. Κάποτε τον είχα έτσι κ τα βράδια κ αποκοιμιομουν κ εγώ (βέβαια έπαιρνα κάποια μέτρα για να μην πέσει) κ με βόλεψε πολύ. Η ώρα του θηλασμού για μένα είναι ώρα χαλάρωσης!

Κι εμείς έχουμε φτιάξει μια γωνίτσα για τον θηλασμό με τα απαραίτητα! Βολεύει εκεί η αλήθεια είναι!!! Απλά πρέπει να βρω τρόπο να μην σηκώνω το βάρος της.. ειδικά όταν θέλει να κοιμάται ΟΛΟ το βράδυ πάνω μου. 

Αυτό είναι το καλύτερο που έχεις πετύχει. Η ώρα θηλασμού να είναι ώρα χαλάρωσης! Σε αυτό ελπίζω να φτάσω κ εγώ! 

13 ώρες πρίν, vikib είπε:

Εγω δ ειχα μαξιλαρι θηλασμου, αλλα γενικα είχα φτιάξει μια γωνία να είμαι άνετα. Με προμήθειες κ μαξιλαρια:D

Κ να κρατάτε σωστή στάση, η μαμα ακουμπάει κάπου πίσω άνετα, το μωρο φέρνουμε στο στηθος, δ σκύβουμε εμεις

Για τα χέρια τα μαξιλαρια βοηθανε πολυ

Χαχαχα κι εμείς έχουμε την γωνίτσα μας,πολυθρόνα μαξιλάρι θηλασνιγ μαξιλάρι για την μαμά σεντόνι κλπ κλπ. Και δίπλα μας τραπεζάκι με τα απαραίτητα :) αχ αυτή η σωστή στάση! Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά τις τελευταίες μέρες με το που φύγει από πάνω μου ξυπνάει. Θέλει μετά τον θηλασμό να κοιμάται πάνω μου. Αλλιώς το κάτι γαρίδα.. άρα η σωστή στάση όπως και να κάτσω μετά από κάποια ώρα πονάνε όλα. Γκρινιάζω Ε? Το ξέρω βρε κορίτσια συγγνωμη για τη γκρινια μου. 

  • Μου αρέσει 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

@BabyGirl_A δεν ξέρω αν μπορείς να τον δοκιμάσεις, φαντάζομαι πως ναι. Εγώ θα τον παραγγείλω ηλεκτρονικά αν είναι. Γκούγκλαρε μει ται θηλασμος, θα σου βγαλει βιντεακια. Ειναι εφικτος ο θηλασμος με μει ται σε ορθια θεση.


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

@BabyGirl_A δεν ξέρω αν μπορείς να τον δοκιμάσεις, φαντάζομαι πως ναι. Εγώ θα τον παραγγείλω ηλεκτρονικά αν είναι. Γκούγκλαρε μει ται θηλασμος, θα σου βγαλει βιντεακια. Ειναι εφικτος ο θηλασμος με μει ται σε ορθια θεση.

Φαντάζομαι κι εγώ πως θα μπορώ να δοκιμάσω! Ναι είδα βιντεάκια κ μπορώ να πω πως μου άρεσε!! 

Ηλεκτρονικά ε? Έχεις ξαναδοκιμάσει εσύ? 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...