Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια,

      Έκανα τεστ από το φαρμακείο και βγήκε αρνητικό..ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς,την Τετάρτη έκανα εμβρυομεταφορά,όμως περίμενα έστω και λίγο αχνή γραμμουλα.Υπαρχει περίπτωση λέτε να βγει θετικό τη Δευτέρα που θα ξανακάνω?

      @Angot Έπρεπε να σε ακούσω και να μην κάνω σήμερα,αλλά δεν κρατήθηκα η τρελή ☹️

      Τέσσερις ημέρες μετά τεστ?? πολλή βιασύνη μάνα μου! Τρίτη κι αν..

Χωρις περιδεση


Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , linaa είπε:

k auto einai to sosto me to istoriko sou.  H kopela me to idio istoriko me esena k deyteri egkymosini tin afisan sto eleos tou theou kserontas kiolas pos exei k ena mikro paidi idi k einai dyskolo na einai se apoliti akinisia.  

συμφωνω πως με τετοιο ιστορικο θα πρεπε να προχωρησουν προληπτικα σε περιδεση.ξεκαθαρα λαθος ιατρικος χειρισμος..οπως κ να χει τωρα ομως, ευχομαι να πανε ολα καλα κ να αντιμετωπισεις το καλυτερο δυνατο σεναριο. εγω δεν καταλαβα αν εισαι σπιτι; γιατι εχω ακουσει πως σε περιπτωση εξαλειψης του τραχηλου επειδη υπαρχει πιθανοτητα εναρξης τοκετου ανα πασα στιγμη, γινεται νοσηλεια για χορηγηση τοκολυτικων κ λοιπων φαρμακων. μηπως να το ψαξεις, γιατι πιθανον να ειναι καλυτερα να νοσηλευτεις απο αποψη παρακολουθησης κ επισης εκει θα αναγκαστεις να μεινεις ακινητοποιημενη 100%.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 372
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , Pagotoula είπε:

συμφωνω πως με τετοιο ιστορικο θα πρεπε να προχωρησουν προληπτικα σε περιδεση.ξεκαθαρα λαθος ιατρικος χειρισμος..οπως κ να χει τωρα ομως, ευχομαι να πανε ολα καλα κ να αντιμετωπισεις το καλυτερο δυνατο σεναριο. εγω δεν καταλαβα αν εισαι σπιτι; γιατι εχω ακουσει πως σε περιπτωση εξαλειψης του τραχηλου επειδη υπαρχει πιθανοτητα εναρξης τοκετου ανα πασα στιγμη, γινεται νοσηλεια για χορηγηση τοκολυτικων κ λοιπων φαρμακων. μηπως να το ψαξεις, γιατι πιθανον να ειναι καλυτερα να νοσηλευτεις απο αποψη παρακολουθησης κ επισης εκει θα αναγκαστεις να μεινεις ακινητοποιημενη 100%.

Αυτό ξέρω κι εγώ: τοκολυτικα και μαιευτήριο! Είναι τόσο κρίμα να γίνονται τέτοια λάθη, το ένα μετά το άλλο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου ελπιζω να σου πανε ολα καλα! Να εισαι δυνατη για το μωρακι σου και τωρα και μετα την γεννα. Βημα, βημα ξεκινωντας απο τωρα. Μην σκεφτεσαι απο τωρα για μετα. 26η εβδομαδα ειχα τραχηλο 1 εκ. μετα απο 6 μερες καθολου τραχηλο, εμεινα κλινηρης και γεννησα 36η εβδομαδα ενα υγιεστατο κοριτσακι. Μην χανεις τις ελπιδες σου. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρα με το καλο ολα να πανε Καλά!!! Η ξαπλα κανει θαυματα αν καταφέρεις να πηγαίνεις μονο τουαλετα θα δεις θα αντέξεις πολυ..

Κοριτσια εχει ακουσει καμια οτι μπορεις να εχεις διαστολη αλλα να μην έχει εξαλειφθεί ο τράχηλος?? Ισχυει και αυτο.. μας ειπε οτι εχει διαστολη δεν μας ειπε αν έχει πλήρη εξάλειψη..  

Με τον τρελόντοκ να σκεφτώ και αλλο θετικο σενάριο να έχεις.καμια χοάνη απο κατω και να κοιμαται όρθιος?? Παίζει?? 

Ότι καλύτερο εύχομαι... ολόψυχα...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι παιδιανδεννειναι τρελοντοκ.αλλωστε εχω παρει κ απο εμβρυολογο αποψη.τα ιδια μου ειχε πει.ο τραχηλος μου ειπαν μπορει να κανει τετοια κουλα αλλα εχει δειξει οτι αντεχει.αφου μου τον μετρησαν 3 φορες σε 7 εβδομαδες κ δεν ειχε αλλαξει.πηγα μετα απο 3 εβδομαδες.ποιος να το περιμενε;απο χθες ηταν σε επαφη με αγγλια για το τι θα κανουμε.μου ειχε πει πως θα ηθελε να μου βαλει.πεσσο αλλα με 2.7 δεν συνηθιζεται.βαζουν κυριως οταν παει να πιασει το 2.γι αυτο μου ειπε ελα να το ξαναδουμε.αλλα ποιος να το.περιμενε ολο αυτο σε 3 βδομαδες χωρις σημαδια;

Τεσπα...το θεμα ειναι πλεον να καταφερουμε τις εβδομαδες.μιλησα σημερα με μαια κ μου ειπε πως ο τραχηλος ειναι πανω απο 1 εκ αλλα σε αυτη τηβφαση δεν εχει σημασια αν ειναι 1 ή 4χιλ. Ο τοκετος δεν εχει ξεκινησει κ δεν ποναω ακομα καπου ωστε να ειμαι με τοκολυτικα σε νοσοκομειο.ετσι φανταζομαι.επισης αλλες φιλες που ρωτησα μου ειπαν πως οταν εχεις κανει κ αλλη γεννα ειναι συνηθες να εχεις διαστολη 1,ακομα κ 2 απο νωρις. Μου εδωσαν αμοξιλ για καθε ενδεχομενο ωστε να μην μπει κανενα μικροβιο κ ειμαι ξαπλα κρεβατι.

Πιο πολυ θα με βοηθουσαν παρομοιες εμπειριες κ αν τα καταφερατε!

Ευχαριστω για τη συμαρασταση.το εχω αναγκη!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Stalicha είπε:

Οχι παιδιανδεννειναι τρελοντοκ.αλλωστε εχω παρει κ απο εμβρυολογο αποψη.τα ιδια μου ειχε πει.ο τραχηλος μου ειπαν μπορει να κανει τετοια κουλα αλλα εχει δειξει οτι αντεχει.αφου μου τον μετρησαν 3 φορες σε 7 εβδομαδες κ δεν ειχε αλλαξει.πηγα μετα απο 3 εβδομαδες.ποιος να το περιμενε;απο χθες ηταν σε επαφη με αγγλια για το τι θα κανουμε.μου ειχε πει πως θα ηθελε να μου βαλει.πεσσο αλλα με 2.7 δεν συνηθιζεται.βαζουν κυριως οταν παει να πιασει το 2.γι αυτο μου ειπε ελα να το ξαναδουμε.αλλα ποιος να το.περιμενε ολο αυτο σε 3 βδομαδες χωρις σημαδια;

Τεσπα...το θεμα ειναι πλεον να καταφερουμε τις εβδομαδες.μιλησα σημερα με μαια κ μου ειπε πως ο τραχηλος ειναι πανω απο 1 εκ αλλα σε αυτη τηβφαση δεν εχει σημασια αν ειναι 1 ή 4χιλ. Ο τοκετος δεν εχει ξεκινησει κ δεν ποναω ακομα καπου ωστε να ειμαι με τοκολυτικα σε νοσοκομειο.ετσι φανταζομαι.επισης αλλες φιλες που ρωτησα μου ειπαν πως οταν εχεις κανει κ αλλη γεννα ειναι συνηθες να εχεις διαστολη 1,ακομα κ 2 απο νωρις. Μου εδωσαν αμοξιλ για καθε ενδεχομενο ωστε να μην μπει κανενα μικροβιο κ ειμαι ξαπλα κρεβατι.

Πιο πολυ θα με βοηθουσαν παρομοιες εμπειριες κ αν τα καταφερατε!

Ευχαριστω για τη συμαρασταση.το εχω αναγκη!

Oti tha ta katafereis einai sigouro to thema einai giati na ertheis se aytin tin katastasi aptin stigmi pou eixes k alli genna me traxilo pou eftase sta oria.  

O traxilos den eksalifete stis protes 20 ebdomades etsi k allios giati to moro den exei baros aptin stigmi pou o traxilos sou eixe ginei 7 xiliosta stin proti genna xoris na yparxei kapoio gegonos opos mikrobio h kapoia yperboliki kourasi tote simainei oti einai to fysiko tou traxilou sou na min antexei megalo baros.  

Episis stis epomenes gennes o traxilos ginete pio ebaisthitos.  Opote gia na min ftaseis pali se akinisia me traxilo 5-6-7 ekatosta ginete peridesi akoma k an o traxilos sou stin epomeni genna einai 40 mm stin ayxeniki.  

Den einai mono oti se kratise o traxilos einai k pos perases tin egymosini . An einai etsi diladi opos ta lene k se trito paidaki tha se afisoun na eisai etsi. .. 

Fysika k eprepe na to perimenoun eixes k alli egymosini . 

Sorry pou milao etsi gia ton giatro alla to theoro aparadekto se deyteri egymosyni na parakalas esy gia eksetasi gia kati pou exei epanaliythei k o giatros na kanei oti peytei apta synnefa 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Οχι παιδιανδεννειναι τρελοντοκ.αλλωστε εχω παρει κ απο εμβρυολογο αποψη.τα ιδια μου ειχε πει.ο τραχηλος μου ειπαν μπορει να κανει τετοια κουλα αλλα εχει δειξει οτι αντεχει.αφου μου τον μετρησαν 3 φορες σε 7 εβδομαδες κ δεν ειχε αλλαξει.πηγα μετα απο 3 εβδομαδες.ποιος να το περιμενε;απο χθες ηταν σε επαφη με αγγλια για το τι θα κανουμε.μου ειχε πει πως θα ηθελε να μου βαλει.πεσσο αλλα με 2.7 δεν συνηθιζεται.βαζουν κυριως οταν παει να πιασει το 2.γι αυτο μου ειπε ελα να το ξαναδουμε.αλλα ποιος να το.περιμενε ολο αυτο σε 3 βδομαδες χωρις σημαδια;

Τεσπα...το θεμα ειναι πλεον να καταφερουμε τις εβδομαδες.μιλησα σημερα με μαια κ μου ειπε πως ο τραχηλος ειναι πανω απο 1 εκ αλλα σε αυτη τηβφαση δεν εχει σημασια αν ειναι 1 ή 4χιλ. Ο τοκετος δεν εχει ξεκινησει κ δεν ποναω ακομα καπου ωστε να ειμαι με τοκολυτικα σε νοσοκομειο.ετσι φανταζομαι.επισης αλλες φιλες που ρωτησα μου ειπαν πως οταν εχεις κανει κ αλλη γεννα ειναι συνηθες να εχεις διαστολη 1,ακομα κ 2 απο νωρις. Μου εδωσαν αμοξιλ για καθε ενδεχομενο ωστε να μην μπει κανενα μικροβιο κ ειμαι ξαπλα κρεβατι.

Πιο πολυ θα με βοηθουσαν παρομοιες εμπειριες κ αν τα καταφερατε!

Ευχαριστω για τη συμαρασταση.το εχω αναγκη!

Stalitsa μου υπομονή...θα φτάσεις στο μαξιλαράκι των 30 εβδομάδων κ θα ηρεμισεις κάπως ..επίσης το μωράκι είναι σε καλά γραμμάρια πολύ θετικό .η αδερφή μου στο δεύτερο της έκανε μετακόμιση...είναι στην Γερμανία...στο λέω γιατί δεν μου μετέφρασε ακριβώς τι της είπαν ότι της συνέβη..αλλά μάλλον αυτό..κουραστικέ κ δεν πρόσεξε λεπτό...τα σημάδια που είχε ήταν βάρος κάτω τίποτα άλλο...πάει στον γιατρό και της είπε κατευθείαν νοσηλεία ,,το μωρό ήταν τέρμα κάτω..μόλις έμπαινε στον έκτο παρακαλώ δηλαδή τέσσερις μήνες ξάπλα η γυναίκα..πρέπει να ήταν 24 εβδομάδα..υπέγραψε να μην νοσηλευτεί κάθισε στο σπίτι της παιρνοντας τοκολυτικα και το γέννησε το μωρό μετά τις 40 εβδομάδες 4 κιλά..απλά κατάκλιση κ μόνο τουαλέτα..τέσσερις μήνες..ένα μήνα πιο νωρίς από σένα της συνέβη..όλα καλά θα πάνε.ξεκουρασου κ έχε πίστη.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Οχι παιδιανδεννειναι τρελοντοκ.αλλωστε εχω παρει κ απο εμβρυολογο αποψη.τα ιδια μου ειχε πει.ο τραχηλος μου ειπαν μπορει να κανει τετοια κουλα αλλα εχει δειξει οτι αντεχει.αφου μου τον μετρησαν 3 φορες σε 7 εβδομαδες κ δεν ειχε αλλαξει.πηγα μετα απο 3 εβδομαδες.ποιος να το περιμενε;απο χθες ηταν σε επαφη με αγγλια για το τι θα κανουμε.μου ειχε πει πως θα ηθελε να μου βαλει.πεσσο αλλα με 2.7 δεν συνηθιζεται.βαζουν κυριως οταν παει να πιασει το 2.γι αυτο μου ειπε ελα να το ξαναδουμε.αλλα ποιος να το.περιμενε ολο αυτο σε 3 βδομαδες χωρις σημαδια;

Τεσπα...το θεμα ειναι πλεον να καταφερουμε τις εβδομαδες.μιλησα σημερα με μαια κ μου ειπε πως ο τραχηλος ειναι πανω απο 1 εκ αλλα σε αυτη τηβφαση δεν εχει σημασια αν ειναι 1 ή 4χιλ. Ο τοκετος δεν εχει ξεκινησει κ δεν ποναω ακομα καπου ωστε να ειμαι με τοκολυτικα σε νοσοκομειο.ετσι φανταζομαι.επισης αλλες φιλες που ρωτησα μου ειπαν πως οταν εχεις κανει κ αλλη γεννα ειναι συνηθες να εχεις διαστολη 1,ακομα κ 2 απο νωρις. Μου εδωσαν αμοξιλ για καθε ενδεχομενο ωστε να μην μπει κανενα μικροβιο κ ειμαι ξαπλα κρεβατι.

Πιο πολυ θα με βοηθουσαν παρομοιες εμπειριες κ αν τα καταφερατε!

Ευχαριστω για τη συμαρασταση.το εχω αναγκη!

Θα τα καταφέρεις. Να είσαι σίγουρη.

Αλλά για όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ με Λίνα. Με το ιστορικό σου δεν είναι ποιός το περίμενε αλλά ποιός δεν το περίμενε. Και οποία έκπληξης! Φυσικά και δεν ανοίγει ο τράχηλος νωρίς όταν είναι θέμα βάρους. Και φυσικά εξαλείφεται μέσα σε μέρες όχι εβδομάδες.  Είναι αποκλειστική ευθύνη του γιατρού, ξέρω δεν θες να το ακούσεις και εγώ δεν θα ήθελα, αλλά τα του Καίσαρος τω Καίσαρι. Μπράβο σου για την επιμονή σου. Έσωσες το παιδί σου. Εσύ. Κανένας άλλος. 

  • Μου αρέσει 2

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοριτσια προσπαθω να ειμαι ηρεμη.η αληθεια απο προχθες που εχω δωσει το παιδι μονιμα στις γιαγιαδες κοιμαμαι καλυτερα κ οι συσπασεις εχουν μειωθει.δλδ σιγουρα ημουν κουρασμενη.δλδ το ξερω οτι δεν τηρησα κνεγω αυτα που ειπε ονγιατρος αλλα μου ηταν αδυνατο.ελειπαν οι γιαγιαδες κ ειχα μερικη βοηθεια.τωρα οι γιαγιαδες τα ακυρωσαν ολα κ βαλαμε προγραμμα μιση βδομαδα η μια τη  μικρη κ.μιση βδομαδα η αλλη.ενδιαμεσα θα μου τη φερνουν να την βλεπω κ να κοιμαται με τον μπαμπα της καμια μερα.αλλα ειναι απιστευτο το οτι απο κει που ειχα 7-10 συσπασεις τη μερα,χθες μετρησα μολις 2-3.ευχομαι να συνεχισω με λιγες.σωματικα παντως ειμαι πιο ξεκουραστη.ας ελπισουμε πως ο μπεμπης θα δωσει λιγο χρονο.

Με πηρε κ η μαια να με ξεαγχωσει.μου ειπε πως αυτα που εχω δεννειναι συστολες.ουτε καν μπραξτον χικς.ειναι εντελως ανωδυνα κ μη περιοδικα κ ειναι ελαχιστα ακομα κ 10 να ειναι μεσα στην ημερα γτ δεν εχουν πονο.κ ειναι εντελως τοπικα.δεν ειναι ενδειξη τοκετου κ πως μονο με ισχυρες ενδειξεις χορηγουμε τοκολυτικα(πρεπει να εχουν περιοδικοτητα) κ αννχρειαστει κανουμε εισαγωγη.

Μεχρι κ ο συνεργατης του γιατρου απο την Αγγλια με πηρε(απιστευτο!)να με ηρεμησει κ να μου εξηγησει καποια πραγματα συμφωνα με το ιστορικο μου κ τις περιπτωσεις που εχει αναλαβει.αυτο το εκτιμησα ιδιαιτερως μπορω να πω...Μου εδωσαν κουραγιο.απο δω κ περα προσπαθω να ηρεμησω κ να κανω θετικες σκεψεις.ελπιζω οπως η κορη μου να μου δωσει κ ο μικρος χρονο κ να περασουμε τα δυσκολα κ να φτασουμε σε μια πιο safe βδομαδα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 hours ago, *Μυρτώ said:

Καταρχάς να σου ευχηθώ όλα να πανε καλά! Θα σου πω την δική μου εμπειρία συνοπτικά για να πάρεις κουράγιο και να πιστέψεις ότι όλα θα πάνε καλά! 

Στην αυχενική διαφάνεια βγήκαν όλα τέλεια μεταξυ των οποίων και το μήκος του τραχήλου! Μετά στον επόμενο υπέρηχο, έδειξε ότι μειώθηκε λίγα εκατοστά ο τράχηλος αλλά όχι κάτι φοβερό! Για να μην τα πολυλογώ στην Β επιπέδου ο τράχηλος ήταν κοντά στο 2,5! Σταματάω δουλειά, παιρνω φουλ προγεστερόνη και φουλ μαγνήσιο για τις συστάσεις! Τον κρατώ σταθερό για αρκετές βδομάδες, μετά που φτάνει 1,7 κι εντέλει μένω εντελώς ξαπλωμενη! Επίσης, έκανε συστάσεις που δεν καταλάβαινα! Εντέλει, 35+5 μου έσπασαν τα νερά (η αλήθεια είναι έτσι ξαφνικά) και σε 2,5 ώρες γέννησα έναν υγιέστατο μπέμπη! 

Όσο μπορείς να είσαι ξαπλωμένη και να μην κουράζεσαι! Έμενα με βοήθησε το μαξιλάρι θηλασμού (που είναι σαν λουκανικο) ανάμεσα στα ποδια και να είμαι ξαπλωμένη στα πλάγια! Πολύ καλά που κάνεις τις ενέσεις κορτιζονης για τα πνευμόνια του εμβρύου! Να ξέρεις ότι το "ακριβές" μήκος του τραχήλου μετριέται κολπικά κι όχι κοιλιακα!

Σε καταλαβαίνω, γιατί κι εγώ μετρούσα μια μια τις βδομάδες! Η 30η είναι μια πολύ μεγάλη ανάσα, κάνε υπομονή και θα φτάσεις! Επίσης, έχει σημασία και το βάρος του εμβρύου! Είσαι σε καλή βδομάδα! Σκέψου θετικά κι όλα θα πάνε καλά! 

Μου έτυχε ακριβώς το ίδιο και με τις ίδιες μετρησεις! Μετά που μου μέτρησαν 1,6 έμεινα σε απόλυτη κατάκλιση, δεν πήγαινα πουθενά και σηκωνόμουν ελάχιστα μέσα στην ημέρα. Τελικά γέννησα 37+4 με πρόκληση. Η κατάκλιση, πιστεύω κ εγω, πως κάνει πολύ καλή δουλειά, ίσως γιατί δεν ασκείται και βάρος στον τράχηλο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω τοσο πολυ ολες για το κουραγιο που μου δινετε.εχω αρχισει να το βλεπω πιο θετικα.δεν εχω καθολου συμπτωματα  κ εχω ξεκουραστει απο προχθες το βραδυ.το ειχα κ αυτο τοσο αναγκη.δεν ξυπναω να ντυσω το παιδι,να το παω σχολειο,κοιμαμαι καλυτερα γτ τα ξημερωματα συνηθιζε να ερχεται στο κρεβατι μας κ εγω δυσκολευομουν,δεν μαγειρευω καθολου,δεν πλενω καν πιατα,δεν συγυριζω σπιτι,δεν κανω σιδερο κλπ κλπ.δλδ πραγματικα μεγαλη διαφορα.καθε μερα που περναει ειναι κερδος.

Βλεπω κ τις δικες σας ιστοριες κ.παιρνω κουραγιο.που θα παει;θα τα καταφερουμε ρε γμτ!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Stalicha είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστω τοσο πολυ ολες για το κουραγιο που μου δινετε.εχω αρχισει να το βλεπω πιο θετικα.δεν εχω καθολου συμπτωματα  κ εχω ξεκουραστει απο προχθες το βραδυ.το ειχα κ αυτο τοσο αναγκη.δεν ξυπναω να ντυσω το παιδι,να το παω σχολειο,κοιμαμαι καλυτερα γτ τα ξημερωματα συνηθιζε να ερχεται στο κρεβατι μας κ εγω δυσκολευομουν,δεν μαγειρευω καθολου,δεν πλενω καν πιατα,δεν συγυριζω σπιτι,δεν κανω σιδερο κλπ κλπ.δλδ πραγματικα μεγαλη διαφορα.καθε μερα που περναει ειναι κερδος.

Βλεπω κ τις δικες σας ιστοριες κ.παιρνω κουραγιο.που θα παει;θα τα καταφερουμε ρε γμτ!

Όπως είπε κι η @Zoibilη κατακλιση βοηθάει πολυ, όπως και η προγεστερονη! Βάλε μαξιλάρι κάτω από την λεκάνη σου και χαλάρωσε! Ξεκουρασου πολύ και σκέψου θετικά! Δεν είσαι σε πολύ κακή βδομάδα και το έμβρυο έχει καλό βάρος για την εβδομάδα του (και το βάρος παιζει πολυ μεγάλο ρόλο)! 

Θα τα καταφέρεις σίγουρα! Όσο καθίσει το έμβρυο, κέρδος είναι! Διάβασε κανένα βιβλίο να ξεφυγει το μυαλό! Σου ευχομαι να φτάσεις μέχρι τέλους! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...