Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΑΥΤΟΑΝΟΣΟ


Recommended Posts

 Γεια σε ολες....και καλη χρονια σας ευχομαι με υγεια πανω απ' ολα.

Ειμαι νεα και εγω εδω ομως παρακολουθω διαφορα θεματα πολυ καιρο τωρα.

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα που μ' απασχολει.

Υπαρχει καποια κοπελα που πασχει απο ελκωδη κολιτιδα και ποσο δυσκολη η ευκολη ηταν η εγκυμοσυνη της εχοντας αυτο το αυτοανοσο????

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Emi** είπε:

 Γεια σε ολες....και καλη χρονια σας ευχομαι με υγεια πανω απ' ολα.

Ειμαι νεα και εγω εδω ομως παρακολουθω διαφορα θεματα πολυ καιρο τωρα.

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα που μ' απασχολει.

Υπαρχει καποια κοπελα που πασχει απο ελκωδη κολιτιδα και ποσο δυσκολη η ευκολη ηταν η εγκυμοσυνη της εχοντας αυτο το αυτοανοσο????

 

ξερω μια κοπελα που ειχε κ γενικα πηγε καλα η εγκυμοσυνη της. στον ογδοο μονο ταλαιπωρηθηκε με νοσηλεια στο νοσοκομειο το μωρο ηρθε λιγο προωρα περιπου στις δυο εβδομαδες. ομως ολη η υπολοιπη εγκυμοσυνη ηταν φυσιολογικη χωρις καμια ενοχληση ακολουθωντας βεβαια διατροφη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, linaa είπε:

ξερω μια κοπελα που ειχε κ γενικα πηγε καλα η εγκυμοσυνη της. στον ογδοο μονο ταλαιπωρηθηκε με νοσηλεια στο νοσοκομειο το μωρο ηρθε λιγο προωρα περιπου στις δυο εβδομαδες. ομως ολη η υπολοιπη εγκυμοσυνη ηταν φυσιολογικη χωρις καμια ενοχληση ακολουθωντας βεβαια 

καλη χρονια καλη μου φιλη....σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Πραγματικα ειναι τοσο δυσκολο να περνας αυτοανοσο αυτης της κατηγοριας γενικα ποσο μαλλον στην εγκυμοσυνη.

Περασα πολυ δυσκολα στην πρωτη εγκυμοσυνη σχεδον τιποτα δεν πηγε καλα γεννησα οντως προωρα κι εγω και πραγματικα θα ηθελα να μαθω μια προσωπικη εμπειρια.Ελπιζω να βρεθει καποια να μου πει.

Σ'ευχαριστω παντως.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2020 at 1:50 ΜΜ, Emi** είπε:

καλη χρονια καλη μου φιλη....σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Πραγματικα ειναι τοσο δυσκολο να περνας αυτοανοσο αυτης της κατηγοριας γενικα ποσο μαλλον στην εγκυμοσυνη.

Περασα πολυ δυσκολα στην πρωτη εγκυμοσυνη σχεδον τιποτα δεν πηγε καλα γεννησα οντως προωρα κι εγω και πραγματικα θα ηθελα να μαθω μια προσωπικη εμπειρια.Ελπιζω να βρεθει καποια να μου πει.

Σ'ευχαριστω παντως.

Καλησπερα, καλη χρονια!!! Ειμαι 38.  Κ εχω ελκωδη κολιτιδα απο τα 15 μου. Εχω κανει τρια παιδακια. Στα δυο πρωτα δεν πηρα αγωγη, μολις εμαθα οτι ήμουν εγκυος  σταματησα τα χαπια, δεν πηρα ουτε κορτιζονη. Δεν θα σου πω ψεματα, υπεφερα για κανα διμηνο. Κ μετα ξαφνικα μου περασε.

Στο τριτο πηγα σε γαστρεντ κ μου αλλαξε την αγωγη. Κ τα πηρα κ στο θηλασμο. Κ συνεχιζω κ τωρα τα ιδια.μια χαρα πηγα, με την αγωγη δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα (γεννησα κ εγω λιγο προωρα). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια. Και εγω εχω Ελκώδη αλλα σε πολυ ηπια μορφη.δεν εχω κανει ακομα παιδάκι αν και εμεινα δυο φορες έγκυος αλλα για αλλους λόγους δεν τα κατάφερα. Εγω παίρνω τα asacol  και μ ειπε ο γιατρός οτι μπορώ να τα παίρνω σε ολη την διάρκεια της εγκυμοσύνης....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, gmnth03 είπε:

Καλησπερα, καλη χρονια!!! Ειμαι 38.  Κ εχω ελκωδη κολιτιδα απο τα 15 μου. Εχω κανει τρια παιδακια. Στα δυο πρωτα δεν πηρα αγωγη, μολις εμαθα οτι ήμουν εγκυος  σταματησα τα χαπια, δεν πηρα ουτε κορτιζονη. Δεν θα σου πω ψεματα, υπεφερα για κανα διμηνο. Κ μετα ξαφνικα μου περασε.

Στο τριτο πηγα σε γαστρεντ κ μου αλλαξε την αγωγη. Κ τα πηρα κ στο θηλασμο. Κ συνεχιζω κ τωρα τα ιδια.μια χαρα πηγα, με την αγωγη δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα (γεννησα κ εγω λιγο προωρα). 

Καλησπερα και καλη χρονια ευχομαι.Να χαιρεσαι τα παιδακια σου.

Διαγνωστηκα με ελκωδη κολιτιδα και 3 μερες μετα εμαθα οτι ημουν εγκυος.Δεν προλαβα να παρω αγωγη.Ο μεν γυναικολογος ηταν καθετος οτι δεν τη χρειαζομαι και αν συμβει κατι θα το δουμε τοτε....και ο γαστρεντερολογος μου ειπε οτι οι ορμονες θα βοηθησουν και θα κοιμησουν τη νοσο τωρα στην εγκυμοσυνη και δεν θα εχω κανενα προβλημα.

Ολα για μενα ξεκινησαν με τρομερες αναγουλες που ηθελα δεν ηθελα εκανα την διατροφη που μου ειχε δωσει ο γαστρεντερολογος....το σιδηρο με πειραζε απιστευτα στο εντερο και ψαχναμε 2 μηνες να βρουμε σιδηρο να μη με πειραζει ειχα ηδη κακη τιμη σιδηρου πριν την εγκυμοσυνη διοτι ισως να γνωριζεις για αιματηρες διαρροιες και κακη αποροφηση θρεπτικων συστατικων.....οποτε ηθελα μεγαλη ποσοτητα και δεν μπορουσα να την παρω, αποτελεσμα παντα χαμηλος αιματοκριτης.

Μεχρι τον πεμπτο με μικρα προβληματακια την παλευα.

Στον 5ο κριση της νοσου ξημερωματα στο νοσοκομειο νομιζα οτι χανω το μωρο.....εμεινα 2 μερες μεσα, περα απο παυσιπονα δε μπορουσα τιποτα να παρω.Απο κει και περα αυστηροτατη διαιτα με σουπες.

Εχασα 10 κιλα δεν πηρα κανενα.

Οι συσπασεις του εντερου μου προκαλουσαν συσπασεις στη μητρα....απο τον 3ο συσπασεις που δεν σταματουσαν.

Απο κει και περα πολλα προβληματα και στην εγκυμοσυνη την ιδια και 36 και 1 γεννησα με καισαρικη.

Το μετα ακομα πιο δυσκολο.

Μεχρι να περασουν 6 μηνες γιατι μετα απο καισαρικη δε μου επετρεπαν να κανω αμεσα κολονοσκωπηση υπεφερα....και η ψυχολογια στα πατωματα.

Απο κει και περα περασα μεγαλες κρισης....ειδα και επαθα να το κοιμησω με διαφορες αγωγες και φυσικα κορτιζονη....τωρα ειμαι με αγωγη σε καλη κατασταση ομως θελουμε να βαλουμε μπρος το δευτερο και αν και φυσικα θα μιλησω με τους γιατρους μου θα ηθελα να ξερω ισως πως περασε καποιος με το ιδιο προβλημα.

Μπορεις να μου πεις τι αγωγη εκανες στην εγκυμοσυνη????

Just now, basw2 είπε:

Γεια σας κορίτσια. Και εγω εχω Ελκώδη αλλα σε πολυ ηπια μορφη.δεν εχω κανει ακομα παιδάκι αν και εμεινα δυο φορες έγκυος αλλα για αλλους λόγους δεν τα κατάφερα. Εγω παίρνω τα asacol  και μ ειπε ο γιατρός οτι μπορώ να τα παίρνω σε ολη την διάρκεια της εγκυμοσύνης....

Γεια σου κοριτσι....τα ιδια περνω και εγω για να συντηρουμε...δεν εχω ρωτησει αλλα χαιρομαι που ακουω οτι ειναι συμβατα....μη σου πω χαρηκα παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emi** είπε:

Καλησπερα και καλη χρονια ευχομαι.Να χαιρεσαι τα παιδακια σου.

Διαγνωστηκα με ελκωδη κολιτιδα και 3 μερες μετα εμαθα οτι ημουν εγκυος.Δεν προλαβα να παρω αγωγη.Ο μεν γυναικολογος ηταν καθετος οτι δεν τη χρειαζομαι και αν συμβει κατι θα το δουμε τοτε....και ο γαστρεντερολογος μου ειπε οτι οι ορμονες θα βοηθησουν και θα κοιμησουν τη νοσο τωρα στην εγκυμοσυνη και δεν θα εχω κανενα προβλημα.

Ολα για μενα ξεκινησαν με τρομερες αναγουλες που ηθελα δεν ηθελα εκανα την διατροφη που μου ειχε δωσει ο γαστρεντερολογος....το σιδηρο με πειραζε απιστευτα στο εντερο και ψαχναμε 2 μηνες να βρουμε σιδηρο να μη με πειραζει ειχα ηδη κακη τιμη σιδηρου πριν την εγκυμοσυνη διοτι ισως να γνωριζεις για αιματηρες διαρροιες και κακη αποροφηση θρεπτικων συστατικων.....οποτε ηθελα μεγαλη ποσοτητα και δεν μπορουσα να την παρω, αποτελεσμα παντα χαμηλος αιματοκριτης.

Μεχρι τον πεμπτο με μικρα προβληματακια την παλευα.

Στον 5ο κριση της νοσου ξημερωματα στο νοσοκομειο νομιζα οτι χανω το μωρο.....εμεινα 2 μερες μεσα, περα απο παυσιπονα δε μπορουσα τιποτα να παρω.Απο κει και περα αυστηροτατη διαιτα με σουπες.

Εχασα 10 κιλα δεν πηρα κανενα.

Οι συσπασεις του εντερου μου προκαλουσαν συσπασεις στη μητρα....απο τον 3ο συσπασεις που δεν σταματουσαν.

Απο κει και περα πολλα προβληματα και στην εγκυμοσυνη την ιδια και 36 και 1 γεννησα με καισαρικη.

Το μετα ακομα πιο δυσκολο.

Μεχρι να περασουν 6 μηνες γιατι μετα απο καισαρικη δε μου επετρεπαν να κανω αμεσα κολονοσκωπηση υπεφερα....και η ψυχολογια στα πατωματα.

Απο κει και περα περασα μεγαλες κρισης....ειδα και επαθα να το κοιμησω με διαφορες αγωγες και φυσικα κορτιζονη....τωρα ειμαι με αγωγη σε καλη κατασταση ομως θελουμε να βαλουμε μπρος το δευτερο και αν και φυσικα θα μιλησω με τους γιατρους μου θα ηθελα να ξερω ισως πως περασε καποιος με το ιδιο προβλημα.

Μπορεις να μου πεις τι αγωγη εκανες στην εγκυμοσυνη????

Salofalk granu stix. Κ τωρα ειμαι σε εξαρση, κ μου εδωσαν το ιδιο σε υποκλισμους. 

Σε κανενα παιδι δεν πηρα σιδηρο,δοκιμασα τα παντα, ακομα κ φυτικα, πεθαινα στο πονο. στο πρωτο νοσηλευτηκα τρεις μερες, τρεις μηνες μετα, για να μου δωσουν ενδοφλεβιως. Στο δευτερο ετρωγα συκωτι γαλακτος δυο τρεις φορες τη βδομαδα κ  σε δυο μηνες ειχα αιματοκριτη 39. Κ στο τριτο μπηκα με 23αιματοκ κ βγηκα με 22  με τη καισαρικη, αρα αναγκαστικα μου εκαναν μεταγγιση. 

Ξεκινα τη προσπαθεια οταν θα εισαι σε υφεση.  Η αγωγη που σου εγραψα, ειναι μικροι κοκκοι. Τρια την ημερα, αν εχω εξαρση αυξανω στην ποσοτητα. Ειναι των 1000mg. Εμενα με βοηθησαν παρα πολυ . 

Ξεχασα να σου γραψω οτι εχω οισοφαγιτιδα κ χρονια γαστριτιδα. Παλι μου ειχε δωσει αγωγη. Αλλα εκει με τους εμετους δυστυχως δεν μπορουσε να γινει κατι , μεχρι κ τους 5,5μηνες.  

Τωρα εσυ τι παιρνεις;; σου ειπα για την υφεση, αλλα το ξερεις κ εσυ οτι πολλες φορες κ καλα ν ειμαστε η εγκυμοσυνη προκαλει εξαρση  της νοσου πολλες φορες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, gmnth03 είπε:

Salofalk granu stix. Κ τωρα ειμαι σε εξαρση, κ μου εδωσαν το ιδιο σε υποκλισμους. 

Σε κανενα παιδι δεν πηρα σιδηρο,δοκιμασα τα παντα, ακομα κ φυτικα, πεθαινα στο πονο. στο πρωτο νοσηλευτηκα τρεις μερες, τρεις μηνες μετα, για να μου δωσουν ενδοφλεβιως. Στο δευτερο ετρωγα συκωτι γαλακτος δυο τρεις φορες τη βδομαδα κ  σε δυο μηνες ειχα αιματοκριτη 39. Κ στο τριτο μπηκα με 23αιματοκ κ βγηκα με 22  με τη καισαρικη, αρα αναγκαστικα μου εκαναν μεταγγιση. 

Ξεκινα τη προσπαθεια οταν θα εισαι σε υφεση.  Η αγωγη που σου εγραψα, ειναι μικροι κοκκοι. Τρια την ημερα, αν εχω εξαρση αυξανω στην ποσοτητα. Ειναι των 1000mg. Εμενα με βοηθησαν παρα πολυ . 

Ξεχασα να σου γραψω οτι εχω οισοφαγιτιδα κ χρονια γαστριτιδα. Παλι μου ειχε δωσει αγωγη. Αλλα εκει με τους εμετους δυστυχως δεν μπορουσε να γινει κατι , μεχρι κ τους 5,5μηνες.  

Τωρα εσυ τι παιρνεις;; σου ειπα για την υφεση, αλλα το ξερεις κ εσυ οτι πολλες φορες κ καλα ν ειμαστε η εγκυμοσυνη προκαλει εξαρση  της νοσου πολλες φορες. 

Ποσο σε καταλαβαινω σε ολα να ξερεις.

Δεν χρειαστηκα μεταγγιση ευτυχως...πηγα και εγω ομως μεχρι 28.επανηλθα μετα.

Τα εχω παρει και αυτα....τωρα παιρνω asacol και με κρατανε απο το μαιο σε πολυ καλη κατασταση.

Βεβαια η διατροφη με βοηθαει πολυ.

Θελω κι εγω να ειμαι πολυ καλα για να βαλω μπρος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emi** είπε:

Ποσο σε καταλαβαινω σε ολα να ξερεις.

Δεν χρειαστηκα μεταγγιση ευτυχως...πηγα και εγω ομως μεχρι 28.επανηλθα μετα.

Τα εχω παρει και αυτα....τωρα παιρνω asacol και με κρατανε απο το μαιο σε πολυ καλη κατασταση.

Βεβαια η διατροφη με βοηθαει πολυ.

Θελω κι εγω να ειμαι πολυ καλα για να βαλω μπρος.

Αα ναι, τα αsacol ηταν τα πρωτα που ειχα παρει, κ δεν με πιανανε καθολου, κ  μου προκαλουσαν κ παρενεργειες, πονοκεφαλους κτλ. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, gmnth03 είπε:

Αα ναι, τα αsacol ηταν τα πρωτα που ειχα παρει, κ δεν με πιανανε καθολου, κ  μου προκαλουσαν κ παρενεργειες, πονοκεφαλους κτλ. 

 

Κοιτα απο την στιγμη που κανεις χρηση καποιου φαρμακου σε μεγαλη δοση και για πολυ καιρο μου φαινετε περιεργο να μην υπαρχει εστω και μια απο τις παρενεργειες που αναφερει.

Υπομονη λοιπον.....ολα αυτα θα τα εχουμε εφ ορου ζωης οποτε το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι υπομονη.

Θα τα ξαναπουμε σιγουρα οταν πρωτα ο θεος συμβει το ευχαριστο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Emi** είπε:

Και εγω κοριτσάκι μετα απο δυο αποτυχίες για άσχετους λόγους απο την ελκωδη λεμε μηπως σιγά σιγα μπουμε παλι σε προσπάθειες.θα χαρω πολύ να τα λεμε μια και μοιραζόμαστε τις ίδιες αγωνίες και το ίδιο νοσημα δυστυχώς....αλλα δεν μασαμε εμεις έχουμε μαθει να παλεύουμε....χαρηκα πολυ που βρήκα μια κοπελα στην ιδια φάση  και με το ιδιο θεμα....

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, basw2 είπε:

 

Δε μασαμε σιγουρα...μου ειχε ριξει την ψυχολογια οταν ειχα τα πρωτα συμπτωματα...δε μπορουσα να ζησω να δουλεψω.

Ομως το παιρνεις αποφαση και μαθαινεις να ζεις μ' αυτο.

Ειναι αλλιως παντως να υπαρχει καποιος που να σε καταλαβαινει απολυτα πολυ απλα γιατι εχει τις ιδιες εμπειριες.

Αντε να βαλουμε μπρος και μας ευχομαι ευχαριστα συντομα και εννοειτε οτι θα τα λεμε σιγουρα.

Αληθεια ποσο καιρο ειναι που εχεις διαγνωστει????

Link to comment
Share on other sites

Απο το 2011.ημουν 26 χρονών τότε. Στην αρχη ειπα αυτο ήταν γιατι σε μενα κτλ.δεν ειχα δύναμη να σηκωθω απο το κρεβάτι. Πολυ κλαμα....φοβόμουν να βγω μην με πιάσει και τρέχω για τουαλέτα...ειπα βασω παει αχρηστευτηκες....αλλα ολα καλα μου πήγαν. Περναω φασεις οπως όλοι αλλα ειμαι σε ύφεση δόξα το θεο.τωρα εφαγα και το πακέτο με τις αποβολες....τπτ δεν μου έρχεται ευκολα μωρε....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, basw2 είπε:

Απο το 2011.ημουν 26 χρονών τότε. Στην αρχη ειπα αυτο ήταν γιατι σε μενα κτλ.δεν ειχα δύναμη να σηκωθω απο το κρεβάτι. Πολυ κλαμα....φοβόμουν να βγω μην με πιάσει και τρέχω για τουαλέτα...ειπα βασω παει αχρηστευτηκες....αλλα ολα καλα μου πήγαν. Περναω φασεις οπως όλοι αλλα ειμαι σε ύφεση δόξα το θεο.τωρα εφαγα και το πακέτο με τις αποβολες....τπτ δεν μου έρχεται ευκολα μωρε....

Εγω το Γεναρη του 2017....ειμαι 33 και στην αρχη κι εγω νομιζα οτι ως εδω ηταν η ζωη μου.

Σπιτι κλεισμενη δε μπορουσα να παω πουθενα δεν μπορουσα να δουλεψω τα θυμαμαι και δακρυζω...νομιζα οτι ετσι θα ειναι απο δω και περα.μεχρι που το ρυθμισα και ολα ειναι πολυ καλυτερα.

Ευχομαι να εχεις ευχαριστα συντομα....εχω ηδη ενα παιδακι το οποιο μου δινει δυναμη να προχωραω οσο κι αν απελπιζομαι.

Καλη συνεχεια Βασω μου και περιμενω νεα σου συντομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...