Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Angelina87 είπε:

Καλησπερα εγω του έχω δώσει τις σταγόνες και ηρεμουσε αλλα μου εδωσε ειδικο γαλα για κολοικους και δεν έχει σχεδόν καθόλου!!

Μίλησες με τον γιατρό μήπως σου δώσει αλλο γαλα;εμενα μου εδωσε γαλα για κολικους!δεν έχει σχεδόν καθόλου!κάποιες φορές μόνο!

Εμενα με βολεψε πολυ η φωλια!από την πρώτη μέρα που ηρθα από μαιευτήριο εκει κοιμάται!!την μεταφέρω όπου θέλω!όλη μέρα την έχω στο σαλονι και το βραδυ την βαζω στην κουνια και όταν κοιμαται ο μικρος τον βαζω εκει!έτσι και κοιμάται στην κουνια του!!

Ποιο γάλα έχετε κορίτσι μου???

Just now, Renez είπε:

Όχι..λογικά εννοούσε πως δε ξέρει για τον πεταχτό κ ανοιχτό γτ εκείνοι έχουν κλειστό..

Πως τα πάτε???έκαναν δουλεια οι σταγόνες????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Thaliamp είπε:

Ποιο γάλα έχετε κορίτσι μου???

Πως τα πάτε???έκαναν δουλεια οι σταγόνες????

Το nan sensitive μου εδωσε!!στο μαιευτήριο μου είχαν δώσει το sanilac αλλα  του προκαλούσε δυσκοιλιοτητα και επειδή είχε κολικους μας το αλλαξε με αυτό!!μέχρι στιγμής δεν έχει πονέσει πολλές φορές καμια δυο φορές που να δυσκολεύεται να κοιμηθεί!και μια του μηνα γίνεται δυο μηνων!!δεν θηλάζω για λόγους υγείας δικούς μου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Ποιο γάλα έχετε κορίτσι μου???

Πως τα πάτε???έκαναν δουλεια οι σταγόνες????

Φίλη 3 μέρες τώρα δίνω αλλά επίσης έκοψα κ τη φρουτοσαλάτα που έτρωγα για βραδυνό γτ μια ξαδέρφη μου που θηλάζει μου είπε πως τα φρούτα τα πειράζουν όσο τα λαχανικά κ τα όσπρια..:blink:

Τώρα δε ξέρω τι από τα δύο συνέβαλλε κ εχθές 3η ημέρα ήταν κάπως καλύτερα! Είχε βέβαια γκρίνια κ σφίξιμο αλλά όχι τόση ώρα οση πριν..τις άλλες μέρες ρε με πήγαινε σερί 3-4 ώρες με πόνο..εχθές 1.5.. ελπίζω να μην έτυχε βέβαια..

Εσείς ακόμη διάβασα το ίδιο ε..?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina87 είπε:

Το nan sensitive μου εδωσε!!στο μαιευτήριο μου είχαν δώσει το sanilac αλλα  του προκαλούσε δυσκοιλιοτητα και επειδή είχε κολικους μας το αλλαξε με αυτό!!μέχρι στιγμής δεν έχει πονέσει πολλές φορές καμια δυο φορές που να δυσκολεύεται να κοιμηθεί!και μια του μηνα γίνεται δυο μηνων!!δεν θηλάζω για λόγους υγείας δικούς μου!

Εγω sanilac έχω συνδυασμο από δύο....και αυτό που είναι για τους κολικούς κ το αντιαναγωγικο!!!!!τώρα μου είπε απλά να αυξήσω την ποσότητα από αυτό για τους κολικούς!!!εμένα δυσκοιλιότητα δεν έχει κάνει 2-3 φορές τη μέρα....δεν ξέρω όμως αν σφίγγεται γι'αυτό η επειδή πονάει!!!!

Just now, Renez είπε:

Φίλη 3 μέρες τώρα δίνω αλλά επίσης έκοψα κ τη φρουτοσαλάτα που έτρωγα για βραδυνό γτ μια ξαδέρφη μου που θηλάζει μου είπε πως τα φρούτα τα πειράζουν όσο τα λαχανικά κ τα όσπρια..:blink:

Τώρα δε ξέρω τι από τα δύο συνέβαλλε κ εχθές 3η ημέρα ήταν κάπως καλύτερα! Είχε βέβαια γκρίνια κ σφίξιμο αλλά όχι τόση ώρα οση πριν..τις άλλες μέρες ρε με πήγαινε σερί 3-4 ώρες με πόνο..εχθές 1.5.. ελπίζω να μην έτυχε βέβαια..

Εσείς ακόμη διάβασα το ίδιο ε..?

Μπράβο αρετή μου χαίρομαι μακάρι να φτιάξει κ άλλο....εμένα το βράδυ στον ύπνο του ζοριζεται πολύ αφού απορώ πως κοιμάται έτσι....την μέρα πρωστοπαρον καλύτερα!!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Εγω sanilac έχω συνδυασμο από δύο....και αυτό που είναι για τους κολικούς κ το αντιαναγωγικο!!!!!τώρα μου είπε απλά να αυξήσω την ποσότητα από αυτό για τους κολικούς!!!εμένα δυσκοιλιότητα δεν έχει κάνει 2-3 φορές τη μέρα....δεν ξέρω όμως αν σφίγγεται γι'αυτό η επειδή πονάει!!!!

Και εμένα τοσες κάνει κακα αλλα σφιγγεται για να κάνει!αυτές τις μερες μου έκανε πρασινα κακα αλλα μου ειπε ο παιδίατρος ότι το γαλα πολλές φορές κάνει ή μπορεί να είναι λιγο κρυωμενος!εχθες κοιμόταν ολη μερα σημερα μισάωρα μόνο!γενικά είναι με τις μερες του!τσαι δίνεις καθολου;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 47 λεπτά , Angelina87 είπε:

Καλησπερα εγω του έχω δώσει τις σταγόνες και ηρεμουσε αλλα μου εδωσε ειδικο γαλα για κολοικους και δεν έχει σχεδόν καθόλου!!

Μίλησες με τον γιατρό μήπως σου δώσει αλλο γαλα;εμενα μου εδωσε γαλα για κολικους!δεν έχει σχεδόν καθόλου!κάποιες φορές μόνο!

Εμενα με βολεψε πολυ η φωλια!από την πρώτη μέρα που ηρθα από μαιευτήριο εκει κοιμάται!!την μεταφέρω όπου θέλω!όλη μέρα την έχω στο σαλονι και το βραδυ την βαζω στην κουνια και όταν κοιμαται ο μικρος τον βαζω εκει!έτσι και κοιμάται στην κουνια του!!

Θηλαζα αποκλειστικά, δώσαμε εδώ κ δυο μέρες το βράδυ ξενο υποαλλεργικο(γιατί εμφάνισε αλλεργία στα γαλακτοκομικά που έτρωγα εγώ) το οποίο είναι για τους κολικούς κ περιμένουμε να δούμε...

Εντωμεταξύ το δέχτηκε κατευθείαν το ξενο αλλά τρώει μόνο 20-30 ml και μετά από λίγη ώρα θηλαζει! Μπορώ κάπως να το αλλάξω αυτό και να τρώει παραπάνω; Αλλιώς είναι όλη μέρα κ όλη νύχτα στο στηθος χωρίς πρόγραμμα! Είμαστε 55 ημερών  

Κ εμένα κορίτσια το βράδυ παρα πολύ ανήσυχο ύπνο, ενώ μες στη μέρα κοιμάται σαν πουλάκι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , LidaK είπε:

Θηλαζα αποκλειστικά, δώσαμε εδώ κ δυο μέρες το βράδυ ξενο υποαλλεργικο(γιατί εμφάνισε αλλεργία στα γαλακτοκομικά που έτρωγα εγώ) το οποίο είναι για τους κολικούς κ περιμένουμε να δούμε...

Εντωμεταξύ το δέχτηκε κατευθείαν το ξενο αλλά τρώει μόνο 20-30 ml και μετά από λίγη ώρα θηλαζει! Μπορώ κάπως να το αλλάξω αυτό και να τρώει παραπάνω; Αλλιώς είναι όλη μέρα κ όλη νύχτα στο στηθος χωρίς πρόγραμμα! Είμαστε 55 ημερών  

Κ εμένα κορίτσια το βράδυ παρα πολύ ανήσυχο ύπνο, ενώ μες στη μέρα κοιμάται σαν πουλάκι!

Εγω δεν θήλασα καθολου και κατευθειαν πηρε ξενο!μπορείς να βάζεις το μωρο σου στον ώμο για  λιγο να ρευεται και να δίνεις παλι λιγο λιγο για να συνηθίζει!ο παιδίατρος μου ειπε πως πρέπει να αφήνει στο μπουκάλι για να καταλάβω ότι χόρτασε αλλα επειδή έβγαζε λιγο γαλα να το δίνω σιγα σιγα να ρευτει πρώτα και μετά συνεχίζω!βγάζεις με θηλαστρο;να δεις πόσο τρωει από το στηθος;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina87 είπε:

Εγω δεν θήλασα καθολου και κατευθειαν πηρε ξενο!μπορείς να βάζεις το μωρο σου στον ώμο για  λιγο να ρευεται και να δίνεις παλι λιγο λιγο για να συνηθίζει!ο παιδίατρος μου ειπε πως πρέπει να αφήνει στο μπουκάλι για να καταλάβω ότι χόρτασε αλλα επειδή έβγαζε λιγο γαλα να το δίνω σιγα σιγα να ρευτει πρώτα και μετά συνεχίζω!βγάζεις με θηλαστρο;να δεις πόσο τρωει από το στηθος;

Όχι δεν είχα βγάλει ακόμα! Γενικα είναι όλη μέρα στο στηθος δηλαδή αν δεν τη βγάλω βόλτα κ δεν κοιμάται μπορεί να θέλει κ ανα μισάωρο να θηλάσει!!! Κ το βράδυ στην καλύτερη είμαστε στο τρίωρο! Και σήμερα έφαγε 50 ml ξενο κ μέσα σε μια ώρα άλλες δυο φορές από το στηθος. Το ξενο πόση ώρα μπορώ να το κρατήσω κ να το ξαναδωσω δηλαδή;;; Είναι καλή ιδέα αυτή που λες να τη βάζω να ρευτεί κ μετά πάλι να της δίνω! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, LidaK είπε:

Όχι δεν είχα βγάλει ακόμα! Γενικα είναι όλη μέρα στο στηθος δηλαδή αν δεν τη βγάλω βόλτα κ δεν κοιμάται μπορεί να θέλει κ ανα μισάωρο να θηλάσει!!! Κ το βράδυ στην καλύτερη είμαστε στο τρίωρο! Και σήμερα έφαγε 50 ml ξενο κ μέσα σε μια ώρα άλλες δυο φορές από το στηθος. Το ξενο πόση ώρα μπορώ να το κρατήσω κ να το ξαναδωσω δηλαδή;;; Είναι καλή ιδέα αυτή που λες να τη βάζω να ρευτεί κ μετά πάλι να της δίνω! 

Εγω το ξενο το κραταω 1 ωρα κ αν δεν το πιει το πεταω!
 

 


C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, LidaK είπε:

Όχι δεν είχα βγάλει ακόμα! Γενικα είναι όλη μέρα στο στηθος δηλαδή αν δεν τη βγάλω βόλτα κ δεν κοιμάται μπορεί να θέλει κ ανα μισάωρο να θηλάσει!!! Κ το βράδυ στην καλύτερη είμαστε στο τρίωρο! Και σήμερα έφαγε 50 ml ξενο κ μέσα σε μια ώρα άλλες δυο φορές από το στηθος. Το ξενο πόση ώρα μπορώ να το κρατήσω κ να το ξαναδωσω δηλαδή;;; Είναι καλή ιδέα αυτή που λες να τη βάζω να ρευτεί κ μετά πάλι να της δίνω! 

Κ αυτό που παίρνω εγώ 1 ώρα κρατάει όπως λέει η @Dinakim..ενώ ένα άλλο που θα του πάρω τώρα με το καλό λέει μέχρι 2 ώρες..

Δες τη συσκευασία κάπου θα λέει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Και ο κλειστος ειναι προβλημα?

Εννοουσα ότι για ανοιχτό αφαλό δε ξερω

2 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Και εμένα τοσες κάνει κακα αλλα σφιγγεται για να κάνει!αυτές τις μερες μου έκανε πρασινα κακα αλλα μου ειπε ο παιδίατρος ότι το γαλα πολλές φορές κάνει ή μπορεί να είναι λιγο κρυωμενος!εχθες κοιμόταν ολη μερα σημερα μισάωρα μόνο!γενικά είναι με τις μερες του!τσαι δίνεις καθολου;

Κοροτσια γιατί δίνετε τσάι;;το ειχα διαβασει κάπου... 

Που βοηθάει;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, LidaK είπε:

Όχι δεν είχα βγάλει ακόμα! Γενικα είναι όλη μέρα στο στηθος δηλαδή αν δεν τη βγάλω βόλτα κ δεν κοιμάται μπορεί να θέλει κ ανα μισάωρο να θηλάσει!!! Κ το βράδυ στην καλύτερη είμαστε στο τρίωρο! Και σήμερα έφαγε 50 ml ξενο κ μέσα σε μια ώρα άλλες δυο φορές από το στηθος. Το ξενο πόση ώρα μπορώ να το κρατήσω κ να το ξαναδωσω δηλαδή;;; Είναι καλή ιδέα αυτή που λες να τη βάζω να ρευτεί κ μετά πάλι να της δίνω! 

Το ξενο καλό είναι να μην το κρατάς στο μπουκάλι πανω από μια ώρα!εμενα δεν του αρέσει χλιαρό θελει να είναι ζεστό και μπορεί αν γίνει χλιαρό να το ζεστάνω λιγο στο μπρίκι!αλλα πινει 120 ml και μερικές φορές και παραπάνω!καλό θα ήταν αν μπορούσες μια φορά να το βγάλεις με το θήλαστρο να δεις πόσο πινει!ίσως απλά το εχει σαν παρηγορια και δεν πινει πολυ!μια φίλη μου αυτό έπαθε δεν επινε απλα πιπιλουσε και δεν πηρε καθολου κιλα το μωρο και της έδωσε ο παιδίατρος ξενο γαλα και να το βγάζει για να δει ποσο πινει!απλα και για σένα καθε μισή ώρα στο στηθος δεν παλεύεται η αληθεια ειναι δεν μπορείς να κανει τπτ!από κιλα πηρε;το ζύγισε ο γιατρος μετα που γεννήθηκε;

5 ώρες πρίν, Christine. S είπε:

Εννοουσα ότι για ανοιχτό αφαλό δε ξερω

Κοροτσια γιατί δίνετε τσάι;;το ειχα διαβασει κάπου... 

Που βοηθάει;

Εμενα μου το έδωσε γιατι δυσκολευοταν να κάνει κακα και επειδή είχε κολικους μεχρι να αλλάξουμε γαλα για να μαλακώνει η κοιλια του!δεν αντικαθιστά γεύματα αλλα εμενα τον βοηθάει να κάνει κακα χωρις να ζορίζεται τοσο πολυ!καλό είναι να έχεις στο σπίτι!βέβαια αυτό θα στο πει και ο παιδίατρος!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, LidaK είπε:

Θηλαζα αποκλειστικά, δώσαμε εδώ κ δυο μέρες το βράδυ ξενο υποαλλεργικο(γιατί εμφάνισε αλλεργία στα γαλακτοκομικά που έτρωγα εγώ) το οποίο είναι για τους κολικούς κ περιμένουμε να δούμε...

Εντωμεταξύ το δέχτηκε κατευθείαν το ξενο αλλά τρώει μόνο 20-30 ml και μετά από λίγη ώρα θηλαζει! Μπορώ κάπως να το αλλάξω αυτό και να τρώει παραπάνω; Αλλιώς είναι όλη μέρα κ όλη νύχτα στο στηθος χωρίς πρόγραμμα! Είμαστε 55 ημερών  

Κ εμένα κορίτσια το βράδυ παρα πολύ ανήσυχο ύπνο, ενώ μες στη μέρα κοιμάται σαν πουλάκι!

Καλημέρα κοριτσάκι μου.Τα μωρά που θηλάζουν δεν έχουν πρόγραμμα.Μπορει να τρώνε ανά μισάωρο η ανά 3 ώρες.Ο δικός μου είναι 5 μηνών κι ακόμη το κάνει.Θελεις να αποθηλασεις;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina87 είπε:

Το ξενο καλό είναι να μην το κρατάς στο μπουκάλι πανω από μια ώρα!εμενα δεν του αρέσει χλιαρό θελει να είναι ζεστό και μπορεί αν γίνει χλιαρό να το ζεστάνω λιγο στο μπρίκι!αλλα πινει 120 ml και μερικές φορές και παραπάνω!καλό θα ήταν αν μπορούσες μια φορά να το βγάλεις με το θήλαστρο να δεις πόσο πινει!ίσως απλά το εχει σαν παρηγορια και δεν πινει πολυ!μια φίλη μου αυτό έπαθε δεν επινε απλα πιπιλουσε και δεν πηρε καθολου κιλα το μωρο και της έδωσε ο παιδίατρος ξενο γαλα και να το βγάζει για να δει ποσο πινει!απλα και για σένα καθε μισή ώρα στο στηθος δεν παλεύεται η αληθεια ειναι δεν μπορείς να κανει τπτ!από κιλα πηρε;το ζύγισε ο γιατρος μετα που γεννήθηκε;

Εμενα μου το έδωσε γιατι δυσκολευοταν να κάνει κακα και επειδή είχε κολικους μεχρι να αλλάξουμε γαλα για να μαλακώνει η κοιλια του!δεν αντικαθιστά γεύματα αλλα εμενα τον βοηθάει να κάνει κακα χωρις να ζορίζεται τοσο πολυ!καλό είναι να έχεις στο σπίτι!βέβαια αυτό θα στο πει και ο παιδίατρος!

Καλημέρα! Γεννήθηκε 3780 και στον μήνα ήταν 4600! Το τρώμε το φαΐ μας χαχαχαχ, τώρα έχουμε ραντεβού την άλλη βδομάδα θα τη ζυγίσει μαζί με το πρώτο εμβολιο. Εντάξει έφαγε χθες 90ml ξενο δεν της έφτασε θήλασε κιολας 2 φορές κ κοιμήθηκε 1-7!!!!!!!!! Κοιμήθηκα 6 ώρες μετά από 55 μέρες! Όντως πάντως δεν παλεύεται κάθε μισή ώρα γιατί δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο, ούτε να ασχοληθώ με την πιο μεγάλη μου κόρη που είναι 2 χρόνων κ με έχει ανάγκη..

 

Just now, Comet είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου.Τα μωρά που θηλάζουν δεν έχουν πρόγραμμα.Μπορει να τρώνε ανά μισάωρο η ανά 3 ώρες.Ο δικός μου είναι 5 μηνών κι ακόμη το κάνει.Θελεις να αποθηλασεις;

Καλημέρα :) και αντέχεις ακόμα; Μπράβο σου! Ξεκίνησα με πολύ καλές βλέψεις για τον θηλασμό, αλλά βλέπω δεν τα καταφέρνω με τον αποκλειστικό... Ήρθε κ η αλλεργία στα γαλακτοκομικά κ κάνω αποχη κ με αποτελείωσε! Επίσης η μικρή δεν κάθεται στον μπαμπά της για κανένα λόγο! Όλα αυτά μας οδήγησαν να δώσουμε κ ξενο κυρίως το βράδυ για να κοιμάμαι λίγο παραπάνω. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου ή έτυχε αλλά πιστεύω μας βοήθησε και στους κολικούς..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...θελω τα φωτα σας....πριν μεινω εγκυος εκανα αποτριχωση λειζερ..μετα μεμτην εγκυμοσυνη το σταματησα το πρωτο τριμηνο και μετα συνεχισα μονο ποδια μασχαλη..τωρα ρωτησα τον παιδιατρο μου ειπε οτι μπορω να συνεχισω αλλα διαβαζω στο ιντερνετ οτι το γαλα ρης ημερας που θα κανω λειζερ δεν θα πρεπει να το δωσω...εχετε γνωση πανω στο θεμα?θελετε να ρωτησετρ και εσεις τον παιδιατρο σας για μια δευτερη γνωμη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...