Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Angelina87 είπε:

Δεν μίλησα μαζί του θα δω αμα συνεχίσει να μην τρωει θα τον παρω!του πηρα physiomer να του κάνω την μυτη μπας κ ξεβουλωσει!αμμα μείνει 3 μέρες νηστικός ουτε 500 γραμμάρια δεν θα πάρει αυτόν τον μήνα!είναι και κακοφαγος!είμαι με ένα μπιμπερο στο χέρι κάθε μια ώρα να φαει έστω 30 ή 60!μέχρι τώρα έχει φάει 290 ml!

Μήπως αντί για λίγο λίγο κάθε μία ώρα να τον αφήσεις 3-4 μπάς κ πεινάσει κ φάει πιο πολύ?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Renez είπε:

Μήπως αντί για λίγο λίγο κάθε μία ώρα να τον αφήσεις 3-4 μπάς κ πεινάσει κ φάει πιο πολύ?

Το έχω κάνει και αυτο με αποτέλεσμα να έχει νεύρα και να μην φάει πολυ!μου ειπε και ο παιδίατρος αν βλέπεις πως δεν τρωει πολυ καθε 3 ωρες να τον ταιζεις από λίγο πιο συχνά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ελπίζω να είναι φάση κ να ισιωσει σιγά σιγά...

Μακαρι για αμα βγει κακοφαγος από τώρα θα έχω πρόβλημα και στις στερεές τροφές!εσένα τρωει καλα;ή μόνο εγώ έχω τέτοιο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina87 είπε:

Μακαρι για αμα βγει κακοφαγος από τώρα θα έχω πρόβλημα και στις στερεές τροφές!εσένα τρωει καλα;ή μόνο εγώ έχω τέτοιο πρόβλημα!

Στο φαι είμαστε καλά προς το παρόν..ούτε πολύ ούτε λίγα..απλά μου κάνει νερά με το στήθος ο άτιμος!!

Κάθε παιδάκι έχει τη δική του δυσκολία (άλλο στο φαι,άλλο στυλ κ υπνομε κολικούς κτλ)αλλά θα μεγαλώσουν κ όλα θα φτιάξουν θα δεις!! Κ όσο για τις στερεές μια χαρά θα τις τσακίζουν;)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα τι κανετε?εμας ηρθε ο παιδιατρος σημερα...η μπεμπα μια χαρα...λιγο περισσοτερο στηθος μου ειπε να την βαζω και μου εδωσε και κατι φακελακια να πινω για να με βοηθησει στο γαλα...τον αλλο μηνα ξεκιναμε δειλα δειλα τροφες........η μπεμπα κανει πραγματα οπως τα παιδακια τα κανουν 5 μηνων...δεν μπορω να το πιστεψω οτι μεγαλωνουμε...καναμε και τα εμβολια μας...ευτυχως ακομη δεν μου εχει κανει πυρετο..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Μακαρι για αμα βγει κακοφαγος από τώρα θα έχω πρόβλημα και στις στερεές τροφές!εσένα τρωει καλα;ή μόνο εγώ έχω τέτοιο πρόβλημα!

Κορίτσι μου πως είστε???έφαγε καθόλου το μωράκι???κ εμένα δύο μέρες δεν έτρωγε καλά από 210 έτρωγε 120-150... κ σήμερα άλλο παιδί...έτρωγε 240-270...δεν ξέρω τι να πω...έχουν σκαμπανεβάσματα κ αυτά!!!!!

@Renezδοξα το θεό σήμερα το καημένο σχεδόν όλη μέρα κοιμότανε!!!τι να κάνουν κ αυτά...έχουν κ δύσκολες μέρες πρέπει να έχουμε υπομονή!!!!κουράγιο σε όλες μας!!!!

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια καλησπερα τι κανετε?εμας ηρθε ο παιδιατρος σημερα...η μπεμπα μια χαρα...λιγο περισσοτερο στηθος μου ειπε να την βαζω και μου εδωσε και κατι φακελακια να πινω για να με βοηθησει στο γαλα...τον αλλο μηνα ξεκιναμε δειλα δειλα τροφες........η μπεμπα κανει πραγματα οπως τα παιδακια τα κανουν 5 μηνων...δεν μπορω να το πιστεψω οτι μεγαλωνουμε...καναμε και τα εμβολια μας...ευτυχως ακομη δεν μου εχει κανει πυρετο..

Μπράβο το κορίτσι σουυυυυ...!!!με τι θα ξεκινήσετε??νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς ..για στέρεες...ξέρω ότι το παιδί πρέπει να κάθεται στο ποπω του χωρίς βοήθεια κ να έχει σημάδια ετοιμότητας...!!!γιατί σου είπε από τώρα??ρωτάω επειδή το έχω ψάξει πολύ επειδή ο δικός μου έχει γοπ κ συνήθως τα παιδάκια με γοπ ξεκινάνε νωρίτερα!!!

Επίσης Κορίτσια η περίοδος μου τελείωσε το προηγούμενο Σάββατο κ ξανάρθε σήμερα!!!!!πρώτη φορά γίνεται αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Κορίτσι μου πως είστε???έφαγε καθόλου το μωράκι???κ εμένα δύο μέρες δεν έτρωγε καλά από 210 έτρωγε 120-150... κ σήμερα άλλο παιδί...έτρωγε 240-270...δεν ξέρω τι να πω...έχουν σκαμπανεβάσματα κ αυτά!!!!!

@Renezδοξα το θεό σήμερα το καημένο σχεδόν όλη μέρα κοιμότανε!!!τι να κάνουν κ αυτά...έχουν κ δύσκολες μέρες πρέπει να έχουμε υπομονή!!!!κουράγιο σε όλες μας!!!!

Μπράβο το κορίτσι σουυυυυ...!!!με τι θα ξεκινήσετε??νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς ..για στέρεες...ξέρω ότι το παιδί πρέπει να κάθεται στο ποπω του χωρίς βοήθεια κ να έχει σημάδια ετοιμότητας...!!!γιατί σου είπε από τώρα??ρωτάω επειδή το έχω ψάξει πολύ επειδή ο δικός μου έχει γοπ κ συνήθως τα παιδάκια με γοπ ξεκινάνε νωρίτερα!!!

Επίσης Κορίτσια η περίοδος μου τελείωσε το προηγούμενο Σάββατο κ ξανάρθε σήμερα!!!!!πρώτη φορά γίνεται αυτό!!

Εφαγε με το ζόρι μέχρι τώρα 500 ml συνολικά!γενικα τρωει 90 ml έως 120 ml!για να φτάσουμε όσο τρωει το μωρακι σου έχουμε πολυ δρόμο ακόμη μπροστά μας!θα τον ταισω αλλη μια φορά πριν κοιμηθώ και αν φαει 90 θα είμαι ευχαριστημενη!

Με την περίοδο το έπαθα και εγω!την πρώτη φορά μετά τις σαράντα μερες μου ήρθε δυο φορές μέσα στον μήνα!ακομη δεν έχουν φτιάξει οι ορμόνες μας!εγω βέβαια δεν θήλασα καθολου και πηρα κατευθειαν το χαπι για το γαλα!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια καλησπερα τι κανετε?εμας ηρθε ο παιδιατρος σημερα...η μπεμπα μια χαρα...λιγο περισσοτερο στηθος μου ειπε να την βαζω και μου εδωσε και κατι φακελακια να πινω για να με βοηθησει στο γαλα...τον αλλο μηνα ξεκιναμε δειλα δειλα τροφες........η μπεμπα κανει πραγματα οπως τα παιδακια τα κανουν 5 μηνων...δεν μπορω να το πιστεψω οτι μεγαλωνουμε...καναμε και τα εμβολια μας...ευτυχως ακομη δεν μου εχει κανει πυρετο..

Τόσο νωρίς στερεές τροφες;γιατι;εμενα είναι ακομη 3,5 μηνων!δεν το ήξερα πως μπορούν από τόσο νωρίς να ξεκινήσουν να τρώνε στερεές τροφές!κ με τι ξεκινάς σε τέτοια ηλικια;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα...βλεπω σας ταραξα...χαχαχα...γενικα η μπεμπα κανει πραγματα που τα κανουν παιδακια που ειναι 5 μηνων μου ειπε ο γιατρος...αλλα κυριως επειδη γεννηθηκε στις σαραντα εβδομαδες ολοκληρωμενο δηλαδη μωρο μπορουμε να ξεκινησουμε δειλα δειλα χωρις να σημαινει βεβαια οτι θα φαει απο τον πρωτο μηνα...ειμαι πολυ ενθουσιασμενη με τις τροφες να πω την αληθεια..δεν ξερω με τι θα ξεκινησουμε θα μου πει σε ενα μηνα..λογικα με καμμια κρεμουλα φανταζομαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια καλημερα...βλεπω σας ταραξα...χαχαχα...γενικα η μπεμπα κανει πραγματα που τα κανουν παιδακια που ειναι 5 μηνων μου ειπε ο γιατρος...αλλα κυριως επειδη γεννηθηκε στις σαραντα εβδομαδες ολοκληρωμενο δηλαδη μωρο μπορουμε να ξεκινησουμε δειλα δειλα χωρις να σημαινει βεβαια οτι θα φαει απο τον πρωτο μηνα...ειμαι πολυ ενθουσιασμενη με τις τροφες να πω την αληθεια..δεν ξερω με τι θα ξεκινησουμε θα μου πει σε ενα μηνα..λογικα με καμμια κρεμουλα φανταζομαι..

Πάρε τη γνώμη κ από άλλο παιδίατρο για μένα!!!!νομίζω πως είναι πολύ νωρίς για στερεες!!!αν θέλεις να ξεκινήσεις ξεκινά αλλά ψαξτο λίγο μόνη σου δες τι λέει ο ΠΟΥ για τις στερεές τροφές κ πως πρέπει να γίνουν οι εισαγωγές για να έχεις μία ιδέα!! γιατί πολλοί παιδίατροι συστήνουν πραγματα που δεν είναι σωστά!!κ εγώ δεν τα ήξερα αυτά αλλά το έψαξα τώρα με το μωρό...για να ξέρω πάνω κάτω τι γίνεται!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!  Πώς τα πάτε με τα μπεμμπακια σας? Εμείς μέχρι το μεσημέρι είμαστε καλά, πίνουμε κ κοιμόμαστε.. το βράδακι έχουμε γκρίνια κ θέλουμε απόλυτη ησυχία για να κοιμηθούμε.. οπότε βάζω λευκούς ήχους .. 

@Thaliamp με λευκούς ήχους δεν ηρεμεί?

@Fofi! κ εγώ θεωρώ ότι από 4 μηνων είναι  πολύ νωρίς για φαγητό σε βρέφος . Αν δεν συντρέχουν  αλλ οι λόγοι, όλοι οι παιδίατροι  λένε από τον 6 μήνα  τροφή σε μωρά .. συνήθως προτείνουν από 4-5 μήνα όταν δεν παίρνει το απαιτούμενο βάρος η Πρεπ ει η μαμά να γυρίσει  στην δουλειά  κ θέλει να μειώσει η να κόψει τον θηλασμό οπότε τότε δίνουν ένα γεύμα ριζαλευρο η φρούτα. Εφόσον θηλάζεις κιόλας ,πάρε κ μια άλλη γνώμη απο άλλον παοδιατρο.  Εγώ στο πρώτο που τον θήλαζα του έδωσα στερεες στροφές μόλις έγινε 6 μηνων.

Είπες Επίσης ότι σου έδωσε τσάι  θηλασμού?? Για να έχεις  περισσότερο  γάλα? Αν θέλεις να αυξήσεις τν παραγωγή σου , δες κ για χάπια μαγιας μπύρας.  Εγώ μόλις τα πήρα  είχα αύξηση αρκετά γρήγορα . Κ τσάι γλυκανισο είχα πιει (3 φορες).

 

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!  Πώς τα πάτε με τα μπεμμπακια σας? Εμείς μέχρι το μεσημέρι είμαστε καλά, πίνουμε κ κοιμόμαστε.. το βράδακι έχουμε γκρίνια κ θέλουμε απόλυτη ησυχία για να κοιμηθούμε.. οπότε βάζω λευκούς ήχους .. 

@Thaliamp με λευκούς ήχους δεν ηρεμεί?

@Fofi! κ εγώ θεωρώ ότι από 4 μηνων είναι  πολύ νωρίς για φαγητό σε βρέφος . Αν δεν συντρέχουν  αλλ οι λόγοι, όλοι οι παιδίατροι  λένε από τον 6 μήνα  τροφή σε μωρά .. συνήθως προτείνουν από 4-5 μήνα όταν δεν παίρνει το απαιτούμενο βάρος η Πρεπ ει η μαμά να γυρίσει  στην δουλειά  κ θέλει να μειώσει η να κόψει τον θηλασμό οπότε τότε δίνουν ένα γεύμα ριζαλευρο η φρούτα. Εφόσον θηλάζεις κιόλας ,πάρε κ μια άλλη γνώμη απο άλλον παοδιατρο.  Εγώ στο πρώτο που τον θήλαζα του έδωσα στερεες στροφές μόλις έγινε 6 μηνων.

Είπες Επίσης ότι σου έδωσε τσάι  θηλασμού?? Για να έχεις  περισσότερο  γάλα? Αν θέλεις να αυξήσεις τν παραγωγή σου , δες κ για χάπια μαγιας μπύρας.  Εγώ μόλις τα πήρα  είχα αύξηση αρκετά γρήγορα . Κ τσάι γλυκανισο είχα πιει (3 φορες).

 

Οοοοοχι δεν το πιάνει τίποτα!!!

Βρε κορίτσια ξυπνάνε κ τα δικά σας πολύ νωρίς η μόνο το δικό μου???από τς 5 κ μετά δεν κοιμάται προσπαθώ να τον ξεγελάσω με τα χίλια ζόρια ως τς 6....κ τον βάζω για ύπνο 9+...το στο καλό για κυνήγι θα πάμε???

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια τι κανετε?εψαξα λιγο στο ιντερνετ και ελεγε οτι απο καινουργιες ερευνες οταν το παιδι στηριζει αυχενα και δειχνει σημαδια που του επιτρεπει να αρχισει τροφες μπορει να ξεκινησει η δοκιμαστικη περιοδος στερεων απο τους 4μιση μηνες και μετα..οπως επισης οσο αναφορα το γαλα θα δοκιμασω αυτο που μου εδωσε και θα δουμε...αλλιως θα μπω και εγω ξενο κατευθειαν..νομιζω δεν εχω αλλο αντοχες να κανω και θηλασμο και ξενο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Καλημερα κοριτσια τι κανετε?εψαξα λιγο στο ιντερνετ και ελεγε οτι απο καινουργιες ερευνες οταν το παιδι στηριζει αυχενα και δειχνει σημαδια που του επιτρεπει να αρχισει τροφες μπορει να ξεκινησει η δοκιμαστικη περιοδος στερεων απο τους 4μιση μηνες και μετα..οπως επισης οσο αναφορα το γαλα θα δοκιμασω αυτο που μου εδωσε και θα δουμε...αλλιως θα μπω και εγω ξενο κατευθειαν..νομιζω δεν εχω αλλο αντοχες να κανω και θηλασμο και ξενο...

Τι γάλα σου είπε???τώρα μόνο θηλαζεις??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...