Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Κοριτσια δεν ξερω τι να πω..εγω μεχρι τον 6 μηνα καθημερινα εμετους και μετα μια φορα σιγπυρα την εβδομαδα εμετο...και ακομη και τωρα 28 εβδομαδα συνεχιζω με εμετους αλλα πιο αραια....η κοιλια τωρα πεταχτηκε και με ρωτανε ολοι αχ εισαι εγκυος με το καλο..ποσο εισαι και τους λεω με πλατυ χαμογελω κοντευω να γεννησω...αλλα πραγματικα μακαρι να ετρωγα...μου εχει λειψει πολυ το φαγητο...τις τελευταιες μερες ποναει το στομαχι μου απο την πεινα και οταν τρωω αρχιζω και τα βγαζω.....ταλαιπωρια...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, AspasiaT είπε:

Εγω ειδικα τωρα που κανω διατροφη τρωω μετρημενες θερμιδες και σιγουρα λιγοτερες απ οσες ετρωγα πριν... fofi  6 εβδομαδων ημουν ηδη συν τρια κιλα, σημειωτεον ειχα απιστευτες ναυτιες απο την 6η εως και την 18η βδομαδα και δεν μπορουσα να φαω σχεδον τιποτα.

 Καλά εγώ μέχρι κ τέλη Μαΐου, δηλαδή 23 εβδ έκανα εμετούς ..Κ τώρα αλλά μόνο το πρωί.σε μένα πρ ε πει να είναι κ κατακράτηση υγρών κάποια κιλά στις εγκυμοσύνες. 

10 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια δεν ξερω τι να πω..εγω μεχρι τον 6 μηνα καθημερινα εμετους και μετα μια φορα σιγπυρα την εβδομαδα εμετο...και ακομη και τωρα 28 εβδομαδα συνεχιζω με εμετους αλλα πιο αραια....η κοιλια τωρα πεταχτηκε και με ρωτανε ολοι αχ εισαι εγκυος με το καλο..ποσο εισαι και τους λεω με πλατυ χαμογελω κοντευω να γεννησω...αλλα πραγματικα μακαρι να ετρωγα...μου εχει λειψει πολυ το φαγητο...τις τελευταιες μερες ποναει το στομαχι μου απο την πεινα και οταν τρωω αρχιζω και τα βγαζω.....ταλαιπωρια...

 Εγώ σε καταλαβαίνω για το φαγητό γτ τρώω συγκεκριμένα πράγματα κ πάλι φοβάμαι πλέον μην τα βγάλω γτ δν αντέχω άλλο εμετούς.  Με παίρνει πολύ από κάτω. Μπορεί να γκρινιάζω για τα κιλά αλλά πραγματικά δν με απασχολούν γτ ξέρω ότι Πάλι θα τα χάσω μετά κ ξέρω κ τον τρόπο πλέον!!! Αλλά έχω την απορία γτ βάζω 30 ???

Όσο για την κοιλιά εγώ φαίνομαι κανονικά κ όμως κάποιοι με καταλαβαίνουν μετά από λίγο!

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2020 at 1:46 ΜΜ, Thaliamp είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου....εμένα φαντάσου ήταν 1.100 ο μπέμπης κ από κει κ μόνο μου είπε ότι το πιο πιθανό είναι ότι θα έχουμε θέμα με την καμπύλη....κ όντως είχα.Ελπιζω να σου βγει καλή μην γίνουμε πολλες:?

Καλημερα Θάλεια μου!! Να σε ρωτησω έκανες κάποια προετοιμασια πριν την καμπύλη όσον αφορά την διατροφή; 

On 18/6/2020 at 5:14 ΜΜ, ada32 είπε:

Μπαμπατσικο μωρο !!! εμενα 23 εβδ ηταν 585 γρ  . μια χαρα ειναι απλα ναι να δεισ την καμπυλη αν κ καμια φορα ειναι κληρονομικο . θελεις τον αντρα σου στον τοκετο μεσα στην αιθουσα? εγω δεν ξερω αν θα τον ηθελα .. ειναι λιγο περιεργο!!

εσεις εχετε μεγαλα μωρακια , ειναι κ αγορια! μακαρι με την διατροφη να ρυθμισεις το σαγχαρο .  κ εγω θα παω το αλλο σαββατο κ φοβαμαι πως θα βγει .. γτ αν βγει παθολογικη , πως θα κοψω τα γλυκα??? αν δεν φαω κατι την μερα , πειναω συνεχεια!

Καλημέρα!! Να σου πω δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτιμηση!! Αυτός θέλει σίγουρα να είναι!! Γενικά συμμετέχει πολυ στην εγκυμοσυνη μου!! Ανακουφιστικε όταν έμαθε ότι μπορεί να είναι μέσα στον τοκετο! Όποτε δεν ξέρω αν θα ήθελα να του το στερησω!! 

On 18/6/2020 at 8:08 ΜΜ, AspasiaT είπε:

Η πρωτη αιτια για μεγαλα μωρα και πολυ αμνιακο ειναι ο διαβητης κυησης . Αν αποκλειστει αυτο συνηθως φταινε απλα τα γονιδια. Εχω ηδη ενα παιδακι και δεν ειχα διαβητη στην πρωτη εγκυμοσυνη. Γενικα δεν εχω κανενα παραγοντα κινδυνου για διαβητη. Ξεκινησα την εγκυμοσυνη 55 κιλα (ειμαι 168 ) και εχω παρει 11 μεχρι τωρα. Αφοτου ξεκινησα διαιτα το μωρο επεσε απο την 90η στην 60η εκατοστιαια θεση, και παλι βγαινει μεγαλο αλλα οχι όπως πριν. Το αμνιακο μου ηταν σταθερο αλλα πηρα καποια φαρμακα στη νοσηλεια λογω συσπασεων και μου το μειωσαν (επιτηδες). Δε σημαινει οτι θα εχεις κ εσυ διαβητη!!! Κανεις την καμπυλη και βλεπεις!

Ειναι λιγο δυσκολο να κανεις διατροφη στην εγκυμοσυνη... εγω δεν εχω τοσο θεμα με τα γλυκα οσο με τα φρουτα που τρελαινομαι και τρωω ποσοτητες και με τα μακαρονια. 

Καλημέρα!! Αυτό με τις θέσεις δεν το κατάλαβα τι είναι;


url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, nairobi είπε:

Καλημερα Θάλεια μου!! Να σε ρωτησω έκανες κάποια προετοιμασια πριν την καμπύλη όσον αφορά την διατροφή; 

Καλημέρα!! Να σου πω δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτιμηση!! Αυτός θέλει σίγουρα να είναι!! Γενικά συμμετέχει πολυ στην εγκυμοσυνη μου!! Ανακουφιστικε όταν έμαθε ότι μπορεί να είναι μέσα στον τοκετο! Όποτε δεν ξέρω αν θα ήθελα να του το στερησω!! 

Καλημέρα!! Αυτό με τις θέσεις δεν το κατάλαβα τι είναι;

Αν ενα μωρο ειναι στην 90η θεση, σημαινει οτι ειναι πιο μεγαλο απο το 90% των μωρων στην ηλικια του. Στην 50η ειναι στο μεσο ορο. Τις θεσεις τις γραφουν πανω οι υπερηχοι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, AspasiaT είπε:

Αν ενα μωρο ειναι στην 90η θεση, σημαινει οτι ειναι πιο μεγαλο απο το 90% των μωρων στην ηλικια του. Στην 50η ειναι στο μεσο ορο. Τις θεσεις τις γραφουν πανω οι υπερηχοι.

Ααα μάλιστα!! Σε ευχαριστώ πολυ για την επεξήγηση!! :)


url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!!!!!4 μέρα διατροφής κ νομίζω θα λιμοκτονησω....πολύ πείνα....κ όχι τίποτα άλλο εγώ αν δεν φάω έχω νεύρα!!!!νομίζω ότι αν συνεχίσω να τρώω αυτά όχι δεν θα πάρω κιλά αλλά θα χάσω κ αυτά που πήρα.....!!!!

20 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Καλημερα Θάλεια μου!! Να σε ρωτησω έκανες κάποια προετοιμασια πριν την καμπύλη όσον αφορά την διατροφή; 

Καλημέρα!! Να σου πω δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτιμηση!! Αυτός θέλει σίγουρα να είναι!! Γενικά συμμετέχει πολυ στην εγκυμοσυνη μου!! Ανακουφιστικε όταν έμαθε ότι μπορεί να είναι μέσα στον τοκετο! Όποτε δεν ξέρω αν θα ήθελα να του το στερησω!

Καλημέρα!! Αυτό με τις θέσεις δεν το κατάλαβα τι είναι;

Καλημέρα κορίτσι μου!!!όχι δεν θα κάνεις τίποτα τρως κανονικά...εκεί είναι το θέμα αν με τα κάνουν που τρώμε η καμπύλη είναι εντάξει...απλά το βράδυ φάε μέχρι τς 9.....κ ούτε νερό πριν την κάνεις τίποτα!!!!Αύριο την έχεις????

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Thaliamp είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!!!4 μέρα διατροφής κ νομίζω θα λιμοκτονησω....πολύ πείνα....κ όχι τίποτα άλλο εγώ αν δεν φάω έχω νεύρα!!!!νομίζω ότι αν συνεχίσω να τρώω αυτά όχι δεν θα πάρω κιλά αλλά θα χάσω κ αυτά που πήρα.....!!!!

Καλημέρα κορίτσι μου!!!όχι δεν θα κάνεις τίποτα τρως κανονικά...εκεί είναι το θέμα αν με τα κάνουν που τρώμε η καμπύλη είναι εντάξει...απλά το βράδυ φάε μέχρι τς 9.....κ ούτε νερό πριν την κάνεις τίποτα!!!!Αύριο την έχεις????

Ωχ κορίτσι μου κουράγιο!! Γενικά είναι δυσκολοι οι περιορισμοι στη διατροφή ποσο μάλλον τώρα!! Υπομονή τι άλλο!! Αυριο θα παω ναι!! Αντε να δουμε!!! 

  • Μου αρέσει 2

url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, nairobi είπε:

Ωχ κορίτσι μου κουράγιο!! Γενικά είναι δυσκολοι οι περιορισμοι στη διατροφή ποσο μάλλον τώρα!! Υπομονή τι άλλο!! Αυριο θα παω ναι!! Αντε να δουμε!!! 

Καλα αποτελέσματα ελπίζω!!!!!!:x

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Πόσες από εσάς είχατε εμετό ή/και διάρροια μετά την καμπύλη σακχάρου;; εγώ έκανα και από τα δυο!!! Κάποιες ώρες μετά βέβαια στο σπίτι και αφου κοιμήθηκα!! Φοβήθηκα μην κόλλησα τίποτα στο εργαστήριο!! Αλλά δεν έχω τάσεις παλι!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, nairobi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Πόσες από εσάς είχατε εμετό ή/και διάρροια μετά την καμπύλη σακχάρου;; εγώ έκανα και από τα δυο!!! Κάποιες ώρες μετά βέβαια στο σπίτι και αφου κοιμήθηκα!! Φοβήθηκα μην κόλλησα τίποτα στο εργαστήριο!! Αλλά δεν έχω τάσεις παλι!! 

Καλησπερααα...εγώ δεν έχω κάνει αλλά έχω γνωστές που έκαναν εμετό.στο γιατρό το είπες????δεν νομίζω ότι κόλλησες κάτι....λογικά από τη γλυκόζη είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Καλησπερααα...εγώ δεν έχω κάνει αλλά έχω γνωστές που έκαναν εμετό.στο γιατρό το είπες????δεν νομίζω ότι κόλλησες κάτι....λογικά από τη γλυκόζη είναι!!!

Μίλησα ναι από τη γλυκόζη ήταν προφανως!! Δεν με ξανά έπιασε!!! Τα αποτελέσματα έδειξαν παθολογικη αντίδραση αυριο εχω ραντεβου σε διαβητολογο!! Με πήρε από κάτω!! Έχεις μηχανάκι κ μετριέσαι εσυ;


url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, nairobi είπε:

Μίλησα ναι από τη γλυκόζη ήταν προφανως!! Δεν με ξανά έπιασε!!! Τα αποτελέσματα έδειξαν παθολογικη αντίδραση αυριο εχω ραντεβου σε διαβητολογο!! Με πήρε από κάτω!! Έχεις μηχανάκι κ μετριέσαι εσυ;

Ναι έχω....πόσο ήταν οι τιμές σου????μην σε παίρνει από κάτω θα πεινάσουμε λίγο αλλά θα τα πάμε καλά!!!!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Ναι έχω....πόσο ήταν οι τιμές σου????μην σε παίρνει από κάτω θα πεινάσουμε λίγο αλλά θα τα πάμε καλά!!!!!!!!

Ήταν 94 μετά 193 και στο 2ωρο 137 !!! Εσένα; Μακάρι!!! Αντε να δω τι θα μου πει κ αυριο να ηρεμησω!! Πφφφ


url%5D

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Ήταν 94 μετά 193 και στο 2ωρο 137 !!! Εσένα; Μακάρι!!! Αντε να δω τι θα μου πει κ αυριο να ηρεμησω!! Πφφφ

Καλημέρα!!!εγώ είχα 89,164,158!!!!!!Στα ίδια είμαστε πάνω κάτω. ...νομίζω πως μόνο με διατροφή θα το φτιάξουμε!!!!στείλε να μου πεις τι σου είπε ο ενδοκρινολόγος!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...