Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Fofi! είπε:

Καλο μηνα....ναι ναι μπαινω στον μηνα μου...κοριτσια παρολο την ταλαιπωρια που εχω περασει, κοιταζα σημερα φωρογραφιες και λεω να προλαβω να βγαλω αλλες λιγες με την κοιλια μου ετσι...λετε να μας λειψει η κοιλια????σημερα ηρθε και η μαμα μου καθαρισαμε τα επιπλα καροτσια παντες κλπ και το μονο που εμεινε να φτιαξω βαλιτσα...

Νομίζω όσο γκρίνια κ να έχουμε θα μας λείψει....θα είναι περίεργο το συναίσθημα....τώρα έχουμε κάτι κ κουνιέται εκεί μέσα δεν είναι σαν την αρχή....βέβαια θα το έχουμε στα χέρια μας αλλά νομίζω θα αναπολούμε!!!!!και εγώ θέλω να βγάλω δεν έχω πολλες....!!!!μια χαρά σχεδόν έτοιμη....εγώ τελείωσα σήμερα τη γενική στο σπίτι μπαλκόνια μου έμειναν μόνο....έτοιμα κ τα ρούχα του μικρού μπήκαν στη συρταριερα....τώρα Δευτέρα περιμένω καρότσι κ κούνια....να τα ετοιμάσω κ αυτά....κ μέσα στη βδομάδα να δω τι μου λείπει για τη βαλίτσα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Thaliamp είπε:

Νομίζω όσο γκρίνια κ να έχουμε θα μας λείψει....θα είναι περίεργο το συναίσθημα....τώρα έχουμε κάτι κ κουνιέται εκεί μέσα δεν είναι σαν την αρχή....βέβαια θα το έχουμε στα χέρια μας αλλά νομίζω θα αναπολούμε!!!!!και εγώ θέλω να βγάλω δεν έχω πολλες....!!!!μια χαρά σχεδόν έτοιμη....εγώ τελείωσα σήμερα τη γενική στο σπίτι μπαλκόνια μου έμειναν μόνο....έτοιμα κ τα ρούχα του μικρού μπήκαν στη συρταριερα....τώρα Δευτέρα περιμένω καρότσι κ κούνια....να τα ετοιμάσω κ αυτά....κ μέσα στη βδομάδα να δω τι μου λείπει για τη βαλίτσα!!!

Εγω αφησα τα παντζουρια για μετα τον δεκαπενταυγουστο και μια γενικη καλη παλι πριν γεννησω...τα πηρα ολα βεβαια το καροτσι θελει λιγο ψαξιμο στην συναρμολογηση...βρε θαλια μου εγω παρει αυγο για το αμαξι και την μεταφορα της μικρης..δεν φτανει η ζωνη και μου ειπαν που πηγα να αγορασω προεκταση ζωνης οτι δεν ειναι πιστοποιημενη...σου εχει τυχει???οσο αναφορα την βαλιτσα το μονο που εμεινε λιγα ανετα ρουχα για τον αντρα μου θελω να αγορασω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Εγω αφησα τα παντζουρια για μετα τον δεκαπενταυγουστο και μια γενικη καλη παλι πριν γεννησω...τα πηρα ολα βεβαια το καροτσι θελει λιγο ψαξιμο στην συναρμολογηση...βρε θαλια μου εγω παρει αυγο για το αμαξι και την μεταφορα της μικρης..δεν φτανει η ζωνη και μου ειπαν που πηγα να αγορασω προεκταση ζωνης οτι δεν ειναι πιστοποιημενη...σου εχει τυχει???οσο αναφορα την βαλιτσα το μονο που εμεινε λιγα ανετα ρουχα για τον αντρα μου θελω να αγορασω...

Όχι δεν μου έχει τύχει...αλλά η προέκταση δεν είναι ασφαλής δεν θα στη συνιστούσα ούτε εγώ!!!!συνήθως οι εταιρείες με τα καθισματακια προτείνουν κ εναλλακτικούς τρόπους δεσίματος.....το έχεις ψάξει????? διαφορετικά αν το έχετε δοκιμάσει 100% σωστά κ δεν φτάνει με κανένα τρόπο.....το καλύτερο θα ήταν να βάλετε σε ένα συνεργείο έναν μακρύτερο ιμάντα ζώνης.....δεν νομίζω να στοιχίζει πολύ κ είναι σίγουρα πιο ασφαλή από την προέκταση!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Όχι δεν μου έχει τύχει...αλλά η προέκταση δεν είναι ασφαλής δεν θα στη συνιστούσα ούτε εγώ!!!!συνήθως οι εταιρείες με τα καθισματακια προτείνουν κ εναλλακτικούς τρόπους δεσίματος.....το έχεις ψάξει????? διαφορετικά αν το έχετε δοκιμάσει 100% σωστά κ δεν φτάνει με κανένα τρόπο.....το καλύτερο θα ήταν να βάλετε σε ένα συνεργείο έναν μακρύτερο ιμάντα ζώνης.....δεν νομίζω να στοιχίζει πολύ κ είναι σίγουρα πιο ασφαλή από την προέκταση!!!!!!!

Για αυτο και δεν πηρα μολις ακουσα αυτο..θα το δει μου ειπε ο αντρας μου μηπως καταφερει και το δεσει αλλιως...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Δεν θέλω να ξέρω:grin::grin::grin:

Κ ο δικός μου οδηγός είναι.....ούτε ο δικός μου θα κάτσει....θα δηλώσω αυτόν....κ όποτε μπορεί θα έρχεται....απλά νομίζω ότι αν έρθει μέσα στη μέρα κ φύγει δεν μπορεί να ξαναέρθει....την άλλη μέρα κανονικά όμως γίνεται να έρθει παλι.σε ποιο νοσοκομείο θα γεννήσεις κορίτσι μου????κ εγώ θα ήθελα όταν λείπει ο άντρας μου να έρχεται η μαμά μου αλλά δεν νομίζω να αφήσουν.....τραγικό το βρίσκω....από την άλλη λέω αφού έτσι μας έλαχε 3-4 μέρες είναι θα περάσουν....:unsure:

Εγώ θα γεννήσω στο ιασω... Απλώς είμαστε από επαρχία κ δεν θα μπορεί ν έρχεται οπότε τελειώνει τη δουλειά... Είναι λίγο πακέτο η κατάσταση... Σίγουρα θα περάσουν οι μέρες απλά είναι ένα παραπάνω άγχος μου... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας μανούλες! Πως είστε? 

Η ζέστη είναι αφόρητη.. Δεν ξέρω στην Ελλάδα, αλλά στην Κύπρο που είμαι εγώ είναι απελπισία.. 42+ βαθμοί και υγρασία.. Δεν μπορω να κυκλοφορήσω πουθενά. 

Εμάς στην Κύπρο, στην κλινική που θα γεννήσω, πρέπει να κάνουμε και εγώ και ο άντρας μου το τεστ για κορωνοϊο 2-3 μέρες πριν γεννησουμε.. Δεν ξέρω τι γίνεται αν η μπεμπούλα μας αποφασισει να έρθει πιο νωρίς.. Θα μας αφήσουν να περιμένουμε? Επίσης, ο άντρας μου απαγορεύεται να βγει από το θάλαμο της μαιευτικης γιατί μετά δεν θα τον αφήσουν να μπει ξανά.. Απαγορευονται και όλες οι επισκέψεις.. 

6 Αυγουστου μπαινω εγώ στο μήνα μου.. Είναι απίστευτο.. Πως πέρασε έτσι ο καιρός? 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Efakiefaki είπε:

Εγώ θα γεννήσω στο ιασω... Απλώς είμαστε από επαρχία κ δεν θα μπορεί ν έρχεται οπότε τελειώνει τη δουλειά... Είναι λίγο πακέτο η κατάσταση... Σίγουρα θα περάσουν οι μέρες απλά είναι ένα παραπάνω άγχος μου... 

Αν είσαι επαρχία καταλαβαίνω είναι πιο δύσκολα για σένα....ίσως να δηλώνεις συνοδο κάποιον άλλον κ να ερχόταν κ ο άντρας σου οπότε μπορούσε??????ο γιατρός σου δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει να συνεννοηθεί αυτός αφού είναι ειδική περίπτωση!!!!!

Just now, Ίρις.Ν είπε:

Γεια σας μανούλες! Πως είστε? 

Η ζέστη είναι αφόρητη.. Δεν ξέρω στην Ελλάδα, αλλά στην Κύπρο που είμαι εγώ είναι απελπισία.. 42+ βαθμοί και υγρασία.. Δεν μπορω να κυκλοφορήσω πουθενά. 

Εμάς στην Κύπρο, στην κλινική που θα γεννήσω, πρέπει να κάνουμε και εγώ και ο άντρας μου το τεστ για κορωνοϊο 2-3 μέρες πριν γεννησουμε.. Δεν ξέρω τι γίνεται αν η μπεμπούλα μας αποφασισει να έρθει πιο νωρίς.. Θα μας αφήσουν να περιμένουμε? Επίσης, ο άντρας μου απαγορεύεται να βγει από το θάλαμο της μαιευτικης γιατί μετά δεν θα τον αφήσουν να μπει ξανά.. Απαγορευονται και όλες οι επισκέψεις.. 

6 Αυγουστου μπαινω εγώ στο μήνα μου.. Είναι απίστευτο.. Πως πέρασε έτσι ο καιρός? 

 

Κ εδώ είναι αφορητηηηηη.....δεν είναι για έξω μόνο για υποχρεώσεις!!!κ εμείς πρέπει να κάνουμε το τέστ....και οι δύο απλά δεν καταλαβαίνω....αν γεννήσεις νωρίτερα από την πητ πως θα ξέρεις να έχετε κάνει λίγες μέρες πρίν????στο νοσοκομείο θα σας κάνουν κατά την εισαγωγή ....απλά είναι σίγουρα πιο ακριβό!!!εκτός αν κάνεις καισαρική κ το έχετε προγραμματίσει!!!!!πέρασε πολύ γρήγοραααα.....είσαι έτοιμη βαλίτσες,πράγματα??????

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Thaliamp όχι, δεν έχουμε προγραμματισμένη καισαρική.. Αυτό ακριβώς που λες με ανησυχεί και εμενα.. Αν έρθει πιο νωρίς από την πητ τι γίνεται? Πρέπει να μιλήσω με το γιατρό μου..

Είναι σχεδόν όλα έτοιμα! Εσενα? :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ίρις.Ν είπε:

@Thaliamp όχι, δεν έχουμε προγραμματισμένη καισαρική.. Αυτό ακριβώς που λες με ανησυχεί και εμενα.. Αν έρθει πιο νωρίς από την πητ τι γίνεται? Πρέπει να μιλήσω με το γιατρό μου..

Είναι σχεδόν όλα έτοιμα! Εσενα? :)

Εγώ αύριο περιμένω τα έπιπλα....έχω πλύνει ρουχαλακια κ έχω τελειώσει με τα πράγματα του μικρού....κάτι ψιλοπραγματα λείπουν και φτιάχνω βαλίτσες!!!!!:) μιλά με το γιατρό σου ίσως να σε βοηθήσει κ κατατοπίσει καλυτερα:) κοριτσάκι η αγοράκι???δεν θυμάμαι αν τα έχουμε πει:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Ίρις.Ν είπε:

@Thaliamp κοριτσάκι! :) μου έφεραν την Παρασκευή τα έπιπλα! Τα ρουχαλάκια είναι πλυμένα σιδερωμένα! :) πρέπει να τα βάλω μόνο στη βαλίτσα! :)

Άντε με το καλό η μπέμπα σου:x:x

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια καλημερα...τι κανετε???εγω μπορω να πω φουλ αγχωμενη ξαφνικα...απο χθες βραδυ νιωθω και εγω μια πιεση χαμηλα και ενα μπουκωμα καπως.....δεν ειναι πολυ νωρις????

Καλημέρα! Αστα κι εγώ είμαι πολυυυ αγχωμένη. Και τα βραδυα δεν κοιμάμαι καλά από το άγχος (εκτός των άλλων).

Πιεση κι εγώ έχω αρχίσει να αισθάνομαι αλλά όχι μπούκωμα. Πότε μπαίνεις στον μήνα σου;

  • Μου αρέσει 3

GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Μιλα με το γιατρό σου αν σε ανησυχεί αλλά μην ξεχνάς πως τα μπεμπακια μας μεγαλώνουν και προσπαθούν να βρουν χώρο εκεί μέσα! :)

Όσο για το άγχος.. Είναι λογικό να υπάρχει! Είναι μια καινούρια εμπειρια για όλες μας..ειτε είναι το πρώτο μας παιδάκι, είτε το 2ο είτε το 3ο.. Είναι και όλη αυτή η κατάσταση με τον ιο αλλά να σας πω κάτι? Είμαστε δυνατές! Σκεφτείτε πόσες φορές αγχωθηκατε για κάτι και σας φαινόταν βουνό και μετά που πέρασε είπατε αυτό ήταν? 

Ας μην αφήσουμε το άγχος να μας κυριεύσει! Δεν βοηθά ούτε εμάς, ούτε τα παιδάκια μας! Έμεινε λίγος καιρός, ας απολαύσουμε την εγκυμοσύνη μας και όλα θα γίνουν σιγά σιγά! (το λέω για να το υπενθυμίσω και στον εαυτό μου) :grin:

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...