Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

Δεύτερη εγκυμοσύνη αρνητικά συναισθήματα


Recommended Posts

Καλησπέρα!είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης της δεύτερης εγκυμοσύνης μου.το πρώτο μου παιδάκι είναι μόλις 16 μηνών αντράκι.σε αντίθεση με την πρώτη εγκυμοσύνη που ένιωθα ευτυχία,τώρα τα συναισθήματα μου είναι αρνητικά.λυπαμαι πολύ που νιώθω έτσι μα είναι η πραγματικότητα.ωρες ώρες σκέφτομαι πως θέλω να διακόψω την κύηση,πως δεν θέλω να ξανά ζήσω όλα αυτά από την αρχή και γενικά δεν το έχω πάρει με χαρά και αισιοδοξία.τα κιλά της πρώτης εγκυμοσύνης (27 παρακαλώ) είναι ακόμα πάνω μου και σκέφτομαι ακόμα και αυτό,το πόσο ακόμα θα παχύνω πως θα τα χάσω μετά αφού δεν μπόρεσα να χάσω καν της πρώτης κτλ...δεν θέλω να νιώθω έτσι και με πιάνουν τα κλάματα γιατί νιώθω τύψεις μα μετά πάλι σκέφτομαι τα ίδια..έχει περάσει κάποια μανούλα κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Filio89 είπε:

Καλησπέρα!είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης της δεύτερης εγκυμοσύνης μου.το πρώτο μου παιδάκι είναι μόλις 16 μηνών αντράκι.σε αντίθεση με την πρώτη εγκυμοσύνη που ένιωθα ευτυχία,τώρα τα συναισθήματα μου είναι αρνητικά.λυπαμαι πολύ που νιώθω έτσι μα είναι η πραγματικότητα.ωρες ώρες σκέφτομαι πως θέλω να διακόψω την κύηση,πως δεν θέλω να ξανά ζήσω όλα αυτά από την αρχή και γενικά δεν το έχω πάρει με χαρά και αισιοδοξία.τα κιλά της πρώτης εγκυμοσύνης (27 παρακαλώ) είναι ακόμα πάνω μου και σκέφτομαι ακόμα και αυτό,το πόσο ακόμα θα παχύνω πως θα τα χάσω μετά αφού δεν μπόρεσα να χάσω καν της πρώτης κτλ...δεν θέλω να νιώθω έτσι και με πιάνουν τα κλάματα γιατί νιώθω τύψεις μα μετά πάλι σκέφτομαι τα ίδια..έχει περάσει κάποια μανούλα κάτι ανάλογο?

Καλησπέρα...το πρόβλημα σου είναι τα κιλά πιστεύεις??? Γιατί μπροστά σε αυτό που σου συμβαίνει τα κιλά δεν είναι τίποτα,  υπάρχουν λύσεις... Υπάρχουν γυναίκες που θέλουν τόσο πολύ να γίνουν μανούλες και παλεύουν να γίνουν..πιστεύεις ότι είναι λόγος να διακόψεις μια κύηση επειδή έχεις παραπάνω  κιλά?? Λογικό είναι να έχεις περίεργα συναισθήματα και λόγω εγκυμοσύνης και μπορει να υπάρχει κούραση από το άλλο σου παιδάκι αλλά σκέψου λίγο ότι θα έχεις ένα ακόμα μωράκι που όσο μεγαλώνει μέσα σου τόσο θα το αγαπάς και θα το θες στη ζωή σου...κάποια στιγμή έτσι και αλλιώς θα κάνεις άλλο ένα παιδάκι,  γιατί να μην είναι αυτή η στιγμή?? Ποτέ δεν μας έρχονται όπως τα θέλουμε..βρίσκουμε τις λύσεις όμως.. 

  • Μου αρέσει 3
  • Λυπημένη/-ος 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Αρχικά να σου ζήσει ο μικρός σου!! 
πιστευω σε έχει κυριεύσει το άγχος , αν βγεις από το πρόβλημα και το δεις από έξω θα καταλάβεις πως στην ουσία είσαι πολύ τυχερή !! Το παιδάκι σου είναι σε πολύ καλή ηλικία , θα έχει μικρή διαφορά με το δεύτερο , και πίστεψε με σκέψου να είχες χάσει όλα τα κιλά , να έφτιαχνες το σώμα που θες και να σου τύχαινε τότε μια εγκυμοσύνη... ίσα ίσα που τώρα έχεις και αφορμή να προσεχείς τη διατροφή σου κυρίως λόγω του μωρού , τρώγοντας υγιεινά και νόστιμα, και έπειτα για να πάρεις όσα κιλά χρειάζονται στους μήνες αυτούς. 
Το σώμα φτιάχνεται οποία στιγμή το θελήσεις μη σε αγχωνουν τα κιλά , έχεις μια ζωή μπροστά σου να γίνεις όπως θες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Filio89 είπε:

Καλησπέρα!είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης της δεύτερης εγκυμοσύνης μου.το πρώτο μου παιδάκι είναι μόλις 16 μηνών αντράκι.σε αντίθεση με την πρώτη εγκυμοσύνη που ένιωθα ευτυχία,τώρα τα συναισθήματα μου είναι αρνητικά.λυπαμαι πολύ που νιώθω έτσι μα είναι η πραγματικότητα.ωρες ώρες σκέφτομαι πως θέλω να διακόψω την κύηση,πως δεν θέλω να ξανά ζήσω όλα αυτά από την αρχή και γενικά δεν το έχω πάρει με χαρά και αισιοδοξία.τα κιλά της πρώτης εγκυμοσύνης (27 παρακαλώ) είναι ακόμα πάνω μου και σκέφτομαι ακόμα και αυτό,το πόσο ακόμα θα παχύνω πως θα τα χάσω μετά αφού δεν μπόρεσα να χάσω καν της πρώτης κτλ...δεν θέλω να νιώθω έτσι και με πιάνουν τα κλάματα γιατί νιώθω τύψεις μα μετά πάλι σκέφτομαι τα ίδια..έχει περάσει κάποια μανούλα κάτι ανάλογο?

Καλημέρα κορίτσι μου γλυκό και εγώ στο κλαμπ των υπέρβαρων ανήκω κάποιος δεν σε ανεβάζει και πάρα πολύ για να σε έχει κυριεύσει πανικός. Μην πιστέψεις στιγμή ότι φταις εσύ για κάτι. Το σώμα σου φιλοξένησε 9 μήνες την ζωή. Επίσης δεν είμαστε όλοι μας ''μοντέλα'' όποιος σε πιέζει για λόγους καλαισθησίας δεν αξίζει να μένει λεπτό στη ζωή σου. Και η πίεση δεν είναι πάντα ''επιθετική'' ακόμα και το μπιφτεκάκι/φρατζολάκι μου κι αυτά shaming είναι και μάλιστα ύπουλο shaming μέσω του υποτιθέμενου χιούμορ. Δεν φταις εσύ για το σώμα σου σε καμία περίπτωση. Θα αδυνατίσεις όποτε θες να αδυνατίσεις και θα το κάνεις για σένα. Για κανέναν άλλον. Σου εύχομαι μια όμορφη Δευτέρα. 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα! ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!η αλήθεια είναι πως στην προηγουμενη γεννα δεν μπόρεσαν να μου κάνουν επισκληριδιο και βίωσα τρομερούς πόνους.η σπονδυλική μου στήλη δεν έχει κενό για να μπει το καθετηρακι της επισκληριδιου οπότε πάλι θα γεννήσω χωρίς αυτήν.αυτο με τρομάζει παρα πολύ και με αγχωνει!όσο για τα κιλά ναι είμαι υπέρβαρη και έχω από την μια την μάνα μου να μου λέει να μην πάρω κιλά,να προσέχω για να χάσω κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και μου δίνει διάφορα παραδείγματα σύγκρισης.απο την άλλη έχω τα πεθερικά μου που βλέπω πως δεν τους αρέσει να παχύνω κι άλλο και όλα αυτά με τρώνε ψυχικά!θέλω πολύ να φέρω εις πέρας την εγκυμοσύνη αυτή και να έχω στην αγκαλιά μου άλλο ένα αγγελούδι και εύχομαι η ψυχολογία μου να φτιάξει την Πέμπτη που θα ακούσω για πρώτη φορά την καρδούλα να χτυπάει.σας ευχαριστώ πολύ όλες!καλημέρα να έχετε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Filio89 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα! ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!η αλήθεια είναι πως στην προηγουμενη γεννα δεν μπόρεσαν να μου κάνουν επισκληριδιο και βίωσα τρομερούς πόνους.η σπονδυλική μου στήλη δεν έχει κενό για να μπει το καθετηρακι της επισκληριδιου οπότε πάλι θα γεννήσω χωρίς αυτήν.αυτο με τρομάζει παρα πολύ και με αγχωνει!όσο για τα κιλά ναι είμαι υπέρβαρη και έχω από την μια την μάνα μου να μου λέει να μην πάρω κιλά,να προσέχω για να χάσω κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και μου δίνει διάφορα παραδείγματα σύγκρισης.απο την άλλη έχω τα πεθερικά μου που βλέπω πως δεν τους αρέσει να παχύνω κι άλλο και όλα αυτά με τρώνε ψυχικά!θέλω πολύ να φέρω εις πέρας την εγκυμοσύνη αυτή και να έχω στην αγκαλιά μου άλλο ένα αγγελούδι και εύχομαι η ψυχολογία μου να φτιάξει την Πέμπτη που θα ακούσω για πρώτη φορά την καρδούλα να χτυπάει.σας ευχαριστώ πολύ όλες!καλημέρα να έχετε

Καλημέρα....εδώ νευρίασα εγώ με αυτά που σου λένε,  δικό σου είναι το σώμα ότι θέλεις εσύ το κάνεις...Δεν το περίμενα από τη μάνα σου να λέει έτσι,  συνήθως οι μαμάδες μας βλέπουν ότι είμαστε τα τέλεια παιδιά... Και έγκυος είσαι και ήσουν,  είναι λογικό να έχεις παραπάνω λίγο...μην ακούς κανέναν.. Εγώ απο τότε που γνώρισα τον άντρα μου έχω συν 25 κιλά..τι να κάνουμε όμως, μέσα σε ενάμιση χρόνο έχω δύο εγκυμοσύνες και εντελώς όλα δεν τα έχασα από την πρώτη και για να προχωρήσουμε έμεινα έγκυος στο 5μηνο γιατί το πρώτο μωρό το χάσαμε στον 9ο μήνα,  τι πρέπει να κάνω να πεθάνω για τα παραπάνω κιλά που έχω...Ούτε καν.....θα γεννήσω και όταν εγώ προσαρμοστώ με το μωρό και νιώσω έτοιμη τότε θα τα χάσω!!!Και σε όποιον αρέσω, σε όποιον δεν αρέσω ας μην με κοιτάζει.....Χαχχαχα...Μην ακούς κανέναν και μην φοβάσαι να γεννήσεις φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο,  η δεύτερη γέννα είναι πιο εύκολη...να σκέφτεσαι το αποτέλεσμα!!!Ότι θα έχεις ένα μικρό μωράκι!!!Όλα καλά σου εύχομαι!!!Και μακριά μας οι τοξικοί άνθρωποι....

  • Μου αρέσει 5

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Filio89 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα! ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!η αλήθεια είναι πως στην προηγουμενη γεννα δεν μπόρεσαν να μου κάνουν επισκληριδιο και βίωσα τρομερούς πόνους.η σπονδυλική μου στήλη δεν έχει κενό για να μπει το καθετηρακι της επισκληριδιου οπότε πάλι θα γεννήσω χωρίς αυτήν.αυτο με τρομάζει παρα πολύ και με αγχωνει!όσο για τα κιλά ναι είμαι υπέρβαρη και έχω από την μια την μάνα μου να μου λέει να μην πάρω κιλά,να προσέχω για να χάσω κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και μου δίνει διάφορα παραδείγματα σύγκρισης.απο την άλλη έχω τα πεθερικά μου που βλέπω πως δεν τους αρέσει να παχύνω κι άλλο και όλα αυτά με τρώνε ψυχικά!θέλω πολύ να φέρω εις πέρας την εγκυμοσύνη αυτή και να έχω στην αγκαλιά μου άλλο ένα αγγελούδι και εύχομαι η ψυχολογία μου να φτιάξει την Πέμπτη που θα ακούσω για πρώτη φορά την καρδούλα να χτυπάει.σας ευχαριστώ πολύ όλες!καλημέρα να έχετε

Το θέμα είναι να είσαι εσύ καλά τώρα; το ποσα κιλα θα πάρεις ασε να νοιάζει εσένα μην ακους κανέναν και σε κανει να νιώθεις άσχημα αλλά ρε κορίτσι μου όλα αυτά δεν είναι λόγος να αισθάνεσαι τόσο άσχημα που να θες να διακόψεις την κύηση σου μην το ξαναπεις αυτό καλύτερα μιλά με έναν ψυχολόγο δεν είναι κακό που νιώθεις έτσι μπορεί να σου ήρθε απότομα αλλά μην λες τέτοια κουβέντα αλλες γυναίκες εδώ μέσα δίνουν περιουσίες για να έχουν ενα παιδι ειναι κριμα απο τον Θεο

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Filio89 είπε:

Καλησπέρα!είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης της δεύτερης εγκυμοσύνης μου.το πρώτο μου παιδάκι είναι μόλις 16 μηνών αντράκι.σε αντίθεση με την πρώτη εγκυμοσύνη που ένιωθα ευτυχία,τώρα τα συναισθήματα μου είναι αρνητικά.λυπαμαι πολύ που νιώθω έτσι μα είναι η πραγματικότητα.ωρες ώρες σκέφτομαι πως θέλω να διακόψω την κύηση,πως δεν θέλω να ξανά ζήσω όλα αυτά από την αρχή και γενικά δεν το έχω πάρει με χαρά και αισιοδοξία.τα κιλά της πρώτης εγκυμοσύνης (27 παρακαλώ) είναι ακόμα πάνω μου και σκέφτομαι ακόμα και αυτό,το πόσο ακόμα θα παχύνω πως θα τα χάσω μετά αφού δεν μπόρεσα να χάσω καν της πρώτης κτλ...δεν θέλω να νιώθω έτσι και με πιάνουν τα κλάματα γιατί νιώθω τύψεις μα μετά πάλι σκέφτομαι τα ίδια..έχει περάσει κάποια μανούλα κάτι ανάλογο?

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου. Κι ολα τελεια να ήταν πάλι θα είχες αρνητικές σκέψεις όχι γιατί φταις εσυ αλλά γιατί το θέλουν οι ορμόνες. Δεν συμβαίνει σε κάθε εγκυμοσύνη αλλά συμβαίνει. Σε λίγο καιρό θα νιώθεις πολύ καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ κορίτσια μου!!οι απαντήσεις σας μου δίνουν πολύ δύναμη!!!εύχομαι σε όλες ότι καλύτερο μέσα από την καρδιά μου!!γενικά είμαι δυνατή σαν άνθρωπος και πιστεύω ότι θα καταφέρω να αποβαλω από μέσα μου οποία δηποτε αρνητική σκέψη και αν έρθει!!καλή συνέχεια σε όλες σας ❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Filio89 είπε:

Και πάλι ευχαριστώ κορίτσια μου!!οι απαντήσεις σας μου δίνουν πολύ δύναμη!!!εύχομαι σε όλες ότι καλύτερο μέσα από την καρδιά μου!!γενικά είμαι δυνατή σαν άνθρωπος και πιστεύω ότι θα καταφέρω να αποβαλω από μέσα μου οποία δηποτε αρνητική σκέψη και αν έρθει!!καλή συνέχεια σε όλες σας ❤️❤️❤️

Εχω μια δουλεια να κανω κ δεν προλαβαινω να απαντησω σε ολα..

Ξερω κοπελα που επειδη φοωοταν να μην παρει πολλα κιλα ειχε παρει βοηθεια απο διατροφολογο κ πηρε ελαχιστσ..κ ξερω κ αλλεσ που ηταν πιο πληθωρικεσ, πωσ με την βοηθεια του γυναθκολογου πηραν ελαχιστα..μια γνωστη μου μαλιστα λογω σακχαρου στο 3ο μηνα εχασε κιολασ..

Εγω η ιδια πηρα 23 κιλα..απο 63 εφτασα 85.. εχω επισκεφτει διατροφολογο κ εχω αρχισει να χανω τα 12.6 που μου εμειναν μετα τη γεννα..

Μην κολλασ στα κιλα..θα τα χασεισ οταν το παρεισ αποφαση

Οσο για την επισκληριδιο αυτον τον φοβο τον καταλαβαινω πιο πολυ..σθγουρα θα υπαρχει κ καποια αλλη μεθοδοσ..συζητα υο με τον γιατρο σου...εμενα η αναισθησ με τρυοησε 2 φορεσ μεχρι να βρει το σωστο σημειο..μηπωσ γτσν λιγο απειροσ ο αναισθησιολογοσ σου??

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φιλιώ τα πεθερικά να μην αφήνεις να σου χαλάνε τη ψυχολογία. Με την μαμά σου συζήτησέ το και πες της ότι δεν θέλεις να σου λέει για τα κιλά σου. Προφανώς για καλό στο λέει για την υγεία σου , έλα όμως που σε φέρνει σε δύσκολη θέση και αυτό κάποιοι άνθρωποι δεν το καταλαβαίνουν. Οπότε να της το πεις μην ντραπεις. 

Οι μήνες μιας κύησης είναι αρκετοί. Κι εγώ ανήκω στις γυναίκες που δεν ήταν το καλύτερο μου να είμαι έγκυος έχω περάσει από πόνους νοσοκομεία κτλ.  Οπλισου με δύναμη και υπομονή και θα περάσουν οι μήνες. Να σκέφτεσαι το μετά. Αξίζει! Με το καλο το μωρο σου!

  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επισησ θελω να σου πω πωσ τα παιδακια σου θα ειναι πολυ κοντα σε ηλικια κ αυτο ειναι πολυ καλο..

Κ τα δικα μου ετσι ειναι περιπου..η μεγαλη 26 μηνων..κ η μικρη 3 μηνων...ειναι  απολαυση "το να βλεπεισ την  .."μεγαλη " ποσο πολυ προσεχει την μπεμπα..σκεφτομαι πωσ σε λιγουσ μηνεσ που θα περπαταει κ η μικρη θα παιζουν οι2 τουσ..κ θα εχουν η μια την αλλη για παρεακ συγκινουμαι.. 

Εχει πολλα θετικα το οτι ειναι κοντα στην ηλικια..κ εγω τα βιωνω ενα ενα...

 

.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Filio89 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα! ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!η αλήθεια είναι πως στην προηγουμενη γεννα δεν μπόρεσαν να μου κάνουν επισκληριδιο και βίωσα τρομερούς πόνους.η σπονδυλική μου στήλη δεν έχει κενό για να μπει το καθετηρακι της επισκληριδιου οπότε πάλι θα γεννήσω χωρίς αυτήν.αυτο με τρομάζει παρα πολύ και με αγχωνει!όσο για τα κιλά ναι είμαι υπέρβαρη και έχω από την μια την μάνα μου να μου λέει να μην πάρω κιλά,να προσέχω για να χάσω κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και μου δίνει διάφορα παραδείγματα σύγκρισης.απο την άλλη έχω τα πεθερικά μου που βλέπω πως δεν τους αρέσει να παχύνω κι άλλο και όλα αυτά με τρώνε ψυχικά!θέλω πολύ να φέρω εις πέρας την εγκυμοσύνη αυτή και να έχω στην αγκαλιά μου άλλο ένα αγγελούδι και εύχομαι η ψυχολογία μου να φτιάξει την Πέμπτη που θα ακούσω για πρώτη φορά την καρδούλα να χτυπάει.σας ευχαριστώ πολύ όλες!καλημέρα να έχετε

Να μας γράφεις εδώ η μάνα σου απαράδεκτη όποτε νιώθεις πεσμένη να μας γράφεις εδώ :) 

Just now, Farmakotriftena είπε:

Φιλιώ τα πεθερικά να μην αφήνεις να σου χαλάνε τη ψυχολογία. Με την μαμά σου συζήτησέ το και πες της ότι δεν θέλεις να σου λέει για τα κιλά σου. Προφανώς για καλό στο λέει για την υγεία σου , έλα όμως που σε φέρνει σε δύσκολη θέση και αυτό κάποιοι άνθρωποι δεν το καταλαβαίνουν. Οπότε να της το πεις μην ντραπεις. 

Οι μήνες μιας κύησης είναι αρκετοί. Κι εγώ ανήκω στις γυναίκες που δεν ήταν το καλύτερο μου να είμαι έγκυος έχω περάσει από πόνους νοσοκομεία κτλ.  Οπλισου με δύναμη και υπομονή και θα περάσουν οι μήνες. Να σκέφτεσαι το μετά. Αξίζει! Με το καλο το μωρο σου!

Κλαίω λίγο που της το λέει για καλό της δεν είναι νήπιο η κοπέλα να την νταντεύει αν θέλει το καλό της να της λέει τίποτα ενθαρρυντικό όχι body shaming 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Να μας γράφεις εδώ η μάνα σου απαράδεκτη όποτε νιώθεις πεσμένη να μας γράφεις εδώ :) 

Κλαίω λίγο που της το λέει για καλό της δεν είναι νήπιο η κοπέλα να την νταντεύει αν θέλει το καλό της να της λέει τίποτα ενθαρρυντικό όχι body shaming 

Ναι δίκιο έχεις! Αλλά δεν καταλαβαίνουν δυστυχώς. Έτσι έχω κι εγώ φίλη μου, ο πατέρας της όλο της λέει για το βάρος της, την λατρεύει την κόρη του αλλά δεν μπορεί να καταλάβει πόσο άσχημα την κάνει να νιώθει. Αυτός το λέει για καλό της αλλά μόνο σε καλό δε της βγαίνει.

  • Λυπημένη/-ος 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Άν το μόνο σου θέμα είναι τα κιλά όπως σου είπα και οι υπόλοιπες κοπέλες, λύνεται. Μπορεις να πας σε διατροφολόγο να σε βοηθήσει κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης ή και αφού γεννήσει όταν θα είσαι έτοιμη. Με όσους σε κάνουν να νιώθεις άσχημα για το βάρος σου, που θέλω να πιστεύω ότι το κάνουν απο αγάπη για σένα, μίλησε μαζί τους και εξήγησέ τους πως σε κάνουν να νιώθεις. Άν σε αγαπάνε θα σταματήσουν, αν συνεχίσουν μην δίνεις σημασία σε ότι σου λένε αν δεν ήταν το βάρος σου θα τους ενοχλούσε κάτι άλλο. Και για το βάρος σου, αν δεν σου προκαλεί θέματα υγείας και εσυ είσαι ευτυχισμένη έτσι δεν χρειάζεται και να τα χάσεις.

Τώρα για αυτο που σου είπαν, συγγνώμη δεν θα ήθελα να προσβάλω κάποια κοπέλα ούτε να πω ότι είχαν κακή πρόθεση, ο καθένας λέει την άποψή του πάντα. Αλλά το γεγονός ότι κάποιες κοπέλες προσπαθούν πολύ ή χάνουν παιδιά δεν σημαίνει ότι αν έχεις κάποια εγκυμοσύνη που σε κάνει να νιώθεις αρνητικά για αυτη ότι είναι κακό να εκφράζεις τα αρνητικά σου συναισθήματα ή να σκέφτεσαι αρνητικά. Μην παρεξηγηθώ, έχω δυο παλλινδρομες κυήσεις που με πόνεσαν πολύ, αλλά όταν ακούω μια κοπέλα που λέει ότι αισθάνεται αρνητικά με την κύηση της δεν θα σκεφτώ ότι είναι αχάριστη.  Για να σκέφτεται έτσι σημαίνει ότι κάτι την πιέζει πάρα πολύ.  Σορρυ αλλά ένιωσα ότι ήθελα να το πω αυτο.

Κάτσε και ηρέμησε ίσως είναι το άγχος επειδή δεν είναι κάτι που προγραμμάτισες και δεν ήρθε όπως θα ήθελες ή στις συνθήκες που θα ήθελες. Δες πως νιώθεις με ηρεμία και αυτούς που σε κάνουν να νιώθεις χάλια κράτα αποστάσεις. 

  • Μου αρέσει 6

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...