Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

Δεύτερη εγκυμοσύνη αρνητικά συναισθήματα


Recommended Posts

Καλημέρα @Filio89 ! Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι, όλες έχουμε κολλήσει στο θέμα των κιλών, αλλά τελικά αυτό είναι που σε γεμίζει νε αρνητικά συναισθήματα; Γιατί εγώ δεν πιστεύω ότι μόνο αυτό μπορεί να σε κάνει να αισθάνεσαι έτσι... Είμαι σίγουρη ότι γνωρίζεις κι εσύ όσα σου έγραψαν όλα τα κορίτσια παραπάνω. Αν έχεις ήδη αρκετά περιττά κιλά, με προσεκτική διατροφή, μπορείς να μην πάρεις καθόλου στην εγκυμοσύνη ή να χάσεις κιόλας. Εγώ όμως θα σου πρότεινα να κοιτάξεις λίγο πιο βαθιά μέσα σου και να δεις τι άλλο υπάρχει που σε βαραίνει...πέραν των κιλών... Εμένα έρχονται πολλά στο μυαλό μου...η σχέση με το σύζυγο που όπως είναι φυσικό μπορεί να περνάει κρίση με τον ερχομό ενός παιδιού, η αίσθηση ότι σε πιέζει πολύ η μητρότητα και νιώθεις ότι δεν θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις ενός 2ου παιδιού, το συναίσθημα ότι έχεις χάσει τον εαυτό σου και την γυναίκα που ήσουν για να καλύπτεις τους ρόλους μαμάς-συζύγου-νοικοκυράς-εργαζόμενης;; Αν θελήσεις και τα σκεφτείς, μπορείς να μοιραστείς μαζί μας κι αυτά...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Filio89 είμαι απ' τις γυναίκες που όταν έμεινα έγκυος στο δεύτερο (ήταν απρογραμματιστο) σκεφτόμουν γιατί να μεινω έγκυος κλπ... Η πρώτη μου ήταν δύσκολη σαν μωρό κ ένιωθα ότι δεν την χόρτασα τόσο ώστε να μπει κ άλλο μωρό στη ζωή μου. Τώρα πλέον το μωράκι μου το δεύτερο είναι 8,5 μηνών κ το λατρεύω... Όπως λατρεύω κ την πρώτη μου. Δεν μπορώ να σκεφτώ τη ζωή μου χωρίς τα  2 μου παιδάκια... Είναι δύσκολη βέβαια η ζωή με 2 μικρά αλλά σε αποζημιώνουν το χαμόγελο τους.. Σιγά σιγά που θα βλέπεις το παιδάκι σου στον υπέρηχο θα δεις ότι θα είναι καλύτερα τα πράγματα κ ειδικά όταν το νιώθεις κ στην κοιλίτσα σου.. καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι κ να ξέρεις ότι δεν είναι κατακριτέο αυτό που νιώθεις... Άνθρωπος είσαι κ καλό θα είναι να εξωτερικευεις τα συναισθήματα σου!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

κανενασ γονιοσ δεν θελει το κακο των παιδιων του..

Μαλλον δεν εχουν καταλαβει πωσ πληγωνεσαι. Γισ μενα θα πρεπε να το πεισ... ή ισωσ τα σκληρα λογια να ειναξ ενα μεσο για να ασκησουν πιεση γιατι θελουν το καλυτερο για σενα..

Κ δεν μπορω να φανταστω πωσ η πεθερα σκεφτεται τα κιλα..κ οχι το εγγονι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου συγγνώμη που εξαφανίστηκαν!μου έσπασε ο μικρός το κινητό! ευχαριστώ πολύ όλες σας για τον χρόνο που αφιερώσατε στο να μου μιλήσετε.την περασμένη βδομάδα πήγα για τον πρώτο υπέρηχο, τελευταία περίοδος 21/12/19.ειδαμε μόνο τον σάκο.ο γιατρός με καθησύχασε πως λόγω των καθυστερημένων τελευταίων περιόδων μου άργησε να γίνει η σύλληψη και για αυτό δεν είδαμε το έμβρυο.μου έκλεισε πάλι ραντεβού την επόμενη Δευτέρα και μου είπε με σιγουριά ότι θα δούμε και θα ακούσουμε και την καρδούλα να χτυπάει.τα αρνητικά συναισθήματα κρύφτηκαν πίσω από την λαχτάρα να δω όντως αυτήν την κουκίδα την Δευτέρα μέσα στον σάκο της και να μην είναι πάλι ένας άδειος σάκος.φυσικα κάθε μέρα υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι κάτι αρνητικό όμως είμαι σίγουρη πλέον ότι θέλω να υπάρχει και να γεννηθεί αυτό το πλασματακι!επίσης @Pagotoulaολα όσα αναφέρεις σίγουρα είναι σκέψεις που κάνουμε όλες κατά καιρούς.σιγουρα η ζωή μου έχει αλλάξει ολοκληρωτικά από την πρώτη γέννα και μετά μην σου πω και από τον γάμο και μετά,όμως όσα και αν μου λείπουν από τις ξένοιαστες εποχές μου δεν θα άφηνα την τωρινή ζωή μου για τίποτα!απο μικρή αντιμετώπιζα προβλήματα στην οικογένεια μου και το είχα όνειρο να χτίσω την δική μου οικογένεια με γερά θεμέλια και πολύ αγάπη!!!έτσι με τον άντρα μου όσα προβλήματα και αν έχουμε είναι κάτι φυσικό άλλωστε όταν ζεις με κάποιον για χρόνια κάθε μέρα μαζί σίγουρα θα υπάρχει τριβή στην σχέση και τσακωμοί και στεναχώριες,όμως υπάρχει πολύ αγάπη και από τις δύο μεριές και όλα λύνονται.το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι η "επίθεση" τρίτων που εγώ θεωρώ δικούς μου ανθρώπους.αυτο είναι που με στεναχωρεί.οπως και να χει σας ευχαριστώ όλες σας και εύχομαι ότι καλύτερο!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2020 at 1:46 ΠΜ, Filio89 είπε:

Καλησπέρα!είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης της δεύτερης εγκυμοσύνης μου.το πρώτο μου παιδάκι είναι μόλις 16 μηνών αντράκι.σε αντίθεση με την πρώτη εγκυμοσύνη που ένιωθα ευτυχία,τώρα τα συναισθήματα μου είναι αρνητικά.λυπαμαι πολύ που νιώθω έτσι μα είναι η πραγματικότητα.ωρες ώρες σκέφτομαι πως θέλω να διακόψω την κύηση,πως δεν θέλω να ξανά ζήσω όλα αυτά από την αρχή και γενικά δεν το έχω πάρει με χαρά και αισιοδοξία.τα κιλά της πρώτης εγκυμοσύνης (27 παρακαλώ) είναι ακόμα πάνω μου και σκέφτομαι ακόμα και αυτό,το πόσο ακόμα θα παχύνω πως θα τα χάσω μετά αφού δεν μπόρεσα να χάσω καν της πρώτης κτλ...δεν θέλω να νιώθω έτσι και με πιάνουν τα κλάματα γιατί νιώθω τύψεις μα μετά πάλι σκέφτομαι τα ίδια..έχει περάσει κάποια μανούλα κάτι ανάλογο?

Σε έχει πιάσει πανικός και λογικό είναι, έχεις ήδη ένα μωρό (16 μηνών είναι μωρό) και σε λίγους μήνες θα έρθει το δεύτερο, σε καταλαβαίνω, έχεις δίκιο.

Ακόμα είναι πολύ νωπές οι δυσκολίες του πρώτου παιδιού (τοκετός - ξενύχτι - θηλασμός)  οπότε και δικαιολογείται το άγχος σου. Θα είναι σίγουρα δύσκολα με δύο παιδιά τόσο κοντά ηλικιακά όμως αυτή η δυσκολία ουσιαστικά κρατάει τόσο μα τόσο λίγο, τα οφέλη της μικρής διαφοράς  είναι πολλά περισσότερα και για εσένα και για τα παιδιά. Μην προδικάζεις για το τι θα έρθει και πως θα είναι, κάνε υπομονή να έρθει με το καλό το δεύτερο και έπειτα θα μπείτε όλοι μαζί σε έναν ρυθμό, θα σε καθοδηγήσουν τα μωρά σου σε αυτό.

Όσο για τα κιλά είχα φίλες που ήταν υπέρβαρες και στην εγκυμοσύνη με βοήθεια διαιτολόγου δεν πήραν καθόλου βάρος.  Να αγαπάς και να φροντίζεις το σώμα σου όπως αυτό και αν είναι, και να θυμάσαι πως αυτό το σώμα με τα 27 κιλά πλασ φιλοξένησε το μωρό σου 9 μήνες και τώρα ετοιμάζεται για το δεύτερο.

 

On 4/2/2020 at 1:43 ΜΜ, Φραουλίτσα* είπε:

.

Τώρα για αυτο που σου είπαν, συγγνώμη δεν θα ήθελα να προσβάλω κάποια κοπέλα ούτε να πω ότι είχαν κακή πρόθεση, ο καθένας λέει την άποψή του πάντα. Αλλά το γεγονός ότι κάποιες κοπέλες προσπαθούν πολύ ή χάνουν παιδιά δεν σημαίνει ότι αν έχεις κάποια εγκυμοσύνη που σε κάνει να νιώθεις αρνητικά για αυτη ότι είναι κακό να εκφράζεις τα αρνητικά σου συναισθήματα ή να σκέφτεσαι αρνητικά. Μην παρεξηγηθώ, έχω δυο παλλινδρομες κυήσεις που με πόνεσαν πολύ, αλλά όταν ακούω μια κοπέλα που λέει ότι αισθάνεται αρνητικά με την κύηση της δεν θα σκεφτώ ότι είναι αχάριστη.  Για να σκέφτεται έτσι σημαίνει ότι κάτι την πιέζει πάρα πολύ.  Σορρυ αλλά ένιωσα ότι ήθελα να το πω αυτο.

Θα με βρεις 100% σύμφωνη σε αυτό. Το ότι κάποιες ταλαιπωρούμαστε για να γίνουμε μητέρες δεν σημαίνει πως όλες οι γυναίκες πρέπει να το ζουν σαν παραμύθι αυτό, όταν μία γυναίκα λέει πως νιώθει άσχημα (και νιώθει άσχημα που το λέει) δεν χρειάζεται να ακούσει πως δεν θα έπρεπε, γιατί απλά έτσι νιώθει, είναι απλά άνθρωπος, ποια από εμάς μπορεί να ορίσει τα συναισθήματα της ειδικά την περίοδο της κύησης ? εγώ δεν μπορούσα πάντως ούτε τώρα μπορώ που δεν είμαι έγκυος.

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...