Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 53 minutes ago, Blue Velvet said:

      Ευχαριστώ πολύ!Είχα υψηλή,γιατί ήταν διδυμα,νομίζω 300+. Και δεν θυμάμαι αν την έκανα εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά όπως τώρα η λίγο πιο μετά..

      Οκ άρα δε μπορείς να συγκρίνεις. Δε σημαίνει βέβαια ότι πάντα είναι το ίδιο. Καλούς διπλασιασμούς!

      • Μου αρέσει 1
      • Ευχαριστώ 1

Αυξημένη tsh στο πρώτο τρίμηνο εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε tsh>2.5  κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου της εγκυμοσυνης, και αν είχε επιπτώσεις στο νοητικό επίπεδο του μωρού (και παιδιού στη συνεχεια). Δυστυχώς στην περίπτωση μου, ενώ η tsh μου την 7η εβδομάδα ήταν 3,60, ο γιατρός μου δεν μου την αύξησε τόσο όσο έπρεπε, και έφτασα 1 μήνα μετά να είμαι μόνο στο 2,80. Βλέπω τα όρια tsh στα ιατρικά sites και λένε έως το πολύ 2,5 κατά το πρώτο τριμηνο και ότι κάποιες από τις επιπτώσεις είναι και οι νεύροαναπτυξιακες διαταραχές και ήπια νοητική υστέρηση.. Κάποια εμπειρία έχει κάποια από εσας? Είναι αγχωτικό.. Ευχαριστώ εκ των λροτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος;; Μόνο εκείνος μπορεί να σε καθοδηγήσει για την δόση του χαπιού σου. Η δικιά μου πάντως στην εγκυμοσύνη την θέλει κάτω από 1,5. Αυτό για τις νοητικές επιπτώσεις δεν το γνωρίζω... Έγω ήξερα ότι η αυξημένη tsh μπορεί να προκαλέσει αποβολή..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renag είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε tsh>2.5  κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου της εγκυμοσυνης, και αν είχε επιπτώσεις στο νοητικό επίπεδο του μωρού (και παιδιού στη συνεχεια). Δυστυχώς στην περίπτωση μου, ενώ η tsh μου την 7η εβδομάδα ήταν 3,60, ο γιατρός μου δεν μου την αύξησε τόσο όσο έπρεπε, και έφτασα 1 μήνα μετά να είμαι μόνο στο 2,80. Βλέπω τα όρια tsh στα ιατρικά sites και λένε έως το πολύ 2,5 κατά το πρώτο τριμηνο και ότι κάποιες από τις επιπτώσεις είναι και οι νεύροαναπτυξιακες διαταραχές και ήπια νοητική υστέρηση.. Κάποια εμπειρία έχει κάποια από εσας? Είναι αγχωτικό.. Ευχαριστώ εκ των λροτερων

Καλησπερα...μην αγχώνεσαι και εγώ στον προγεννητικό διαπιστώσαμε αυξημένη tsh λόγω εγκυμοσύνης με τιμή 5.900 και όριο στο 2,5. Και εγώ μπήκα και διάβασα και πανικοβλήθηκα τσάμπα που λέγανε για νοητικές στερήσεις κτλ...τα φόρουμ μερικές φορές δεν είναι και ο καλύτερος σύμβουλος. Εγώ ξεκίνησα αγωγή με Τ4 και ξεκίνησε να μου πέφτει σιγά σιγά οπότε μην αγχώνεσαι αρκεί ο ενδοκρινολόγος σου να σε καθοδηγήσει σωστά! Εγώ όταν όταν είδα την δική μου τιμή νόμιζα ότι ίσως θα είχα αποβάλει κιόλας και τέτοια με αυτά που διάβαζα αλλα όλα καλά!!! Για να ηρεμήσεις απλά και μόνο η ενδοκρινολόγος μου μου είπε ότι έχουν πάει περιπτώσεις με tsh 12.000 και δεν έγινε τίποτα απλά θέλει συνέπεια στην αγωγή σου. Με το καλό το μωράκι σου!!!!


bSdCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια, έχω αγχωθει πάρα πολύ πραγματικά. Με παρακολουθεί ενδοκρινολογος αλλά θα αλλάξω γιατρό.. έχω χρόνια hashimoto και του είχα επιμείνει ότι είχα διαβάσει ότι πρέπει να πέσει κάτω από 2,5 αλλά μου είπε ότι είναι υπερβολές αυτά.. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.. 

Μόνο μια τελευταία ερώτηση.. Όσες είχατε υψηλότερη tsh από 2,5 κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου, παρατηρήσατε κάτι όσον αφορά κάποιες δυσκολίες στη μάθηση, στη μνήμη κλπ η οτιδήποτε αναπτυξιακές δυσκολίες στα παιδιά σας? Γιατι το αναφέρει σε αρκετά ιατρικά Site, χωρίς όμως ποσοστά περιστατικων.. Δεν ξέρω αν είναι υπερβολές..Αυτό είναι που με αγχώνει πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renag είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια, έχω αγχωθει πάρα πολύ πραγματικά. Με παρακολουθεί ενδοκρινολογος αλλά θα αλλάξω γιατρό.. έχω χρόνια hashimoto και του είχα επιμείνει ότι είχα διαβάσει ότι πρέπει να πέσει κάτω από 2,5 αλλά μου είπε ότι είναι υπερβολές αυτά.. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.. 

Μόνο μια τελευταία ερώτηση.. Όσες είχατε υψηλότερη tsh από 2,5 κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου, παρατηρήσατε κάτι όσον αφορά κάποιες δυσκολίες στη μάθηση, στη μνήμη κλπ η οτιδήποτε αναπτυξιακές δυσκολίες στα παιδιά σας? Γιατι το αναφέρει σε αρκετά ιατρικά Site, χωρίς όμως ποσοστά περιστατικων.. Δεν ξέρω αν είναι υπερβολές..Αυτό είναι που με αγχώνει πολυ..

Καλημερα και με το καλο το μωρακι σου.Πρωτον η tsh σου στο 2,8 ειναι τιποτα ,σαν να εχεις 2,5. Στο γιο μου ειχα 2,7 στην αρχη .Ειναι τωρα 2 χρονων και πανεξυπνος.Εννοειται οτι αυξησα το χαπι για να πεσει λιγο παρολο που και ο δικος μου ενδοκρινολογος το θεωρει υπερβολη.Οι γυναικολογοι ειναι πιο αυστηροι με αυτο.Αλλα για να μην αποβαλεις.Μου εχει πει ο ενδοκρινολογος οτι για να υπαρχει ελαφρια νοητικη υστερηση πρεπει να ειναι πολυ αυξημενη η τιμη και οτι μιλαμε για τοσο ελαφρια που δυσκολα το καταλαβαινεις.Μην αγχωνεσαι,δεν εχεις τετοιο θεμα και μην ψαχνεις στο ιντερνετ.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσι μου!μην αγχώνεσαι!μια χαρά είναι η τιμή κι αν παίρνεις T4 λογικά θα πέσει κι άλλο.εγω στις πρώτες εβδομάδες ανακάλυψα ότι έχω 4,9 κι άρχισα να παίρνω T4.μετα από κάποιο διάστημα δεν θυμάμαι όμως πόσο μου είχε φτάσει γύρω στο 1.τα μωράκια μου είναι 28 μηνών κ τέλεια στην ανάπτυξη τους.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο πρώτο τρίμηνο είχα συνέχεια 2,7-2,8 αλλά τόσο πάντα ήταν και προ εγκυμοσύνης οπότε δεν μου είχε δώσει κάτι. Με τη λογική δηλαδή ότι δεν αυξήθηκε λόγω της εγκυμοσύνης. Στο δεύτερο τρίμηνο σε μία εξέταση ήταν 3,1. Παρόλο που στο δεύτερο τρίμηνο και τα όρια νομίζω είναι πιο ψηλά, μου είπε να ξεκινήσω το Τ4 την ελάχιστη δόση (12 mg) , και μετά από κάνα μήνα είχε πέσει στο 2.Παρόλαυτα μου είπε να συνεχίσω το χάπι στην ίδια  ελάχιστη δοσολογία μέχρι να γεννήσω για να προλάβουμε τυχόν απότομες αυξήσεις. Εμένα μου φαίνεται κάπως υπερβολή αλλά από την άλλη ο θυρεοειδής επηρεάζει σχεδόν τα πάντα οπότε θέλει προσοχή  . Πάντως νομίζω το θέμα αυτό πιο σωστό είναι να το αξιολογεί ενδοκρινολόγος. Αν είχα υψηλότερες τιμές πιστεύω θα το συζητούσα και  με ενδοκρινολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...