Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Φ.Τ χωρίς επισκληρήδιο


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια μου!!!

Εχει γεννησει καποια χωρις επισκληρηδιο;;αντεχεται ο πονος αραγε;;;

Γενναω τον Μαη και Θεου θελοντος θα κανω φτ...ομως. δεν εχω καταληξει αν θελω επισκληρηδιο ακομα...σκεφτομαι να το αποφασισω εκεινη την ωρα αν δω κ δεν αντεχω...τι λετε;;

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, dinaki23 είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!!!

Εχει γεννησει καποια χωρις επισκληρηδιο;;αντεχεται ο πονος αραγε;;;

Γενναω τον Μαη και Θεου θελοντος θα κανω φτ...ομως. δεν εχω καταληξει αν θελω επισκληρηδιο ακομα...σκεφτομαι να το αποφασισω εκεινη την ωρα αν δω κ δεν αντεχω...τι λετε;;

Καλησπερα ευχομαι με το καλο να σου πανε ολα!εγω γεννησα χωρις επισκληρ.ο πονος ειναι διαφορετικός σε καθε γυναικα παιζουν πολλα ρολο ποσες ωρες κραταει ο τοκετος ,η εξαντληση, το αγχος,υαπο προσωπικη εμπειρια λεω οτι αν ξαναγεννουσα θα επελεγα σιγουρα επισκληριδιο!αν εχεις την δυνατοτητα να επιλεξεις εκεινη την ωρα θα σε βοηθησει να ξερεις οτι υπαρχει κ αυτο το ενδεχομενο!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!!!

Εχει γεννησει καποια χωρις επισκληρηδιο;;αντεχεται ο πονος αραγε;;;

Γενναω τον Μαη και Θεου θελοντος θα κανω φτ...ομως. δεν εχω καταληξει αν θελω επισκληρηδιο ακομα...σκεφτομαι να το αποφασισω εκεινη την ωρα αν δω κ δεν αντεχω...τι λετε;;

Εγώ προσωπικά πήρα μικρή δόση επισκληριδιου λίγο στην αρχή πριν μπω για γέννα και μετά στο τέλος για τα ράμματα δεν κατάλαβα τίποτα από πόνο γιατί ήμουν και συνηθισμένη στις μεγάλες συσπάσεις γιατί τις είχα από το 2ο τρίμηνο και δεν μου φαινόταν πόνος.....φίλη μου που γέννησε 3μηνες νωρίτερα από εμένα πήγε τελειως φυσιολογικα και ενώ τότε μου είχε πει πόνεσε πάρα πολύ τώρα είναι έγκυος στο δεύτερο και πάλι έτσι λέει θα πάει!!!! Προσωπική εμπειρία δεν έχω....

Με το καλό το μωράκι σου!!! Να έρθουν όλα όπως τα θες

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!!!

Εχει γεννησει καποια χωρις επισκληρηδιο;;αντεχεται ο πονος αραγε;;;

Γενναω τον Μαη και Θεου θελοντος θα κανω φτ...ομως. δεν εχω καταληξει αν θελω επισκληρηδιο ακομα...σκεφτομαι να το αποφασισω εκεινη την ωρα αν δω κ δεν αντεχω...τι λετε;;

Εγω οταν γεννησα το μικρο πηγα με διαστολη 7 στο μαιευτηριο μεσα σε 3 ωρες.Πονουσα αλλα οχι πολυ.Αφου δεν πιστευα οτι γεννουσα,νομιζα οτι εμπεδωνεται το μωρο.Μεχρι να μου βαλουν ορο πηγα διαστολη 8.Δεν ειχα σκοπο για επισκληριδιο ειδικα αφου ειχα φτασει εκει ετσι αλλα επειδη οι συσπασεις ηταν τελειως ασυντονιστες σε χρονο και διαρκεια εκανα πολυ μικρη δοση για να συντονιστουν.Ουτε μια ωρα μετα ειχα γεννησει.Επειδη το δευτερο θα βγει πιο γρηγορα παλι δεν εχω σκοπο να κανω,εκτος απροοπτου.

Μια φιλη μου γεννησε χωρις επισκληριδιο μεσα σε 3 ωρες.Πονεσε αρκετα αλλα επειδη γεννησε γρηγορα το αντεξε.

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, dinaki23 είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!!!

Εχει γεννησει καποια χωρις επισκληρηδιο;;αντεχεται ο πονος αραγε;;;

Γενναω τον Μαη και Θεου θελοντος θα κανω φτ...ομως. δεν εχω καταληξει αν θελω επισκληρηδιο ακομα...σκεφτομαι να το αποφασισω εκεινη την ωρα αν δω κ δεν αντεχω...τι λετε;;

Εγω δεν ειχα την επιλογη επισκληριδιου γιατι γεννησα σε δημοσιο..αλλα ναι αν μπορουσα θα εκανα..γεννησα σχετικα γρηγορα ευτυχως...μεσα σε 8.5 ωρες απο την ωρα που εσπασαν τα νερα...η αληθεια ειναι οτι αυτος ο πονος δεν υπαρχει αλλα ενταξει αντεχεται..

  • Ευχαριστώ 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγη γεννησα χωρις επισκληριδιο αλλα οπως ηδη ειπωθηκε αυτο εξαρταται απο τις αντοχες της καθε γυναικας,τη διαρκεια του τοκετου κλτ.

Πηγα στο νοσοκομειο με 9 διαστολη και επειδη ως πρωταρα ακουγοντας φρικτες ιστοριες πονου δεν ηξερα τι να περιμενω απο πονους νομιζα πως ειχα διαστολη πολυ πολυ μικροτερη και οτι αργω να γεννησω.Ε μεσα σε λιγα λεπτα η διαστολη εγινε 10 και γεννησα φυσιολογικα στο νερο.Το νερο απαλυνει τον πονο αλλα δεν ειναι και επισληριδιος.

Αν ποτε γεννησω 2η φορα παλι τον ιδιο τοκετο θα ηθελα.Δεν θα αλλαζα τιποτα.Αντε με το καλο και με εναν πονο και σε σενα.Μη φοβασαι τιποτα

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη τελικα....

Θα εχω την επιλογη να επιλεξω δκεινη την ωρα οποτε πιστευω βλεποντας κ κανοντας...


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη τελικα....

Θα εχω την επιλογη να επιλεξω δκεινη την ωρα οποτε πιστευω βλεποντας κ κανοντας...

Ντινακι εμένα με ρώτησαν όταν μπήκα στην αίθουσα που περιμένεις την διαστολή αν θα κάνω όταν έρθει η ώρα επισκληριδιο . Είχα αποφασίσει εξαρχής ότι θα έκανα οπότε είπα ναι. 

Πρώτο παιδάκι (που υποτίθεται συνήθως αργεί) και σε 3ω από όταν ξεκίνησαν οι πόνοι είχα γεννήσει. 

Πριν πάω δεν ήθελα καν να σκέφτομαι να μην κάνω επισκληριδιο. Τώρα που είδα πόσο απλό ήταν ίσως και να το ξανασκεφτομουν. 

Ωστόσο να αναφέρω ότι η κοπέλα που ήταν δίπλα μου ήταν στο 2ο παιδάκι της. Το πρώτο λόγω του του πήγε με μεγάλη σοασφολη στο μαιευτήριο δν πρόλαβε να κάνει επισκληριδιο και ήταν λέει ότι χειρότερο. Αυτή τη φορά παρακαλάγε κυριολεκτικά να είναι η αναισθησιολογος κοντά μην και δν προλάβει 

  • Ευχαριστώ 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα. Γέννησα στο νοσοκομείο χωρίς επισκλ. Επιλογή μου γτ φοβόμουν περισσότερο την ένεση . Βέβαια μέχρι να φτάσω 7 διαστολή δεν ποναγα πολυ. Σαν δυνατούς πόνους περιόδου.(ήμουν συνηθισμένη)  Με βοήθησε που καθόμουν ορθια κ είχα τον άντρα μου εκεί να μιλάμε.  Πήγα στο νοσοκομείο 4 κ γέννησα 9 . πολύ γρήγορα σχετικά.  Δυνατού ς πόνους είχα μόνο όταν την τελευταία ώρα μου έβαλα ν όρο με ωοτικινη  . 

Εξαρτάται ποσό πόνο αντέχει η κάθε μία..

Πάλι έτσι θέλω να γεννήσω αλλά χωρίς τον όρο αυτή την φορά.  

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες τώρα.

Το πρώτο μου παιδί το γέννησα φυσιολογικά, χωρίς επισκληρίδιο, 12 ώρες από τον πρώτο πόνο.

Πήγα στην κλινική με διαστολή 8 και σε 2 ώρες γέννησα.. Για μισή ώρα περίπου και κατά τη διάρκεια των εξωθήσεων ο πόνος ήταν πολύ δυνατός. Μετά δεν πονούσα καθόλου και σηκώθηκα για μπάνιο στις 2 ώρες.

Στις επόμενες δύο γέννες μου πήγα με καισαρική γιατί έτσι "έπρεπε". Για 2 εβδομάδες ήμουν διπλωμένη στα δυο από τον πόνο.

Μακάρι να είχα γεννήσει και τα 3 μου παιδιά φυσιολογικά.

  • Μου αρέσει 1

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...
On 26/3/2020 at 1:04 ΜΜ, mpempaki1 είπε:

και εγω κορίτσια χωρίς θα γεννήσω.. και φοβάμαι πολύ

Αυτό το άγνωστο με τρομάζει 

Το παν είναι οι σωστές ανάσες !και να θυμάσαι πιο πολύ είναι ο φόβος παρα ο πόνος !

  • Μου αρέσει 2

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! 

Γέννησα το πρώτο μου παιδί με πρόκληση και δεν άντεχα τους πόνους οπότε έκανα επισκληριδιο. 

Στο δεύτερο παιδί μου είχα αυτόματη έναρξη τοκετού και όλα κυλούσαν τόσο όμορφα, οι συσπάσεις ήταν διαχειρισιμες, γέννησα σχεδόν 2μιση ωρες αφού έφτασα στο μαιευτήριο και αυτό που με βοήθησε πάρα πολύ στη γέννα μου ηταν το νερό!! Απ όταν μπήκα στη μπανιέρα είχα ελευθερία κινήσεων με ανακουφιζε πολύ το ζεστό νερό. Τώρα πρώτα ο Θεός εύχομαι να έχω έναν τοκετό σα τον 2ο!!!!

Δε ξέρω πως θα ήμουν αν είχα πολύωρο τοκετό ίσως να κουραζομουν και να είχα ανάγκη από ξεκουραση , παίζουν πολλά ρόλο για το αν θα γίνει ή όχι επισκληριδιος. 

  • Μου αρέσει 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2020 at 10:03 ΠΜ, Γλυκερια123 είπε:

Εγω δεν ειχα την επιλογη επισκληριδιου γιατι γεννησα σε δημοσιο..αλλα ναι αν μπορουσα θα εκανα..γεννησα σχετικα γρηγορα ευτυχως...μεσα σε 8.5 ωρες απο την ωρα που εσπασαν τα νερα...η αληθεια ειναι οτι αυτος ο πονος δεν υπαρχει αλλα ενταξει αντεχεται..

Κορίτσι καλησπέρα!!

Σε ποιο νοσοκομείο γεννησες κ ποτέ? Γτ είχα ξανά ακούσει ότι δεν κανανε επισκληριδιο στο δημόσιο ενώ εμένα ο γιατρός μου στο Έλενα από τα πρώτα που με ρώτησε είναι αν θέλω επισκληριδιο κανονικοτατα..

Just now, _marjio είπε:

Καλησπέρα! 

Γέννησα το πρώτο μου παιδί με πρόκληση και δεν άντεχα τους πόνους οπότε έκανα επισκληριδιο. 

Στο δεύτερο παιδί μου είχα αυτόματη έναρξη τοκετού και όλα κυλούσαν τόσο όμορφα, οι συσπάσεις ήταν διαχειρισιμες, γέννησα σχεδόν 2μιση ωρες αφού έφτασα στο μαιευτήριο και αυτό που με βοήθησε πάρα πολύ στη γέννα μου ηταν το νερό!! Απ όταν μπήκα στη μπανιέρα είχα ελευθερία κινήσεων με ανακουφιζε πολύ το ζεστό νερό. Τώρα πρώτα ο Θεός εύχομαι να έχω έναν τοκετό σα τον 2ο!!!!

Δε ξέρω πως θα ήμουν αν είχα πολύωρο τοκετό ίσως να κουραζομουν και να είχα ανάγκη από ξεκουραση , παίζουν πολλά ρόλο για το αν θα γίνει ή όχι επισκληριδιος. 

Κορίτσι σε ποιο Μαιευτήριο έκανες γέννα στο νερό? Πολύ τον σκεφτόμουν αλλά δυστυχώς αυτό στο δημόσιο προς το παρόν δεν το κόβω να υποστηρίζεται..

On 10/3/2020 at 1:07 ΠΜ, dinaki23 είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!!!

Εχει γεννησει καποια χωρις επισκληρηδιο;;αντεχεται ο πονος αραγε;;;

Γενναω τον Μαη και Θεου θελοντος θα κανω φτ...ομως. δεν εχω καταληξει αν θελω επισκληρηδιο ακομα...σκεφτομαι να το αποφασισω εκεινη την ωρα αν δω κ δεν αντεχω...τι λετε;;

Εγώ αγάπη μου ακόμη δεν έχω γεννήσει ,θέλω φουλ φυσιολογικό τοκετό κ πρώτα ο Θεός έτσι θα γίνει αλλά είναι ΣΙΓΟΥΡΗ για την επισκληριδιο..

Σε χαμηλή δόση βέβαια μου είπε ο γιατρός μου ώστε να μπορώ να είμαι ενεργή στο σπρώξιμο κτλ αλλά να είναι ανεκτός ο πόνος της γέννας κ του ραψίματος αν χρειαστεί έπειτα..

Για εμένα η επισκληριδιος είναι ένα από τα προτεραιότητα της σύγχρονης ιατρικής που μας επιτρέπει να ζήσουμε αυτό το θαύμα της ζωής φυσιολογικά μεν,ανεκτά δε!

Τώρα η κάθε γυναίκα όπως νιώθει καλύτερα ;)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Renez γέννησα στο Λητώ,  στο δωμάτιο "σαν το σπιτι" ελπίζω όταν πάω να γεννήσω να είναι πάλι ελεύθερο και να γίνει ο τοκετός εκεί!!

  • Μου αρέσει 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...