Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Καθυστέρηση στην ανάπτυξη


Recommended Posts

Ο Καλησπέρα μανουλες ,έχω μια κορούλα 9 μηνών κ ανησυχώ πάρα πολύ διότι είναι αρκετά πίσω ότι αφορά την κινητικότητα.Καθεται ,στηρίζεται για αρκετή ώρα μόνη της αλλά άμα πέσει δεν μπορεί να ξανασηκωθεί.Δεν μπουσουλαει ,ούτε καν στα 4 δεν κάθεται ,ούτε καν όρθια δεν θέλει να κάτσει.Ο παιδίατρος λέει ότι ισως να οφείλεται στο βάρος,είναι 9.5 κιλά .Είχε κάποια μανούλα ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilios είπε:

Ο Καλησπέρα μανουλες ,έχω μια κορούλα 9 μηνών κ ανησυχώ πάρα πολύ διότι είναι αρκετά πίσω ότι αφορά την κινητικότητα.Καθεται ,στηρίζεται για αρκετή ώρα μόνη της αλλά άμα πέσει δεν μπορεί να ξανασηκωθεί.Δεν μπουσουλαει ,ούτε καν στα 4 δεν κάθεται ,ούτε καν όρθια δεν θέλει να κάτσει.Ο παιδίατρος λέει ότι ισως να οφείλεται στο βάρος,είναι 9.5 κιλά .Είχε κάποια μανούλα ανάλογη εμπειρία?

γεια σου. Θα σου πω εμεvα γεvικα στα κιvητικα πηγαιvε πισω απο τηv αρχη δηλαδη στριφογιρισε μπρουμητα αvασκελα  κ τοαvαποδο 7.5 μηvωv καθισε 8 μηvωv μοvος του σηκωθηκε ορθιος στο παρκο 9 μηvωv μπουσουλησε 1 χροvου κ περπατησε 16 μηvωv κ τωρα γεvικα δεv του αρεσει vα σκαρφαλωvει οπως καvουv αλλα παιδακια ειvαι λιγο πιο αμπαλος. Γεvικα δωσε περιθωρια καποια παιδακια προχωραvε σε αλλα πιο γρηγορα κ μεvουv πισω σε αλλα πχ εμεvα τηv πρωτη του λεξη τηv ειπε 10 μηvωv κ κατι γεvικα λεει περισσοτερα απο αλλα παιδακια τωρα ειvαι στο παιδι 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, linaa είπε:

γεια σου. Θα σου πω εμεvα γεvικα στα κιvητικα πηγαιvε πισω απο τηv αρχη δηλαδη στριφογιρισε μπρουμητα αvασκελα  κ τοαvαποδο 7.5 μηvωv καθισε 8 μηvωv μοvος του σηκωθηκε ορθιος στο παρκο 9 μηvωv μπουσουλησε 1 χροvου κ περπατησε 16 μηvωv κ τωρα γεvικα δεv του αρεσει vα σκαρφαλωvει οπως καvουv αλλα παιδακια ειvαι λιγο πιο αμπαλος. Γεvικα δωσε περιθωρια καποια παιδακια προχωραvε σε αλλα πιο γρηγορα κ μεvουv πισω σε αλλα πχ εμεvα τηv πρωτη του λεξη τηv ειπε 10 μηvωv κ κατι γεvικα λεει περισσοτερα απο αλλα παιδακια τωρα ειvαι στο παιδι 

Σευχαριστω πολύ για την απάντηση.Εμενα ούτε καν μπρούμυτα δεν θέλει γενικότερα αν δεν την γυρίσεις η δεν την σηκώσεις κάθεται κ κλαίει δεν κάνει καμία κίνηση να κάνει κάτι μόνη της.Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθει αρκετά .Ξέρω ότι κάθε παιδάκι ειναι διαφορετικό αλλά θεωρώ ότι κάποια πράγματα θα έπρεπε να τα κάνει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilios είπε:

Σευχαριστω πολύ για την απάντηση.Εμενα ούτε καν μπρούμυτα δεν θέλει γενικότερα αν δεν την γυρίσεις η δεν την σηκώσεις κάθεται κ κλαίει δεν κάνει καμία κίνηση να κάνει κάτι μόνη της.Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθει αρκετά .Ξέρω ότι κάθε παιδάκι ειναι διαφορετικό αλλά θεωρώ ότι κάποια πράγματα θα έπρεπε να τα κάνει

μπορει να βαριεται εμενα ο μικρος μου ειναι 5,5 μηνων και την τουμπα απο μπρουμυτα αναποδα την κανει οποτε θελει αυτος βαριεται παρα πολυ και δεν θελει κλαιει οταν τον αφηνω μπρουμυτα αλλα μερικες φορες την κανει αν βλεπεις οτι σε αγχωνει τοσο πολυ αυτο πηγαινε σε εναν αναπτυξιολογο

  • Ευχαριστώ 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια το είπα στον παιδίατρο ,λεει καμία φορά παιδιά που είναι λίγο βαριά το κάνουν.Μου λέει μην ενοχλείς το παιδί ότι είναι να κάνει θα το κάνει από μόνο του.Αλλα δεν ξέρω γιατί μου καρφώθηκε τώρα η ιδέα ότι κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilios είπε:

Κορίτσια το είπα στον παιδίατρο ,λεει καμία φορά παιδιά που είναι λίγο βαριά το κάνουν.Μου λέει μην ενοχλείς το παιδί ότι είναι να κάνει θα το κάνει από μόνο του.Αλλα δεν ξέρω γιατί μου καρφώθηκε τώρα η ιδέα ότι κάτι δεν πάει καλά.

Από μπρούμυτα ανάσκελα κ το αντίστροφο δεν το έχει κάνει ποτέ ή το κάνει κάποιες φορές κ απλά δεν της αρέσει? Κ εμένα ο μπέμπης μου είναι 9,5 μηνών κ δεν μπουσουλαει ούτε σηκώνεται παρά μόνο μέχρι τα γόνατα. Δεν σημαίνει ότι όλα τα παιδάκια τα κάνουν μέχρι αυτή την ηλικία. Κάποια θέλουν τον χρόνο τους. Κ ο δικός μου αν είναι ξάπλα σηκώνεται μόνος του καθιστός  μόνο αν βρει με τα χέρια του κάπου να πιαστεί η του κρατήσω αντίσταση τα πόδια. Βέβαια αν περνάει λιγο ακόμα καιρός κ δεν κάνει τπτ μπορείς να κάνεις καμία ερώτηση σε κάποιον ειδικό. Εγώ σήμερα το απόγευμα έχω εμβόλιο κ θα δω τι θα μου πει η παιδίατρος..

Just now, Ilios είπε:

Κορίτσια το είπα στον παιδίατρο ,λεει καμία φορά παιδιά που είναι λίγο βαριά το κάνουν.Μου λέει μην ενοχλείς το παιδί ότι είναι να κάνει θα το κάνει από μόνο του.Αλλα δεν ξέρω γιατί μου καρφώθηκε τώρα η ιδέα ότι κάτι δεν πάει καλά.

Από μπρούμυτα ανάσκελα κ το αντίστροφο δεν το έχει κάνει ποτέ ή το κάνει κάποιες φορές κ απλά δεν της αρέσει? Κ εμένα ο μπέμπης μου είναι 9,5 μηνών κ δεν μπουσουλαει ούτε σηκώνεται παρά μόνο μέχρι τα γόνατα. Δεν σημαίνει ότι όλα τα παιδάκια τα κάνουν μέχρι αυτή την ηλικία. Κάποια θέλουν τον χρόνο τους. Κ ο δικός μου αν είναι ξάπλα σηκώνεται μόνος του καθιστός  μόνο αν βρει με τα χέρια του κάπου να πιαστεί η του κρατήσω αντίσταση τα πόδια. Βέβαια αν περνάει λιγο ακόμα καιρός κ δεν κάνει τπτ μπορείς να κάνεις καμία ερώτηση σε κάποιον ειδικό. Εγώ σήμερα το απόγευμα έχω εμβόλιο κ θα δω τι θα μου πει η παιδίατρος..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilios είπε:

Κορίτσια το είπα στον παιδίατρο ,λεει καμία φορά παιδιά που είναι λίγο βαριά το κάνουν.Μου λέει μην ενοχλείς το παιδί ότι είναι να κάνει θα το κάνει από μόνο του.Αλλα δεν ξέρω γιατί μου καρφώθηκε τώρα η ιδέα ότι κάτι δεν πάει καλά.

Εγώ δε θα σου πω ούτε ότι βαριέται, ούτε ότι είναι παχουλό... Από τη στιγμή που σε προβληματίζει, κλείσε ραντεβού άμεσα σε κάποιο αναπτυξιολογο... Γιατί αν δεν είναι κάτι θα έχεις κάνει ένα ραντεβού απλά , ενώ αν όντως χρειάζεται μικρή βοήθεια το παιδί σου και δεν πας, μπορεί να δημιουργηθουν και άλλα θέματα στην πορεία.

Πραγματικά θυμώνω πολύ με ανεύθυνους επαγγελματιες υγείας... Συγγνώμη για το ύφος μου, αλλά λόγω επαγγέλματος έχω δει πολλές πατάτες από επαγγελματίες υγείας

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2020 at 4:42 ΜΜ, mama16 είπε:

Από μπρούμυτα ανάσκελα κ το αντίστροφο δεν το έχει κάνει ποτέ ή το κάνει κάποιες φορές κ απλά δεν της αρέσει? Κ εμένα ο μπέμπης μου είναι 9,5 μηνών κ δεν μπουσουλαει ούτε σηκώνεται παρά μόνο μέχρι τα γόνατα. Δεν σημαίνει ότι όλα τα παιδάκια τα κάνουν μέχρι αυτή την ηλικία. Κάποια θέλουν τον χρόνο τους. Κ ο δικός μου αν είναι ξάπλα σηκώνεται μόνος του καθιστός  μόνο αν βρει με τα χέρια του κάπου να πιαστεί η του κρατήσω αντίσταση τα πόδια. Βέβαια αν περνάει λιγο ακόμα καιρός κ δεν κάνει τπτ μπορείς να κάνεις καμία ερώτηση σε κάποιον ειδικό. Εγώ σήμερα το απόγευμα έχω εμβόλιο κ θα δω τι θα μου πει η παιδίατρος..

Από μπρούμυτα ανάσκελα κ το αντίστροφο δεν το έχει κάνει ποτέ ή το κάνει κάποιες φορές κ απλά δεν της αρέσει? Κ εμένα ο μπέμπης μου είναι 9,5 μηνών κ δεν μπουσουλαει ούτε σηκώνεται παρά μόνο μέχρι τα γόνατα. Δεν σημαίνει ότι όλα τα παιδάκια τα κάνουν μέχρι αυτή την ηλικία. Κάποια θέλουν τον χρόνο τους. Κ ο δικός μου αν είναι ξάπλα σηκώνεται μόνος του καθιστός  μόνο αν βρει με τα χέρια του κάπου να πιαστεί η του κρατήσω αντίσταση τα πόδια. Βέβαια αν περνάει λιγο ακόμα καιρός κ δεν κάνει τπτ μπορείς να κάνεις καμία ερώτηση σε κάποιον ειδικό. Εγώ σήμερα το απόγευμα έχω εμβόλιο κ θα δω τι θα μου πει η παιδίατρος.

Γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα κ το αντίθετο που κ που στα πολλά κέφια.Γενικοτερα το μπρούμυτα δεν της αρέσει καθόλου κ σπαραζει στο κλάμα αν την βάλεις.Μπορει να χρειάζεται χρόνο τελικά  θα δείξει  θα το ξαναπώ στον παιδίατρο κ βλεπουμε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...