Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 14 minutes ago, Blue Velvet said:

      Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε δοκιμάσει κάποιες πολυβιταμινες για τη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων.Εχει δυόμιση χρόνια που έκοψα το τσιγάρο και σκέφτομαι να πάρω και βιταμίνες μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.Με αγχωνει το ότι είμαι και 39,έχω και χαμηλή ΑΜΗ..θα πάρει σίγουρα και ο άντρας μου βιταμίνες για το σπέρμα, αυτός έχει τρία χρόνια που έκοψε το τσιγάρο,αν και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο,γιατί έχει ολιγοσπερμια και κάνουμε μικρογονιμοποιηση 

      Εγώ πήρα q10 των 200 τρία χάπια  ημερησίως … μας βοήθησαν πολύ αλλά μας φούσκωσαν … εγώ δηλαδή πολύ ο άντρας μ τα σταματησε ένα μήνα πριν την ωοληψια  γιατί τρώγαμε ασύστολα χαχαχα αλλά εδώ στο εξωτερικό είναι πολύ διαδεδομένες με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας . 

Εσείς τι θα κανατε??


anemoni1989

Recommended Posts

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!!! Τον τελευταίο καιρό είμαι προβληματισμένη σχετικά με κάτι που έχω μάθει!!! Μια φίλη μου παντρεύεται!!! Όλα καλά θα μου πείτε, γιατί να προβληματιστείς??? Ο κόσμος χαίρεται με αυτα!!! Συμφωνώ απόλυτα... Αλλά...

Πιστεύω (δηλαδή είμαι σίγουρη) ότι το κάνει ξεκάθαρα για θέμα εξασφάλισης. Να μην την χωρίσει δηλαδή ο αρραβωνιαστικός της και αναγκαστεί μετά να επιστρέψει στους γονείς της, να εργαστεί κλπ... Θα μου πείτε "μα καλά, εν έτει 2020, συμβαίνουν ακόμη τετοια"??? Και όμως ναι... 

Και ερωτώ, αν γνωρίζατε πως είναι ένας γάμος χωρίς μέλλον, που αν αποφασίσουν να κάνουν ποτέ παιδιά θα αποτύχουν παταγωδώς ως γονεις (είναι ανώριμοι και οι 2 και ουσιαστικά πρόκειται για μια σχέση τελειωμένη η οποία συνεχίζει να υπάρχει ξεκάθαρα λόγω συνήθειας και βολεματος) και ξέρατε πως είναι καθαρά θέμα εξασφάλισης της μίας μεριάς, τι θα κάνατε???

(Το ερώτημα είναι καθαρά θέμα γκάλοπ... Δεν πρόκειται να πω κάτι, μιας και η θέση μου είναι πολύ λεπτή και δεν προτιθεμαι να ανακατευτω... Ωστόσο, θα με ενδιέφερε να δω πως σκέφτονται οι άλλοι και τι θα έπρατταν ενδεχομένως εάν έπεφτε κάτι αντίστοιχο στην αντίληψη τους).

Αυτος ηταν ο στοχος της να βολευτει και να αραξει χωρις να εχει την ανασφαλεια του χωρισμου και παλι απο το μηδεν χωρις λεφτα δουλεια κλπ και αφου λες οτι ειναι 10 χρονια μαζί ,επιτελους θα ησυχασει κιολας τοσα χρονια το περιμενε..και παιδί εννοειται θα θελει να κανει για να ειναι ακομα πιο σιγουρη εκτος απο το ιςως να θελει κιολας η κοπελα.. μπορει να μην τους εκατσε ακομα..ειναι συχνο φαινομενο εννοειται!το πως θα ειναι μετά κανεις δε το ξερει ,μπορεί να ηρεμησει και να δεθουνε και να περνανε τελεια μαζι!μπορει αυτος να παιρνει κοκες κ να βριζει..εκεινη μπορεί να το παραταει κ να βγαινει εξω μονο..πολλά μπορει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nephelie είπε:

Αυτος ηταν ο στοχος της να βολευτει και να αραξει χωρις να εχει την ανασφαλεια του χωρισμου και παλι απο το μηδεν χωρις λεφτα δουλεια κλπ και αφου λες οτι ειναι 10 χρονια μαζί ,επιτελους θα ησυχασει κιολας τοσα χρονια το περιμενε..και παιδί εννοειται θα θελει να κανει για να ειναι ακομα πιο σιγουρη εκτος απο το ιςως να θελει κιολας η κοπελα.. μπορει να μην τους εκατσε ακομα..ειναι συχνο φαινομενο εννοειται!το πως θα ειναι μετά κανεις δε το ξερει ,μπορεί να ηρεμησει και να δεθουνε και να περνανε τελεια μαζι!μπορει αυτος να παιρνει κοκες κ να βριζει..εκεινη μπορεί να το παραταει κ να βγαινει εξω μονο..πολλά μπορει..

Μπααα όχι... Δεν ήθελε παιδί και το λέω με σιγουριά. Ούτε γάμο ήθελε, τώρα προέκυψε για το λόγο που αναφέρω .


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες κ της έχεις πει τη γνώμη σου εφόσον τη νοιάζεσαι να έχεις κ τη συνείδηση σου ήσυχη αλλα μέχρι εκεί. Για να συνεχίζει κάτι ξέρει για τον εαυτό της καλύτερα από εσένα.. κ σου ειπα κ το παράδειγμα της φίλης μου πόσο καλά είναι πλέον..

Μην ανακατευτείς άλλο όμως γτ στο τέλος θα βγεις εσύ κακία κ ανακατοστρα κ θα σε απομακρύνει κιόλας κ είναι κρίμα να χαλάσετε τη φιλία σας..

Εφόσον όπως είπες την αγαπάς κ τη νοιάζεσαι μείνε κοντά της σε κάθε της απόφαση κ επιλογή κ να είσαι εκεί οπότε κ αν χρειάζεται τη στήριξη σου,τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο..

Να είστε πάντα καλά κ οι δύο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τονι@ είπε:

Κι εγώ έχω ακριβώς αντίστοιχη περίπτωση φίλης. Της έχω πει μερικές φορές τη γνώμη μου. Δεν θέλει να ξεβολευτει. Τέλος. Εγώ προσωπικά δεν έχω το χρόνο και την ενέργεια να αφιερώσω περισσότερο για να ασχοληθω με το τι κάνει ο καθένας. Μεγάλοι άνθρωποι είναι. Ας ζήσουν με τις συνέπειες των αποφάσεων τους. 

Αυτό είπα και εγώ την τελευταία φορά που το συζητήσαμε εκτεταμένα... Της είπα πως δεν σκοπεύω να χαλάσω άλλο χρόνο μαζί της για το συγκεκριμένο θέμα, αφού η γνώμη μου είναι συγκεκριμένη... Αλλά δεν ξέρω... Σκέφτομαι πως ίσως έτσι της έκλεισα την πόρτα σε περίπτωση που ήθελε να συζητήσει κάτι σχετικά και ίσως έτσι κάνει και βλακείες που διαφορετικα θα απέφευγε...αλλά από την άλλη, γίνεται να το παίζουμε κηδεμόνες ενηλίκων ανθρώπων?? Προφανώς και όχι... 

Θα μου πεις γτ το συζητάω τότε... Ε ήθελα κάπου να μοιραστώ τον προβληματισμό μου ξαναλέω 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μπααα όχι... Δεν ήθελε παιδί και το λέω με σιγουριά. Ούτε γάμο ήθελε, τώρα προέκυψε για το λόγο που αναφέρω .

Θελει ζωαρα τοτε μονο ,κ μονο για εξασφαλιση χρηματων..μαλιστα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nephelie είπε:

Θελει ζωαρα τοτε μονο ,κ μονο για εξασφαλιση χρηματων..μαλιστα..

Μα ναι. Για αυτό το λέω. Είναι ξεκάθαρα θέμα εξασφαλισης.

Just now, Renez είπε:

Καλά έκανες κ της έχεις πει τη γνώμη σου εφόσον τη νοιάζεσαι να έχεις κ τη συνείδηση σου ήσυχη αλλα μέχρι εκεί. Για να συνεχίζει κάτι ξέρει για τον εαυτό της καλύτερα από εσένα.. κ σου ειπα κ το παράδειγμα της φίλης μου πόσο καλά είναι πλέον..

Μην ανακατευτείς άλλο όμως γτ στο τέλος θα βγεις εσύ κακία κ ανακατοστρα κ θα σε απομακρύνει κιόλας κ είναι κρίμα να χαλάσετε τη φιλία σας..

Εφόσον όπως είπες την αγαπάς κ τη νοιάζεσαι μείνε κοντά της σε κάθε της απόφαση κ επιλογή κ να είσαι εκεί οπότε κ αν χρειάζεται τη στήριξη σου,τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο..

Να είστε πάντα καλά κ οι δύο!

Δεν σκοπεύω να ανακατευτω περαιτέρω... Το αναφέρω άλλωστε στο 1ο ποστ μου, απλά το δημοσίευσα για να δω αν κάποιος θα έκανε κάτι διαφορετικό...

Σε αυτό το κομμάτι της έχω ξεκαθαρίσει πως δεν μπορώ να τη στηρίξω και για αυτό άλλωστε δεν ανέφερα τίποτα σχετικό με κουμπαρια (να γίνω μάρτυρας εν προκειμένω)... Πως θα μπορούσα άλλωστε να συμμετάσχω σε κάτι που για εμένα είναι λάθος και θα έπρεπε να μη συμβεί???

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Προφανώς και δεν θα ανακατευτω... Δεν μου πέφτει λόγος άλλωστε και για αυτό και το τονίζω...

Όσον αφορά το θέμα παιδιού, διαφωνώ, αλλά είναι καθαρά δική μου άποψη... Θεωρώ πως δεν είμαστε όλοι φτιαγμένοι γονείς, όπως επίσης δεν είμαστε όλοι για περισσότερα από 1 παιδια... Κατεμε, κάποιοι δεν θα έπρεπε καν να το προσπαθούν.. Αλλά τέλος πάντων... Είναι καθαρά δική μου κριση...

Λόγω επαγγέλματος συναναστρέφομαι καθημερινά παιδια με τις οικογένειές τους στο χώρο του σπιτιού τους! Μην είσαι τόσο απόλυτη για το ποιος ανταπεξερχεται καλυτερα στις αναγκες ενος παιδιού...είναι εξ ορισμού λάθος!! Έχουν δει τα μάτια μας πολλά και κάθε μέρα αναθεωρουμε απόψεις ετών!! Το πιο χτυπητο παράδειγμα η επί χρόνια ναρκομανής γυναίκα που έγινε μανα και άλλαξε 180 μοίρες και οι πολυ καθωσπρέπει γονείς που όμως δεν ξέρουν πώς να φερθούν και να μαζέψουν τα παιδιά τους!! Κάνεις δεν μπορεί να ξέρει λοιπόν πώς θα είναι ως γονείς με 1 ή πιο πολλα παιδια!! Τωρα για το αν είναι μια σχέση τελειωμένη όπως λες, τα 10 χρόνια αποδεικνύουν ότι κάτι υπάρχει μεταξύ τους και είναι μαζί άλλο ως δε θα άντεχαν ούτε βδομαδα!! Ας είναι και συνήθεια!!Και; Ποια σχέση διατηρεί την αρχική της σπίθα; Ή ποια σχέση είναι τέλεια; Είχα κι εγώ μια σχέση 11 χρόνια που τελικά τη χάλασα γιατί δούλευα μόνο εγώ! Ξέρεις όμως τι μου λειψε; Αυτή η ρουτίνα! Οπως και να χει η καθε σχεση ειναι τόσο διαφορετική και κανεις δεν ξέρει τι συμβαίνει όταν κλείνει η πορτα!! Κάνεις δεν μπορεί να προδικάζει την έκβαση ενός γάμου, ελπίζω στην περίπτωση της φίλης σου να υπάρξει μια θετική ανατροπή 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κακο που θέλει να βολευτεί,να μη δουλέψει κτλ.Αυτο θέλει από έναν τέτοιο γάμο και αυτό θα πετύχει.Απο την άλλη ο μελλοντικός άντρας της θέλει τη γυναίκα να καθαρίζει και να τον περιμενει παντα φαγητο στο τραπεζι.Αυτο  θελει και αυτό θα πετύχει και εκείνος. Αν οι δύο τους τα έχουν μοιράσει έτσι και συμφωνούν με αυτό το μοντέλο μια χαρά!Εμένα όλα αυτά μου φαίνονται πολύ λογικά και ωραία εφόσον κάνεις δε καταπιέζεται και όπως προείπα σε κάθε σχέση δίνεις και παίρνεις κάτι.Αυτοι έτσι τα κανόνισαν και έτσι τους αρέσει για να νιώθει ο καθένας τους ασφάλεια μέσα σε αυτό το πλαισιο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Λόγω επαγγέλματος συναναστρέφομαι καθημερινά παιδια με τις οικογένειές τους στο χώρο του σπιτιού τους! Μην είσαι τόσο απόλυτη για το ποιος ανταπεξερχεται καλυτερα στις αναγκες ενος παιδιού...είναι εξ ορισμού λάθος!! Έχουν δει τα μάτια μας πολλά και κάθε μέρα αναθεωρουμε απόψεις ετών!! Το πιο χτυπητο παράδειγμα η επί χρόνια ναρκομανής γυναίκα που έγινε μανα και άλλαξε 180 μοίρες και οι πολυ καθωσπρέπει γονείς που όμως δεν ξέρουν πώς να φερθούν και να μαζέψουν τα παιδιά τους!! Κάνεις δεν μπορεί να ξέρει λοιπόν πώς θα είναι ως γονείς με 1 ή πιο πολλα παιδια!! Τωρα για το αν είναι μια σχέση τελειωμένη όπως λες, τα 10 χρόνια αποδεικνύουν ότι κάτι υπάρχει μεταξύ τους και είναι μαζί άλλο ως δε θα άντεχαν ούτε βδομαδα!! Ας είναι και συνήθεια!!Και; Ποια σχέση διατηρεί την αρχική της σπίθα; Ή ποια σχέση είναι τέλεια; Είχα κι εγώ μια σχέση 11 χρόνια που τελικά τη χάλασα γιατί δούλευα μόνο εγώ! Ξέρεις όμως τι μου λειψε; Αυτή η ρουτίνα! Οπως και να χει η καθε σχεση ειναι τόσο διαφορετική και κανεις δεν ξέρει τι συμβαίνει όταν κλείνει η πορτα!! Κάνεις δεν μπορεί να προδικάζει την έκβαση ενός γάμου, ελπίζω στην περίπτωση της φίλης σου να υπάρξει μια θετική ανατροπή 

Μακάρι να έχεις δίκιο, αλλά επειδή και εγώ στο χώρο εργασίας έχω δει πολλά, δυσκολεύομαι να τα δω τόσο ρομαντικα τα πράγματα!!!!

Ξαναλέω, όμως, μακάρι να διαψευστω και να είμαι υπερβολικη και να τους έχω αδικήσει (όχι μόνο αυτούς, αλλά όλους όσους έχω κρίνει ως ακατάλληλους για γονείς κατά την κρίση μου)...

Just now, Angela123 είπε:

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κακο που θέλει να βολευτεί,να μη δουλέψει κτλ.Αυτο θέλει από έναν τέτοιο γάμο και αυτό θα πετύχει.Απο την άλλη ο μελλοντικός άντρας της θέλει τη γυναίκα να καθαρίζει και να τον περιμενει παντα φαγητο στο τραπεζι.Αυτο  θελει και αυτό θα πετύχει και εκείνος. Αν οι δύο τους τα έχουν μοιράσει έτσι και συμφωνούν με αυτό το μοντέλο μια χαρά!Εμένα όλα αυτά μου φαίνονται πολύ λογικά και ωραία εφόσον κάνεις δε καταπιέζεται και όπως προείπα σε κάθε σχέση δίνεις και παίρνεις κάτι.Αυτοι έτσι τα κανόνισαν και έτσι τους αρέσει για να νιώθει ο καθένας τους ασφάλεια μέσα σε αυτό το πλαισιο

Προφανώς είναι θέμα οπτικης... Απλά μάλλον εμένα μου φαίνεται δυσκολο να το δω ως νορμάλ, αφού είναι πολύ μακριά από τα δικά μου πιστεύω και τις δικές μου αξίες....

Βέβαια, με τέτοια παραδείγματα, δεν είναι να απορούμε που εν έτει 2020 η ενδοοικογενειακή βία καλά κρατεί και οι γυναίκες παραμένουν θύματα σεξισμού και υποτίμησης από το αντίθετο φύλο.


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μακάρι να έχεις δίκιο, αλλά επειδή και εγώ στο χώρο εργασίας έχω δει πολλά, δυσκολεύομαι να τα δω τόσο ρομαντικα τα πράγματα!!!!

Ξαναλέω, όμως, μακάρι να διαψευστω και να είμαι υπερβολικη και να τους έχω αδικήσει (όχι μόνο αυτούς, αλλά όλους όσους έχω κρίνει ως ακατάλληλους για γονείς κατά την κρίση μου)...

Προφανώς είναι θέμα οπτικης... Απλά μάλλον εμένα μου φαίνεται δυσκολο να το δω ως νορμάλ, αφού είναι πολύ μακριά από τα δικά μου πιστεύω και τις δικές μου αξίες....

Βέβαια, με τέτοια παραδείγματα, δεν είναι να απορούμε που εν έτει 2020 η ενδοοικογενειακή βία καλά κρατεί και οι γυναίκες παραμένουν θύματα σεξισμού και υποτίμησης από το αντίθετο φύλο.

Το οτι εσυ δε το θεωρεις νορμαλ,δε σημαίνει πως είναι μια ασυνήθιστη πρακτική.Εχω παραδείγματα από τον ευρύτερο κύκλο μου απο γυναίκες που σχολιαστηκαν ποικιλοτροπως και με ασχημους χαρακτηρισμους γιατί παντρεύτηκαν άντρες με μεγάλη οικονομική άνεση για τα σημερινά δεδομένα και τις έχουν στα όπα όπα.Προσωπικα μετά από αρκετά χρόνια κατάλαβα ότι αυτό ήταν μια πολύ έξυπνη κίνηση που δε μπορούσα να αντιληφθώ παλιότερα λόγω αξιών και ηθικής οπως ανέφερες και εσυ.Αλλιως τα βλέπεις τα πράγματα για παραδειγμα στα 20,αλλιώς στα 30 και αλλιώς στα 40.Το χρήμα κανείς δε το μίσησε και κακα τα ψέματα κάνει τη ζωή μας πολύ πιο εύκολη.

Όσον αφορά το θέμα του σεξισμού,υπάρχει παντού γύρω μας γιατί ζούμε σε πατριαρχικές κοινωνίες και είναι τόσο βαθια ριζωμένο που κάποιες φορές δεν τον αντιλαμβανόμαστε και τον διασπείρουν και εμείς οι ίδιες ως γυναίκες.Σεξισμος δεν είναι να κάνει μια γυναίκα τις δουλειές του σπιτιού αν αυτό της αρέσει να κάνει και όχι να δουλεύει.Σεξισμος είναι όταν σου επιβάλλουν να κάνεις τις δουλειές του σπιτιού στερώντας σου το δικαίωμα της εργασίας.Η φίλη σου ανήκει κατά τα λεγόμενα σου στην πρώτη κατηγορία όποτε μάλλον θα περάσει ζάχαρη με τον άντρα της 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Τονι@ είπε:

Κι εγώ έχω ακριβώς αντίστοιχη περίπτωση φίλης. Της έχω πει μερικές φορές τη γνώμη μου. Δεν θέλει να ξεβολευτει. Τέλος. Εγώ προσωπικά δεν έχω το χρόνο και την ενέργεια να αφιερώσω περισσότερο για να ασχοληθω με το τι κάνει ο καθένας. Μεγάλοι άνθρωποι είναι. Ας ζήσουν με τις συνέπειες των αποφάσεων τους. 

Πολύ καλά. Τα λες. Εγώ είχα μια τέτοια φίλη η οποία έμεινε έγκυος γτ λέει το θελαν κ μετά από ένα μήνα που ήταν έγκυος την πίεσε αυτός να το ρίξει και ν λύσει το πρόβλημα και φυσικά κ την χώρισε... Εγώ πάντα της έλεγα ότι είναι βλήμα που είναι μαζί του γτ της έχει κάνει τόσα.. Και αυτό ήταν το κερασάκι στη τούρτα έλεος.. Τι είναι τα παιδιά να τα ρίχνεις.. Έγιναν κ κάποια άλλα σκηνικά βέβαια μεταξύ μας οπότε δεν ξανασχοληθηκα μαζί της είναι ενήλικη κ. Είναι υπεύθυνη των πράξεων της.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lalom είπε:

Πολύ καλά. Τα λες. Εγώ είχα μια τέτοια φίλη η οποία έμεινε έγκυος γτ λέει το θελαν κ μετά από ένα μήνα που ήταν έγκυος την πίεσε αυτός να το ρίξει και ν λύσει το πρόβλημα και φυσικά κ την χώρισε... Εγώ πάντα της έλεγα ότι είναι βλήμα που είναι μαζί του γτ της έχει κάνει τόσα.. Και αυτό ήταν το κερασάκι στη τούρτα έλεος.. Τι είναι τα παιδιά να τα ρίχνεις.. Έγιναν κ κάποια άλλα σκηνικά βέβαια μεταξύ μας οπότε δεν ξανασχοληθηκα μαζί της είναι ενήλικη κ. Είναι υπεύθυνη των πράξεων της.

κοριτσια ο καθεvας στηv σχεση του δεv ξερεις ποτε πως θα καταληξει. Κ εγω εχω φιλη που ελεγα πως δεv προκειτε vα καvει προκοπη με αυτοv τοv αvθρωπο επιvε σταθερη δουλεια δεv ειχε κ ομως ειvαι μαζι πολλα χροvια κεχουv μια ευτυχισμεvη οικογεvεια ο αvθρωπος πλεοv δουλευει απτο πρωι μεχρι το βραδυ κ με τα παιδια ειvαι φοβερος κ πολυ υπευθυvος. μηv κριvετε απεξω πως τα βλεπετε ποτε δεv ξερετε πως θα καταληξουv . 

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Μακάρι να έχεις δίκιο, αλλά επειδή και εγώ στο χώρο εργασίας έχω δει πολλά, δυσκολεύομαι να τα δω τόσο ρομαντικα τα πράγματα!!!!

Ξαναλέω, όμως, μακάρι να διαψευστω και να είμαι υπερβολικη και να τους έχω αδικήσει (όχι μόνο αυτούς, αλλά όλους όσους έχω κρίνει ως ακατάλληλους για γονείς κατά την κρίση μου)...

Προφανώς είναι θέμα οπτικης... Απλά μάλλον εμένα μου φαίνεται δυσκολο να το δω ως νορμάλ, αφού είναι πολύ μακριά από τα δικά μου πιστεύω και τις δικές μου αξίες....

Βέβαια, με τέτοια παραδείγματα, δεν είναι να απορούμε που εν έτει 2020 η ενδοοικογενειακή βία καλά κρατεί και οι γυναίκες παραμένουν θύματα σεξισμού και υποτίμησης από το αντίθετο φύλο.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

κοριτσια ο καθεvας στηv σχεση του δεv ξερεις ποτε πως θα καταληξει. Κ εγω εχω φιλη που ελεγα πως δεv προκειτε vα καvει προκοπη με αυτοv τοv αvθρωπο επιvε σταθερη δουλεια δεv ειχε κ ομως ειvαι μαζι πολλα χροvια κεχουv μια ευτυχισμεvη οικογεvεια ο αvθρωπος πλεοv δουλευει απτο πρωι μεχρι το βραδυ κ με τα παιδια ειvαι φοβερος κ πολυ υπευθυvος. μηv κριvετε απεξω πως τα βλεπετε ποτε δεv ξερετε πως θα καταληξουv . 

 

 

Ε καλά και εγώ ξέρω οικογένεια που η μάνα ήταν μαζί με τον πατέρα πάνω από 20 χρόνια. Μια χαρά ξύλο έτρωγε όταν αυτός έπινε και εν τέλει τα παιδιά τους καταστράφηκαν. Μέχρι να πουν οι κόρες τους πως ο πατέρας ήταν μέθυσος και έδερνε τη μάνα τους, μια χαρά ευτυχισμένοι και αγαπημένοι το έπαιζαν. Το πόσα χρόνια είναι 2 άνθρωποι μαζί δεν ειναι δείγμα ευτυχίας. Είναι ένδειξη αδυναμίας μάλιστα να ξεφύγεις από ένα δυνάστη, όταν οι συνθήκες είναι τέτοιες ώστε να εξαρτασαι πλήρως από αυτόν..

 

Just now, Angela123 είπε:

Το οτι εσυ δε το θεωρεις νορμαλ,δε σημαίνει πως είναι μια ασυνήθιστη πρακτική.Εχω παραδείγματα από τον ευρύτερο κύκλο μου απο γυναίκες που σχολιαστηκαν ποικιλοτροπως και με ασχημους χαρακτηρισμους γιατί παντρεύτηκαν άντρες με μεγάλη οικονομική άνεση για τα σημερινά δεδομένα και τις έχουν στα όπα όπα.Προσωπικα μετά από αρκετά χρόνια κατάλαβα ότι αυτό ήταν μια πολύ έξυπνη κίνηση που δε μπορούσα να αντιληφθώ παλιότερα λόγω αξιών και ηθικής οπως ανέφερες και εσυ.Αλλιως τα βλέπεις τα πράγματα για παραδειγμα στα 20,αλλιώς στα 30 και αλλιώς στα 40.Το χρήμα κανείς δε το μίσησε και κακα τα ψέματα κάνει τη ζωή μας πολύ πιο εύκολη.

Όσον αφορά το θέμα του σεξισμού,υπάρχει παντού γύρω μας γιατί ζούμε σε πατριαρχικές κοινωνίες και είναι τόσο βαθια ριζωμένο που κάποιες φορές δεν τον αντιλαμβανόμαστε και τον διασπείρουν και εμείς οι ίδιες ως γυναίκες.Σεξισμος δεν είναι να κάνει μια γυναίκα τις δουλειές του σπιτιού αν αυτό της αρέσει να κάνει και όχι να δουλεύει.Σεξισμος είναι όταν σου επιβάλλουν να κάνεις τις δουλειές του σπιτιού στερώντας σου το δικαίωμα της εργασίας.Η φίλη σου ανήκει κατά τα λεγόμενα σου στην πρώτη κατηγορία όποτε μάλλον θα περάσει ζάχαρη με τον άντρα της 

Έτσι όπως το θέτεις, βγάζει νόημα... Βέβαια εξακολουθεί να με βρίσκει αντίθετη και να το θεωρώ ανήθικο, αλλά προφανώς κάποιοι το αποδέχονται ως λογικη... Είναι ενδιαφέρον πάντως να διαβάζω διαφορετικες απόψεις και για αυτό δημιούργησα και το ποστ!!!

  • Μου αρέσει 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά τώρα, από τη στιγμή που θεωρείς ότι η φίλη σου κανει κάτι τόσο ανηθικο και άσχημο από τη σκοπιά σου, δεν νομίζω ότι ότι ταιριάζετε σαν χαρακτήρες. Αν ζήτησε τη γνώμη σου, ευχαρίστως να της μιλήσεις ειλικρινά αλλά συμβουλεύοντας την και όχι κρίνοντας την. Αν παλι δεν ζήτησε καμια άποψη επί του θέματος και απλα το ανακοίνωσε, καλυτερα να μην ανακατευτεις. Είναι φανερό ότι έχετε εντελώς διαφορετική οπτική γωνία επί του ζητήματος. Είναι ενήλικη γυναίκα και αν θέλει να συμβιβαστεί με αυτό το γάμο,κανεις δεν μπορεί να της το απαγορέψει. 

Δεν είσαι γονιός της, είσαι υποτίθεται φίλη της. Οι φίλοι έχουν την "υποχρέωση" να μας στηριζουν στις αποφάσεις που παιρνουμε στη ζωή μας, ασχέτως αν συμφωνουν η οχι . Αν την αγαπάς και τη νοιάζεσαι, μείνε δίπλα της και να είσαι εκεί είτε η απόφαση της αποδειχθεί σωστή είτε λάθος. Αν παλι, πιστευεις ότι ο τρόπος ζωής της είναι ανηθικος και διαφέρετε σε τόσο μεγάλο βαθμό για τις αξίες της ζωής , θα ήταν φρόνιμο να απομακρυνθείς και να συνεχίσει η καθεμία τον δρόμο που επέλεξε. Πάντως, μη προσπαθησεις να την κανεις να αλλάξει γνώμη, δεν νομίζω ότι θα το δει θετικά. 

Όσο για το τι γονείς θα γίνουν, δεν ξέρουν ακόμα ουτε οι ίδιοι, ποσο μάλλον εσυ. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...