Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Πρώτες προσκαθειες


Recommended Posts

Just now, Marialena123 είπε:

Η τιμή της χοριακης είναι 540,9 .

Εχω πόνους στην κοιλιά ,από εχθές δεν σταματάνε...φοβάμαι πολύ γιατί διάβασα ότι στην εξωμήτρια πονάς πολύ...

 

 

Σταμάτα σε παρακαλώ να διαβάζεις από εδώ ή από οποιαδήποτε την πικραμένη ή μη ιστορία της κάθε γυναίκας κ ξεκόλλα το μυαλουδακι σου από τόσο αρνητικά πράγματα!!:evil: Είσαι ακόμη στην αρχή,μη μου αρχίσεις ήδη να αγχώνεσαι καλό μου, σύμφωνες??

Πόνους σαν περιόδου έχουμε οι περισσότερες στην εγκυμοσύνη κ στη κοιλιά χαμηλά κ στη μέση κ είναι επειδή μεγαλώνει σιγά σιγά η μήτρα,ούτως ή άλλως πρέπει να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου για να κλείσεις ένα ραντεβού για τον πρώτο σας υπέρηχο,να σου γράψει τις βιταμίνες σου κ τις εξετάσεις σου,εκεί θα συζητήσετε κ οοοοτι σε απασχολεί!!

Συγχαρητήρια παρεπιπτόντως :wub:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Renez είπε:

Σταμάτα σε παρακαλώ να διαβάζεις από εδώ ή από οποιαδήποτε την πικραμένη ή μη ιστορία της κάθε γυναίκας κ ξεκόλλα το μυαλουδακι σου από τόσο αρνητικά πράγματα!!:evil: Είσαι ακόμη στην αρχή,μη μου αρχίσεις ήδη να αγχώνεσαι καλό μου, σύμφωνες??

Πόνους σαν περιόδου έχουμε οι περισσότερες στην εγκυμοσύνη κ στη κοιλιά χαμηλά κ στη μέση κ είναι επειδή μεγαλώνει σιγά σιγά η μήτρα,ούτως ή άλλως πρέπει να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου για να κλείσεις ένα ραντεβού για τον πρώτο σας υπέρηχο,να σου γράψει τις βιταμίνες σου κ τις εξετάσεις σου,εκεί θα συζητήσετε κ οοοοτι σε απασχολεί!!

Συγχαρητήρια παρεπιπτόντως :wub:

Ευχαριστώ πολύ!!!Εντάξει ναι έχεις απόλυτο δίκιο!

Γενικά υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχω ;

στην γυναικολόγο θα πάω σε μια εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena123 είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!!Εντάξει ναι έχεις απόλυτο δίκιο!

Γενικά υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχω ;

στην γυναικολόγο θα πάω σε μια εβδομάδα!

Λοιποννν..

1.πολύ καλό πλύσιμο σε φρούτα κ λαχανικά(μουλιασμα στο ξύδι καλύτερα) κ απ' έξω να μην παίρνεις καθόλου πράσινες σαλάτες ιδανικά!Επίσης Πολύ καλό βράσιμο στα αυγά κ καλό ψήσιμο σε όλα τα κρεατικά. Τέλος αν έχεις γάτα να μην αλλάζεις εσύ την άμμο της κ να της καθαρίζετε τα πόδια αφου πάει εκει.Αυτά όλα(και τα 3) για να αποφύγεις το τοξόπλασμα..

2. Συκώτι καλύτερα να το αποφεύγεις ή έστω 1 φορά το μήνα αφού το ψήσεις καλά γτ έχει μια ουσία-βιταμινη(δε θυμάμαι όνομα) που δεν είναι πολύ καλή για τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

3. Μεγάλα ψάρια Ατλαντικού κυρίως όπως Σολωμός κ τόνος να τα αποφεύγεις επίσης κ να τα τρως σπάνια λόγο μεγάλης ποσότητας υδραργύρου που συνήθως περιέχουν..

4. Μην σηκώνεις αντικείμενα πάνω από 3-4 κιλά και να μη σκύβεις ατσουμπαλα αλλά με λυγισμένα γόνατα.

5. Μπάνια αν θες να κάνεις σε ζεστή σχετικά θάλασσα γτ το κρύο νερό προκαλεί συσπάσεις ,όσο πιο καθαρή,χωρίς να μείνεις στον ήλιο πάνω από 20 λεπτα(γενικά προσοχή στον ήλιο γτ είμαστε επηρεπεις σε παναδες κατά την εγκυμοσύνη)

6. Καλύτερα να αποφύγεις να βάψεις το μαλλί κ αν το θες πολύ τότε με φυτική βαφή από το φαρμακειο(εγώ προτιμο την apivita nature colore).

Αυτά μου έρχονται τώρα...ότι απορία εχεις κ μπορώ να βοηθήσω με ρωτάς έννοειται..

Α! Παρόλα αυτά να τονίσω πως είσαι έγκυος κ όχι άρρωστη. Να προσέχεις μεν πρέπει αλλά ως εκεί..περπατάς κανονικά,βγαίνεις κανονικά ,κάνεις δουλειές κανονικά απλά όλα με περισσότερη προσοχή ;)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marialena123 είπε:

Η τιμή της χοριακης είναι 540,9 .

Εχω πόνους στην κοιλιά ,από εχθές δεν σταματάνε...φοβάμαι πολύ γιατί διάβασα ότι στην εξωμήτρια πονάς πολύ...

 

 

Πολύ καλή η χοριακη σου. Μη διαβάζεις από ίντερνετ γιατί θα τρελαθείςτρελαθεί από το αφχος, το έχω κάνει γι'αυτό στο λέω. Τώρα θέλει ηρεμία!!! Να προσεχεις τι τρως πολύ καλό πλύσιμο λαχανικά φρούτα(Εγώ τα επλενα με χλιαρό νερό και ξυδι). Όχι ψάρια πλούσια σε υδράργυρο όπως τονος,σολωμος,ξιφιας. Όχι θαλασσινά (μυδια, γαριδε κλπ).Όχι ωμά και μελατα αυγά. Προσοχή το κοτόπουλο πολύ καλό μαγείρεμα. Και αν μπορείς να αποφεύγεις το φαγητό απ'έξω γιατί δε ξέρεις πόσο καλά τα εχουν πλύνει,καθαρίσει κλπ για το πρώτο διάστημα τουλαχιστον. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

Πολύ καλή η χοριακη σου. Μη διαβάζεις από ίντερνετ γιατί θα τρελαθείςτρελαθεί από το αφχος, το έχω κάνει γι'αυτό στο λέω. Τώρα θέλει ηρεμία!!! Να προσεχεις τι τρως πολύ καλό πλύσιμο λαχανικά φρούτα(Εγώ τα επλενα με χλιαρό νερό και ξυδι). Όχι ψάρια πλούσια σε υδράργυρο όπως τονος,σολωμος,ξιφιας. Όχι θαλασσινά (μυδια, γαριδε κλπ).Όχι ωμά και μελατα αυγά. Προσοχή το κοτόπουλο πολύ καλό μαγείρεμα. Και αν μπορείς να αποφεύγεις το φαγητό απ'έξω γιατί δε ξέρεις πόσο καλά τα εχουν πλύνει,καθαρίσει κλπ για το πρώτο διάστημα τουλαχιστον. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!

Ναι θα προσέχω,αυτό π με φοβίζει είναι μήπως κάνω κάποια λάθος-απότομη κίνηση και γενικά η στάση τ σώματος...την Δευτέρα θα κάνω την 2ρη χοριακη και στις 25 θα πάω στην γυναικολόγο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Marialena123 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!

Ναι θα προσέχω,αυτό π με φοβίζει είναι μήπως κάνω κάποια λάθος-απότομη κίνηση και γενικά η στάση τ σώματος...την Δευτέρα θα κάνω την 2ρη χοριακη και στις 25 θα πάω στην γυναικολόγο!

Με το καλό να δεις το σπορακι σου!!! Θέλει προσοχή και να μη σηκώνεις βάρη, μη σκύβεις και μη τεντώνεσαι πχ για να πιάσεις κάτι που είναι πολύ ψηλά. Η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια θέλει προσοχή αλλά μη χάσεις και τον εαυτό σου, φε γίνεται να προσέχεις τη παραμικρή κίνηση σου γιατί θα τρελαθείς. Εγώ είχα άσχημη πολύ εγκυμοσύνη και με πολλά προβλήματα που μπορούσαν να επηρεάσουν και το μωρό και διάβαζα στο ιντερνετ κόντεψα να τρελαθώ απο το αγχος με αυτά που έβρισκα...μα μας πεις τη τιμή της νεας χοριακής και οταν πας να δείς το σπορακι. Αν χρειαστείς κάτι και μπορώ να βοηθήσω πολύ ευχαρίστως...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Renez είπε:

Σταμάτα σε παρακαλώ να διαβάζεις από εδώ ή από οποιαδήποτε την πικραμένη ή μη ιστορία της κάθε γυναίκας κ ξεκόλλα το μυαλουδακι σου από τόσο αρνητικά πράγματα!!:evil: Είσαι ακόμη στην αρχή,μη μου αρχίσεις ήδη να αγχώνεσαι καλό μου, σύμφωνες??

Πόνους σαν περιόδου έχουμε οι περισσότερες στην εγκυμοσύνη κ στη κοιλιά χαμηλά κ στη μέση κ είναι επειδή μεγαλώνει σιγά σιγά η μήτρα,ούτως ή άλλως πρέπει να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου για να κλείσεις ένα ραντεβού για τον πρώτο σας υπέρηχο,να σου γράψει τις βιταμίνες σου κ τις εξετάσεις σου,εκεί θα συζητήσετε κ οοοοτι σε απασχολεί!!

Συγχαρητήρια παρεπιπτόντως :wub:

Σύμφωνω με αυτό που της λες οτι είναι ακόμα αρχή και πρέπει να μην αγχωνεται και ιδίως να μην διαβάζει απο το ίντερνετ αλλα συγνώμη κιόλας η κουβέντα που Ειπες σταματά να διαβαζεις απο εδώ και απο εκεί την κάθε πικραμένη ιστορία της καθε γυναίκας λυπάμαι αλλά ακούστηκε φουλ εγωιστικό είναι κρίμα για την κάθε γυναίκα που περνάει ολο αυτό το πράγμα και δεν είναι πικραμένη λυπάμαι αλλά διάβασε τι εχεις γράψει μπορεί να μην το εννοούσες ετσι καμια φορά ο γραπτός λόγος παρεξήγητε αλλά αν μπει μια γυναικα και διαβάσει αυτό που λες την προσβάλεις καμια ιστορία δεν είναι πικραμένη εγώ ξέρω να μην μπαίνουμε να διαβάζουμε γενικα και να ακουμε τον γιατρό μας 

Επεξεργάστηκαν by Penny...
  • Μου αρέσει 3

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny... είπε:

Σύμφωνω με αυτό που της λες οτι είναι ακόμα αρχή και πρέπει να μην αγχωνεται και ιδίως να μην διαβάζει απο το ίντερνετ αλλα συγνώμη κιόλας η κουβέντα που Ειπες σταματά να διαβαζεις απο εδώ και απο εκεί την κάθε πικραμένη ιστορία της καθε γυναίκας λυπάμαι αλλά ακούστηκε φουλ εγωιστικό είναι κρίμα για την κάθε γυναίκα που περνάει ολο αυτό το πράγμα και δεν είναι πικραμένη λυπάμαι αλλά διάβασε τι εχεις γράψει μπορεί να μην το εννοούσες ετσι καμια φορά ο γραπτός λόγος παρεξήγητε αλλά αν μπει μια γυναικα και διαβάσει αυτό που λες την προσβάλεις καμια ιστορία δεν είναι πικραμένη εγώ ξέρω να μην μπαίνουμε να διαβάζουμε γενικα και να ακουμε τον γιατρό μας 

Έχεις δίκιο ίσως γραπτά κ μάλιστα εδώ που το βλέπει οποιοσδήποτε ίσως φαίνεται άσχημο ,βέβαια η φράση μου ήταν "πικραμένη ή ΜΗ ιστορία κάθε γυναίκας" εννοούσα ότι ούτε όλες οι εγκυμοσύνες έχουν χαρμόσυνο τέλος ούτε όλες είναι εύκολες από την αρχή κ πιάνουν κατευθείαν παιδάκι κ δεν έχουν εμετούς κ συμπτώματα κ όλα μέλι γάλα..

Της το είπα όπως θα το έλεγα σε μια φίλη μου για αυτό μου βγήκε πιο αυθόρμητα σαν φράση..γτ όταν κ εγώ μέχρι να μείνω έγκυος διάβαζα λυπητερές ιστορίες έλεγα να έτσι θα είμαι κ εγώ..όταν διάβαζα χαρούμενες έλεγα γτ όχι εγώ? Κ όλο αυτό είναι ένας ψυχοφθόρος φαύλος κύκλος..

Όπως κ να έχει λυπάμαι αν ακούστηκε άσχημα αλλά πιστεύω εξήγησα την άποψη μου..δυστυχώς δεν έχει κ το φόρουμ τη δυνατότητα να μπορώ να το σβήσω κ να το διατυπώσω αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Έχεις δίκιο ίσως γραπτά κ μάλιστα εδώ που το βλέπει οποιοσδήποτε ίσως φαίνεται άσχημο ,βέβαια η φράση μου ήταν "πικραμένη ή ΜΗ ιστορία κάθε γυναίκας" εννοούσα ότι ούτε όλες οι εγκυμοσύνες έχουν χαρμόσυνο τέλος ούτε όλες είναι εύκολες από την αρχή κ πιάνουν κατευθείαν παιδάκι κ δεν έχουν εμετούς κ συμπτώματα κ όλα μέλι γάλα..

Της το είπα όπως θα το έλεγα σε μια φίλη μου για αυτό μου βγήκε πιο αυθόρμητα σαν φράση..γτ όταν κ εγώ μέχρι να μείνω έγκυος διάβαζα λυπητερές ιστορίες έλεγα να έτσι θα είμαι κ εγώ..όταν διάβαζα χαρούμενες έλεγα γτ όχι εγώ? Κ όλο αυτό είναι ένας ψυχοφθόρος φαύλος κύκλος..

Όπως κ να έχει λυπάμαι αν ακούστηκε άσχημα αλλά πιστεύω εξήγησα την άποψη μου..δυστυχώς δεν έχει κ το φόρουμ τη δυνατότητα να μπορώ να το σβήσω κ να το διατυπώσω αλλιώς.

Το ξέρω και για αυτό στο είπα διότι Εχω γράφει αρκετά πράγματα και Εχω φανεί κακιά εννονουντας άλλο πράγμα 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny... είπε:

Το ξέρω και για αυτό στο είπα διότι Εχω γράφει αρκετά πράγματα και Εχω φανεί κακιά εννονουντας άλλο πράγμα 

Εχεις δίκιο..

Είναι αλήθεια πως πρέπει να προσέχουμε πολύ πως διατυπώνουμε το κάθε τι εδώ αλλά κάποιες φορές ξεχνάω ότι το βλεπουν όλοι κ επικεντρωνομαι στο άτομο που θέλω να βοηθήσω κ είμαι πιο αυθόρμητη κ εγώ..

Δε πειράζει,καλή καρδια κ κατανόηση κορίτσια μου η μία στην άλλη  ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renez είπε:

Εχεις δίκιο..

Είναι αλήθεια πως πρέπει να προσέχουμε πολύ πως διατυπώνουμε το κάθε τι εδώ αλλά κάποιες φορές ξεχνάω ότι το βλεπουν όλοι κ επικεντρωνομαι στο άτομο που θέλω να βοηθήσω κ είμαι πιο αυθόρμητη κ εγώ..

Δε πειράζει,καλή καρδια κ κατανόηση κορίτσια μου η μία στην άλλη  ;)

Δυστηχως εγώ φάει πολύ επίθεση για πράγματα που Εχω πει στο παρελθόν και ειδικα επειδή προσπάθησα να βοηθήσω κορίτσια αλλά ειμαι λίγο περίεργη το πως λέω τα πράγματα ας το πω είμαι υπερπροσταυτετικια

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2020 at 7:24 ΜΜ, Renez είπε:

Εχεις δίκιο..

Είναι αλήθεια πως πρέπει να προσέχουμε πολύ πως διατυπώνουμε το κάθε τι εδώ αλλά κάποιες φορές ξεχνάω ότι το βλεπουν όλοι κ επικεντρωνομαι στο άτομο που θέλω να βοηθήσω κ είμαι πιο αυθόρμητη κ εγώ..

Δε πειράζει,καλή καρδια κ κατανόηση κορίτσια μου η μία στην άλλη  ;)

Καλημερα renez θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:

Βρισκομαι πρώτη ημέρα της 6ης εβδομάδας και όταν ξαπλώνω για ύπνο και γυρνάω στο πλάι νιώθω ένα τράβηγμα,είναι φυσιολογικό αυτό?Το ειχες κ εσυ;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marialena123 είπε:

Καλημερα renez θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:

Βρισκομαι πρώτη ημέρα της 6ης εβδομάδας και όταν ξαπλώνω για ύπνο και γυρνάω στο πλάι νιώθω ένα τράβηγμα,είναι φυσιολογικό αυτό?Το ειχες κ εσυ;

Ναι αγάπη μου,θα έχεις αρκετά τραβηγματακια χαμηλά στη κοιλίτσα κ στα πλάγια..κάποιες έχουν κ πίσω από τον αφαλό μια ενοχληση..εγώ μέχρι κ τον 4ο μήνα(15η εβδομάδα) περίπου είχα κ πόνους περιόδου συχνά αλλά ήταν επειδή μεγάλωνε η μήτρα :)

Από άλλα συμπτώματα είσαι οκ ή έχεις κάποια ναυτία κτλ?

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ναι αγάπη μου,θα έχεις αρκετά τραβηγματακια χαμηλά στη κοιλίτσα κ στα πλάγια..κάποιες έχουν κ πίσω από τον αφαλό μια ενοχληση..εγώ μέχρι κ τον 4ο μήνα(15η εβδομάδα) περίπου είχα κ πόνους περιόδου συχνά αλλά ήταν επειδή μεγάλωνε η μήτρα :)

Από άλλα συμπτώματα είσαι οκ ή έχεις κάποια ναυτία κτλ?

Σε ευχαριστώ πολύ!Οχι πάλι καλά δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα μόνο π με ενοχλούν οι μυρωδιές.Να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο ήρθα σήμερα για 2 ωριτσα στην θάλασσα,φυσικά δεν βούτηξα (δεν έκαιγε ο ήλιος).Επειδη δεν έχω παι ακόμη στην γυναικολόγο έχω πολλές απορίες...αύριο θα κάνω την 3ρη χοριακη

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena123 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!Οχι πάλι καλά δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα μόνο π με ενοχλούν οι μυρωδιές.Να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο ήρθα σήμερα για 2 ωριτσα στην θάλασσα,φυσικά δεν βούτηξα (δεν έκαιγε ο ήλιος).Επειδη δεν έχω παι ακόμη στην γυναικολόγο έχω πολλές απορίες...αύριο θα κάνω την 3ρη χοριακη

Γιατί κορίτσι μου κ 3η χοριακη????

Να πηγαίνεις θάλασσα κ αν θες να βουτήξεις μπορείς κανονικά αρκεί να είναι καθαρά τα νερά κ όχι πολύ κρύο το νερό γτ προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα το πολύ κρύο..στον ήλιο μη κάθεσαι πολύ ,όχι ότι είναι επικίνδυνο μόνο για το νινι αλλά κ για εσένα γενικά κ να φοράς φουλ αντιηλιακο ειδικά στο προσωπάκι γτ στην εγκυμοσύνη είμαστε επηρεπεις στις παναδες να ξέρεις κ δε το θελουμεεεε,!!

Ότι μπορώ κ ξέρω εννοείται να σε βοηθησω,χωρίς να αναιρεί ότι θα ρωτήσεις κ τον γιατρό σου όταν πας. Αν θες στέλνε μου και μήνυμα αν είναι κάποια ποιο προσωπική σου ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...