Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Επιπονος θηλασμός!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα τη βοήθεια σας. Γέννησα στις 8 του μήνα και άρχισα κανονικά να θηλάζω με πονούσε λίγο κάποιες φορές περισσότερο η θηλή αλλά προσπαθούσα του έδωσα δύο μέρες το πρώτογαλα κανονικά αλλά σήμερα τα ξημερώματα άρχισα να έχω κανονικό γάλα το στήθος μου μεγάλωσε πολύ το ίδιο και οι θηλες έβαλα το μωρό να θηλάσει με βοήθεια μαιας (3 διαφορετικές κάθε φορά) και το μωρό δεν μπορεί να πιάσει βαθιά το στήθος γιατί η θήκη είναι μεγάλη και τραβάει το στόμα του με αποτέλεσμα να πιπιλαει δυνατά τη θηλή όπως καταλαβαινεται μου τις πλήγωσε για τα καλά σήμερα το πρωί ΥΠΈΦΕΡΑ  από τον πόνο και ούτε να τις ακουμπήσει δεν μπορούσα είχα απελπιστεί πάρα πολύ μόνο τα κλάματα δεν έβαλα το είδε και η μαία πως έχω πρόβλημα και ξεκίνησα να βγάζω και να του δίνω με το Θήλαστρο και μπιμπερό και πίνει μια χαρά αλλά σε λίγες μέρες θέλω να ξανά προσπαθήσω να το βάλω στο στήθος μήπως καταφέρω κάτι. Είχε καμία σας παρόμοια δυσκολία έκανε κάτι με το οποίο να είδε αποτέλεσμα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Brigitt είπε:

Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα τη βοήθεια σας. Γέννησα στις 8 του μήνα και άρχισα κανονικά να θηλάζω με πονούσε λίγο κάποιες φορές περισσότερο η θηλή αλλά προσπαθούσα του έδωσα δύο μέρες το πρώτογαλα κανονικά αλλά σήμερα τα ξημερώματα άρχισα να έχω κανονικό γάλα το στήθος μου μεγάλωσε πολύ το ίδιο και οι θηλες έβαλα το μωρό να θηλάσει με βοήθεια μαιας (3 διαφορετικές κάθε φορά) και το μωρό δεν μπορεί να πιάσει βαθιά το στήθος γιατί η θήκη είναι μεγάλη και τραβάει το στόμα του με αποτέλεσμα να πιπιλαει δυνατά τη θηλή όπως καταλαβαινεται μου τις πλήγωσε για τα καλά σήμερα το πρωί ΥΠΈΦΕΡΑ  από τον πόνο και ούτε να τις ακουμπήσει δεν μπορούσα είχα απελπιστεί πάρα πολύ μόνο τα κλάματα δεν έβαλα το είδε και η μαία πως έχω πρόβλημα και ξεκίνησα να βγάζω και να του δίνω με το Θήλαστρο και μπιμπερό και πίνει μια χαρά αλλά σε λίγες μέρες θέλω να ξανά προσπαθήσω να το βάλω στο στήθος μήπως καταφέρω κάτι. Είχε καμία σας παρόμοια δυσκολία έκανε κάτι με το οποίο να είδε αποτέλεσμα? 

Καλησπέρα, να σου ζήσει το μωράκι σας....Και εγώ με θήλαστρο το βγάζω εδώ και 40 μέρες που έχω γεννήσει γιατί η μικρή ήταν στη μενν οπότε έπρεπε να το βγάζω και να της το πηγαίνω...Είναι ψυχοφθόρο αυτό που περνάς, σε καταλαβαίνω...Δεν ξέρω μήπως δοκίμαζες με ψευδοθηλες τώρα που είναι πληγωμενες...να κάνεις όσο μπορείς υπομονή,  το γάλα μας είναι πολύτιμο!!!Εγώ με το θήλαστρο έχω βαρεθεί τώρα.. μακάρι να είχε πιάσει η μικρή,  θα είχα ξεμπερδέψει με αποστειρωσεις κτλ..Δεν θα σκεφτόμουν να πάω βόλτα με το μωρό και ότι δεν θα μπορώ να πάρω το γάλα μαζί μου...τωρα και που την βάζω παίζει και βαριέται,  θέλει το μπουκαλάκι της...βάλε και κρέμα στις θηλές..Εγώ είχα πάρει την purelan της medela..Και αν μπορείς πίεσε λίγο να βγάλει γάλα και βάλε εκεί που έχει πληγωθεί η θηλή..

  • Ευχαριστώ 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...θηλασα Κ τα δύο μου παιδιά,κ στα δύο πονούσα περίπου ένα μήνα μέχρι να βρει το κάθε παιδί τον τρόπο να θηλάζει σωστά κ φυσικά να προσαρμοστούν κ οι θηλές...κανε υπομονή και όλα θα πάνε καλά!εγώ πονούσα τόσο που δαγκωνομουν να μην ουρλιάξω κάποιες φορές...Τώρα Που ξεκίνησε να κάνει κ λίγο ζέστη,άφηνε το στήθος χωρίς να το ακουμπάνε ρούχα να αεριζεται...Κ βάζε κ από το γάλα σου επάνω για να βοηθηθείς..να σου ζήσει...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου σε καταλαβαίνω γιατί κ μένα δεν έπιανε σωστά στις αρχές κ έκλαιγα από τον πόνο.με ψευδοθηλες σωθηκα κ με σύμβουλο θηλασμού.το μωράκι σου πρέπει να πιάνει κ την θηλεα άλω για να μην σε πληγώνει.μεχρι να περάσουν οι πληγές αν δεν αντέχεις,χρησιμοποίησε ψευδοθηλες (το νούμερο που χρειάζεσαι) ,βάλε γαλατάκι ή purelan που σου είπαν κ οι κοπέλες κ μετά με την κατάλληλη καθοδήγηση,ξαναδοκιμασε να δώσεις στήθος.κι εγώ έδινα κ με θηλαστρο κ είναι αρκετά κουραστικό κ μετά μαθαίνει μόνο μπιμπερο κ θα ζοριστεις περισσότερο.δοκιμασε κάποια άλλη στάση θηλασμού που μπορεί να επιτρέπει στο μωρό να πιάνει πιο σωστά την θηλή.εμενα με βόλευε πολύ η στάση ράγκμπι.δηλαδη να έχεις το μωράκι σου με το ένα χέρι κάθετα στο σώμα σου κάτω από την μασχάλη,σαν να κρατάς μια μπάλα ράγκμπι κ με το άλλο χέρι να κρατάς το στήθος κ να προσφέρεις την θηλή σου.δεν ξέρω αν το περιγράφω καλά.υπαρχουν σίγουρα βιντεάκια με στάσεις θηλασμού κ σίγουρα οι μαίες θα γνωρίζουν.λογη υπομονή κ θα τα καταφέρεις κοπέλα μου! Να σου ζήσει το μπεμπακι σου! Κ χρόνια μας πολλά!:x

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ πριν λίγο έβγαλα πρώτα γάλα από το λιγότερο πληγωμένο στήθος να αποσυμφόρηθει και μετά του το εδωσα να το θηλάσει ευτυχώς το έπιασε καλά και δεν πονεσα κάθεται και πολύ ώρα και πιπιλιζει μάλλον θα το κάνω ανάμεικτα στήθος και Θήλαστρο για να τα βγάλω πέρα στην αρχή!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ πριν λίγο έβγαλα πρώτα γάλα από το λιγότερο πληγωμένο στήθος να αποσυμφόρηθει και μετά του το εδωσα να το θηλάσει ευτυχώς το έπιασε καλά και δεν πονεσα κάθεται και πολύ ώρα και πιπιλιζει μάλλον θα το κάνω ανάμεικτα στήθος και Θήλαστρο για να τα βγάλω πέρα στην αρχή!! 

Τα κοριτσια σου έδωσαν μια χαρα συμβουλες

Μέχρι να κλείσουν οι πληγές καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο, αλλά γενικά θελει λιγο προσοχή το θηλαστρο, να είναι νοσοκομειακο ιδανικά, κ με το μπιμπερο ότι πινει με διαφορετικό τρόπο από ότι στο στηθος, να μην μπερδεύεται το μωρο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!γεννησα πριν 3 μερες και ο μπεμπης στην αρχη επιασε το ενα στηθος ενω το αλλο με τιποτα!!τωρα π ειναι η 3η μερα πρηστηκε το στηθος κ εχω αρχισει κ αγχωνομαι...τι πρεπει να κανω;;


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

γεια σας κοριτσια!!γεννησα πριν 3 μερες και ο μπεμπης στην αρχη επιασε το ενα στηθος ενω το αλλο με τιποτα!!τωρα π ειναι η 3η μερα πρηστηκε το στηθος κ εχω αρχισει κ αγχωνομαι...τι πρεπει να κανω;;

Πολλά μωρά έχουν προτίμηση (κατά διαστήματα) στο ένα στήθος (κ εμένα ο δικός μου -2χρονων-προτιμαει το δεξί κ ειδικά στον ύπνο)...προσπάθησε να τον βάζεις κ από το άλλο...ξέρω βέβαια κοπέλα που θηλαζε μόνο από το ένα το νήπιο της...Αλλά εσένα είναι πάρα πολύ μικρό ακόμα για να του καταργήσεις το ένα στήθος...είναι πολύ μικρός ακόμα,θα βρείτε σιγά σιγά τα πατήματα σας!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

γεια σας κοριτσια!!γεννησα πριν 3 μερες και ο μπεμπης στην αρχη επιασε το ενα στηθος ενω το αλλο με τιποτα!!τωρα π ειναι η 3η μερα πρηστηκε το στηθος κ εχω αρχισει κ αγχωνομαι...τι πρεπει να κανω;;

Σίγουρα να το βγάζεις το γάλα από το στήθος έστω με το Θήλαστρο για να αποσυμφόρηθει γιατί και εγώ που έχω ένα πληγωμένο στήθος και δεν του το δίνω μέχρι να θρέψει το βγάζω γιατί πετρωνει διαφορετικά και μπορεί να πάθεις μαστίτιδα, δύσκολο πράγμα ο θηλασμός τελικά θα τα καταφέρουμε όμως που θα πάει!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, dinaki23 είπε:

γεια σας κοριτσια!!γεννησα πριν 3 μερες και ο μπεμπης στην αρχη επιασε το ενα στηθος ενω το αλλο με τιποτα!!τωρα π ειναι η 3η μερα πρηστηκε το στηθος κ εχω αρχισει κ αγχωνομαι...τι πρεπει να κανω;;

Να του κάνεις μασάζ με πράσινο σαπούνι..εμένα αυτό με βοήθησε..να κάνεις από πάνω προς τα κάτω και να πιάνεις το στήθος στα πλαϊνά κοντά στη μασχάλη να δεις αν έχει σαν πετρουλες μέσα,  είναι γάλα που πρέπει να βγει.

  • Ευχαριστώ 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν κ τα κοριτσια πρεπει μα βγαλεις γαλα, οι ζεστες κομπρεσες πριν βοηθανε, κ κρυες μετα

Ειναι πολυ νωρις, πιστευω θα βρειτε τροπο να πιασει κ τα δυο, δοκιμασε διαφορετικες στασεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου υπομονή!είμαι μαία το παθαίνουν πολλές γυναίκες αυτό είναι πολύ συχνό!βάλε μία αλοιφούλα  purelan ή σπαθόλαδο να αρχίζει να μαλακώνει η θηλή! και έχε λίγο το στήθος έξω για λίγο να δροσίζεται! είναι αρχή ακόμη  θα φύγει αυτό το πρόβλημα με το καιρό να ξέρεις!το ζήτημά είναι ότι με το θήλαστρο είναι λίγο δύσκολο γιατί κι αυτό θα σου τις ερεθίσει τις θηλές θα πληγωθούν κι άλλο.δοκίμασε να βάλεις το μωρό με ψευδοθηλές σιλικόνης είναι μία λύση δε πονάει τόσο και σου κάνει δουλίτσα με τις θηλές. ίσως με το καιρό τις διαμορφώσει και να μή χρειάζονται ούτε αυτές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...