Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Καντι said:

Σε ποια χώρα εισαι; Εχεις δικο σου γιατρο; Ή πας στο εθνικό σύστημα υγείας; Ή μηπως πληρώνεις ιδιωτική ασφάλεια που σε καλύπτει σε ιδιωτική κλινικη;

 Γιατι αυτο που διαβάζεις ειναι η μισή αλήθεια, η αλλη μισή ειναι οτι θα μπορούσαμε ολες μας να πηγαίνουμε στα δημόσια μαιευτήρια και να μας εξετάζουν εντελώς δωρεάν και να γεννήσουμε εντελώς δωρεάν. Εναλλακτική υπάρχει.

Ειμαι Γερμανία έχω δημόσια ασφάλεια η οποία με καλύπτει σε νοσοκομεία γιατρούς κτλ όπως και στο εξωτερικό.. Ειχα πάει ταξίδι και βρέθηκα στο νοσοκομείο πληρώσω φάρμακα νοσηλεία κτλ και όταν επέστρεψα τα πήρα πίσω όλα από την ασφάλεια μου. 

Έχω γιατρό αλλά εδώ όπως και να έχει δε σε ξεγενναει αυτός διαλέγεις που θες να γεννήσεις και κάνεις τα χαρτιά σου μέσω ασφάλειάς και δεν πληρώνεις κάτι. Όπως είπα θα πληρώσω το δωμάτιο και αυτό γιατί θέλω μονόκλινο πχ τα δίκλινα η τρίκλινα δεν τα πληρώνω.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Νινι2019 είπε:

Ειμαι Γερμανία έχω δημόσια ασφάλεια η οποία με καλύπτει σε νοσοκομεία γιατρούς κτλ όπως και στο εξωτερικό.. Ειχα πάει ταξίδι και βρέθηκα στο νοσοκομείο πληρώσω φάρμακα νοσηλεία κτλ και όταν επέστρεψα τα πήρα πίσω όλα από την ασφάλεια μου. 

Έχω γιατρό αλλά εδώ όπως και να έχει δε σε ξεγενναει αυτός διαλέγεις που θες να γεννήσεις και κάνεις τα χαρτιά σου μέσω ασφάλειάς και δεν πληρώνεις κάτι. Όπως είπα θα πληρώσω το δωμάτιο και αυτό γιατί θέλω μονόκλινο πχ τα δίκλινα η τρίκλινα δεν τα πληρώνω.. 

Και να ηξερες ποσες κρατησεις μας κανουν με αντικρυσμα 0!Μια κουλουρα!!!!Διαλυμενο συστημα υγειας,οχι με ευθυνη των γιατρων και νοσηλευτων αλλά των κυβερνησεων!

Και επισης,κεντρα εξωσωματικης που δεν ελεγχονται απο κανενα!!Ο καθενας οτι θελει κανει,οτι θελει δηλωνει,όσα θελει ζητάει!!!

Just now, Nephelie είπε:

Την εναλλακτικη λεω κοπελα μου,γιατί επιτιθεσαι;

Επειδη τωρα μιλαμε σε προσωπικο επιπεδο,για να καταλαβει η κοπελα τη διαφορα.Για ποιο λογο δεν πηγες σε δημοσιο να κανεις εξωσωματικη?


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie said:

Και στην ελλαδα αν θες δε πληρωνεις.πολλες γυναικες πανε σε δημοσιο για εξωσωματικη..

Όπως είπα ότι διαβάζω από σας κορίτσια απλά στην Ελλάδα έχω καταλάβει ότι το δημόσιο δεν ιεναι και η πρώτη επιλογή.. Εδώ ομως δεν έχει να κάνει δημόσιο ή ιδιωτικό δεν πληρώνω τπτ.. Γιατί η ιδιωτική κλινική και γιατρός θα πληρωθεί από τη α ασφαλεια μου. 

Κάθε μήνα από το μισθό του καθένα εδώ ανάλογα τη βαθμίδα φορολογισης  που έχει αν πχ είναι παντρεμένος ελεύθερος αν έχει παιδιά αφαιρειται ένα ποσό περίπου 1000 ευρώ για ασφάλιση εφορία κτλ.. Οπότε ουσιαστικά έχω πληρώσει και πληρώνω μηνιαίος την περίθαλψη μου χωρίς όριο.. Να φανταστείτε μέχρι και σε ποδολογο είχα πάει γιατί δε αθ πλήρωνα κάτι έξτρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

Σε ποια χώρα εισαι; Εχεις δικο σου γιατρο; Ή πας στο εθνικό σύστημα υγείας; Ή μηπως πληρώνεις ιδιωτική ασφάλεια που σε καλύπτει σε ιδιωτική κλινικη;

 Γιατι αυτο που διαβάζεις ειναι η μισή αλήθεια, η αλλη μισή ειναι οτι θα μπορούσαμε ολες μας να πηγαίνουμε στα δημόσια μαιευτήρια και να μας εξετάζουν εντελώς δωρεάν και να γεννήσουμε εντελώς δωρεάν. Εναλλακτική υπάρχει.

Για την οποια εναλλακτική ειχες τη χειροτερη εμπειρία.

Just now, Νινι2019 είπε:

Όπως είπα ότι διαβάζω από σας κορίτσια απλά στην Ελλάδα έχω καταλάβει ότι το δημόσιο δεν ιεναι και η πρώτη επιλογή.. Εδώ ομως δεν έχει να κάνει δημόσιο ή ιδιωτικό δεν πληρώνω τπτ.. Γιατί η ιδιωτική κλινική και γιατρός θα πληρωθεί από τη α ασφαλεια μου. 

Κάθε μήνα από το μισθό του καθένα εδώ ανάλογα τη βαθμίδα φορολογισης  που έχει αν πχ είναι παντρεμένος ελεύθερος αν έχει παιδιά αφαιρειται ένα ποσό περίπου 1000 ευρώ για ασφάλιση εφορία κτλ.. Οπότε ουσιαστικά έχω πληρώσει και πληρώνω μηνιαίος την περίθαλψη μου χωρίς όριο.. Να φανταστείτε μέχρι και σε ποδολογο είχα πάει γιατί δε αθ πλήρωνα κάτι έξτρα..

Κι εδω πληρωνουμε αρκετα χρηματα,το 1 τριτο και παραπανω του πενιχρού μισθου μας και δεν εχουμε τιποτα!Μα τίποτα όμως!!!Εκτος απο ιδιωτες γιατρους που το εκμεταλλευονται,στην πλειοψηφια τους.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Καντι @Nephelie Κορίτσια ανοίγουμε μεγάλη συζήτηση και δε νομίζω να βγάλει και κάπου. Ναι, οκ, γίνονται εξωσωματικές σε δημόσια νοσοκομεία, αφού φυσικά σε ταράξουν στα χάπια για να ρυθμίσουν τον κύκλο σου μαζί με άλλες 20 κοπέλες, για να τις τακτοποιήσουν όλες μαζί μία και καλή. Κι αν πέσει σουκου, άστο. Η κολλητή μου έκανε πρώτη προσπάθεια σε δημόσιο. Φυσικά κατέληξε να νοσηλεύεται σε νοσοκομείο λόγω υπερδιέγερσης μιας που της δώσανε δοσολογία ελέφαντα. Όσο για την παρακολούθηση σε δημόσιο νοσοκομείο, ναι οκ, πάλι είναι δωρεάν, να πηγαίνεις μια στο τόσο και να σου κάνουν έναν υπέρηχο. Ζω επαρχία. Μια φορά χρειάστηκε να πάω στο νοσοκομείο νύχτα το '12 γιατί είχα κάτι καφέ και η μάνα μου με κατατρόμαξε. Με εξέτασαν, δεν είχα κάτι, όμως επειδή δεν είχαν απολυμανει το μηχάνημα (ναι, καλά διαβάσατε) κόλλησα σταφυλόκοκκο, κολπίτιδα και οξεία δερματίτιδα, όλα αυτά εκεί κάτω. Πήγα μετά από δυο μέρες, υποβασταζόμενη μιας και δε μπορούσα να περπατήσω, η κοπέλα τρόμαξε με αυτό που αντίκρυσε και φώναξε τον διευθυντή γυναικολογικής ο οποίος έπαθε σοκ. Ήταν δύο εφιαλτική μήνες, δε θέλω να τους θυμάμαι, το νερό που έριχνα επάνω μου ήταν σαν οξύ, οπότε μη μου μιλάτε για τα δημόσια νοσοκομεία. Οκ, εσείς μπορεί να έχετε επιλογές αλλά το δημόσιο σύστημα υγείας, ειδικά στην επαρχία, είναι στη πλειοψηφία του εντελώς απαρχαιωμένο, για να μη πω επικίνδυνο.

  • Μου αρέσει 3

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Balloo είπε:

Κορίτσια ανοίγουμε μεγάλη συζήτηση και δε νομίζω να βγάλει και κάπου. Ναι, οκ, γίνονται εξωσωματικές σε δημόσια νοσοκομεία, αφού φυσικά σε ταράξουν στα χάπια για να ρυθμίσουν τον κύκλο σου μαζί με άλλες 20 κοπέλες, για να τις τακτοποιήσουν όλες μαζί μία και καλή. Κι αν πέσει σουκου, άστο. Η κολλητή μου έκανε πρώτη προσπάθεια σε δημόσιο. Φυσικά κατέληξε να νοσηλεύεται σε νοσοκομείο λόγω υπερδιέγερσης μιας που της δώσανε δοσολογία ελέφαντα. Όσο για την παρακολούθηση σε δημόσιο νοσοκομείο, ναι οκ, πάλι είναι δωρεάν, να πηγαίνεις μια στο τόσο και να σου κάνουν έναν υπέρηχο. Ζω επαρχία. Μια φορά χρειάστηκε να πάω στο νοσοκομείο νύχτα το '12 γιατί είχα κάτι καφέ και η μάνα μου με κατατρόμαξε. Με εξέτασαν, δεν είχα κάτι, όμως επειδή δεν είχαν απολυμανει το μηχάνημα (ναι, καλά διαβάσατε) κόλλησα σταφυλόκοκκο, κολπίτιδα και οξεία δερματίτιδα, όλα αυτά εκεί κάτω. Πήγα μετά από δυο μέρες, υποβασταζόμενη μιας και δε μπορούσα να περπατήσω, η κοπέλα τρόμαξε με αυτό που αντίκρυσε και φώναξε τον διευθυντή γυναικολογικής ο οποίος έπαθε σοκ. Ήταν δύο εφιαλτική μήνες, δε θέλω να τους θυμάμαι, το νερό που έριχνα επάνω μου ήταν σαν οξύ, οπότε μη μου μιλάτε για τα δημόσια νοσοκομεία. Οκ, εσείς μπορεί να έχετε επιλογές αλλά το δημόσιο σύστημα υγείας δε βρίσκεται μόνο στη πρωτεύουσα και στη Θεσσαλονίκη.

Κοριτσι πλάκα κανεις?Σιγουρα επαρχια ειναι χειρότερα,αλλά μη φανταστεις οτι Αθήνα εχει μεγαλη διαφορά.Οπως τα περιεγραψες ειναι κι εδω,μεσες ακρες,πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

Ειμαι Γερμανία έχω δημόσια ασφάλεια η οποία με καλύπτει σε νοσοκομεία γιατρούς κτλ όπως και στο εξωτερικό.. Ειχα πάει ταξίδι και βρέθηκα στο νοσοκομείο πληρώσω φάρμακα νοσηλεία κτλ και όταν επέστρεψα τα πήρα πίσω όλα από την ασφάλεια μου. 

Έχω γιατρό αλλά εδώ όπως και να έχει δε σε ξεγενναει αυτός διαλέγεις που θες να γεννήσεις και κάνεις τα χαρτιά σου μέσω ασφάλειάς και δεν πληρώνεις κάτι. Όπως είπα θα πληρώσω το δωμάτιο και αυτό γιατί θέλω μονόκλινο πχ τα δίκλινα η τρίκλινα δεν τα πληρώνω.. 

Μπαίνω σφήνα στη συζήτηση... και εδώ Ελλάδα οι ασφαλισμένες μπορούν να γεννήσουν στο δημόσιο νοσοκομείο και να μην πληρώσουν. Αλλά δεν το κάνουμε όλες. Είναι και λίγο θέμα πώς έχουμε συνηθίσει. Στο εξωτερικό επειδή δεν υπάρχει το κομμάτι το ιδιωτικό και καλύπτονται οι επίτοκες από τα δημόσια νοσοκομεία, ακόμα και να υπήρχε ιδιωτικό μαιευτήριο δεν θα το επέλεγαν πολλές. Ξέρω όμως ότι πχ δεν έχετε τόσες συχνές επισκέψεις για έλεγχο ή για υπερήχους. Επίσης, στην Αγγλία συγκεκριμένα, οι επίτοκες δεν επικοινωνούν και δεν ελέγχονται από μαιευτήρα αλλά από μαία. Είναι διαφορετική η κουλτούρα. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Μπαίνω σφήνα στη συζήτηση... και εδώ Ελλάδα οι ασφαλισμένες μπορούν να γεννήσουν στο δημόσιο νοσοκομείο και να μην πληρώσουν. Αλλά δεν το κάνουμε όλες. Είναι και λίγο θέμα πώς έχουμε συνηθίσει. Στο εξωτερικό επειδή δεν υπάρχει το κομμάτι το ιδιωτικό και καλύπτονται οι επίτοκες από τα δημόσια νοσοκομεία, ακόμα και να υπήρχε ιδιωτικό μαιευτήριο δεν θα το επέλεγαν πολλές. Ξέρω όμως ότι πχ δεν έχετε τόσες συχνές επισκέψεις για έλεγχο ή για υπερήχους. Επίσης, στην Αγγλία συγκεκριμένα, οι επίτοκες δεν επικοινωνούν και δεν ελέγχονται από μαιευτήρα αλλά από μαία. Είναι διαφορετική η κουλτούρα. 

Κοριτσι,ο λογος που δε νιώθουμε ανετα να γεννησουμε σε δημοσιο ειναι κοινο μυστικο.Δεν εμπιστευόμαστε το σύστημα υγειας και δικαιως.Ειναι παρατημένο,υποστελεχωμενο,διαλυμενο πολλα χρόνια τωρα,με πολιτικες ευθυνες.Εχει ορισμενους εξαιρετικους γιατρους αλλα ολα τ αλλα καταρρεουν και αυτοι ειναι ηρωες.Στα πολιτισμενα ευρωπαικα κρατη υπαρχει ΠΡΟΝΟΙΑ,άγνωστος όρος στην Ελλάδα.

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Balloo είπε:

 

@Joka παρόλα αυτά όμως εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, γειτονικής πόλης.. Και δε μας περισσεύουν τα χιλιάρικα και δε νιώθω καμία ασφάλεια να γεννήσω σε ιδιωτική κλινική.. 

  • Μου αρέσει 1

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n said:

Μπαίνω σφήνα στη συζήτηση... και εδώ Ελλάδα οι ασφαλισμένες μπορούν να γεννήσουν στο δημόσιο νοσοκομείο και να μην πληρώσουν. Αλλά δεν το κάνουμε όλες. Είναι και λίγο θέμα πώς έχουμε συνηθίσει. Στο εξωτερικό επειδή δεν υπάρχει το κομμάτι το ιδιωτικό και καλύπτονται οι επίτοκες από τα δημόσια νοσοκομεία, ακόμα και να υπήρχε ιδιωτικό μαιευτήριο δεν θα το επέλεγαν πολλές. Ξέρω όμως ότι πχ δεν έχετε τόσες συχνές επισκέψεις για έλεγχο ή για υπερήχους. Επίσης, στην Αγγλία συγκεκριμένα, οι επίτοκες δεν επικοινωνούν και δεν ελέγχονται από μαιευτήρα αλλά από μαία. Είναι διαφορετική η κουλτούρα. 

Δεν ξέρω τι γίνεται πέρα από γεμρναια σοτ θέμα εγκυμοσύνης είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη οπότε μπορώ αν μιλήσω για το πως είναι τα πράματα εδώ είμαι στη 10η εβδομάδα και έχω κάνει 3 επισκέψεις υπέρηχους ήδη και τώρα έχω σε 3 βδομάδες πάλι την αυχενική και μετά ανά 3 εβδομάδες επίσκεψη και τον τελευταίο μήνα κάθε βδομάδα.. Επίσης έχω μαία η οποία θα με αναλάβει από την γέννα και μετά 10 επισκέψεις κατοικον και 5 τηλεφωνικές.. Επίσης από τη α σφαλεια καλυμμένα.. Εγώ και μόνο που Πρπςει στην Ελλάδα να πληρώσεις και τη γέννα όντας ασφαλισμένη το θεωρώ τραγικό 

Αυτό επειδη είχα μέρες να μπω τα είδα μαζεμένα γιαυτό και το απανοτο σοκ!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

Ειμαι Γερμανία έχω δημόσια ασφάλεια η οποία με καλύπτει σε νοσοκομεία γιατρούς κτλ όπως και στο εξωτερικό.. Ειχα πάει ταξίδι και βρέθηκα στο νοσοκομείο πληρώσω φάρμακα νοσηλεία κτλ και όταν επέστρεψα τα πήρα πίσω όλα από την ασφάλεια μου. 

Έχω γιατρό αλλά εδώ όπως και να έχει δε σε ξεγενναει αυτός διαλέγεις που θες να γεννήσεις και κάνεις τα χαρτιά σου μέσω ασφάλειάς και δεν πληρώνεις κάτι. Όπως είπα θα πληρώσω το δωμάτιο και αυτό γιατί θέλω μονόκλινο πχ τα δίκλινα η τρίκλινα δεν τα πληρώνω.. 

Άρα τα δημόσια νοσοκομεία της  Γερμανίας συγκρίνονται με τα ιδιωτικά τους? Ή δεν υπάρχουν ιδιωτικά? Προφανώς ειναι σε καλύτερη κατάσταση το σύστημα της υγείας στην Γερμανία! Αυτο φάνηκε και με τις μονάδες της μεθ ανα ασθενή με κοροναιο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Balloo said:

Κορίτσια ανοίγουμε μεγάλη συζήτηση και δε νομίζω να βγάλει και κάπου. Ναι, οκ, γίνονται εξωσωματικές σε δημόσια νοσοκομεία, αφού φυσικά σε ταράξουν στα χάπια για να ρυθμίσουν τον κύκλο σου μαζί με άλλες 20 κοπέλες, για να τις τακτοποιήσουν όλες μαζί μία και καλή. Κι αν πέσει σουκου, άστο. Η κολλητή μου έκανε πρώτη προσπάθεια σε δημόσιο. Φυσικά κατέληξε να νοσηλεύεται σε νοσοκομείο λόγω υπερδιέγερσης μιας που της δώσανε δοσολογία ελέφαντα. Όσο για την παρακολούθηση σε δημόσιο νοσοκομείο, ναι οκ, πάλι είναι δωρεάν, να πηγαίνεις μια στο τόσο και να σου κάνουν έναν υπέρηχο. Ζω επαρχία. Μια φορά χρειάστηκε να πάω στο νοσοκομείο νύχτα το '12 γιατί είχα κάτι καφέ και η μάνα μου με κατατρόμαξε. Με εξέτασαν, δεν είχα κάτι, όμως επειδή δεν είχαν απολυμανει το μηχάνημα (ναι, καλά διαβάσατε) κόλλησα σταφυλόκοκκο, κολπίτιδα και οξεία δερματίτιδα, όλα αυτά εκεί κάτω. Πήγα μετά από δυο μέρες, υποβασταζόμενη μιας και δε μπορούσα να περπατήσω, η κοπέλα τρόμαξε με αυτό που αντίκρυσε και φώναξε τον διευθυντή γυναικολογικής ο οποίος έπαθε σοκ. Ήταν δύο εφιαλτική μήνες, δε θέλω να τους θυμάμαι, το νερό που έριχνα επάνω μου ήταν σαν οξύ, οπότε μη μου μιλάτε για τα δημόσια νοσοκομεία. Οκ, εσείς μπορεί να έχετε επιλογές αλλά το δημόσιο σύστημα υγείας δε βρίσκεται μόνο στη πρωτεύουσα και στη Θεσσαλονίκη.

Σοκ!!! Απανωτα είναι σήμερα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...