Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Ele@n said:

Να ας πούμε μία διαφορά. Εγώ μέχρι τη 10η εβδομάδα είχα κάνει ήδη 5 υπερήχους. Στον 9ο με έβλεπε κάθε 4 μέρες χωρίς να λογαριάζει αν είναι αργία ή ΣΚ. Στο ενδιάμεσο πήγαινα και εγώ κάθε 3 εβδομάδες. Και ξαναλέω χωρίς να πληρώσω ούτε ένα ευρώ επίσκεψη. Πλήρωνα μόνο κάθε μήνα μία συνταγογράφηση. Αλλά είχα το κινητό του και του έστελνα μήνυμα όταν είχα ανάγκη. Δεν περίμενα το ραντεβού. Η διαφορά μας είναι ότι εδώ τη μαία την πληρώνεις αδρά αν θες. Εγώ χρησιμοποίησα αυτές που ήταν στη βάρδια και ήταν μια χαρά. Μα, και ασφαλισμένη και ανασφάλιστη αν δεν θες δεν χρειάζεται να πληρώσεις. Πας στο νοσοκομείο και κάνεις τη δουλειά σου...

Εγώ εμαθαβτην εγκυμοσύνη στην 6η εβδομαδα εκ των πραγμάτων δεν γινόταν να κάνω παραπάνω αν το είχα μάθει στην 4η 5η μπορεί να είχα κάνει δεν το ξέρω οπότε μη σου πω ακι ψέματα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Joka είπε:

Σιγουρα,το μεγαλο παρτυ γινεται στην Αθηνα!Κι επειδη εγω τολμησα κι εκανα εξωσωματικη σε δημοσιο,οπως και η Καντι δεν ειχαμε καθόλου καλη εμπειρια,Σ-Κ δε δουλευουν καθολου ας πουμε..Δε χρειάζεται να πω άλλα..

Σκέψου ότι στην πόλη μου όσο υπήρχε τμήμα στο δημόσιο για εξωσωματική οι περισσότερες πήγαιναν εκεί. Το ιδιωτικό υπολειτουργούσε... Γι΄ αυτό σου λέω έχει να κάνει και με το σε ποιο δημόσιο απευθύνεσαι...

Just now, Joka είπε:

Ελαχιστες ακομα και σημερα πανε να γεννησουν με το γιατρο της εφημεριας σε δημόσιο κι αυτο γιατι φοβουνται!Να λεμε αληθειες.

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα φόβου...είναι θέμα καθαρά νοοτροπίας...να έχω κι εγώ τον γιατρό μου...

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

10 κλείνω σε ένα μήνα!!! Αυτό έλεγα στον άντρα μου πριν όντας σοκαρισμένη πως θα γεννουσα Ελλάδα! 

Να μην ρωτήσω για εργασία.. Εγώ πχ έχω βγει σε απαγόρευση εργασίας δούλευα σε νηπιαγωγείο και λόγω κορονοιου είμαι σπίτι περνοτνας ολόκληρο τον μισθό μέχρι και 8 βδομάδες μετά τον τοκετό και μετά θα βγω σε γονική άδεια. Όπου έχω έως 3 έτη.. Με τις ανάλογες αποδοχές εγώ θα πάρω 1 έτος με το 65 τα εκατό του μισθού μου. Όσο περισσότερο άδεια βάλεις αντίστοιχα κατέβαινει κια ο μισθός. 

Μιας και ειμαστε συναδερφοι να σε ενημερώσω επισης λόγω κοροναιου ειμαι σπίτι απο 10 Μαρτίου και θα ειμαι για εναν χρόνο μετα τον τοκετό με ολόκληρο τον μισθό.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Πραγματικά την χειρότερη ! Αφου γύρισα και ειπα στον άνδρα μου αν δεν εχουμε λεφτά μεχρι την γεννα θα πάω στο Έλενα οπως τόσες γυναίκες και μου ειπε εκεί μεσα δεν ξαναπατάμε.

 Αλλα  δεν θα θαυμάσω την Γερμανία που μας έφαγε τα κατοχικά δάνεια για να εχει νοσοκομεία. Μας πάτησαν απο κάτω και θα πρεπει να τους συναγωνιστούμε. Με τι φόντα;;;;

 Παντως κρεβάτια να γεννήσουν ολες οι γυναίκες δωρεάν υπάρχουν. Και οποία αναζητά πολυτελεια υπάρχει και αυτο απο ιδιωτικές πρωτοβουλίες.

Το οτι υπαρχουν κρεβατια να γεννησουν Καντι ειναι αστειο επιχειρημα.Να σου θυμισω οτι ειμαστε η μοναδικη χωρα με μονιμα ραντζα!!!Και τι σχεση εχουν με το σύστημα υγειας μας τα δάνεια?Οι πολιτικοι μας το διελυσαν,δε φταινε τα δανεια.Τα ιδια ισχυουν και για Αγγλια,Γαλλια κι αλλου δεν υπαρχουν δάνεια!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι said:

Μιας και ειμαστε συναδερφοι να σε ενημερώσω επισης λόγω κοροναιου ειμαι σπίτι απο 10 Μαρτίου και θα ειμαι για εναν χρόνο μετα τον τοκετό με ολόκληρο τον μισθό.

Να και κάτι καλό που ακούω! :)

Είσαι όμως σε δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Παντου ειναι σε καλυτερη κατασταση απ οτι εδω,στις αναπτυγμενες Ευρωπαικες χωρες.

Ε όχι! Στην Αγγλία δεν ειναι καλυτερα , στην Κύπρο δεν ειναι καλυτερα!

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Μιας και ειμαστε συναδερφοι να σε ενημερώσω επισης λόγω κοροναιου ειμαι σπίτι απο 10 Μαρτίου και θα ειμαι για εναν χρόνο μετα τον τοκετό με ολόκληρο τον μισθό.

Επειδη κι εγω συναδελφος ειμαι,θελεις να κανουμε μηπως και μισθολογικη συγκριση με Γερμανια?Αστο...Η παλι με οποιαδηποτε αναπτυγμενη Ευρωπαικη χώρα?Και σύγκριση παροχων υγειας ?Μεγαλη πικρα.Μονο προνομιουχοι δεν ειμαστε.Αντιθετως,τελευταίοι και σ αυτο.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Μιας και ειμαστε συναδερφοι να σε ενημερώσω επισης λόγω κοροναιου ειμαι σπίτι απο 10 Μαρτίου και θα ειμαι για εναν χρόνο μετα τον τοκετό με ολόκληρο τον μισθό.

Εγώ πάλι λόγω κορονοϊού (κι όχι μόνο) επειδή δουλεύω με ΑΜΕΑ (ιδιωτικός τομέας) , βγήκα σε αναρρωτική, δεν πληρώνομαι κι αν είμαι τυχερή και περάσω επιτροπή θα πάρω 280€ σε κανένα τρίμηνο.. Επίσης ο σύζυγος είναι δάσκαλος αναπληρωτής εδώ και 11 χρόνια και μόλις απολύθηκε μιας που έκλεισαν τα σχολεία. Εντάξει, δε θέλω να συζητήσω άλλο, μαύρισα με όλα αυτά. Καληνύχτα σας κορίτσια μου..

  • Λυπημένη/-ος 1

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Ε όχι! Στην Αγγλία δεν ειναι καλυτερα , στην Κύπρο δεν ειναι καλυτερα!

Ε ναι και στην Αγγλια σιγουρα ειναι.Εχω φιλες συναδελφους Αγγλικης Φιλολογιας που ζουν εκει χρόνια κ το γνωρίζω σιγουρα.Για να μην πουμε καθολου για χωρες οπως Σουηδια,Δανια κλπ οπου εκει ειναι άλλος κόσμος.Την Κυπρο την αφηνω απ εξω.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Το οτι υπαρχουν κρεβατια να γεννησουν Καντι ειναι αστειο επιχειρημα.Να σου θυμισω οτι ειμαστε η μοναδικη χωρα με μονιμα ραντζα!!!Και τι σχεση εχουν με το σύστημα υγειας μας τα δάνεια?Οι πολιτικοι μας το διελυσαν,δε φταινε τα δανεια.Τα ιδια ισχυουν και για Αγγλια,Γαλλια κι αλλου δεν υπαρχουν δάνεια!

Εχει σχέση γιατι στου κασίδη το κεφάλι μπορείς να κανεις πάρτυ! Αν εσενα σου χρωστάνε λεφτά που δεν τα πάρεις ποτε πίσω εσυ θα φταις για την οικονομική καταστροφή σου;

Just now, Νινι2019 είπε:

Να και κάτι καλό που ακούω! :)

Είσαι όμως σε δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο 

Σε δημόσιο σχολειο.

Just now, Joka είπε:

Επειδη κι εγω συναδελφος ειμαι,θελεις να κανουμε μηπως και μισθολογικη συγκριση με Γερμανια?Αστο...Η παλι με οποιαδηποτε αναπτυγμενη Ευρωπαικη χώρα?Και σύγκριση παροχων υγειας ?Μεγαλη πικρα.Μονο προνομιουχοι δεν ειμαστε.Αντιθετως,τελευταίοι και σ αυτο.

Αν ειναι να συγκρίνουμε τους μισθούς μας , να συγκρίνουμε και τι ενοίκιο δίνουμε εμεις εδώ και το ενοίκιο δίνουν εκεί. Να συγκρίνουμε και ποσο κοστίζει μια διαδρομή με ταξί και ποσο κοστίζει ενα εισητηριο μέτρο και τι πληρώνουν και αν για να πανε πανεπιστήμιο , ολα αυτα αναλογικά πανε. @Νινι2019 θες να μας απαντήσεις.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Καντι said:

Εχει σχέση γιατι στου κασίδη το κεφάλι μπορείς να κανεις πάρτυ! Αν εσενα σου χρωστάνε λεφτά που δεν τα πάρεις ποτε πίσω εσυ θα φταις για την οικονομική καταστροφή σου;

Σε δημόσιο σχολειο.

Το κατάλαβα γιατί από φίλες και συγγενείς στην Ελλάδα ξέρω πως δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα αυτή... Η ξαδέρφη μου γέννησε και μπορούσε νομίζω μέχρι 4 μήνες η 6 να έχει άδεια μετά ναι μεν μπορούσε να έχει άδεια χωρισ να χάσει τη δουλειά της αλλά άνευ αποδοχών... 

Εδώ δεν υπαρχει διαφορά ότι επάγγελμα και να κάνεις σε όποιο τομέα ισχύουν για όλους τα ίδια. Από καθαρίστρια μέχρι καθηγήτρια πανεπιστημίου δικαιουσαι ακριβώς τα ίδια. 3 έτη με αντίστοιχη μισθολόγια ανάλογα το διάστημα.. Και. Μέχρι να γίνει το παιδι 8 μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε στιγμή γονική άδεια έξτρα με το κατωτατο μισθολόγιο αντίστοιχα του επαγγέλματος σου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Ε ναι,στην Αγγλια σιγουρα ειναιΕχω φιλες συναδελφους  που ζουν εκει κ το γνωρίζω σιγουρα.Την Κυπρο την αφηνω απ εξω.

Εμενα το σύστημα υγείας της Αγγλίας με τους γιατρους με απογοητεύει , επισης επειδη εχω συγγενή που δουλεύει εκεί.

Just now, Balloo είπε:

Εγώ πάλι λόγω κορονοϊού (κι όχι μόνο) επειδή δουλεύω με ΑΜΕΑ (ιδιωτικός τομέας) , βγήκα σε αναρρωτική, δεν πληρώνομαι κι αν είμαι τυχερή και περάσω επιτροπή θα πάρω 280€ σε κανένα τρίμηνο..

Πολυ λυπάμαι αλλα για τον ιδιωτικό τομέα δεν θα ρίξουμε το φταίξιμο στο δημόσιο. Η επιχείρηση ειναι που χωλαίνει.

Just now, Νινι2019 είπε:

Το κατάλαβα γιατί από φίλες και συγγενείς στην Ελλάδα ξέρω πως δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα αυτή... Η ξαδέρφη μου γέννησε και μπορούσε νομίζω μέχρι 4 μήνες η 6 να έχει άδεια μετά ναι μεν μπορούσε να έχει άδεια χωρισ να χάσει τη δουλειά της αλλά άνευ αποδοχών... 

Εδώ δεν υπαρχει διαφορά ότι επάγγελμα και να κάνεις σε όποιο τομέα ισχύουν για όλους τα ίδια. Από καθαρίστρια μέχρι καθηγήτρια πανεπιστημίου δικαιουσαι ακριβώς τα ίδια. 3 έτη με αντίστοιχη μισθολόγια ανάλογα το διάστημα.. Και. Μέχρι να γίνει το παιδι 8 μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε στιγμή γονική άδεια έξτρα με το κατωτατο μισθολόγιο αντίστοιχα του επαγγέλματος σου. 

Αυτο ειναι πραγματικά δίκαιο και μακάρι να υπήρχε και εδώ να μην τρωγόμαστε.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι said:

Εμενα το σύστημα υγείας της Αγγλίας με τους γιατρους με απογοητεύει , επισης επειδη εχω συγγενή που δουλεύει εκεί.

Πολυ λυπάμαι αλλα για τον ιδιωτικό τομέα δεν θα ρίξουμε το φταίξιμο στο δημόσιο. Η επιχείρηση ειναι που χωλαίνει.

Θεωρώ ότι το κράτος είναι που χωλαίνει.... Ο ιδιωτικός τομέας πάντα όσο ήμουν Ελλάδα ήταν μια κατηγορία μόνη και ο. Δημόσιος μια επίσης κατηγορία μόνη. Ε αυτό είναι καθαρά θέμα κράτους. Δυστηχως ο διαχωρισμός αυτός υπάρχει μόνο στην Ελλάδα τόσο έντονα.. 

Just now, Καντι said:

Εμενα το σύστημα υγείας της Αγγλίας με τους γιατρους με απογοητεύει , επισης επειδη εχω συγγενή που δουλεύει εκεί.

Πολυ λυπάμαι αλλα για τον ιδιωτικό τομέα δεν θα ρίξουμε το φταίξιμο στο δημόσιο. Η επιχείρηση ειναι που χωλαίνει.

Αυτο ειναι πραγματικά δίκαιο και μακάρι να υπήρχε και εδώ να μην τρωγόμαστε.

Πράγματικα η Ελλάδα είμαστε δυστηχως η μόνη χώρα που έχει τόσο έντονο διαχωρισμό ιδιωτικού και δημοσίου τομέα.. Εδώ σε ρωτάνε καν αν είσαι δημόσιος η ιδιωτικός είναι αδιάφορο γιατί είναι ίσοι απλά κάποιες υπηρεσίες είναι του κράτους και κάποιες ιδιωτικές.. Είναι κρίμα αλήθεια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

Θεωρώ ότι το κράτος είναι που χωλαίνει.... Ο ιδιωτικός τομέας πάντα όσο ήμουν Ελλάδα ήταν μια κατηγορία μόνη και ο. Δημόσιος μια επίσης κατηγορία μόνη. Ε αυτό είναι καθαρά θέμα κράτους. Δυστηχως ο διαχωρισμός αυτός υπάρχει μόνο στην Ελλάδα τόσο έντονα.. 

Πράγματικα η Ελλάδα είμαστε δυστηχως η μόνη χώρα που έχει τόσο έντονο διαχωρισμό ιδιωτικού και δημοσίου τομέα.. Εδώ σε ρωτάνε καν αν είσαι δημόσιος η ιδιωτικός είναι αδιάφορο γιατί είναι ίσοι απλά κάποιες υπηρεσίες είναι του κράτους και κάποιες ιδιωτικές.. Είναι κρίμα αλήθεια 

Δεν διαφωνώ καθόλου.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Πολυ λυπάμαι αλλα για τον ιδιωτικό τομέα δεν θα ρίξουμε το φταίξιμο στο δημόσιο. Η επιχείρηση ειναι που χωλαίνει.

Επειδή πήρες το μισό σχόλιο, ο σύζυγός μου εργάζεται στο δημόσιο,σαν αναπληρωτής όμως, αφού έχουν να γίνουν διορισμοί από το '08 και μόλις απολύθηκε. Οπότε δεν είναι το δημόσιο και το ιδιωτικό, δεν είναι το σύστημα υγείας, παιδείας και δε ξέρω εγώ τι άλλο, δε φταίνε τα κατοχικά δάνεια για το χάλι αυτής της χώρας (μη τρελαθουμε τελείως) φταίνε οι κυβερνώντες και πρώτα απ'ολα ο λαός που τους εκλέγει. Αυτή η χώρα πάει κατά διαόλου. Είπα να μη σχολιάσω άλλο, αλλά δε μπορώ με αυτά που διαβάζω. Και μη μου πείτε ότι στην Ουγκάντα είναι χειρότερα και τα παιδάκια εκεί πεθαίνουν από την πείνα. 

  • Λυπημένη/-ος 1

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...