Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Balloo είπε:

@Καντι @Nephelie Κορίτσια ανοίγουμε μεγάλη συζήτηση και δε νομίζω να βγάλει και κάπου. Ναι, οκ, γίνονται εξωσωματικές σε δημόσια νοσοκομεία, αφού φυσικά σε ταράξουν στα χάπια για να ρυθμίσουν τον κύκλο σου μαζί με άλλες 20 κοπέλες, για να τις τακτοποιήσουν όλες μαζί μία και καλή. Κι αν πέσει σουκου, άστο. Η κολλητή μου έκανε πρώτη προσπάθεια σε δημόσιο. Φυσικά κατέληξε να νοσηλεύεται σε νοσοκομείο λόγω υπερδιέγερσης μιας που της δώσανε δοσολογία ελέφαντα. Όσο για την παρακολούθηση σε δημόσιο νοσοκομείο, ναι οκ, πάλι είναι δωρεάν, να πηγαίνεις μια στο τόσο και να σου κάνουν έναν υπέρηχο. Ζω επαρχία. Μια φορά χρειάστηκε να πάω στο νοσοκομείο νύχτα το '12 γιατί είχα κάτι καφέ και η μάνα μου με κατατρόμαξε. Με εξέτασαν, δεν είχα κάτι, όμως επειδή δεν είχαν απολυμανει το μηχάνημα (ναι, καλά διαβάσατε) κόλλησα σταφυλόκοκκο, κολπίτιδα και οξεία δερματίτιδα, όλα αυτά εκεί κάτω. Πήγα μετά από δυο μέρες, υποβασταζόμενη μιας και δε μπορούσα να περπατήσω, η κοπέλα τρόμαξε με αυτό που αντίκρυσε και φώναξε τον διευθυντή γυναικολογικής ο οποίος έπαθε σοκ. Ήταν δύο εφιαλτική μήνες, δε θέλω να τους θυμάμαι, το νερό που έριχνα επάνω μου ήταν σαν οξύ, οπότε μη μου μιλάτε για τα δημόσια νοσοκομεία. Οκ, εσείς μπορεί να έχετε επιλογές αλλά το δημόσιο σύστημα υγείας δε βρίσκεται μόνο στη πρωτεύουσα και στη Θεσσαλονίκη.

Ναι κοπελα μου τραγικα ειναι βεβαια ,αν και σε καποιες αλλες περιπτωσεις οι γιατροι στα δημοσια ειναι πολυ καλυτεροι απο τους αλλους στα ιδιωτικα..εγω δεν ανοιξα καποια συζητηση και ουτε θα επεκταθω.. αυτο που ειπα μονο ειναι οτι υπαρχει η εναλλακτική του να μη πληρωσεις αν πας σε δημοσιο με οτι αυτο συνεπαγεται η μη, αλλα ειπα ξεκαθαρα αυτα ειναι επιλογες και ο καθενας κανει οπως κρινει καλυτερο για τον εαυτο του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Καντι said:

Άρα τα δημόσια νοσοκομεία της  Γερμανίας συγκρίνονται με τα ιδιωτικά τους? Ή δεν υπάρχουν ιδιωτικά? Προφανώς ειναι σε καλύτερη κατάσταση το σύστημα της υγείας στην Γερμανία! Αυτο φάνηκε και με τις μονάδες της μεθ ανα ασθενή με κοροναιο.

Συγκρίνονται ναι! Εγώ επέλεξα την κλινική γιατί έχουν γεννήσει 2 φίλες εκεί και μπορώ να επιλέξω τη γιατρο οπότε γιαυτό πάω εκεί!και είναι καθαρά μαιευτική. Αλλά ναι συγκρίνονται απλά τα ιδιωτικά είναι πιο και καλά Λουξ. Αλλά αν δεν μου Χαν προτείνει κλινική θα πήγαινα και σε νοσοκομείο όπου  έχει γεννήσει η κουμπαρα μου και ήταν απόλυτα ικανοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Κοριτσι,ο λογος που δε νιώθουμε ανετα να γεννησουμε σε δημοσιο ειναι κοινο μυστικο.Δεν εμπιστευόμαστε το σύστημα υγειας και δικαιως.Ειναι παρατημένο,διαλυμενο πολλα χρόνια τωρα,με πολιτικες ευθυνες.

Ναι, σε γενικές γραμμές αυτό ισχύει. Δεν μένω όμως Αθήνα. Εδώ επαρχία που δεν έχουμε και πολλές επιλογές σε μαιευτήρια, ειδικά από όταν άρχισα αν ρωτάω και να μαθαίνω, είναι πολλές οι γνωστές μου που πήγαν και πάνε στα δύο δημόσια νοσοκομεία. Αλλά και πάλι στη νοοτροπία μας είναι να έχουμε κάποιον γιατρό δικό μας από πάνω μας...οπότε θέλουν απογευματινή επίσκεψη με συγκεκριμένο η κάθε μία.  Κάνεις λάθος που λες ότι δεν εμπιστευόμαστε το σύστημα υγείας. Εγώ πέραν του γυναικολόγου και του ενδοκρινολόγου, επειδή δεν έχουμε καλούς ιδιώτες σε αρκετές ειδικότητες, πάω στο δημόσιο για εξετάσεις (αιματολόγος στην εγκυμοσύνη, καρδιολόγος, ορθοπεδικός). Και είναι ακριβώς όπως στα ιδιωτικά ιατρεία και μάλιστα σε ξεσκονίζουν σε εξετάσεις και κάποιες από αυτές πανάκριβες χωρίς να πληρώσεις τίποτα. Ο λόγος που πήγα σε ιδιωτικό είναι άλλος. Είναι γιατί ο μαιευτήρας μου επειδή έκανα την εξωσωματική από απόσταση, ήταν πάντα εκεί. Άνοιγε το ιατρείο του πρωί μόνο για εμένα και μία άλλη κοπέλα που έκανε και αυτή εξωσωματική με τον ίδιο γιατρό από Αθήνα. Ερχόταν για υπέρηχο σε αργίες, μου έδωσε αρκετά από τα φάρμακα που είχαν περισσέψει από ασθενείς του, ποτέ δεν δυσανασχέτησε και ποτέ μα ποτέ δεν μου πήρε ούτε ένα ευρώ. Ε, μετά από τέτοια μεταχείριση δεν ήθελα να τον παρατήσω και να πάω αλλού...

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Για την οποια εναλλακτική ειχες τη χειροτερη εμπειρία.

Κι εδω πληρωνουμε αρκετα χρηματα,το 1 τριτο και παραπανω του πενιχρού μισθου μας και δεν εχουμε τιποτα!Μα τίποτα όμως!!!Εκτος απο ιδιωτες γιατρους που το εκμεταλλευονται,στην πλειοψηφια τους.

Πραγματικά την χειρότερη ! Αφου γύρισα και ειπα στον άνδρα μου αν δεν εχουμε λεφτά μεχρι την γεννα θα πάω στο Έλενα οπως τόσες γυναίκες και μου ειπε εκεί μεσα δεν ξαναπατάμε.

 Αλλα  δεν θα θαυμάσω την Γερμανία που μας έφαγε τα κατοχικά δάνεια για να εχει νοσοκομεία. Μας πάτησαν απο κάτω και θα πρεπει να τους συναγωνιστούμε. Με τι φόντα;;;;

 Παντως κρεβάτια να γεννήσουν ολες οι γυναίκες δωρεάν υπάρχουν. Και οποία αναζητά πολυτελεια υπάρχει και αυτο απο ιδιωτικές πρωτοβουλίες.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Ναι κοπελα μου τραγικα ειναι βεβαια ,αν και σε καποιες αλλες περιπτωσεις οι γιατροι στα δημοσια ειναι πολυ καλυτεροι απο τους αλλους στα ιδιωτικα..εγω δεν ανοιξα καποια συζητηση και ουτε θα επεκταθω.. αυτο που ειπα μονο ειναι οτι υπαρχει η εναλλακτική του να μη πληρωσεις αν πας σε δημοσιο με οτι αυτο συνεπαγεται η μη, αλλα ειπα ξεκαθαρα αυτα ειναι επιλογες και ο καθενας κανει οπως κρινει καλυτερο για τον εαυτο του.

Καταλαβαίνω πως το λες, αλλά σε αυτό τον τομέα, πως να στο πω, είναι σαν μονόδρομος, σαν να μην υπάρχει επιλογή. Πιστεύεις ότι πήγα σε ιδιωτικό κέντρο επειδή μου περίσσευαν..? Τελοσπαντων, ήταν μια εποικοδομητική συζήτηση παρόλα αυτά.

  • Μου αρέσει 1

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Balloo said:

Γλυκούλα μου ❤️ μάλλον λείπεις χρόνια..

10 κλείνω σε ένα μήνα!!! Αυτό έλεγα στον άντρα μου πριν όντας σοκαρισμένη πως θα γεννουσα Ελλάδα! 

Να μην ρωτήσω για εργασία.. Εγώ πχ έχω βγει σε απαγόρευση εργασίας δούλευα σε νηπιαγωγείο και λόγω κορονοιου είμαι σπίτι περνοτνας ολόκληρο τον μισθό μέχρι και 8 βδομάδες μετά τον τοκετό και μετά θα βγω σε γονική άδεια. Όπου έχω έως 3 έτη.. Με τις ανάλογες αποδοχές εγώ θα πάρω 1 έτος με το 65 τα εκατό του μισθού μου. Όσο περισσότερο άδεια βάλεις αντίστοιχα κατέβαινει κια ο μισθός. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Ναι, σε γενικές γραμμές αυτό ισχύει. Δεν μένω όμως Αθήνα. Εδώ επαρχία που δεν έχουμε και πολλές επιλογές σε μαιευτήρια, ειδικά από όταν άρχισα αν ρωτάω και να μαθαίνω, είναι πολλές οι γνωστές μου που πήγαν και πάνε στα δύο δημόσια νοσοκομεία. Αλλά και πάλι στη νοοτροπία μας είναι να έχουμε κάποιον γιατρό δικό μας από πάνω μας...οπότε θέλουν απογευματινή επίσκεψη με συγκεκριμένο η κάθε μία.  Κάνεις λάθος που λες ότι δεν εμπιστευόμαστε το σύστημα υγείας. Εγώ πέραν του γυναικολόγου και του ενδοκρινολόγου, επειδή δεν έχουμε καλούς ιδιώτες σε αρκετές ειδικότητες, πάω στο δημόσιο για εξετάσεις (αιματολόγος στην εγκυμοσύνη, καρδιολόγος, ορθοπεδικός). Και είναι ακριβώς όπως στα ιδιωτικά ιατρεία και μάλιστα σε ξεσκονίζουν σε εξετάσεις και κάποιες από αυτές πανάκριβες χωρίς να πληρώσεις τίποτα. Ο λόγος που πήγα σε ιδιωτικό είναι άλλος. Είναι γιατί ο μαιευτήρας μου επειδή έκανα την εξωσωματική από απόσταση, ήταν πάντα εκεί. Άνοιγε το ιατρείο του πρωί μόνο για εμένα και μία άλλη κοπέλα που έκανε και αυτή εξωσωματική με τον ίδιο γιατρό από Αθήνα. Ερχόταν για υπέρηχο σε αργίες, μου έδωσε αρκετά από τα φάρμακα που είχαν περισσέψει από ασθενείς του, ποτέ δεν δυσανασχέτησε και ποτέ μα ποτέ δεν μου πήρε ούτε ένα ευρώ. Ε, μετά από τέτοια μεταχείριση δεν ήθελα να τον παρατήσω και να πάω αλλού...

Σιγουρα,το μεγαλο παρτυ γινεται στην Αθηνα!Κι επειδη εγω τολμησα κι εκανα εξωσωματικη σε δημοσιο,οπως και η Καντι δεν ειχαμε καθόλου καλη εμπειρια,Σ-Κ δε δουλευουν καθολου ας πουμε..Δε χρειάζεται να πω άλλα..


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

10 κλείνω σε ένα μήνα!!! Αυτό έλεγα στον άντρα μου πριν όντας σοκαρισμένη πως θα γεννουσα Ελλάδα! 

Να μην ρωτήσω για εργασία.. Εγώ πχ έχω βγει σε απαγόρευση εργασίας δούλευα σε νηπιαγωγείο και λόγω κορονοιου είμαι σπίτι περνοτνας ολόκληρο τον μισθό μέχρι και 8 βδομάδες μετά τον τοκετό και μετά θα βγω σε γονική άδεια. Όπου έχω έως 3 έτη.. Με τις ανάλογες αποδοχές εγώ θα πάρω 1 έτος με το 65 τα εκατό του μισθού μου. Όσο περισσότερο άδεια βάλεις αντίστοιχα κατέβαινει κια ο μισθός. 

Εντάξει, ουάου.

  • Μου αρέσει 1

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

Συγκρίνονται ναι! Εγώ επέλεξα την κλινική γιατί έχουν γεννήσει 2 φίλες εκεί και μπορώ να επιλέξω τη γιατρο οπότε γιαυτό πάω εκεί!και είναι καθαρά μαιευτική. Αλλά ναι συγκρίνονται απλά τα ιδιωτικά είναι πιο και καλά Λουξ. Αλλά αν δεν μου Χαν προτείνει κλινική θα πήγαινα και σε νοσοκομείο όπου  έχει γεννήσει η κουμπαρα μου και ήταν απόλυτα ικανοποιημένη.

Εδώ δεν συγκρίνονται υλικοτεχνικά.

αλλα μπορείς να γεννήσεις εντελώς δωρεάν , δεν σε πετάνε και στο δρόμο οπως συμβαίνει στην Αμερική αν δεν εχεις ασφάλεια.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Balloo είπε:

@Joka παρόλα αυτά όμως εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, γειτονικής πόλης.. Και δε μας περισσεύουν τα χιλιάρικα και δε νιώθω καμία ασφάλεια να γεννήσω σε ιδιωτική κλινική.. 

Κι εγω το σκεφτομαι,οπως ειπα υπαρχουν καποιες λιγες εξαιρεσεις,που τις προτιμούν ακομα πιο λιγες κοπέλες!!!

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Νινι2019 είπε:

Δεν ξέρω τι γίνεται πέρα από γεμρναια σοτ θέμα εγκυμοσύνης είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη οπότε μπορώ αν μιλήσω για το πως είναι τα πράματα εδώ είμαι στη 10η εβδομάδα και έχω κάνει 3 επισκέψεις υπέρηχους ήδη και τώρα έχω σε 3 βδομάδες πάλι την αυχενική και μετά ανά 3 εβδομάδες επίσκεψη και τον τελευταίο μήνα κάθε βδομάδα.. Επίσης έχω μαία η οποία θα με αναλάβει από την γέννα και μετά 10 επισκέψεις κατοικον και 5 τηλεφωνικές.. Επίσης από τη α σφαλεια καλυμμένα.. Εγώ και μόνο που Πρπςει στην Ελλάδα να πληρώσεις και τη γέννα όντας ασφαλισμένη το θεωρώ τραγικό 

Αυτό επειδη είχα μέρες να μπω τα είδα μαζεμένα γιαυτό και το απανοτο σοκ!!! 

Να ας πούμε μία διαφορά. Εγώ μέχρι τη 10η εβδομάδα είχα κάνει ήδη 5 υπερήχους. Στον 9ο με έβλεπε κάθε 4 μέρες χωρίς να λογαριάζει αν είναι αργία ή ΣΚ. Στο ενδιάμεσο πήγαινα και εγώ κάθε 3 εβδομάδες. Και ξαναλέω χωρίς να πληρώσω ούτε ένα ευρώ επίσκεψη. Πλήρωνα μόνο κάθε μήνα μία συνταγογράφηση. Αλλά είχα το κινητό του και του έστελνα μήνυμα όταν είχα ανάγκη. Δεν περίμενα το ραντεβού. Η διαφορά μας είναι ότι εδώ τη μαία την πληρώνεις αδρά αν θες. Εγώ χρησιμοποίησα αυτές που ήταν στη βάρδια και ήταν μια χαρά. Μα, και ασφαλισμένη και ανασφάλιστη αν δεν θες δεν χρειάζεται να πληρώσεις. Πας στο νοσοκομείο και κάνεις τη δουλειά σου...

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Άρα τα δημόσια νοσοκομεία της  Γερμανίας συγκρίνονται με τα ιδιωτικά τους? Ή δεν υπάρχουν ιδιωτικά? Προφανώς ειναι σε καλύτερη κατάσταση το σύστημα της υγείας στην Γερμανία! Αυτο φάνηκε και με τις μονάδες της μεθ ανα ασθενή με κοροναιο.

Παντου ειναι σε καλυτερη κατασταση απ οτι εδω,στις αναπτυγμενες Ευρωπαικες χωρες.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι said:

Εδώ δεν συγκρίνονται υλικοτεχνικά.

αλλα μπορείς να γεννήσεις εντελώς δωρεάν , δεν σε πετάνε και στο δρόμο οπως συμβαίνει στην Αμερική αν δεν εχεις ασφάλεια.

Χωρίς να το έχω ψαξει ιδιαίτερα για άλλες χώρες θεωρώ πως Η Αμερική όχι μόνο σε θέματα υγείας αλλά γενικά είναι εντελώς αλλού!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

10 κλείνω σε ένα μήνα!!! Αυτό έλεγα στον άντρα μου πριν όντας σοκαρισμένη πως θα γεννουσα Ελλάδα! 

Να μην ρωτήσω για εργασία.. Εγώ πχ έχω βγει σε απαγόρευση εργασίας δούλευα σε νηπιαγωγείο και λόγω κορονοιου είμαι σπίτι περνοτνας ολόκληρο τον μισθό μέχρι και 8 βδομάδες μετά τον τοκετό και μετά θα βγω σε γονική άδεια. Όπου έχω έως 3 έτη.. Με τις ανάλογες αποδοχές εγώ θα πάρω 1 έτος με το 65 τα εκατό του μισθού μου. Όσο περισσότερο άδεια βάλεις αντίστοιχα κατέβαινει κια ο μισθός. 

Εδώ μάλιστα. Έχουμε τεράστιες διαφορές εις βάρος μας...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Να ας πούμε μία διαφορά. Εγώ μέχρι τη 10η εβδομάδα είχα κάνει ήδη 5 υπερήχους. Στον 9ο με έβλεπε κάθε 4 μέρες χωρίς να λογαριάζει αν είναι αργία ή ΣΚ. Στο ενδιάμεσο πήγαινα και εγώ κάθε 3 εβδομάδες. Και ξαναλέω χωρίς να πληρώσω ούτε ένα ευρώ επίσκεψη. Πλήρωνα μόνο κάθε μήνα μία συνταγογράφηση. Αλλά είχα το κινητό του και του έστελνα μήνυμα όταν είχα ανάγκη. Δεν περίμενα το ραντεβού. Η διαφορά μας είναι ότι εδώ τη μαία την πληρώνεις αδρά αν θες. Εγώ χρησιμοποίησα αυτές που ήταν στη βάρδια και ήταν μια χαρά. Μα, και ασφαλισμένη και ανασφάλιστη αν δεν θες δεν χρειάζεται να πληρώσεις. Πας στο νοσοκομείο και κάνεις τη δουλειά σου...

Ελαχιστες ακομα και σημερα πανε να γεννησουν με το γιατρο της εφημεριας σε δημόσιο κι αυτο γιατι φοβουνται!Να λεμε αληθειες.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...