Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Καντι είπε:

Αν σε παρηγορεί εγω με την διατροφή μεχει στιγμής την εχω γλιτώσει την ινσουλίνη. Θελει λιγο πειθαρχία κι ολα θα πανε καλα.

Ναι αυτό μου είπε και ο γιατρός ότι άμα κάνω αυτήν την διατροφή δεν θα πάμε σε ινσουλίνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mari@nna είπε:

Αν αναφέρεσαι στην θρομβοφιλία είναι καλύτερο να μην είσαι, για να είναι πιο έγκυρο το αποτελέσματα. Η εγκυμοσύνη μπορεί να επηρεάσει το αποτέλεσμα. Πάντως πέρα των εξετάσεων συνήθως χρειάζεται και κάποιο επιπλέον δεδομένο πχ αποβολή. 

 

Κατάλαβα, και εγω θα την κανονίσω σύντομα αρκεί να βρω εδω κάτι γιατι είμαι στην επαρχεία. Κανείς και εσύ ενέσεις; 

Λοιπόν εγω ειχα μια προηγούμενη εγκυμοσύνη που εφτασε στον 4ο μηνα, απεβαλα λογω Ανεπάρκειας τραχηλου. Οταν μετα απο λιγους μηνες ξαναμενεινα εγκυος και πηγα για την χοριακη, το συζητησα στο μικροβιολογικο και μου ειπε οτι όντως οι ενδείξεις επιρρεαζονται απο την εγκυμοσύνη και εφοσον εφτασα χωρις θεματα αλλα στον 4ο δεν υπάρχει λογος να κανω.. Με τρώει ομως και σκέφτομαι και αν..εχω..  Αυτο το ίντερνετ μας εχει καταστρεψει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Λοιπόν εγω ειχα μια προηγούμενη εγκυμοσύνη που εφτασε στον 4ο μηνα, απεβαλα λογω Ανεπάρκειας τραχηλου. Οταν μετα απο λιγους μηνες ξαναμενεινα εγκυος και πηγα για την χοριακη, το συζητησα στο μικροβιολογικο και μου ειπε οτι όντως οι ενδείξεις επιρρεαζονται απο την εγκυμοσύνη και εφοσον εφτασα χωρις θεματα αλλα στον 4ο δεν υπάρχει λογος να κανω.. Με τρώει ομως και σκέφτομαι και αν..εχω..  Αυτο το ίντερνετ μας εχει καταστρεψει

Χωρίς να είμαι γιατρός με όσα εχω συζητήσει με τους γιατρούς μου κ με ότι διαβάσει, πιστεύω ότι καλά στο είπαν. Επίσης και εγω πίεσα πολύ την κατάσταση για να την κάνω (έπρεπε να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο) γιατι τα ιατρικά πρωτόκολλα λένε τουλάχιστον 3 αποβολές ή κατι τέτοιο. Όμως το θεωρώ απάνθρωπο να πρέπει να το ζήσεις 3 φορες.  Πάντως για να μην αγχώνεσαι θα σου πω οτι ο ρευματολογος μου είπε πως αν δεν κάνω αντιπηκτικές δεν μπορεί να επιβιώσει το έμβρυο μεγάλο διάστημα, και σίγουρα ο 4ος που είχες φτάσει είναι μεγάλο διάστημα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mari@nna είπε:

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω αν κάποια έχει παρόμοια εμπειρία. Έχω αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο (γνωστό και ως θρομβοφιλία) και επομένως κάνω αντιπηκτικές ενέσεις και παράλληλα παίρνω και salospir. Ο γυναικολόγος μου, μου πρότεινε να κάνω ενα εμβρυοκαρδιογράφημα, όπως μου είπε γίνεται προληπτικά και συνήθως το προτείνουν σε όσες έχουν κάποιο αυτοανοσο,όπως είναι κ το δικό μου. Εχει κανει κάποια κάτι παρόμοιο; 

Δε νομιζω οτι εχει σχεση το αυτοανοσο.Κι εμενα μου το προτεινε η γιατρός μου να το κανω μετα τη β επιπέδου για να αποκλεισουμε καποια καρδιοπαθεια που ισως να μη φανει αλλιώς....

  • Ευχαριστώ 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mari@nna είπε:

Νομίζω και η θρομβοφιλία αυτοάνοσο θεωρείται. Σε ποια εβδομάδα έκανες την εξέταση; εμένα μου είπε αφου μπω στο 5ο. Φαντάζομαι την έκανες στην Αθήνα; 

Εγω δεν εχω ουτε θρομβοφιλια ουτε αυτοανοσο αλλα τον υπερηχο καρδιας εμβρυων τον εχω ηδη κανονισει συμφωνα με τον γιατρο μου για οταν θα ειμαι 21+3

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mari@nna είπε:

Χωρίς να είμαι γιατρός με όσα εχω συζητήσει με τους γιατρούς μου κ με ότι διαβάσει, πιστεύω ότι καλά στο είπαν. Επίσης και εγω πίεσα πολύ την κατάσταση για να την κάνω (έπρεπε να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο) γιατι τα ιατρικά πρωτόκολλα λένε τουλάχιστον 3 αποβολές ή κατι τέτοιο. Όμως το θεωρώ απάνθρωπο να πρέπει να το ζήσεις 3 φορες.  Πάντως για να μην αγχώνεσαι θα σου πω οτι ο ρευματολογος μου είπε πως αν δεν κάνω αντιπηκτικές δεν μπορεί να επιβιώσει το έμβρυο μεγάλο διάστημα, και σίγουρα ο 4ος που είχες φτάσει είναι μεγάλο διάστημα. 

Επειδή το έχω ψαξει παρα πολυ,δεν ειναι ακριβως ετσι.Μπορει να πασχεις απο θρομβοφιλια και να μην αποβαλλεις καν,να μην το μαθεις και ποτέ βασικά.

Η θρομβοφιλια ειναι πολύ σπανια και ακομα πιο σπανιο ειναι να αποβαλλεις οντως λογω θρομβοφιλιας.Απλα εχει γινει πολύ της μοδας τελευταια.

Αυτο ειναι το σκεπτικό πισω απο τις 3 αποβολες.Τα ιατρικα πρωτοκολλα βγαινουν βασει ερευνων και ενδειξεων.Και ναι,δεν αξιολογειται στην εγκυμοσυνη.

Just now, Paris.33 είπε:

Λοιπόν εγω ειχα μια προηγούμενη εγκυμοσύνη που εφτασε στον 4ο μηνα, απεβαλα λογω Ανεπάρκειας τραχηλου. Οταν μετα απο λιγους μηνες ξαναμενεινα εγκυος και πηγα για την χοριακη, το συζητησα στο μικροβιολογικο και μου ειπε οτι όντως οι ενδείξεις επιρρεαζονται απο την εγκυμοσύνη και εφοσον εφτασα χωρις θεματα αλλα στον 4ο δεν υπάρχει λογος να κανω.. Με τρώει ομως και σκέφτομαι και αν..εχω..  Αυτο το ίντερνετ μας εχει καταστρεψει

Κοριτσι θα σε μαλωσω παλι!!!Ηρεμησες απ τον τραχηλο και τωρα σκεφτεσαι τη θρομβοφιλία?

  • Χαχα 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Επειδή το έχω ψαξει παρα πολυ,δεν ειναι ακριβως ετσι.Μπορει να πασχεις απο θρομβοφιλια και να μην αποβαλλεις καν,να μην το μαθεις και ποτέ βασικά.

Η θρομβοφιλια ειναι πολύ σπανια και ακομα πιο σπανιο ειναι να αποβαλλεις οντως λογω θρομβοφιλιας.Απλα εχει γινει πολύ της μοδας τελευταια.

Αυτο ειναι το σκεπτικό πισω απο τις 3 αποβολες.Τα ιατρικα πρωτοκολλα βγαινουν βασει ερευνων και ενδειξεων.Και ναι,δεν αξιολογειται στην εγκυμοσυνη.

Κοριτσι θα σε μαλωσω παλι!!!Ηρεμησες απ τον τραχηλο και τωρα σκεφτεσαι τη θρομβοφιλία?

Γενικά είναι κάτι καινούργιο και γι'αυτό πολλά απο τα πρωτοκολλα αμφισβητουνται ακομα κ αυτό με τις 3 αποβολές. Όπως επίσης και οι δείκτες που εξετάζονται δεν είναι απόλυτοι και αποδεκτοί απ' όλους. Προφανώς ειναι σπάνιο γι αυτό δεν εντάσσονται οι εξετάσεις σε εκείνες του προγεννητικου, παρόλα αυτά υπάρχει και προσωπικά το θεωρώ πολυ άσχημο, ακομα και στις λίγες αυτες περιπτώσεις που ευθύνεται για αποβολή, να πρέπει να την ζήσεις 3 φορες για να εξεταστείς. Τέλος παντων δεν έχει σημασία. Ακολουθούμε τις οδηγίες των γιατρών και προχωράμε. Το σημαντικότερο ειναι να μας εμπνέουν εμπιστοσύνη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mari@nna είπε:

Γενικά είναι κάτι καινούργιο και γι'αυτό πολλά απο τα πρωτοκολλα αμφισβητουνται ακομα κ αυτό με τις 3 αποβολές. Όπως επίσης και οι δείκτες που εξετάζονται δεν είναι απόλυτοι και αποδεκτοί απ' όλους. Προφανώς ειναι σπάνιο γι αυτό δεν εντάσσονται οι εξετάσεις σε εκείνες του προγεννητικου, παρόλα αυτά υπάρχει και προσωπικά το θεωρώ πολυ άσχημο, ακομα και στις λίγες αυτες περιπτώσεις που ευθύνεται για αποβολή, να πρέπει να την ζήσεις 3 φορες για να εξεταστείς. Τέλος παντων δεν έχει σημασία. Ακολουθούμε τις οδηγίες των γιατρών και προχωράμε. Το σημαντικότερο ειναι να μας εμπνέουν εμπιστοσύνη. 

Αυτο θελω να πω κι εγω,οι 3 αποβολες δεν οριστηκαν με ελλειμα ανθρωπιας ή ευαισθησίας αλλα επειδη τις περισσοτερες φορες οφειλονται σε τελειως τυχαιους λογους.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Επειδή το έχω ψαξει παρα πολυ,δεν ειναι ακριβως ετσι.Μπορει να πασχεις απο θρομβοφιλια και να μην αποβαλλεις καν,να μην το μαθεις και ποτέ βασικά.

Η θρομβοφιλια ειναι πολύ σπανια και ακομα πιο σπανιο ειναι να αποβαλλεις οντως λογω θρομβοφιλιας.Απλα εχει γινει πολύ της μοδας τελευταια.

Αυτο ειναι το σκεπτικό πισω απο τις 3 αποβολες.Τα ιατρικα πρωτοκολλα βγαινουν βασει ερευνων και ενδειξεων.Και ναι,δεν αξιολογειται στην εγκυμοσυνη.

Κοριτσι θα σε μαλωσω παλι!!!Ηρεμησες απ τον τραχηλο και τωρα σκεφτεσαι τη θρομβοφιλία?

Μαλωσε μαλωσε!! Ειδες για να μην μπορω να βγω κ να καθομαι ολημερις με κινητο ή το λαπτοπ;;! ;) Ευτυχως αυριο ειναι Σάββατο και θα βγουμε μεσημέρι με φιλους! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Mari@nna κ εμένα μου πρότεινε ο γιατρός μου να κάνω εμβρυοκαρδιογραφημα προληπτικά μετά τη β επιπέδου. Έχω αυτοάνοσο (Hashimoto) αλλά δεν μου το συσχέτισε με κάποιον τρόπο.. Μου πρότεινε μια παιδοκαρδιολογο κ αν είναι θα πάω εκεί, αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κοριτσια!! να σας ρωτησω στις εξετασεις 2ου τριμηνου αιματος που καναμε ποσο ζαγχαρο ειχατε;; εγω ειχα 92 αν και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι οκ! Μου φανηκε πως εχω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Καλημερα σας κοριτσια!! να σας ρωτησω στις εξετασεις 2ου τριμηνου αιματος που καναμε ποσο ζαγχαρο ειχατε;; εγω ειχα 92 αν και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι οκ! Μου φανηκε πως εχω πολυ..

Εγώ δεν έχω κάνει ακόμα...

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Καλημερα σας κοριτσια!! να σας ρωτησω στις εξετασεις 2ου τριμηνου αιματος που καναμε ποσο ζαγχαρο ειχατε;; εγω ειχα 92 αν και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι οκ! Μου φανηκε πως εχω πολυ..

90 εχω ,μια χαρα εισαι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...