Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Ζαλίστηκα με τόσες βιταμίνες! Ο γιατρός εξ αρχής μου είχε προτείνει κάποιες,αλλά είναι πανάκριβες,οπότε κοιτούσα κάτι πιο οικονομικό και εξίσου καλό,αλλά δεν βρήκα κάτι.Ε λέω δεν θα κάτσω να σκάσω κιολας,στην τελική την κόρη μου την έκανα χωρίς να πάρω καμιά πανάκριβη βιταμίνη,παρά μόνο φιλισιν και μολερς.Ε τώρα απλά θα προσθέσω q10 και τέλος 🙂 

      • Ευχή 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Χάθηκα αλλά είχα κάποια ζητήματα προσωπικά και δεν είχα όρεξη για τίποτα. Τλπ πρωτα ο Θεός να είναι όλα καλά.. 

Βλέπω ότι κάποιες έχετε ξεκινήσει και ψωνίζετε μωρουδιακα. Τι καλά.. Και εγώ θα ήθελα για να μου φτιάξει λίγο η ψυχολογία αλλά είπα άστο μετά τη Β επιπέδου σε κανένα μήνα. 

Εγώ έκανα πρόσφατα αιματολογικες. Ζάχαρο 82, νομίζω καλά είναι με τα γλυκά που τρώω. Tsh 3,15 οπότε αναβασαμε λίγο το χάπι αλλά είμαστε οκ γενικά. 

  • Μου αρέσει 2

Xr0Qp3.png

7yzup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ani!! είπε:

α λες ε;;; ωραια γιατι τρωω κ κανενα σοκολατακι συχνα πυκνα!

Ναι! :-) ασε κ εγω σημερα εφαγα kinder, οτι ναναι.μετα το 94 θεωρω θελει προσοχη.δηλ εμενα μου ειπε ο ενδοκρ πριν μια βδομΑδα οτι αν ειχα 96 θα με εβαζε να κανω καμπυλη

Just now, ioanna27 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Χάθηκα αλλά είχα κάποια ζητήματα προσωπικά και δεν είχα όρεξη για τίποτα. Τλπ πρωτα ο Θεός να είναι όλα καλά.. 

Βλέπω ότι κάποιες έχετε ξεκινήσει και ψωνίζετε μωρουδιακα. Τι καλά.. Και εγώ θα ήθελα για να μου φτιάξει λίγο η ψυχολογία αλλά είπα άστο μετά τη Β επιπέδου σε κανένα μήνα. 

Εγώ έκανα πρόσφατα αιματολογικες. Ζάχαρο 82, νομίζω καλά είναι με τα γλυκά που τρώω. Tsh 3,15 οπότε αναβασαμε λίγο το χάπι αλλά είμαστε οκ γενικά. 

Ναι ,και εγώ μετα τη β’ θα ψωνισω ,εχουμε ακομα..αφου εισαι καλά τωρα ..αυτο εχει σημασια! :-)

Link to comment
Share on other sites

Just now, ioanna27 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Χάθηκα αλλά είχα κάποια ζητήματα προσωπικά και δεν είχα όρεξη για τίποτα. Τλπ πρωτα ο Θεός να είναι όλα καλά.. 

Βλέπω ότι κάποιες έχετε ξεκινήσει και ψωνίζετε μωρουδιακα. Τι καλά.. Και εγώ θα ήθελα για να μου φτιάξει λίγο η ψυχολογία αλλά είπα άστο μετά τη Β επιπέδου σε κανένα μήνα. 

Εγώ έκανα πρόσφατα αιματολογικες. Ζάχαρο 82, νομίζω καλά είναι με τα γλυκά που τρώω. Tsh 3,15 οπότε αναβασαμε λίγο το χάπι αλλά είμαστε οκ γενικά. 

Και εγώ ακόμα δεν έχω ξεκινήσει μετα την β' επιπέδου θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά. Μάλλον πρώτα θα πάρουμε το καρότσι και κάποια ρουχαλάκια και στη συνέχεια κούνια κλπ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ani!! είπε:

Καλημερα σας κοριτσια!! να σας ρωτησω στις εξετασεις 2ου τριμηνου αιματος που καναμε ποσο ζαγχαρο ειχατε;; εγω ειχα 92 αν και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι οκ! Μου φανηκε πως εχω πολυ..

Εγώ μόλις μπηκα στον 4ο έκανα και μου βγήκε 93.Κοριτσια πήγα και έκανα καμπύλη σακχάρου σήμερα το πρωί στον γυναικολόγο και μου έδωσαν να ποιο γλυκόζη ότι ποιο απαίσιο κόντευα να το βγάλω,περιμενα 2 ώρες.αφου ήμουν εκεί είδαμε και το μωρό όλα καλά. Τα αποτελέσματα από την καμπύλη είναι

Γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρίνη:4,8 

Σάκχαρο 0 λεπτά : 86

Σακχαρο 60 λεπτά: 152 

Σάκχαρο 120 λεπτά: 161 

Ξέρει καμία να μου πει, το μόνο που μου είπαν είναι ότι το 161 είναι πολύ παραπάνω από το 120 που πρέπει να είναι η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ani!! είπε:

Καλημερα σας κοριτσια!! να σας ρωτησω στις εξετασεις 2ου τριμηνου αιματος που καναμε ποσο ζαγχαρο ειχατε;; εγω ειχα 92 αν και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι οκ! Μου φανηκε πως εχω πολυ..

Κοιτα να σου πω την αλήθεια 72 ειχα καπου εκει, ομως κ δεν τρωω γλυκα ιδιαίτερα αλλα ποτε μου δεν ειχα και σακχαρο, οποτε θεωρώ ειναι κ αυτο βασικος παράγοντας! Αν ο γιατρος ειναι ικανοποιημενος μην σε ανησυχεί! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vasiliki10 είπε:

Εγώ μόλις μπηκα στον 4ο έκανα και μου βγήκε 93.Κοριτσια πήγα και έκανα καμπύλη σακχάρου σήμερα το πρωί στον γυναικολόγο και μου έδωσαν να ποιο γλυκόζη ότι ποιο απαίσιο κόντευα να το βγάλω,περιμενα 2 ώρες.αφου ήμουν εκεί είδαμε και το μωρό όλα καλά. Τα αποτελέσματα από την καμπύλη είναι

Γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρίνη:4,8 

Σάκχαρο 0 λεπτά : 86

Σακχαρο 60 λεπτά: 152 

Σάκχαρο 120 λεπτά: 161 

Ξέρει καμία να μου πει, το μόνο που μου είπαν είναι ότι το 161 είναι πολύ παραπάνω από το 120 που πρέπει να είναι η τιμή.

Ποτέ μου δε τα καταλαβα αυτα..το μονο που εχω κρατησει ειναι (τουλαχιστον για τον δικο μου οργανισμο) οτι δε πρεπει να υπερβαινει στα 0:92 1h:140 2h:120 και οτι υπογλυκαιμια οριζεται οταν παει κατω απο 75 ή απο 60 αναλογα παντα με τον οργανισμο,δεικτη μαζα σωματος κ ιστορικο.

Σου εδωσε καποια οδηγια για το διωρο που ειναι υψηλο;

Επεξεργάστηκαν by Nephelie
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Ποτέ μου δε τα καταλαβα αυτα..το μονο που εχω κρατησει ειναι (τουλαχιστον για τον δικο μου οργανισμο) οτι στα 0:92 1h:140 2h:120 και οτι υπογλυκαιμια οριζεται οταν παει κατω απο 75 ή απο 60 αναλογα παντα με τον οργανισμο,δεικτη μαζα σωματος κ ιστορικο.

Εσυ μια χαρά είσαι τότε. Περιμένω τώρα να ξανά πάω στον γιατρό την Τετάρτη εκεί θα μου πει και τι θα κάνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ani!! είπε:

Καλημερα σας κοριτσια!! να σας ρωτησω στις εξετασεις 2ου τριμηνου αιματος που καναμε ποσο ζαγχαρο ειχατε;; εγω ειχα 92 αν και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι οκ! Μου φανηκε πως εχω πολυ..

Εγώ είχα 93 στο 0’ και 104 στο 60’ και μόνο που δεν με μαστίγωσε με την διατροφή η ενδοκρινολόγος! Είπα θα προσέχω,  γλυκά εξάλλου δεν τρώω καθόλου και στην σοκολάτα έχω αλλεργία αλλά ρε παιδάκι μου σήμερα η πεθερά μου έφτιαξε σουτζουκάκια με πουρέ! Πως να αντισταθώ;;; Τα χτύπησα αλύπητα ! Διατροφή από Δευτέρα!  :P
πιστεύω είσαι καλά προς το παρόν, θα το ελέγχεις και αναλόγως θα πράξεις με την διατροφή σου! 

  • Μου αρέσει 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasiliki10 είπε:

Εσυ μια χαρά είσαι τότε. Περιμένω τώρα να ξανά πάω στον γιατρό την Τετάρτη εκεί θα μου πει και τι θα κάνουμε. 

Οχι δεν εχω αυτα.χαχα ! Αυτα θα πρεπει να ισχυουν.δηλαδη οχι παραπανω απο αυτα...δεν εχω κανει ακομα καμπυλη.ειδε 90 σταθερα σακχαρο και ειπε οτι τωρα δε χρειαζεται και καμπυλη να κανω οταν θα παω 22η εβδομαδα.πριν την εξωσωματικη ειχα 98 138 και 62 αλλα ετρωγα πολλα γλυκα κ εκοψα κατευθειαν ζαχαρη.τωρα παλι τρωω αλλα νορμαλ για αυτο παω καλά..θα δειξει αργοτερα βεβαια! Ωραια!!Πιστευω δεν ειναι τοσο τρομερο.για να δουμε τι θα σου πει ...

Just now, Renaki80 είπε:

Εγώ είχα 93 στο 0’ και 104 στο 60’ και μόνο που δεν με μαστίγωσε με την διατροφή! Είπα θα προσέχω,  γλυκά εξάλλου δεν τρώω καθόλου και στην σοκολάτα έχω αλλεργία αλλά ρε παιδάκι μου σήμερα η πεθερά μου έφτιαξε σουτζουκάκια με πουρέ! Πως να αντισταθώ;;; Τα χτύπησα αλύπητα! Διατροφή από Δευτέρα!  :P
πιστεύω είσαι καλά προς το παρόν, θα το ελέγχεις θα αναλόγως θα πράξεις με την διατροφή σου! 

Γιατι αραγε; Τι τον πειραξε; Το 93;; Ή το 104 στη μια ωρα που ειναι μια χαρα θεωρω; Σε 2 ωρες ποσο ειχες;;εκανες κ καμπυλη ινσουλινης;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Οχι δεν εχω αυτα.χαχα ! Αυτα θα πρεπει να ισχυουν.δηλαδη οχι παραπανω απο αυτα...δεν εχω κανει ακομα καμπυλη.ειδε 90 σταθερα σακχαρο και ειπε οτι τωρα δε χρειαζεται και καμπυλη να κανω οταν θα παω 22η εβδομαδα.πριν την εξωσωματικη ειχα 98 138 και 62 αλλα ετρωγα πολλα γλυκα κ εκοψα κατευθειαν ζαχαρη.τωρα παλι τρωω αλλα νορμαλ για αυτο παω καλά..θα δειξει αργοτερα βεβαια! Ωραια!!Πιστευω δεν ειναι τοσο τρομερο.για να δουμε τι θα σου πει ...

Γιατι αραγε; Τι τον πειραξε; Το 93;; Ή το 104 στη μια ωρα που ειναι μια χαρα θεωρω; Σε 2 ωρες ποσο ειχες;;εκανες κ καμπυλη ινσουλινης;

Το 93 τον πείραξε. Όχι κακό αλλά θέλει διατροφη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, anoulious είπε:

Το 93 τον πείραξε. Όχι κακό αλλά θέλει διατροφη

Μμμ καταλαβα, εγω με 92 και μου ειπε τελεια. αλλα σιγουρα ειναι η καθε περιπτωση διαφορετικη ,ειναι ο δεικτης μαζας σωματος που παιζει σημαντικο ρολο..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Μμμ καταλαβα, εγω με 92 και μου ειπε τελεια. αλλα σιγουρα ειναι η καθε περιπτωση διαφορετικη ,ειναι ο δεικτης μαζας σωματος που παιζει σημαντικο ρολο..

Φαντάζομαι ναι. Γιατί εμένα ο Σουβατζ δεν μπορούσε να πιστέψει από το σωματοτυπο μου ότι έχω θέμα με το σάκχαρο. Ποιος? Ο Σουβατζ με την εμπειρία που έχει Το 93 είναι το όριο.. Το κατω από 60 που έγραψες για υπογλυκαιμία είναι πολύ χαμηλό. Εγώ στο 55 κρατιόμουν από τον τοίχο.. Όταν πλησιάζει το 70 και πάει κάτω από 70 είναι υπογλυκαιμία. Εγώ το καταλαβαίνω σχεδον παντα

Just now, Vasiliki10 είπε:

Εγώ μόλις μπηκα στον 4ο έκανα και μου βγήκε 93.Κοριτσια πήγα και έκανα καμπύλη σακχάρου σήμερα το πρωί στον γυναικολόγο και μου έδωσαν να ποιο γλυκόζη ότι ποιο απαίσιο κόντευα να το βγάλω,περιμενα 2 ώρες.αφου ήμουν εκεί είδαμε και το μωρό όλα καλά. Τα αποτελέσματα από την καμπύλη είναι

Γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρίνη:4,8 

Σάκχαρο 0 λεπτά : 86

Σακχαρο 60 λεπτά: 152 

Σάκχαρο 120 λεπτά: 161 

Ξέρει καμία να μου πει, το μόνο που μου είπαν είναι ότι το 161 είναι πολύ παραπάνω από το 120 που πρέπει να είναι η τιμή.

Τι 152 είναι υψηλό. Αντε  μέχρι 130.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Οχι δεν εχω αυτα.χαχα ! Αυτα θα πρεπει να ισχυουν.δηλαδη οχι παραπανω απο αυτα...δεν εχω κανει ακομα καμπυλη.ειδε 90 σταθερα σακχαρο και ειπε οτι τωρα δε χρειαζεται και καμπυλη να κανω οταν θα παω 22η εβδομαδα.πριν την εξωσωματικη ειχα 98 138 και 62 αλλα ετρωγα πολλα γλυκα κ εκοψα κατευθειαν ζαχαρη.τωρα παλι τρωω αλλα νορμαλ για αυτο παω καλά..θα δειξει αργοτερα βεβαια! Ωραια!!Πιστευω δεν ειναι τοσο τρομερο.για να δουμε τι θα σου πει ...

Γιατι αραγε; Τι τον πειραξε; Το 93;; Ή το 104 στη μια ωρα που ειναι μια χαρα θεωρω; Σε 2 ωρες ποσο ειχες;;εκανες κ καμπυλη ινσουλινης;

Όχι μόνο σάκχαρο νηστείας στο 0’ και ζάχαρο μετά φαγητού στο 60’! Παιδί μου δεν έχω ζάχαρο, μόνο λίγη ινσουλινοαντίσταση, εγώ βλέπω πως είμαι μια χαρά προς το παρόν, αυτή λογικά φοβάται και είναι επιφυλακτική! Θα ξανακάνω στις 29/9 στην Β επθπέδου και τότε θα κρίνω τι πρέπει να προσέχω και πότε! Και θα το συζητήσω και με τον γιατρό μου


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε κορίτσια ασχετο 1) η ατιμη η ζαχαρη κρυβεται παντου 2)όταν ακουνε μαμα και πεθερα τι εξετάσεις κανουμεεεε μενουνε με  την απορια χαχαχαχα και αντε να εξηγησεις! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Όχι μόνο σάκχαρο νηστείας στο 0’ και ζάχαρο μετά φαγητού στο 60’! Παιδί μου δεν έχω ζάχαρο, μόνο λίγη ινσουλινοαντίσταση, εγώ βλέπω πως είμαι μια χαρά προς το παρόν, αυτή λογικά φοβάται και είναι επιφυλακτική! Θα ξανακάνω στις 29/9 στην Β επθπέδου και τότε θα κρίνω τι πρέπει να προσέχω και πότε! Και θα το συζητήσω και με τον γιατρό μου

Ναι ναι ,πολυ σωστα καλά θα κανεις!!

@anoulious α σοβαρα . Τοσο πολυ..Εγω παλι πιο παλια δεν ετρωγα για 10 ωρες τιποτα και δεν καταλαβαινα κατι,που σιγουρα θα επεφτε,αλλα μπορει και οχι; Τι να πω..ολα ειναι τι αντεχει τελικα ο καθε οργανισμος

Just now, Paris.33 είπε:

Πάντως βρε κορίτσια ασχετο 1) η ατιμη η ζαχαρη κρυβεται παντου 2)όταν ακουνε μαμα και πεθερα τι εξετάσεις κανουμεεεε μενουνε με  την απορια χαχαχαχα και αντε να εξηγησεις! 

Εχω κανει απειρες ουτε το εχω συζητησει ποτέ..βαριεμαι ερωτησεις και γκρινιες..ειδικα στην μανα μου!!απαπα!!μονο εδω δε βαριεμαι! μπορώ για ωρες να εξηγω σε κοπελες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...