Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Καλημέρα! Πετάγομαι κι εγώ στη συζήτηση χωρίς να συμμετέχω ενεργά για να δώσω εμψύχωση... Κι εγώ την 9η μέρα έκανα τεστ και ήταν έτσι αχνή και τελικά έχω δίδυμα! Οπότε απόλαυσε το ότι ανιχνεύεται η χοριακή και μη σκας, όλα καλά θα πάνε! 🥰😇🥰😇

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Mari@nna είπε:

Εγώ πάντως πιστεύω ότι χρειαζόμαστε ενημέρωση (κυρίως όσες είμαστε στην πρώτη εγκυμοσύνη) και αυτό γιατί όταν έρθει η ώρα θα είναι πολλά αυτά που θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε κ σίγουρα δεν θα έχουμε τον χρόνο, την διάθεση και την υπομονή ίσως να ενημερωθούμε. Είναι αλήθεια βέβαια ότι θα ακούσουμε πολλές και διαφορετικές συμβουλές από τους γύρω μας χωρίς όμως να είναι πάντα κατάλληλες για εμάς καθώς αντικατοπτριζουν κυρίως προσωπικές εμπειρίες. Γι αυτό θεωρώ οτι καλό ειναι να έχουμε μια επικοινωνία με μια σύμβουλο θηλασμού για μια πιο ολοκληρωμένη ενημέρωση και κυρίως για να μπορούμε να αναγνωρίσουμε πιθανά προβλήματα και να είμαστε πιο έτοιμες απέναντι σε συγκεκριμένες καταστάσεις. 

Επίσης να ξέρεις δεν είσαι η μόνη που δεν κοιμάται... :)

Έτσι ακριβώς.Συμφωνω απόλυτα.Και επαναλαμβάνω ότι οι περισσότεροι παιδίατροι στην πράξη δε στηρίζουν τον αποκλειστικό θηλασμό.Οι μαμάδες μας πχ οι οποίες οι περισσότερες δε θήλασαν θα έχουν κι αυτές άποψη.Και γενικά ως είθισται στην Ελλάδα ο καθένας θα λέει το μακρύ και το κοντό του.

Ο ΠΟΥ έχει δώσει πολύ συγκεκριμένες  οδηγίες όσον αφορά τον αποκλειστικό θηλασμό και τα οφέλη του και προσωπικά δε μπορώ να δικαιολογήσω ελλειψη ενημερωσης πάνω στο ποσό πολυτιμο.ειναι το όφελος για τη μαμά και το παιδί και λυπάμαι αφάνταστα να βλέπω νέες κοπέλες,μορφωμένες,διαβασμένες να δίνουν σκονογαλα που μας δινανε εμάς 40 χρόνια πριν που δεν υπήρχε αυτή η πρόσβαση στην ενημερωση και οι τεράστιες εκστρατείες.

Εγώ ξέρω ότι θα γεννήσω πολύ μικρό μωράκι ήδη.

Ζητημα να φτάσει τα 2.500.Παρ' όλα αυτά αυτό δε συνιστά δικαιολογία να του δώσω σκόνη.

Δε θα μιλήσω για 2 και 3 χρόνια αλλά νομίζω ότι 6 μήνες έστω αποκλειστικός θηλασμός δεν είναι τόσο μεγάλο κατόρθωμα ούτε θυσία,ιδίως για όσες θα έχουν αδεια,τις περισσότερες μαμάδες δλδ με το 6μηνο του ΟΑΕΔ,τις υπόλοιπες άδειες κλπ.

Πολύ κουραστικό και ψυχοφθόρο για πολλές ναι,χρέος όμως αδιαπραγμάτευτο δε.

 

 

 

13 ώρες πρίν, linaa είπε:

θα σου πω κ θα το δεις κ εσυ η ιδια κ με την παιδιατρο σου κ με εσενα οταν ερθει η ωρα. οι περισσοτερες γυναικες παντως δεν εχουν θεματα με το θηλασμο κ εχουν κ μεγαλη παραγωγη κ οι θηλες ειναι καλες κ το μωρο πιανει κ τοτε θα καταλαβεις οτι εχεις φαει τσαμπα χρονο στην ενημερωση. 

οσες εχουν προβληματα σοβαρα πχ δεν εχουν παραγωγη δεν εχει να κανει με τον παιδιατρο ουτε αν ειναι υπερμαχος κτλ εχει να κανει με το δικο σου κουραγιο στην κουραση στο ανχος κ στην οργανωση σου. οι οδηγιες δεν θελουν πανεπιστημιο ουτε συμβουλους ουτε να μελετας μηνες πριν γεννησεις. οι οδηγιες ειναι ελαχιστες η εφαρμογη τους ειναι δυσκολη .. μιλαμε παντα για κοπελες που εχουν θεματα με το θυλασμο γιατι οπως σου ειπα στην πλειοψηφια τα προβληματα ειναι ελαχιστα . 

 

 

 

 

 

 

 

Άρα λοιπόν,εφόσον στην πλειοψηφία όπως λες τα προβλήματα είναι ελάχιστα,που αποδίδεις το ότι τόσο λίγες μαμάδες θηλάζουν αποκλειστικά εν έτει 2021?

Εφοσον ειναι τόσο απλό κι εύκολο?

 

πρίν από 4 λεπτά , mommytobe είπε:

Εγω έβαλα 5-6 κορμακια και 5-6 φορμακια, 3-4 ζευγάρια καλτσουλες (αν και είναι ολόσωμα και δεν θα χρειαστούν λογικά), μια φόρμα εξόδου, ένα σετακι ρουχαλάκια για την έξοδο, 4 πάνες αγκαλιάς (μου είπαν να πάρω παραπάνω, και μάλλον θα βάλω 2 3 ακόμα γιατί δεν έχω σεντονακια και θα τα χρησιμοποιήσω και για αυτό), 2 πετσέτες, 1 σκουφάκι κ ένα ζευγάρι γαντακια, 4 5 πανάκια που είναι για σαλακια και γουλιες, 1 πακέτο παμπερς και καλλυντικά του μωρού, 1 μπιμπερό και μια πιπίλα σε περίπτωση που τα χρειαστώ, 2 κουβέρτα χοντρή και μια για όταν θα φεύγουμε για το αυγό.. Νομίζω αυτά έβαλα για το μωρό.. 

Ο Χρίστος κι η Παναγιά!Προφανώς μιλάς για δημόσιο.

Στο μαιευτήριο που θα γεννήσω εγώ,στο Λητώ,στη βαλίτσα μαιευτηρίου έχει ελάχιστα πράγματα για το μωρό,μόνο ρούχα εξόδου κ 2 σεντονακια κ μια κουβερτούλα.

Τι βαλίτσα δλδ να πάρεις...

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Hope.2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Ήθελα να σας πω για ένα όνειρο που είδα και μου φάνηκε προφητικό. Είδα ότι είχε γεννηθεί το μωρό μου και προσπαθούσα να το θηλάσω και εκείνο δεν θηλάζε, κάθε φορά κουλουριάζοταν όταν πήγαινα να το ταΐσω και ήταν με τα ματάκια κλειστά. Μετά υποτίθεται εγώ άκουσα τη σκέψη του και σκεφτόταν ότι μου έλεγε κανε λίγο υπομονή μανούλα σε 2 εβδομάδες θα ανοίξω τα μάτια μου και θα σε γνωρίσω επιτέλους. Ανατριχιασα όταν ξύπνησα. Να ναι διαίσθηση να είναι απλά η ιδέα μου δεν ξέρω!

Δεν ξέρω αν πιστεύετε στα όνειρα αλλά στην αρχή είχα δει πάλι το μωρό σε υπέρηχο στον ύπνο μου σαν να είναι σε φωτογραφία και ήταν αγοράκι και τελικά έχω αγοράκι και θέλω να δω αν θα μοιάζει και στο μωρό που είδα στον ύπνο μου...

Εγω πιστευω στα ονειρα γιατι παντα μου βγαινουν....ισως εχεις και αγχος για τον θηλασμο κ το μικρουλι σου, σου δινει δυναμη κ κουραγιο. Και εγω και η μητερα μου και η αδερφη μου, οταν μπηκα στην 1η μου προσπαθεια εξωσωματικης ειδαμε οτι κρατουσα ενα μωρο ξανθο κοριτσακι. Πετυχα με την 1η προσπαθεια και εχω κοριτσακι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, linaa είπε:

οπως ειπα κ στην αλλη κοπελα οι περισσοτερες κοπελες δεν εχουν κανενα προβλημα εκτος απο τις τρεις πρωτες μερες που δεν ξερεις πως να κρατησεις το παιδι κ πως να το βαλεις στο στηθος κ σου δειχνουν στο νοσοκομειο ολα μετα ερχονται μονα τους. δηλαδη το μωρο πιανει θηλη το.γαλα τρεχει αυθονο οποτε δεν εχεις αναγκη στις περισσοτερες ερχονται ολα φυσικα μεσα σε τρεις τεσσερις μερες . 

καποιες κοπελες που εχουν προβληματα με τις θηλες που πονανε κ ματωνουν πρεπει κυριως να μην φορας σουτιεν για να αεριζονται κ να βαζεις απτο γαλα σου κ να κανεις υπομονη μεχρι να σκληρηνουν κ να σταματησουν να ματωνουν. 

το θεμα με τις θηλες αν ειναι μεσα βοηθανε οι ψευδοθηλες αρκει να μπορεις να τις χρησιμοποιησεις κ εσυ κ το μωρο κ να βολεψουν κ τους δυο. κανεις τις δοκιμες σου κ βλεπεις . εδω εννοειτε οτι θα ρωτησεις καποιον που να ξερει πως χρησιμοποιουνται να σου δειξει επι τοπου καποιες φορες  κ απο εκει κ περα ειναι θεμα πως εσυ θα μπορεσεις να βολευτεις ή οχι.

τωρα το μεγαλο θεμα ειναι αν εχεις μειωμενη παραγωγη που μπορει να συμβει για πολλους λογους ητε επειδη εισαι αδυναμη ητε απτο ανχος ητε επειδη εκανες καισαρικη κ καθηστερησε να κατεβει το γαλα εκει θα σου πουν καποια τιπ οπως καθε ποτε θα θηλαζει το μωρο , καθε ποτε θα κανεις αντλησεις , κ τι συμπληρωματα διατροφης κ βοηθιτικα θα παρεις . αυτες οι οδηγιες θελουν προγραμμα που τις περισσοτερες φορες δεν αντεχεις να ακολουθησεις με ενα μωρο . οσες αντεξαν μετα απο καποιο διαστημα αυξησαν παραγωγη κ αντικαταστησαν το ξενο γαλα γιατι το παιδι νυστικο κανενας νορμαλ συμβουλος θηλασμου δεν θα σε αφησει να το εχεις μεχρι να κατεβει το γαλα.

οποτε αν προκυψει τετοιο προβλημα παραγωγης πρεπει να ακολουθησεις συγκεκριμενη διατροφη συγκεκριμενα συμπληρωματα το παιδι συνεχεια στο στηθος αντλησεις σε συγκεκριμενους χρονους ταισματα σε συγκεκριμενους χρονους με ξενο αν υπαρχει μεγαλο προβλημα  κ οπως καταλαβαινεις ολο αυτο ειναι εξαντλητικο...  εκει αποτυνχανει συνηθως το πραγμα κ οχι στις λαθος συμβουλες ουτε στο αν το παιδι περνει μπουκαλι κ πιπιλα ... 

πρακτικα καντο εικονα ενα μωρο να μην ειναι ικανοποιημενο με το στηθος να κλαιει κ εσυ να πρεπει να αποστηρωνεις να κανεις αντλησεις να προσπαθεις να ανχωνεσε να στεναχωριεσαι κ να πρεπει να τρως κ σωστα κ να πρεπει να πινεις πολυ νερο κ να κοιμασε οσο μπορεις γιατι αυτα βοηθανε στην παραγωγη. οποτε ο συμβουλος τι να κανει να ερχετε σπιτι μερα νυχτα να σε βοηθαει ή να σε ταιζει ? εκει χανετε η μπαλα απο πολλες βαζω κ εμενα μεσα  ενω εχει σωστες συμβουλες να μην μπορει να ανταποκριθει. που οι συμβουλες ειναι θα εχεις το παιδι στο στηθος πριν ακομα πεινασει για να μην κουραστει κ εκνευριστει θα κανεις αντλησεις συγκεκριμενες ωρες πριν το θηλασμο θα τρως σωστα κ θα παρεις καποια συμπληρωματα κ ξενο θα δινεις συμπληρωματικα καποιες συγκεκριμενες φορες . 

Συμφωνώ με τα υπόλοιπα.

Οι 2 όμως παράγραφοι σχετικά με.τη μειωμένη παραγωγή περιέχουν πολλές ανακρίβειες,σύμφωνα με τις επίσημες οδηγίες των συμβούλων θηλασμού πάντα.

Μειωμένη παραγωγή δεν υπάρχει.Αυτη ειναι η πρώτη και βασική γραμμή.Μειωμενη υπάρχει μόνο όταν σαν εύκολη λύση δίνεις εξαρχής το ξένο και δεν το βάζεις συνεχώς στο στήθος.Επειδη είσαι κομμάτια κλπ.Μα όλες οι μανούλες.κομματια δεν είναι είναι??!!

Καθυστερημένη βεβαίως,πολύ σύνηθες,λόγω καισαρικής πολλές φορές.

Ακόμα.ομως όμως κι όταν αργεί να κατέβει κανονικά το γαλατάκι,το ελάχιστο που βγαίνει μέχρι να κατέβει το κανονικό αρκεί στα μωράκια.

Δε μετράς ποσότητα ούτε ml τόσο νωρίς.Αυτα τα λένε οι παιδίατροι.

Είναι κρίμα να γράφονται αυτά.

Και ναι,οι σύμβουλοι θηλασμού συνέχεια μπορούν να επισκέπτονται αλλά και να μιλάς μαζί τους.Οπως επίσης κανένας ποτέ δε.θα σου πει να δώσεις ξένο γάλα,σε.καμία περίπτωση,διότι πολύ απλά,δεν υπάρχει λόγος.

Ξένο γάλα.μονο σε πολύ λίγες συγκεκριμένες ιατρικές περιπτώσεις-παθήσεις του μωρού μπορεί να συσταθεί για λίγες μερες.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Georgia Jo είπε:

Εγω πιστευω στα ονειρα γιατι παντα μου βγαινουν....ισως εχεις και αγχος για τον θηλασμο κ το μικρουλι σου, σου δινει δυναμη κ κουραγιο. Και εγω και η μητερα μου και η αδερφη μου, οταν μπηκα στην 1η μου προσπαθεια εξωσωματικης ειδαμε οτι κρατουσα ενα μωρο ξανθο κοριτσακι. Πετυχα με την 1η προσπαθεια και εχω κοριτσακι!

Κι εγώ το ίδιο είχα δει μετά την εξωσωματική ένα αγοράκι και όντως έχω αγοράκι. Εντάξει αν όντως γεννήσω σε 2 εβδομάδες θα είναι φοβερό... ελπίζω βέβαια αργότερα. Ήταν πάντως τόσο αληθινό όνειρο και το μωρό ένας άγγελος...

  • Μου αρέσει 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

@Nini- οντως ποσο ειναι ? Εμενα στο ντοπλερ (30+ 4) ηταν 1545 και 1735

Στις 34+5 ήταν γύρω στα 2300 και τα 2 !! Μακάρι να είναι σωστή η μέτρηση. Εμένα στις 30 βδομαδες ήταν 1312 και 1382. 
Εσείς πάτε με φτ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 δεν αντεχουν σωματικα κ ψυχολογικα αυτο εξηγω κ οχι γιατι εχουν λαθος οδηγιες πρακτικες ουτε επειδη δεν εχουν διαβασει ουτε επειδη ο παιδιατρος τους λεει λαθος πραγματα. απλα δεν αντεχουν σωματικα να ανταπεξελθουν. οσο κ να διαβασεις οσο κ να εισαι προετοιμασμενη αν κουραστεις τελειωσε. κ εχω απειρα παραδειγματα απο κοπελες που ενω το πρωτο το.θηλασαν αποκλειστικα στο δευτερο δεν αντεξαν παρα για λιγο οχι γιατι δεν διαβασαν απλα δεν αντεχαν το.ξενηχτι κ ενα μωρο συνεχεια στο στηθος.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

 δεν αντεχουν σωματικα κ ψυχολογικα αυτο εξηγω κ οχι γιατι εχουν λαθος οδηγιες πρακτικες ουτε επειδη δεν εχουν διαβασει ουτε επειδη ο παιδιατρος τους λεει λαθος πραγματα. απλα δεν αντεχουν σωματικα να ανταπεξελθουν. οσο κ να διαβασεις οσο κ να εισαι προετοιμασμενη αν κουραστεις τελειωσε. κ εχω απειρα παραδειγματα απο κοπελες που ενω το πρωτο το.θηλασαν αποκλειστικα στο δευτερο δεν αντεξαν παρα για λιγο οχι γιατι δεν διαβασαν απλα δεν αντεχαν το.ξενηχτι κ ενα μωρο συνεχεια στο στηθος.. 

Άρα δηλαδή οι περισσότερες γυναίκες δε θηλάζουν επειδή κουράζονται?

Αυτό ρωτώ,εφόσον ειναι τοσο ευκολο ως διαδικασία γιατί κουράζονται?

Ας πούμε.πχ είναι γνωστό ότι τα μωρά που δε θηλάζουν κοιμούνται περισσότερες ώρες τη νύχτα άρα και οι μαμάδες τους.

Επίσης να προσθέσω ότι βεβαίως παλιά πχ υπήρχαν λάθος οδηγίες.Τους λέγανε οι παιδίατροι στις περισσότερες ότι δεν είχαν γάλα άρα να δίνουν ξένο.

Αυτά που έγραψες περί μειωμένης παραγωγής.

Πριν 40.χρόνια στη μαμά.μου αυτό έλεγαν κι αυτό ήξερε και έκανε.Κι αυτό λέει και τώρα.

 

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Άρα δηλαδή οι περισσότερες γυναίκες δε θηλάζουν επειδή κουράζονται?

Αυτό ρωτώ,εφόσον ειναι τοσο ευκολο ως διαδικασία γιατί κουράζονται?

 

 

αυτες που εχουν προβληματα με το θηλασμο ναι κουραζονται να ακολουθησουν τις οδηγιες των συμβουλων.

επισης παιζουν κ οι αλεργιες ξεχασα να πω που κ αυτες κουραζουν κ ειναι αρκετες συχνες που η γυναικα απαγορευετε να φαει διαφορα επειδη το παιδι εχει αιμα ή δεν παιρνει βαρος . 

οσες κοπελες δεν αντιμετωπισαν προβλημα με θηλες κ με παραγωγη που ειναι αρκετες δεν κοψαν το θηλασμο πριν τους εξι μηνες ουτε ηρθε κανενας γιατρος να τους πει οτι κανουν λαθος αυτο λεω οι οδηγιες ειναι σαφης απλα η εφαρμογη κουραζει οταν υπαρχουν θεματακια . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

αυτες που εχουν προβληματα με το θηλασμο ναι κουραζονται να ακολουθησουν τις οδηγιες των συμβουλων.

επισης παιζουν κ οι αλεργιες ξεχασα να πω που κ αυτες κουραζουν κ ειναι αρκετες συχνες που η γυναικα απαγορευετε να φαει διαφορα επειδη το παιδι εχει αιμα ή δεν παιρνει βαρος . 

οσες κοπελες δεν αντιμετωπισαν προβλημα με θηλες κ με παραγωγη που ειναι αρκετες δεν κοψαν το θηλασμο πριν τους εξι μηνες ουτε ηρθε κανενας γιατρος να τους πει οτι κανουν λαθος αυτο λεω οι οδηγιες ειναι σαφης απλα η εφαρμογη κουραζει οταν υπαρχουν θεματακια . 

Οι θήκες πονάνε.και πληγώνονται σε όλες σχεδόν τις γυναίκες λιγότερο η περισσότερο.

Αυτός είναι λόγος να μη θηλάσει??

Εγώ με το μωρό στο στηθος όλη μέρα σκοπεύω να είμαι και τοπλες αν χρειαστεί.

Σιγά,σπίτι μου θα ειμαι,τι πειράζει??!!!

Σίγουρα το πιο δύσκολο θα είναι τα βράδια,στην αρχή,τα.ανελεητα ξενύχτια.

Επίσης,αντικειμενικά πιο δύσκολο είναι όταν τα μωρά μένουν στη θερμοκοιτιδα,στα προωρακια.

Και οι αλλεργίες αντιμετωπίζονται επίσης.

Ποια είναι τα άλλα προβλήματα για να μη θηλασεις?Ενημερωτικά πάντα.

 

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Οι θήκες πονάνε.και πληγώνονται σε όλες σχεδόν τις γυναίκες λιγότερο η περισσότερο.

Αυτός είναι λόγος να μη θηλάσει??

Εγώ με το μωρό στο στηθος όλη μέρα σκοπεύω να είμαι και τοπλες αν χρειαστεί.

Σιγά,σπίτι μου θα ειμαι,τι πειράζει??!!!

Και οι αλλεργίες αντιμετωπίζονται επίσης.

Κανένα μωράκι δεν είναι αλλεργικό στο μητρικό γάλα πάντως!!!

Ποια είναι τα άλλα προβλήματα για να μη θηλασεις?Ενημερωτικά πάντα.

 

οχι βεβαια δεν ειναι λογος να μην θηλασει καποιος αλλα ενταξει καποιες δεν αντεχουν ψυχολογικα τι να κανουμε ετσι ειναι οι ανθρωποι. παρεπιπτωντος εμενα δεν πονεσαν ποτε οι θηλες κ το μωρο επιασε αμεσως θηλη. ναι αντιμετωπιζονται βεβαια δεν ειναι αλλεργια στο μητρικο γαλα ειναι σαν δυσανεξια σε αυτα που τρως οποτε χρειαζετε διαιτα απο εσενα παλι καποιες τις κουραζει να μην μπορουν να φανε τιποτα επι μηνες .

κ να σου πω μια ιστορια για το ποσο ψαρωμενες ειναι ολες με το θηλασμο κ πιστευουν σε ολα αυτα που ακουνε κ φοβουνται. εχω μια φιλη που το πρωτο παιδι το.θηλασε αποκλειστικα δεν δεχτηκε ουτε πιπιλα γιατι φοβοταν μηπως χαλασει ο θηλασμος δεν δεχτηκε ουτε ξενο παλι για τον ιδιο λογο. στο δευτερο που πια ειχε ξεψαρωσει κ θηλασε αποκλειστικα κ πιπιλα εδωσε κ ξενο γαλα οταν χρειαστηκε καποιες φορες βραδια που ηταν κουρασμενη ... μια χαρα θηλασε κ ο δευτερος ουτε η παραγωγη μειωθηκε ουτε τιποτα ... θελει απλα να μην τρομοκρατησε με ολα αυτα που ακουγονται κ να βαζεις μια σειρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, linaa είπε:

οχι βεβαια δεν ειναι λογος να μην θηλασει καποιος αλλα ενταξει καποιες δεν αντεχουν ψυχολογικα τι να κανουμε ετσι ειναι οι ανθρωποι. παρεπιπτωντος εμενα δεν πονεσαν ποτε οι θηλες κ το μωρο επιασε αμεσως θηλη. ναι αντιμετωπιζονται βεβαια δεν ειναι αλλεργια στο μητρικο γαλα ειναι σαν δυσανεξια σε αυτα που τρως οποτε χρειαζετε διαιτα απο εσενα παλι καποιες τις κουραζει να μην μπορουν να φανε τιποτα επι μηνες .

κ να σου πω μια ιστορια για το ποσο ψαρωμενες ειναι ολες με το θηλασμο κ πιστευουν σε ολα αυτα που ακουνε κ φοβουνται. εχω μια φιλη που το πρωτο παιδι το.θηλασε αποκλειστικα δεν δεχτηκε ουτε πιπιλα γιατι φοβοταν μηπως χαλασει ο θηλασμος δεν δεχτηκε ουτε ξενο παλι για τον ιδιο λογο. στο δευτερο που πια ειχε ξεψαρωσει κ θηλασε αποκλειστικα κ πιπιλα εδωσε κ ξενο γαλα οταν χρειαστηκε καποιες φορες βραδια που ηταν κουρασμενη ... μια χαρα θηλασε κ ο δευτερος ουτε η παραγωγη μειωθηκε ουτε τιποτα ... θελει απλα να μην τρομοκρατησε με ολα αυτα που ακουγονται κ να βαζεις μια σειρα

Κοίτα,ξέρω ότι δεν είναι ασπρο μαύρο.

Το να δώσεις πχ λίγες μέρες ξένο στην αρχή δε σημαίνει απαραίτητα ότι σαμποταρεται ο αποκλειστικός θηλασμός.

Το ίδιο ισχύει και με μπουκάλι,ψευδοθηλή και πιπίλα.

Κάποιες φορές όμως μπορεί να συμβεί.

Κι απ.τη στιγμή που δεν ειναι απαραιτητα για το μωρό κι ούτε και του προσφέρουν κάτι γιατί να το κάνεις??

Επειδή εσύ δεν αντέχεις αλλιώς.Να πονάς,να ξενυχτάς.

Δικαίωμα εννοείται της καθεμιάς και επιλογή της.

Απλά να λέμε την αλήθεια.

Αυτά λένε οι σύμβουλοι θηλασμού.Δεν αναγκάζουν,ενημερώνουν και βοηθούν ώστε να προσφέρεται στα μωράκια το μεγαλύτερο δώρο που υπάρχει.

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Κοίτα,ξέρω ότι δεν είναι ασπρο μαύρο.

Το να δώσεις πχ λίγες μέρες ξένο στην αρχή δε σημαίνει απαραίτητα ότι σαμποταρεται ο αποκλειστικός θηλασμός.

Το ίδιο ισχύει και με μπουκάλι,ψευδοθηλήκαι πιπίλα.

Κάποιες φορές όμως μπορεί να συμβεί.

Κι απ.τη στιγμή που δεν ειναι απαραιτητα για το μωρό,γιατί να το κάνεις??

Επειδή εσύ δεν αντέχεις αλλιώς.Να πονάς,να ξενυχτάς.

Δικαίωμα εννοείται της καθεμιάς και επιλογή της.

Απλά να λέμε την αλήθεια.

Αυτά λένε οι σύμβουλοι θηλασμού.Δεν αναγκάζουν,ενημερώνουν και βοηθούν ώστε να προσφέρεται στα μωράκια το μεγαλύτερο δώρο που υπάρχει.

 

ναι εννοειτε κανεις δεν αναγκαζετε απλα ειναι κουραστικο καποιες φορες εξαντλητικο οταν εχεις κ ενα ανχος παραπανω με το μωρο μπορει να ακουσεις δυο οδηγιες κ να μην εχεις ψυχολογια να της τηρησεις πιστα αυτο συμβαινει συνηθως . αλλα σου λεω οι τυχερες ειναι πολλες που δεν αντιμετωπιζουν προβληματα απλα τα ασχημα ακουγονται πιο πολυ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Μακάρι να μας πάνε όλα καλά!

ειμαι σιγουρη οτι ολα καλα θα πανε! ο αποθηλασμος θελω να σου πω μπορει να ειναι με περισσοτερα προβληματα πιο δυσκολος γιατι ειναι κατι που εξαρτατε κυριως απτο παιδι !! χα χα να κατι που δεν λενε πολλες !!

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζω αποκλειστικα ενα μωρο με διαγνωσμενη γοπ, αλλεργια, που νοσηλευτηκε στη μενν με το που γεννηθηκε (με καισαρικη) κ το οποιο πηρα σπιτι με ικτερο και εχοντας χασει πλ βαρος..κ χω εισεχουσες θηλες επισης. .δν πηρε μπουκαλι ουτε μια φορα...δυστυχως γραφονται πολλες ανακριβειες και λαθος πληροφορησεις εδω, οπως και λεγονται απο στομα σε στομα...γιατι δεν υπαρχει παιδεια κι εμπειρια στον αποκλ θηλασμο στην ελλαδα...τα περι μειωμενης παραγωγης και δεν φτανει το γαλα ειναι η νο 1 ανακριβεια..αν δενντιθεται θεμα παθολογικο πχ μαστεκτομη στον αδενα, καμια γυναικα που θηλαζει κατ απαιτηση του μωρου δεν υπαρχει ουδεμια περιπτωση νανμην παραγει το γαλα που χρειαζεται το παιδι της...ειναι απλα ενας τεραστιος μυθος  που αναπαραγεται απο παντελως ασχετους οσον αφορα το θηλασμο επαγγελματιες υγειας αλλα κ ασχετες θιτσες γιαγιαδες πεθερες φιλες κλπ κλπ..ο θηλασμος ειναι ολοκληρη επιστημη...δεν ερχεται αβιαστα κι ευκολα σε 9 στις 10 περιπτωσεις...θελει καθοδηγηση και πολυ αντοχη, επιμονη, θεληση κι υπομονη...κανενας συμβουλος δε μιλα για ξενο, κανενας συμβουλος δε μιλα για αντλησεις οταν εχεις ενα υγιες μωρο σπιτι...μην βαζουμε στο στομα τους λογια που κανεις τους δεν θα λεγε...ζουμε στο 2021...υπαρχει απλετη πληροφορια και γνωση σε σεμιναρια και βιλια...και κυριως ειδικοι επαγγελματιες που μπορουν να βοηθησουν και να ναι διπλα μας απ την πρωτη μερα ως τον αποθηλασμο...ας συμβουλευτουμε αυτους που ξερουν...αν δεν υπαρχει η επιθυμια και η δυναμη για θηλασμο, σεβαστο...καλυτερα ομως να το αποδεχομαστε και παραδεχομαστε κι οχι να βρισκουμε χιλιες δυο δικαιολογιες. που στην πραγματικοτητα ειναι ναι μεν δυσκολιες, οι οποιες ομως με την σωστη υποστηριξη ξεπερνιουνται...περασα απο 1000 κυματα για να τα βρω με το θηλασμο...ακομα και τωρα 9μιση μηνες μετα οσο ευκολα κι αν μου βγαινει πλεον. παραμενει κουραστικος γτ εχω ενα πολυ απαιτητικο μωρο...κοιμαμαι ελαχιστα...πανω αππ 1μιση ωρα σερι δεν εχουμε πετυχει ακομα και καθε πρωι δουλευω...ειλικρινα ομως μου δινει τοση ευχαριστηση ικανοποιηση και δυναμη και με γεμιζει με τοσα πανεμορφα συναισθηματα που δεν θα τον αλλαζα για 10ωρα υπνου η βολτες η οτιδηποτε...ο θηλασμος ειναι ανατροφη..οχι απλα τροφη...ενημερωθειτε απο τους καταλληλους και μη διστασετε να παρετε τη ΣΩΣΤΗ βοηθεια...καλη επιτυχια στο υπεροχο ταξιδι του θηλασμου..καλη επιτυχια στουπεροχο ταξιδι της μητροτητας..θα μαι εδω να βοηθησω με οσα ξερω κ μαθαινω οσες μπορω...

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...