Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Mighty86 είπε:

Εδώ εννοω το πόσο συχνά θέλει να τρώει όχι αν θα προτιμήσει το ξενο

Το συχνά επίσης είναι πιο ωφέλιμο διότι το μητρικό γάλα.ειναι πιο εύπεπτο σε αντίθεση με.το ξένο που είναι βαρύ και γι αυτο κοιμούνται με τις ωρες.

Γενικά δεν υπάρχει καν σύγκριση ως προς τα οφέλη.

Το θεμα είναι οι μαμάδες...


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Joka είπε:

Κορίτσι όχι ως προς το θηλασμό δεν είναι καθόλου ενοχική.Εξ ου και τα τόσο χαμηλά ποσοστά.

Αυτό είναι τα λαστ γιερ.τωρα έχει αποκτήσει κ αυτήν την ενοχη. Εδώ κάποιοι δάχτυλοδείχνουν αυτές που θέλουν να κόψουν τον θηλασμό στο χρόνο πάνω ούτε καν εξάμηνο που λες ότι είναι το ενδεδειγμένο. Έχει δημιουργηθεί νέο ρεύμα εξίσου φανατικο. Όταν βρίσκομαι σε μαζωξεις η συναθροίσεις κ οικογενειακά τραπεζια νομίζω ότι η παλιά διαμάχη ΠΑΣΟΚ ΝΔ τώρα έχει γίνει αποκλειστικός θηλασμος-καθολου η ελάχιστος θηλασμός. 

Just now, Pagotoula είπε:

ναι ουδεμια σχεση εχει με το διαβητη καλε, μην αγχωνεσαι... με την καισαρικη σχετιζεται. ειναι λαχειο σου λεω..στην ομαδα μας Μανουλες μαρτιου 2020, το επαθε κ αλλο παιδι φαντασου κιολας παραπανω βδομ κ 4100κιλα...λογω καισαρικης κ αυτο.. α κ να προσθεσω μ ειχαν πει παιζει ρολο κ οι βδομαδες..δηλ.ακομα κ καποιες μερες η βδομ παραπανω μπορει να μην το παθαινε αν ειχε πιο ωριμο αναπνευστικο...ασχετα με ενεσεις δηλαδη. γι αυτο ειναι καλο να παρουμε οσο περισσοτερο καιρο.μπορουμε

Εσένα πόσο βάρος είχε; Άρα κατά την γνώμη μου οδηγήθηκε καισαρική λόγω δκ άρα ο υπαίτιος του προβλήματος ειναι ο δκ.οχι; Αχ

Just now, Joka είπε:

Το συχνά επίσης είναι πιο ωφέλιμο διότι το μητρικό γάλα.ειναι πιο εύπεπτο σε αντίθεση με.το ξένο που είναι βαρύ και γι αυτο κοιμούνται με τις ωρες.

Γενικά δεν υπάρχει καν σύγκριση ως προς τα οφέλη.

Το θεμα είναι οι μαμάδες...

Ναι i know. Το θέμα είναι ότι πάλι ένα παιδί μπορεί να τρώει λιγότερο από ένα άλλο. Οπότε στην πρώτη περίπτωση είναι πιο απλά τα πραματα


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Αυτό είναι τα λαστ γιερ.τωρα έχει αποκτήσει κ αυτήν την ενοχη. Εδώ κάποιοι δάχτυλοδείχνουν αυτές που θέλουν να κόψουν τον θηλασμό στο χρόνο πάνω ούτε καν εξάμηνο που λες ότι είναι το ενδεδειγμένο. Έχει δημιουργηθεί νέο ρεύμα εξίσου φανατικο. Όταν βρίσκομαι σε μαζωξεις η συναθροίσεις κ οικογενειακά τραπεζια νομίζω ότι η παλιά διαμάχη ΠΑΣΟΚ ΝΔ τώρα έχει γίνει αποκλειστικός θηλασμος-καθολου η ελάχιστος θηλασμός. 

Εσένα πόσο βάρος είχε; Άρα κατά την γνώμη μου οδηγήθηκε καισαρική λόγω δκ άρα ο υπαίτιος του προβλήματος ειναι ο δκ.οχι; Αχ

οχι ρε συ..εγω ειχα επιπωματικο πλακουντα...αν γκουγκλαρεις κ διαβασεις θα καταλαβεις γτ εκανα καισαρικη...δν μπορεις να γεννησεις φυσιολογικα με επιπωματικο..ο διαβητης απο μονος δν ειναι λογος καισαρικης αν ειναι ελεγχομενος κ το μωρο δν εχει μακροσωμια. το χρησιμοποιουν ως προφαση ομως πολλοι..γεννηθηκε 3060

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Το συχνά επίσης είναι πιο ωφέλιμο διότι το μητρικό γάλα.ειναι πιο εύπεπτο σε αντίθεση με.το ξένο που είναι βαρύ και γι αυτο κοιμούνται με τις ωρες.

Γενικά δεν υπάρχει καν σύγκριση ως προς τα οφέλη.

Το θεμα είναι οι μαμάδες...

Τι θες να πεις κοπελιά; Ότι τα παιδιά που δεν θηλάζουν δεν είναι υγιή; Και αυτό με τις μαμάδες δεν το έπιασα 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Αυτό είναι τα λαστ γιερ.τωρα έχει αποκτήσει κ αυτήν την ενοχη. Εδώ κάποιοι δάχτυλοδείχνουν αυτές που θέλουν να κόψουν τον θηλασμό στο χρόνο πάνω ούτε καν εξάμηνο που λες ότι είναι το ενδεδειγμένο. Έχει δημιουργηθεί νέο ρεύμα εξίσου φανατικο. Όταν βρίσκομαι σε μαζωξεις η συναθροίσεις κ οικογενειακά τραπεζια νομίζω ότι η παλιά διαμάχη ΠΑΣΟΚ ΝΔ τώρα έχει γίνει αποκλειστικός θηλασμος-καθολου η ελάχιστος θηλασμός. 

Επειδή τα τελευταία 15 χρόνια λόγω επαγγέλματος συναναστρέφομαι πολλές.νεες μαμάδες για πολλά.θεματα υπαρχει αυτο που λές.

Η ουσία είναι μέσα.μας.εμεις να νιώθουμε.οτι κάνουμε.το καλυτερο που.μπορούμε.

Να ειμαστε εμεις καλά με τη συνείδηση μας.

Εμένα.προσωπικα αυτό με.ενδιαφερει.

Το τι κάνουν οι άλλες.μαμαδες,δική τους υπόθεση.

Γενικα ομως ναι,κυριαρχεί πολύ shaming και πολύ παραμύθιασμα του εαυτού μας.πρωτιστως.

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

οχι ρε συ..εγω ειχα επιπωματικο πλακουντα...αν γκουγκλαρεις κ διαβασεις θα καταλαβεις γτ εκανα καισαρικη...δν μπορεις να γεννησεις φυσιολογικα με επιπωματικο..ο διαβητης απο μονος δν ειναι λογος καισαρικης αν ειναι ελεγχομενος κ το μωρο δν εχει μακροσωμια. το χρησιμοποιουν ως προφαση ομως πολλοι..γεννηθηκε 3060

Ναι στις 38 εβδομάδες κ 3 κιλά σίγουρα δεν τίθεται θέμα μακροσωμιας.εγω όμως για εκεί πάω ο μικρός μου είναι μεγαλουτσικος. Ελπίζω να το αποφυγω φυσικά αλλά τώρα αυξήθηκε κ η γλυκοζυλιωμενη μου κ περιμένω οδηγίες από ενδοκρινολόγο μάλλον θα πάρω ινσουλίνη. 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

σημαινει το μωρο πιανει σωστα τη θηλη..σημαινει εχει ελεγχθει το χαλινο του..σημαινει ελεγχονται οι κενωσεις του κ οι πανες του σε αριθμο κ συσταση..σημαινει δν αφηνω το παιδι να πινει μονο το στασιμο γαλα..σημαινει φροντιζω οι μαστοι μ να μην υπερπαραγουν...σημαινει μαθαινω να κανω αμελξη κ μαθαινω κ ποτε εχει ουσια να κανω..σημαινει ακολουθω κατα περιπτωση συγκεκριμενες πρακτικες θηλασμου.απο εναλλαγες μαστου ανα λεπτα..εως block feeding επι ωρες...κ σημαινει κ απειρα ακομα πραγματα..που μονο ενας συμβουλος γνωριζει, παρατηρει κ λυνει... :roll:

μα το πρωτο.πραγμα που κανεις οταν ξεκινας το θηλασμο ειναι να δεις αν το μωρο τραβαει γαλα .... υπαρχει περιπτωση να θηλαζει μια γυναικα κ να μην εχει καταλαβει οτι το μωρο δεν μπορει να τραβηξει γαλα ? τα υπολοιπα που λες ειναι για να αυξηθει η παραγωγη ο συγκεκριμενος χρονος θηλασμου κ να αποκλειεις το ενα στηθος για καποιο χρονο αυτο κανουν βοηθουν τον οργανισμο να προλαβει να παραξει αυτο που χρειαζετε κ ναι ολα αυτα βοηθανε την παραγωγη ή υπερπαραγωγης ωστε να μειωθει κ να ρυθμιστει η υπερπαραγωγη... οποτε δεχεσε κ εσυ οτι υπαρχουν θεματα παραγωγης που πρεπει να φτιαχτουν δεν διαφωνω οτι εκει θες βοηθεια ναι εκει θες βοηθεια αυτο το ειπα κ εγω το θεμα ειναι αν μπορεσεις να ακολουθησεις αυτες τις οδηγιες ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Τι θες να πεις κοπελιά; Ότι τα παιδιά που δεν θηλάζουν δεν είναι υγιή; Και αυτό με τις μαμάδες δεν το έπιασα 

Θέλω να πω αυτό ακριβώς που έγραψα.

Οτι το μητρικό γάλα είναι πιο εύπεπτο και ότι τα οφέλη του σε σχέση με το ξένο είναι πολλαπλάσια.Εχεις κάποια αντίρρηση πάνω σ αυτό?

Για τις μαμαδες επίσης το εξαντλησαμε.Οτι είναι καθαρή επιλογή της κάθε μαμάς αν θα θηλάσει ή όχι


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Θέλω να πω αυτό ακριβώς που έγραψα.

Οτι το μητρικό γάλα είναι πιο εύπεπτο και ότι τα οφέλη του σε σχέση με το ξένο είναι πολλαπλάσια.Εχεις κάποια αντίρρηση πάνω σ αυτό?

Για τις μαμαδες επίσης το εξαντλησαμε.Οτι είναι καθαρή επιλογή της κάθε μαμάς αν θα θηλάσει ή όχι

ΦΥσικα και έχω αντίρρηση ως προς τα οφέλη. Και τα αλλά γάλατα μια χαρά υγιή παιδιά μεγαλώνουν. Μην τρελαθούμε τώρα.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

ΦΥσικα και έχω αντίρρηση ως προς τα οφέλη. Και τα αλλά γάλατα μια χαρά υγιή παιδιά μεγαλώνουν. Μην τρελαθούμε τώρα.

Όχι δεν είναι καθόλου το ίδιο.Δε μπορούν να συγκριθούν καν.Κι εδώ υπεισέρχεται το θεμα της ενημέρωσης και του να είμαστε.ειλικρινεις με.τον εαυτό μας.

Εγώ πχ έχω ένα σωρό αλλεργίες.Φαρμακευτικες,σε τροφές,σε γύρη κλπ.

Η μαμα μου όπως όλες τότε οι γυναίκες λόγω κακής ενημέρωσης δε με θηλασε.

Ειναι πάρα πολλές οι έρευνες που συνδέουν το ξένο γάλα με αλλεργιες.

Κι αυτό είναι ένα μονο παραδειγμα.

Έχουν αποδειχθεί άπειρα οφέλη όσον αφορά το ανοσοποιητικό του μωρού.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Joka είπε:

Επειδή τα τελευταία 15 χρόνια λόγω επαγγέλματος συναναστρέφομαι πολλές.νεες μαμάδες για πολλά.θεματα υπαρχει αυτο που λές.

Η ουσία είναι μέσα.μας.εμεις να νιώθουμε.οτι κάνουμε.το καλυτερο που.μπορούμε.

Να ειμαστε εμεις καλά με τη συνείδηση μας.

Εμένα.προσωπικα αυτό με.ενδιαφερει.

Το τι κάνουν οι άλλες.μαμαδες,δική τους υπόθεση.

Γενικα ομως ναι,κυριαρχεί πολύ shaming και πολύ παραμύθιασμα του εαυτού μας.πρωτιστως.

Που είναι το παραμυθιασμα στην προκειμένη ότι ένα παιδί μπορεί να δυσκολέψει περισσότερο τον θηλασμό απότι ένα άλλο; ούτε όλα τα παιδιά είναι τα ίδια ούτε όλες οι εγκυμοσύνες. Όλα χρήζουν διαφορετικής αντιμετώπισης κ έχουν διαφορετικό βαθμό δυσκολίας.

Just now, Joka είπε:

Όχι δεν είναι καθόλου το ίδιο.Δε μπορούν να συγκριθούν καν.Κι εδώ υπεισέρχεται το θεμα της ενημέρωσης και του να είμαστε.ειλικρινεις με.τον εαυτό μας.

Εγώ πχ έχω ένα σωρό αλλεργίες.Φαρμακευτικες,σε τροφές,σε γύρη κλπ.

Η μαμα μου όπως όλες τότε οι γυναίκες λόγω κακής ενημέρωσης δε με θηλασε.

Ειναι πάρα πολλές οι έρευνες που συνδέουν το ξένο γάλα με αλλεργιες.

Κι αυτό είναι ένα μονο παραδειγμα.

Έχουν αποδειχθεί άπειρα οφέλη όσον αφορά το ανοσοποιητικό του μωρού.

Σε πιάνω εδώ άθελά σου να δικαιολογείς την μαμά σου πάντως.δεν υπήρχε τόσο παραπληροφόρηση τότε.μετα ξεκίνησε.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

μα το πρωτο.πραγμα που κανεις οταν ξεκινας το θηλασμο ειναι να δεις αν το μωρο τραβαει γαλα .... υπαρχει περιπτωση να θηλαζει μια γυναικα κ να μην εχει καταλαβει οτι το μωρο δεν μπορει να τραβηξει γαλα ? τα υπολοιπα που λες ειναι για να αυξηθει η παραγωγη ο συγκεκριμενος χρονος θηλασμου κ να αποκλειεις το ενα στηθος για καποιο χρονο αυτο κανουν βοηθουν τον οργανισμο να προλαβει να παραξει αυτο που χρειαζετε κ ναι ολα αυτα βοηθανε την παραγωγη ή υπερπαραγωγης ωστε να μειωθει κ να ρυθμιστει η υπερπαραγωγη... οποτε δεχεσε κ εσυ οτι υπαρχουν θεματα παραγωγης που πρεπει να φτιαχτουν δεν διαφωνω οτι εκει θες βοηθεια ναι εκει θες βοηθεια αυτο το ειπα κ εγω το θεμα ειναι αν μπορεσεις να ακολουθησεις αυτες τις οδηγιες ή οχι.

δεν καταλαβαινω ακριβως π κολλαει αυτο με το αν τραβαει γαλα η οχι...ρωτησες τι σημαινει θηλαζω σωστα..νομιζω απαντησα...ολα αυτα εχουν να κανουν με το αν θηλαζεις σωστα κ αν τοκανεις δεν υπαρχεινουδεμια περιπτωση να υποσιτιστει το μωρο κλπ π γραφτηκαν ως πιθανες επιπτωσεις τ θηλασμου.  προφανως κ ρυθμιση παραγωγης γινεται..κ η αυξηση π λες γινεται μονο με το να βαζεις πλ συχνα το μωρο στο στηθος...αυτος ειναι ο μονος τροπος...γνκ ειδικα τον πρωτο καιρο σε μωρο π θηλαζει κατ απαιτηση, οι μαστοι τεινουν σε υπερπαραγωγη κ προφανως κ θελει ρυθμιση..το ξαναγραψα εξαλλου οτι αυτο ειναι το νο1 π σ ρυθμιζει ο συμβ... το μπλοκ φιντινγκ ειναι για ρυθμιση υπερπαραγωγης...ακριβως το αντιθετο απο αυτο π λες...εξαλλου παραλληλα αποσυμφορεις με χερι τον αλλο μαστο π γεμιζει..αν το ψαξεις, θα καταλαβεις..περιττο να πω οτι κ μενα ο περιγυρος μ λεγε δν φτανει το γαλα μ γτ θηλαζε ολη μερα...εγω ελεγα πως να αυξησω παραγωγη; κ οταν με ειδε η συμβ μ μαθε πως να ΜΗΝ κανω υπερπαραγωγη...π εκανα ως τοτε...:shock: για ολα οσα εγραψα σ ευχομαι να βρεις παιδιατρο να εχει τη γνωση να σε καθοδηγησει επακριβως σε οσα χρειαστουν κ να πετυχεις...η ακομα καλυτερα να ερθει τοσο ευκολα κ αβιαστα π καν να μην χρειαστεις την καθοδηγηση τ...επειδη ομως προσωπικα δν εχω ακουσει κανενα τετοιο γιατρο ουτε κ καμοα γυναικα π να της ηρθαν ολα τοσο ροδικα, γι αυτο επαναλαμβανω οτι ο συμβ μονο βοηθα ουσιαστικα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Που είναι το παραμυθιασμα στην προκειμένη ότι ένα παιδί μπορεί να δυσκολέψει περισσότερο τον θηλασμό απότι ένα άλλο; ούτε όλα τα παιδιά είναι τα ίδια ούτε όλες οι εγκυμοσύνες. Όλα χρήζουν διαφορετικής αντιμετώπισης κ έχουν διαφορετικό βαθμό δυσκολίας.

Σε πιάνω εδώ άθελά σου να δικαιολογείς την μαμά σου πάντως.δεν υπήρχε τόσο παραπληροφόρηση τότε.μετα ξεκίνησε.

Τη δικαιολογώ ναι διότι ξαναλέω ότι τότε η μόνη καθοδήγηση ήταν από τους παιδιατρους οι οποίοι τότε με το που γεννούσαν οι γυναίκες τους πασσαραν το ξενο για λόγους εμπορικούς.

Πριν 40 χρόνια δεν υπήρχαν άλλες πηγές ενημερωσης και όλες οι γυναίκες τότε αυτό ακολουθούσαν.Ο παιδιατρος είχε την απόλυτη εξουσία.

Οι γνωστές εταιρίες θησαύρισαν τότε...κι όσοι τις προωθουσαν.

Σήμερα όμως δεν υπάρχει αυτή η δικαιολογία.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Ναι στις 38 εβδομάδες κ 3 κιλά σίγουρα δεν τίθεται θέμα μακροσωμιας.εγω όμως για εκεί πάω ο μικρός μου είναι μεγαλουτσικος. Ελπίζω να το αποφυγω φυσικά αλλά τώρα αυξήθηκε κ η γλυκοζυλιωμενη μου κ περιμένω οδηγίες από ενδοκρινολόγο μάλλον θα πάρω ινσουλίνη. 

περιμενε γτ εχεις μελλον ακομα κ πολλα αλλαζουν...εγω σ ευχομαι να πανε ολα καλα κ να γεννησεις ευκολα κ φυσιολογικα..κανεις μετρησεις καθημερινα; πως ειναι αυτες; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Τη δικαιολογώ ναι διότι ξαναλέω ότι τότε η μόνη καθοδήγηση ήταν από τους παιδιατρους οι οποίοι τότε με το που γεννούσαν οι γυναίκες τους πασσαραν το ξενο για λόγους εμπορικούς.

Πριν 40 χρόνια δεν υπήρχαν άλλες πηγές ενημερωσης και όλες οι γυναίκες τότε αυτό ακολουθούσαν.

Όχι.τοτε οι γιαγιάδες ξέρανε να βοηθήσουν στον θηλασμό.κ αν όχι οι γιαγιάδες οι θείες η οι γειτόνισσες κτλ. Οι τωρινές γιαγιάδες δεν ξέρουν από θηλασμό κ καταλήγουμε να παιρνουμε συμβούλους θηλασμού τώρα. Εμένα η μαμά μου με θήλασε κανονικά πάντως πριν 35 χρόνια που είχε χειροτερέψει η κατασταση με την μόδα του έτοιμου γαλατος. Χωρίς συμβούλους κτλ. Οποία ήθελε να θηλάσει κ τότε θήλαζε. 

Εμένα πάντως τελευταίο παράδειγμα που έχω από δύσκολο θηλασμό,η φίλη μου που είχε τεράστια δυσκολία δεν την βοήθησε ούτε σύμβουλος ούτε μαία αλλά η μάνα της εντέλει. 

Just now, Pagotoula είπε:

περιμενε γτ εχεις μελλον ακομα κ πολλα αλλαζουν...εγω σ ευχομαι να πανε ολα καλα κ να γεννησεις ευκολα κ φυσιολογικα..κανεις μετρησεις καθημερινα; πως ειναι αυτες; 

Ναι κάνω κ διατροφή. Έφαγα δυστυχώς μια βασιλόπιτα κ μια καρυδόπιτα στις γιορτές κ ίσως έκανα κ κάποια άλλα λαθη κ χάλασα για κάποιες μέρες τις μετρήσεις μου κ ήρθε κ αυτό το αποτέλεσμα της γλυκοζυλιωμενης.θελω να μαστιγωθω. 

Από τότε που ξαναδιορθωσα την διατροφή μου οι μετρήσεις μου στρώσανε. Η δυσκολία είναι στο νηστείας και στις πρωινές που καμιά φορά είναι τσιμπημενες δηλαδή μπορεί να πάει πάνω από 95(96-99) η κ μετά το πρωινό να ξεφύγει πάνω από 140(μέχρι 150) αλλά διόρθωσα κάποια πράματα κ έστρωσε. 

Ο μικρός έχει διορθώσει το βάρος που είχε στην κοιλιά αλλά εξακολουθεί να είναι μεγάλος.τωρα θα πάω από βδομάδα να δω μήπως τα χάλασα πάλι κ έχει χειροτερέψει η κατάσταση όσον αφορά τον υπέρηχο. Στις 29 εβδομάδες ήταν ήδη 1600. Τώρα έχει σίγουρα πατήσει το 2 κιλό κ βάλε.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...