Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Demi Lou είπε:

Αυτή η στάση αφορά όλη μας τη ζωή αν το σκεφτείς καλά. Τις σχέσεις μας, την επαγγελματική μας πορεία τον χαρακτήρα και γενικά την τοποθέτηση μας απέναντι σε ο,τι μας συμβαίνει καθημερινά.  Δεν γίνεσαι γκουρού θηλασμού επειδη διάβασες δύο άρθρα, μπήκες σε δύο φόρουμ, θήλασες ένα μωρό και μίλησες με δύο φίλες και έναν σύμβουλο θηλασμού. Αυτό είναι κλασικό παράδειγμα ημιμαθειας και "εγώ τα ξέρω όλα". Αυτό ειναι πολύ πιο επικίνδυνο από μία σκόνη γάλακτος...

Συμφωνω απόλυτα. Μεγάλωνα 2 παιδιά μέχρι πριν 2 χρόνια. Τώρα πια μόνο 1 δυστυχώς. 

Η κόρη μου δεν θήλασε καν και ήπιε γάλα σκόνη 6 μηνών. Μέχρι τότε μόνο ορουσ´

ο γιος μου πήρε το πρώτο γάλα και ταυτόχρονα σκόνη . Ήταν η ψυχική μου υγεία τέτοια που δεν επέτρεπε θηλασμό, δεν μπορούσα δεν ήθελα. 

Μπραβο στις μαμάδες που θηλάζουν . Εγω δεν είμαι fun ούτε του θηλασμού ούτε του φυσιολογικού τοκετού. Δεν έχω τέτοια κολλήματα. Επίσης το παιδί μου πήρε πιπίλα από την πρώτη στιγμή κ πουθενά δεν διάβασα γιατί δεν με ενδιέφερε αν οι παιδίατροι συμφωνούν. Για το δικό μου το παιδί η πιπίλα ήταν η παρηγοριά του.

Ειμαι μια ταπεινή μαμά όπως όλες οι άλλες που προσπαθώ να μεγαλώσω το παιδί μου οσο το δυνατόν καλύτερα . 

 

  • Μου αρέσει 10

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Demi Lou είπε:

Αυτή η στάση αφορά όλη μας τη ζωή αν το σκεφτείς καλά. Τις σχέσεις μας, την επαγγελματική μας πορεία τον χαρακτήρα και γενικά την τοποθέτηση μας απέναντι σε ο,τι μας συμβαίνει καθημερινά.  Δεν γίνεσαι γκουρού θηλασμού επειδη διάβασες δύο άρθρα, μπήκες σε δύο φόρουμ, θήλασες ένα μωρό και μίλησες με δύο φίλες και έναν σύμβουλο θηλασμού. Αυτό είναι κλασικό παράδειγμα ημιμαθειας και "εγώ τα ξέρω όλα". Αυτό ειναι πολύ πιο επικίνδυνο από μία σκόνη γάλακτος...

επειδή εγώ ανέφερα για φίλες δεν το έκανα σαν ειδήμων πάντως αλλά σαν παράδειγμα ίσα ίσα η στάση μου σε όλη την συζήτηση είναι περισσότερο για να μάθω παρά για να υποδείξω. ωραίο το πόρισμα σου αλλά τσουβαλιάζεις λίγο. 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 said:

Συμφωνω απόλυτα. Μεγάλωνα 2 παιδιά μέχρι πριν 2 χρόνια. Τώρα πια μόνο 1 δυστυχώς. 

Η κόρη μου δεν θήλασε καν και ήπιε γάλα σκόνη 6 μηνών. Μέχρι τότε μόνο ορουσ´

ο γιος μου πήρε το πρώτο γάλα και ταυτόχρονα σκόνη . Ήταν η ψυχική μου υγεία τέτοια που δεν επέτρεπε θηλασμό, δεν μπορούσα δεν ήθελα. 

Μπραβο στις μαμάδες που θηλάζουν . Εγω δεν είμαι fun ούτε του θηλασμού ούτε του φυσιολογικού τοκετού. Δεν έχω τέτοια κολλήματα. Επίσης το παιδί μου πήρε πιπίλα από την πρώτη στιγμή κ πουθενά δεν διάβασα γιατί δεν με ενδιέφερε αν οι παιδίατροι συμφωνούν. Για το δικό μου το παιδί η πιπίλα ήταν η παρηγοριά του.

Ειμαι μια ταπεινή μαμά όπως όλες οι άλλες που προσπαθώ να μεγαλώσω το παιδί μου οσο το δυνατόν καλύτερα . 

 

Μα νομίζω ότι αν υπάρχει μια αλήθεια, κοινώς αποδεκτή είναι ότι η κάθε εγκυμοσύνη, το κάθε έμβρυο, το κάθε μωρό αλλά και η κάθε γυναίκα δεν είναι ίδια με όλες τις άλλες. Μακάρι να μπορούσαμε να τα ανακαλύψουμε όλα μέσα στα εγχειρίδια και τα βιβλία. Δυστυχώς όμως η ζωή η ίδια ειναι τόσο απρόβλεπτη και μείς τόσο σύνθετοι οργανισμοί που τίποτα δεν μπαίνει σε καλούπι..

Just now, Mighty86 said:

επειδή εγώ ανέφερα για φίλες δεν το έκανα σαν ειδήμων πάντως αλλά σαν παράδειγμα ίσα ίσα η στάση μου σε όλη την συζήτηση είναι περισσότερο για να μάθω παρά για να υποδείξω. ωραίο το πόρισμα σου αλλά τσουβαλιάζεις λίγο. 

Δεν ήθελα σε καμια περίπτωση να θίξω καμία προσωπικά και συγγνώμη αν το έκανα. Δεν έχω τέτοια διάθεση και πρόθεση ειλικρινά. Οι εμπειρίες το είπα εξαρχής είναι καλοπροαίρετες και αυτός  είναι και ο λόγος ύπαρξης της ομάδας. Προσωπικά τις εκτιμώ αφάνταστα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Nini- είπε:

Στις 34+5 ήταν γύρω στα 2300 και τα 2 !! Μακάρι να είναι σωστή η μέτρηση. Εμένα στις 30 βδομαδες ήταν 1312 και 1382. 
Εσείς πάτε με φτ; 

Με καισαρικη ,αλλά μου ειπε οσο παει θα τα κρατησουμε..σημερα που μετρησαμε παντως 33η ειναι 2 κιλα το κοριτσι & πιο μικρο το αγορι 1700.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 είπε:

Με καισαρικη ,αλλά μου ειπε οσο παει θα τα κρατησουμε..σημερα που μετρησαμε παντως 33η ειναι 2 κιλα το κοριτσι & πιο μικρο το αγορι 1700.

Σε 2 βδομαδες θα είναι και το αγόρι τέλειο. Όποτε σπίτι κατευθείαν και τα 2.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ani!! είπε:

Θελω να μοιραστω μαζι σας πως σε 2 ωρες θα παω να δω ενα σπιτι για ανακαινιση συμφωνα με τη δουλεια μου και πρεπει να ανεβω 3 οροφους με τις σκαλες.. αν χαθω να ξερετε γεννησα χαχαχαχα

Αχ κοριτσι μου , ποσό σε κατάλαβαινω. Για να νοιώσεις καλύτερα θα σου πω ότι εγώ μένω 3ο όροφο χωρίς ασανσέρ! Έχω απηυδήσει!

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Σε 2 βδομαδες θα είναι και το αγόρι τέλειο. Όποτε σπίτι κατευθείαν και τα 2.

Αυτος μου ειπε μετα τη 37 θα με προγραμματίσει και οσο παει..σιγα μην αντεξω ομως ε;το λεω με βαση αυτα που διαβαζω εδω,που βγαινουν πιο νωρις ολα τα διδυμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Demi Lou είπε:

Αυτή η στάση αφορά όλη μας τη ζωή αν το σκεφτείς καλά. Τις σχέσεις μας, την επαγγελματική μας πορεία τον χαρακτήρα και γενικά την τοποθέτηση μας απέναντι σε ο,τι μας συμβαίνει καθημερινά.  Δεν γίνεσαι γκουρού θηλασμού επειδη διάβασες δύο άρθρα, μπήκες σε δύο φόρουμ, θήλασες ένα μωρό και μίλησες με δύο φίλες και έναν σύμβουλο θηλασμού. Αυτό είναι κλασικό παράδειγμα ημιμαθειας και "εγώ τα ξέρω όλα". Αυτό ειναι πολύ πιο επικίνδυνο από μία σκόνη γάλακτος...

Πόσο συμφωνώ μαζί σου δεν φαντάζεσαι! Με όσα έγραψες χθες με έκανες να νοιώσω πολύ καλά να ξέρεις σαν πρώτο μαμά με πολλές φοβίες και άγχη για το αν θα είμαι καλή μαμά. Έγραψες όλα όσα σκεφτόμουν!

  • Μου αρέσει 4

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 είπε:

Αυτος μου ειπε μετα τη 37 θα με προγραμματίσει και οσο παει..σιγα μην αντεξω ομως ε;το λεω με βαση αυτα που διαβαζω εδω,που βγαινουν πιο νωρις ολα τα διδυμα.

ΜΠορει ναι μπορεί όχι. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 said:

Με καισαρικη ,αλλά μου ειπε οσο παει θα τα κρατησουμε..σημερα που μετρησαμε παντως 33η ειναι 2 κιλα το κοριτσι & πιο μικρο το αγορι 1700.

Μπράβο !! Σε σκεφτόμουν σήμερα για κάποιο λόγο .. μέτραγα τις διδυμομανουλες που έχουν μείνει :) 

Κρατά όσο μπορείς !! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, νικηαντωνια81 είπε:

ΜΠορει ναι μπορεί όχι. 

Ελα ντε..ποιος ξερει;ολα ρευστα ειναι!θα με ξαναδει σε 2,5 βδομαδες ξανα οταν θα ειμαι 35+5.επισης δε μετρησε τραχηλο,ειπε οτι μετα απο αυτη τη βδομαδα δε μετραμε..τι να πω..θα δειξει..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 said:

Πόσο συμφωνώ μαζί σου δεν φαντάζεσαι! Με όσα έγραψες χθες με έκανες να νοιώσω πολύ καλά να ξέρεις σαν πρώτο μαμά με πολλές φοβίες και άγχη για το αν θα είμαι καλή μαμά. Έγραψες όλα όσα σκεφτόμουν!

Αυτό ακριβώς είναι το τριπάκι στο οποίο δεν πρέπει να πέσεις !! Ναι κορίτσι μου θα είσαι καλή μαμα και ούτε ο θηλασμός ούτε η γεννά θα το καθορίσουν αυτό αλλά ούτε κανένας δεν μπορεί να σου πει το αντίθετο !! Ο μόνος που θα το κρίνει αυτό είναι το παιδί σου και αργεί ακόμη το πόρισμα .. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Ήθελα να σας ρωτήσω γιατί ακούω διάφορες απόψεις, τα μωράκια πως τα παίρνουμε από το μαιευτήριο? Γιατί έχει βγει νόμος ότι πρέπει να μπαίνει σε καρεκλάκι αυτοκινήτου αλλά όλοι λένε ότι δεν είναι καλό το νεογέννητο να κάθεται με σηκωμενη πλατουλα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 είπε:

Με καισαρικη ,αλλά μου ειπε οσο παει θα τα κρατησουμε..σημερα που μετρησαμε παντως 33η ειναι 2 κιλα το κοριτσι & πιο μικρο το αγορι 1700.

33η στο έβγαλε ο γιατρός τώρα ή είναι βάση της αρχικής πητ που σου έδωσε; πιστεύω έχεις μέλλον ακόμα.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Γειά σας κορίτσια! Ήθελα να σας ρωτήσω γιατί ακούω διάφορες απόψεις, τα μωράκια πως τα παίρνουμε από το μαιευτήριο? Γιατί έχει βγει νόμος ότι πρέπει να μπαίνει σε καρεκλάκι αυτοκινήτου αλλά όλοι λένε ότι δεν είναι καλό το νεογέννητο να κάθεται με σηκωμενη πλατουλα.. 

Εγώ ξέρω ότι το παίρνουμε στο αβγό. Το καρέκλακι δηλαδή που είναι από νεογέννητο μέχρι περίπου 13 κιλά ή σε πορτ μπεμπέ αν έχουμε το κάθισμα το σταθερό που είναι πάλι από 0+ μέχρι πιο μεγάλο. Αλλά σίγουρα το μωρό για να πάει οπουδήποτε πρέπει να μπει σε καρέκλακι αυτοκινήτου και μάλιστα ανάποδα να κοιτάει προς το πορτ παγκαζ δηλαδή.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...