Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Pagotoula είπε:

καλε πας καλα;; γτ να παθει υπογλυκαιμια..;;;;; δεν τον ελεγχεις τον διαβητη; καθολου μεγαλη πιθανοτητα δν θεωρειται σωνει κ ντε..κ γω ειχα διαβητη κ μπηκε κ μενν με αναπν προβλημα...κ ομως υπογλυκαιμια δν επαθε ποτε..κ ουτε κ ξενο πηρε ποτε...κ σκεψου 2πρωτα 24ωρα το μωρο δν σιτιστηκε καθολου με γαλα.

Φίλες μου κ γνωστές μου πάθαμε υπογλυκαιμία τα μωρά τουςκ μάλιστα παιρνανε κ ινσουλίνη.ειναι κάτι που συμβαινει δυστυχώς. Είσαι σίγουρη ότι δεν σιτιστηκε γιατί εγώ ακούω ότι τα δίνουν στην ζούλα.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, linaa είπε:

τι σημαινει θηλαζει σωστα κ λαθος?? μια γυναικα θηλαζει εχει το παιδι στο.βυζι κ το παιδι σε δυο εβδομαδες εχει θεμα τι.σημαινει θηλαζω σωστα?

σημαινει το μωρο πιανει σωστα τη θηλη..σημαινει εχει ελεγχθει το χαλινο του..σημαινει ελεγχονται οι κενωσεις του κ οι πανες του σε αριθμο κ συσταση..σημαινει δν αφηνω το παιδι να πινει μονο το στασιμο γαλα..σημαινει φροντιζω οι μαστοι μ να μην υπερπαραγουν...σημαινει μαθαινω να κανω αμελξη κ μαθαινω κ ποτε εχει ουσια να κανω..σημαινει ακολουθω κατα περιπτωση συγκεκριμενες πρακτικες θηλασμου.απο εναλλαγες μαστου ανα λεπτα..εως block feeding επι ωρες...σημαινει οτι ακολουθω αλλες πρακτικες κ στασεις αν εχει γοπ η αλλεργια η αλλο προβλημα..κ σημαινει κ απειρα ακομα πραγματα..που μονο ενας συμβουλος γνωριζει, παρατηρει κ λυνει... :roll:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

τι σημαινει θηλαζει σωστα κ λαθος?? μια γυναικα θηλαζει εχει το παιδι στο.βυζι κ το παιδι σε δυο εβδομαδες εχει θεμα τι.σημαινει θηλαζω σωστα?

Αυτή την απορία την έχω κεγω.γιατι ξέρω κ κοπέλες με συμβούλους θηλασμόυς κ μαίες που δεν μπορούσαν να βάλουν το παιδί να πιάσει σωστά βυζί. Άρα συμβαίνει. Μάλλον έχει να κάνει με το παιδί.κ σίγουρα παίζουν ρόλο κ οι ανάγκες του παιδιού για φαι. Δηλαδή εσείς θεωρείτε φυσιολογικό το παιδί να κοιμάται πάνω στην μάνα κ να ξυπνάει κάθε δύο ώρες μετά από ένα χρόνο;γιατί εγώ σε αυτό δεν μπορώ να ανταποκριθώ με τίποτα.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Φίλες μου κ γνωστές μου πάθαμε υπογλυκαιμία τα μωρά τουςκ μάλιστα παιρνανε κ ινσουλίνη.ειναι κάτι που συμβαινει δυστυχώς. Είσαι σίγουρη ότι δεν σιτιστηκε γιατί εγώ ακούω ότι τα δίνουν στην ζούλα.

δν ειναι κανονας ομως! μην σκεφτεσαι ετσι...τη ζουλα πως μπορω να την ξερω;; το παιδι ηταν σε αναπνευστηρα με ορο παραρινικο με φαρμακο κ ορο βασικα για ενυδατωση.. μ ειπαν δεν σιτιστηκε...απ την 3η μερα ξεκινησα αντλησεις..εβγαζα σταγονες κυριολεκτικα..απο 4η μερα συνεχισα αλλα πλεον πηγαινα κ το θηλαζα κιολας..

Just now, Mighty86 είπε:

Αυτή την απορία την έχω κεγω.γιατι ξέρω κ κοπέλες με συμβούλους θηλασμόυς κ μαίες που δεν μπορούσαν να βάλουν το παιδί να πιάσει σωστά βυζί. Άρα συμβαίνει. Μάλλον έχει να κάνει με το παιδί.κ σίγουρα παίζουν ρόλο κ οι ανάγκες του παιδιού για φαι. Δηλαδή εσείς θεωρείτε φυσιολογικό το παιδί να κοιμάται πάνω στην μάνα κ να ξυπνάει κάθε δύο ώρες μετά από ένα χρόνο;γιατί εγώ σε αυτό δεν μπορώ να ανταποκριθώ με τίποτα.

εγραψα παραπανω...αν το αντεχει η μανα..γτ οχι; δικα μας ειναι τα βυζια; ασ τη να τα κανει οτι θελει... :razz: παρεπιπτοντως η δικια μ 9μιση μηνων κανουμε συγκοιμηση (παλια κοιμοταν κ πανω μ κυριως οπως λες λογω γοπ) κ θηλαζει σε αυτη τη φαση απο συνεχεια εως ανα 1μιση ωρα...το αντεχω..κ οσο το αντεχω θα το κανω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

δν ειναι κανονας ομως! μην σκεφτεσαι ετσι...τη ζουλα πως μπορω να την ξερω;; το παιδι ηταν σε αναπνευστηρα με ορο παραρινικο με φαρμακο κ ορο βασικα για ενυδατωση.. μ ειπαν δεν σιτιστηκε...απ την 3η μερα ξεκινησα αντλησεις..εβγαζα σταγονες κυριολεκτικα..απο 4η μερα συνεχισα αλλα πλεον πηγαινα κ το θηλαζα κιολας..

Μακάρι να μην πάθει υπογλυκαιμία. Πόσων εβδομάδων το γεννησες; Αχ είχες τέτοια θέματα ε; τα έχω κάνει πάνω μου από τότε που προέκυψε το θέμα το δκ. Σου είχαν κάνει κ ενέσεις κορτιζόνης πριν γεννηθεί;

Just now, Pagotoula είπε:

δν ειναι κανονας ομως! μην σκεφτεσαι ετσι...τη ζουλα πως μπορω να την ξερω;; το παιδι ηταν σε αναπνευστηρα με ορο παραρινικο με φαρμακο κ ορο βασικα για ενυδατωση.. μ ειπαν δεν σιτιστηκε...απ την 3η μερα ξεκινησα αντλησεις..εβγαζα σταγονες κυριολεκτικα..απο 4η μερα συνεχισα αλλα πλεον πηγαινα κ το θηλαζα κιολας..

εγραψα παραπανω...αν το αντεχει η μανα..γτ οχι; δικα μας ειναι τα βυζια; ασ τη να τα κανει οτι θελει... :razz:

Φυσικά αυτή ας τα κάνει ότι θέλει κ εγώ θα ήθελα αν μπορούσα.το θέμα είναι ότι δεν θέλει άλλο αλλά δεν μπορεί να το σταματήσει τώρα. 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mighty86 είπε:

Μακάρι να μην πάθει υπογλυκαιμία. Πόσων εβδομάδων το γεννησες; Αχ είχες τέτοια θέματα ε; τα έχω κάνει πάνω μου από τότε που προέκυψε το θέμα το δκ. Σου είχαν κάνει κ ενέσεις κορτιζόνης πριν γεννηθεί;

ναι μ ειχαν κανει. γεννησα 38κ4 ..γνκ εγω ημουν περιπτωση ειχα πολλες επιπλοκες ..επιπωματικο πλακουντα, αντισταση στις μητριαιες, διαβητη, προωρες συσπασεις...κ ηρθε το κερασακι στην τουρτα με το που γεννησα π επαθε ταχυπνοια...αλλα τελος καλονολα καλα...αυτη ρη στιγμη το μισελεν μ κοιμαται διπλα στο βυζι μ κ ειμαι σε ετοιμοτητα να της το δωσω αν ξυπνησει κ διαμαρτυρεται κ το ψαχνει με ανοιχτο στοματακι...χαχαχα μην σκεφτεσαι αρνητικα ομως..ο διαβητης ειναι πλ συνηθισμενος...δν ειναι απαραιτητο να κανει υπογλυκαιμια..π κ να κανει δεν ξερω αν αυτο απο μονο τ ειναι αιτια για ξενο...ενας συμβουλος θα σ πει σιγουρα για να σαι προετοιμασμενη τι θα πρεπει να κανεις..αλλα απο οσα γνωριζω, απλα θα πρεπει να προσπαθεις να θηλαζει συχνα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Ναι κεγω ξέρω ότι πέφτει μπουλινγκ. Κ αν ακούσουν οι σύζυγοι κ οι συμπεθερες ότι το παιδί έχει χάσει βάρος κατευθείαν κ αυτοί με την σειρά τους πιέζουν την μητέρα.

Παρόλα αυτά υπάρχει τεράστια διαμάχη μεταξύ αυτών που επιλέγουν αποκλειστικό θηλασμό η αυτών που δεν θέλουν καν να ακούνε για θηλασμό. Κ επίσης είναι κ άνθρωποι κάπου στην μέση που θέλουν να κάνουν την προσπάθειά τους κ ότι γινει. Εγώ νιώθω ότι κ οι μεν κ οι δε με κουραζουν. Δεν χρειάζεται κάποιος να μου πει ότι θα είμαι δυστυχισμένη μάνα αν επιλέξω τον θηλασμό η Κάκια μάνα αν δεν τον επιλεξω. Δεν χρειάζονται ακρότητες κατά την γνώμη μου. Εγώ απο την πλευρά μου θα κάνω ότι μπορέσω αλλά πρέπει να λάβω υπόψιν μου ότι το παιδί μου λογικά θα πάθει υπογλυκαιμία μόλις γεννηθεί λόγω δκ κ εκεί ίσως χρειαστεί να μην κάθομαι να μαλώνω με παιδιάτρους. και ότι πρεπει να επιστρέψω νωρίτερα στην δουλειά μου κ πρέπει όλα αυτά να βρω ένα τρόπο να τα διαχειριστώ. Ο καθένας επιλέγει τις μάχες του κ κάνει ότι μπορεί δεν νομιζω ότι κάποιες είναι χαζές κ ημιμαθείς κ παρασέρνονται η τεμπελες κτλ κ άλλες είναι η ιδανικές μάνες. Ας κάνει ο καθένας ότι θέλει κ ότι μπορεί. 

Εγώ δεν έγραψα κάτι διαφορετικό.Να προσπαθούμε όλες για το καλύτερο δίνοντας τον καλύτερο μας,αυτο εγραψα,χωρίς όμως να κοροϊδεύουμε η να δικαιολογούμε τον εαυτό μας.Να δεχομαστε την ευθύνη των επιλογών και των πράξεων μας

Ιδανικό δεν υπάρχει.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

ναι μ ειχαν κανει. γεννησα 38κ4 ..γνκ εγω ημουν περιπτωση ειχα πολλες επιπλοκες ..επιπωματικο πλακουντα, αντισταση στις μητριαιες, διαβητη, προωρες συσπασεις...κ ηρθε το κερασακι στην τουρτα με το που γεννησα π επαθε ταχυπνοια...αλλα τελος καλονολα καλα...αυτη ρη στιγμη το μισελεν μ κοιμαται διπλα στο βυζι μ κ ειμαι σε ετοιμοτητα να της το δωσω αν ξυπνησει κ διαμαρτυρεται κ το ψαχνει με ανοιχτο στοματακι...χαχαχα μην σκεφτεσαι αρνητικα ομως..ο διαβητης ειναι πλ συνηθισμενος...δν ειναι απαραιτητο να κανει υπογλυκαιμια..π κ να κανει δεν ξερω αν αυτο απο μονο τ ειναι αιτια για ξενο...ενας συμβουλος θα σ πει σιγουρα για να σαι προετοιμασμενη τι θα πρεπει να κανεις..αλλα απο οσα γνωριζω, απλα θα πρεπει να προσπαθεις να θηλαζει συχνα..

Μα γιατί να πάθει ταχύπνοια αφού τα είχατε όλα υπό έλεγχο; Και δεν γεννησες προωρα.να αυτά δεν μαρεσουν.ευτυχως που πήγαν όλα καλά.να το χαίρεσαι.να είναι γερό κ δυνατό.

Αποτι ξέρω όταν έχεις δκ γέννας κ μετά το παίρνουν οι παιδίατροι να το εξετάσουν αν έχει υπογλυκαιμίες κ τέτοια.εκει δεν ξέρω αν του δίνουν το οτιδηποτε

 

  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Μα γιατί να πάθει ταχύπνοια αφού τα είχατε όλα υπό έλεγχο; Και δεν γεννησες προωρα.να αυτά δεν μαρεσουν.ευτυχως που πήγαν όλα καλά.να το χαίρεσαι.να είναι γερό κ δυνατό.

Αποτι ξέρω όταν έχεις δκ γέννας κ μετά το παίρνουν οι παιδίατροι να το εξετάσουν αν έχει υπογλυκαιμίες κ τέτοια.εκει δεν ξέρω αν του δίνουν το οτιδηποτε

 

απο οτι εμαθα κ γω εκ των υστερων η ταχυπνοια ειναι μια συνηθης επιπλοκη της καισαρικης...γτ τονπαιδι δν γεννιεται φυσιολογικα κ δν πιεζονται οι πνευμονες να αποβληθουν τα υγρα...ασε σ λεω εγω τραβηξα λαχειο γενικα! δν βλεπεις ποσα επαθα;;; 

ναι οσο καιρο ειναι στο νοσοκ το ελεγχουν για υπογλυκαιμια.κ στη δικια μ το εκαναν

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Εγώ δεν έγραψα κάτι διαφορετικό.Να προσπαθούμε όλες για το καλύτερο δίνοντας τον καλύτερο μας.εαυτο εγραψα,χωρίς όμως να κοροϊδεύουμε η να δικαιολογούμε τον εαυτό μας.

Ιδανικό δεν υπάρχει.

Δεν νομίζω ότι κανείς κοροϊδεύει η δικαιολογεί τον εαυτό του.πιο ενοχικό πλάσμα από την Ελληνίδα μάνα δεν υπάρχει.free Ελληνίδα μάνα.

  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mighty86 είπε:

Αυτή την απορία την έχω κεγω.γιατι ξέρω κ κοπέλες με συμβούλους θηλασμόυς κ μαίες που δεν μπορούσαν να βάλουν το παιδί να πιάσει σωστά βυζί. Άρα συμβαίνει. Μάλλον έχει να κάνει με το παιδί.κ σίγουρα παίζουν ρόλο κ οι ανάγκες του παιδιού για φαι. Δηλαδή εσείς θεωρείτε φυσιολογικό το παιδί να κοιμάται πάνω στην μάνα κ να ξυπνάει κάθε δύο ώρες μετά από ένα χρόνο;γιατί εγώ σε αυτό δεν μπορώ να ανταποκριθώ με τίποτα.

Κανένα παιδί δεν επιλέγει το ξένο κορίτσι μου.

Με σωστή βοήθεια και καθοδήγηση δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα καταφερεις.

Επαναλαμβάνω 6 μήνες είναι το λιγότερο ως οδηγία αποκλειστικού θηλασμού που δινεται απο τον ΠΟΥ.

Από κει και πέρα,όσο είναι έφικτο και επιθυμει η κάθε μανούλα.

Just now, Pagotoula είπε:

απο οτι εμαθα κ γω εκ των υστερων η ταχυπνοια ειναι μια συνηθης επιπλοκη της καισαρικης...γτ τονπαιδι δν γεννιεται φυσιολογικα κ δν πιεζονται οι πνευμονες να αποβληθουν τα υγρα...ασε σ λεω εγω τραβηξα λαχειο γενικα! δν βλεπεις ποσα επαθα;;; 

ναι οσο καιρο ειναι στο νοσοκ το ελεγχουν για υπογλυκαιμια.κ στη δικια μ το εκαναν

Ναι ειναι συνηθισμένη η ταχυπνοια λόγω καισαρικής.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

απο οτι εμαθα κ γω εκ των υστερων η ταχυπνοια ειναι μια συνηθης επιπλοκη της καισαρικης...γτ τονπαιδι δν γεννιεται φυσιολογικα κ δν πιεζονται οι πνευμονες να αποβληθουν τα υγρα...ασε σ λεω εγω τραβηξα λαχειο γενικα! δν βλεπεις ποσα επαθα;;; 

ναι οσο καιρο ειναι στο νοσοκ το ελεγχουν για υπογλυκαιμια.κ στη δικια μ το εκαναν

Δηλαδή δεν το έπαθε λόγω διαβήτη κύησης αλλά λόγω καισαρικής; 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Δεν νομίζω ότι κανείς κοροϊδεύει η δικαιολογεί τον εαυτό του.πιο ενοχικό πλάσμα από την Ελληνίδα μάνα δεν υπάρχει.free Ελληνίδα μάνα.

Κορίτσι όχι ως προς το θηλασμό δεν είναι καθόλου ενοχική.Εξ ου και τα τόσο χαμηλά ποσοστά.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Κανένα παιδί δεν επιλέγει το ξένο κορίτσι μου.

Με σωστή βοήθεια και καθοδήγηση δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα καταφερεις.

Επαναλαμβάνω 6 μήνες είναι το λιγότερο ως οδηγία αποκλειστικού θηλασμού που δινεται απο τον ΠΟΥ.

Από κει και πέρα,όσο είναι έφικτο και επιθυμει η κάθε μανούλα.

Ναι ειναι συνηθισμένη η ταχυπνοια λόγω καισαρικής.

Εδώ εννοω το πόσο συχνά θέλει να τρώει όχι αν θα προτιμήσει το ξενο


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Δηλαδή δεν το έπαθε λόγω διαβήτη κύησης αλλά λόγω καισαρικής; 

ναι ουδεμια σχεση εχει με το διαβητη καλε, μην αγχωνεσαι... με την καισαρικη σχετιζεται. ειναι λαχειο σου λεω..στην ομαδα μας Μανουλες μαρτιου 2020, το επαθε κ αλλο παιδι φαντασου κιολας παραπανω βδομ κ 4100κιλα...λογω καισαρικης κ αυτο.. α κ να προσθεσω μ ειχαν πει παιζει ρολο κ οι βδομαδες..δηλ.ακομα κ καποιες μερες η βδομ παραπανω μπορει να μην το παθαινε αν ειχε πιο ωριμο αναπνευστικο...ασχετα με ενεσεις δηλαδη. γι αυτο ειναι καλο να παρουμε οσο περισσοτερο καιρο.μπορουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...