Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@giwta_86 και @Pepi88 όλα καλά κορίτσια απλά έχω εξελίξεις στο θέμα της δουλειάς κ τρέχω. Στο θέμα της εγκυμοσύνης ως τώρα όλα καλά αποσο ξέρω θα μάθω περισσότερα 15/9 που έχω γιατρό. 

Τα δικά σας νέα δεν έχω προλαβει να τα διαβάσω.θα ανασκουμπωθω τώρα.

@valentina23 πολύ χάρηκα με τα νέα σου!!

Κεγω ελπίζω να μάθω φύλο τώρα που θα ξαναπάω από βδομάδα γιατί στην αυχενική δεν μου ειπαν.αμαν έχω σκάσει από περιέργεια.

 

Επεξεργάστηκαν by Mighty86
  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

22 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Και γω τρομερές τύψεις!! Και κάθε φορά λέω ότι τέλος!! Αλλά... Πάντως και στο πρώτο μου γιο γύρω στον 6ομηνα νομίζω το έκοψα τελείως και στο θηλασμό.. Αλλά μετά από κάνα χρόνο ξανάρχισα. Εμείς οι γυναίκες είμαστε άτιμες με το τσιγάρο. Δύσκολα το κόβουμε. Ενώ ο άντρας το κόβει. Πάντως είναι πολύ δύσκολο μια καπνίστρια με καταλαβαίνει. Έχω κι αυτή τη ρημάδια τη δυσκοιλιοτητα που με το τσιγάρο βοηθιεμαι:wink:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!

22 ώρες πρίν, giwta_86 είπε:

Αχ  κορίτσι μου συγχαρητήρια... Καλέ συγκινήθηκα... Όλα καλά από εδώ και πέρα χωρίς άλλες λαχταρες!!! 

Πολύ χάρηκα!  Μόνο χαρές λοιπόν από εδώ και πέρα! Να το απολαύσεις !!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

@giwta_86 και @Pepi88 όλα καλά κορίτσια απλά έχω εξελίξεις στο θέμα της δουλειάς κ τρέχω. Στο θέμα της εγκυμοσύνης ως τώρα όλα καλά αποσο ξέρω θα μάθω περισσότερα 15/9 που έχω γιατρό. 

Τα δικά σας νέα δεν έχω προλαβει να τα διαβάσω.θα ανασκουμπωθω τώρα.

@valentina23 πολύ χάρηκα με τα νέα σου!!

Κεγω ελπίζω να μάθω φύλο τώρα που θα ξαναπάω από βδομάδα γιατί στην αυχενική δεν μου ειπαν.αμαν έχω σκάσει από περιέργεια.

 

Ελα βρε και μας αγχωσες!εντάξει αφού είναι όλα καλά !

  • Μου αρέσει 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες και τις ήδη μανούλες.. 

αν όλα πάνε καλά θα είμαι και εγώ μια μανούλα της άνοιξης με π.η.τ 19/3. Είμαι στην 13η εβδομάδα, έχω κάνει την αυχενική και το papp a με καλά αποτελέσματα. (Δόξα το Θεό!!) Πρώτη εγκυμοσύνη που την περίμενα πως και πως αλλά με έχει ταλαιπωρήσει πολύ καθώς έχω έντονες ναυτίες, μερικούς εμετούς, έντονη αηδία από τις μυρωδιές και δεν αισθάνομαι τίποτα άλλο εκτός απο άρρωστη. :blink: Ελπίζω να σταματήσουν σιγά σιγά τα όμορφα αυτά συμπτώματα για να χαρώ την εγκυμοσύνη. Μόνη μου αποζημίωση που βλέπω το σποράκι μου στον υπέρηχο να χοροπηδάει πάνω κάτω και να αναπτύσσεται καλά! 

Καλώς σας βρήκα κορίτσια ..!!

  • Μου αρέσει 8

OdHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Thalia88 καλωσηρθες στην όμορφη παρέα μας!!! Εγώ Πητ βάση αυχενικής έχω 1-3-21. Τυχερές αυτές που δεν έχουν συμπτώματα. Εγώ έχω με Αναγούλες, στομάχι χάλια μυρωδιές κ. Τ. Λ. Όλα καλά θα πάνε όμως μην στεναχωριεσαι(αυτό λέω και γω στον εαυτό μου). Αθήνα θα γεννήσεις; Εγώ στο Ρέα πρώτα ο Θεος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πότε θα περάσουν άραγε;;; Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι έτσι θα είναι η ζωή μου από δω και πέρα, με αναγούλες και μυρωδιές..μου εχει γίνει φοβία.Αθήνα ναι, λογικά λόγω της εργασίας μου θα γεννήσω στο Γαία διαφορετικά στο μητέρα που είναι ο γιατρός μου. Στο Ρεα δούλευα στους υπερήχους αρκετά χρόνια πριν. Πόσων εβδομάδων είσαι; Έχουν καλμάρει τα συμπτώματα που αισθάνεσαι με τις μέρες ή συνεχίζεις;


OdHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ba_lily είπε:

Εμένα με ζυγισε μονο οταν κάναμε αυχενικη βέβαια από τοτε δεν εχω ξαναπεί .την πίεση την μετρααλλα ίσως το κάνει επιδι επερνα φάρμακο για πίεση και την μερτω και στο σπίτι πρωί απόγευμα. Κάτι ακόμα από εχτές κάθε τοσο έχω αρκετά εντονο πονο αριστερά έχετε και εσείς. Είμαι 14+2

Και εγώ να σου πω την αλήθεια σήμερα που έγινα 14 ένιωσα πονακια και τσιμπήματα μετά από πολύ καιρό ..λογικά μεγαλώνει η μήτρα μας αύριο που θα πάω γιατρό θα ρωτήσω. 

Just now, Thalia88 είπε:

Πότε θα περάσουν άραγε;;; Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι έτσι θα είναι η ζωή μου από δω και πέρα, με αναγούλες και μυρωδιές..μου εχει γίνει φοβία.Αθήνα ναι, λογικά λόγω της εργασίας μου θα γεννήσω στο Γαία διαφορετικά στο μητέρα που είναι ο γιατρός μου. Στο Ρεα δούλευα στους υπερήχους αρκετά χρόνια πριν. Πόσων εβδομάδων είσαι; Έχουν καλμάρει τα συμπτώματα που αισθάνεσαι με τις μέρες ή συνεχίζεις;

Καλωσήρθες στο παρεάκι!!όχι γλυκό μου κορίτσι δεν θα είναι όλη σου η ζωή έτσι μην αγχώνεσαι!!εχουμε κοπέλες εδώ που είναι πιο μπροστά σε βδομάδες και είναι ακόμα χάλια ειμαστε και κάποιες που μας κράτησε πιο λίγο και άλλες που δεν είχαν τίποτα απολύτως .. εμένα προσωπικά από την 6 εβδομάδα μέχρι την 12 η !τώρα στην 14η μόνο δυσπεψία και λίγες καουριτσες..όπως και να έχει αργά η γρήγορα ΠΕΡΝΑΕΙ!!θες δεν θες !!

 

  • Ευχαριστώ 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσοοοοο ζηλεύω τα κορίτσια που δεν έχουν τέτοια συμπτώματα, αλλά θετική σκέψη γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Βεβαίως από χτες έχω περάσει σε άλλο στάδιο με τις ορμόνες, καθόμουν στον καναπέ, έτρωγα μακαρόνια και έτυχε να δείξει την καινούρια διαφήμιση του λουμίδη με την κοπέλα που είναι έγκυος και ζήτησε το decaf, εντάξει αυτό ήταν!!! Κλάμα γοερό με τα μακαρόνια να κρέμονται από το στόμα. Έτσι! Επειδή ήταν έγκυος!!!:D 

  • Χαχα 3

OdHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thalia88 είπε:

Πότε θα περάσουν άραγε;;; Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι έτσι θα είναι η ζωή μου από δω και πέρα, με αναγούλες και μυρωδιές..μου εχει γίνει φοβία.Αθήνα ναι, λογικά λόγω της εργασίας μου θα γεννήσω στο Γαία διαφορετικά στο μητέρα που είναι ο γιατρός μου. Στο Ρεα δούλευα στους υπερήχους αρκετά χρόνια πριν. Πόσων εβδομάδων είσαι; Έχουν καλμάρει τα συμπτώματα που αισθάνεσαι με τις μέρες ή συνεχίζεις;

Είμαι στην 15η εβδ.συμφωνα με την αυχενική. Σύμφωνα με τελευταία περίοδο 14+2.Τα συμπτώματα είναι ανάλογα την κάθε γυναίκα. Άλλες στο δεύτερο τρίμηνο σταματανε τελείως, σε άλλες συνεχίζουν. Εγώ έχω καλμαρει λίγο ναι, αλλά όχι τελείως. Μπορεί μια μέρα να μαι χάλια και την άλλη σούπερ. Επίσης αισθάνομαι και κουρασμένη συνέχεια. Έχει πέσει και ο αιματοκριτης στο 29:(. Σκέφτομαι ότι μια ζωούλα έχω μέσα μου και πόση χαρά θα μας δώσει και τα ξεχνάω. Επίσης πήρα και αποτελέσματα απ το Νιπτ χτες και είμαι πολύ καλύτερα σαφώς!! Γερά παιδάκια να έχουμε και υπομονή με τα συμπτώματα. Τι άλλο να κάνουμε οι δολιες:confused:Σου έχει δώσει ο γιατρός συμπληρώματα η ακόμα; εγώ παίρνω διπλό σιδηρο και ασβέστιο. Α και τ4 λόγω θυροειδη

Link to comment
Share on other sites

Νιπτ ε;;; το ακουω συχνα τωρα τελευταία, πρέπει να κάνουμε όλες; η αυχενική και το pappa δεν αρκούν; Δεν παίρνω τίποτα ακόμα λόγω ναυτίας και εμετών, δεν μπορώ μόνο που πάω να καταπιώ αμέσως εμετός. Έπαιρνα φυλλικο, προγεστερόνη και σαλοσπίρη, τα έκοψα όταν άρχισαν τα συμπτώματα με το στομάχι, τώρα σιγά σιγά όταν υποχωρήσουν θα πρέπει να μου δώσει κάτι φαντάζομαι σε σίδηρο και ασβέστιο. Έλα που ο σίδηρος επιδεινώνει τη ναυτία. Αιματοκρίτη έχω πολύ υψηλό.Έχω αρχίσει να φλερτάρω με την ιδέα να τα κάνω σε ενέσιμη μορφή τύπου ενδοφλέφια γιατί δεν καλυτερεύω από την αηδία και έχω μπει στον τέταρτο, που θα πάει θα πρέπει να πάρω κάτι, πόσο να το καθυστερήσω πια; 


OdHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 hours ago, ba_lily said:

Εμένα με ζυγισε μονο οταν κάναμε αυχενικη βέβαια από τοτε δεν εχω ξαναπεί .την πίεση την μετρααλλα ίσως το κάνει επιδι επερνα φάρμακο για πίεση και την μερτω και στο σπίτι πρωί απόγευμα. Κάτι ακόμα από εχτές κάθε τοσο έχω αρκετά εντονο πονο αριστερά έχετε και εσείς. Είμαι 14+2

Εμένα δεν έχουν σταματήσει τα πονακια και τα τραβήγματα στη κοιλιά από την πρώτη μέρα μέχρι και σήμερα που είμαι 13η βδομάδα.. Όχι βέβαια ίδια συχνότητα και ένταση.. Αλλα η ενόχληση είναι καθημερινή.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thalia88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες και τις ήδη μανούλες.. 

αν όλα πάνε καλά θα είμαι και εγώ μια μανούλα της άνοιξης με π.η.τ 19/3. Είμαι στην 13η εβδομάδα, έχω κάνει την αυχενική και το papp a με καλά αποτελέσματα. (Δόξα το Θεό!!) Πρώτη εγκυμοσύνη που την περίμενα πως και πως αλλά με έχει ταλαιπωρήσει πολύ καθώς έχω έντονες ναυτίες, μερικούς εμετούς, έντονη αηδία από τις μυρωδιές και δεν αισθάνομαι τίποτα άλλο εκτός απο άρρωστη. :blink: Ελπίζω να σταματήσουν σιγά σιγά τα όμορφα αυτά συμπτώματα για να χαρώ την εγκυμοσύνη. Μόνη μου αποζημίωση που βλέπω το σποράκι μου στον υπέρηχο να χοροπηδάει πάνω κάτω και να αναπτύσσεται καλά! 

Καλώς σας βρήκα κορίτσια ..!!

Κορίτσι μου γλυκό είμαι απ' τις μανουλες Φεβρουαρίου! Αρκεί να σου πω μόνο ότι εγώ εμετούς και ναυτίες είχα μέχρι την 14 βδομάδα!!! Έχω διδυμακια βέβαια ίσως έφταιγε κι αυτό, αλλά έκανα τουλάχιστον 4 εμετούς τη μέρα!!! 

Υπομονή και θα περάσουν όλα!!!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Άχου εσύ έχεις διπλή χαρά, τι όμορφα!!! Με το καλό τα μωράκια σου να έρθουν! Έλπίζω ειλικρινά να μου κρατήσει μέχρι μια βδομάδα ακόμα γιατί έχω απελπιστεί πια. Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας, αισθάνομαι πολύ καλύτερα.  :wub:


OdHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thalia88 said:

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες και τις ήδη μανούλες.. 

αν όλα πάνε καλά θα είμαι και εγώ μια μανούλα της άνοιξης με π.η.τ 19/3. Είμαι στην 13η εβδομάδα, έχω κάνει την αυχενική και το papp a με καλά αποτελέσματα. (Δόξα το Θεό!!) Πρώτη εγκυμοσύνη που την περίμενα πως και πως αλλά με έχει ταλαιπωρήσει πολύ καθώς έχω έντονες ναυτίες, μερικούς εμετούς, έντονη αηδία από τις μυρωδιές και δεν αισθάνομαι τίποτα άλλο εκτός απο άρρωστη. :blink: Ελπίζω να σταματήσουν σιγά σιγά τα όμορφα αυτά συμπτώματα για να χαρώ την εγκυμοσύνη. Μόνη μου αποζημίωση που βλέπω το σποράκι μου στον υπέρηχο να χοροπηδάει πάνω κάτω και να αναπτύσσεται καλά! 

Καλώς σας βρήκα κορίτσια ..!!

Καλώς ήρθες κορίτσι μου!! Κ εγώ 13η βδομάδα είμαι! Πρώτη και για εμένα με εξωσωματική.. Έτσι αισθανόμουν και εγώ για αρκετές βδομάδες + πονακια στη κοιλιά  αλλά έχουν υποχωρήσει αρκετά τα συμπτώματα.. Ακόμα τα έχω όλα αλλά σε μικρότερη συχνότητα.. Εγώ αύριο έχω την αυχενική ελπίζω να πάνε όλα καλά! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, giwta_86 είπε:

Καλώς ήρθες κορίτσι μου!! Κ εγώ 13η βδομάδα είμαι! Πρώτη και για εμένα με εξωσωματική.. Έτσι αισθανόμουν και εγώ για αρκετές βδομάδες + πονακια στη κοιλιά  αλλά έχουν υποχωρήσει αρκετά τα συμπτώματα.. Ακόμα τα έχω όλα αλλά σε μικρότερη συχνότητα.. Εγώ αύριο έχω την αυχενική ελπίζω να πάνε όλα καλά! 

Πονάκια έχω και εγώ ακόμα ελαφριά μεν αλλά ενοχλητικά!! Λόγω πόνου δεν είχα καταλάβει ότι ήμουν έγκυος γιατί πονούσα τόσο που έλεγα εντάξει πρέπει να πάω να βάλω σερβιέτα. Θα πάνε όλα πολύ όμορφα και θα δεις και το μωράκι αρκετή ώρα γιατί μέχρι να κάνει τις μετρήσεις του και να το πιάσει στη σωστή στάση θέλει λίγο υπομονή. Καλά αποτελέσματα να έχεις!!!

  • Μου αρέσει 1

OdHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...