Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Rina-Katerina δηλαδή τόσο σημαντική εξέταση που ευθύνεται για αποβολές δεν την κάνουν στο προγεννητικό;;; Δηλαδή πρέπει να έχεις χάσει μωράκι για να σου τη κάνουν;; Υπάρχει λοιπόν περίπτωση κάποια κοπέλα να έχει και να μην το ξερει:(. Τι να πω.. Λυπάμαι για τη συνυφαδα σου.. Τουλάχιστον μετά στη 3η εγκυμοσυνη πήρε θεραπεία και κρατάει στα χέρια της το παιδάκι της. Αχ αγχώθηκα τωρα λίγο είναι η αλήθ:?εια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, valentina23 είπε:

@Rina-Katerina δηλαδή τόσο σημαντική εξέταση που ευθύνεται για αποβολές δεν την κάνουν στο προγεννητικό;;; Δηλαδή πρέπει να έχεις χάσει μωράκι για να σου τη κάνουν;; Υπάρχει λοιπόν περίπτωση κάποια κοπέλα να έχει και να μην το ξερει:(. Τι να πω.. Λυπάμαι για τη συνυφαδα σου.. Τουλάχιστον μετά στη 3η εγκυμοσυνη πήρε θεραπεία και κρατάει στα χέρια της το παιδάκι της. Αχ αγχώθηκα τωρα λίγο είναι η αλήθ:?εια

Και γω αυτη την απορία εχω.. Γιατί να μην την κάνουμε όλες οι γυναίκες αυτή την εξέταση πριν καν μείνουμε έγκυες ώστε να αποφύγουμε δυσάρεστες καταστάσεις.. Τι να πω. Φίλη μου πάντως επειδή είχε ιστορικό αποβολων η μητέρα της, ζήτησε από τη γυναικολο της να της την γράψει ώστε να ξέρει και η ίδια εάν κινδυνεύει.. Εγω όταν είχα ζητήσει από τον γιατρό μου να την κάνω, μου λέει δεν γράφεται έτσι απλά χωρίς να συντρεχει λόγος.. 

Να μην αγχώνεσαι, αμα ειχες κάτι θα είχε φανεί ήδη. Κουβέντα κάνουμε, δε θέλω να σε αγχωσω!! Όλα καλά θα πάνε για εμάς, κοίτα πόσο έχει προχωρήσει η εγκυμοσύνη μας!! Σου εύχομαι όνειρα γλυκά και καλη ξεκουραση σε ολες μας!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2020 at 3:31 ΜΜ, ba_lily είπε:

Έχουμε κορίτσια στην ομάδα που είναι από Θεσσαλονίκη . Μου έκλεισε ραντεβού ο γιατρός για β επιπεδου στη προγεννητινη διάγνωση με τον γιατρό Απόστολος Αθανασιάδης έχετε καμιά άποψη 

Έχω ακούσει τα καλυτερα!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Γι αυτό και το κορίτσι!:P Φεβρουάριο και γω θα γεννήσω πρώτα ο Θεός!!! Από 2-2 μέχρι 2-3.(Ειναι και κουτσοφλεβαρος). Πότε έφτασε ο καιρός ρε κορίτσια και μιλάμε και για β επιπεδου!!! Όλα καλά να μας πάνε μέχρι το τέλος!! 

Κορίτσια διαβάζω εδώ στο φόρουμ για κάποιες κοπέλες που έχουν θρομβοφιλια.Συγνωμη για την ασχετοσύνη μου αλλά τι είναι ακριβώς; Κάνεις εξέταση στον προγεννητικό; γιατί εγώ δεν έχω κάνει. 

Έχετε νιώσει τα μωράκια;; 

Εγω πηγα σε αιματολογο μολις και ειδα το τεστ θετικο γτ η αδερφη μου ειχε ενα γονιδιο θρομβοφιλιας ( το οποιο βρηκε μονο γτ εκανε εξωσωματικη- κανενας γυναικολογος δεν την εψαξε χρονια). Εκανα πολλες εξετασεις και δεν ειχα καποιο τυπο κατι παρολαυτα επειδη επαθα την αποκολληση χωρις λογο και αιτια και δεν ειχα συσπασεις οι γιατροι μου ειπαν οτι μονο καποιος τυπος θρομβοφιλιας τα κανει αυτα και με ξεκινησαν αντιπηκτικες και σαλοσπιρ. Μετα που εκανα doppler βρεθηκαν στο 95% οι αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες ( θα την κανετε αυτη την εξεταση στο β επιπεδου). Και τωρα θα παω να κανω και αλλους τυπους θρομβοφιλιας. Αν δε το ψαξεις μονος λογω κληρονομικοτητας ή δεν σε στειλει ο γυναικολογος ή χωρις λογο (πχ αποβολη) δεν το ψαχνουν ευκολα

Just now, Basiliki92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως ειστε?Έκλεισα και εγώ Β επίπεδου στις 13 Νοεμβρίου...πάρα πολύς καιρός :neutral:

Μαζι θα το κανουμε.... Και εγω 13 μεχρι 16 ειναι να το κανω!!! Θα ευχαριστηθουμε να βλεπουμε το μωρο για ωρα!!! Να πεις να σου στειλουν τα βιντεο μετα και τις φωτο.

Επισης ειναι καποιοι τυποι θρομβοφιλιας που εμφανιζονται κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης οπως πχ το συνδρομο των αντιφωσφωλιπιδιων (εμενα αυτο μου ψαχνουν τωρα). Ειναι τοσα πολλα να ψαξεις... Και ειναι και μοριακες εξετασεις ( πανακριβες). Ουτως η αλλως η εγκυμοσυνη μπορει να πυροδοτησει θρομβοφιλια ακομα κ να μην εχεις. Πχ εγκυος και ξαπλα σου κανουν απαραιτητα αντιπηκτικες. Αμα απλα κατσει ξαπλα 10 μερες καποιος δεν ειναι ιδια η επικινδυνοτητα για καποια θρομβωση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Απ ο τι φαίνεται θα μαι η πρώτη απ εδώ που θα κάνω τη Β επιπεδου:DΘα σας τα πω αναλυτικοτητα πρώτα ο Θεός να φτάσει ο καιρός να τη κάνω!! Ανυπομονώ ωωω!!!! 

@Eirini89 κατάλαβα... Οποια δηλαδή το ψάξει μόνη της η πρέπει πρώτα να έχει αποβολες:cry:τι να πω... Κάποια πράγματα είναι ανεξήγητα.. 

Just now, Eirini89 είπε:

Εγω πηγα σε αιματολογο μολις και ειδα το τεστ θετικο γτ η αδερφη μου ειχε ενα γονιδιο θρομβοφιλιας ( το οποιο βρηκε μονο γτ εκανε εξωσωματικη- κανενας γυναικολογος δεν την εψαξε χρονια). Εκανα πολλες εξετασεις και δεν ειχα καποιο τυπο κατι παρολαυτα επειδη επαθα την αποκολληση χωρις λογο και αιτια και δεν ειχα συσπασεις οι γιατροι μου ειπαν οτι μονο καποιος τυπος θρομβοφιλιας τα κανει αυτα και με ξεκινησαν αντιπηκτικες και σαλοσπιρ. Μετα που εκανα doppler βρεθηκαν στο 95% οι αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες ( θα την κανετε αυτη την εξεταση στο β επιπεδου). Και τωρα θα παω να κανω και αλλους τυπους θρομβοφιλιας. Αν δε το ψαξεις μονος λογω κληρονομικοτητας ή δεν σε στειλει ο γυναικολογος ή χωρις λογο (πχ αποβολη) δεν το ψαχνουν ευκολα

Μαζι θα το κανουμε.... Και εγω 13 μεχρι 16 ειναι να το κανω!!! Θα ευχαριστηθουμε να βλεπουμε το μωρο για ωρα!!! Να πεις να σου στειλουν τα βιντεο μετα και τις φωτο.

Επισης ειναι καποιοι τυποι θρομβοφιλιας που εμφανιζονται κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης οπως πχ το συνδρομο των αντιφωσφωλιπιδιων (εμενα αυτο μου ψαχνουν τωρα). Ειναι τοσα πολλα να ψαξεις... Και ειναι και μοριακες εξετασεις ( πανακριβες). Ουτως η αλλως η εγκυμοσυνη μπορει να πυροδοτησει θρομβοφιλια ακομα κ να μην εχεις. Πχ εγκυος και ξαπλα σου κανουν απαραιτητα αντιπηκτικες. Αμα απλα κατσει ξαπλα 10 μερες καποιος δεν ειναι ιδια η επικινδυνοτητα για καποια θρομβωση

Ο Θεός να βάλει το χέρι του δηλαδή.... Δεν ξέρεις από που θα σου ερθει

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα. Πως μου είστε??? Εγώ σήμερα διανυω την 15η εβδομάδα και ρε κορίτσια οι εμετοί και οι αναγουλες ακόμα καλά κρατούν...δεν μπορώ να φάω ότι θέλω να πιω νερό... Τι να πω κάνω υπονομη αλλά πάνε δύο μήνες και που σχεδόν υποσιτιζομαι...αχ τα πα και ξαλάφρωσα...επισης ρε κορίτσια ξύπναω κάτι μέρες στενοχωρημένη... Φοβισμένη θα έλεγα ότι κάτι δεν πάει καλά.... Έχω δύο παλλινδρομες και από ότι φαίνεται δεν μπορώ να το ξεπεράσω.... 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, basw2 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα. Πως μου είστε??? Εγώ σήμερα διανυω την 15η εβδομάδα και ρε κορίτσια οι εμετοί και οι αναγουλες ακόμα καλά κρατούν...δεν μπορώ να φάω ότι θέλω να πιω νερό... Τι να πω κάνω υπονομη αλλά πάνε δύο μήνες και που σχεδόν υποσιτιζομαι...αχ τα πα και ξαλάφρωσα...επισης ρε κορίτσια ξύπναω κάτι μέρες στενοχωρημένη... Φοβισμένη θα έλεγα ότι κάτι δεν πάει καλά.... Έχω δύο παλλινδρομες και από ότι φαίνεται δεν μπορώ να το ξεπεράσω.... 

Μην αγχωνεσαι και ολα καλα θα πανε.... Δυστυχως ο φοβος δε φευγει ευκολα... κανε πραγματα να ξεχνιεσαι... σκεψου θετικα!!! Σε λιγο θα το αισθανθεις!Εγω στη θεση σου θα πηγαινα καθε τρεις και λιγο στο γιατρο ετσι να βλεπει το μωρο να μου φευγει το αγχος μεχρι να το καταλαβω να κουνιεται και μετα να ξερω μονη μου οτι ολα πανε καλα...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι μου!! Και γω είχα Αναγούλες, στομάχι χάλια και πάντα μια απαίσια γεύση στο στομα στο πρώτο τρίμηνο. Έτρωγα θυμαμαι παξιμάδια και κασέρι, για κοκκινιστα και βαριά φαγητά ούτε λόγος. Αλλά έτρωγα φρούτα πολλά. Με το που μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο κάπως βελτιώθηκαν. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα αλλά κάποιες μέρες με πιάνει πάλι.

Οσο για τη ψυχολογία εγώ έτσι είμαι απ την αρχή.. Νομίζω ότι κάτι θα πάει στραβά και φοβάμαι πολύ!! Φαντάσου όταν είναι να πάω για υπερυχο με πιάνουν ταχυκαρδιες και μου κόβεται η ανάσα :(Ειδικά σήμερα δεν ξύπνησα καλά.. Έκλαιγε το σκυλί έξω απ το πατζουρι το βράδυ(πρώτη φορά το κάνει) και το σύνδεσα με ότι κάτι κακό θα συμβει:sad:Ανατρίχιασα ολόκληρη και έμεινα ξαγρυπνη... Απ την άλλη ξέρω ότι είναι οι ορμόνες της εγκυμοσύνης που γενικά έχεις νεύρα, βλέπεις εφιαλτες κ. Τ. Λ

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να είστε καλά γλυκούλες μου για τις απαντήσεις σας. Ξέρω πως μόνο εσείς μπορείτε να με καταλάβατε... Λιγο πολύ οι περισσότεροι για να μην πω όλοι γύρω μου με προσπαθούν να με καταλάβουν αλλά δεν μπορούν... Εχω αναγουλες δεν τρώω δεν πίνω όλου μ λένε κάνε υπομονή...μα πόσο αναρωστεμαι μόνη μ??? Μια μέρα έχεις ίωση και πέφτεις ταβλα όχι δύο μήνες και που παλεύω εγώ...εχω τις ανασφάλειες τους φόβους μου με βγάζουν υπερβολική....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, basw2 είπε:

Να είστε καλά γλυκούλες μου για τις απαντήσεις σας. Ξέρω πως μόνο εσείς μπορείτε να με καταλάβατε... Λιγο πολύ οι περισσότεροι για να μην πω όλοι γύρω μου με προσπαθούν να με καταλάβουν αλλά δεν μπορούν... Εχω αναγουλες δεν τρώω δεν πίνω όλου μ λένε κάνε υπομονή...μα πόσο αναρωστεμαι μόνη μ??? Μια μέρα έχεις ίωση και πέφτεις ταβλα όχι δύο μήνες και που παλεύω εγώ...εχω τις ανασφάλειες τους φόβους μου με βγάζουν υπερβολική....

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!! Εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης ειδικά είχα τρομερή ανασφάλεια και είχα και μια μόνιμη ξινιλα στο στομα. Οπωτε καταλαβαίνεις. Όταν με ρωτούσαν οι γύρω μου μέσα στην τρελή χαρά πως είμαι και φυσικά δεν έπαιρναν τα αναμενόμενα αποτελέσματα χαράς.. δυσανασχετουσαν και γενικά με κοίταζαν περιεργα:angry:Οπωτε και γω αφού το πήρα πρέφα οποίος με ρωτάει λέω παντα: Δόξα το Θεό μια χαρά είμαι.!τελεια και παύλα. Και άλλαζα κουβέντα... 

Ο κόσμος γενικώς σε θέλει στη χαρά να γελάς και στη λύπη να κλαις.. Κάτι άλλο δεν παίζει.. Αλλιως βγάζουν σενάρια.. Ειδικά όταν μένεις σε χωριο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Basiliki92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως ειστε?Έκλεισα και εγώ Β επίπεδου στις 13 Νοεμβρίου...πάρα πολύς καιρός :neutral:

Κι εγώ τότε έχω.. Μετράω αντίστροφα, σαν φυλακισμένη..!! :P Αιντε να περάσουν οι μέρες!!! 

Κορίτσια μου βρήκα τυχαία σήμερα ένα κέντρο στήριξης για εγκυους και νέες μαμαδες, την Φαιναρετη στη Νέα Σμύρνη, στην Αθήνα. Διάβασα πολύ καλά σχόλια, εχει και ψυχολόγο να μιλήσεις μέσω τηλεφώνου αμα δεν εισαι καλα η απο επαρχία. Έδωσα τα στοιχεία μου για να πάω από τον 7ο μήνα και μετά γτ και εγώ όπως όλες μας φαντάζομαι, εχω πολλες ανησυχιες και ειδικά όσο θα κοντευει ο καιρος, θα αυξάνονται...αλλα όσο μπορειτε αγάπες μου να σκέφτεστε θετικά, είναι το πιο πιο σημαντικό απ ολα!! 

  • Μου αρέσει 3

LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Eirini89Ναι εννοείται το ζήτησα γιατί στην αυχενικη δεν άφησαν κανέναν να περάσει μέσα λόγο κορονοιού οποτε ημουν μόνη μου...τώρα μου ειπαν β επιπέδου θα είναι κάποιος μέσα κατά 90 τοις εκατό (λες κ θα έχει αλλάξει κατι με την "πανδημια") και τους είπα ότι θέλω οπωσδήποτε υλικό με διαβεβαίωσαν ότι δίνουν....

Εγώ από συμπτώματα τίποτα μόνο ειδικά το πρώτο τρίμηνο τώρα πιο σπάνια χάλια γεύση στο στόμα αλλά κατά αλλά μπορώ να φάω κανονικά...το μόνο θέμα μου είναι ότι ενώ δεν είχα καθόλου σπυράκια τώρα έχω βγάλει αρκετά ...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...