Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , Pagotoula είπε:

σου προτεινω να γκουγκλαρεις μονη σου και να αναζητησεις ιατρικα σαιτ. η ακομα καλυτερα να ρωτησεις εναν οποιονδηποτε γιατρο. επισης μπορεις να διαβασεις μονη τη συσκευασια ενος οποιουδηποτε ξενου γαλακτος που αναγραφει οτι η κανονικη διατροφη του βρεφους πρεπει να ειναι το μητρικο γαλα ως τον 6ο μηνα..τελος προφανως και δεν εχεις παιδι για να αντιληφθεις μονη σου τη διαφορα...για να μην αναφερθω συγκεκριμενα σε παιδι με προβλημα παθολογικο οπως αλλεργια, γοπ κλπ, που ακομα και συνταγογραφουμενα γαλατα δεν μπορουν να βοηθησουν κι ακομα και γιατροι φτανουν να προτεινουν απεναγαλακτισμο σε μωρα που σιτιζονται με φορμουλα,ως ιατρικη λυση...οποτε...τι να πω...τα λογια ειναι περιττα...απλα γελαω με αυτα που διαβαζω.δοξα τω Θεω ομως υπαρχουν γιατροι, βιβλιογραφια, ερευνες κι ο ΠΟΥ που αναφερουν την πραγματικοτητα..

και να πω πως προφανως κι η επιλογη μητρικου η ξενου ειναι απολυτως σεβαστη...αλλα τα οφελη ειναι αντικειμενικα διαφορετικα κι αποδεδειγμενα.μην τρελαθουμε τελειως...σε λιγο θα ακουσουμε οτι η γη ειναι επιπεδη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Κοίτα εν μέρη συμφωνώ με το ότι όταν θηλάζει μια γυναίκα καλό είναι να προσέχει τι τρώει , να τρώει ότι θα έδινε κ στο μωρό της μετέπειτα καλό στην υγεία της κάνει δηλαδή κ να μην καπνίζει!!! Είμαι κατηγορηματική σε αυτό κάπνιζα κ από τοτε που θηλάζω δεν το έχω βάλει πάλι στο στόμα μου... 

Αυτό εξυπακούεται.εδω τα κορίτσια που θηλάζουν αποκλειστικά έχουν στερηθεί του κόσμου τις τροφές. Εγώ έκοψα το κάπνισμα πριν την εγκυμοσύνη κ δεν θα το άρχιζα σε καμία περίπτωση αφού θηλάζω έστω κ αν δεν το κάνω αποκλειστικά. Ούτως η άλλως κάπνισμα κ μεγάλωμα βρέφους δεν πάει παρέα.εκτος κ αν φοράς μάσκα συνέχεια.

Αλλά κ πάλι πολύ υποστηρίζουν ότι καπνιστριας γάλα είναι καλύτερο κ από τα καλυτερα bio γαλατα 

  • Μου αρέσει 4

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Haroulita K είπε:

Δεν καταλαβαίνω την επιθετική σου διάθεση. Κανείς σε αυτήν ομάδα τουλάχιστον δεν κατηγόρησε το ξένο γάλα ή τις μανούλες που το δίνουν από επιλογή η για οποιοδήποτε λόγο. 

Και ναι ναι υπάρχουν και μελέτες και βιβλιογραφία. Τι εννοείς δεν επιτρέπονται μελέτες, αφού γίνονται αναδρομικά. Με πολύ καλή διάθεση σου γράφω και σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο pubmed.

Όσο και να έχω κοιτάξει στο pubmed, άπειρες φορές στο παρελθόν, δεν βρήκα ούτε μια μελέτη, η οποία να έχει γίνει μεταξύ θηλασμού VS ξένο γάλα... Αλλά αν εσύ έχεις βρει, στείλε μου το link, πραγματικά θα ήθελα να το δω, γιατί θα ήθελα να αναθεωρήσω τις απόψεις μου. Πίστεψε με κ εγώ θα ήθελα να πιστέψω ότι το γάλα μου, είναι καλύτερο από το κουτί, απλά δεν έχω πειστεί ακόμη.. 

πρίν από 5 λεπτά , Mighty86 είπε:

Αυτό εξυπακούεται.εδω τα κορίτσια που θηλάζουν αποκλειστικά έχουν στερηθεί του κόσμου τις τροφές. Εγώ έκοψα το κάπνισμα πριν την εγκυμοσύνη κ δεν θα το άρχιζα σε καμία περίπτωση αφού θηλάζω έστω κ αν δεν το κάνω αποκλειστικά. Ούτως η άλλως κάπνισμα κ μεγάλωμα βρέφους δεν πάει παρέα.εκτος κ αν φοράς μάσκα συνέχεια.

Αλλά κ πάλι πολύ υποστηρίζουν ότι καπνιστριας γάλα είναι καλύτερο κ από τα καλυτερα bio γαλατα 

Ποιοι είναι αυτοί που υποστηρίζουν αυτό το τελευταίο που γράφεις? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Mighty86 είπε:

Αυτό εξυπακούεται.εδω τα κορίτσια που θηλάζουν αποκλειστικά έχουν στερηθεί του κόσμου τις τροφές. Εγώ έκοψα το κάπνισμα πριν την εγκυμοσύνη κ δεν θα το άρχιζα σε καμία περίπτωση αφού θηλάζω έστω κ αν δεν το κάνω αποκλειστικά. Ούτως η άλλως κάπνισμα κ μεγάλωμα βρέφους δεν πάει παρέα.εκτος κ αν φοράς μάσκα συνέχεια.

Αλλά κ πάλι πολύ υποστηρίζουν ότι καπνιστριας γάλα είναι καλύτερο κ από τα καλυτερα bio γαλατα 

ρε συ λογικο. σκεψου πως εχουν γινει αααπειρες ερευνες και μελετες προσπαθωντας απο τις βιομηχανιες να αποκρυπτογραφησουν τη συσταση του μητρικου γαλατος...εξαλλου αυτο προσπαθουν να πλησιασουν ολα τα του εμποριου...αντισωματα ομως πχ...πως να εισαχθουν στη φορμουλα;;; το μητρικο ειναι γεματο.επισηςτο μητρικο αλλαζει συσταση καθως παραγεται..αλλα προσφερει το πρωτο γαλα..αλλα αυτο που κατεβαινει μετα απο 10λεπτ..κοκ

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Pagotoula είπε:

και να πω πως προφανως κι η επιλογη μητρικου η ξενου ειναι απολυτως σεβαστη...αλλα τα οφελη ειναι αντικειμενικα διαφορετικα κι αποδεδειγμενα.μην τρελαθουμε τελειως...σε λιγο θα ακουσουμε οτι η γη ειναι επιπεδη.

Σε προκαλώ. Βρες μου μια βιβλιογραφία. Στο κουτί είναι υποχρεωμένες οι εταιρίες να γράφουν αυτά που γράφουν, όπως και τους απαγορεύετε να διαφημίζουν τα γάλατα. Έχω ψάξει άπειρες ώρες και βιβλιογραφία δεν βρήκα ποτέ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Zzeezze είπε:

Όσο και να έχω κοιτάξει στο pubmed, άπειρες φορές στο παρελθόν, δεν βρήκα ούτε μια μελέτη, η οποία να έχει γίνει μεταξύ θηλασμού VS ξένο γάλα... Αλλά αν εσύ έχεις βρει, στείλε μου το link, πραγματικά θα ήθελα να το δω, γιατί θα ήθελα να αναθεωρήσω τις απόψεις μου. Πίστεψε με κ εγώ θα ήθελα να πιστέψω ότι το γάλα μου, είναι καλύτερο από το κουτί, απλά δεν έχω πειστεί ακόμη.. 

Ποιοι είναι αυτοί που υποστηρίζουν αυτό το τελευταίο που γράφεις? 

πχ το λέει η παιδιατρική αμερικανικη Ακαδημία .

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Zzeezze είπε:

Σε προκαλώ. Βρες μου μια βιβλιογραφία. Στο κουτί είναι υποχρεωμένες οι εταιρίες να γράφουν αυτά που γράφουν, όπως και τους απαγορεύετε να διαφημίζουν τα γάλατα. Έχω ψάξει άπειρες ώρες και βιβλιογραφία δεν βρήκα ποτέ! 

σε προκαλω να μιλησεις σε εναν παιδιατρο η μαιευτηρα και να τους ζητησεις τα ακαδημαικα συγγραμματα που ανεφερουν τον μητρικο θηλασμο...αν οντως δεν εισαι τρολ,καλο θα ηταν να το κανεις...δεν εχω να πω κατι αλλο...καλη συνεχεια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Zzeezze είπε:

Σε προκαλώ. Βρες μου μια βιβλιογραφία. Στο κουτί είναι υποχρεωμένες οι εταιρίες να γράφουν αυτά που γράφουν, όπως και τους απαγορεύετε να διαφημίζουν τα γάλατα. Έχω ψάξει άπειρες ώρες και βιβλιογραφία δεν βρήκα ποτέ! 

Έχω διαβάσει 4 βιβλία σχετικά με το μεγάλωμα των μωρών κ τα 4 μιλάνε για την ανωτερότητα της ποιότητας του μητρικού γάλακτος.δεν καταλαβαίνω ποια η δυσκολία του να βρούμε κάτι τέτοιο.τωρα διαβάζω το βιβλίο το Παπαδάτου.πιο μπροστά διάβαζα ένα βιβλίο Αμερικανίδας δεν θυμάμαι όνομα.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Ntepaki22 και γω το χω κόψει το τσιγάρο και το καφέ μαζί . Και αναψυκτικά και γλυκά και γενικώς ψιλοπροσεχω. Θα φάω και κάνα σουβλάκι όμως που και που η καμία πίτσα άμα βγω έξω.. Το τσιγάρο όπως και το αλκοόλ είναι απαγορευτικό στο θηλασμό απλά αν δεν μπορείς να το κόψεις με τίποτα σου λέει ότι καλύτερο είναι να θηλάζεις έστω και να κάνεις 2,3 τσιγάρα πάρα καθόλου.

@Zzeezzeκαταλάβαμε πολύ καλά τι έγραψες, εσύ όμως κατάλαβες αυτά που γράφουμε από κάτω;; είναι δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι θες γιατί όμως πρέπει να συμφωνήσουμε μαζί σου;; ο θηλασμός είναι ότι πιο φυσικό υπάρχει!! Έτσι έχει προνοησει η φύση σε όλα τα θηλυκά!! Να κατεβάζουν γάλα και να ταΐζουν τα μικρά τους. Το ξένο όσο καλό και να είναι θα είναι πάντα ξένο. Δεν λέω ότι είναι για πέταμα! Μια χαρά μεγαλώσανε γενεές παιδιών.. Αλλά μην λέμε ότι είναι και καλυτερο

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 4 λεπτά , Mighty86 είπε:

Έχω διαβάσει 4 βιβλία σχετικά με το μεγάλωμα των μωρών κ τα 4 μιλάνε για την ανωτερότητα της ποιότητας του μητρικού γάλακτος.δεν καταλαβαίνω ποια η δυσκολία του να βρούμε κάτι τέτοιο.τωρα διαβάζω το βιβλίο το Παπαδάτου.πιο μπροστά διάβαζα ένα βιβλίο Αμερικανίδας δεν θυμάμαι όνομα.

απορω  με την υπομονη σου που καθεσαι κι ανακαλεις και τα βιβλια....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Mighty86 είπε:

πχ το λέει η παιδιατρική αμερικανικη Ακαδημία .

Ναι, σε κάποιο site θα το έχουν γράψει άρα, Που το στηρίζουν? Σε κάποια μελέτη, ή στην παγκόσμια οδηγία που είναι υποχρεωμένη να ακολουθεί, περί καταπολέμησης της φτώχειας?? Αλήθεια σας λέω, θέλω πααααρα πολύ να βρούμε μια μελέτη μητρικό γάλα VS νουνού, Nestlé κτλ!! Θέλω να πειστώ ότι ένα εργαστήριο, δεν μπορεί να παρέχει στο παιδί μου καλύτερο γάλα από το δικό μου! Αλλά δεν βρίσκω! Δεν θέλω να αμφιταλαντευομαι στο αν θα θηλασω ή όχι το επόμενο παιδί μου! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Pagotoula είπε:

απορω  με την υπομονη σου που καθεσαι κι ανακαλεις και τα βιβλια....

Το κάνω γιατι με ένα απλό Σέρτς στο γκουκγλ μπορεί να πέσει κάποια κοπέλα στην συζήτηση κ να παραπληροφορηθει

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Zzeezze είπε:

Ναι, σε κάποιο site θα το έχουν γράψει άρα, Που το στηρίζουν? Σε κάποια μελέτη, ή στην παγκόσμια οδηγία που είναι υποχρεωμένη να ακολουθεί, περί καταπολέμησης της φτώχειας?? Αλήθεια σας λέω, θέλω πααααρα πολύ να βρούμε μια μελέτη μητρικό γάλα VS νουνού, Nestlé κτλ!! Θέλω να πειστώ ότι ένα εργαστήριο, δεν μπορεί να παρέχει στο παιδί μου καλύτερο γάλα από το δικό μου! Αλλά δεν βρίσκω! Δεν θέλω να αμφιταλαντευομαι στο αν θα θηλασω ή όχι το επόμενο παιδί μου! 

ε ψαξτο μονη σου και κανε οτι σε φωτισει ο Θεος...κι ασε κι εμας τις υπολοιπες να κανουμε το ιδιο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Pagotoula είπε:

σε προκαλω να μιλησεις σε εναν παιδιατρο η μαιευτηρα και να τους ζητησεις τα ακαδημαικα συγγραμματα που ανεφερουν τον μητρικο θηλασμο...αν οντως δεν εισαι τρολ,καλο θα ηταν να το κανεις...δεν εχω να πω κατι αλλο...καλη συνεχεια!

Έχω μιλήσει! Όλοι γέλασαν!!!!!! Παιδίατρος μου είπε.. Δεν τολμώ να προτείνω ξένο γάλα, θα πέσουν να με φάνε.. Δεν υπάρχουν μελέτες, δεν επιτρέπονται τέτοιες μελέτες!! Κάνα δυο που πήγαν να γίνουν, τις ακύρωσαν με συνοπτικές διαδικασίες.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...