Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Zzeezze είπε:

Είσαστε δέκα γυναίκες, κ ούτε μια δεν μπόρεσε να δώσει μια τεκμηριωμένη απάντηση. Ούτε μια! 

Ίσως γιατί δεν θέλουν να σπαταλήσουν τον χρόνο τους για να σου αποδείξουν ότι αυτό το κίτρινο στρογγυλό πράγμα που βγαίνει κάθε πρωί είναι ο ήλιος! 

Παρατηρώ από χθες την συζήτηση και πετάγομαι σαν σφινα αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την επιμονή σου. Η αγελάδα ταιζει τα μικρά της με το γάλα της, η κατσίκα με το δικό της. Ε ο άνθρωπος γιατί να διαφέρει? Πες ότι σε πιστεύουμε και δεν υπάρχει βιβλιογραφία οκ! Η κοινή λογική τι λέει? Μήπως θες και βιβλιογραφία για να αποδείξουμε ότι έχουμε δύο χέρια και δύο πόδια? 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@georgia1988 η αφυδάτωση η κάτι την πείραξε;; αλλεργία. Επικοινώνησε με την παιδίατρο. Έφαγες κάτι που δεν είχες ξαναφαει;; αν πάλι είναι αφυδάτωση νομίζω δείχνει κι άλλα συμπτώματα. κράτα το δροσερο. Και μημπως θέλει επιπλέον υγρά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , georgia1988 είπε:

Κορίτσια σήμερα είδα στην πάνα ροζ ρόμβο στα ούρα. Νομίζω είναι αφυδάτωση? Έχω στείλει στον παιδίατρο αλλά δεν το έχει δει ακόμα..

Αν είναι ροζ-πορτοκαλι σημαδακι είναι κρύσταλλοι και συμβαίνει συχνά τους καλοκαιρινούς μήνες. Αύξησε θηλασμους αν θηλάζεις η δίνε πιο συχνά μπουκάλι αν δίνεις φόρμουλα. Και φυσικά αν έχετε μπει στέρεες δίνε νερακι. Δροσιά όσο γίνεται και ντουζακια. Το είχαμε περισυ το καλοκαίρι και εμείς συνέχεια. Φυσικά πρώτα δες τι θα σου πει και ο παιδίατρος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μίλησα τώρα μαζί του. Δεν είναι αφυδάτωση αλλά είναι λόγω ζέστης πιο συμπυκνωμένα τα ουρα. Να θηλάζω περισσότερο μου είπε γτ είναι κάτω τον 6 μηνών οπότε δεν πίνει ακόμα νερο. Και να τον έχω γυμνό γτ χάνει υγρά. Απλά ρε κορίτσια εμένα κοιμάται το βραδυ σερί 7 ώρες μήπως να τον ξυπνάω? Το λυπάμαι βέβαια! Κλιματιστικό φουλ και γενικά να τον κρατάω δροσερό.


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , georgia1988 είπε:

Ναι μίλησα τώρα μαζί του. Δεν είναι αφυδάτωση αλλά είναι λόγω ζέστης πιο συμπυκνωμένα τα ουρα. Να θηλάζω περισσότερο μου είπε γτ είναι κάτω τον 6 μηνών οπότε δεν πίνει ακόμα νερο. Και να τον έχω γυμνό γτ χάνει υγρά. Απλά ρε κορίτσια εμένα κοιμάται το βραδυ σερί 7 ώρες μήπως να τον ξυπνάω? Το λυπάμαι βέβαια! Κλιματιστικό φουλ και γενικά να τον κρατάω δροσερό.

Εμενα 4 μηνων μου λιγοστεψε τις πάνες με τσισα. Πήρα τηλ τη παιδίατρο και μου είπε ότι θέλει παραπάνω υγρά. Δεν είχε πάθει όμως αφυδάτωση γιατί την πήγα και την είδε.μου χε πει σε δροσερο μέρος, να μην τη κουράζω πολύ με παιχνίδια κτλ και μου είχε δώσει οργανικό χαμομήλι που φυσικά δεν το ήπιε και μετά μου χε πει νερό. Τη θήλαζα πιο τακτικά δεν έκανα τίποτα απ αυτα;-)Είπαμε η δική μου δεν το χει και πολύ με θηλασμό... Επισης κάνε της συνέχεια μπανακια!! Είναι πολύ σημαντικό!! Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ τότε με τα τσισα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα ακριβώς έτσι κοιμόταν όλο το βράδυ. Εγώ να σου πω την αλήθεια τον ξυπνούσα αλλά μισοκοιμισμένος θήλαζε και κοιμόταν αμέσως. Δεν είδα βεβαια και μεγάλη διαφορά. Φυσικά σου λέω τι έκανα εγώ, εσύ κάνε όπως πιστεύεις καλύτερα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, georgia1988 είπε:

Κορίτσια σήμερα είδα στην πάνα ροζ ρόμβο στα ούρα. Νομίζω είναι αφυδάτωση? Έχω στείλει στον παιδίατρο αλλά δεν το έχει δει ακόμα..

Τι είναι σα κρύσταλλοι δλδ;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Δλδ ντουζακια μπορεί κ πάνω από μια φορά την μέρα?

@Mighty86 ναι σαν κρύσταλλοι.. ένα είχε βέβαια μόνο αλλά πρωτη φορά βλέπω. Ίσως και λόγω δοντιού δεν θηλάζει πολύ. Αν κ είχε 7 πάνες χθες αλλά τι να πω.


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zzeezze said:

Δεν είναι έρευνα αλλά μελέτη.. Όταν αναφερόμαστε σε βιβλιογραφία στην ιατρική, μιλάμε για clinical studies. Δεν υπαρχει λοιπόν clinical study breastfeeding VS milk formula. Εν αντίθεση υπάρχουν άπειρες διαφημίσεις για τον μητρικό θηλασμό, εξάλλου το νομικό πλαίσιο το επιτρέπει.. Αλλά δεν υπάρχουν διαφημίσεις για την φόρμουλα αφού απαγορεύεται! Φυσικό και επόμενο η μάζα και ο λαός να στραφεί σε αυτό που διαβάζει πρώτο. Δεν έκρινα τον θηλασμό ούτε είμαι κατά του θηλασμού, ψάχνω απλά κάποιον να με πείσει για τον θηλασμό με αποδείξεις. Γιατί γύρω μου βλέπω παιδιά ελιπποβαρη, που όμως θήλασαν, παιδιά κοντά που όμως θήλασαν, παιδιά δυομιση ετών που με το ζόρι αρθρωνουν δύο λέξεις κ όμως θήλασαν, μαιευτήρια που παίρνουν τα μωρά όταν κλαινε και τους δίνουν φόρμουλα, γιατρούς που όταν το μωρό θηλάζει κ δεν παίρνει βάρος, κατευθείαν προτείνουν την φορμουλα, βλέπω παιδιά με φορμουλα που δεν υστερούν σε τίποτα από τα υπόλοιπα, παιδιά ψηλά που ηπιαν φορμουλα, παιδιά πανέξυπνα, που όμως ηπιαν φορμουλα.. Η μόνη διαφορά που έχω δει σε παιδια που θήλασαν και όχι, είναι τα πρώτα να είναι πιο αδύνατα κ μικροκαμωμενα, χωρίς αυτό που λέω να είναι απόλυτο, καθώς είναι ένα μικρό δείγμα του δικού μου μικρόκοσμου..γι αυτό ζητώ κάποιος να με πείσει ότι το γάλα μου θα παρέχει στο παιδί μου τα μέγιστα οφέλη μεγαλύτερα από τα οφελη της φόρμουλας. Να με πείσει ότι το δικό μου μητρικό γάλα είναι πάντα ποιοτικό, θα έχει πάντα λιπαρά για να αναπτύξει τον εγκέφαλο του μωρού μου, Να με πείσει ότι δεν χρειάζομαι συμπληρώματα διατροφής που δίνουν οι γιατροί σε γυναίκες που θηλάζουν για να βελτιώσουν το γάλα τους. Να με πείσει ότι παρόλα τα τρόφιμα που τρώμε πλέον, τα οποία έχουν κάνει το σπέρμα του άντρα μας φτωχό σε σχέση με παλιότερα, και τους φορτώνουν με συμπληρώματα αντιοξειδωτικων κ βιταμινών, δεν επηρεάζεται η ποιότητα του γάλατος μου. Ότι παρόλο που η ΑΜΗ των γυναικών πέφτει ακόμα κ σε μικρές ηλικίες, και πλέον δεν ακούω ποτέ για μεγάλη γυναίκα να συνέλαβε μόνη της, ενώ η γιαγιάδες μας κάνανε παιδί και στα 45 ακόμα, ακόμα κ τώρα, το γάλα μου θα είναι καλό! Εδώ γίνονται clinical studies για τα πάντα! Πως και δεν έχει γίνει ένα, για ένα θέμα που αφορά τόσους ανθρώπους και έχει φέρει τόσες αντιπαραθεσεις? 

Ρε συ αλήθεια τώρα με αυτά που λες πιστεύεις ότι έχεις επιχειρήματα; Καταρχάς, είπες ότι αυτά που τρώμε... την αγελαδα που φτιάχνει το σκονογαλο δεν την τρως; Ή δεν πίνεις το γάλα της; Μέσα στις ορμόνες είναι κ τα εμβόλια για να μην αρρωσταίνουν... Τι πιστεύεις; Ότι είναι βιολογικές; Πάρε δύο κατσίκες σπίτι σου φρόντισε τες κ άσε μας εμάς τις χαζές να θηλάζουμε... Μόνο μην ξεχνάς να τους έχεις καθαρό νερό γτ τα ζώα αν πίνουν βρώμικο νερό είναι κ αυτά βρώμικα... Αλλά φυσικά εσύ έχεις κάνει έλεγχο σε όλες τις εταιρείες... Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Θέλεις βιβλιογραφία ταχα μου δήθεν... Ορίστε πάρε τα 3 μας , μας επρηξες!!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 5

 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Zzeezze είπε:

Δεν είναι έρευνα αλλά μελέτη.. Όταν αναφερόμαστε σε βιβλιογραφία στην ιατρική, μιλάμε για clinical studies. Δεν υπαρχει λοιπόν clinical study breastfeeding VS milk formula. Εν αντίθεση υπάρχουν άπειρες διαφημίσεις για τον μητρικό θηλασμό, εξάλλου το νομικό πλαίσιο το επιτρέπει.. Αλλά δεν υπάρχουν διαφημίσεις για την φόρμουλα αφού απαγορεύεται! Φυσικό και επόμενο η μάζα και ο λαός να στραφεί σε αυτό που διαβάζει πρώτο. Δεν έκρινα τον θηλασμό ούτε είμαι κατά του θηλασμού, ψάχνω απλά κάποιον να με πείσει για τον θηλασμό με αποδείξεις. Γιατί γύρω μου βλέπω παιδιά ελιπποβαρη, που όμως θήλασαν, παιδιά κοντά που όμως θήλασαν, παιδιά δυομιση ετών που με το ζόρι αρθρωνουν δύο λέξεις κ όμως θήλασαν, μαιευτήρια που παίρνουν τα μωρά όταν κλαινε και τους δίνουν φόρμουλα, γιατρούς που όταν το μωρό θηλάζει κ δεν παίρνει βάρος, κατευθείαν προτείνουν την φορμουλα, βλέπω παιδιά με φορμουλα που δεν υστερούν σε τίποτα από τα υπόλοιπα, παιδιά ψηλά που ηπιαν φορμουλα, παιδιά πανέξυπνα, που όμως ηπιαν φορμουλα.. Η μόνη διαφορά που έχω δει σε παιδια που θήλασαν και όχι, είναι τα πρώτα να είναι πιο αδύνατα κ μικροκαμωμενα, χωρίς αυτό που λέω να είναι απόλυτο, καθώς είναι ένα μικρό δείγμα του δικού μου μικρόκοσμου..γι αυτό ζητώ κάποιος να με πείσει ότι το γάλα μου θα παρέχει στο παιδί μου τα μέγιστα οφέλη μεγαλύτερα από τα οφελη της φόρμουλας. Να με πείσει ότι το δικό μου μητρικό γάλα είναι πάντα ποιοτικό, θα έχει πάντα λιπαρά για να αναπτύξει τον εγκέφαλο του μωρού μου, Να με πείσει ότι δεν χρειάζομαι συμπληρώματα διατροφής που δίνουν οι γιατροί σε γυναίκες που θηλάζουν για να βελτιώσουν το γάλα τους. Να με πείσει ότι παρόλα τα τρόφιμα που τρώμε πλέον, τα οποία έχουν κάνει το σπέρμα του άντρα μας φτωχό σε σχέση με παλιότερα, και τους φορτώνουν με συμπληρώματα αντιοξειδωτικων κ βιταμινών, δεν επηρεάζεται η ποιότητα του γάλατος μου. Ότι παρόλο που η ΑΜΗ των γυναικών πέφτει ακόμα κ σε μικρές ηλικίες, και πλέον δεν ακούω ποτέ για μεγάλη γυναίκα να συνέλαβε μόνη της, ενώ η γιαγιάδες μας κάνανε παιδί και στα 45 ακόμα, ακόμα κ τώρα, το γάλα μου θα είναι καλό! Εδώ γίνονται clinical studies για τα πάντα! Πως και δεν έχει γίνει ένα, για ένα θέμα που αφορά τόσους ανθρώπους και έχει φέρει τόσες αντιπαραθεσεις? 

Μη ψάχνεις σε φόρουμ συζητήσεων ιατρικές ερευνες λες κ είμαστε εμείς εδώ δοκτωρες ρισερτσερς κ δεν ξέρω εγώ τι...καλά κάνεις κ κάνεις την δική σου προσωπική έρευνα. από την πλευρά μου σου είπα την άποψη μου. Σου έκανα κ χημική ανάλυση των κοπράνων του μωρού μου.

Εγώ κάνω μικτή διατροφή αλλά είναι τεράστιος Γολγοθάς κ δεν το συστήνω. Έχω ανοίξει κ τοπικ αν θες διάβασε το για να δεις τι περνάω. Άλλες κοπέλες με μικτή διατροφή τα έχουν καταφέρει καλύτερα.κεγω εδώ που τα λέμε έχω βρει έναν μπουσουλα κ έχει βελτιωθεί η κατασταση με τον καιρό. Αυτό σε περίπτωση που θες να δίνεις κ από τα δυο αν έχεις πια τόση ανασφάλεια για το γάλα σου.

Σχετικά με τα αδύνατα παιδακια από όσο έχω παρατηρήσει οσα έχουν μικροκαμωμένες μάνες που δεν τρώνε γενικώς μεγαλώνουν τέτοια παιδιά γιατί έτσι είναι το σουλουπι κ το πρότυπο. Όσες είναι πιο γεμάτες ψηλές κτλ τα παιδιά τους είναι κ πιο φαγάνα.εμενα κάπως έτσι κυλάει το πραμα στο κύκλο μου ανεξαρτήτως θηλασμού. Έχω φίλη που το παιδί της θηλάζει αποκλειστικά 1,5 χρόνο κ είναι τουμπανο. Έχω φίλη που δίνει νααν από το πρώτο μήνα κ το παιδί της είναι τριών χρόνων μικροκαμωμενο κ δεν λέει να φάει με τίποτα το κυνηγάει σα τρελή. Έχω φίλη ψιλή κ αδύνατη που θήλασε αποκλειστικά κ το παιδάκι της είναι ψηλό κ αδύνατο.

Τώρα για την προπαγάνδα που λες νομίζω συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Οι γιατροί κοιτάνε την ευκολία τους πάντα πονάει χέρι κόβει χέρι. Οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα κ από θηλασμο μιας κ αυτό δεν μπορείς να το μάθεις με διάβασμα αλλά στην πράξη. Επίσης για να γίνουν έρευνες πρέπει να πέσουν φράγκα.φραγκα δίνουν οι εταιρείες κ είμαι σίγουρη ότι έχουν στην διάθεσή τους πάρα πολλές έρευνες σχετικά με την σύσταση κ την ποιότητα του μητρικού. Το ίδιο κ στα μαιευτήρια.αν έχουν ένα θάλαμο με είκοσι παιδιά να κλαίνε προτιμούν να τα μπουκωσουν να ηρεμήσουν. 

  • Μου αρέσει 6

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgia1988 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Δλδ ντουζακια μπορεί κ πάνω από μια φορά την μέρα?

@Mighty86 ναι σαν κρύσταλλοι.. ένα είχε βέβαια μόνο αλλά πρωτη φορά βλέπω. Ίσως και λόγω δοντιού δεν θηλάζει πολύ. Αν κ είχε 7 πάνες χθες αλλά τι να πω.

Το βράδυ βάλε τον να θηλάσει τότε μη τον αφήνεις επταωρο εγώ λέω. Κ μπανάκια όπως είπαν τα κορίτσια για να έχει όρεξη να φάει 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 εγώ την έκανα 2-3 ντουσακια τη μέρα!! Μπορεί και 4!!και καλύτερα μην την βγάζεις καθόλου έξω αυτή την εβδομάδα! Είναι αποπνικτική η ατμόσφαιρα λόγω καύσωνα. Δυστηχως από αύριο θα είναι χειρότερα είδα.. Δεν ξέρω αν συστήνει η παιδίατρος λίγο νεράκι λόγω καύσωνα;; με το κουταλάκι η μπιμπερό πάντα βρασμένο. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Zzeezze said:

Εσύ γιατί δεν βρίσκεις? Ξέρεις να βρεις μια βιβλιογραφία ή η παιδεία σου σε περιορίζει να φτάσεις μέχρι καρεκλάκι φαγητού? 

Πραγματικά δεν ξέρω τι διαβάζετε, αλλά σίγουρα όχι αυτά που γράφω. Κρίμα για τα αδέρφια σου, αλλά πιστεύεις πραγματικά ότι αν είχαν θηλάσει, δεν θα είχαν σκληρυνση κατά πλάκας ή διαβήτη? 

Διάβασε εσύ τις πηγές του παπαβετση.. Υπάρχει μια μελέτη που πάνω σε αυτήν πάτησαν όλοι τελευταία στην Αμερική, σχετικά με την παχυσαρκία ή όποια έχει ελάχιστες ποσοστιαίες διάφορες μεταξύ τριών γκρουπ που θήλασαν αποκλειστικά, δεν θήλασαν καθόλου και θήλασαν mix. Και τις διαφορές αυτές έγραψαν στην μελέτη όταν διερευνηθηκε παραπάνω το επίπεδο πλεον της κάθε μητερας, ότι αποδιδοντουσαν εκεί. Ξέρεις να μου πεις με κλειστά μάτια από που κλείνει το καρότσι του μωρού σου, θα ψάξεις όλα τα ξεχασμένα site για να βρεις το πιο φθηνό κάθισμα, θα πας να το δεις στα Λητώ, αλλά τελικά θα το παραγγείλεις από το ίντερνετ, θα ασχοληθείς τόσο πολύ για ένα κάθισμα, αλλά όχι για να δώσεις έναν τεκμηριωμένο και πραγματικά ψαγμένο αντίλογο, αλλά περιορίζεσαι στο κάποιος ειπε, και κάποιος άλλος είπε... 

Όχι δεν μου έδωσες βιβλιογραφία. Μου έδωσες το βιβλίο της αμ. Ακαδ. Το οποίο λες ότι το έγραψε ένας καθηγητής Παπαδάτος. Το βιβλίο δεν γράφτηκε από κάνεναν καθηγητή, αλλά επιμελήθηκε. Γνωρίζεις τη διαφορά? Και η αμ. Ακαδημία ακολουθει την παγκόσμια και αμερικανική οδηγία. Η αμερικανική Ακαδημία η οποία πρόβαλε τόσο πολύ την μελέτη περί παχυσαρκίας μόνο ομως κατά το πρώτο ήμισυ της, βρήκε πολλούς αντίλογους που δεν μπόρεσε ποτέ να αποδείξει.. Αλλά όλες σας καταπινετε αμασητα αυτά που σας προβάλλουν και δεν ψαξατε πραγματικά, να δείτε αν αυτά που σας σερβίρουν είναι αληθή. Ναι το μητρικο γαλα μπορεί να είναι καλύτερο, μπορεί κ όχι. Η απάντηση θα έπρεπε να υπάρχει κάπου αποδεδειγμένα. Αλλά δεν υπάρχει. Ασχοληθείτε με καρότσια, και όταν περάσει αυτή η φάση της ζωής σας, επιμορφωθειτε με κανένα εξ αποστάσεως πανεπιστήμιο, μήπως και μπορέσετε να αποκτήσετε κριτική σκέψη και ικανότητα αναζήτησης βιβλιογραφίας, που τόσο θα σας φαινόταν χρήσιμο στην ανατροφή των παιδιών σας. Αλλά κλασική ερμηνεία του ξερολα. Αυτό που ξέρω είναι το σωστό, χωρίς να το ξέρω πραγματικά, απλά επειδή έτσι πιστεύω... Δεν αναζητώ παραπάνω..

 @Zzeezze Θλίβομαι πραγματικά από τον τρόπο που απευθύνεσαι σε όλες τις κοπέλες εδώ στο φόρουμ. Δεν γνωρίζω το επιστημονικό σου υπόβαθρο, αλλά, κρίνοντας από τα γραφόμενα σου, όσον αφορά στο ήθος, την ευγένεια και την κοινωνική συμπεριφορά σου, δεν έχεις εμβαθύνει ιδιαίτερα. Λυπάμαι επίσης που για το θέμα που φαίνεται να σε απασχολεί τόσο έντονα, και που φυσικά μας έχεις υπερτονίσει την ικανότητά σου να αναζητάς και να διαβάζεις βιβλιογραφία και μελέτες, αναφέρεις απλά ότι δεν βρίσκεις τίποτα. Ναι λοιπόν, δεν θα βρεις καμία σχετική βιβλιογραφία. Αν όμως διέθετες κριτική σκέψη και την πραγματική διάθεση να μάθεις, και όχι να πάρεις έτοιμη γνώση, θα έπρεπε να αναζητήσεις αν το σκονόγαλα είναι επεξεργασμένη τροφή, πως και από τι παρασκευάζεται, από που προέρχεται και με ποιες διαδικασίες παράγονται όλα τα πρόσθετα που διαθέτει και πολλά άλλα. Για ψάξε για παράδειγμα για την καζεΐνη που προσθέτουν και τι δυνητικές παρενέργειες έχει σε βάθος χρόνου και στα αυτοάνοσα φυσικά, αλλά και πολλές συνθετικές βιταμίνες και φυτικά έλαια. Αν μετά από αυτή την έρευνα κρίνεις ότι, το σκονόγαλα υπερτερεί του μητρικού γάλακτος σε ένα βρεφάκι που μόλις γεννήθηκε και προσπαθεί να χτίσει την άμυνα του, το γαστρεντερικό του σύστημα  και πολλές άλλες ζωτικές λειτουργίες, τότε δώσε σκονόγαλα. Εμένα προσωπικά δεν με απασχόλησε ποτέ να βρω την όποια σχετική βιβλιογραφία. Αυτά που γράφω αναζήτησα και με βάση αυτά αποφάσισα ότι είναι καλύτερο να θηλάσω το μωρό μου αποκλειστικά, και ας είμαι και άνω των 40. Ίσως σ αυτή την ηλικία να μπορώ πια να κρίνω μόνη μου, έχοντας ήδη διαβάσει πολλά.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...