Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

πρίν από 25 λεπτά , valentina23 είπε:

@georgia1988 ναι την έβαλα στο δωμάτιο μας γιατί δεν γίνεται άλλο το παιδί στη μέση. Άσε που έχω πιαστεί ολόκληρη.. Να δούμε σήμερα πρώτη νύχτα πως θα πάει... Από πεταμένα λεφτά άλλο τίποτα.. Μέχρι μαξιλάρι θηλασμού χειρός πήρα!!!! Μιλάμε και για την πιο άχρηστη αγορά της χρονιάς!! Έκανε και 20 ευρώ!! Άμα το δεις θα γελάς!! Ο αποστειρωτής της  Avent πάντως που χα πάρει τα σπάει... Τον χρησιμοποίησα πολύ λίγο στην αρχή.. Τώρα τον έχω στο ντουλάπι από πάνω ψηλά να μην πιάνει χωρο:roll:

Θα της το δίνεις το μαξιλάρι αργότερα πριν κοιμηθεί να το έχει αγκαλίτσα.χιχιχι

Παρειγγειλα κεγω 360 μοίρες κ το άλλο μπιμπερο κ ένα σετάκια Τόμι τιπι. Κ κάτι μασητικά κ τα κουτάλια που είπες κ μια σφαλιάρα.τα βγάλαμε τα λεφτά μας κ σημερα

  • Χαχα 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Mighty86... Και μια σφαλιάρα!! Χαχαχα καταραμένο πληκτρολόγιο!!! Χάχα.. Αχ δεν είναι καν μαξιλάρι!! Σαν ναρθηκας ένα πράγμα!! Αλλά από μαλακό υλικό!! Αν στραμπουληξω κάνα πόδι χέρι αργότερα θα μου χρειαστεί χιχι. Αντιθέτως η millou φοβερή η κοτουλα!!

Πρέπει να κάνω μια λίστα κάποια στιγμή για όλες τις βλακειες που χω πάρει.. 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα το μαξιλάρι θηλασμού δεν μου έκανε τπτ γιατι με ζεστενει πολύ! Τουλάχιστον όμως το χρησιμοποίησα στην εγκυμοσύνη οπότε δεν πήγε χαμένο! Ο μάρσιπος πάλι ασχολιαστο.. 70 Ευρώ για να μην κάτσει ούτε μια φορά!! 

Πρέπει κι εγώ να πάρω ποτηράκι κλπ αλλά έχω ακόμα

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες. Κι εμείς πήγαμε παιδίατρο αυτήν την εβδομάδα και εμείς ξεκινάμε με φρούτο όταν κλείσουμε τον 5ο. Γενικά είναι ήρεμο και πολύ χαμογελαστό μωράκι. 

Ένα μικρό πρόβλημα που αντιμετωπίζω αυτές τις μέρες είναι με τη βόλτα με το καροτσι. Μέχρι τώρα ήμασταν με το port bebe,  γυρνούσε στο πλάι και κοιμόταν. Και στο σπίτι είναι αρκετές μέρες τώρα που μόνο στο πλάι βολευεται. Τώρα που η παιδίατρος μου είπε να βάλω το κανονικό καροτσι ( σχεδόν ξαπλωτο)  για να βλέπει το μωρό τριγύρω, δεν μπορεί να γυρίσει, είναι και δεμένο έστω και χαλαρά, οπότε χορταινουμε κλάμα. Εσείς με τα μεγαλύτερα μωρά είχατε κάτι παρόμοιο??

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, έχετε όλες περίοδο? Θηλάζω αποκλειστικά, αλλά δεν είμαι και στην πρώτη νιότη ( χαχα). Η γυναικολόγος ωστόσο μου είπε πως όσο θηλάζω μπορεί και να μην έχω περίοδο.

  • Μου αρέσει 4

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Haroulita K είπε:

Καλημέρα μανούλες. Κι εμείς πήγαμε παιδίατρο αυτήν την εβδομάδα και εμείς ξεκινάμε με φρούτο όταν κλείσουμε τον 5ο. Γενικά είναι ήρεμο και πολύ χαμογελαστό μωράκι. 

Ένα μικρό πρόβλημα που αντιμετωπίζω αυτές τις μέρες είναι με τη βόλτα με το καροτσι. Μέχρι τώρα ήμασταν με το port bebe,  γυρνούσε στο πλάι και κοιμόταν. Και στο σπίτι είναι αρκετές μέρες τώρα που μόνο στο πλάι βολευεται. Τώρα που η παιδίατρος μου είπε να βάλω το κανονικό καροτσι ( σχεδόν ξαπλωτο)  για να βλέπει το μωρό τριγύρω, δεν μπορεί να γυρίσει, είναι και δεμένο έστω και χαλαρά, οπότε χορταινουμε κλάμα. Εσείς με τα μεγαλύτερα μωρά είχατε κάτι παρόμοιο??

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, έχετε όλες περίοδο? Θηλάζω αποκλειστικά, αλλά δεν είμαι και στην πρώτη νιότη ( χαχα). Η γυναικολόγος ωστόσο μου είπε πως όσο θηλάζω μπορεί και να μην έχω περίοδο.

Εγώ έχω μια εβδομάδα που έβγαλα το πορτ μπεμπέ γιατί είχε αρχίσει να μην χωράει καλά, να μην βολεύεται να μην κοιμάται εκεί μέσα μάλλον ζεσταινοταν...οποτε πηγαίναμε βόλτα έκλαιγε οπότε έβαλα το άλλο ξαπλωτο τελείως κ μια χαρά το δέχτηκε βάλε του κανένα παιχνιδάκι πάνω στην μπάρα να χαζεύει,τραγουδά του...περιοδο εγώ έχω κανονικά παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά μου είπε ο γυναικολόγος δεν έχει να κάνει...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Haroulita Kεμείς χτες κιόλας βγάλαμε το αυγό. Δεν χώραγε πλέον κι ούτε να γυρίσει μπορούσε, οπωτε κουμπωσαμε το άλλο πάνω που γίνεται και ξαπλωτό και όρθιο με ρύθμιση. Εμείς το σήκωσαμε σαν το ριλαξ περίπου.. Εγώ σε μια ώρα έχω παιδίατρο κι ανυπομονώ όπως κάθε φορά!! Περίοδο ούτε εγώ έχω καθόλου!! Ο γυναικολόγος μου χε πει ότι στο θηλασμό μπορεί σε 2 μήνες, μπορεί σε 6 μπορεί και παραπάνω!! Δεν είναι στάνταρ δηλαδή

@Mighty86πως πήγε ο παιδίατρος;;

Θα τα πούμε σε λίγο που θα γυρίσω! Φιλάκια! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πάω βόλτα με το κάθισμα του αυτοκινήτου εκτός αν είναι για πολλές ώρες οπότε βάζω το Πορτ μπεμπέ.. γενικά του αρέσει γτ βλέπει έξω ενώ με το Πορτ μπεμπε δεν έβλεπε.. μου φαίνεται νωρίς για να βάλω το κανονικό καρότσι αλλά θα ρωτήσω και τον παιδίατρο..επίσης το κάθισμα του αυτοκινήτου έχει μαξιλάρι για την μέση ίσως πρέπει να το βγάλω επειδή μεγάλωσε?

Περίοδο εγώ δεν έχω μου είπε η γυναικολόγος ότι αν θηλαζω θα αργήσει να επιστρέψει αλλά να παίρνω προφυλάξεις καλού κακού γτ δεν είμαι καλυμμένη 100 τις 100

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Περίοδο δεν έχω αλλά εγώ έχω κ σύνδρομο πολυκυστικων. Έχει καιρό που τον βγάλαμε από το Πορτ μπεμπέ κ κάθεται στο κανονικο καρότσι σε θέση ριλαξ όπως είπε κ η @valentina23 και είναι άρχοντας βρήκαμε την υγεία μας κ μας αφήνει έτσι να πιούμε καφέ κάνε δίωρο γιατί είναι κουτσομπολης. Να κοιμηθεί πουθενά φυσικά.μονο στο μάρσιπο τον παίρνει ο ύπνος πουθενά αλλού. Ευτυχώς όταν τον τοποθετώ μετά οπουδήποτε συνεχίζει τον ύπνο του. Η παιδίατρος μου είπε ότι 6 μηνών δύο μισάωρα υπνακια κάνουν μέσα στην μέρα...

πήγαμε παιδίατρο ξεκινάμε φρούτα οπότε θελήσω μετά λαχανικά κ μετά κοτόπουλο μαζί με τα λαχανικα.περιμενω κ τις οδηγιες της με μέιλ .λέω από Δευτέρα Τρίτη μπορεί κ πιο μετά δεν βιάζομαι.

από κιλά 7450 ούτε καν 7500!!!είναι κανονικός προς αδυνατουλης για αγόρι.πριν από εμάς ήταν ένας μπέμπης 4 μηνών 8400 αλλά εντάξει από τι είδα κ ο μπαμπάς του μεγαλόσωμος πολύ.

το αυγό του αυτοκινήτου δεν τον βολεύει καθόλου πια.μαλλον πρέπει να πάρουμε καινουριο.δυσανασχετει πάρα πολύ κ φυσικά δεν κοιμάται κ ποτε.

εντιτ να διευκρινίσω ότι εννοούσα σαλιαρα κ όχι σφαλιαρα μην τυχόν κ καλέσει η διαχείριση την πρόνοια.χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια γυρίσαμε από παιδίατρο 7,05 κιλά η μπέμπα και 65 πόντους. Πολύ καλή μου είπε η παιδίατρος!!ξεκιναμε στερεές με ρυζάλευρο πρώτα αλλά επειδή δεν ήθελα με ξένο γάλα μου έβαλε το ανθός ορυζης της Γιωτης. Είναι πολύ καλό μου είπε και χωρίς ζάχαρη. Μετά από 10 μέρες περίπου ξεκινάμε με μπανάνα, μετα βάζουμε και αχλάδι και μετά βερυκοκο η ροδάκινο. Και 6ο μήνα κρεατοσιυπα και λαχανικά. Αυτά θα μου τα πει στο επόμενο ραντεβού. Επίσης μου είπε και νερό να της δίνω. Το ρυζάλευρο της το δίνει απ ότι κατάλαβα για να φτιάξει, προετοιμάσει το έντερο πρώτα. Δόντια αργούν ακόμα κι ας έχει σάλια. 

@georgia1988μπορεί να μην έχεις περίοδο αλλά πρέπει να προσέχεις. Έτσι μου χε πει ο γυναικολος ότι πολλές γυναίκες θεωρούν ότι θηλασμός και χωρίς περίοδο είναι αντισύλληψη αλλά όχι 100%.Εχιυν μείνει και εγγυος!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νέα και οι δύο @valentina23@Mighty86. Πολύ καλά είστε στα κιλά! Εγώ τον δικό μου τον υπολογίζω 6500 με την δική μου ζυγαριά, θα δούμε την Δευτέρα τι θα μου πει! Έχουμε και τα δύο εμβόλια πάλι δεύτερη δόση

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια πήγαμε κι εμείς παιδίατρο χθες, 7300 το μωρό μας αλλά πήρε μόνο μισό πόντο. Είπε η γιατρός μπορεί να το πάρει μαζεμένο το μπόι γιατί νόμιζα ότι ήταν ανησυχητικο. Τελικά τα λευκά που βλέπω είναι δοντάκια! Μέσα στις επόμενες τρεις εβδομάδες θα σκάσουν, πολύ νωρίς και νιώθω ότι περνάει γρήγορα ο καιρός!

Τροφές στους 5.5 μήνες αλλά δεν ρώτησα με τι ξεκινάμε... Ήθελα να κρατήσω λίγο παραπάνω το θηλασμό γιατί θα πάμε Αθήνα για τη βάφτιση λίγο πριν γίνει 6 και μου φαίνεται πιο εύκολο να θηλάζω παρά να ετοιμάζω φαγητά.

Στο εμβόλιο αντράκι, δεν έβγαλε μιλιά αλλά της έφυγε η σύριγγα από τα χέρια και κουνήθηκε η βελόνα μέσα στο μπουτάκι και τότε πάτησε τσιριδα το γλυκουλι, μου ήρθε να την χαστούκισω!

Ούτε εγώ έχω περίοδο, είχα λίγο αίμα και πόνους περιόδου στους δύο μήνες αλλά τίποτα από τότε. Δεν προσέχουμε γιατί είχαμε ήδη θέματα (ο μπέμπης ήρθε μετά από 3 χρονια με τη δεύτερη εξωσωματική) οπότε αν μείνω έγκυος έτσι απλα θα είναι θαύμα! 

Ρε κορίτσια πιάνω τον εαυτό μου να απολογουμαι για το μωρό οπότε βγάζει φωνουλα και νευριάζω με τον εαυτό μου που το κάνω αυτό. Σαν να μην τον υποστηρίζω, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω... 

Μου αρέσουν τα τικερακια σας! Πώς βάζω??

  • Μου αρέσει 5

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Σελίνα είπε:

Κορίτσια πήγαμε κι εμείς παιδίατρο χθες, 7300 το μωρό μας αλλά πήρε μόνο μισό πόντο. Είπε η γιατρός μπορεί να το πάρει μαζεμένο το μπόι γιατί νόμιζα ότι ήταν ανησυχητικο. Τελικά τα λευκά που βλέπω είναι δοντάκια! Μέσα στις επόμενες τρεις εβδομάδες θα σκάσουν, πολύ νωρίς και νιώθω ότι περνάει γρήγορα ο καιρός!

Τροφές στους 5.5 μήνες αλλά δεν ρώτησα με τι ξεκινάμε... Ήθελα να κρατήσω λίγο παραπάνω το θηλασμό γιατί θα πάμε Αθήνα για τη βάφτιση λίγο πριν γίνει 6 και μου φαίνεται πιο εύκολο να θηλάζω παρά να ετοιμάζω φαγητά.

Στο εμβόλιο αντράκι, δεν έβγαλε μιλιά αλλά της έφυγε η σύριγγα από τα χέρια και κουνήθηκε η βελόνα μέσα στο μπουτάκι και τότε πάτησε τσιριδα το γλυκουλι, μου ήρθε να την χαστούκισω!

Ούτε εγώ έχω περίοδο, είχα λίγο αίμα και πόνους περιόδου στους δύο μήνες αλλά τίποτα από τότε. Δεν προσέχουμε γιατί είχαμε ήδη θέματα (ο μπέμπης ήρθε μετά από 3 χρονια με τη δεύτερη εξωσωματική) οπότε αν μείνω έγκυος έτσι απλα θα είναι θαύμα! 

Ρε κορίτσια πιάνω τον εαυτό μου να απολογουμαι για το μωρό οπότε βγάζει φωνουλα και νευριάζω με τον εαυτό μου που το κάνω αυτό. Σαν να μην τον υποστηρίζω, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω... 

Μου αρέσουν τα τικερακια σας! Πώς βάζω??

Καλησπέρα μια χαρά είστε κι εσείς. Για το τικερακι γκουγκλαρεις  lilypie, βάζεις ημερομηνία θα δεις, επιλέγεις σχεδιακι και μπεμπακι και μετά κάνεις  αντιγραφη και επικόλληση στο προφίλ/ επεξεργασία προφίλ.

Καταλαβαινω ακριβώς τι λες. Μάλλον το μωρό σου δεν κλαίει αρκετά γιαυτό αισθάνεσαι περίεργα με τις φωνούλες.

εγώ αισθάνομαι άσχημα όταν το μωράκι γκρινιάζει στη βόλτα. Οχι μόνο για τον κόσμο που τον ακούει, αλλά και για τον ίδιο το μπέμπη. Λες και είμαι άχρηστη η ακόμη χειρότερα αισθανομαι πως το παιδευω που δεν το σηκωνω από το καρότσι. Αλλά με το ένα χέρι το μωρό και με το άλλο το καρότσι είναι εντελώς επισφαλές. 

 

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K το βρήκα ευχαριστώ!

Όταν λέω φωνουλα εννοώ όταν γκρινιαζει δεν το είπα καλά! Το ξέρω το αίσθημα τύψεων, αυτό το άχρηστη το έχω νιώσει πόσες φορές όταν δεν μπορώ να τον ηρεμήσω εγώ και τον ηρεμεί ο άντρας μου... Εγώ με τον κοσμο πιο πολύ για τον μπέμπη χαλιεμαι όπως λες, αλλά όταν με κοιτάνε και κάνω "ε είναι λίγο γκρινιάρης" θέλω να με κλωστησω στο καλάμι, νιώθω σαν να τον κακολογω αντί να τον υπερασπιζομαι... 

@valentina23 πως πάτε με την κούνια? Κοιμάται εκεί?

  • Μου αρέσει 1

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα τέλεια!! Ζουμπουρλιδικο!! Εμείς φαντάσου είμαστε ένα μήνα μπροστά και είμαστε 7,05 αλλά γεννήθηκε 2800 και βγήκαμε 2600.οσο για το ύψος μην σε ανυσηχει. μια χαρά είναι. Μετά τον 4ο δεν παίρνουν όσο παίρνουν στην αρχή. Και μεις δεν προσέχουμε με τον άντρα μου γιατί και μας θαύμα θα ναι. Στη κούνια ναι κοιμάται όχι όμως όπως όταν την είχα κρεβάτι.. Ξυπνάει πιο πολλές φορές.. Ειδικά χτες το βράδυ... Ίσως όμως επειδή έκανε και 2 εμβόλια..

Χτες δοκιμάσαμε πρώτη φορά κρέμα!! Το κακό είναι ότι νερωνει αμέσως.. Έβγαλα λίγο γάλα για να μην πάει χαμένο γιατί 2-3κουταλιτσες θέλει για αρχή.. Εντάξει δεν ξετρελάθηκε κιόλας!! Μετά την 4η κουταλιτσα αηδιασε

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα μπράβο πολύ καλά είστε! Εμένα πρέπει να ναι 6500 αλλά έτσι είναι η καμπύλη που γεννήθηκε... Κ σκέψου στο σόι μου τον λένε και χοντρούλη!! 

Κορίτσια σήμερα ξύπνησα κ πονούσα την μέση πολύ δεν μπορώ να κάνω τπτ ούτε καν να σηκώσω το μωρό.. ευτυχώς έπεσε Σάββατο κ δεν δουλεύει ο άντρας μου. Ελπίζω να περάσει μέχρι Δευτέρα. Οπότε πάει ο θηλασμός όρθια δεν γίνεται άλλο. Επίσης έχει καμμία εκζεμα? Έχει το μωρό στο μάγουλο κ δεν περνάει με τπτ.. το ξύνει συνέχεια βέβαια...

Κ κάτι ακόμα.. στο μπάνιο συνέχεια τρώει τα χέρια του με σαπούνι κιόλας αν δεν τον προλάβουμε.. τι να κάνω? Σήμερα που τον έκανε μπάνιο ο άντρας μου πάλι εγλειψε τα χέρια του...ελπίζω να ναι οκ αφού είναι βρεφικό το αφρολουτρο

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...