Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Περιδεση


Recommended Posts

Just now, Paris.33 είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου, @demifilol @Polly1 @Pennymav μετακινηση με αυτοκίνητο, μια ωρα απόσταση με διανυκτερευση,  να μην εχω επιστροφή ιδια μερα επιτρέπεται;; ή θα δω τους δικους μου μετα τη γεννα:P

 

 

Κορίτσι μπυ όπως σ είπα εμένα μ επέτρεπε τα πάντα .κ ταξίδια .αλλα καλύτερα ν σ πει ο δικός σ γιατρός .μην το ρισκάρεις .

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pennymav είπε:

Εννοείται ότι θα φτάσετε !αυτη είναι η δουλειά της περιδεσης άλλωστε .να σε προφυλάξει από τον πρόωρο τοκετό .φανταου εμείς π την κάναμε σ προχωρημένη εγκυμοσύνη μ τ μωρά πολύ χαμηλά κ όλα πήγαν καλά .οποτε μην αγχώνεσαι .

Ο τράχηλος σου ποσό ήτανε μέχρι τέλους ;

Just now, Paris.33 είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου, @demifilol @Polly1 @Pennymav μετακινηση με αυτοκίνητο, μια ωρα απόσταση με διανυκτερευση,  να μην εχω επιστροφή ιδια μερα επιτρέπεται;; ή θα δω τους δικους μου μετα τη γεννα:P

 

 

Κοιταξε ,εγώ μισή ώρα πάω στον εμβρυολογο κ επιστρέφω !τωρα η μια ώρα Δ νομίζω να πειράζει !παντα όμως ρωτάς τον γιατρό σου !!

  • Ευχαριστώ 1

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Κορίτσι μπυ όπως σ είπα εμένα μ επέτρεπε τα πάντα .κ ταξίδια .αλλα καλύτερα ν σ πει ο δικός σ γιατρός .μην το ρισκάρεις .

Καλα εννοείται κατσε να κανω αυχενικη, απλα λενε ολοι,  μονο ξαπλα καμια μετακινηση κ απελπιστηκα,  δλδ ουτε τα πράγματα για τ ο μωρο δεν θα ετοιμασω;; προτρεχω βέβαια το ξερω..  Φαντάζομαι ειναι ανάλογα την περισταση! Σε ευχαριστώ τοσο για τις πληροφορίες, δεν ηξερα κάποια κοπέλα να εχει κανει κ οταν ειχα την αποβολη πρωτη φορα ακουσα τον ορο ανεπαρκεια κ περιδεση

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Paris.33 είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου, @demifilol @Polly1 @Pennymav μετακινηση με αυτοκίνητο, μια ωρα απόσταση με διανυκτερευση,  να μην εχω επιστροφή ιδια μερα επιτρέπεται;; ή θα δω τους δικους μου μετα τη γεννα:P

 

 

Καλύτερα ρωτα τον γιατρό σου! Το ταξίδι με αυτοκίνητο δεν είναι και ο τι καλυτερο γενικα στην εγκυμοσυνη! Αν ο δρόμος είναι στρωτος και επειδή είναι μόνο  μια ώρα πιστεύω θα σ αφήσει!!!

1 hour ago, Paris.33 είπε:

Καλα εννοείται κατσε να κανω αυχενικη, απλα λενε ολοι,  μονο ξαπλα καμια μετακινηση κ απελπιστηκα,  δλδ ουτε τα πράγματα για τ ο μωρο δεν θα ετοιμασω;; προτρεχω βέβαια το ξερω..  Φαντάζομαι ειναι ανάλογα την περισταση! Σε ευχαριστώ τοσο για τις πληροφορίες, δεν ηξερα κάποια κοπέλα να εχει κανει κ οταν ειχα την αποβολη πρωτη φορα ακουσα τον ορο ανεπαρκεια κ περιδεση

Εγώ είχα κάνει τη βόλτα μου στα βρεφικά πριν την περιδεση!! Όταν ήρθε ο καιρός να τα αγοράσουμε όμως τα ανέλαβε ολα μαμά και σύζυγος!!

4 ώρες πρίν, demifilol είπε:

Χαίρομαι πολύ που ολα πήγαν καλα για σένα !!!να σου ζήσει !!!κ εγώ γενικά κινουμαι Γτ Δ θέλω να πάθω κ καμία θρόμβωση !δουλειες,βάρη,ούτε καν !δεν κάνω βασικά τίποτε !απλα περιμένω να περάσουν οι μέρες οι εβδομάδες οι μήνες !!!μακαρι όλες να φτάσουμε στις εβδομάδες σου !!!

Καλημέρα !!!να σου ζήσει κ εσένα το παιδάκι !!!αξιζε τον κόπο κ γιαυτο κάνουμε κ εμεις υπομονη !!απλως το αγχος κ ο φόβος υπάρχουν δυστυχωσ  !Εγώ συνεχεια έχω κ μικρόβια κ ανησυχώ περισσότερο !αισιοδοξια κ ευχομαι να πανε ολα καλα !!

Σ ευχαριστώ πολύ!! Αγχος και φόβος θα υπάρχουν και ανεξαρτήτως περιδεσης.Απο τη στιγμή που παρακολουθείσαι μην ανησυχεις και για τα μικρόβια!! Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο γιατρός σου ξέρει πώς να χειριστεί τη δική σου!!!Επειδή θα την κάνεις σε μικρή εβδομάδα θα είναι πιο χαλαρά πιστεύω τα πράγματα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Polly1 είπε:

Καλύτερα ρωτα τον γιατρό σου! Το ταξίδι με αυτοκίνητο δεν είναι και ο τι καλυτερο γενικα στην εγκυμοσυνη! Αν ο δρόμος είναι στρωτος και επειδή είναι μόνο  μια ώρα πιστεύω θα σ αφήσει!!!

Εγώ είχα κάνει τη βόλτα μου στα βρεφικά πριν την περιδεση!! Όταν ήρθε ο καιρός να τα αγοράσουμε όμως τα ανέλαβε ολα μαμά και σύζυγος!!

Σ ευχαριστώ πολύ!! Αγχος και φόβος θα υπάρχουν και ανεξαρτήτως περιδεσης.Απο τη στιγμή που παρακολουθείσαι μην ανησυχεις και για τα μικρόβια!! Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο γιατρός σου ξέρει πώς να χειριστεί τη δική σου!!!Επειδή θα την κάνεις σε μικρή εβδομάδα θα είναι πιο χαλαρά πιστεύω τα πράγματα!!

Ναι το παρακολουθούμε συνεχεια !εχω κάνει ήδη περιδεση είμαι στη 25η εβ κ ανυπόμονω να φτάσω στο πρώτη μαξιλαράκι ασφαλείας !ποσα εκ τραχ είχες ;


i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! Δύσκολη η υπόθεση του τραχήλου. Ακόμα δυσκολότερη η δική μου όπως τα κατάφερα. Γέννησα πριν λιγότερο απο ένα χρόνο ένα αγοράκι. Δόξα τον Θεό όλα είναι καλά. Για να φτάσω στις 34 εβδομάδες όμως πέρασα ένα μαρτύριο. Ανακαλύψαμε το θέμα του τραχήλου λίγο πριν την αυχενική. Η γιατρός μου δεν ήταν υπερ της περίδεσης. Την έβγαλα ξάπλα ΑΠΟΛΥΤΑ ξάπλα μέχρι τη στιγμή που έσπασαν ξαφνικά τα νερά. Utrogestan, glopir για τις συσπάσεις και μαγνήσιο. To cocktail γνωστό. Οι μέρες περνούσαν βασσανιστικά. Αντε να φτάσουμε σε βιώσιμη εβδομάδα. Άντε λίγο ακόμα, αντε λίγο ακόμα. Ελέγχαμε συχνά πυκνά τον τράχηλο. Γεννήσαμε, το μωρό ήταν μια χαρά, αλλά μείναμε λίγε μέρες μέσα, για λόγο που δεν αφορουσε την προωρότητα. Ο εφιάλτης ο δικός μου όμως ξεκινάει τωρα. Πριν λίγες μέρες έμαθα ότι είμαι ξανά έγκυος! Απο το πουθενά ρε παιδιά! Απο το πουθενά. Αν σκεφτεί κάποιος οτι φτύσαμε αίμα για να μείνω έγκυος την πρώτη φορά. Ήρθε μια εγκυμοσύνη κεραυνός. Ενω έλεγα τέλος. Εμείς θα μείνουμε με ένα παιδάκι. Ήρθε αυτη η εγκυμοσύνη, χωρίς να είμαι έτοιμη. Χωρίς να έχουν ξεχαστεί αυτα που περασα στην πρώτη εγκυμοσύνη. Είναι σαν χθες. Μονο που αυτή τη φορά θα είναι πολύ πιο δυσκολα τα πράγματα. Πώς θα ανταπεξέλθω με το μωρό. Σκέφτομαι την περίδεση. Αλλά διαβάζω ότι και πάλι την ξάπλα δεν την γλυτώνεις. Δεν σε σώζει με κάποιο μαγικό τρόπο. Δεν θέλω να παρεξηγηθω. Υπο άλλες συνθήκες θα πετουσα απο τη χαρά μου. Ξέρω πολύ καλά πώς είναι να προσπαθείς και να μην έρχεται. Ήμουν για χρόνια σε εκείνη τη δυσκολη πλευρά. Αλλά η εμπειρία μου ήταν μαύρη. Και της εγκυμοσύνης και του τοκετού. Δεν ξέρω. Είμαι στα χαμένα εδω και μέρες. Προσπαθώ να βρω λύσεις, να σκεφτώ πώς μπορώ να τα καταφέρω. Την πρωτη φορα τα εδωσα όλα. Είχα πει. Αυτο πρέπει να κάνεις. Ξάπλα; ξάπλα. Τωρα; Πώς θα είμαι όπως πρέπει να είμαι, με το μωράκι που ήδη έχω χωρίς να θέσω σε κίνδυνο αυτό που έρχεται. Συγνώμη για την κειμενάρα. Είμαι σε απόγνωση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, demifilol είπε:

Ναι το παρακολουθούμε συνεχεια !εχω κάνει ήδη περιδεση είμαι στη 25η εβ κ ανυπόμονω να φτάσω στο πρώτη μαξιλαράκι ασφαλείας !ποσα εκ τραχ είχες ;

Όλα καλά θα πάνε κοπελα μου!! Έχεις κάνει περιδεση!! Εγώ έφτασα στον μήνα μου και γέννησα 38η για άσχετο με την περιδεση λογο!! Έφτασε το 1.7 όταν έκανα την περιδεση

Just now, sissy_geo είπε:

Γεια σας κορίτσια! Δύσκολη η υπόθεση του τραχήλου. Ακόμα δυσκολότερη η δική μου όπως τα κατάφερα. Γέννησα πριν λιγότερο απο ένα χρόνο ένα αγοράκι. Δόξα τον Θεό όλα είναι καλά. Για να φτάσω στις 34 εβδομάδες όμως πέρασα ένα μαρτύριο. Ανακαλύψαμε το θέμα του τραχήλου λίγο πριν την αυχενική. Η γιατρός μου δεν ήταν υπερ της περίδεσης. Την έβγαλα ξάπλα ΑΠΟΛΥΤΑ ξάπλα μέχρι τη στιγμή που έσπασαν ξαφνικά τα νερά. Utrogestan, glopir για τις συσπάσεις και μαγνήσιο. To cocktail γνωστό. Οι μέρες περνούσαν βασσανιστικά. Αντε να φτάσουμε σε βιώσιμη εβδομάδα. Άντε λίγο ακόμα, αντε λίγο ακόμα. Ελέγχαμε συχνά πυκνά τον τράχηλο. Γεννήσαμε, το μωρό ήταν μια χαρά, αλλά μείναμε λίγε μέρες μέσα, για λόγο που δεν αφορουσε την προωρότητα. Ο εφιάλτης ο δικός μου όμως ξεκινάει τωρα. Πριν λίγες μέρες έμαθα ότι είμαι ξανά έγκυος! Απο το πουθενά ρε παιδιά! Απο το πουθενά. Αν σκεφτεί κάποιος οτι φτύσαμε αίμα για να μείνω έγκυος την πρώτη φορά. Ήρθε μια εγκυμοσύνη κεραυνός. Ενω έλεγα τέλος. Εμείς θα μείνουμε με ένα παιδάκι. Ήρθε αυτη η εγκυμοσύνη, χωρίς να είμαι έτοιμη. Χωρίς να έχουν ξεχαστεί αυτα που περασα στην πρώτη εγκυμοσύνη. Είναι σαν χθες. Μονο που αυτή τη φορά θα είναι πολύ πιο δυσκολα τα πράγματα. Πώς θα ανταπεξέλθω με το μωρό. Σκέφτομαι την περίδεση. Αλλά διαβάζω ότι και πάλι την ξάπλα δεν την γλυτώνεις. Δεν σε σώζει με κάποιο μαγικό τρόπο. Δεν θέλω να παρεξηγηθω. Υπο άλλες συνθήκες θα πετουσα απο τη χαρά μου. Ξέρω πολύ καλά πώς είναι να προσπαθείς και να μην έρχεται. Ήμουν για χρόνια σε εκείνη τη δυσκολη πλευρά. Αλλά η εμπειρία μου ήταν μαύρη. Και της εγκυμοσύνης και του τοκετού. Δεν ξέρω. Είμαι στα χαμένα εδω και μέρες. Προσπαθώ να βρω λύσεις, να σκεφτώ πώς μπορώ να τα καταφέρω. Την πρωτη φορα τα εδωσα όλα. Είχα πει. Αυτο πρέπει να κάνεις. Ξάπλα; ξάπλα. Τωρα; Πώς θα είμαι όπως πρέπει να είμαι, με το μωράκι που ήδη έχω χωρίς να θέσω σε κίνδυνο αυτό που έρχεται. Συγνώμη για την κειμενάρα. Είμαι σε απόγνωση. 

 

Κοριτσάκι μου συγχαρητήρια για την εγκυμοσυνη σου!! Είναι λογικό να νιώθεις έτσι, είναι και οι ορμόνες που βαράνε κοκκινο.Εχεις κάποιον να σε βοηθήσει με το μωρό σου;; Αν Όχι μια ιδέα είναι ο Βρεφικός σταθμός!!! Έχεις σοκαριστεί είναι φυσικό! Κι εγώ σκέφτομαι τι θα γίνει αν έρθει 2ο που λόγω ηλικίας μου θα το επιδιώξω σύντομα! Όλα θα γίνουν!! Είσαι ευλογημένη 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά λόγια. Εχω την μαμά μου κοντά. Είναι βράχος, αλλά στεναχωριέμαι κ για αυτήν. Μη νομίζεις, είναι σαν να έζησε κ εκείνη την εγκυμοσύνη μου. Και τωρα η τυχερούλα στο καπάκι μια απο τα ίδια; Και χειρότερα.... Για βρεφικό δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι. Με τρώνε που με τρώνει απο τώρα οι τύψεις. Ο Θεός να βάλει το χέρι του. Όσο και να ελπίζω, μάλλον δεν θα ακούσω καμία ιστορία με ανεπάρκεια τραχήλου που να πήγε καλά χωρίς ξάπλα. Εσυ @Polly1που είχες αίσιο τέλος με την περίδεση, πώς ήσουν γενικά στην καθημερινότητα σου;

Link to comment
Share on other sites

Just now, sissy_geo είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά λόγια. Εχω την μαμά μου κοντά. Είναι βράχος, αλλά στεναχωριέμαι κ για αυτήν. Μη νομίζεις, είναι σαν να έζησε κ εκείνη την εγκυμοσύνη μου. Και τωρα η τυχερούλα στο καπάκι μια απο τα ίδια; Και χειρότερα.... Για βρεφικό δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι. Με τρώνε που με τρώνει απο τώρα οι τύψεις. Ο Θεός να βάλει το χέρι του. Όσο και να ελπίζω, μάλλον δεν θα ακούσω καμία ιστορία με ανεπάρκεια τραχήλου που να πήγε καλά χωρίς ξάπλα. Εσυ @Polly1που είχες αίσιο τέλος με την περίδεση, πώς ήσουν γενικά στην καθημερινότητα σου;

Είναι το πρώτο σοκ!!! Κι εγώ την σκέφτομαι τη μαμα από τώρα που θα κρατάει και το μωρό και το σπίτι και εμένα.κάποιοι μήνες είναι!! Θα περάσουν!! Θα βοηθήσουν όλοι μαζί και θα έρθει εις πέρας όλο αυτο!!Κοίτα εμένα ο γιατρός μου μού έλεγε ότι δεν μπορώ να σου πω να είσαι όλη μερα ξαπλα γιατο θα τρελαθείς!! Οπότε με άφηνε να κινούμαι μέσα στο σπιτι, φαντάσου δούλευα κιολας εξ αποστάσεως για κάποιες ώρες και μου έλεγε να πηγαίνω και για έναν καφέ μια στο τοσο και να με αφήνουν εξω απο το μαγαζί για να μην περπατάω!! Γενικά χρειάζεται προσοχή.Αλλα δεν ήμουν από τις περιπτώσεις χωρίς περιδεση που είναι με παπια στο κρεβάτι και 6 utrogestan! Εμένα προγεστερόνη δε μου εδωσε, μόνο μαγνήσιο! Και την περιδεση 28η εβδομάδα μπας και την αποφευγαμε κιολας!! Βέβαια δε μας έκανε τη χάρη!! Τώρα που τον ξαναρώτησα μου πε ότι σε 2η εγκυμοσυνη ισως και να μη χρειαδτει περιδεση γιατι ο τράχηλος έχει σκληρύνει! Καλά, δεν τον πιστεύω αλλα μ αρεσει η αισιοδοξία του!!! Χαχαχα!!! Αχ, γιόρτασε το ευχάριστο γεγονός!! Ναι, θα κουραστείς και θα κουρασεις αλλα στο τελος θα καμαρωνετε όλοι τα 2 σας παιδακια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, demifilol είπε:

Ο τράχηλος σου ποσό ήτανε μέχρι τέλους ;

Κοιταξε ,εγώ μισή ώρα πάω στον εμβρυολογο κ επιστρέφω !τωρα η μια ώρα Δ νομίζω να πειράζει !παντα όμως ρωτάς τον γιατρό σου !!

Είχε πάει 0,8 πριν την περιδεση .κ μετά ήταν 3 cm .ομως από ένα σημείο κ μετά δν μ έλεγε ο γιατρός μ κ ούτε ρώταγα .ηξερα ότι αν δει κάτι π δν τ αρέσει θα μ τ λέγε 

Just now, Pennymav είπε:

Είχε πάει 0,8 πριν την περιδεση .κ μετά ήταν 3 cm .ομως από ένα σημείο κ μετά δν μ έλεγε ο γιατρός μ κ ούτε ρώταγα .ηξερα ότι αν δει κάτι π δν τ αρέσει θα μ τ λέγε 

Επίσης φανταου ότι το σπίτι μ είναι μεζονέτα κ όλη μέρα ήμουν πάνω κάτω .παρολο π ο γιατρός μ είχε πει να συνεχίσω τη δουλειά εγώ από μόνη μ σταμάτησα γιατί φοβόμουν και γιατί στην 23 εβδομάδα ειχα συχνές συσπάσεις .αλλα μ έδωσε ένα μαγνήσιο που μου τις έκοψε .κ εγώ έλεγα άντε να φτάσω την 28 μετά έλεγα κ άλλο κ άλλο κ αν δν πήγαινα μ καισαρική μπορεί να μ σπάγαν κ στις 40 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, sissy_geo είπε:

Γεια σας κορίτσια! Δύσκολη η υπόθεση του τραχήλου. Ακόμα δυσκολότερη η δική μου όπως τα κατάφερα. Γέννησα πριν λιγότερο απο ένα χρόνο ένα αγοράκι. Δόξα τον Θεό όλα είναι καλά. Για να φτάσω στις 34 εβδομάδες όμως πέρασα ένα μαρτύριο. Ανακαλύψαμε το θέμα του τραχήλου λίγο πριν την αυχενική. Η γιατρός μου δεν ήταν υπερ της περίδεσης. Την έβγαλα ξάπλα ΑΠΟΛΥΤΑ ξάπλα μέχρι τη στιγμή που έσπασαν ξαφνικά τα νερά. Utrogestan, glopir για τις συσπάσεις και μαγνήσιο. To cocktail γνωστό. Οι μέρες περνούσαν βασσανιστικά. Αντε να φτάσουμε σε βιώσιμη εβδομάδα. Άντε λίγο ακόμα, αντε λίγο ακόμα. Ελέγχαμε συχνά πυκνά τον τράχηλο. Γεννήσαμε, το μωρό ήταν μια χαρά, αλλά μείναμε λίγε μέρες μέσα, για λόγο που δεν αφορουσε την προωρότητα. Ο εφιάλτης ο δικός μου όμως ξεκινάει τωρα. Πριν λίγες μέρες έμαθα ότι είμαι ξανά έγκυος! Απο το πουθενά ρε παιδιά! Απο το πουθενά. Αν σκεφτεί κάποιος οτι φτύσαμε αίμα για να μείνω έγκυος την πρώτη φορά. Ήρθε μια εγκυμοσύνη κεραυνός. Ενω έλεγα τέλος. Εμείς θα μείνουμε με ένα παιδάκι. Ήρθε αυτη η εγκυμοσύνη, χωρίς να είμαι έτοιμη. Χωρίς να έχουν ξεχαστεί αυτα που περασα στην πρώτη εγκυμοσύνη. Είναι σαν χθες. Μονο που αυτή τη φορά θα είναι πολύ πιο δυσκολα τα πράγματα. Πώς θα ανταπεξέλθω με το μωρό. Σκέφτομαι την περίδεση. Αλλά διαβάζω ότι και πάλι την ξάπλα δεν την γλυτώνεις. Δεν σε σώζει με κάποιο μαγικό τρόπο. Δεν θέλω να παρεξηγηθω. Υπο άλλες συνθήκες θα πετουσα απο τη χαρά μου. Ξέρω πολύ καλά πώς είναι να προσπαθείς και να μην έρχεται. Ήμουν για χρόνια σε εκείνη τη δυσκολη πλευρά. Αλλά η εμπειρία μου ήταν μαύρη. Και της εγκυμοσύνης και του τοκετού. Δεν ξέρω. Είμαι στα χαμένα εδω και μέρες. Προσπαθώ να βρω λύσεις, να σκεφτώ πώς μπορώ να τα καταφέρω. Την πρωτη φορα τα εδωσα όλα. Είχα πει. Αυτο πρέπει να κάνεις. Ξάπλα; ξάπλα. Τωρα; Πώς θα είμαι όπως πρέπει να είμαι, με το μωράκι που ήδη έχω χωρίς να θέσω σε κίνδυνο αυτό που έρχεται. Συγνώμη για την κειμενάρα. Είμαι σε απόγνωση. 

 

Καλημέρα κοριτσι μου! Σε καταλαβαίνω, οχι απολυτα αλλα σε μεγαλο βαθμο.  Εμεινα ξαπλα τελειως,  4 μηνες λογω συνεχόμενων αποκολλησεων κ τελικα εχασα το μωρακι μ 17η λογω ανεπαρκειας. Μολις ενημερωθηκα για το πρόβλημα κ οτι η λυση ειναι η περίδεση και η ξαπλα αγχωθηκα δεν στο κρυβω. Εννοείται περιδεση θα κανεις απο την αρχη,  προγραμματισμενα 14η εβδομάδα.  Οσο νωρίτερα τοσο καλύτερα για εσενα κ θα σ εξασφαλισει σε μεγάλο ποσοστό κάποια κινητικότητα και θα ειναι πιο ασφαλες το μωρακι.  Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου, ναι θα ειναι δυσκολα,  θα κανεις ομως το μεγαλύτερο δωρο,  οχι σε σενα κ τον ανδρα σου απλα,  αλλα στο παιδακι σου,  ενα αδερφακι,  δεν υπάρχει καλύτερο απο αυτο! Ειμαστε πολλες τελικα κ θα τα περασουμε μαζι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Θα είναι δύσκολα το ξέρω. Μου φαίνεται σαν να μην πέρασε μια μέρα από την πρώτη εγκυμοσύνη. Δεν έχω την ίδια δύναμη και το ίδιο κουράγιο. Ότι είναι να γίνει όμως τώρα θα γίνει. Τώρα που είναι στην αρχή λέω πως δεν θα μείνω ξάπλα. Θα προσέχω, αλλά θα το παλέψω αλλιώς αυτή τη φορά. Θα δείξει όμως, πώς θα πάει. Χαίρομαι που τουλάχιστον θα μοιραζόμαστε τις σκέψεις μας. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, την ομορφότερη κατάληξη σε όλες. Και ΔΥΝΑΜΗ. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Όλα καλά θα πάνε κοπελα μου!! Έχεις κάνει περιδεση!! Εγώ έφτασα στον μήνα μου και γέννησα 38η για άσχετο με την περιδεση λογο!! Έφτασε το 1.7 όταν έκανα την περιδεση

Κοριτσάκι μου συγχαρητήρια για την εγκυμοσυνη σου!! Είναι λογικό να νιώθεις έτσι, είναι και οι ορμόνες που βαράνε κοκκινο.Εχεις κάποιον να σε βοηθήσει με το μωρό σου;; Αν Όχι μια ιδέα είναι ο Βρεφικός σταθμός!!! Έχεις σοκαριστεί είναι φυσικό! Κι εγώ σκέφτομαι τι θα γίνει αν έρθει 2ο που λόγω ηλικίας μου θα το επιδιώξω σύντομα! Όλα θα γίνουν!! Είσαι ευλογημένη 

Σε Ευχαριστω για τα ενθαρρυντικά σου λόγια !!!ευχομαι τ α καλύτερα σε όλες μας !!

  • Μου αρέσει 1

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας καταλαβαίνω απόλυτα .αλλα οι γιατροί κάνουν ένα λάθος .οι περισσότεροι τουλάχιστον .περιμενουν τη η επιπέδου για να μετρήσουν τράχηλο .ομως οι περισσότερες δεν τα καταφέρνουν μέχρι τότε .οπως κ εμένα μ είπε ότι αν δν κοιτάζαμε τον τράχηλο στις 19 βδομαδες κ πιο πριν δεν θα έφτανα στη ν επιπέδου .δεν μπορώ ν καταλάβω γιατί οι γιατροί εφόσον ξέρουν ότι υπάρχει αυτός ο κίνδυνος δεν ελέγχουν συνέχεια τον τράχηλο .γι αυτό είναι καλύτερο εμείς π ξέρουμε ν ενημερώνουμε κ φίλες κ γνωστές μας ώστε οι ίδιες να ζητάνε στους γιατρούς να κοιτάνε τους τραχήλους.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Κορίτσια σας καταλαβαίνω απόλυτα .αλλα οι γιατροί κάνουν ένα λάθος .οι περισσότεροι τουλάχιστον .περιμενουν τη η επιπέδου για να μετρήσουν τράχηλο .ομως οι περισσότερες δεν τα καταφέρνουν μέχρι τότε .οπως κ εμένα μ είπε ότι αν δν κοιτάζαμε τον τράχηλο στις 19 βδομαδες κ πιο πριν δεν θα έφτανα στη ν επιπέδου .δεν μπορώ ν καταλάβω γιατί οι γιατροί εφόσον ξέρουν ότι υπάρχει αυτός ο κίνδυνος δεν ελέγχουν συνέχεια τον τράχηλο .γι αυτό είναι καλύτερο εμείς π ξέρουμε ν ενημερώνουμε κ φίλες κ γνωστές μας ώστε οι ίδιες να ζητάνε στους γιατρούς να κοιτάνε τους τραχήλους.

Αχ όντως δεν ξερω τι να πω παντως εγω εκανα αυχενικη ο τραχηλος 3,5 εκ.  Και μετά απο 20 μερες επαθα οτι επαθα. Με μιση ωρα πονων δεν προλαβα καν να αντιδρασω.  Βέβαια τωρα καθε εβδομάδα θα ζηταω μετρηση,  παρολο που θα κανω περιδεση,  δεν το ξαναφηνω ετσι.να ειναι καλη η αυχενικη βέβαια κ να έχουμε συνέχεια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...