Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Καισαρική στο Λητώ - εμπειρίες


Φραουλίνο

Recommended Posts

Καλησπέρα!! Πρόκειται να γεννήσω με καισαρική στο Λητώ αφού ο οφθαλμιατρος μου μετά από βυθοσκόπηση δεν μου έδωσε το οκ για φυσιολογικό.. Θα ήθελα οποιες έχετε έμπειρια καισαρικής από το συγκεκριμένο νοσοκομείο αλλά και από άλλα ιδιωτικά αν θέλετε να μου πείτε τις εμπειρίες σας ώστε να ξέρω τι να περιμένω.. Πχ το μωρό στο φέρνουν αμέσως, τρως εκείνη τη μέρα, θηλάζεις αμέσως κλπ κλπ Επίσης έχει νόημα να έχω τη δική μου μαία, θα μου προσφέρει κάτι παραπάνω ή με τη μαία του γιατρού μου θα είμαι οκ; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου!

Εγώ έκανα καισαρική τελικά για άλλο λόγο  αλλά έχω κ μυωπία!  Δεν γέννησα Αθήνα αλλά επαρχεία σε ιδιωτικό, όπου η φάση είναι κάτι ενδιάμεσο σε δημόσιο κ ιδιωτικό Αθηνών. Η εμπειρία μου ήταν πολύ καλή!

Έκανα επισκληριδιο κ ήμουν μια χαρά ξύπνια κατά τη διάρκεια της γέννας, μου έδειξαν το μωράκι μ κ αφού το καθάρισαν το έβαλαν πάνω μου για λίγο. Μετά το ετοίμασαν κ το πήγαν σε ένα δωμάτιο απέναντι από το χειρουργείο που ήταν ο άντρας μ,εκεί πήγαν κι εμένα όταν τελείωσαν τη διαδικασία κ το θηλασα. 

Κατά τη διάρκεια δν ένιωσα κάτι ενοχλητικό, μόνο λίγη πίεση κ ένα σαν τράβηγμα όταν έβγαλαν το μωρό. Δεν πόνεσα καθόλου κατά τη διάρκεια. Μετά μου είχαν παυσίπονο στον όρο, υποθετο παυσίπονο κ Ντεπόν αν χρειαζόμουν ενδιάμεσα κ αντιβίωση( νομίζω κι άλλο ένα χαπάκι για τη μητρα, δεν είμαι σίγουρη ) πονος υποφερτος, μια ενόχληση σαν ψύξη μόνο με ταλαιπώρησε τη 1η μέρα. Η αιμορραγία δεν ήταν πολύ μεγάλη,παίζει ρόλο να σε καθαρίσουν καλά. Όλα αυτά τα παυσίπονα τη 1η μέρα,μετά έπαιρνα ότι είχα ανάγκη, έβγαλαν τον όρο κ έπαιρνα μόνο 1 ή 2 υποθετο, Ντεπόν καθόλου. Γεννησα νωρίς το πρωί, το βράδυ σηκώθηκα καθιστή, την επόμενη μέρα όρθια κ περπατησα μια χαρά. Είναι σημαντικό να περπατήσεις κ για να κινηθεί το έντερο κ για να σου δώσουν να φας.

Μαία δεν είχα, ούτε χρειάστηκα! Η μαία της βάρδιας μου μιλούσε κατά τη διάρκεια, είχαν βάλει κ μουσική! Μετά η ίδια μου έδειξε να το θηλασω. Πάντα εξαρτάται κ τι άνθρωπος θα σου τύχει!

Τώρα περιμένω κ το 2ο μωράκι μου κ πάλι καισαρική θα κάνω! Δεν με τρομάζει καθόλου!

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Christinα είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου!

Εγώ έκανα καισαρική τελικά για άλλο λόγο  αλλά έχω κ μυωπία!  Δεν γέννησα Αθήνα αλλά επαρχεία σε ιδιωτικό, όπου η φάση είναι κάτι ενδιάμεσο σε δημόσιο κ ιδιωτικό Αθηνών. Η εμπειρία μου ήταν πολύ καλή!

Έκανα επισκληριδιο κ ήμουν μια χαρά ξύπνια κατά τη διάρκεια της γέννας, μου έδειξαν το μωράκι μ κ αφού το καθάρισαν το έβαλαν πάνω μου για λίγο. Μετά το ετοίμασαν κ το πήγαν σε ένα δωμάτιο απέναντι από το χειρουργείο που ήταν ο άντρας μ,εκεί πήγαν κι εμένα όταν τελείωσαν τη διαδικασία κ το θηλασα. 

Κατά τη διάρκεια δν ένιωσα κάτι ενοχλητικό, μόνο λίγη πίεση κ ένα σαν τράβηγμα όταν έβγαλαν το μωρό. Δεν πόνεσα καθόλου κατά τη διάρκεια. Μετά μου είχαν παυσίπονο στον όρο, υποθετο παυσίπονο κ Ντεπόν αν χρειαζόμουν ενδιάμεσα κ αντιβίωση( νομίζω κι άλλο ένα χαπάκι για τη μητρα, δεν είμαι σίγουρη ) πονος υποφερτος, μια ενόχληση σαν ψύξη μόνο με ταλαιπώρησε τη 1η μέρα. Η αιμορραγία δεν ήταν πολύ μεγάλη,παίζει ρόλο να σε καθαρίσουν καλά. Όλα αυτά τα παυσίπονα τη 1η μέρα,μετά έπαιρνα ότι είχα ανάγκη, έβγαλαν τον όρο κ έπαιρνα μόνο 1 ή 2 υποθετο, Ντεπόν καθόλου. Γεννησα νωρίς το πρωί, το βράδυ σηκώθηκα καθιστή, την επόμενη μέρα όρθια κ περπατησα μια χαρά. Είναι σημαντικό να περπατήσεις κ για να κινηθεί το έντερο κ για να σου δώσουν να φας.

Μαία δεν είχα, ούτε χρειάστηκα! Η μαία της βάρδιας μου μιλούσε κατά τη διάρκεια, είχαν βάλει κ μουσική! Μετά η ίδια μου έδειξε να το θηλασω. Πάντα εξαρτάται κ τι άνθρωπος θα σου τύχει!

Τώρα περιμένω κ το 2ο μωράκι μου κ πάλι καισαρική θα κάνω! Δεν με τρομάζει καθόλου!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Χριστίνα μου για τις πληροφορίες, ήσουν πολύ αναλυτική!! :) Με το καλό και σε σένα το μωρακι σου, χαίρομαι που η εμπειρία σου ήταν τόσο καλή εύχομαι να είναι πάλι ακριβώς έτσι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γέννησα πρόσφατα στο Λητώ με καισαρική και η εμπειρία μου ήταν παρόμοια με της Christina. Η μόνη διαφορά ήταν ότι μετά τη γέννα και αφού το έβαλαν στο στήθος μου και στη συνέχεια το έδειξαν στους συγγενείς μου ξαναεφεραν το μωρό αφού είχα ανέβει στο δωμάτιο, ενώ στο 1ο παιδάκι που είχα γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό μου το είχαν φέρει στο χώρο που περίμενα πριν ανέβω στο δωμάτιο για να το θηλάσω. 

Όσον αφορά το φαγητό την 1η μέρα τσαγακι και φρυγανιές. 2η μέρα φιδέ, κοτοπουλο και ζελε. 3η και 4η μέρα σούπερ φαγητό και επιδόρπια .. 

Τα παυσίπονα έχουν να κάνουν και με τον οργανισμό αλλά και με τις οδηγίες του γιατρού. Πάντως και εγώ πόνεσα ελάχιστα και περπάτησα από το επόμενο πρωί. Το περπάτημα είναι πολύ σημαντικό. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2020 at 3:03 ΠΜ, Anthi9 είπε:

Καλησπέρα, γέννησα πρόσφατα στο Λητώ με καισαρική και η εμπειρία μου ήταν παρόμοια με της Christina. Η μόνη διαφορά ήταν ότι μετά τη γέννα και αφού το έβαλαν στο στήθος μου και στη συνέχεια το έδειξαν στους συγγενείς μου ξαναεφεραν το μωρό αφού είχα ανέβει στο δωμάτιο, ενώ στο 1ο παιδάκι που είχα γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό μου το είχαν φέρει στο χώρο που περίμενα πριν ανέβω στο δωμάτιο για να το θηλάσω. 

Όσον αφορά το φαγητό την 1η μέρα τσαγακι και φρυγανιές. 2η μέρα φιδέ, κοτοπουλο και ζελε. 3η και 4η μέρα σούπερ φαγητό και επιδόρπια .. 

Τα παυσίπονα έχουν να κάνουν και με τον οργανισμό αλλά και με τις οδηγίες του γιατρού. Πάντως και εγώ πόνεσα ελάχιστα και περπάτησα από το επόμενο πρωί. Το περπάτημα είναι πολύ σημαντικό. 

Ανθή μου ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση σου!! Χαίρομαι που είναι καλά τα πράγματα γιατί και εγώ είχα καλή εικόνα γενικά για το συγκεκριμένο μαιευτήριο!

Αλήθεια, για να λες πρόσφατα φαντάζομαι μέσα στα μέτρα για τον covid οπότε ήθελα να σε ρωτήσω ο άντρας σου έμενε κανονικά μέσα και γενικά τι παίζει με αυτό, του δίνουν φαγητό κλπ που κοιμάται; Τα ρωτάω γιατί κάτι έχω ακούσει ότι δεν τους αφήνουν να βγαίνουν εκτός νοσοκομείου κλπ οπότε για να ξέρω πως θα είναι τα πράγματα.. Εγώ θα γεννήσω Νοέμβρη οπότε υποθέτω θα είναι αρκετά άσχημα τα πράγματα με τον ιό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν γνωρίζω να σου πω γιατί γέννησα πριν την καραντίνα. Απλώς όταν γέννησα εγώ είχαν ήδη περιοριστεί οι ώρες επισκεπτηρίου και ο αριθμός των επισκεπτών. Την τελευταία μέρα πριν βγω επιτρεπόταν η είσοδος μόνο στο σύζυγο η σε αλλο συνοδό που δηλώνετε αλλά μπορούσε να πηγαινοέρχεται.

Είμαι σίγουρη όμως ότι αν καλέσεις στις πληροφορίες του Λητώ θα σε ενημερώσουν κατάλληλα. Γενικά πάντως ήταν από τα πρώτα μαιευτηρια που έλαβαν πιο αυστηρά μέτρα χωρίς να είναι ακόμα υποχρεωτικό.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...