Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

πρίν από 45 λεπτά , melina26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε; έχω μια απορία.. σηκώθηκα στο βράδυ κατά τις 3 και για τουαλέτα και είχα έντονο πόνο χαμηλά δεξιά, ξανά σηκώθηκα στις 6.30 για τον ίδιο λόγο και με τον ίδιο πόνο.. μετά τα τσισακια ηρεμεί  κάπως ο πόνος.. τι λέτε να είναι; 

Καλημέρα!! Δεν νομίζω ότι ήταν κάτι σημαντικό...πολύ πιθανό να πιεζοταν κι η κύστη σου..παρατήρησε το πως πάει μέσα στη μέρα αλλά δεν νομίζω ότι ήταν κάτι σημαντικό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια μου!! 

Έχω πάρει ενα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο για την εγκυμοσύνη και μέσα γράφει ότι εκτός από το/τη γιατρό πολλές γυναίκες έχουν ήδη τη μαία τους απο την αρχή της εγκυμοσύνης.. Εγώ ας πούμε δεν έχω μαία.. Ποιές από εσάς έχετε? Ποιά είναι η γνώμη σας επί του θέματος?


vZbwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marilo είπε:

Γειά σας κορίτσια μου!! 

Έχω πάρει ενα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο για την εγκυμοσύνη και μέσα γράφει ότι εκτός από το/τη γιατρό πολλές γυναίκες έχουν ήδη τη μαία τους απο την αρχή της εγκυμοσύνης.. Εγώ ας πούμε δεν έχω μαία.. Ποιές από εσάς έχετε? Ποιά είναι η γνώμη σας επί του θέματος?

Εγώ έχω την μαία του γιατρού μου που την γνώρισα όταν ήμουν στον 8ο μήνα κ μου πρότεινε ασκησεις για την διευκόλυνση του τοκετού, μιλήσαμε για τα πράγματα π θα χρειαστώ στο μαιευτήριο κι την ρωτουσα ότι ήθελα για τον τοκετό. Απ τον 8ο δλδ κ μετά π πλησίαζε η ώρα είχαμε συχνή επικοινωνία. Τώρα για νωρίτερα δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο. Ούτε κ.στο τέλος είναι απαραίτητο δλδ απλά αν υπάρχει είναι βοηθητικό!

Α κι επίσης όταν γεννήθηκε το μωρό με βοήθησε με τον θηλασμό κ λίγο πριν φύγουμε απ το μαιευτήριο πήραμε μας έφερε το μωράκι μας κ μας έδειξε πως να τον πλένουμε να τον κάνουμε μπάνιο κ τέτοια. Όπως είπα κ πριν θεωρώ ότι είναι βοηθητικό αλλά όχι απαραίτητο!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! @melina2 το είχα πάθει κ εγω κάποιες φορές που είχε γεμίσει η κύστη κ πιεζοταν. Δες αν θα συνεχιστεί μες στη μερα αλλα για να λες ότι πέρασε μετα τα τσισα, προφανώς ήταν απτην πιεση γιατι ακριβώς το ίδιο ειχα παθει. 

@Marilo εγω που ρώτησα τον γιατρο μ μου ειπε οτι υπάρχουν οι μαιες του νοσοκομείου οι οποίες είναι ολες πολυ καλες. Αν θέλω την δικιά του προσωπικά μου ειπε οτι ειναι περιπου εξτρα 200 ευρώ τα οποία δεν έχω να τα διαθέσω ουτε κ πιστεύω υπάρχει λόγος. Οτι θελω το ρωταω στον γιατρο κ μου το ξεκαθαρίζει. Ειδικα αν θες να την έχεις κ πριν τον τοκετο λογικα πληρώνεις περισσότερα. Εννοώ για να την έχεις να σου κάνει μαθήματα πχ τοκετού ή να σου λύνει αποριες κλπ. Δεν ξερω ακριβως. Αλλα λογικα για να επικοινωνήσεις με την μαια του γιατρού σου θα είναι για να την έχεις κ στον τοκετο. Αλλιώς αν δεν την έχεις δεν ξερω αν δέχονται να τις έχεις πριν την γεννα για να ρωτάς κ να τις "ενοχλεις" για οτι θες κ να σου κάνουν μαθηματα κλπ. Αν κάνω λάθος ας με διορθωσει κάποιος. Παντως ργω προσωπικά καλύπτομαι απτον γιατρο μ κ για την ωρα του τοκετού θα αρκεστώ στις μαιες του νοσοκομείου. Απλως μου ειπε ο γιατρος οτι δεν είναι κ συνέχεια από πανω σου. Αλλα οταν τις χρειάζεσαι τις φωνάζεις κ έρχονται.

  • Ευχαριστώ 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marilo είπε:

Γειά σας κορίτσια μου!! 

Έχω πάρει ενα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο για την εγκυμοσύνη και μέσα γράφει ότι εκτός από το/τη γιατρό πολλές γυναίκες έχουν ήδη τη μαία τους απο την αρχή της εγκυμοσύνης.. Εγώ ας πούμε δεν έχω μαία.. Ποιές από εσάς έχετε? Ποιά είναι η γνώμη σας επί του θέματος?

Εγώ δεν είχα καθώς ο γιατρός είναι σε δημόσιο νοσοκομείο κ δε τη χρειάστηκα μέχρι που γέννησα καθώς σε απορίες κτλ έπαιρνα πάντα τον γιατρό..

ΑΛΛΑ(!) Εξαρτάται πολύ πως θα γεννήσεις! Εγώ που γέννησα φυσιολογικα κ φυσικά(χωρίς επισκληριδιο) κ είχα πολλούς πόνους για 10 ώρες(οι πιο έντονοι ήταν τις 3 τελευταίες βέβαια) δίπλα μου ήταν οι μαίες της βάρδιας!! Κ νιώθω βαθιά ευλογημένη που γνώρισα την Ελευθερία(προυσταμενη του ορόφου της απογευματινής βάρδιας) όπου 6 ωρες ηταν διπλα μου καλύτερα από αίμα μου! 

Με αγκάλιαζε,μου έφερνε νερό,με ενθάρρυνε,με καθάριζε όλα!! Ήταν κ άλλες βέβαια που πηγαινοέρχονταν πολύ καλές κοπέλες επίσης αλλά σαν εκείνη όχι..αν λοιπόν το ήξερα φυσικά κ θα την είχα από την αρχή πλάι μου..γιατί όταν γέννας με φτ δεν είναι ο γιατρός ολες αυτές τις ώρες δίπλα σου..ερχόταν ανά 2-3 ώρες να με δει αν ειμαι οκ αλλά ως εκεί..όλα τα άλλα τ κάνουν οι μαίες κ ο γιατρός έρχεται μόνο όταν φτάνεις διαστολή 10 κ σε πάνε στην αίθουσα τοκετού για τη γέννα..

Είναι όμως θέμα χημειας κ ανθρώπου οπότε αν βρεις νωρίτερα κάποια που σε "τραβάει" κ πας κ για φτ ναι να την έχεις..αλλιως αν πας για κτ ή δεν έχεις κάποια που να σε τραβάει δεν αξίζει..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η μαία ήταν στην τιμή του γιατρού. Δλδ δεν μ είπε να πληρώσω εξτρα. Αν είναι να πληρώσεις εξτρα δεν υπάρχει λόγος. Εμένα μ βοήθησε πολύ την ώρα του τοκετού γτ όπως κι η @Renez με εκείνη ήμουν τις περισσότερες ώρες! Τον γιατρό τον ειδοποίησε όταν είχε ανέβει η διαστολή αρκετα. Εκείνη μου έδωσε κουράγιο! Αλλά αν είναι να πληρώσεις εξτρα δεν χρειάζεται. Κι οι κοπέλες που έχουν βαρδια μια χαρά σε βοηθάνε! Ειδικά στα ιδιωτικά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Betty90 είπε:

Εμένα η μαία ήταν στην τιμή του γιατρού. Δλδ δεν μ είπε να πληρώσω εξτρα. Αν είναι να πληρώσεις εξτρα δεν υπάρχει λόγος. Εμένα μ βοήθησε πολύ την ώρα του τοκετού γτ όπως κι η @Renez με εκείνη ήμουν τις περισσότερες ώρες! Τον γιατρό τον ειδοποίησε όταν είχε ανέβει η διαστολή αρκετα. Εκείνη μου έδωσε κουράγιο! Αλλά αν είναι να πληρώσεις εξτρα δεν χρειάζεται. Κι οι κοπέλες που έχουν βαρδια μια χαρά σε βοηθάνε! Ειδικά στα ιδιωτικά 

Συμφωνώ απόλυτα εκτός από το "ειδικά στα ιδιωτικά" φίλη!! 

Έζησα κ τις δύο βαρδιες σε μαίες στο Έλενα κ έχω άλλες δύο φίλες/κορίτσια από την ομάδα μου που γέννησαν επίσης εκεί έχουμε να λέμε όλες μόνο τα καλύτερα για τις κοπέλες!! Τώρα σε άλλα δημόσια δεν γνωρίζω..

Link to comment
Share on other sites

@Renez γεννησε το Σάββατο φίλη μου στο Αλεξανδρας κ μ είπε τα χειρότερα για τις κοπέλες. Δεν έχει να κάνει όμως με το ότι στο ιδιωτικό είναι καλύτερες μαιες απ ότι στο δημόσιο. Δεν εννοω κάτι τέτοιο. Εννοώ ότι στο ιδιωτικό επειδή έχουν τον φόβο του ιδιωτικού τομέα κι επειδή δεν έχουν τον φόρτο εργασίας που έχουν του δημοσίου λόγω έλλειψης προσωπικού, μπορούν να αφιερώσουν χρόνο σε κάθε κοπέλα ξεχωριστά

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε πως είστε;;;

@melina2 το χω πάθει και εγώ κάμποσες φορές αλλά όταν πάω για τσίσα μου περνάει..οπότε υποθέτω δεν είναι κάτι σημαντικό και ότι είναι από την κύστη που πιέζεται:mrgreen: 

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; εσας ο γιατρός σας, σας μετράει τον τράχηλο σε κάθε υπέρηχο ή σας τον είχε μετρήσει μόνο στην αυχενική; ποσο είχατε;;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Futuremom είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε πως είστε;;;

@melina2 το χω πάθει και εγώ κάμποσες φορές αλλά όταν πάω για τσίσα μου περνάει..οπότε υποθέτω δεν είναι κάτι σημαντικό και ότι είναι από την κύστη που πιέζεται:mrgreen: 

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; εσας ο γιατρός σας, σας μετράει τον τράχηλο σε κάθε υπέρηχο ή σας τον είχε μετρήσει μόνο στην αυχενική; ποσο είχατε;;; 

Και μετά από πόσες ώρες/ μέρες περνούσε ο πόνος; εμένα συνεχίζει δυστυχώς.. κυρίως όταν κινούμαι για να αλλάξω π.χ πλευρό ή να σηκωθώ για τουαλέτα.. μίλησα με τη γιατρό και μου είπε ότι μάλλον είναι μυοσκελετικο.. θα δω μήπως μιλήσω και με παθολόγο..

Όσο για τον τράχηλο δε θυμάμαι να έχει αναφερθεί κάτι σε κάποιο ραντεβού..


K25gp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Κορίτσια σμρ ξύπνησα με μπούκωμα κ πονόλαιμο. Θεωρώ ότι με κόλλησε ο μικρός αλλά ο γιατρός μου είπε να πάω να κάνω το τεστ για να δούμε τι γίνεται. Έχω αγχωθεί πολύ! Προσέχω πολύ ρε γμτ. Μόνο για τα απαραίτητα βγαίνω. Θα δείξει. Νομίζω θα το κάνω σμρ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Betty90 είπε:

Καλημέρα! Κορίτσια σμρ ξύπνησα με μπούκωμα κ πονόλαιμο. Θεωρώ ότι με κόλλησε ο μικρός αλλά ο γιατρός μου είπε να πάω να κάνω το τεστ για να δούμε τι γίνεται. Έχω αγχωθεί πολύ! Προσέχω πολύ ρε γμτ. Μόνο για τα απαραίτητα βγαίνω. Θα δείξει. Νομίζω θα το κάνω σμρ

Καλημέρα! Επειδή το πέρασα αυτότο στάδιο, θα σε συμβούλευα να χαλαρώσεις.. να προσέχεις, να ξεκινήσεις βιταμίνες αν δεν παίρνεις ήδη.. προσοχη με τον αντρα σου και το γιο σου να μην κολλήσουν ( και ας είναι ίωση) .. για εμένα δε χρειάζεται να κάνεις το τεστ αν δεν έχεις κάποια πιο σοβαρά συμπτώματα και εφόσον δε βγαίνεις και από το σπίτι.. είσαι στη δική σου καραντίνα έτσι κι αλλιώς.. αν νιώθεις δυσφορια αλλάζει το πράγμα..


K25gp3.png 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΈΡΑ κοριτσια! Τι κανετε ; Λοιπον χθες πηγα στο γιατρο για τον πονο που σας ελεγα οτι νιωθω οπως περιγραφει η @melina26. Ολα ηαν καλα . μου ειπε οτι το μωρακι ειναι ψηλο και οτι σιγα σιγα αρχιζει να πιεζει τα διαφορα οργανα προκειμενου καπου να βολευτει και αυτο . Δνε ειδε κατι ανησηχυτικο οπως μου ειπε . Τεντωνονται οι συνδεσμοι στη μητρα !Τωρα τι να σας πω και εγω εμενα με ανησχυει ο πονος αλλα χθες ηρεμησα ! οταν κουνιεμαι το νιωθω αυτο το πραγμα!Προφανως αυτο που νιωθεις και εσυ ειναι το ιδιο το εχω οταν κινουμαι στον κολπο χαμηλα δεξια. Μου ειπε δεν τονα νησχυει κατι . Το μωρακι ηταν με τα ποδια προς τα κατω ισχιακη προβολη . Να ρωτησω τις ηδη μανουλες . Αυτο δε σημαινει πως θα μεινει σε ισχιακη προβολη μεχρι τελος της κυησης ετσι δεν ειναι ; ;;;;

Πηγα στον εμρυολογο γιατι ο γιατρος μου εέιπε σε σεμιναριο καθως ειναι καθηγητης . Αλλωστε ο εμβρυολογος διαβαζει καλυτερα εναν υπερηχο οποτε πηγα σε αυτον . Ειμαι 17 και 6. Μου ειπε ειναι νωρις για να νιωσω το μωρο και οτι απο 2οη εβδομαδα και μετα μπορει και 22 να το νιωσω να κανει την εμφανιση του και μετα πιο εντονα .  ΕΙναι 251 γραμμαρια !! Ειδαμε παλι χερακια προφιλ κτλ ! 

Την αλλη δευτερα εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου και αρχες δεκεμβρη θα παμε για β επιπεδου !

@Mariloεγω εχω μαια αλλα σε καμια περιπτωση δε συμβουλευομαι αυτη για θεματα ιατρικα . Την συμβουλευομαι μονο να αλλαξω κανενα χαπι ,σιδηρο καμια βιταμινη και μεχρι εκει κι οταν ερθει η ωρα να με βοηθησει με τον τοκετο  . Για ολα παιρνω το γιατρομου . ΘΕωρω οτι δεν παιζει ρολο ιδιωτικο και δημοσιο . ΠΑντου υπαρχουν καλοι και κακοι . ανθρωποι συνεργασιμοι και προθυμοι και αλλοι που δεν ειναι προθυμοι για τιποτα ! 

επισης επεστρεψε η ναυτια μου !!! και εγω την καλωσορισα !! κατι με πειραζει απο τα χαπια 

μπετυ και εγω με μπουκωμα και καταρροη ειμαι μαλλον με κολλησε ο αντρα ςμου καμια ιωσουλα !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Μόνο πονολαιμο έχω κ λίγο μπούκωμα. Τπτ αλλο. Να σου πω την αλήθεια έκανα το τεστ γτ μένω πάνω κάτω με την μαμά μου κ.κραταει το παιδι για να με βοηθάει κ θα είναι δύσκολο 15 μέρες χωρίς να έρθουμε καθόλου Σ επαφή. Επίσης η μαμά μ πηγαίνει κ στους παππούδες κ ξέρεις πάει αλυσιδα. Μου το έκαναν στο κέντρο υγείας δωρεάν μόνο κ μόνο επειδή είμαι έγκυος. Αλλιώς μου είπαν με τόσο ήπια συμπτώματα δεν θα μου το έκαναν με τπτ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Woman88 είπε:

ΚΑΛΗΜΈΡΑ κοριτσια! Τι κανετε ; Λοιπον χθες πηγα στο γιατρο για τον πονο που σας ελεγα οτι νιωθω οπως περιγραφει η @melina26. Ολα ηαν καλα . μου ειπε οτι το μωρακι ειναι ψηλο και οτι σιγα σιγα αρχιζει να πιεζει τα διαφορα οργανα προκειμενου καπου να βολευτει και αυτο . Δνε ειδε κατι ανησηχυτικο οπως μου ειπε . Τεντωνονται οι συνδεσμοι στη μητρα !Τωρα τι να σας πω και εγω εμενα με ανησχυει ο πονος αλλα χθες ηρεμησα ! οταν κουνιεμαι το νιωθω αυτο το πραγμα!Προφανως αυτο που νιωθεις και εσυ ειναι το ιδιο το εχω οταν κινουμαι στον κολπο χαμηλα δεξια. Μου ειπε δεν τονα νησχυει κατι . Το μωρακι ηταν με τα ποδια προς τα κατω ισχιακη προβολη . Να ρωτησω τις ηδη μανουλες . Αυτο δε σημαινει πως θα μεινει σε ισχιακη προβολη μεχρι τελος της κυησης ετσι δεν ειναι ; ;;;;

Πηγα στον εμρυολογο γιατι ο γιατρος μου εέιπε σε σεμιναριο καθως ειναι καθηγητης . Αλλωστε ο εμβρυολογος διαβαζει καλυτερα εναν υπερηχο οποτε πηγα σε αυτον . Ειμαι 17 και 6. Μου ειπε ειναι νωρις για να νιωσω το μωρο και οτι απο 2οη εβδομαδα και μετα μπορει και 22 να το νιωσω να κανει την εμφανιση του και μετα πιο εντονα .  ΕΙναι 251 γραμμαρια !! Ειδαμε παλι χερακια προφιλ κτλ ! 

Την αλλη δευτερα εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου και αρχες δεκεμβρη θα παμε για β επιπεδου !

@Mariloεγω εχω μαια αλλα σε καμια περιπτωση δε συμβουλευομαι αυτη για θεματα ιατρικα . Την συμβουλευομαι μονο να αλλαξω κανενα χαπι ,σιδηρο καμια βιταμινη και μεχρι εκει κι οταν ερθει η ωρα να με βοηθησει με τον τοκετο  . Για ολα παιρνω το γιατρομου . ΘΕωρω οτι δεν παιζει ρολο ιδιωτικο και δημοσιο . ΠΑντου υπαρχουν καλοι και κακοι . ανθρωποι συνεργασιμοι και προθυμοι και αλλοι που δεν ειναι προθυμοι για τιποτα ! 

επισης επεστρεψε η ναυτια μου !!! και εγω την καλωσορισα !! κατι με πειραζει απο τα χαπια 

μπετυ και εγω με μπουκωμα και καταρροη ειμαι μαλλον με κολλησε ο αντρα ςμου καμια ιωσουλα !

@Woman88 με καθησύχασαν τα λόγια σου!! Εμένα το ραντεβού μου είναι τη Δευτέρα στη γιατρό να δω το μωράκι μας γιατί πέρασε μήνας που δε το είδα! Ο πόνος που έχεις εσύ σε πιάνει κυρίως στην κίνηση έτσι; πως είναι το μωράκι σου για πες μας!! Όσο για τη μαία σου τη σύστησε ο γιατρός σου ή μόνη σου την επέλεξες;


K25gp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...