Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Firsttimemom είπε:

Κορίτσια από καουρες πώς πάτε; έχει καμία; με έχει πιάσει 2-3 φορές τελευταία....

Νομίζω είναι φυσιολογικό στη φάση που είστε. Από τον 6 και μετά είναι συχνές. Η δυσφορία δεν είναι και το καλύτερο για αυτό θα πρέπει να τρώτε ελαφριά ειδικά το βράδυ . Υπομονή!


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

@Valentina85 καλως ηρθες κ απο μενα κοριτσι μου! Με το καλο να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το αντράκι σου! Ποτε εχεις πητ; λυπάμαι κ εγω πολυ ππυ πέρασες δυσκολα κ που εισαι μονη σου αλλα θα αποζημιωθεις για όλα αυτά οταν θα κρατήσεις το θαύματακι σου στο στήθος σου κ θα σταματήσει να κλαίει επειδη θα ακουσει την καρδιά της μανουλας του! Θα ειναι η πιο μαγική στιγμη κ αξίζει για ολες τις δυσκολίες που πέρασες! Για μενα ειναι ευλογία τα παιδια, είτε έρχονται αρρωστα (που φυσικά ευχομαι ολα τα μωρα του κόσμου να γεννιούνται υγιη), είτε έρχονται από περίεργες συνθήκες. Ειναι ευλογια απ Το Θεο και δεν υπάρχει επιλογή αν πρέπει να τα κρατάμε ή οχι. Μου είχαν πει κάποτε τι θα έκανες αν είχε κάποιο συνδρομο.. η απαντηση μου ηταν κ θα ειναι οτι δεν πρόκειται να εκανα κατι. Απλα θα έφερνα στον κόσμο το παιδι μου, τον άγγελο μου! Αυτα τα παιδιά ειναι άγγελοι! Μέσω της δουλειάς μου εχω γνωρίσει τέτοιους αγγέλους κ περισσοτερη αγαπη δεν εχω παρει απο κανέναν άλλο! Μπορει να μην έχει σχέση αυτο που σ λεω με την δικιά σου ιστορία αλλα θελω να πω με αυτό οτι οταν ερχεται ενα παιδι, με τον οποιοδήποτε τρόπο κ αν ερχεται ή ότι κ να έχει, ειναι θαυμα! Ετσι κ το δικο σου κ ολα τα μωρακια μας! Με το καλο λοιπόν να ζήσουμε ολες το θαυμα μας! ❤❤❤ οτι χρειάζεσαι από δω κ πέρα, μπορείς να το μοιράζεσαι στην ομαδα μας κοριτσι μου! Κ ολα τα κοριτσια! :)

4 ώρες πρίν, Maria92 είπε:

Ωωω εντυπωσιάστηκα με τη δουλειά σου, αλλά και με το τσαγανο και το θάρρος που έχεις!!! Μπράβο σου!! Πολλά συγχαρητήρια! Θα αποζημιωθείς μόλις κρατήσεις αγκαλιά του παιδάκι σου!!

Κορίτσια, ενώ έχω ενθουσιαστεί με τα ρουχαλάκια από την patpat, προβληματίζομαι για την ποιότητα τους και έμαθα ότι αυτά έρχονται από την Κίνα . Βέβαια πολλά προϊόντα που χρησιμοποιούμε είναι κινέζικα . Έχετε παραγγείλει από εκεί; Και αν ναι πώς σας φάνηκε η ποιότητα;

Απο πατ πατ ειχα ρωτησει κ εγω στις μανουλες Οκτωβρίου που ειναι εκει μια κοπέλα που ξέρουμε. Μου είπαν ότι έχουν αγοράσει κ ηταν πολυ ωραια τα ρουχαλακια. Αλλα οντως δεν ειναι ολα 100% βαμβακερά κ για τα βρέφη πρεπει να ειναι. Οποτε εγω σκέφτομαι να αγοράσω αργοτερα απο κει που θα μεγαλώσει. Τωρα θα παρω απο εδω που ειμαι σιγουρη κ να ειναι κ 100% βαμβακι όπως μου ειπε η παιδίατρος. 

Τα μπουφάν μου ουτε εμενα κλείνουν πλεον αλλα αφου δεν βγαίνουμε. Κ απο οτι έμαθα μεχρι το Πάσχα ετσι θα παμε. Οποτε οταν θα χρειάζεται σπάνια να βγω, πχ να παω στο γιατρο απλως δεν θα το κουμπώνω. Δεν θα παρω δλδ καινούργιο για να το χρησιμοποιήσω ελάχιστες φορές. Θα πάρω όμως σίγουρα βρακάκια. Δεν μου κάνουν πλεον..με σφίγγουν στο λάστιχο. Αφου τις προάλλες φόρεσα μποξερακι του άντρα μ κ με εσφιγγε κ αυτο. Φανταστείτε τι έχει να γίνει στον 8ο κ στον 9ο χαχαχα

Κολαν ευτυχώς μου είχαν δώσει εγκυμοσύνης κ ειμαι καλυμμένη από ρουχα γενικα. Δεν βγαίνουμε κ ολας οποτε αυτα που εχω μου φτάνουν κ μου περισσεύουν.

Απο πραγματα του μωρου μου ήρθε το παρκοκρεβατο απτο Λητω που δεν το είχαν φέρει μαζί με τα αλλα πραγματάκια που ειχα παρει. Κ τωρα περιμένω το λίκνο το οποίο το έχουν αργήσει. Μου είπαν αν μεχρι Παρασκευή δεν έχει έρθει να επικοινωνήσω με την εταιρία ξανα. Παρηγγειλα επισης κ σετ κρεβατοκαμαρας κοριτσια που θα μας κάνουν δώρο οι γονεις μ κ ειμαι πολυ χαρούμενη γιατι πρώτον χρειαζόμουν ενα πιο χαμηλό κρεβατι. Αυτο που εχουμε το ειχε φτιαξει ο πεθερός μου κ ειναι ψηλό κ ήδη δυσκολευομαι να ανεβαίνω. Επισης το σετ εχει κ συρταριερα που θα έπαιρνα ετσι κ αλλιως γιατι αυτή που εχω θα την πάρει το μωρο. Κ εχει κ 2 κομοδίνα σετ που δεν είχαμε. Οποτε σιγα σιγα ολοκληρώνεται κ η κρεβατοκαμαρα μας. Τωρα ελπιζω να τελειώσουμε κ την κουζίνα που δεν εχω συρταριερα κ επάνω ντουλάπια για ποτήρια, κούπες κλπ για να διευκολύνω επιτελους την καθημερινοτητα μου κ πρεπει να μπει κ πόρτα στην κρεβατοκμαρα μας (εχουμε απλα μια κουρτινα τωρα). Δεν ξερω ομως αν μπαίνει ρ γμτ γιατι ο τοίχος ειναι χοντρός κ δεν ξερω αν μπαίνει. Αλλα χρειάζεται για να εχει ησυχία το μωρο που θα μένει στο ιδιο δωμάτιο με εμάς. Θα το δούμε... ελπιζω να γίνεται. Κ στο μέλλον πρωτα ο Θεός αν καταφέρουμε θα φτιάξουμε κ το δωμάτιο το παιδικό αν κ εχει κ εκει θέμα η διαρρύθμιση γιατι θα πρέπει να γίνει διάδρομος αλλιως για να παμε στην αποθηκη θα πρέπει να περνάμε συνεχεια απτο παιδικο δωματιο. Κ ο διάδρομος δεν ξερω αν γίνεται γιατί η διαρρύθμιση είναι πολυ περίεργη. Αλλα ας φτάσουμε πρωτα μεχρι εκει κ βλέπουμε. Προσεύχομαι καθε φορα να τα καταφέρουμε. Τελοσπαντων.. 

Εγω κοριτσια ακομα δεν εχω αποφασίσει που θελω να γεννησω. Μητερα ή Ιασω.. εσεις ποιο θα επιλέγατε απο αυτα τα 2; 

πρίν από 4 λεπτά , Firsttimemom είπε:

Κορίτσια από καουρες πώς πάτε; έχει καμία; με έχει πιάσει 2-3 φορές τελευταία....

Εγω ευτυχώς δεν εχω ακομα. Παρόλο που τρωω σκατολοιδια. Εχω ομως ακομα που κ που αναγουλα. Κ νιωθω βαριά τη κοιλιά μ καποιες φορες αν φαω πολυ. 

Just now, Maria92 είπε:

Νομίζω είναι φυσιολογικό στη φάση που είστε. Από τον 6 και μετά είναι συχνές. Η δυσφορία δεν είναι και το καλύτερο για αυτό θα πρέπει να τρώτε ελαφριά ειδικά το βράδυ . Υπομονή!

Αρα εγω ας πουμε που εφαγα στις 1 η ωρα το βραδυ 1μισι πιάτο μακαρονια δεν το λες ελαφρια ε; χαχαχα ενταξει ειμαι τραγική το ξερω! Αλλα δεν μπορω με τίποτα να κοιμηθω πριν τις 3 το βράδυ κ δεν αντεχω νηστικη. Τι θα κάνω δεν ξερω... αυριο εχω γιατρο. Και θα με ζυγίσει! Ήδη τον ακούω να με βρίζει! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δύο μελομακάρονα έφαγα πρώτη φορά για φέτος η έρμη και με έπιασε καουρα.. Έτσι και δε μπορέσω να φάω στις γιορτές, θα βάλω τις φωνές! Θα φάω νωρίτερα σήμερα να δοκιμάσω τις αντοχές μου... Καλή μέρα κορίτσια!! 

Κι ο άντρας μου θέλει να δοκιμάσουμε το patpat , αλλά ειδικά όπως είναι τώρα η κατάσταση με τους κούριερ κάνω κράτη! Περιμένω δέματα κοντά 3 εβδομάδες! Ένα σουτιέν θηλασμού και μια κρέμα προσώπου.. με acs...δε θα έρθουν ποτέ και τα έχω και πληρωμένα με κάρτα!

3 ώρες πρίν, Vaso11.4.11 είπε:

@Valentina85 καλως ηρθες κ απο μενα κοριτσι μου! Με το καλο να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το αντράκι σου! Ποτε εχεις πητ; λυπάμαι κ εγω πολυ ππυ πέρασες δυσκολα κ που εισαι μονη σου αλλα θα αποζημιωθεις για όλα αυτά οταν θα κρατήσεις το θαύματακι σου στο στήθος σου κ θα σταματήσει να κλαίει επειδη θα ακουσει την καρδιά της μανουλας του! Θα ειναι η πιο μαγική στιγμη κ αξίζει για ολες τις δυσκολίες που πέρασες! Για μενα ειναι ευλογία τα παιδια, είτε έρχονται αρρωστα (που φυσικά ευχομαι ολα τα μωρα του κόσμου να γεννιούνται υγιη), είτε έρχονται από περίεργες συνθήκες. Ειναι ευλογια απ Το Θεο και δεν υπάρχει επιλογή αν πρέπει να τα κρατάμε ή οχι. Μου είχαν πει κάποτε τι θα έκανες αν είχε κάποιο συνδρομο.. η απαντηση μου ηταν κ θα ειναι οτι δεν πρόκειται να εκανα κατι. Απλα θα έφερνα στον κόσμο το παιδι μου, τον άγγελο μου! Αυτα τα παιδιά ειναι άγγελοι! Μέσω της δουλειάς μου εχω γνωρίσει τέτοιους αγγέλους κ περισσοτερη αγαπη δεν εχω παρει απο κανέναν άλλο! Μπορει να μην έχει σχέση αυτο που σ λεω με την δικιά σου ιστορία αλλα θελω να πω με αυτό οτι οταν ερχεται ενα παιδι, με τον οποιοδήποτε τρόπο κ αν ερχεται ή ότι κ να έχει, ειναι θαυμα! Ετσι κ το δικο σου κ ολα τα μωρακια μας! Με το καλο λοιπόν να ζήσουμε ολες το θαυμα μας! ❤❤❤ οτι χρειάζεσαι από δω κ πέρα, μπορείς να το μοιράζεσαι στην ομαδα μας κοριτσι μου! Κ ολα τα κοριτσια! :)

Απο πατ πατ ειχα ρωτησει κ εγω στις μανουλες Οκτωβρίου που ειναι εκει μια κοπέλα που ξέρουμε. Μου είπαν ότι έχουν αγοράσει κ ηταν πολυ ωραια τα ρουχαλακια. Αλλα οντως δεν ειναι ολα 100% βαμβακερά κ για τα βρέφη πρεπει να ειναι. Οποτε εγω σκέφτομαι να αγοράσω αργοτερα απο κει που θα μεγαλώσει. Τωρα θα παρω απο εδω που ειμαι σιγουρη κ να ειναι κ 100% βαμβακι όπως μου ειπε η παιδίατρος. 

Τα μπουφάν μου ουτε εμενα κλείνουν πλεον αλλα αφου δεν βγαίνουμε. Κ απο οτι έμαθα μεχρι το Πάσχα ετσι θα παμε. Οποτε οταν θα χρειάζεται σπάνια να βγω, πχ να παω στο γιατρο απλως δεν θα το κουμπώνω. Δεν θα παρω δλδ καινούργιο για να το χρησιμοποιήσω ελάχιστες φορές. Θα πάρω όμως σίγουρα βρακάκια. Δεν μου κάνουν πλεον..με σφίγγουν στο λάστιχο. Αφου τις προάλλες φόρεσα μποξερακι του άντρα μ κ με εσφιγγε κ αυτο. Φανταστείτε τι έχει να γίνει στον 8ο κ στον 9ο χαχαχα

Κολαν ευτυχώς μου είχαν δώσει εγκυμοσύνης κ ειμαι καλυμμένη από ρουχα γενικα. Δεν βγαίνουμε κ ολας οποτε αυτα που εχω μου φτάνουν κ μου περισσεύουν.

Απο πραγματα του μωρου μου ήρθε το παρκοκρεβατο απτο Λητω που δεν το είχαν φέρει μαζί με τα αλλα πραγματάκια που ειχα παρει. Κ τωρα περιμένω το λίκνο το οποίο το έχουν αργήσει. Μου είπαν αν μεχρι Παρασκευή δεν έχει έρθει να επικοινωνήσω με την εταιρία ξανα. Παρηγγειλα επισης κ σετ κρεβατοκαμαρας κοριτσια που θα μας κάνουν δώρο οι γονεις μ κ ειμαι πολυ χαρούμενη γιατι πρώτον χρειαζόμουν ενα πιο χαμηλό κρεβατι. Αυτο που εχουμε το ειχε φτιαξει ο πεθερός μου κ ειναι ψηλό κ ήδη δυσκολευομαι να ανεβαίνω. Επισης το σετ εχει κ συρταριερα που θα έπαιρνα ετσι κ αλλιως γιατι αυτή που εχω θα την πάρει το μωρο. Κ εχει κ 2 κομοδίνα σετ που δεν είχαμε. Οποτε σιγα σιγα ολοκληρώνεται κ η κρεβατοκαμαρα μας. Τωρα ελπιζω να τελειώσουμε κ την κουζίνα που δεν εχω συρταριερα κ επάνω ντουλάπια για ποτήρια, κούπες κλπ για να διευκολύνω επιτελους την καθημερινοτητα μου κ πρεπει να μπει κ πόρτα στην κρεβατοκμαρα μας (εχουμε απλα μια κουρτινα τωρα). Δεν ξερω ομως αν μπαίνει ρ γμτ γιατι ο τοίχος ειναι χοντρός κ δεν ξερω αν μπαίνει. Αλλα χρειάζεται για να εχει ησυχία το μωρο που θα μένει στο ιδιο δωμάτιο με εμάς. Θα το δούμε... ελπιζω να γίνεται. Κ στο μέλλον πρωτα ο Θεός αν καταφέρουμε θα φτιάξουμε κ το δωμάτιο το παιδικό αν κ εχει κ εκει θέμα η διαρρύθμιση γιατι θα πρέπει να γίνει διάδρομος αλλιως για να παμε στην αποθηκη θα πρέπει να περνάμε συνεχεια απτο παιδικο δωματιο. Κ ο διάδρομος δεν ξερω αν γίνεται γιατί η διαρρύθμιση είναι πολυ περίεργη. Αλλα ας φτάσουμε πρωτα μεχρι εκει κ βλέπουμε. Προσεύχομαι καθε φορα να τα καταφέρουμε. Τελοσπαντων.. 

Εγω κοριτσια ακομα δεν εχω αποφασίσει που θελω να γεννησω. Μητερα ή Ιασω.. εσεις ποιο θα επιλέγατε απο αυτα τα 2; 

Εγω ευτυχώς δεν εχω ακομα. Παρόλο που τρωω σκατολοιδια. Εχω ομως ακομα που κ που αναγουλα. Κ νιωθω βαριά τη κοιλιά μ καποιες φορες αν φαω πολυ. 

Αρα εγω ας πουμε που εφαγα στις 1 η ωρα το βραδυ 1μισι πιάτο μακαρονια δεν το λες ελαφρια ε; χαχαχα ενταξει ειμαι τραγική το ξερω! Αλλα δεν μπορω με τίποτα να κοιμηθω πριν τις 3 το βράδυ κ δεν αντεχω νηστικη. Τι θα κάνω δεν ξερω... αυριο εχω γιατρο. Και θα με ζυγίσει! Ήδη τον ακούω να με βρίζει! 

Περιμένουμε νέα σου από το γιατρό!!! Μεγεια για το δωμάτιο! Να τα χαρείτε και σιγά σιγά να φτιάξετε το σπιτάκι σας όπως το ονειρεύεστε!

  • Μου αρέσει 2

K25gp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Firsttimemom είπε:

Δύο μελομακάρονα έφαγα πρώτη φορά για φέτος η έρμη και με έπιασε καουρα.. Έτσι και δε μπορέσω να φάω στις γιορτές, θα βάλω τις φωνές! Θα φάω νωρίτερα σήμερα να δοκιμάσω τις αντοχές μου... Καλή μέρα κορίτσια!! 

Κι ο άντρας μου θέλει να δοκιμάσουμε το patpat , αλλά ειδικά όπως είναι τώρα η κατάσταση με τους κούριερ κάνω κράτη! Περιμένω δέματα κοντά 3 εβδομάδες! Ένα σουτιέν θηλασμού και μια κρέμα προσώπου.. με acs...δε θα έρθουν ποτέ και τα έχω και πληρωμένα με κάρτα!

Περιμένουμε νέα σου από το γιατρό!!! Μεγεια για το δωμάτιο! Να τα χαρείτε και σιγά σιγά να φτιάξετε το σπιτάκι σας όπως το ονειρεύεστε!

Καλημερα κοριτσι μου! Για την καουρα νομίζω μπορείς να πάρεις κάποιο φυτικό σιρόπι αν ρωτήσεις τον γιατρο σ. Η αλήθεια είναι ότι ταλαιπωρουνται πολλε γυναίκες με αυτό. Πιστεύω κ εγω δεν θα το γλιτώσω. 

Σε ευχαριστώ πολυ! Εύχομαι κ σε εσας οτι εχετε επιθυμία να το πραγματοποιήσετε! 

Πως κοιμηθηκατε κορίτσια; εγω τα κλασσικά, πονους στους γοφους κλπ.. τωρα ξύπνησα απτον αντρα μ που σηκώθηκε για δουλειά. Ελπιζω να ξανα κοιμηθω γιατί όταν ξυπναω τοσο νωρις πάντα εχω πολυ αναγουλα κ ταση για εμετο, δεν ξερω γιατι.


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! @Vaso11.4.11 κι εγώ ξύπνησα με πόνο στους γοφούς! Αλλά γενικά κοιμήθηκα καλά! Καλή επιτυχία σμρ στον υπέρηχο!!! Να μας πεις τα νεακια!! Τι ώρα έχεις ραντεβού;; εγώ αύριο έχω την Β επιπέδου κι αρχίζω κι αγχώνομαι επικίνδυνα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Woman88 είπε:

Κατσε να ανοιξουν πρωτα τα σχολεια γιατι λενε τωρα οτι μαλλον τα δημοτικα θα ανοιξουν πρωτα .... γινεται χαμος με τον ιο .... Εγω κουραζομαι οταν μιλαω πολλες ωρες ... λαχανιαζω δεν μπορω να διαβασω ενιαια ενα κειμενο ... Και εγω καπου εκει σκεφτομαι να σταματησω! Σε οσους εχω πει οτι ειμαι εγκυος μου ειπαν ενταξει για λιγους μηνες θα διαβασουν μονα τους τα παιδια , πηγα να πω ενταξει τωρα θυμηθηκαν να διαβασουν μονα τους χαχαχαχαχα. 

Και εγω φοβομουν να κανω σεξ αλλα απο την αλλη οι ορμονες μου δεν αντεχαν και πολυ και με διαβεβαιωσε ο γυναικολογος οτι το μωρακι ειναι τελεια προστατευμενο εκει μεσα οποτε γιατι να το στρεουμαστε? Ενταξει δε σου ειπα να κρεμαστουμε απο τους πολυελαιους χαχαχα, αλλα κανουμ σιγα σιγα ... εμενα οι ορμονες εχουν τρελαθει .. αφηστε που κλαιω με το παραμικρο και για ασημαντα πραγματα ... χθες εκλαψα γιατι ειδα κατι στις ειδησεις για ενα σκυλακι και δεν μπορουσα να συνελθω χαχαχαχα! μου λεει ο αντρα ςμου αγαοη μου οι ορμονες σου δεν ειναι στα πολυ καλα τους χαχαχα!

 

@kiki_taki ολες οι γυναικε ςπου εχουν βιωσει μια η παραπανω αποβολες νομιζω καποια στιγμη κατανοουν οτι πρεπει να προχωρησουν απλα χρειαζεται χρονο ... και τωρα πρεπει να σκεφτομαστε θετικα και να κοιταμε μπροστα !!! Εσυ εχεις ψωνισει τιποτα για το μωρακι σου ?

@Maria92 καλη επιτυχια με τους υπερηχους και με τον β επιπεδου ! ΘΑ περασει πολυ γρηγορα ο καιρος και ολα θα πανε κατ ευχην !!! οταν μπιε το νεο ετος θα δειτε ποσο γρηγορα θα περαει ο καιρος !! Πρωτη στην παρεα νομιζω γενναει η @Vaso11.4.11 με το καλο ? η κανω λαθος ? 

που θα γεννησετε οι νεες κοπελες της παρεας μας πειτε μας λιγα πραγματα !!

Ψαχνω ενα σουτιεν ... πηρα ενα απο το ιντερνετ αλλα το αισθανομαι λιγακι μικρο στην πλατη σα να με στενευει ... ενω ειναι το νουμερο που πρεπει .. και αρκετες φορες δεν φοραω σουτιεν ομως μου ειπε η μαια πως δεν ειναι καλο να μην φοραμε σουτιεν γτ πρεπει να στηριζεται το στηθος .. αλλα κοριτσια αφυκτιω !!!!!!! Εχετε καποια ιδεα?

 

@Woman88 Δεν έχω ψωνίσει τίποτα, Θα αρχίσω να ψωνίζω μετά το Lockdown. Προσπαθώ σιγά σιγά να ενημερωθώ με κάποια σεμινάρια! Εσείς έχετε κάνει κανένα?

@Vaso11.4.11 Και εμείς κοριτσάκι όπως δείχνουν τα πράγματα αλλά σήμερα θα ξέρω 100% ! Με το καλό το μωράκι σου!

Τα μωράκια θα είναι όλα καραντινάτα πάντως :-) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Vaso11.4.11 said:

@Valentina85 καλως ηρθες κ απο μενα κοριτσι μου! Με το καλο να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το αντράκι σου! Ποτε εχεις πητ; λυπάμαι κ εγω πολυ ππυ πέρασες δυσκολα κ που εισαι μονη σου αλλα θα αποζημιωθεις για όλα αυτά οταν θα κρατήσεις το θαύματακι σου στο στήθος σου κ θα σταματήσει να κλαίει επειδη θα ακουσει την καρδιά της μανουλας του! Θα ειναι η πιο μαγική στιγμη κ αξίζει για ολες τις δυσκολίες που πέρασες! Για μενα ειναι ευλογία τα παιδια, είτε έρχονται αρρωστα (που φυσικά ευχομαι ολα τα μωρα του κόσμου να γεννιούνται υγιη), είτε έρχονται από περίεργες συνθήκες. Ειναι ευλογια απ Το Θεο και δεν υπάρχει επιλογή αν πρέπει να τα κρατάμε ή οχι. Μου είχαν πει κάποτε τι θα έκανες αν είχε κάποιο συνδρομο.. η απαντηση μου ηταν κ θα ειναι οτι δεν πρόκειται να εκανα κατι. Απλα θα έφερνα στον κόσμο το παιδι μου, τον άγγελο μου! Αυτα τα παιδιά ειναι άγγελοι! Μέσω της δουλειάς μου εχω γνωρίσει τέτοιους αγγέλους κ περισσοτερη αγαπη δεν εχω παρει απο κανέναν άλλο! Μπορει να μην έχει σχέση αυτο που σ λεω με την δικιά σου ιστορία αλλα θελω να πω με αυτό οτι οταν ερχεται ενα παιδι, με τον οποιοδήποτε τρόπο κ αν ερχεται ή ότι κ να έχει, ειναι θαυμα! Ετσι κ το δικο σου κ ολα τα μωρακια μας! Με το καλο λοιπόν να ζήσουμε ολες το θαυμα μας! ❤❤❤ οτι χρειάζεσαι από δω κ πέρα, μπορείς να το μοιράζεσαι στην ομαδα μας κοριτσι μου! Κ ολα τα κοριτσια! :)

Απο πατ πατ ειχα ρωτησει κ εγω στις μανουλες Οκτωβρίου που ειναι εκει μια κοπέλα που ξέρουμε. Μου είπαν ότι έχουν αγοράσει κ ηταν πολυ ωραια τα ρουχαλακια. Αλλα οντως δεν ειναι ολα 100% βαμβακερά κ για τα βρέφη πρεπει να ειναι. Οποτε εγω σκέφτομαι να αγοράσω αργοτερα απο κει που θα μεγαλώσει. Τωρα θα παρω απο εδω που ειμαι σιγουρη κ να ειναι κ 100% βαμβακι όπως μου ειπε η παιδίατρος. 

Τα μπουφάν μου ουτε εμενα κλείνουν πλεον αλλα αφου δεν βγαίνουμε. Κ απο οτι έμαθα μεχρι το Πάσχα ετσι θα παμε. Οποτε οταν θα χρειάζεται σπάνια να βγω, πχ να παω στο γιατρο απλως δεν θα το κουμπώνω. Δεν θα παρω δλδ καινούργιο για να το χρησιμοποιήσω ελάχιστες φορές. Θα πάρω όμως σίγουρα βρακάκια. Δεν μου κάνουν πλεον..με σφίγγουν στο λάστιχο. Αφου τις προάλλες φόρεσα μποξερακι του άντρα μ κ με εσφιγγε κ αυτο. Φανταστείτε τι έχει να γίνει στον 8ο κ στον 9ο χαχαχα

Κολαν ευτυχώς μου είχαν δώσει εγκυμοσύνης κ ειμαι καλυμμένη από ρουχα γενικα. Δεν βγαίνουμε κ ολας οποτε αυτα που εχω μου φτάνουν κ μου περισσεύουν.

Απο πραγματα του μωρου μου ήρθε το παρκοκρεβατο απτο Λητω που δεν το είχαν φέρει μαζί με τα αλλα πραγματάκια που ειχα παρει. Κ τωρα περιμένω το λίκνο το οποίο το έχουν αργήσει. Μου είπαν αν μεχρι Παρασκευή δεν έχει έρθει να επικοινωνήσω με την εταιρία ξανα. Παρηγγειλα επισης κ σετ κρεβατοκαμαρας κοριτσια που θα μας κάνουν δώρο οι γονεις μ κ ειμαι πολυ χαρούμενη γιατι πρώτον χρειαζόμουν ενα πιο χαμηλό κρεβατι. Αυτο που εχουμε το ειχε φτιαξει ο πεθερός μου κ ειναι ψηλό κ ήδη δυσκολευομαι να ανεβαίνω. Επισης το σετ εχει κ συρταριερα που θα έπαιρνα ετσι κ αλλιως γιατι αυτή που εχω θα την πάρει το μωρο. Κ εχει κ 2 κομοδίνα σετ που δεν είχαμε. Οποτε σιγα σιγα ολοκληρώνεται κ η κρεβατοκαμαρα μας. Τωρα ελπιζω να τελειώσουμε κ την κουζίνα που δεν εχω συρταριερα κ επάνω ντουλάπια για ποτήρια, κούπες κλπ για να διευκολύνω επιτελους την καθημερινοτητα μου κ πρεπει να μπει κ πόρτα στην κρεβατοκμαρα μας (εχουμε απλα μια κουρτινα τωρα). Δεν ξερω ομως αν μπαίνει ρ γμτ γιατι ο τοίχος ειναι χοντρός κ δεν ξερω αν μπαίνει. Αλλα χρειάζεται για να εχει ησυχία το μωρο που θα μένει στο ιδιο δωμάτιο με εμάς. Θα το δούμε... ελπιζω να γίνεται. Κ στο μέλλον πρωτα ο Θεός αν καταφέρουμε θα φτιάξουμε κ το δωμάτιο το παιδικό αν κ εχει κ εκει θέμα η διαρρύθμιση γιατι θα πρέπει να γίνει διάδρομος αλλιως για να παμε στην αποθηκη θα πρέπει να περνάμε συνεχεια απτο παιδικο δωματιο. Κ ο διάδρομος δεν ξερω αν γίνεται γιατί η διαρρύθμιση είναι πολυ περίεργη. Αλλα ας φτάσουμε πρωτα μεχρι εκει κ βλέπουμε. Προσεύχομαι καθε φορα να τα καταφέρουμε. Τελοσπαντων.. 

Εγω κοριτσια ακομα δεν εχω αποφασίσει που θελω να γεννησω. Μητερα ή Ιασω.. εσεις ποιο θα επιλέγατε απο αυτα τα 2; 

Εγω ευτυχώς δεν εχω ακομα. Παρόλο που τρωω σκατολοιδια. Εχω ομως ακομα που κ που αναγουλα. Κ νιωθω βαριά τη κοιλιά μ καποιες φορες αν φαω πολυ. 

Αρα εγω ας πουμε που εφαγα στις 1 η ωρα το βραδυ 1μισι πιάτο μακαρονια δεν το λες ελαφρια ε; χαχαχα ενταξει ειμαι τραγική το ξερω! Αλλα δεν μπορω με τίποτα να κοιμηθω πριν τις 3 το βράδυ κ δεν αντεχω νηστικη. Τι θα κάνω δεν ξερω... αυριο εχω γιατρο. Και θα με ζυγίσει! Ήδη τον ακούω να με βρίζει! 

Καλημέρα Βάσω! Με το καλό να φτιάξετε το σπίτι όπως θέλετε και να το χαρείτε με το μωράκι σας!

Συγνώμη που θα αναφερθώ σε αυτό το θέμα αλλά έχοντας μπει στη διαδικασία τέτοιας απόφασης στο παρελθόν θα πω ότι δεν είναι τόσο εύκολη η απόφαση να κρατήσουμε ένα άρρωστο παιδί και εξαρτάται από πολλά... ένα σύνδρομο που έχει μια μικρή επίδραση στις νοητικές διαδικασίες του παιδιού  δεν αποτελεί σίγουρα σοβαρό θέμα για να μην έρθει αυτό το παιδάκι στη ζωή και με πολλή αγάπη να μεγαλώσει με το καλύτερο δυνατό τρόπο, αν και ακόμα κ εκεί πιστεύω η όποια απόφαση των γονιών δεν πρέπει να είναι κατακριτέα γιατί οι παράγοντες είναι πολλοί, πρέπει να υπάρχει η δύναμη από τους γονείς και δυστυχώς παίζουν ρόλο ακόμα και τα οικονομικά, ο χρόνος που υπάρχει ελεύθερος, γιατί ένα παιδάκι με πρόβλημα απαιτεί πολύ μεγαλύτερη αφοσίωση...

Στη περίπτωση μας αν συνεχίζαμε τη κύηση θα φέρναμε στο κόσμο ένα παιδάκι καταδικασμένο ανάπηρο μια ζωή και νοητικά και σωματικά. Δεν υπήρχε περίπτωση να διανοηθώ να το κάνω αυτό στο παιδί μου, εγώ έτσι το έβλεπα...κι ας με πόναγε πάρα πολύ η διακοπή γιατί είχα ήδη δεθεί μαζί της, είχε ακόμα και όνομα για εμάς... αλλά προτιμώ να τη σκέφτομαι ως το αγγελούδι που βρίσκεται κάπου αλλά δεν υποφέρει...

Αλλά νομίζω δεν υπάρχει μετρητής, ανάλογα το πρόβλημα/ σύνδρομο που παρουσιάζεται η απόφαση είναι πολύ δύσκολη και πρέπει να ζυγιστούν πολλά πριν προχωρήσει ένα ζευγάρι...

Just now, kiki_taki said:

@Woman88 Δεν έχω ψωνίσει τίποτα, Θα αρχίσω να ψωνίζω μετά το Lockdown. Προσπαθώ σιγά σιγά να ενημερωθώ με κάποια σεμινάρια! Εσείς έχετε κάνει κανένα?

@Vaso11.4.11 Και εμείς κοριτσάκι όπως δείχνουν τα πράγματα αλλά σήμερα θα ξέρω 100% ! Με το καλό το μωράκι σου!

Τα μωράκια θα είναι όλα καραντινάτα πάντως :-) 

Καλημέρα! Παρακολούθησα ένα δωρεάν για το θηλασμό στο σάιτ μητρικός θηλασμός και τώρα γράφτηκα στο Έλενα, προσφέρονται κάποια δωρεάν από το τμήμα ψυχοπροφυλακτικής... εσύ ποια έχεις βρει?

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Vaso11.4.11 είπε:

@Valentina85 καλως ηρθες κ απο μενα κοριτσι μου! Με το καλο να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το αντράκι σου! Ποτε εχεις πητ; λυπάμαι κ εγω πολυ ππυ πέρασες δυσκολα κ που εισαι μονη σου αλλα θα αποζημιωθεις για όλα αυτά οταν θα κρατήσεις το θαύματακι σου στο στήθος σου κ θα σταματήσει να κλαίει επειδη θα ακουσει την καρδιά της μανουλας του! Θα ειναι η πιο μαγική στιγμη κ αξίζει για ολες τις δυσκολίες που πέρασες! Για μενα ειναι ευλογία τα παιδια, είτε έρχονται αρρωστα (που φυσικά ευχομαι ολα τα μωρα του κόσμου να γεννιούνται υγιη), είτε έρχονται από περίεργες συνθήκες. Ειναι ευλογια απ Το Θεο και δεν υπάρχει επιλογή αν πρέπει να τα κρατάμε ή οχι. Μου είχαν πει κάποτε τι θα έκανες αν είχε κάποιο συνδρομο.. η απαντηση μου ηταν κ θα ειναι οτι δεν πρόκειται να εκανα κατι. Απλα θα έφερνα στον κόσμο το παιδι μου, τον άγγελο μου! Αυτα τα παιδιά ειναι άγγελοι! Μέσω της δουλειάς μου εχω γνωρίσει τέτοιους αγγέλους κ περισσοτερη αγαπη δεν εχω παρει απο κανέναν άλλο! Μπορει να μην έχει σχέση αυτο που σ λεω με την δικιά σου ιστορία αλλα θελω να πω με αυτό οτι οταν ερχεται ενα παιδι, με τον οποιοδήποτε τρόπο κ αν ερχεται ή ότι κ να έχει, ειναι θαυμα! Ετσι κ το δικο σου κ ολα τα μωρακια μας! Με το καλο λοιπόν να ζήσουμε ολες το θαυμα μας! ❤❤❤ οτι χρειάζεσαι από δω κ πέρα, μπορείς να το μοιράζεσαι στην ομαδα μας κοριτσι μου! Κ ολα τα κοριτσια! :)

Απο πατ πατ ειχα ρωτησει κ εγω στις μανουλες Οκτωβρίου που ειναι εκει μια κοπέλα που ξέρουμε. Μου είπαν ότι έχουν αγοράσει κ ηταν πολυ ωραια τα ρουχαλακια. Αλλα οντως δεν ειναι ολα 100% βαμβακερά κ για τα βρέφη πρεπει να ειναι. Οποτε εγω σκέφτομαι να αγοράσω αργοτερα απο κει που θα μεγαλώσει. Τωρα θα παρω απο εδω που ειμαι σιγουρη κ να ειναι κ 100% βαμβακι όπως μου ειπε η παιδίατρος. 

Τα μπουφάν μου ουτε εμενα κλείνουν πλεον αλλα αφου δεν βγαίνουμε. Κ απο οτι έμαθα μεχρι το Πάσχα ετσι θα παμε. Οποτε οταν θα χρειάζεται σπάνια να βγω, πχ να παω στο γιατρο απλως δεν θα το κουμπώνω. Δεν θα παρω δλδ καινούργιο για να το χρησιμοποιήσω ελάχιστες φορές. Θα πάρω όμως σίγουρα βρακάκια. Δεν μου κάνουν πλεον..με σφίγγουν στο λάστιχο. Αφου τις προάλλες φόρεσα μποξερακι του άντρα μ κ με εσφιγγε κ αυτο. Φανταστείτε τι έχει να γίνει στον 8ο κ στον 9ο χαχαχα

Κολαν ευτυχώς μου είχαν δώσει εγκυμοσύνης κ ειμαι καλυμμένη από ρουχα γενικα. Δεν βγαίνουμε κ ολας οποτε αυτα που εχω μου φτάνουν κ μου περισσεύουν.

Απο πραγματα του μωρου μου ήρθε το παρκοκρεβατο απτο Λητω που δεν το είχαν φέρει μαζί με τα αλλα πραγματάκια που ειχα παρει. Κ τωρα περιμένω το λίκνο το οποίο το έχουν αργήσει. Μου είπαν αν μεχρι Παρασκευή δεν έχει έρθει να επικοινωνήσω με την εταιρία ξανα. Παρηγγειλα επισης κ σετ κρεβατοκαμαρας κοριτσια που θα μας κάνουν δώρο οι γονεις μ κ ειμαι πολυ χαρούμενη γιατι πρώτον χρειαζόμουν ενα πιο χαμηλό κρεβατι. Αυτο που εχουμε το ειχε φτιαξει ο πεθερός μου κ ειναι ψηλό κ ήδη δυσκολευομαι να ανεβαίνω. Επισης το σετ εχει κ συρταριερα που θα έπαιρνα ετσι κ αλλιως γιατι αυτή που εχω θα την πάρει το μωρο. Κ εχει κ 2 κομοδίνα σετ που δεν είχαμε. Οποτε σιγα σιγα ολοκληρώνεται κ η κρεβατοκαμαρα μας. Τωρα ελπιζω να τελειώσουμε κ την κουζίνα που δεν εχω συρταριερα κ επάνω ντουλάπια για ποτήρια, κούπες κλπ για να διευκολύνω επιτελους την καθημερινοτητα μου κ πρεπει να μπει κ πόρτα στην κρεβατοκμαρα μας (εχουμε απλα μια κουρτινα τωρα). Δεν ξερω ομως αν μπαίνει ρ γμτ γιατι ο τοίχος ειναι χοντρός κ δεν ξερω αν μπαίνει. Αλλα χρειάζεται για να εχει ησυχία το μωρο που θα μένει στο ιδιο δωμάτιο με εμάς. Θα το δούμε... ελπιζω να γίνεται. Κ στο μέλλον πρωτα ο Θεός αν καταφέρουμε θα φτιάξουμε κ το δωμάτιο το παιδικό αν κ εχει κ εκει θέμα η διαρρύθμιση γιατι θα πρέπει να γίνει διάδρομος αλλιως για να παμε στην αποθηκη θα πρέπει να περνάμε συνεχεια απτο παιδικο δωματιο. Κ ο διάδρομος δεν ξερω αν γίνεται γιατί η διαρρύθμιση είναι πολυ περίεργη. Αλλα ας φτάσουμε πρωτα μεχρι εκει κ βλέπουμε. Προσεύχομαι καθε φορα να τα καταφέρουμε. Τελοσπαντων.. 

Εγω κοριτσια ακομα δεν εχω αποφασίσει που θελω να γεννησω. Μητερα ή Ιασω.. εσεις ποιο θα επιλέγατε απο αυτα τα 2; 

Εγω ευτυχώς δεν εχω ακομα. Παρόλο που τρωω σκατολοιδια. Εχω ομως ακομα που κ που αναγουλα. Κ νιωθω βαριά τη κοιλιά μ καποιες φορες αν φαω πολυ. 

Αρα εγω ας πουμε που εφαγα στις 1 η ωρα το βραδυ 1μισι πιάτο μακαρονια δεν το λες ελαφρια ε; χαχαχα ενταξει ειμαι τραγική το ξερω! Αλλα δεν μπορω με τίποτα να κοιμηθω πριν τις 3 το βράδυ κ δεν αντεχω νηστικη. Τι θα κάνω δεν ξερω... αυριο εχω γιατρο. Και θα με ζυγίσει! Ήδη τον ακούω να με βρίζει! 

Καλημέρα κορίτσια!! Άρα το pat pat απορρίπτεται. Κι εγώ καμία φορά παίρνω τα μποξερακια του άνδρα μου αλλά και αυτά που είναι σφιχτά. Ευτυχώς πριν την καραντίνα είχα πάρει μια πεντάδα βρακακια από oysho πολύ μαλακα και άνετα. 

Με το καλό να φτιάξετε το δωμάτιο σας και να το χαρείτε με το νινακι σας . Όσον αφορά στη διαρρύθμιση του σπιτιού τα πάντα γίνονται αντί να ρωτήσεις κάποιον ειδικό και φυσικά να μη σου πιάσει τον κ...ο. 

Προσωπικά θα σκεφτόμουν το Μητέρα γιατί έχω ακούσει διάφορα για το Ιασώ. Βέβαια όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. 

Με το φαΐ και εγώ έχω άψογη σχέση και κρατιέμαι να μη φάω όλη την κατσαρόλα, αλλά επειδή είμαι ήδη +6 είπα να κρατηθώ και το βράδυ συνήθως τρώω σαλατουλα (μια γαβαθα να χορτασουμε κιολας)

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Betty90 στις 7 εχω! Κ ανυπομονω! Καλή επιτυχία για αύριο γλυκουλα! Ολα θα πανε σουπερ! Εσυ τι ωρα εχεις; 

@kiki_taki εσυ τι ωρα έχεις σημερα β επιπεδου; αντε με το καλο ολες να μας πείτε τελεια νέα!

@Maria92 σ ευχαριστώ πολύ Μαρία μου! Ναι κ εγω προς το Μητερα τείνω. Μπράβο σου που τη βγάζεις με μια σαλάτα το βραδυ! Εγω δεν θα αντεχα κ ας ήταν μια γαβάθα χαχαχα 

@olpapa κοριτσακι μου αρχικά λυπάμαι πάρα πολύ για ολο αυτο που πέρασες. Θελω να ξεκαθαρίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν κατακρίνω κανενα γονιό που παίρνει αυτή ή την οποιαδήποτε άλλη απόφαση. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για το παιδι του και ξερει τι κάνει. Εγω επισήμανα απλως τη γνωμη μου και τα πιστεύω μου. Αφορά μονάχα το τι θα έκανα εγώ προσωπικά η τοποθέτηση μου. Έχοντας δουλέψει με παιδακια με πολυ σοβαρά προβλήματα σε πολυ δύσκολες καταστάσεις αυτο που αποκόμισα ηταν μονάχα αγαπη. Ηταν πολυ δυσκολο το γνωρίζω από πρωτο χερι, αλλα οταν μου χαμογελούσαν εγω έβλεπα μόνο καλο σε ολο αυτο! Και είναι η δική μου άποψη καθαρά. Σίγουρα οταν πρόκειται για το δικό σου παιδι δεν έχει καμία σχέση αλλα απο πάντα, από μικρο παιδι αν θέλεις, δεν ειχα ποτε στο μυαλο μ αν μου συμβεί κάτι τέτοιο να εκανα διακοπή. Και βασικά σε ολο αυτό ήθελα απλώς να τονίσω ότι όλα τα παιδακια του κόσμου, όπως κ αν ειναι, ειναι θαυματακια. Οποτε η απόφαση της κοπέλας που το κράτησε ηταν η καλύτερη. Φυσικά δεν έχει κ παλι καμία σχέση με το δικο σου συμβάν καθώς εσυ είχες να κάνεις με ένα σύνδρομο. Κ πήρες τη δικη σου απόφαση που κάνεις δεν κατακρίνει γιατι κάνεις δεν ειναι στη θεση σου κ δεν ξέρει πως ειναι. Απλα μίλησα για την συγκεκριμένη περίπτωση της κοπέλας κ το γενίκευσα κ στα παιδιά με ειδικές ανάγκες καθώς αυτή είναι η δουλειά μ (άσχετα που στη πορεία κατέληξα να κανω φυλαξη σε σπιτια) κ εχω δεθει πολυ με ολα αυτά τα παιδακια κ ξερω οτι εγω δεν θα έπαιρνα αυτή την απόφαση. Εγω ομως. Δεν μιλάω για κάποιον άλλο. Ουτε κατακρίνω. Ελπιζω να μην παρεξηγήθηκα κ να κατάλαβες τι εννοώ. ❤ ο καθένας κάνει αυτό που θεωρει σωστό κ εδω ειμαστε για να στηριζουμε η μια την αλλη. Κανεις δεν κατακρίνει κανέναν.

  • Μου αρέσει 2

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

@olpapa @Betty90 @Maria92 @Mira94 @Vaso11.4.11

Καλησπέρα!!! Ευχαριστω πολύ πολύ είστε μεγάλη δύναμη πάλι καλά που σας βρήκα ειλικρινά! Με έχετε συγκινήσει και εύχομαι να έχουμε όλες τελειόμηνες ακούραστες και με έναν πόνο εγκυμοσύνες ( a girl can only dream)

 

Εχω να κάνω μια δήλωση για το Μητέρα. Γέννησε το προηγούμενο μήνα η ανηψιά της θειας μου (δε ξερω αν βγάζει νόημα χεχε ειναι απο το άλλο σοι οποτε δεν εχω δεσμο αίματος με το κοριτσι) Μας μετέφερε την εμπειρία της για το νοσοκομειο επι κοροναιου...
1ον φυσικα το παιδι ειναι μαζι σου λογο της καταστασης (καποιες θελουν να το παιρνουν μερικες ωρες τη μερα εκει μου ειπαν δεν επιτρεπεται ειναι υποχρεωτικα μαζι σου αν και για εμενα ειναι καλο)

2ον δεν εβρισκε Μαια να τη βοηθησει ειδικα με το θηλασμο... Δεν εμαθε τ βασικα οσο εμεινε εκει

3ον την εβγαλαν τη 2η ημερα ενω χρεωθηκε φυσικα ολο το ποσο παλι λογο συνθηκων και επειδη γεννησε φυσιολογικα και οχι με κασαρική (νομιζα οτι το 3 μερες ηταν δεδομενο για να δουν αν θα κανε ικτερο το παιδι)

4ον γυρισε σπιτι χωρις να της εχουν δειξει πως πλενουν το παιδι απλα το επαιρναν μονο για μπανακι κ το επεστρεφαν

5ον αποτελεσμα μια γυναικα τσακισμενη ηθικα και συναισθηματικα αφου δεν καταφερε ουτε να δεθει με το παιδι ουτε να το θηλασει... 

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ειναι η εμπειρια μιας κοπελας οποτε δε  ξερω πως το βιωσε μεσα της..

  • Μπερδεμένη/-ος 3
  • Λυπημένη/-ος 1

Rpqdp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Valentina85 είπε:

@olpapa @Betty90 @Maria92 @Mira94 @Vaso11.4.11

Καλησπέρα!!! Ευχαριστω πολύ πολύ είστε μεγάλη δύναμη πάλι καλά που σας βρήκα ειλικρινά! Με έχετε συγκινήσει και εύχομαι να έχουμε όλες τελειόμηνες ακούραστες και με έναν πόνο εγκυμοσύνες ( a girl can only dream)

 

Εχω να κάνω μια δήλωση για το Μητέρα. Γέννησε το προηγούμενο μήνα η ανηψιά της θειας μου (δε ξερω αν βγάζει νόημα χεχε ειναι απο το άλλο σοι οποτε δεν εχω δεσμο αίματος με το κοριτσι) Μας μετέφερε την εμπειρία της για το νοσοκομειο επι κοροναιου...
1ον φυσικα το παιδι ειναι μαζι σου λογο της καταστασης (καποιες θελουν να το παιρνουν μερικες ωρες τη μερα εκει μου ειπαν δεν επιτρεπεται ειναι υποχρεωτικα μαζι σου αν και για εμενα ειναι καλο)

2ον δεν εβρισκε Μαια να τη βοηθησει ειδικα με το θηλασμο... Δεν εμαθε τ βασικα οσο εμεινε εκει

3ον την εβγαλαν τη 2η ημερα ενω χρεωθηκε φυσικα ολο το ποσο παλι λογο συνθηκων και επειδη γεννησε φυσιολογικα και οχι με κασαρική (νομιζα οτι το 3 μερες ηταν δεδομενο για να δουν αν θα κανε ικτερο το παιδι)

4ον γυρισε σπιτι χωρις να της εχουν δειξει πως πλενουν το παιδι απλα το επαιρναν μονο για μπανακι κ το επεστρεφαν

5ον αποτελεσμα μια γυναικα τσακισμενη ηθικα και συναισθηματικα αφου δεν καταφερε ουτε να δεθει με το παιδι ουτε να το θηλασει... 

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ειναι η εμπειρια μιας κοπελας οποτε δε  ξερω πως το βιωσε μεσα της..

Σοκ! Τελικά η όλη κατάσταση θα τσακίσει ηθικά και τις νέες μανούλες. Φοβάμαι και εγώ πολύ βρε κορίτσια όλη αυτή την κατάσταση . Δε θέλω να γεννήσω μόνη μου. Θέλω τον άντρα μου μαζί αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα είναι εφικτό. Ελπίζω μέχρι να γεννήσουμε εμείς να είναι καλύτερη η κατάσταση και να έχουν αλλάξει τα πρωτόκολλα. 

Παρόμοιες καταστάσεις έχω ακούσει και για άλλα μαιευτήρια,  οπότε δε χρειάζεται πανικός. Αυτές είναι απλά προσωπικές εμπειρίες και δε σημαίνει ότι απαραίτητα θα ζήσουμε και εμείς κάτι τέτοιο. 

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 said:

@Betty90 στις 7 εχω! Κ ανυπομονω! Καλή επιτυχία για αύριο γλυκουλα! Ολα θα πανε σουπερ! Εσυ τι ωρα εχεις; 

@kiki_taki εσυ τι ωρα έχεις σημερα β επιπεδου; αντε με το καλο ολες να μας πείτε τελεια νέα!

@Maria92 σ ευχαριστώ πολύ Μαρία μου! Ναι κ εγω προς το Μητερα τείνω. Μπράβο σου που τη βγάζεις με μια σαλάτα το βραδυ! Εγω δεν θα αντεχα κ ας ήταν μια γαβάθα χαχαχα 

@olpapa κοριτσακι μου αρχικά λυπάμαι πάρα πολύ για ολο αυτο που πέρασες. Θελω να ξεκαθαρίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν κατακρίνω κανενα γονιό που παίρνει αυτή ή την οποιαδήποτε άλλη απόφαση. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για το παιδι του και ξερει τι κάνει. Εγω επισήμανα απλως τη γνωμη μου και τα πιστεύω μου. Αφορά μονάχα το τι θα έκανα εγώ προσωπικά η τοποθέτηση μου. Έχοντας δουλέψει με παιδακια με πολυ σοβαρά προβλήματα σε πολυ δύσκολες καταστάσεις αυτο που αποκόμισα ηταν μονάχα αγαπη. Ηταν πολυ δυσκολο το γνωρίζω από πρωτο χερι, αλλα οταν μου χαμογελούσαν εγω έβλεπα μόνο καλο σε ολο αυτο! Και είναι η δική μου άποψη καθαρά. Σίγουρα οταν πρόκειται για το δικό σου παιδι δεν έχει καμία σχέση αλλα απο πάντα, από μικρο παιδι αν θέλεις, δεν ειχα ποτε στο μυαλο μ αν μου συμβεί κάτι τέτοιο να εκανα διακοπή. Και βασικά σε ολο αυτό ήθελα απλώς να τονίσω ότι όλα τα παιδακια του κόσμου, όπως κ αν ειναι, ειναι θαυματακια. Οποτε η απόφαση της κοπέλας που το κράτησε ηταν η καλύτερη. Φυσικά δεν έχει κ παλι καμία σχέση με το δικο σου συμβάν καθώς εσυ είχες να κάνεις με ένα σύνδρομο. Κ πήρες τη δικη σου απόφαση που κάνεις δεν κατακρίνει γιατι κάνεις δεν ειναι στη θεση σου κ δεν ξέρει πως ειναι. Απλα μίλησα για την συγκεκριμένη περίπτωση της κοπέλας κ το γενίκευσα κ στα παιδιά με ειδικές ανάγκες καθώς αυτή είναι η δουλειά μ (άσχετα που στη πορεία κατέληξα να κανω φυλαξη σε σπιτια) κ εχω δεθει πολυ με ολα αυτά τα παιδακια κ ξερω οτι εγω δεν θα έπαιρνα αυτή την απόφαση. Εγω ομως. Δεν μιλάω για κάποιον άλλο. Ουτε κατακρίνω. Ελπιζω να μην παρεξηγήθηκα κ να κατάλαβες τι εννοώ. ❤

Όχι όχι σε καμία περίπτωση δε παρεξήγησα το πως το είπες, για μένα το λέω ότι πχ σε ένα πιο μικρό πρόβλημα θα συνέχιζα αλλά και πάλι θα θεωρούσα λογικό αν ένα άλλο ζευγάρι αποφάσιζε αλλιώς... δε ξέρω είναι μεγάλο θέμα δυστυχώς... είχα θείο σε αναπηρικό καροτσάκι, μίλαγε με πολύ δυσκολία, πανέξυπνος κατά τα άλλα και με πολύ αγάπη από όλη την οικογένεια μας.. με τη θεία μου έκανε και συζητήσεις κανονικές για τη πολιτική κλπ..είχε μάθει να τον καταλαβαίνει τελείως δηλαδή, ενώ εγώ δε καταλάβαινα τι έλεγε ας πούμε. Ήμουν παιδί τότε, θυμάμαι ότι αυτός ο άνθρωπος προσπάθησε 2 φορές ανεπιτυχώς να αυτοκτονήσει, αργότερα πάλι ήταν καλά ως προς τη διάθεση του ή έτσι μας έδειχνε τέλος πάντων.. δε του είχε λείψει ποτέ η αγάπη και δεν ήταν μόνος του και πάλι βέβαια θα ήταν αβάστακτο φαίνεται για εκείνον να μη μπορεί να κάνει τίποτα πέρα από το να κουνάει ελάχιστα χέρια χωρίς να μπορεί να κάνει κάτι λειτουργικό... ίσως δηλαδή στη παιδική ηλικία να είναι πιο εύκολο αλλά όταν μεγαλώσουν αυτοί οι άνθρωποι? και πάλι κάθε περίπτωση διαφέρει βέβαια..

Τέλος πάντων συγνώμη για τη παρένθεση ας αφήσουμε τα δυσάρεστα!

Με το καλό ο υπέρηχος σου το απόγευμα να δείτε το κοριτσάκι σας! και στις κοπέλες που έχουν αύριο! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Όχι όχι σε καμία περίπτωση δε παρεξήγησα το πως το είπες, για μένα το λέω ότι πχ σε ένα πιο μικρό πρόβλημα θα συνέχιζα αλλά και πάλι θα θεωρούσα λογικό αν ένα άλλο ζευγάρι αποφάσιζε αλλιώς... δε ξέρω είναι μεγάλο θέμα δυστυχώς... είχα θείο σε αναπηρικό καροτσάκι, μίλαγε με πολύ δυσκολία, πανέξυπνος κατά τα άλλα και με πολύ αγάπη από όλη την οικογένεια μας.. με τη θεία μου έκανε και συζητήσεις κανονικές για τη πολιτική κλπ..είχε μάθει να τον καταλαβαίνει τελείως δηλαδή, ενώ εγώ δε καταλάβαινα τι έλεγε ας πούμε. Ήμουν παιδί τότε, θυμάμαι ότι αυτός ο άνθρωπος προσπάθησε 2 φορές ανεπιτυχώς να αυτοκτονήσει, αργότερα πάλι ήταν καλά ως προς τη διάθεση του ή έτσι μας έδειχνε τέλος πάντων.. δε του είχε λείψει ποτέ η αγάπη και δεν ήταν μόνος του και πάλι βέβαια θα ήταν αβάστακτο φαίνεται για εκείνον να μη μπορεί να κάνει τίποτα πέρα από το να κουνάει ελάχιστα χέρια χωρίς να μπορεί να κάνει κάτι λειτουργικό... ίσως δηλαδή στη παιδική ηλικία να είναι πιο εύκολο αλλά όταν μεγαλώσουν αυτοί οι άνθρωποι? και πάλι κάθε περίπτωση διαφέρει βέβαια..

Τέλος πάντων συγνώμη για τη παρένθεση ας αφήσουμε τα δυσάρεστα!

Με το καλό ο υπέρηχος σου το απόγευμα να δείτε το κοριτσάκι σας! και στις κοπέλες που έχουν αύριο! :wub:

Συμφωνώ κοριτσι μου να αφήσουμε τα δυσάρεστα και να μιλήσουμε για αλλα θέματα γιατι ειναι οντως πολυ μεγάλη συζήτηση αυτή κ βασικα ο καθένας το βλεπει απτη δικη του πλευρά οποτε ειναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα. Σε ευχαριστω πολυ, ανυπομονω πολυ να δω τη μπουμπου! Εντωμεταξυ τωρα εχω παλι πολυ αναγούλα κ πηγα να κανω εμετο αλλα το κράτησα όπως τις άλλες φορές. Παρατήρησα ότι μόλις μπήκα στον 6ο επανήλθαν ως ένα μικρό σημείο οι αναγουλες. Αχ αντε να περασει ο καιροοοοος ❤❤❤

Just now, Valentina85 είπε:

@olpapa @Betty90 @Maria92 @Mira94 @Vaso11.4.11

Καλησπέρα!!! Ευχαριστω πολύ πολύ είστε μεγάλη δύναμη πάλι καλά που σας βρήκα ειλικρινά! Με έχετε συγκινήσει και εύχομαι να έχουμε όλες τελειόμηνες ακούραστες και με έναν πόνο εγκυμοσύνες ( a girl can only dream)

 

Εχω να κάνω μια δήλωση για το Μητέρα. Γέννησε το προηγούμενο μήνα η ανηψιά της θειας μου (δε ξερω αν βγάζει νόημα χεχε ειναι απο το άλλο σοι οποτε δεν εχω δεσμο αίματος με το κοριτσι) Μας μετέφερε την εμπειρία της για το νοσοκομειο επι κοροναιου...
1ον φυσικα το παιδι ειναι μαζι σου λογο της καταστασης (καποιες θελουν να το παιρνουν μερικες ωρες τη μερα εκει μου ειπαν δεν επιτρεπεται ειναι υποχρεωτικα μαζι σου αν και για εμενα ειναι καλο)

2ον δεν εβρισκε Μαια να τη βοηθησει ειδικα με το θηλασμο... Δεν εμαθε τ βασικα οσο εμεινε εκει

3ον την εβγαλαν τη 2η ημερα ενω χρεωθηκε φυσικα ολο το ποσο παλι λογο συνθηκων και επειδη γεννησε φυσιολογικα και οχι με κασαρική (νομιζα οτι το 3 μερες ηταν δεδομενο για να δουν αν θα κανε ικτερο το παιδι)

4ον γυρισε σπιτι χωρις να της εχουν δειξει πως πλενουν το παιδι απλα το επαιρναν μονο για μπανακι κ το επεστρεφαν

5ον αποτελεσμα μια γυναικα τσακισμενη ηθικα και συναισθηματικα αφου δεν καταφερε ουτε να δεθει με το παιδι ουτε να το θηλασει... 

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ειναι η εμπειρια μιας κοπελας οποτε δε  ξερω πως το βιωσε μεσα της..

Πραγματικα δεν ξερω εχω μπερδευτεί. Εχω διαβασει πολλα αρνητικά για το Ιασω κ για το Μητερα βέβαια, αλλά περισσότερα για το Ιασω. Αλλα στο Ιασω θα ειναι η παιδίατρος ππυ θα έχουμε για το μωρο κ αν γεννησω εκει, θα έχουμε δωρεάν παροχές για 1 χρόνο σε περίπτωση χτυπα ξύλο που χρειαστεί να νοσηλευτει το παιδι κ θα έχει την παιδίατρο του εκει που θα καθοδηγεί τα πραγματα καλυτερα. Δεν ξερω όμως.. Η αλήθεια είναι παντως πως κ ο γιατρος μ ακομα μου ειπε οτι στο Μητερα επιμένουν περισσότερο για το θηλασμό απο οτι στο Ιασω. Τωρα τι να πω.. όπως βλέπω υπάρχουν κ οι εξαιρέσεις. Ευχομαι πραγματικα καμια μας να μην βιωσει κατι αρνητικό!

  • Μου αρέσει 2

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...