Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

Κοριτσια γύρισα απτον υπερηχο! Η μπουμπου μου ειναι πολυ καλα δοξα Το Θεο και όλα δλδ ειναι καλα, τράχηλος, αμνιακό υγρό κλπ. 740 γραμμαρια πηγε το πουλάκι μου κ μας ειπε οτι φαίνεται τσουπωτο μωράκι κ ψηλη! Απτο μπαμπά της πήρε γιατι αν περιμενε απο μενα το 1,60 κάηκε χαχαχα ειχε κ λοξυγγα η γλυκουλα!

Παμε τωρα στο αρνητικό της ημέρας! Για τα κιλά που λετε μια χαρα ειστε εσεις. Εγω ξερετε ποσο πηγα; 65! Ναι παρακαλώ 65! Κ πριν περίπου 2 εβδομαδες που ειχα ζυγιστεί στο σπιτι ημουν μονο 59. Καταλαβαίνετε λοιπόν ποσο μεγάλη διαφορά είναι! Με μαλωσε ο γιατρος αρκετά. Κομμένα μου ειπε τα γλυκά, τα μακαρόνια που ετρωγα πολλα τελευταια! Μου ειπε να ξεκινησω περπάτημα κ να τρωω καθε μερα απαραιτήτως σαλάτες κ φρουτα. Κ 5 γεύματα τουλαχιστον τη μερα αλλα μικρα οχι οι γαβάθες που ετρωγα. Κοριτσια σύνολο απτην αρχή εχω παρει δλδ 12 με 13 κιλά κ ειμαι ακομα στον 6ο. Μου ειπε μέχρι το τελος θα παρω σιγουρα αλλα 5 κιλά μονο απτο μωρο κ τον πλακουντα συν ότι βαλω εγω απτο φαγητο. Οποτε μου λεει φτάνουμε τα 20 και. Και ειναι επικίνδυνο κ για να δυσκολέψει τον φτ και για ζαχαρο, πιεση κλπ. Οποτε απογοητευτηκα κ στεναχωρηθηκα που εφτασα σε τέτοιο σημείο... ειμαι κ μονη μ ολη μερα κ δεν βρίσκω διαθεση να βγω μονη παλι για περπάτημα. Αλλα πρεπει! Και θα φτιάξω ένα πρόγραμμα με τη διατροφή! Δεν με παίρνει για άλλες χαζομάρες.

Καμπυλη θα κανω μαλλον το Σάββατο, μου την εγραψε. Ελπιζω να μην δω κανα διαβήτη κύησης με τις βλακειες που εχω κανει..

3 ώρες πρίν, Maria92 είπε:

Εγώ σου είπα ότι μπορεί να επανέλθουν. Συνήθως συμβαίνει σε γυναίκες που είχαν θέμα στο πρώτο τρίμηνο. Ελπίζω σε σένα να είναι τυχαίο και περαστικό. Εγώ αυτό το έχω αισθανθεί μια δυο φορές μετά τη λήψη του ασβεστίου. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Μήπως με πειράζει το ασβέστιο; Παίρνω τα διασπειρωμενα δισκία, ένα χαλι. Θα το πω στη γιατρό μου την επόμενη φορά . Μήπως σε ενοχλεί και εσένα κάποιο χάπι; Μήπως έφαγες πολύ βαριά;;

Μπορει να μας πειράζουν τα φάρμακα. Εμενα γενικα το φιλικό κ το σιδηρο δεν μου κάθονται πολυ καλα. Αλλα σημερα δεν ξερω γιαιτ με επιασε ετσι. Δεν ειχα φαει βαριά. Μονο δημητριακα ειχα φαει κ μετα ξεκίνησε η αναγουλα κ έφαγα μακαρονια κ κοιμηθηκα κ μετα ημουν καλα. Δεν ξερω μπορει να έτυχε. Ο γιατρος μ είπε ότι δεν επανέρχονται συνηθως ειδικα με την ιδια ένταση τα συμπτώματα του 1ου τριμήνου. Θα δούμε κ στις εξετάσεις γενικα τις μηνιαίες που θα κανω κ θα προσπαθήσω να φτιαξω κ την διατροφή οποτε θελω να πιστεγω θα βοηθήσει κ αυτό. 

2 ώρες πρίν, Woman88 είπε:

Α ναι ? Γιατι ομως συμβαινει αυτο ? Αφου εγω στον υπερηχο βλεπω ενα πολυ δραστηριο μωρο οπως μου λενε και οι γιατροι πολυ ζωηρό το κοριτσακι σας ! Σου λεω ασε εχω ψιλοαγχωθει γιατι ανησχυω αλλα βλπεω οτι και αλλες κοπελες το εχετε . Πφφφφ.....

@Βetty90 Οπως τα λες ειναι ! καραντινα χριστουγεννα εγκυμοσυνη λιγη κατανοηση ρε παιδια !!! μελομαλαρονα σοκολατακια κουραμπιεδες χαχαχαχαχαχα!!!!! Μπαινουνε τσι τα κιλα απιστευτο ! και εχουμε ακομα πολυ δρομο !

@Vaso11.4.11 μηπως ο σιδηρος μας κανει ετσι ? δεν ξερω εγω ηπια και καφε σημερα γτ αλλιως νιωθω οτι δε θα βγουν οι ωρες στο μαθημα .. αλλα ανακατευομαι πολυ .... και πριν τον καφε δηλαδη ... μετρησες την πιεση σου ? 

@Maria92 τι εννοεις μπορουν να επανελθουν πχ να εχουμε παλι τους εμετους του πρωτου τριμηνου ????? καλα εγω εχω ακομα μελλον μεχρι να μπω στο τριτο τριμηνο αλλα δεν ξερω γτ εχουν επιστρεψει απο χθες οι αναγουλες ...

 

Ναι η πίεση μια χαρα ηταν τωρα που με μετρησε ο γιατρος. Πιστεύω απλα έτυχε. Γιατι οτι κανω καθε μερα εκανα κ σηεμρα. Μπορει να παίζουν ρόλο τα πολλά γλυκά που τρωω. Τωρα με ολο αυτο που έγινε θα πρέπει ετσι κ αλλιως να τα κόψω. Μπορει να ήταν τυχαίο κ στις δυο μας. Γενικα δεν εχω ακουσει να επανέρχονται οι εμετοι κ οι αναγουλες στο 3ο τριμηνο. Για καουρες ναι έχω ακούσει. Θα δείξει... 

  • Μου αρέσει 4

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Vaso11.4.11 ενταξει μην στεναχωριέσαι όλες μας με την καραντινα κ όσο ειμαστε σπιτι θέλουμε να τρώμε... μην σκας για τ κιλα απλα ακολούθησε από εδω και τωρα τι σου είπε ο γιατρός σου !!! Εγω προσωπικά όταν δεν είμαι καλά θελω να τρωω οποτε μην σκέφτεσαι αρνητικά!! Να σκέφτεσαι ότι το μωρακι σου είναι μια χαρα!! 

@Maria92 αστα κ εγω τετοια θελω όλες αυτές οι βλακιες μ αρέσουν κ θελω να τρωω συνέχεια!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Κοριτσια γύρισα απτον υπερηχο! Η μπουμπου μου ειναι πολυ καλα δοξα Το Θεο και όλα δλδ ειναι καλα, τράχηλος, αμνιακό υγρό κλπ. 740 γραμμαρια πηγε το πουλάκι μου κ μας ειπε οτι φαίνεται τσουπωτο μωράκι κ ψηλη! Απτο μπαμπά της πήρε γιατι αν περιμενε απο μενα το 1,60 κάηκε χαχαχα ειχε κ λοξυγγα η γλυκουλα!

Παμε τωρα στο αρνητικό της ημέρας! Για τα κιλά που λετε μια χαρα ειστε εσεις. Εγω ξερετε ποσο πηγα; 65! Ναι παρακαλώ 65! Κ πριν περίπου 2 εβδομαδες που ειχα ζυγιστεί στο σπιτι ημουν μονο 59. Καταλαβαίνετε λοιπόν ποσο μεγάλη διαφορά είναι! Με μαλωσε ο γιατρος αρκετά. Κομμένα μου ειπε τα γλυκά, τα μακαρόνια που ετρωγα πολλα τελευταια! Μου ειπε να ξεκινησω περπάτημα κ να τρωω καθε μερα απαραιτήτως σαλάτες κ φρουτα. Κ 5 γεύματα τουλαχιστον τη μερα αλλα μικρα οχι οι γαβάθες που ετρωγα. Κοριτσια σύνολο απτην αρχή εχω παρει δλδ 12 με 13 κιλά κ ειμαι ακομα στον 6ο. Μου ειπε μέχρι το τελος θα παρω σιγουρα αλλα 5 κιλά μονο απτο μωρο κ τον πλακουντα συν ότι βαλω εγω απτο φαγητο. Οποτε μου λεει φτάνουμε τα 20 και. Και ειναι επικίνδυνο κ για να δυσκολέψει τον φτ και για ζαχαρο, πιεση κλπ. Οποτε απογοητευτηκα κ στεναχωρηθηκα που εφτασα σε τέτοιο σημείο... ειμαι κ μονη μ ολη μερα κ δεν βρίσκω διαθεση να βγω μονη παλι για περπάτημα. Αλλα πρεπει! Και θα φτιάξω ένα πρόγραμμα με τη διατροφή! Δεν με παίρνει για άλλες χαζομάρες.

Καμπυλη θα κανω μαλλον το Σάββατο, μου την εγραψε. Ελπιζω να μην δω κανα διαβήτη κύησης με τις βλακειες που εχω κανει..

Μπορει να μας πειράζουν τα φάρμακα. Εμενα γενικα το φιλικό κ το σιδηρο δεν μου κάθονται πολυ καλα. Αλλα σημερα δεν ξερω γιαιτ με επιασε ετσι. Δεν ειχα φαει βαριά. Μονο δημητριακα ειχα φαει κ μετα ξεκίνησε η αναγουλα κ έφαγα μακαρονια κ κοιμηθηκα κ μετα ημουν καλα. Δεν ξερω μπορει να έτυχε. Ο γιατρος μ είπε ότι δεν επανέρχονται συνηθως ειδικα με την ιδια ένταση τα συμπτώματα του 1ου τριμήνου. Θα δούμε κ στις εξετάσεις γενικα τις μηνιαίες που θα κανω κ θα προσπαθήσω να φτιαξω κ την διατροφή οποτε θελω να πιστεγω θα βοηθήσει κ αυτό. 

Ναι η πίεση μια χαρα ηταν τωρα που με μετρησε ο γιατρος. Πιστεύω απλα έτυχε. Γιατι οτι κανω καθε μερα εκανα κ σηεμρα. Μπορει να παίζουν ρόλο τα πολλά γλυκά που τρωω. Τωρα με ολο αυτο που έγινε θα πρέπει ετσι κ αλλιως να τα κόψω. Μπορει να ήταν τυχαίο κ στις δυο μας. Γενικα δεν εχω ακουσει να επανέρχονται οι εμετοι κ οι αναγουλες στο 3ο τριμηνο. Για καουρες ναι έχω ακούσει. Θα δείξει... 

Συγχαρητήρια για το μωράκι σου! Πολύ καλά τα νέα σας. Δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο να επιστρέφουν οι αναγούλες αλλά δεν είναι και απίθανο. Σίγουρα όχι με την ίδια ένταση, απλά επειδή έχω ακούσει τέτοιες ιστορίες από γνωστές μου σας το είπα για να μην ανησυχείτε ότι κάτι κακο συμβαίνει. 

Τώρα όσον αφορά στα κιλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Μπαίνουν παρα πολυ εύκολα δυστυχώς και δεν μπορείς να συγκρατηθείς εύκολα. Και εμένα την προηγούμενη φορά μου είπε να κόψω τα πολλά ζυμαρικά για να μην αυξηθούν τα κιλά μου. Όπως σου είπα και εγώ έχω μπει σε μια σειρά και έχω εντάξει τις σαλάτες στη διατροφή μου, οι οποίες βέβαια μου αρέσουν πολύ. Μπορείς να βάζεις και κοτόπουλο μέσα σε πράσινη σαλάτα και είναι ένα πλήρες γεύμα και χορταστικό . 

Το περπάτημα λόγω της καραντίνας το έχω αφήσει και εγώ, αλλά πρέπει να το ξεκινήσουμε σιγά σιγά. Έστω μισή ώρα την ημέρα. Κάνε αυτά που σου είπε ο γιατρός σου και όλα θα πάνε καλά. 


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mira94 @Maria92 ευχαριστώ πολυ κοριτσια μου. Μακαρι να καταφέρω να εφαρμόσω το πρόγραμμα γιατι εχω ενα κακο. Δεν ειμαι κ πολυ σταθερή σε αυτά που λέω ή κανω. Για αυτο αγχωνομαι. Για να μην το κρατήσω λιγο καιρο κ μετα το χαλάσω παλι. Εντωμεταξυ το περπάτημα πραγματικα δεν μου αρέσει μονη μ γιατι ήδη με χαλάει που ειμαι ολη μερα σχεδόν μονη κ δεν έχω καμια φιλη εδω κοντα να βγω, να πιω ένα καφε ή την μαμα μου κλπ. Οποτε το να κανω παλι κατι μονη μου δεν με ενθουσιάζει. Θα πρέπει όμως να το βάλω κ αυτο στο πρόγραμμα. Θελω δεν θελω. Άλλαξα κ τα ξυπνητήρια. Να ξυπναω νωρις κ θα προσπαθήσω να κοιμάμαι κ νωρις. Για να δουμε.. ας ελπισουμε να το καταφέρω κ να βρω κ παλι την διάθεση μου που εχω χάσει γενικα απτην αρχη της εγκυμοσύνης με την κλεισούρα κ τους εμετους κ τωρα με την καραντίνα που ήρθε κ έδεσε. 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

 @Vaso11.4.11 μην  το βάζεις κάτω, σκεψου ολα τα θετικά π θα ερθουν με το μωρακι σου!!! Κ εγω σε με τέτοια φάση ειμαι με τ κιλα ολο προσπαθώ κ όλο ανεβαίνω και βλέπω +1 +1 κ με παίρνει από κάτω!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mira94 είπε:

 @Vaso11.4.11 μην  το βάζεις κάτω, σκεψου ολα τα θετικά π θα ερθουν με το μωρακι σου!!! Κ εγω σε με τέτοια φάση ειμαι με τ κιλα ολο προσπαθώ κ όλο ανεβαίνω και βλέπω +1 +1 κ με παίρνει από κάτω!!! 

Ναι κοριτσακι μου σε ευχαριστώ! :) θα προσπαθήσω. Να τωρα τρωω τη σαλατουλα μου! Γεννησε κ η φίλη μου κοριτσια σημερα τη μπουμου της ❤ με το καλο να ερθει κ η δικη μας σειρά ❤❤❤

  • Μου αρέσει 4

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Vaso11.4.11 προς το παρόν σκέψου ότι το κοριτσάκι σου είναι μισ χαρά και προσπάθησε να κάνεις το καλύτερο γι' αυτήν και μόνο! Όλες λόγω της κατάστασης έχουμε ξεφύγει με το φαγητό.. λίγο η καραντίνα.. προσπάθησε να βελτιώσεις τη διατροφή σου όσο μπορείς! Όχι μόνο εσύ δηλαδή..όλες μας! Να είμαστε υγιείς για τα μωράκια μας και για εμάς τις ίδιες! 

  • Μου αρέσει 1

K25gp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Ναι κοριτσακι μου σε ευχαριστώ! :) θα προσπαθήσω. Να τωρα τρωω τη σαλατουλα μου! Γεννησε κ η φίλη μου κοριτσια σημερα τη μπουμου της ❤ με το καλο να ερθει κ η δικη μας σειρά ❤❤❤

Συγχαρητήρια να της ζήσει!! Γερό και τυχερό!! Να θα έχει και παρεούλα το μπεμπακι σου!!! Εγώ από την παρέα μου είμαι η πρώτη που παντρεύτηκα και έμεινα έγκυος οπότε η δικιά μου θα αισθάνεται μόνη. 

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου! Για μενα ειναι νωρις αυτη η ώρα καθώς καθε βραδυ κοιμόμουν μετα τις 2 κ σηκωνομουν το πρωι κατά τις 12.. χθες κατάφερα κ κοιμηθηκα κατά τις 12 κ ξυπνησα τωρα με το ξυπνητήρι. Εφτιαξα ενα πρόγραμμα να ξυπναω νωρις για να κανω σωστα γεύματα κ μπας κ βάλω κ το περπάτημα μέσα. @Firsttimemom ναι ευτυχως το νινι ειναι καλα! Κ για εκείνη θα προσπαθήσω! Γιατι αν δεν ειμαι εγω καλα δεν θα ειναι ουτε εκεινη καλα. Νομιζω ειναι απλα να το παρω απόφαση. 

@Maria92 σε ευχαριστώ πολυ για τις ευχές σου Μαράκι μου! Μόνο που δυστυχώς η φίλη μ ειναι μακρυα. Εγω ειμαι απο Κομοτηνή κ ηρθα Αθήνα να μεινω με τον αντρα μ. Οποτε τους έχω όλους μακρυα, γονεις, φίλους κλπ. Καμια φορα σκεφτομαι τι ωραια που θα ήταν να ήμασταν κοντά να βγαίναμε μαζί με τα μωράκια μας κ οσο ήμασταν εγκυουλες μαζί! Αλλα δεν πειραζει, καλα να ειμαστε.. εχω κανει κ εδώ φίλους μέσω του άντρα μου κ έχουμε μια ωραία μεγάλη παρέα οποτε περναμε ομορφα, απλώς εχουμε να τους δούμε καιρο τωρα λογω καραντίνας. Οπως όλος ο κόσμος δλδ. Κ εγω απο εδω απτην παρεα της Αθήνας ειμαι η πρωτη η που παντρεύτηκα κ εμεινα εγκυος. 

Σήμερα ποια εχει β επιπεδου; συγχωρέστε τη μνήμη μου πλιζ :P


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

@Vaso11.4.11 μπράβο μεγαλώνει το κοριτσάκι σας! Μην αγχώνεσαι για τα κιλά θα το ρυθμίσεις σιγά σιγά! κ εγώ είμαι στα +9 με 10 τώρα αλλά παρατήρησα ότι με μικρές αλλαγές μετριάζονται και κυρίως με το βραδινό! Αν φάω γιαούρτι πχ ή ένα τοστ νωρίς και φρούτα μετά δεν ανεβαίνω...όλα καλά να πηγαίνουν και αυτά θα τα βρούμε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;

Χάθηκα αλλά διαβάζω τα νέα σας! Καταρχήν να καλωσορίσω τα νέα κορίτσια της παρέας! Μια υπέροχη τελειομηνη εγκυμοσύνη κορίτσια!

Συγχαρητήρια για τις β επιπέδου ! Τα μωράκια μας μια χαρά!

Εμένα μου έτυχαν διάφορα τόσο καιρό και δεν είχα όρεξη συν τώρα με την καραντίνα και με την μικρή σπίτι δεν μένει και πολύς χρόνος!

Βάσω μην σκας για τα κιλά, εγώ έβαλα 4 μέχρι τώρα σήμερα είμαι 21+5  αλλά είχα κιλά από πριν! Την τρίτη έχω κι εγώ β επιπέδου, ελπίζω όλα να πάνε καλα!

Να σας πω για τα κιλά εγώ στην κόρη μου έβαλα 16 με πολύ φαι γενικά, μέχρι να σαραντισω έχασα όλα τα κιλά, το μετα προσέξτε με θηλασμός κτλ , εκεί μπαίνουν τα μόνιμα κιλά! 

Καλά να μαστε κι εμείς και τα παιδιάκια μας και όλα γίνονται!

Ξεχνάω τα πάντα αλλά σιγά σιγά θα ενταχθω πάλι στην παρέα και την ροή!

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 2

yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , olpapa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

@Vaso11.4.11 μπράβο μεγαλώνει το κοριτσάκι σας! Μην αγχώνεσαι για τα κιλά θα το ρυθμίσεις σιγά σιγά! κ εγώ είμαι στα +9 με 10 τώρα αλλά παρατήρησα ότι με μικρές αλλαγές μετριάζονται και κυρίως με το βραδινό! Αν φάω γιαούρτι πχ ή ένα τοστ νωρίς και φρούτα μετά δεν ανεβαίνω...όλα καλά να πηγαίνουν και αυτά θα τα βρούμε!

Απλα πηρα 6 κιλα σε 2 εβδομαδες. Είναι πολλά! Κ σύνολο 13 κιλα απτην αρχη ενω ειμαι ακομα στον 6ο ειναι υπερβολη! Τα γλυκά κ τα ζυμαρικά με έφεραν σ αυτη τη κατάσταση. Τωρα θα προσεξω γιατι δεν εχω περιθώρια. Τώρα τρωω ενα τοστακι με μέλι (πρέπει να παω μαρκετ, ξεμεινα απο τυρι κ γαλοπούλα, για αυτο κ το μέλι αλλιως κ αυτο πρέπει να το αποφεύγω) κ πειναω αλλα θα κανω υπομονη! Μέχρι να συνηθίσω στις μικρές μερίδες κ στα υγιεινά. Το κακό είναι ότι με εχουν πιάσει πάλι αναγουλες κ οταν πειναω χειροτερεύουν. Το πρωι παλι πηγα να κανω εμετο. Ελπιζω να αντέξω με το πρόγραμμα. Σκεφτομαι οτι πρέπει να τρωω περίπου ανα 3 ωρες. Πειναω πολυ αλλα θα κανω υπομονη! Α κοριτσι μου πες μου λίγο τα σεμινάρια θηλασμού που παρακολουθείς. Θελω κ εγω να αρχισω.

πρίν από 35 λεπτά , Mantarini2018 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;

Χάθηκα αλλά διαβάζω τα νέα σας! Καταρχήν να καλωσορίσω τα νέα κορίτσια της παρέας! Μια υπέροχη τελειομηνη εγκυμοσύνη κορίτσια!

Συγχαρητήρια για τις β επιπέδου ! Τα μωράκια μας μια χαρά!

Εμένα μου έτυχαν διάφορα τόσο καιρό και δεν είχα όρεξη συν τώρα με την καραντίνα και με την μικρή σπίτι δεν μένει και πολύς χρόνος!

Βάσω μην σκας για τα κιλά, εγώ έβαλα 4 μέχρι τώρα σήμερα είμαι 21+5  αλλά είχα κιλά από πριν! Την τρίτη έχω κι εγώ β επιπέδου, ελπίζω όλα να πάνε καλα!

Να σας πω για τα κιλά εγώ στην κόρη μου έβαλα 16 με πολύ φαι γενικά, μέχρι να σαραντισω έχασα όλα τα κιλά, το μετα προσέξτε με θηλασμός κτλ , εκεί μπαίνουν τα μόνιμα κιλά! 

Καλά να μαστε κι εμείς και τα παιδιάκια μας και όλα γίνονται!

Ξεχνάω τα πάντα αλλά σιγά σιγά θα ενταχθω πάλι στην παρέα και την ροή!

 

 

 

 

 

Καλως το μανταρινακι μας! Όντως χάθηκες ρ κοριτσι. Να επανέλθεις παλι στην παρεα μας. Ελπίζω να είσαι καλά κ εύχομαι αυτα που σου έτυχαν να μην ήταν σοβαρά! Πες μας τι έκανες αυτό το καιρό. Εκανες β επιπεδου; θύμισε μου τι περιμένεις. 

Οσο για τα κιλα όπως τα λέω κ πιο πάνω, πηρα υπερβολικά για 6ο μηνα κ αν συνεχίσω έτσι θα περάσω τα 20 κιλά σύνολο μέχρι το τελος για αυτο αγχωθηκα κ πρεπει να προσεξω παρα πολυ τωρα κ να τα κόψω ολα. Εκανα πολλες ατασθαλίες κ δεν έβαζα όριο. Οποτε τώρα θα πιεστω για να έρθω σε φυσιολογικά επίπεδα.


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Απλα πηρα 6 κιλα σε 2 εβδομαδες. Είναι πολλά! Κ σύνολο 13 κιλα απτην αρχη ενω ειμαι ακομα στον 6ο ειναι υπερβολη! Τα γλυκά κ τα ζυμαρικά με έφεραν σ αυτη τη κατάσταση. Τωρα θα προσεξω γιατι δεν εχω περιθώρια. Τώρα τρωω ενα τοστακι με μέλι (πρέπει να παω μαρκετ, ξεμεινα απο τυρι κ γαλοπούλα, για αυτο κ το μέλι αλλιως κ αυτο πρέπει να το αποφεύγω) κ πειναω αλλα θα κανω υπομονη! Μέχρι να συνηθίσω στις μικρές μερίδες κ στα υγιεινά. Το κακό είναι ότι με εχουν πιάσει πάλι αναγουλες κ οταν πειναω χειροτερεύουν. Το πρωι παλι πηγα να κανω εμετο. Ελπιζω να αντέξω με το πρόγραμμα. Σκεφτομαι οτι πρέπει να τρωω περίπου ανα 3 ωρες. Πειναω πολυ αλλα θα κανω υπομονη! Α κοριτσι μου πες μου λίγο τα σεμινάρια θηλασμού που παρακολουθείς. Θελω κ εγω να αρχισω.

Καλως το μανταρινακι μας! Όντως χάθηκες ρ κοριτσι. Να επανέλθεις παλι στην παρεα μας. Ελπίζω να είσαι καλά κ εύχομαι αυτα που σου έτυχαν να μην ήταν σοβαρά! Πες μας τι έκανες αυτό το καιρό. Εκανες β επιπεδου; θύμισε μου τι περιμένεις. 

Οσο για τα κιλα όπως τα λέω κ πιο πάνω, πηρα υπερβολικά για 6ο μηνα κ αν συνεχίσω έτσι θα περάσω τα 20 κιλά σύνολο μέχρι το τελος για αυτο αγχωθηκα κ πρεπει να προσεξω παρα πολυ τωρα κ να τα κόψω ολα. Εκανα πολλες ατασθαλίες κ δεν έβαζα όριο. Οποτε τώρα θα πιεστω για να έρθω σε φυσιολογικά επίπεδα.

Βάσω μου το θέμα είναι να τρως όσο γίνεται υγιεινά και σαν έγκυος θα φας και παραπάνω και γλυκά και απ' όλα και φυσικά ποσότητες, απλά κοίτα να έχεις και υγιεινά γεύματα, πχ αντι ένα γλυκό ένα φρούτο, όλα χρειάζονται μην αγχώνεσαι και ευτυχώς είσαι αδύνατη, εγώ κοντεύω τριψήφιο οπότε μην αγχώνεσαι!

Γενικά αυτόν τον καιρό πολύ άγχος με όλα, το χειρότερο ήταν ότι χάσαμε την γιαγιά μου που με μεγάλωσε και την υπεραγαπούσα, αυτό ήταν το χειρότερο και δεν είχα γενικά όρεξη μετά , κατά τ αλλά όλη αυτή η περίοδος που βιώνουμε όλοι είναι αγχωτική και βασικά πιο πολύ με καίει για την μικρή μου που ψάχνει παρέα να παίξει... Αυτά εν ολίγοις 

Περιμένω δεύτερο κοριτσάκι και έχω β επιπέδου την τρίτη που έρχεται, η μικρή μου είναι ήδη 400 γραμμάρια είχαμε προχθές υπέρηχο 

Πάντως κορίτσια η δεύτερη εγκυμοσύνη όπως ξέρετε κάποιες δεν είναι το ίδιο με την πρώτη, στην πρώτη έχεις βέβαια αλλά άγχη αλλά έχεις χρόνο για ξεκούραση και να ονειρεύεσαι, αυτό το μωράκι μου σκέφτομαι εγώ δεν πρόλαβα ακόμα να χαρώ εγκυμοσύνη να ονειρευτώ πως θα ναι, επίσης δεν προλαβαίνεις να κάτσεις! Γερά να ναι και δεν παραπονιεται, χίλιες φορές χαλάλι 

 

 

 

 

 

 


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 said:

Απλα πηρα 6 κιλα σε 2 εβδομαδες. Είναι πολλά! Κ σύνολο 13 κιλα απτην αρχη ενω ειμαι ακομα στον 6ο ειναι υπερβολη! Τα γλυκά κ τα ζυμαρικά με έφεραν σ αυτη τη κατάσταση. Τωρα θα προσεξω γιατι δεν εχω περιθώρια. Τώρα τρωω ενα τοστακι με μέλι (πρέπει να παω μαρκετ, ξεμεινα απο τυρι κ γαλοπούλα, για αυτο κ το μέλι αλλιως κ αυτο πρέπει να το αποφεύγω) κ πειναω αλλα θα κανω υπομονη! Μέχρι να συνηθίσω στις μικρές μερίδες κ στα υγιεινά. Το κακό είναι ότι με εχουν πιάσει πάλι αναγουλες κ οταν πειναω χειροτερεύουν. Το πρωι παλι πηγα να κανω εμετο. Ελπιζω να αντέξω με το πρόγραμμα. Σκεφτομαι οτι πρέπει να τρωω περίπου ανα 3 ωρες. Πειναω πολυ αλλα θα κανω υπομονη! Α κοριτσι μου πες μου λίγο τα σεμινάρια θηλασμού που παρακολουθείς. Θελω κ εγω να αρχισω.

Καλως το μανταρινακι μας! Όντως χάθηκες ρ κοριτσι. Να επανέλθεις παλι στην παρεα μας. Ελπίζω να είσαι καλά κ εύχομαι αυτα που σου έτυχαν να μην ήταν σοβαρά! Πες μας τι έκανες αυτό το καιρό. Εκανες β επιπεδου; θύμισε μου τι περιμένεις. 

Οσο για τα κιλα όπως τα λέω κ πιο πάνω, πηρα υπερβολικά για 6ο μηνα κ αν συνεχίσω έτσι θα περάσω τα 20 κιλά σύνολο μέχρι το τελος για αυτο αγχωθηκα κ πρεπει να προσεξω παρα πολυ τωρα κ να τα κόψω ολα. Εκανα πολλες ατασθαλίες κ δεν έβαζα όριο. Οποτε τώρα θα πιεστω για να έρθω σε φυσιολογικά επίπεδα.

Ναι να τρως συχνά για τις αναγούλες απλώς μείωσε τις μερίδες! πχ αν ενδιάμεσα πεινάς ενώ έχεις φάει πρωινό, φάε μία φέτα ψωμί ή λίγο τυρί ένα φρούτο κλπ αντί για ολόκληρο τοστ ώστε κάτι να σου κόβει τη πείνα! Ρυθμίζεται, αυτό είχα δει κ εγώ ότι έβαζα 2+ κιλά τη βδομάδα αν συνέχιζα να τρώω όσο θέλω συν τα γλυκά που κατευθείαν μένουν! Μόλις περιορίστηκα λίγο και κυρίως τα βραδινά μαζεύτηκε κάπως...

Ένα σεμινάριο έχω δει ως τώρα περίπου 2 ωρών που ήταν για το θηλασμό από μία νεογνολόγο του Αλεξάνδρα, δωρεάν από το σάιτ μητρικός θηλασμός.

Στο Έλενα παίρνεις τηλ. στο 2132051366 που είναι το τμήμα ψυχοπροφυλακτικής κρατάνε στοιχεία και σε βάζουν στη λίστα για δωρεάν σεμινάρια ανώδυνου τοκετού κλπ νομίζω είναι 2 πριν και άλλα 2 μετά το τοκετό αν θέλεις να παρακολουθήσεις. Εγώ γράφτηκα να με ειδοποιήσουν τέλη Γεναρη για αυτά που θα γίνουν Φεβρουάριο ώστε να έχω βγει σε άδεια αλλά αν γραφτείς τώρα έχει και για Γενάρη... και δεν έχει σημασία σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να πω πως πέρα από τα σεμινάρια θηλασμού και φροντίδας μωρού που σίγουρα βοηθάνε πάρτε και βιβλία και παρακολουθήστε και βιντεάκια στο ίντερνετ, προετοιμαστείτε από τώρα γιατί όταν γεννήσεις θα χετε τέτοιο άγχος που με το παραμικρό θα δώσετε μπουκάλι 

Προτείνω βιντεάκια της πατσουρου στο ίντερνετ και το βιβλίο της πατσουρου "θηλασμός μια υπέροχη εμπειρία" , το συγκεκριμένο βιβλίο να ξέρετε είναι πάρα πολύ βοηθητικό και όταν έρθει το μωρό, ότι σ απασχολεί βλέπεις στα περιεχόμενα διαβάζεις και δεν χάνεις χρόνο να ψάχνεις όλο το βιβλίο, τώρα που δεν γεννήθηκαν ακόμα τα μωρά διαβάστε όσο θέλετε 

Επίσης όταν γεννήσετε το ιδανικό είναι να χετε το μωρό δίπλα σας, πιστέψτε με όσο κούραση και να χετε σίγουρα θα χετε άπειρη ενέργεια και ενθουσιασμό του νέου μέλους που έχετε δύναμη 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 4

yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...