Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

Καλημέρα κι από μένα!!!! Είστε όλες καλα;;; Εγώ είμαι πολύ καλά!!! Νιώθω πολύ καλά μετά την β επιπέδου! Κ την Τετάρτη βγαίνω σε άδεια για 2 εβδομάδες!! Ανυπομονώ!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα στο όμορφο παρεάκι! <3 @Valentina85 σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και για τα όμορφα λόγια! Έχω μπει ήδη σε πρόγραμμα και για την ώρα μου αρέσει! Τρώω σαλατούλες με αρκετά λαχανικάκια που μ αρέσουν και φρουτάκια με γιαουρτάκι κλπ και γλυκάκι είπα να τρώω 1 την εβδομάδα κ βλέπουμε.. να μην πάθω και σύνδρομο στέρησης χαχα. Επίσης θα κοιτάξω να εντάξω και το περπάτημα στην καθημερινότητα μου, έστω 2-3 φορές την εβδομάδα. Αναλόγως και τον καιρό και πότε θα μπορεί μια φίλη που της πρότεινα να πηγαίνουμε μαζί (προτιμώ να πηγαίνω με κάποιον μαζί παρά μόνη, μήπως τύχει τπτ κ χρειαστώ κάτι αλλά και για παρέα).

@Betty90 Μπράβο γλυκούλα μου που αισθάνεσαι όμορφα! Πολύ χαίρομαι! Άντε να βγεις σε άδεια να ξεκουραστείς! Το χρειάζεσαι απαραιτήτως!

Εγώ κορίτσια μου ψάχνω τώρα στο ίντερνετ και θα προσπαθήσω να κάνω μια λίστα για τα απαραίτητα που χρειάζεται να έχουμε για το μωρό, από έπιπλα, μέχρι είδη φροντίδας και υγιεινής! Αν θέλετε όταν θα έχω έτοιμη τη λίστα, θα σας την στείλω.

Σε 1 βδομάδα έχουμε Χριστούγεννααααα <3 <3 <3 Διαφορετικά μεν, αλλά θα προσπαθήσουμε να τα περάσουμε όσο πιο όμορφα γίνεται με τους αγαπημένους μας ανθρώπους!

  • Μου αρέσει 6

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Καλησπέρα στο όμορφο παρεάκι! <3 @Valentina85 σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και για τα όμορφα λόγια! Έχω μπει ήδη σε πρόγραμμα και για την ώρα μου αρέσει! Τρώω σαλατούλες με αρκετά λαχανικάκια που μ αρέσουν και φρουτάκια με γιαουρτάκι κλπ και γλυκάκι είπα να τρώω 1 την εβδομάδα κ βλέπουμε.. να μην πάθω και σύνδρομο στέρησης χαχα. Επίσης θα κοιτάξω να εντάξω και το περπάτημα στην καθημερινότητα μου, έστω 2-3 φορές την εβδομάδα. Αναλόγως και τον καιρό και πότε θα μπορεί μια φίλη που της πρότεινα να πηγαίνουμε μαζί (προτιμώ να πηγαίνω με κάποιον μαζί παρά μόνη, μήπως τύχει τπτ κ χρειαστώ κάτι αλλά και για παρέα).

@Betty90 Μπράβο γλυκούλα μου που αισθάνεσαι όμορφα! Πολύ χαίρομαι! Άντε να βγεις σε άδεια να ξεκουραστείς! Το χρειάζεσαι απαραιτήτως!

Εγώ κορίτσια μου ψάχνω τώρα στο ίντερνετ και θα προσπαθήσω να κάνω μια λίστα για τα απαραίτητα που χρειάζεται να έχουμε για το μωρό, από έπιπλα, μέχρι είδη φροντίδας και υγιεινής! Αν θέλετε όταν θα έχω έτοιμη τη λίστα, θα σας την στείλω.

Σε 1 βδομάδα έχουμε Χριστούγεννααααα <3 <3 <3 Διαφορετικά μεν, αλλά θα προσπαθήσουμε να τα περάσουμε όσο πιο όμορφα γίνεται με τους αγαπημένους μας ανθρώπους!

Καλησπέρα κορίτσια μου και από εμάς!!!! Και εγώ είμαι πολύ καλά!! Αισθάνομαι όλο και περισσότερο τη μπεμπουλα μου και είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό!! 

Εγώ ευτυχώς σταματάω τα ιδιαίτερα την Τετάρτη για 2 εβδομάδες και ανυπομονώ γιατί με έχουν κουράσει όλα τους. Χαχαχα!! 

Βάσω μου κουράγιο με τη διατροφή. Σκέψου ότι δεν εισαι μόνη σου και κάνουμε και άλλες προσπάθεια να συγκρατηθουμε. Όλα καλά θα πάνε. Είχα μπει και εγώ να διαβάσω λίστες με τα πράγματα που θα χρειαστούμε αλλά θα ήταν πολύ χρήσιμο αν το έχουμε αναρτημένο και εδω για να ανατρέχουμε οπότε θέλουμε . Αν δε σου κάνει κόπο ανέβασε το και εδω. Σε ευχαριστούμε πολύ!!! 

  • Μου αρέσει 2

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου και από εμάς!!!! Και εγώ είμαι πολύ καλά!! Αισθάνομαι όλο και περισσότερο τη μπεμπουλα μου και είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό!! 

Εγώ ευτυχώς σταματάω τα ιδιαίτερα την Τετάρτη για 2 εβδομάδες και ανυπομονώ γιατί με έχουν κουράσει όλα τους. Χαχαχα!! 

Βάσω μου κουράγιο με τη διατροφή. Σκέψου ότι δεν εισαι μόνη σου και κάνουμε και άλλες προσπάθεια να συγκρατηθουμε. Όλα καλά θα πάνε. Είχα μπει και εγώ να διαβάσω λίστες με τα πράγματα που θα χρειαστούμε αλλά θα ήταν πολύ χρήσιμο αν το έχουμε αναρτημένο και εδω για να ανατρέχουμε οπότε θέλουμε . Αν δε σου κάνει κόπο ανέβασε το και εδω. Σε ευχαριστούμε πολύ!!! 

Τελεια κοριτσακι μου! Πραγματικά χρειάζεστε ξεκούραση οσες εργάζεστε και μπραβο σας που αντέξατε! Εγω σας θαυμάζω! Επειδή είμαι στο σπιτι απτη μια εχει κ αυτο τα αρνητικά του διότι ολη μερα δεν εχεις τι να κάνεις, αλλά κ απο την αλλη δεν ξερω αν θα τη πάλευα να δουλευα με ολο αυτο που τράβηξα εμετους, αναγουλες κλπ χαχα οποτε σας θαυμαζω!

Εννοείται μολις την εχω έτοιμη θα την αναρτησω! ❤❤❤

  • Ευχαριστώ 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2020 at 11:19 ΜΜ, Vaso11.4.11 είπε:

Αποστειρωτη εγω πηρα της Chicco που ειναι επισης απτις καλύτερες εταιρίες κ μάλιστα το βρήκα στο Λητω στο black friday απο περίπου 50 ευρώ που ήταν στα 27. Πολυ καλη προσφορά! Κ ηταν ο μεγάλος που χωράει περιπου 6 μπουκάλια αν θυμάμαι συν εξτρα χωρο απο πανω για τις θηλες κ τα καπάκια κλπ. Αγορες γενικα κ εγω τον Φεβρουάριο θελω να κανω που θα πλησιάζει ο καιρός κ θα έχει κ εκπτώσεις απλα αυτα που πηρα τωρα τα βρήκα στο black friday σε προσφορά κ αξιζε να τα πάρω τωρα. Εκτός απτο λίκνο. Δεν ήταν σε ιδιαίτερη προσφορά αλλα γενικα ηταν απτα οικονομικα κ η τιμη δεν θα αλλαζε ιδιαίτερα πιστεύω ουτε κ μετά. Επισης το ψάχναμε αυτο σε διάφορες εταιρίες κ το ειχε σκέτο κ μολις το βρήκα στη la vie en rose με επιλογή να πάρεις επιπλέον σετ προικας κ κουνουπιερα ειπα ότι αξίζει για να μην το χάσω κ δεν το βρίσκω αργοτερα. Στην ουσια αυτα που εχω να παρω ακομα ειναι αυγο, ριλαξ, μπανιερα, ρουχα, πετσετες κ λοιπά ήδη υγιεινής.

Αχ με το καλο το αντράκι σας! Τι ωραια ❤ ο πόνος περασε σημερα. Το βραδυ παντως δεν μπόρεσα να κοιμηθω απτο πονο στους γοφούς. Καθε βραδυ το ιδιο. Εντωμεταξυ δεν χωράω πλεον το ιδιο καλα με πριν κ ξύπνησα μες στο βραδυ τον καημένο τον αντρα μου να πάει πιο κει γιατι ενιωθα ότι δεν ειχα χώρο με τη κοιλιά χαχαχα κ στο καπάκι άρχισε τις κλωτσιες το μωρο. Πρεπει να ηταν 3-4 το βραδυ. Μα καλά δεν κοιμούνται βραδιάτικα; χαχαχα 

Ρ κοριτσια να σας ρωτήσω κατι; το αριστερό μου στήθος εχει πρηστει πιο πολυ απτο δεξι κ εχει βγάλει κ φλέβες από κάτω ενώ το δεξί ειναι καθαρό. Επίσης η θηλαια άλω αν τη λεω σωστα στο αριστερό ειναι πιο μεγάλη. Συμβαίνει κ σε εσας να ειναι το ενα πιο μεγάλο κ πρησμένο από το αλλο;  

Και μια ακόμη απορία. Ο άντρας μου δεν θέλει από ότι κατάλαβα να ερχόμαστε σε επαφη γιατι φοβάται με το μωρο, δεν νιωθει άνετα. Το παθαίνουν κ οι δικοί σας αντρες; εμεις το εχουμε ξεχασει το άθλημα παντως απο τοτε που εμεινα εγκυος. Δλδ στην ουσια 5 μηνες τωρα..... νιώθω άσχημα για αυτο.. νομιζα οτι δεν του αρεσω πλεον οτι παχύνα κλπ αλλά η συμπεριφορά του δεν έχει αλλάξει σε τπτ. Είναι το ίδιο γλυκός οπως παντα. Και μου είπε ότι απλα φοβάται με το μωρο. Οποτε ανακουφιστηκα. Εχω ακουσει οτι πολλοί αντρες δεν νιώθουν άνετα να έρχονται σε επαφή με τις γυναίκες τους κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης γενικα.

Κ το φαρμακείο μη ξεχάσετε κορίτσια μου!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε;;

Βάσω χρήσιμη η λίστα κάπου έχω κι εγώ μια, αλλά κάποια πράγματα τελικά δεν μου χρειάστηκαν 

Πάντως σε ιδιωτική κλινική εδώ πραγματικα δεν χρειάστηκα κάτι, μας τα παρείχαν εκεί μόνο ρούχα για την έξοδο έπρεπε να χουμε  

Εγώ περιμένω πως και πως την β επιπέδου σε δύο μέρες, φυσικά έχω αγωνία , ελπίζω να ναι όλα καλά, εφόσον είναι όλα καλά εύχομαι να πάρω μια σούπερ φωτογραφία όπως είχα στην κόρη μου , φανταστικό πράγμα να το βλέπεις πως είναι στην κοιλιά! 

Vkvk19 συγχαρητήρια και την δικαι σου β επιπέδου!!

Έτσι όλα καλά να μας πηγαίνουν κορίτσια μέχρι το τέλος!

Εγώ σήμερα μπήκα 22 εβδομάδων, κι εγώ από τις τελευταίες είμαι πιστεύω βέβαια ότι θα γεννησω νωρίτερα από την Πητ λόγω κούρασης και επειδή είναι δεύτερη γέννα, την κόρη μου την γέννησα με πρόκληση στις 40+5! Δεν είχα καμία σύσπαση μέχρι τότε ενώ τώρα έχω από νωρίς 

Βάσω μπράβο που μπήκες σε πρόγραμμα! Οκ όπως είπαμε δεν στερουμαστε απλά προσέχουμε τώρα στις γιορτές ίσως λίγο ξεφύγουμε αλλά οκ 

Ο γιατρός μου είπε εξαρχής να βάλω 5 αλλά νομίζω ήξερε κι αυτός ότι αυτό δεν παίζει να γίνει χαχα ποτέ δεν ασχολείται με τα κιλά αν και δεν έβαλα πολλά κιλά μαζεμένα, απλά μου λέει για μένα θα ναι πιο εύκολο και η εγκυμοσύνη και η γέννα και έχει δικιο 

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κοιτούσα κ εγώ τη λίστα.. έβγαλα κ τα ρούχα των κοριτσιών να δω τι έχω  .. 

1. Από πετσέτες σεντόνια  κουβέρτες πάνες αγκαλιάς   Πικέ , ειμαι καλυμμένη. Θα χρειαστώ  τα πανάκια  του τζαμπού για οταν τρέχει το γάλα.. Γενικά αυτα με έχουν σωσει!,( Ακόμα κ πυρετό οταν είχαν ήταν τόσο μαλακά π τους έβαζα σε αυτα με νερόξυδο!)

2. Πρέπει να βρω το αυγό βασικά τα μαξιλαράκια του   και το πορτ μπεμπέ να το καθαρίσω . 

3. Να μ στείλουν πίσω το λίκνο μου να πάρω νέο στρώμα. Να ελέγξω το ρηλαξ π έχω .

4.  Έχω  4-5 ολόσωμα φορμακια , να πάρω αλλά  3 4 .  Φανελάκια  ζιπουνακια έχω . Να πάρω Κάλτσακια. 

5.αποστειρωτες μπιμπερό πιπίλες δεν παίρνω  δεν πήρα ποτέ    δεν έχω τπτ.αποκλειστικος θηλασμός .

6. Ρόμπα έχω . Νυχτικες αυτές που έχω . Κ ειδωμεν ως τότε. 

Φαρμακείο. Οινόπνευμα -γαζες - κρέμα ελαφριά συγκαματος και sudocream  για ώρα ανάγκης. Αμυγδαλελαιο για μασαζάκι.  Θερμόμετρο μετώπου έχω .  Από το σούπερ μάρκετ σελτεδακια .σερβιέτες λοχείας. Σαμπουάν/αφρόλουτρο μωρου.  Το Eva για μένα . Ψαλιδάκι για τα νύχια/νυχοκοπτης.

Τι άλλο έχει κολλήσει το μυαλό μου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Valentina85 είπε:

Πήρα ένα αυγό θερμόμετρο δωματίου είχα διαβάσει τα καλύτερα, εσείς εχετε κάτι σχετικο? Το πήρα άδικα ??

Χαχαχαχα γλυκούλα!! Εδώ δεν έχουμε ζιπουνακια να τα ντυσουμε όταν έρθουν με το καλό και εσύ σαν πρώτη αγορά πήρες αυτό το αυγό!! Ντάξει σ αγαπώ!

Παρ'όλα αυτά δεν ήξερα τι είναι αυτό και μπήκα να το ψάξω . Χρήσιμο αξεσουάρ φαίνεται. Είναι και φωτάκι νυχτός. Εγώ βέβαια μπήκα σε μια τυχαία σελίδα και είδα μια τιμή φωτιά!!!

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Valentina85 είπε:

Πήρα ένα αυγό θερμόμετρο δωματίου είχα διαβάσει τα καλύτερα, εσείς εχετε κάτι σχετικο? Το πήρα άδικα ??

Δεν νομίζω να χρειάζεται το θερμόμετρο δωματίου!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Mantarini2018 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε;;

Βάσω χρήσιμη η λίστα κάπου έχω κι εγώ μια, αλλά κάποια πράγματα τελικά δεν μου χρειάστηκαν 

Πάντως σε ιδιωτική κλινική εδώ πραγματικα δεν χρειάστηκα κάτι, μας τα παρείχαν εκεί μόνο ρούχα για την έξοδο έπρεπε να χουμε  

Εγώ περιμένω πως και πως την β επιπέδου σε δύο μέρες, φυσικά έχω αγωνία , ελπίζω να ναι όλα καλά, εφόσον είναι όλα καλά εύχομαι να πάρω μια σούπερ φωτογραφία όπως είχα στην κόρη μου , φανταστικό πράγμα να το βλέπεις πως είναι στην κοιλιά! 

Vkvk19 συγχαρητήρια και την δικαι σου β επιπέδου!!

Έτσι όλα καλά να μας πηγαίνουν κορίτσια μέχρι το τέλος!

Εγώ σήμερα μπήκα 22 εβδομάδων, κι εγώ από τις τελευταίες είμαι πιστεύω βέβαια ότι θα γεννησω νωρίτερα από την Πητ λόγω κούρασης και επειδή είναι δεύτερη γέννα, την κόρη μου την γέννησα με πρόκληση στις 40+5! Δεν είχα καμία σύσπαση μέχρι τότε ενώ τώρα έχω από νωρίς 

Βάσω μπράβο που μπήκες σε πρόγραμμα! Οκ όπως είπαμε δεν στερουμαστε απλά προσέχουμε τώρα στις γιορτές ίσως λίγο ξεφύγουμε αλλά οκ 

Ο γιατρός μου είπε εξαρχής να βάλω 5 αλλά νομίζω ήξερε κι αυτός ότι αυτό δεν παίζει να γίνει χαχα ποτέ δεν ασχολείται με τα κιλά αν και δεν έβαλα πολλά κιλά μαζεμένα, απλά μου λέει για μένα θα ναι πιο εύκολο και η εγκυμοσύνη και η γέννα και έχει δικιο 

 

 

 

 

 

 

Μανταρινακι μου εννοω γενικα τι θα χρειαστεί να αγοράσουμε για τη φροντίδα κλπ του μωρου για μετα στο σπιτι, οχι για το μαιευτηριο. Για το μαιευτήριο επειδη κ εγω σε ιδιωτικό θα παω θα πρέπει να ρωτησω τι προσφέρεται κ τι οχι αλλα νομιζω σχεδόν τα πάντα.

Καλα θεωρω πραγματικα οτι μονο 5 κιλα ειναι υπερβολη. Εδω μονο 3 κιλα περίπου παει το μωρο μεχρι το τελος κ αλλα ποσα ο πλακουντας. Εσυ τι θα τρως; αερα; χαχαχα θα βάλεις κ εσυ καποια αναγκαστικα. Μονο η ποσότητα του αίματος που ειναι μεγαλύτερη κατα την εγκυμοσύνη, το αμνιακο υγρό κλπ εχουν το βάρος τους. 

Just now, Aressana είπε:

Δεν νομίζω να χρειάζεται το θερμόμετρο δωματίου!!

Μπορει κ να χρειάζεται. Σε μια λίστα το ειδα που το έγραφαν. Για να ξερεις ποσο ειναι η θερμοκρασία στο χώρο που κοιμαται το μωρο ή που το κάνεις μπάνιο στις αρχες ειδικα που πρεπει συγκεκριμένη θερμοκρασία να υπάρχει στο χώρο. Αλλα θεωρω ότι δεν είναι απαραίτητο. Άμα θέλει όμως κάποια να το πάρει δεν θα παει χαμένο. Σε ένα σπίτι που δούλευα είχαν κ καμια φορα έβλεπα που έπεφτε η θερμοκρασία κ δυνάμωνα το καλοριφέρ.

πρίν από 51 λεπτά , Aressana είπε:

Σήμερα κοιτούσα κ εγώ τη λίστα.. έβγαλα κ τα ρούχα των κοριτσιών να δω τι έχω  .. 

1. Από πετσέτες σεντόνια  κουβέρτες πάνες αγκαλιάς   Πικέ , ειμαι καλυμμένη. Θα χρειαστώ  τα πανάκια  του τζαμπού για οταν τρέχει το γάλα.. Γενικά αυτα με έχουν σωσει!,( Ακόμα κ πυρετό οταν είχαν ήταν τόσο μαλακά π τους έβαζα σε αυτα με νερόξυδο!)

2. Πρέπει να βρω το αυγό βασικά τα μαξιλαράκια του   και το πορτ μπεμπέ να το καθαρίσω . 

3. Να μ στείλουν πίσω το λίκνο μου να πάρω νέο στρώμα. Να ελέγξω το ρηλαξ π έχω .

4.  Έχω  4-5 ολόσωμα φορμακια , να πάρω αλλά  3 4 .  Φανελάκια  ζιπουνακια έχω . Να πάρω Κάλτσακια. 

5.αποστειρωτες μπιμπερό πιπίλες δεν παίρνω  δεν πήρα ποτέ    δεν έχω τπτ.αποκλειστικος θηλασμός .

6. Ρόμπα έχω . Νυχτικες αυτές που έχω . Κ ειδωμεν ως τότε. 

Φαρμακείο. Οινόπνευμα -γαζες - κρέμα ελαφριά συγκαματος και sudocream  για ώρα ανάγκης. Αμυγδαλελαιο για μασαζάκι.  Θερμόμετρο μετώπου έχω .  Από το σούπερ μάρκετ σελτεδακια .σερβιέτες λοχείας. Σαμπουάν/αφρόλουτρο μωρου.  Το Eva για μένα . Ψαλιδάκι για τα νύχια/νυχοκοπτης.

Τι άλλο έχει κολλήσει το μυαλό μου

Ευτυχως εχεις απο τα παιδακια σου μπόλικα πραγματάκια. Εγω σιγουρα θελω να παρω ακομα αυγο για να ταιριαξω στο καροτσι που δυστυχώς είναι για χρηση απο τους 6 μηνες κ μετα κ θελω να παρω κ μπανιερα-αλλαξιερα, ρουχα φυσικα κ διαφορα αλλα που θα γράψω στη λίστα οταν θα την έχω έτοιμη. 

Μπανιερα ελεγα να παρω σκέτη κ να το αλλαζω στο κρεβατι αλλα τωρα που θα αλλάξω κρεβατι κ θα ειναι πιο χαμηλό σκεφτομαι οτι θα με πεθάνει η μεση να σκύβω καθε φορα κ τελικα λεω να παρω μπανιερα αλλαξιερα με ψηλη βάση για να μην σκύβω. Το θέμα είναι μόνο οτι η δικιά μας μπανιερα ειναι στενή κ δεν ξερω αν θα χωράει αργοτερα η μπανιερα του μωρου μεσα στη δικη μας. Σε αυτη τη περίπτωση εσεις τι θα κανετε; οταν μεγαλώσει δλδ κ μπορούμε να το κανουμε μπάνιο στη μπανιερα μας. Θα έχετε πχ τη δικιά του μπανιερα που θα βάλετε μεσα στη δικη σας; θα έχετε ένα καθισματακι ειδικό που κάθονται τα μωρα κ εχει βεντούζες απο κατω για να στέκεται στη μπανιερα σας; θα έχετε αυτες τις λαστιχένιες λεκάνες που κλείνουν κ χωράνε ευκολα σχεδον παντου; για πειτε γνωμη.


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Maria92 είπε:

Χαχαχαχα γλυκούλα!! Εδώ δεν έχουμε ζιπουνακια να τα ντυσουμε όταν έρθουν με το καλό και εσύ σαν πρώτη αγορά πήρες αυτό το αυγό!! Ντάξει σ αγαπώ!

Παρ'όλα αυτά δεν ήξερα τι είναι αυτό και μπήκα να το ψάξω . Χρήσιμο αξεσουάρ φαίνεται. Είναι και φωτάκι νυχτός. Εγώ βέβαια μπήκα σε μια τυχαία σελίδα και είδα μια τιμή φωτιά!!!

xxaxaaxax απο καπου ειπα να αρχισω ειπα αν παει στραβα θα εχω θερμομετρο τα ζιπουνακια μου φαινονται τοοοσο προσωπικα τοσο χειροπιαστα και φοβαμαι να τα παρω ακομα..... Ειμαι αισιοδοξη αλλα θελω να ειμαι και ρεαλιστρια φοβαμαι πολυ :tongue:

Just now, Aressana είπε:

Δεν νομίζω να χρειάζεται το θερμόμετρο δωματίου!!

Τωρα ειναι αργα χαχαχα κοσμει το κομοδινο μου χαχχααα

 

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Μανταρινακι μου εννοω γενικα τι θα χρειαστεί να αγοράσουμε για τη φροντίδα κλπ του μωρου για μετα στο σπιτι, οχι για το μαιευτηριο. Για το μαιευτήριο επειδη κ εγω σε ιδιωτικό θα παω θα πρέπει να ρωτησω τι προσφέρεται κ τι οχι αλλα νομιζω σχεδόν τα πάντα.

Καλα θεωρω πραγματικα οτι μονο 5 κιλα ειναι υπερβολη. Εδω μονο 3 κιλα περίπου παει το μωρο μεχρι το τελος κ αλλα ποσα ο πλακουντας. Εσυ τι θα τρως; αερα; χαχαχα θα βάλεις κ εσυ καποια αναγκαστικα. Μονο η ποσότητα του αίματος που ειναι μεγαλύτερη κατα την εγκυμοσύνη, το αμνιακο υγρό κλπ εχουν το βάρος τους. 

Μπορει κ να χρειάζεται. Σε μια λίστα το ειδα που το έγραφαν. Για να ξερεις ποσο ειναι η θερμοκρασία στο χώρο που κοιμαται το μωρο ή που το κάνεις μπάνιο στις αρχες ειδικα που πρεπει συγκεκριμένη θερμοκρασία να υπάρχει στο χώρο. Αλλα θεωρω ότι δεν είναι απαραίτητο. Άμα θέλει όμως κάποια να το πάρει δεν θα παει χαμένο. Σε ένα σπίτι που δούλευα είχαν κ καμια φορα έβλεπα που έπεφτε η θερμοκρασία κ δυνάμωνα το καλοριφέρ.

Ευτυχως εχεις απο τα παιδακια σου μπόλικα πραγματάκια. Εγω σιγουρα θελω να παρω ακομα αυγο για να ταιριαξω στο καροτσι που δυστυχώς είναι για χρηση απο τους 6 μηνες κ μετα κ θελω να παρω κ μπανιερα-αλλαξιερα, ρουχα φυσικα κ διαφορα αλλα που θα γράψω στη λίστα οταν θα την έχω έτοιμη. 

Μπανιερα ελεγα να παρω σκέτη κ να το αλλαζω στο κρεβατι αλλα τωρα που θα αλλάξω κρεβατι κ θα ειναι πιο χαμηλό σκεφτομαι οτι θα με πεθάνει η μεση να σκύβω καθε φορα κ τελικα λεω να παρω μπανιερα αλλαξιερα με ψηλη βάση για να μην σκύβω. Το θέμα είναι μόνο οτι η δικιά μας μπανιερα ειναι στενή κ δεν ξερω αν θα χωράει αργοτερα η μπανιερα του μωρου μεσα στη δικη μας. Σε αυτη τη περίπτωση εσεις τι θα κανετε; οταν μεγαλώσει δλδ κ μπορούμε να το κανουμε μπάνιο στη μπανιερα μας. Θα έχετε πχ τη δικιά του μπανιερα που θα βάλετε μεσα στη δικη σας; θα έχετε ένα καθισματακι ειδικό που κάθονται τα μωρα κ εχει βεντούζες απο κατω για να στέκεται στη μπανιερα σας; θα έχετε αυτες τις λαστιχένιες λεκάνες που κλείνουν κ χωράνε ευκολα σχεδον παντου; για πειτε γνωμη.

Εχει ενα τεραστιο θεμα εδω στο φορουμ με το τι χρειαζεται το παιδι! παρα πολυ ωραιο και πολλες συζητησεις επι αυτου αν εχεις διαθεση ριξε μια ματιτσα

Πράγματα που θα χρειαστούμε για το Μωρο μας ❤️

 

  • Μου αρέσει 1

Rpqdp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Valentina85 είπε:

xxaxaaxax απο καπου ειπα να αρχισω ειπα αν παει στραβα θα εχω θερμομετρο τα ζιπουνακια μου φαινονται τοοοσο προσωπικα τοσο χειροπιαστα και φοβαμαι να τα παρω ακομα..... Ειμαι αισιοδοξη αλλα θελω να ειμαι και ρεαλιστρια φοβαμαι πολυ :tongue:

Τωρα ειναι αργα χαχαχα κοσμει το κομοδινο μου χαχχααα

 

Εχει ενα τεραστιο θεμα εδω στο φορουμ με το τι χρειαζεται το παιδι! παρα πολυ ωραιο και πολλες συζητησεις επι αυτου αν εχεις διαθεση ριξε μια ματιτσα

Πράγματα που θα χρειαστούμε για το Μωρο μας ❤️

 

Α ναι νομίζω το ειχα δει κάποια στιγμή αλλα ειναι παλιό. Δεν ξερω αν θα μου απαντήσουν τωρα χαχα αλλα θα ρίξω ξανα μια ματιά γιατι δεν τα θυμάμαι. Ευχαριστώ πολυ γλυκουλα ❤

Κοριτσια μου αυριο νωρις νωρις κατά τις 7μισι θα παω για καμπυλη ζαχάρου. Εχω τοσο αγχος μην κανω εμετο. Γιατι οταν ειμαι νηστική δεν αντεχω κ ειδικά έχοντας πάρει κ αυτο το πετιμέζι. Ευχηθείτε μου να μην τους τα κανω ολα χαλια εκει χαχαχα

  • Μου αρέσει 2

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

 

Μπανιερα ελεγα να παρω σκέτη κ να το αλλαζω στο κρεβατι αλλα τωρα που θα αλλάξω κρεβατι κ θα ειναι πιο χαμηλό σκεφτομαι οτι θα με πεθάνει η μεση να σκύβω καθε φορα κ τελικα λεω να παρω μπανιερα αλλαξιερα με ψηλη βάση για να μην σκύβω. Το θέμα είναι μόνο οτι η δικιά μας μπανιερα ειναι στενή κ δεν ξερω αν θα χωράει αργοτερα η μπανιερα του μωρου μεσα στη δικη μας. Σε αυτη τη περίπτωση εσεις τι θα κανετε; οταν μεγαλώσει δλδ κ μπορούμε να το κανουμε μπάνιο στη μπανιερα μας. Θα έχετε πχ τη δικιά του μπανιερα που θα βάλετε μεσα στη δικη σας; θα έχετε ένα καθισματακι ειδικό που κάθονται τα μωρα κ εχει βεντούζες απο κατω για να στέκεται στη μπανιερα σας; θα έχετε αυτες τις λαστιχένιες λεκάνες που κλείνουν κ χωράνε ευκολα σχεδον παντου; για πειτε γνωμη.

Μπανιέρα αλλαξιερα είχε ο πατέρας μου Στη Κρήτη.. δεν με βόλεψε ΠΟΤΕ.  Βέβαια σε μένα κ να θελα δεν χωράει στο μπάνιο μας.  Έχω μπανάκι  π στηρίζετε Στη μπανιέρα ( Στη πεθερά μου δεν στηρίζετε κ μ φεύγει η ψυχή κάθε φορα)  νομίζω Από motherbaby ένα τετραγωνισμένο είχα πάρει. Κ ένα καθισματακι π έβαζα μέσα π ήταν για μωρά.. βέβαια μέχρι να γίνει μπαμπατσικο  στο χέρι τις έκανα μπάνιο  στο νιπτήρα .. (θα σας δείξουν στο νοσοκομείο πως τα κρατάτε) 

Τώρα αλλάξιερα.. εάν έχεις κ συρταριερα ή ραφιερα, βάζεις από πάνω ένα πλαστικό μαξιλαράκι για το αλλαγμα  (δεν θυμάμαι πως το λένε) κ το αλλάζεις εκεί..  Ναι το σκύψιμο στο κρεβάτι είναι κάπως ..

 

@Vaso11.4.11  ΩΧΧΧ καλή επιτυχία !! Έχε καλου κακού κ κάνα στιμμενο λεμόνι!κ   εγώ αυτό φοβάμαι.. εάν ξυπνήσω κ δεν φάω  σε 1 ώρα αρχίζω κ ανακατευομαι .. εύχομαι να πάνε καλά όλα!!!

 

 

 

Εντομεταξυ  ξεκίνησα να διαβάζω  το θέμα με τα μωρουδιακα.. και φτάνω στο mobile .. είχα ένα φοβερό  λουλούδι κ μια ωραία μουσική .. ώσπου ένα βράδυ ... άρχισε να παίζει μόνο του!! Αμαννννν ....   μιλάμε κατατρομαξα...! Πώς είναι οι ταινίες τρόμου ..  Ε μετά το έβγαλα -.- 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...