Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

Just now, aurorahope είπε:

Μα είναι θέμα υγείας, δεν είναι ψέμα!

Ο,τι και να αποφασίσεις, ευχομαι ολα να πανε πολυ καλα!

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα το πάρω απόφαση και θα δω τι θα κάμω. Σε ευχαριστώ. Εσύ κάνεις διαδικτυακά; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Marilo είπε:

@Vaso11.4.11 κορίτσι μου δεν είσαι η μόνη να ξέρεις.. νιώθω ακριβώς το ίδιο με σένα.. 

Αληθεια; Λυπάμαι πολύ, πραγματικα! Αισθάνεσαι κ εσυ οτι δεν εχεις ορεξη για τπτ κ τα βλέπεις όλα αρνητικα; χωρίς λογο; ειχες κ εσυ εμετούς; πέρασες δυσκολα; ή εισαι ετσι λογω ορμονων; 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Woman88 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα το πάρω απόφαση και θα δω τι θα κάμω. Σε ευχαριστώ. Εσύ κάνεις διαδικτυακά; 

Μόνο διαδικτυακά, για τα αλλα παιδιά που δεν μπορούσαν τους βρήκα ήδη άλλη καθηγήτρια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, aurorahope είπε:

Και εγώ ακριβώς όπως τα περιγράφεις..Υπομονή χρειάζεται!

Σοβαρά; κ εσυ; αρα δεν ειμαι η μονη! Να μην ανησυχω! Τι να φταιει; εσυ πέρασες δυσκολα με εμετους; εγω πιστευω για αυτό με επιασε! Γιατί μπηκα ξαφνικα σε μια δύσκολη κ πρωτόγνωρη κατάσταση που δεν την περίμενα με εμετους, ναυτιες 24 ωρες το 24ωρο χωρίς να μπορώ να κουνηθω καν απτο κρεβατι, χωρις να μπορω να φαω με αποτέλεσμα αντί να χαιρομαι την εγκυμοσύνη μου, εγω να κλαίω καθε μερα, να έχω κλειστει μεσα γιατι δεν μπορω να παω πουθενά αφου ημουν σαν άρρωστη κ να μην το αντεχω αλλο αυτο..


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Στον αντρα μου δεν μιλάω πολύ γιατι περνάει κ αυτος μια πολύ αγχωτικη κ δυσκολη κατάσταση με τη δουλειά του κ ειναι κ αυτος μες στο στρες. Κ στεναχωριεται κ ολας οταν δεν ειμαι καλα. Οποτε αποφεύγω να του πω πως αισθάνομαι πραγματικα κ για να μην καταλήξουμε σε τσακωμο στο τέλος λογω του οτι κ οι 2 είμαστε σε περίεργη φάση κ για να μην τον στρεσάρω περισσοτερο. Η κουμπάρα μου μένει στην πολη που μεγαλωσα, είναι η παιδική μου φίλη. Η άλλη που μαλλον λες είναι η κοπέλα του κουμπαρου. Για αυτο καμια φορά την λεω κ αυτη κουμπαρα. Γιατι ειναι ζευγάρι κ θα παντρευτούν τα παιδια. Οποτε μέσω του κουμπαρου, ειναι κ η κοπέλα του. Όπως κ το αγόρι της κουμπαράς μου απο την αλλη πλευρά. Ειχαμε 2 κουμπαρους κ ο καθένας έχει συντροφο. Ελπίζω ν μην σε μπέρδεψα. Με αυτήν την κοπελα που λες δεν κάνουμε κολλητη παρεα. Κανουμε σαν ζευγάρια περισσότερο. Οχι οτι δεν θελω. Αλλα έχει κ αυτή τις δουλειες της κ συνηθως βρισκόμαστε όλοι μαζί όταν κανονίζουμε. Επισης δεν οδηγάει καποια από εμάς να ειναι εύκολο να βρεθούμε πχ μονες μας. Έρχεται με τον κουμπαρο πάντα μαζί κ τους περνει ο αντρας μου απο κάποιο σημείο με το αμάξι. Αυτοί μενουν προς Αμπελόκηπους, εμεις πιο βόρεια. Οποτε υπάρχει μια απόσταση. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι εδω στην Αθήνα ειναι δυσκολο να βρεις ευκαιρία να βγεις για καφέ με μια φίλη. Ειναι οι αποστάσεις, οι δουλειές, ολα.. οποτε η καθημερινότητα περναει ετσι. Ευτυχως κάποια Σάββατα κανονίζουμε να μαζευτούμε όλοι μαζί. Αλλα τωρα πχ ειχα να δω τα παιδια απο τον Αύγουστο. Οποτε ολο αυτο το διάστημα το περασα μονη μ κ κλεισμενη μεσα. Κ οσο ερχεται ο χειμώνας θα το περναω περισσοτερο γιατι κ τα παιδια φοβούνται να έρχονται πολυ σε επαφη μαζι μ. Ο κουμπάρος ειναι φαντάρος, η κοπελα του δουλεύει σε νοσοκομειο. Οποτε καταλαβαίνεις.. γενικα τα βλέπω λίγο ολα μαύρα. Δεν εχω ορεξη να κανω δουλειες στο σπιτι, να μαγειρέψω, να παω βολτα κλπ. Ολη μερα απλα θελω να ειμαι στον καναπέ. Κ αυτο με κουράζει πλεον αλλα δεν βρίσκω ορεξη για κατι αλλο.. δεν ξερω πως θα το ξεπερασω. Σορρυ για το κείμενο!

 

ΜΗΝ ζητάς συγγνώμη κουκλίτσα μου αλίμονο. Καλά κάνεις και τα λες... Κοίταξε και εγώ κάποιες μέρες νιώθω πολύ περίεργα και κλαίω με το παραμικρό. Ίσως είναι οι ορμόνες.. Και ειδικά κάποια βραδυα που μένω μονη μου επειδή ο άντρας μου δουλεύει. Και ειναι αρκετά αυτά τα βράδια. Τώρα με τη δουλειά κάπως ξεχνιέμαι γενικά γτ όσο καθόμουν σε έναν καναπέ τρωγομουν με τα ρούχα μου. Απλά δεν έχω διάθεση για τα μαθήματα χάχα. Δηλαδή ενώ λατρεύω τη δουλειά μου πάω με το ζόρι ορισμένες μέρες γτ νιώθω έτσι. Ωστόσο να οσυ πω πως καλό είναι να συζητάς με τον άντρας σου. Οι δυσκολίες στη ζωή είναι για να τις ξεπερνάμε από κοινού. Αλίμονο αν πιστεύεις ότι τον επιβαρύνεις. Δεν υπάρχουν προβλήματα σου και προβλήματα του. Είστε μαζί και καλό είναι μην κρατάς μέσα σου πράγματα. Γιατί αυτό βαραίνει εσένα πάρα πολύ. Με καλή διάθεση στα λέω όλα αυτά. Να προσέχεις τον εαυτό σου πρέπει. Άτιμες ορμόνες τι σου είναι πάντως! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Σοβαρά; κ εσυ; αρα δεν ειμαι η μονη! Να μην ανησυχω! Τι να φταιει; εσυ πέρασες δυσκολα με εμετους; εγω πιστευω για αυτό με επιασε! Γιατί μπηκα ξαφνικα σε μια δύσκολη κ πρωτόγνωρη κατάσταση που δεν την περίμενα με εμετους, ναυτιες 24 ωρες το 24ωρο χωρίς να μπορώ να κουνηθω καν απτο κρεβατι, χωρις να μπορω να φαω με αποτέλεσμα αντί να χαιρομαι την εγκυμοσύνη μου, εγω να κλαίω καθε μερα, να έχω κλειστει μεσα γιατι δεν μπορω να παω πουθενά αφου ημουν σαν άρρωστη κ να μην το αντεχω αλλο αυτο..

Τι να σου πω, εχω όλα αυτα που λες χωρίς τους εμετούς. Δεν μπορώ να φάω...έχω ναυτίες, είναι σαν να εχω φαει τεραστιες ποσότητες, ενώ δεν τρώω σχεδόν τίποτα..και αγχώνομαι μήπως κάνω κακό, δεν μπορώ να μυρίσω φαγητό, δεν βγαίνω, κουράζομαι και θέλω να είμαι ξαπλωμένη!! Προφανώς είναι συνηθισμένα τα συμπτώματα αν κρίνω απο σενα και από την αλλη κοπέλα που ειπε οτι εχει τα ίδια. Νομίζω ότι στο α τριμηνο είναι ετσι. Ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

@Vaso11.4.11 έτσι ακριβώς όρεξη μηδέν ούτε να πάω βόλτα ούτε να μαγειρεψω.. Κάθομαι σπίτι στον καναπέ βλέπω τηλεόραση να ξεχνιεμαι.. Μετά λέω τι κάνω όλη μέρα τπτ.. Είμαι μακρυά από οικογένεια και φίλους όπως εσυ.. Στο μόνο κομμάτι που είμαι τυχερή είναι ότι δεν έχω εμετους κ όλο αυτό που νιώθω είναι λογικά ορμονικο.. Βέβαια και σαν χαρακτήρας είμαι φουλ αγχωδης και τα παίρνω όλα κατάκαρδα και δεν αφήνω τπτ να πέσει κάτω.. 


vZbwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, aurorahope είπε:

Μόνο διαδικτυακά, για τα αλλα παιδιά που δεν μπορούσαν τους βρήκα ήδη άλλη καθηγήτρια.

Καλα Κανεις. Θύμισε μου τι μαθήματα κάνεις εσύ; εγώ 2 γνωστές φιλολόγους που έχω έχουν ήδη κλεισμένες ώρες οπότε δε θα μπορέσω σίγουρα να τους βοηθήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Woman88 είπε:

Καλα Κανεις. Θύμισε μου τι μαθήματα κάνεις εσύ; εγώ 2 γνωστές φιλολόγους που έχω έχουν ήδη κλεισμένες ώρες οπότε δε θα μπορέσω σίγουρα να τους βοηθήσω. 

Κάνω ξενόγλωσσα μαθήματα. Επειδή όλοι κλείνουν τις ώρες τους σιγα σιγα, καλύτερα να ενημερώσεις τους γονεις ειδικα των παιδιων που δεν θα μπορούν να συνεχίοσυν διαδικτυακά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό που βλέπω εγώ τελικά είναι ότι δεν είμαι η μόνη αγχώδης στο παρέακι μας. Βομτες ούτε εγώ έχω διάθεση να κάνω βαριέμαι τη διαδικασία να φτιαχτω να βαφτω να ντυθώ να βγω τωρ κάπως με τα μαθήματα παρακινηθηκα αλλά και 3γβ όταν γυρίζω παίρνω αγκαλιά τον καναπέ. Ορμονικο νομιζω είναι κορίτσια. Εμένα το πρόσωπο μου φαίνεται πολύ κουρασμένο. Με βλέπετε που είμαι χάχα και χου χου αλλά και εγώ έχω πολύ άγχος.... 

Just now, aurorahope είπε:

Κάνω ξενόγλωσσα μαθήματα. Επειδή όλοι κλείνουν τις ώρες τους σιγα σιγα, καλύτερα να ενημερώσεις τους γονεις ειδικα των παιδιων που δεν θα μπορούν να συνεχίοσυν διαδικτυακά.

Ναι.... Κάπως έτσι...θα ενημερώσω... Κάποια ήδη έχω πει θα κάνω διαδικτυακά και το εοχυν δεχτεί.... Κάποιοι θα τσινισουν αλλά...... Ξύδι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Woman88 είπε:

Αυτό που βλέπω εγώ τελικά είναι ότι δεν είμαι η μόνη αγχώδης στο παρέακι μας. Βομτες ούτε εγώ έχω διάθεση να κάνω βαριέμαι τη διαδικασία να φτιαχτω να βαφτω να ντυθώ να βγω τωρ κάπως με τα μαθήματα παρακινηθηκα αλλά και 3γβ όταν γυρίζω παίρνω αγκαλιά τον καναπέ. Ορμονικο νομιζω είναι κορίτσια. Εμένα το πρόσωπο μου φαίνεται πολύ κουρασμένο. Με βλέπετε που είμαι χάχα και χου χου αλλά και εγώ έχω πολύ άγχος.... 

Μην αγχώνεσαι, ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Απλα περναω παλι αυτη τη φάση. Οχι οτι την ειχα ξεπεράσει. Απλα καποιες μερες ημουν λιγο καλυτερα. Φοβαμαι οτι εχω εύκολα κ την επιλοχία στο τσεπάκι μου. Γενικα παντα ημουν υπερευαισθητη. Με καταβάλλει ευκολα το αγχος, επηρεάζομαι πολυ ευκολα από καταστάσεις κ τα παιρνω παντα ολα υπερβολικά. Δεν ξερω τι φταίει τωρα, οι ορμονες, η κλεισούρα σε συνδυασμο με την άσχημη περιοδο των εμετων κ των δυσκολιών, το αγχος του τι θα γινει στο μέλλον, το οτι δεν εχω κανέναν απτη οικογενεια κ τους φίλους μ κοντα... δεν ξερω.. δεν θέλω να σας ψυχοπλακωνω κ εσας τωρα.. απλα αισθανομαι οτι ηθελα να το μοιραστώ αυτη τη στιγμη αυτο που νιωθω. Αλλα δεν εχω κ πολυ όρεξη να μιλαω γενικα αυτή τη περίοδο. Δεν θελω να παθω κατάθλιψη στο τέλος κ το παλευω για το μωρο κ τον αντρα μου να το ξεπερασω. Αλλα με παίρνει από κάτω τις περισσότερες ώρες της μέρας. Κ μετα νιωθω τυψεις! Νιωθω αχάριστη! Οτι εχω αυτο που ήθελα τόσο καιρό κ αντί να το χαρώ κ να το εκτιμήσω καθομαι κ κλαιγομαι! Κ μετα φοβαμαι μην το χάσω επειδη ειμαι αχαριστη. Υπερβολικη! Το ξερω! Αλλα ετσι νιωθω..:(

Αγάπη μου γλυκια... Ας ξεκινήσουμε απο το πρωτο κ κυριοτερο. Δε θα ξαναπεις τον εαυτο σου αχαριστο. Οι ορμονες κ τα προβλήματα της καθημερινότητας σαφως κ επειρρεαζουν συναισθηματικα. Κλαιμε οι περισσοτερες. Φοβομαστε ολες. Η περιοδος της εγκυμοσύνης στο συνολο της λεμε οτι ειναι ευχάριστη, ομως επι μερους στην καθημερινότητα εχει δυσκολιες. Οτι νοιώθεις καλο μου ειναι φυσιολογικο κ να αντιμετωπίσεις τον εαυτο σου με συμπονια κ κατανοηση. Ολες εχουμε τα πανω κ τα κατω, καποιες το εκφραζουν κ καποιες οχι!!! Για αυτο, παρε το χρονο σου κ χαρισε στον εαυτο σου ησυχια, ηρεμια, ξεκουραση κ οσα εσυ νοιώθεις οτι χρειαζεσαι. Και οσοι σε αγαπουν θα το καταλαβουν κ θα σε καταλάβουν. :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Woman88 είπε:

ΜΗΝ ζητάς συγγνώμη κουκλίτσα μου αλίμονο. Καλά κάνεις και τα λες... Κοίταξε και εγώ κάποιες μέρες νιώθω πολύ περίεργα και κλαίω με το παραμικρό. Ίσως είναι οι ορμόνες.. Και ειδικά κάποια βραδυα που μένω μονη μου επειδή ο άντρας μου δουλεύει. Και ειναι αρκετά αυτά τα βράδια. Τώρα με τη δουλειά κάπως ξεχνιέμαι γενικά γτ όσο καθόμουν σε έναν καναπέ τρωγομουν με τα ρούχα μου. Απλά δεν έχω διάθεση για τα μαθήματα χάχα. Δηλαδή ενώ λατρεύω τη δουλειά μου πάω με το ζόρι ορισμένες μέρες γτ νιώθω έτσι. Ωστόσο να οσυ πω πως καλό είναι να συζητάς με τον άντρας σου. Οι δυσκολίες στη ζωή είναι για να τις ξεπερνάμε από κοινού. Αλίμονο αν πιστεύεις ότι τον επιβαρύνεις. Δεν υπάρχουν προβλήματα σου και προβλήματα του. Είστε μαζί και καλό είναι μην κρατάς μέσα σου πράγματα. Γιατί αυτό βαραίνει εσένα πάρα πολύ. Με καλή διάθεση στα λέω όλα αυτά. Να προσέχεις τον εαυτό σου πρέπει. Άτιμες ορμόνες τι σου είναι πάντως! 

Καλημερα κοριτσι μου! Το ξερω, έτσι είναι! Πάντα μοιράζομαι πραγματα μαζί του! Είμαστε σε όλα μαζί! Απλως αυτη η περιοδος ειλικρινα ειναι πολυ δυσκολη! Δεν ξέρει αν θα μείνει ή αν θα φυγει απτη δουλεια. Οποτε καταλαβαινεις οτι το να ειμαι κ εγω με τις ορμονες μου ειναι εξτρα αγχωτικό. Κ επειδη ξερω οτι μες στη μερα μπορω να το διαχειριστώ μονη μου κ ας μην ειμαι καλα, για αυτο προτιμώ να μην πω τπτ. Ξέρει σε γενικές γραμμές οτι δεν εχω διαθεση κλπ. Με βλέπει άλλωστε. Απλα κ αυτος με τον τρόπο του προσπαθεί να μου κάνει κάνα αστείο, να ειναι πχ γλυκός αλλα οσο μπορει. Γιατι περναει κ αυτος το δικο του δυσκολο κομμάτι κ εχει ανάγκη να κάτσει να ηρεμησει οταν έρχεται απτη δουλεια. Οποτε από αγαπη δεν θελω να τον στεναχωρω παραπάνω. Θα το ξεπερασω. Ειναι μια μερα άσχημη, μια μέρα καλη. Σε λίγο καιρό θα γινουν ολες καλες. Θελω κ εγω το χρόνο μου. Μόλις περασουν κ οι εμετοι που ακόμα με ταλαιπωρούν μερα παρα μερα σχεδόν, θα ειμαι ακομα καλυτερα.

4 ώρες πρίν, aurorahope είπε:

Τι να σου πω, εχω όλα αυτα που λες χωρίς τους εμετούς. Δεν μπορώ να φάω...έχω ναυτίες, είναι σαν να εχω φαει τεραστιες ποσότητες, ενώ δεν τρώω σχεδόν τίποτα..και αγχώνομαι μήπως κάνω κακό, δεν μπορώ να μυρίσω φαγητό, δεν βγαίνω, κουράζομαι και θέλω να είμαι ξαπλωμένη!! Προφανώς είναι συνηθισμένα τα συμπτώματα αν κρίνω απο σενα και από την αλλη κοπέλα που ειπε οτι εχει τα ίδια. Νομίζω ότι στο α τριμηνο είναι ετσι. Ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ.

Ευχομαι να σταματούν συντομα αυτα τα άσχημα συμπτωματα για ολες μας! Εσύ τωρα ποσο εβδομαδων εισαι; εγω πιστεύω ότι φταίει κ η γενικότερη κατάσταση. Το αγχος για τον κορονοιο, η κλεισουρα, ολα.. εγω σταματησα ξαφνικα κ απτη δουλεια λιγο πριν μαθω οτι ειμαι έγκυος κ μετα δεν μπορουσα να παω αλλου εφοσον ειχα μάθει για την εγκυμοσύνη. Κ βρέθηκα ξαφνικα κλεισμενη στο σπιτι, χωρίς δουλεια, χωρίς να ξέρω τι να κανω ολη μερα στο σπιτι, ειδικά το πρωι που λείπουν όλοι για δουλεια κ ειμαι μονη κ να εχω κ τους καθημερινούς εμετους. Κ μου ηρθε πολυ απότομο ολο αυτο.

4 ώρες πρίν, Marilo είπε:

@Vaso11.4.11 έτσι ακριβώς όρεξη μηδέν ούτε να πάω βόλτα ούτε να μαγειρεψω.. Κάθομαι σπίτι στον καναπέ βλέπω τηλεόραση να ξεχνιεμαι.. Μετά λέω τι κάνω όλη μέρα τπτ.. Είμαι μακρυά από οικογένεια και φίλους όπως εσυ.. Στο μόνο κομμάτι που είμαι τυχερή είναι ότι δεν έχω εμετους κ όλο αυτό που νιώθω είναι λογικά ορμονικο.. Βέβαια και σαν χαρακτήρας είμαι φουλ αγχωδης και τα παίρνω όλα κατάκαρδα και δεν αφήνω τπτ να πέσει κάτω.. 

Έτσι ακριβώς κ εγω συν τους εμετους! Αχ αυτο το αγχος δημιουργεί πολλά θέματα τελικα. Μέχρι κ στον υπνο εχω πρόβλημα. Πχ στις αρχες ειχα αϋπνιες. Μετα καπως έφτιαξε αλλα μια εβλεπα άσχημα ονειρα τύπου θριλερ, μια ξυπναγα για τουαλετα, συν τις αναγουλες καθε βραδυ που μέχρι να με πάρει ο ύπνος στριφογυρναγα από δω κ απο κει για να μην κανω εμετο. Μια κατάσταση χαλια με λίγα λόγια. Τουλάχιστον αν ήμουν στην πολη μου θα ήμουν κοντά κ με τους γονεις κ τους φιλους μ κ θα ειχα παρεα τις ώρες που ο αντρας μου θα δούλευε. Και βοήθεια εννοειται. Τωρα ειμαι μονη μ κ σε μια τέτοια φάση που βρίσκομαι μου ειναι πολυ δυσκολο.

4 ώρες πρίν, Mareva είπε:

Αγάπη μου γλυκια... Ας ξεκινήσουμε απο το πρωτο κ κυριοτερο. Δε θα ξαναπεις τον εαυτο σου αχαριστο. Οι ορμονες κ τα προβλήματα της καθημερινότητας σαφως κ επειρρεαζουν συναισθηματικα. Κλαιμε οι περισσοτερες. Φοβομαστε ολες. Η περιοδος της εγκυμοσύνης στο συνολο της λεμε οτι ειναι ευχάριστη, ομως επι μερους στην καθημερινότητα εχει δυσκολιες. Οτι νοιώθεις καλο μου ειναι φυσιολογικο κ να αντιμετωπίσεις τον εαυτο σου με συμπονια κ κατανοηση. Ολες εχουμε τα πανω κ τα κατω, καποιες το εκφραζουν κ καποιες οχι!!! Για αυτο, παρε το χρονο σου κ χαρισε στον εαυτο σου ησυχια, ηρεμια, ξεκουραση κ οσα εσυ νοιώθεις οτι χρειαζεσαι. Και οσοι σε αγαπουν θα το καταλαβουν κ θα σε καταλάβουν. :)

Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τα γλυκα σου λόγια! Με έκανες να αισθανθω λιγο καλυτερα! Η αληθεια ειναι οτι νιωθω πως οι υπόλοιποι δεν με καταλαβαίνουν απόλυτα. Κ λογικο. Μονο εσεις που κουβαλάτε τα μωρακια σας μέσα σας κ το ζείτε τωρα μπορείτε να με καταλάβετε καλύτερα. Κ ο αντρας μου καμια φορα αναστατώνεται κ σου λέει μα καλά αντί να είναι χαρουμενη κ να χαλαρώνει τωρα που δεν δουλεύει κ ειναι σπιτι κλπ, κάθεται κ κλαίει κ ειναι χαλια; δεν τον αδικώ απτη μια. Πρώτον γιατί όπως ειπα κ πιο πανω, περναει δυσκολη φάση με τη δουλεια σε σημειο που υπαρχει περίπτωση να τον απολύσουν δυστυχώς χωρίς να φταίει, από αδικία. Δεύτερον γιατί είναι αντρας κ δεν μπορεί ούτε στο απειροελαχιστο να νιώσει οπως νιώθουμε εμεις. Τρίτον γιατι οσο δούλευα ημουν ολο παράπονα, οτι κουραζομαι κ δεν αντεχω αλλο κ αντε να σταματήσω να κάτσω σπίτι κλπ. Κ τωρα που καθομαι σου λέει θα προτιμουσες να εχεις τους εμετους κ ολα αυτα κ να πρεπει να πας κ δουλεια οπως αλλες κοπελες; κ εχει δικαιο απτη μια πλευρά. Απτην άλλη όμως δεν το κάνω από καπρίτσιο ολο αυτο ή επειδή είμαι κακομαθημένη. Απλώς περναω δυσκολα με την εγκυμοσυνη κ σε συνδυασμο με τις ορμονες, περναω αυτη τη φαση. Που εχω παράπονα, που τα βλέπω αρνητικα κλπ. Απλα ο αντρας μου δεν καταλαβαίνει τις ορμονες πως μπορεί να δουλέψουν εναντίον σου, ούτε πιστεύει στην επιλοχια. Λεει οτι οταν γέννας το παιδί σου πως μπορείς να είσαι δυστυχισμένη κ όχι να τρελαίνεσαι από ευτυχια; το βλεπει ετσι. Δεν καταλαβαίνει ότι μπορει να συμβεί κ οτι οι ορμονες χτυπάνε κοκκινο. Μου φαίνεται θα πρέπει να πω στον γιατρο μου να τον ενημερώσει λιγο γιατι λογω άγνοιας αν συμβεί κάτι δεν θα μπορει να με βοηθήσει γαιτι δεν θα μπορεί να το καταλάβει. Ειναι κ αυτος ένας λόγος επιπλέον που δεν του λεω πως ειμαι τωρα. Αν κ βλεπει οτι δεν εχω ορεξη. Προσπαθεί να με κάνει να νιωσω καλυτερα οσο μπορει αλλα δεν μπορει να με καταλάβει κ απόλυτα οπως ειπα.. έχει κ τα δικα του που αγχωνεται μήπως μεινει κ χωρίς δουλεια κ τον "πολεμανε" εκει περα καθε μερα.. οποτε τι να κάνει κ αυτος.. στις αρχες με ειχε καθε μερα να κλαιω κ να γκρινιάζω κ απτη στεναχώρια του κ το αγχος του μια μερα καταλήξαμε να μαλωσουμε. Τι να κάνει κ αυτος.. δεν ειναι οτι δεν θελει να με καταλαβει αλλα δεν μπορει απολυτα. Εξαλλου μέχρι κ εγω δεν με αντεχα εκείνο το διάστημα. Το είχα παρα κανει. Κ λέω δεν γίνεται αλλο να κλαιω κ να γκρινιάζω ολη μερα. Πρέπει να δίνω κ λιγο κουραγιο κ στους γύρω μου κ αυτοι περνανε τις δυσκολίες τους κ όχι απλά επειδή κανω εμετους κ εχω ορμονες να χαλάω κ την καθημερινότητα των γύρω μου. Κ ετσι ειπα θα το παλέψω μονη μου κ οσο μπορούν κ οι άλλοι θα με βοηθήσουν. Οσο μπορούν.. ετσι κ αλλιως κ εγω το ιδιο κανω. Βοηθάω οσο μπορω. Οσο δεν μπορω δεν βοηθάω. Ο καθένας τραβάει τα ζόρια του. Βοηθάμε λοιπον λιγο ο ένας λιγο ο άλλος κ βρισκουμε τις ισορροπίες μας. Ηδη εχω καταφερει να ξεπερασω μεγαλο κομμάτι της καταστασης αυτής. Απλα ακομα ειμαι με τις μερες μ. Τωρα απλα περναω μια φάση που δεν εχω ορεξη να πολυ μιλαω. Μη κοιτάς τωρα.. επρεπε καπως να τα βγαλω από μεσα μ κ να σας τα εξηγήσω. Γενικα αν κραταω μεσα μου πραγματα, δεν μπορω, σκάω. 

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Vaso11.4.11 μου η επιλόχειος υπαρχει, τα ορμονικα υπάρχουν κ καλο θα ηταν να ενημερωθει ο αγαπημένος σουβαπο ενα γιατρο. Χαίρομαι καταρχας που τα εχεις βαλει σε μια σειρα, μιας κ κατανοω όσα γράφεις απολυτα, για το ζορια ολων. Πιστεψε με κ ο αντρας μου πολλες φορες μου λεει, μα γιατι εισαι λυπημενη;... Ε τι να κάνουμε εχει κ απο αυτο η εγκυμοσυνη! Θα δεις σε μερικες βδομαδες θα χει περιοριστει το θεμα με τους εμετους οποτε θα αρχισεις να συνερχεσαι. Κντα ορμονικα θα βελτιωθουν. :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...