Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! 

Vaso  έχεις δίκιο και δεν φταις εσύ για αυτά που νιώθεις! Κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη έτσι ήμουν, όλη μέρα αναγούλα χάλια ύπνος μόνη μου όλη μέρα ακόμα και τα σκ, είχα καφέ και αίμα και ήταν επιπλέον άγχος, μόλις είχα σταματήσει από την δουλειά και είχα μάθει πάντα να δουλεύω και συν οι ορμόνες όπως καταλαβαίνεις μου ρθαν τα πάνω κατω

Η εγκυμοσύνη δεν είναι τόσο τέλεια περίοδος στην ζωή μιας γυναίκας, ειδικά στην αρχή και την πρώτη φορά που δεν ξέρεις τι σου συμβαίνει, που ξέρεις ότι δεν έχεις βοήθεια ούτε τώρα ούτε μετά με ένα μωρό, όμως να ξέρεις ότι με το που σταματήσουν αυτές οι αναγούλες θα χεις τέτοια ενέργεια και θα αρχίσεις να χαίρεσαι ότι σου συμβαίνει, θα αρχίσουν και οι κλωτσιές και θα μεγαλώνει η κοιλίτσα και κάθε μέρα θα τρελλενεσαι από την χαρά σου! 

Επίσης να πω ότι για μένα είναι πιο σωστό να μιλάς για ότι σου συμβαίνει και ειδικά με τον άνθρωπο σου, ακόμα και ο άλλος να χει πολλά στο κεφάλι του δεν πρέπει να ναι δίπλα σου; να ξέρει πως νιώθεις; δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε τι περνάει ο καθένας και να λέμε ποιο είναι πιο δύσκολο αλλά να στεκόμαστε ο ένας δίπλα στον άλλον με σεβασμό άλλωστε γι αυτό επιλέξαμε έναν άνθρωπο να ναι δίπλα μας! 

 

Επίσης κορίτσια να πω κι εγώ για το θέμα της αυχενικής, εγώ σκέφτομαι να κάνω λήψη τρογοβλαστης γιατί είμαι 38 και φοβάμαι μην έχει κάτι το μωρό... 


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Vaso11.4.11καλημέρα κοριτσάκι μου! Σύντομα. Θα περάσει όλο αυτό που νιώθεις! Πολλές φορές οι άντρες δεν καταλαβαίνουν πως νιώθουμε... Σε εμάς γίνονται αλλαγές πολλές... Αλλάζει το σώμα μας, ξαφνικά διάθεση δεν έχουμε και στην πρόσπαθρια μας να προστατέψουμε αυτούς δεν μιλάμε.... Να σε ρωτήσω κάτι θύμισε μου τι δουλειά έκανες; θα σε βοηθούσε αν έβρισκες μια. 4ωρη δουλειά όταν σταματήσει η υοερεμεση ώστε να βγαίνεις λίγο από το σπίτι; μήπως κάτι τέτοιο θα λειτουργούσε; δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά έτσι πιστεύω να ασχολείσαι με κάτι δηλαδή....

Θα κάνεις και την αυχενικη θα δεις ότι όλα ειναι καλά και θα ηρεμήσεις.... Εγω έχω γι την αυχενικη πολύ άγχος..... Μεγάλη αγωνία προκαλεί αυτή η εξέταση... 

@Mantarini2018αν πρέπει να κάνεις λήψη δε θα στο πει ο γιατρός σου βάσει των αποτελεσμάτων; δεν είσαι  μεγάλη. Εδώ βλέπεις γυναίκες πολύ μεγαλύτερες..... καλή επιτυχία κιόλας κούκλα μου. Πότε έχεις;

Εγώ σήμερα έχω περίεργα τσιμπήματα και τραβήγματα και σα να ποναει λιγάκι η κοιλίτσα μου... Τι σας λέω κι εγώ.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Woman88 είπε:

@Vaso11.4.11καλημέρα κοριτσάκι μου! Σύντομα. Θα περάσει όλο αυτό που νιώθεις! Πολλές φορές οι άντρες δεν καταλαβαίνουν πως νιώθουμε... Σε εμάς γίνονται αλλαγές πολλές... Αλλάζει το σώμα μας, ξαφνικά διάθεση δεν έχουμε και στην πρόσπαθρια μας να προστατέψουμε αυτούς δεν μιλάμε.... Να σε ρωτήσω κάτι θύμισε μου τι δουλειά έκανες; θα σε βοηθούσε αν έβρισκες μια. 4ωρη δουλειά όταν σταματήσει η υοερεμεση ώστε να βγαίνεις λίγο από το σπίτι; μήπως κάτι τέτοιο θα λειτουργούσε; δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά έτσι πιστεύω να ασχολείσαι με κάτι δηλαδή....

Θα κάνεις και την αυχενικη θα δεις ότι όλα ειναι καλά και θα ηρεμήσεις.... Εγω έχω γι την αυχενικη πολύ άγχος..... Μεγάλη αγωνία προκαλεί αυτή η εξέταση... 

@Mantarini2018αν πρέπει να κάνεις λήψη δε θα στο πει ο γιατρός σου βάσει των αποτελεσμάτων; δεν είσαι  μεγάλη. Εδώ βλέπεις γυναίκες πολύ μεγαλύτερες..... καλή επιτυχία κιόλας κούκλα μου. Πότε έχεις;

Εγώ σήμερα έχω περίεργα τσιμπήματα και τραβήγματα και σα να ποναει λιγάκι η κοιλίτσα μου... Τι σας λέω κι εγώ.... 

Η αυχενική δεν με είχε αγχώσει εμένα στο πρώτο, τώρα στο δεύτερο λόγω ηλικίας θέλω να κάνω λήψη, ο γιατρός δεν το πρότεινε αλλά μου είπε καταλαβαίνω και εφόσον θες καντο, δεν έχω κλείσει ακόμα ραντεβού γιατί είναι νωρίς ειμαι 8+4 σήμερα, την Τρίτη έχω υπέρηχο και λέω τότε να κλείσω την εξεταση


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Woman88 said:

@Vaso11.4.11καλημέρα κοριτσάκι μου! Σύντομα. Θα περάσει όλο αυτό που νιώθεις! Πολλές φορές οι άντρες δεν καταλαβαίνουν πως νιώθουμε... Σε εμάς γίνονται αλλαγές πολλές... Αλλάζει το σώμα μας, ξαφνικά διάθεση δεν έχουμε και στην πρόσπαθρια μας να προστατέψουμε αυτούς δεν μιλάμε.... Να σε ρωτήσω κάτι θύμισε μου τι δουλειά έκανες; θα σε βοηθούσε αν έβρισκες μια. 4ωρη δουλειά όταν σταματήσει η υοερεμεση ώστε να βγαίνεις λίγο από το σπίτι; μήπως κάτι τέτοιο θα λειτουργούσε; δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά έτσι πιστεύω να ασχολείσαι με κάτι δηλαδή....

Θα κάνεις και την αυχενικη θα δεις ότι όλα ειναι καλά και θα ηρεμήσεις.... Εγω έχω γι την αυχενικη πολύ άγχος..... Μεγάλη αγωνία προκαλεί αυτή η εξέταση... 

@Mantarini2018αν πρέπει να κάνεις λήψη δε θα στο πει ο γιατρός σου βάσει των αποτελεσμάτων; δεν είσαι  μεγάλη. Εδώ βλέπεις γυναίκες πολύ μεγαλύτερες..... καλή επιτυχία κιόλας κούκλα μου. Πότε έχεις;

Εγώ σήμερα έχω περίεργα τσιμπήματα και τραβήγματα και σα να ποναει λιγάκι η κοιλίτσα μου... Τι σας λέω κι εγώ.... 

Καλημέρα κορίτσια!

Για τη δουλειά σου όπως συζητήσατε και στα προηγούμενα ποστ μη το ζορίσεις, εννοείται είναι θέμα υγείας οπότε δε λες ψέματα, μπορείς να το πεις έτσι για αρχή κ όσοι θέλουν διαδικτυακά να συνεχίσεις. Κι αν έχεις κάποια παιδιά που δε μπορούν έτσι και είναι βολικό και για σένα όμως να πηγαίνεις, κράτα τα για να ξεσκάς και λίγο αλλά με προσοχή... όταν με το καλό κάνεις και την αυχενική τους λες ότι είσαι έγκυος, όπως το είπες αυτό έλειπε να το μαθαίνουν πρώτα οι γνωστοί και μετά οι δικοί μας κι οι φίλοι μας! Εγώ στη πρώτη εγκυμοσύνη που δε πήγε καλά ήθελα να είμαι συνεπής και αγχωνόμουν για τη δουλειά κλπ κλπ κι ας ήμουν χάλια από ναυτίες και κούραση πήγαινα πάντα, τώρα σκέφτομαι αν είναι δυνατόν τι προτεραιότητες έβαζα...

Πότε έχεις αυχενική? εγώ την άλλη τετάρτη και είμαι να σκάσω...

@Vaso11.4.11 είναι πολύ φυσιολογικά όσα νιώθεις, η εγκυμοσύνη είναι περίοδος μεγάλων ψυχολογικών μεταπτώσεων και λόγω ορμονών και λόγω ταλαιπωρίας από τα συμπτώματα αλλά και του άγχους μας βέβαια. Κι εγώ είναι μέρες που δε θέλω να μιλήσω πουθενά, τον άντρα μου θα τον ήθελα συνέχεια μαζί μου και να ασχολείται (νταντεύει θα έλεγα αν γίνεται :unsure:) αλλά δε γίνεται γιατί κ εκείνος έχει τη δουλειά του και τα άγχη του. Υπομονή...και όποτε θέλεις να τα λες!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Για τη δουλειά σου όπως συζητήσατε και στα προηγούμενα ποστ μη το ζορίσεις, εννοείται είναι θέμα υγείας οπότε δε λες ψέματα, μπορείς να το πεις έτσι για αρχή κ όσοι θέλουν διαδικτυακά να συνεχίσεις. Κι αν έχεις κάποια παιδιά που δε μπορούν έτσι και είναι βολικό και για σένα όμως να πηγαίνεις, κράτα τα για να ξεσκάς και λίγο αλλά με προσοχή... όταν με το καλό κάνεις και την αυχενική τους λες ότι είσαι έγκυος, όπως το είπες αυτό έλειπε να το μαθαίνουν πρώτα οι γνωστοί και μετά οι δικοί μας κι οι φίλοι μας! Εγώ στη πρώτη εγκυμοσύνη που δε πήγε καλά ήθελα να είμαι συνεπής και αγχωνόμουν για τη δουλειά κλπ κλπ κι ας ήμουν χάλια από ναυτίες και κούραση πήγαινα πάντα, τώρα σκέφτομαι αν είναι δυνατόν τι προτεραιότητες έβαζα...

Πότε έχεις αυχενική? εγώ την άλλη τετάρτη και είμαι να σκάσω...

@Vaso11.4.11 είναι πολύ φυσιολογικά όσα νιώθεις, η εγκυμοσύνη είναι περίοδος μεγάλων ψυχολογικών μεταπτώσεων και λόγω ορμονών και λόγω ταλαιπωρίας από τα συμπτώματα αλλά και του άγχους μας βέβαια. Κι εγώ είναι μέρες που δε θέλω να μιλήσω πουθενά, τον άντρα μου θα τον ήθελα συνέχεια μαζί μου και να ασχολείται (νταντεύει θα έλεγα αν γίνεται :unsure:) αλλά δε γίνεται γιατί κ εκείνος έχει τη δουλειά του και τα άγχη του. Υπομονή...και όποτε θέλεις να τα λες!

Έχω αυχενικη σε δυόμιση εβδομάδες κορίτσι μου. Σκέφτομαι να κάνω υπομονή αυτές τις δυόμιση εβδομάδες και μετά να τους το πω. Να μηνμ τους πω τίποτα ακόμα. Και θα τους πω όσοι θέλετε διαδικτυακά καλώς. Και θα κρατήσω 3,4 να πηγαίνω που ξέρω ότι έχουν και κατανόηση και τους εμπιστεύομαι γενικά. Θα τους δώσω χρόνο να βρουν άλλη καθηγήτρια. Προηγούμενη κύηση τι είχες; παλινδορμηση; όλα θα πάνε καλά στην αυχενικη. Θα περιμένουμε νέα σου. Από συμπτωματα πως πας; εγώ έκανα και έναν Εμετουλη τώρα το πρωί και τώρα ετοιμάζομαι να φύγω για δουλειά. Και εχω ποναλακια περιόδου κι έντονα από χθες τσιμπήματα. Χθες ένιωσα περίεργα τσιμπήματα λες και χτυπούσε το ρεύμα ένιωθα δεν ξέρω γτ τόσο έντονα. Ήταν κάπως διαφορετικό. Ο Θεός μαζί. Φοράω και τη μάσκα που δεν μπορώ να αναπνέω χάχα. 

Εσύ θύμισε μου γιατί ξεχνάω κιόλας χάχα εκπαιδευτικος κι εσυ; 

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; είναι δυνατόν το στήθος τη μία. Μέρα να ναι τούμπανο και την Άλλη ξεπρησμενο τελείως;;;;;;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Woman88 said:

Έχω αυχενικη σε δυόμιση εβδομάδες κορίτσι μου. Σκέφτομαι να κάνω υπομονή αυτές τις δυόμιση εβδομάδες και μετά να τους το πω. Να μηνμ τους πω τίποτα ακόμα. Και θα τους πω όσοι θέλετε διαδικτυακά καλώς. Και θα κρατήσω 3,4 να πηγαίνω που ξέρω ότι έχουν και κατανόηση και τους εμπιστεύομαι γενικά. Θα τους δώσω χρόνο να βρουν άλλη καθηγήτρια. Προηγούμενη κύηση τι είχες; παλινδορμηση; όλα θα πάνε καλά στην αυχενικη. Θα περιμένουμε νέα σου. Από συμπτωματα πως πας; εγώ έκανα και έναν Εμετουλη τώρα το πρωί και τώρα ετοιμάζομαι να φύγω για δουλειά. Και εχω ποναλακια περιόδου κι έντονα από χθες τσιμπήματα. Χθες ένιωσα περίεργα τσιμπήματα λες και χτυπούσε το ρεύμα ένιωθα δεν ξέρω γτ τόσο έντονα. Ήταν κάπως διαφορετικό. Ο Θεός μαζί. Φοράω και τη μάσκα που δεν μπορώ να αναπνέω χάχα. 

Εσύ θύμισε μου γιατί ξεχνάω κιόλας χάχα εκπαιδευτικος κι εσυ; 

Ναι σωστά λες όσοι θέλουν έχει καλώς, είναι πολύ νωρίς άλλωστε για την εκπαιδευτική χρονιά, δε κρεμάς κανένα...εγώ έκανα παλιά σε φοιτητές μαθηματικά και στατιστική ως το 2015, ιδιαίτερα και σε φροντιστήριο, τώρα είμαι σε εταιρεία, αλλά διαδικτυακά κι εμείς...

Είχα μια παλίνδρομη και μια διακοπή στο 5ο κι έχω πρόβλημα υπογονιμότητας...

Μέχρι τη Τρίτη είχα 1-2 εμετούς τη μέρα, σταμάτησα το σίδηρο να σου πω να δω πως θα πάει και τώρα άρχισα και τα navatac που μου είχε πει ο γιατρός. Έχω μεν λίγο αναγούλα αλλά καλύτερα τις τελευταίες 2 μέρες... Καλά με τη μάσκα πως να αντέξεις πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κόρες!! Βλέπω είστε περιεργα οι περοσσοτερες.. Γιατί βρε κορίτσια μου έτσι;Εγώ παλι είμαι μέσα στην τρελή χαρά κ σαν κάθε μέρα... Λες κ δεν είμαι έγκυος.... Σήμερα μόνο ξυπνησα σαν πολυ κουρασμένη.... Αλλά οκ θα περασει... Η διάθεση μου είναι περιφημα... Το στήθος μου νομίζω θα σκάσει... Νομίζω δε γίνεται να μεγαλώσει πιο πολυ κ πονάει αλλά είναι μέσα στα προβλεπομενα... Κάνω πως δεν τα έχω.. Τα αγνοώ! Χαχαχαχα 

Να σκέφτεστε κ να λειτουργείτε θετικά κ χρωματιστά!! Χαχα

Όσο για το συζυγο του γκρινιάζω λίγο, γκρινιάζει μετά αυτός, μετά γελάμε που μας πιανει η βλακεία κ όλα μια χαρά!! 

Ξεκιναν τα αλλοπρόσαλλα κορίτσια... Συντονιστείτε ντερ!! Πηγαίνετε με το ρευμα για να περασετε ζάχαρη! Αυτααααα

  • Μου αρέσει 2

oIf5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Ναι σωστά λες όσοι θέλουν έχει καλώς, είναι πολύ νωρίς άλλωστε για την εκπαιδευτική χρονιά, δε κρεμάς κανένα...εγώ έκανα παλιά σε φοιτητές μαθηματικά και στατιστική ως το 2015, ιδιαίτερα και σε φροντιστήριο, τώρα είμαι σε εταιρεία, αλλά διαδικτυακά κι εμείς...

Είχα μια παλίνδρομη και μια διακοπή στο 5ο κι έχω πρόβλημα υπογονιμότητας...

Μέχρι τη Τρίτη είχα 1-2 εμετούς τη μέρα, σταμάτησα το σίδηρο να σου πω να δω πως θα πάει και τώρα άρχισα και τα navatac που μου είχε πει ο γιατρός. Έχω μεν λίγο αναγούλα αλλά καλύτερα τις τελευταίες 2 μέρες... Καλά με τη μάσκα πως να αντέξεις πραγματικά!

Εύχομαι όλα να σου πάνε κατ ευχήν κοριτσάκι μου! Φυσική σύλληψη ή εξωσωματική; σε ποια εβδομάδα παλινδρομησε; τώρα θα σου πάνε όλα καλά!!!!! Να έχεις πίστη!!!! Ο Θεός ξέρει τι κάνει.... Και εγώ έχω περάσει πάρα πολλά και είμαι φοβισμένη πολύ και όσο σκέφτομαι ότι η αυχενικη είναι σε δυόμιση εβδομάδες αγχώνομαι... Αιώνας μοιάζουν.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Woman88 said:

Εύχομαι όλα να σου πάνε κατ ευχήν κοριτσάκι μου! Φυσική σύλληψη ή εξωσωματική; σε ποια εβδομάδα παλινδρομησε; τώρα θα σου πάνε όλα καλά!!!!! Να έχεις πίστη!!!! Ο Θεός ξέρει τι κάνει.... Και εγώ έχω περάσει πάρα πολλά και είμαι φοβισμένη πολύ και όσο σκέφτομαι ότι η αυχενικη είναι σε δυόμιση εβδομάδες αγχώνομαι... Αιώνας μοιάζουν.... 

Σε ευχαριστώ πολύ τη θυμάμαι την ιστορία σου, ελπίζω να πάνε όλα καλά σε όλες μας! Το κίνδυνο παλίνδρομης σχετικά τον έχουμε περάσει, συνήθως είναι σε μικρότερες εβδομάδες. Εμένα στην 7η είχε γίνει...

Έκανα εξωσωματική τον Ιούνιο, απέτυχε κ έμεινα τον Ιούλιο με φυσική σύλληψη!

Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ τη θυμάμαι την ιστορία σου, ελπίζω να πάνε όλα καλά σε όλες μας! Το κίνδυνο παλίνδρομης σχετικά τον έχουμε περάσει, συνήθως είναι σε μικρότερες εβδομάδες. Εμένα στην 7η είχε γίνει...

Έκανα εξωσωματική τον Ιούνιο, απέτυχε κ έμεινα τον Ιούλιο με φυσική σύλληψη!

Όλα καλά να σου πανε γλυκιά μου μέσα από τηη καρδιά μου. Και θα πάνε. Α ναι σε μικρότερες εβδομάδες γίνεται; δεν αφορά όλο το α τρίμηνο ο κίνδυνος; χθε; το στήθος μου ήταν τούμπανο σήμερα λες και το ξεφουσκωσα Έλα παναγια μου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Woman88 said:

Όλα καλά να σου πανε γλυκιά μου μέσα από τηη καρδιά μου. Και θα πάνε. Α ναι σε μικρότερες εβδομάδες γίνεται; δεν αφορά όλο το α τρίμηνο ο κίνδυνος; χθε; το στήθος μου ήταν τούμπανο σήμερα λες και το ξεφουσκωσα Έλα παναγια μου 

Όλο το πρώτο τρίμηνο θεωρείται πιο επικίνδυνο αλλά όσο πιο νωρίς τόσο μεγαλύτερος ο κίνδυνος...οι περισσότερες παλίνδρομες/αποβολές γίνονται λόγω χρωμοσωμικών ανωμαλιών στο έμβρυο, τα διώχνει ο οργανισμός δηλαδή... αυτός ο 'έλεγχος' ξεκινάει από την εμφύτευση ακόμα για αυτό μπορεί να υπάρξουν βιοχημικές, αποβολές με ελάχιστες μέρες καθυστέρηση...όσο προχωράει η κύηση τόσο καλύτερα!

Τι να σου πω ως καμμένη 2 φορές αν δε φτάσω στο μαιευτήριο να το γεννήσω και να το δω ζωντανό όσο κ να μικραίνει η πιθανότητα δε μου λέει τίποτα, απλά νιώθω ότι περνάμε μικρά βηματάκια τη φορά και λέω οκ προχωράμε!

Μη κοιτάς κ εσύ τα συμπτώματα χαχα, όπως το έλεγε κι η ρενεζ είναι όλα αυτά είναι ορμονικά σε αυτή τη φάση, κάθε ώρα της μέρας μπορεί να είσαι αλλιώς...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Vaso11.4.11 είπε:

 

Ευχομαι να σταματούν συντομα αυτα τα άσχημα συμπτωματα για ολες μας! Εσύ τωρα ποσο εβδομαδων εισαι; εγω πιστεύω ότι φταίει κ η γενικότερη κατάσταση. Το αγχος για τον κορονοιο, η κλεισουρα, ολα.. εγω σταματησα ξαφνικα κ απτη δουλεια λιγο πριν μαθω οτι ειμαι έγκυος κ μετα δεν μπορουσα να παω αλλου εφοσον ειχα μάθει για την εγκυμοσύνη. Κ βρέθηκα ξαφνικα κλεισμενη στο σπιτι, χωρίς δουλεια, χωρίς να ξέρω τι να κανω ολη μερα στο σπιτι, ειδικά το πρωι που λείπουν όλοι για δουλεια κ ειμαι μονη κ να εχω κ τους καθημερινούς εμετους. Κ μου ηρθε πολυ απότομο ολο αυτο.

 

Χτες έκλεισα την 9η εβδομάδα. Να θυμάσαι ότι όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα της εγκυμοσύνης και οτι ειναι κοινές οι εμπειρίες αυτές. Μου έχουν πει ότι σταματάνε τα ασχημα συμπτώματα το πρώτο τρίμηνο. Ας ελπίσουμε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Όλο το πρώτο τρίμηνο θεωρείται πιο επικίνδυνο αλλά όσο πιο νωρίς τόσο μεγαλύτερος ο κίνδυνος...οι περισσότερες παλίνδρομες/αποβολές γίνονται λόγω χρωμοσωμικών ανωμαλιών στο έμβρυο, τα διώχνει ο οργανισμός δηλαδή... αυτός ο 'έλεγχος' ξεκινάει από την εμφύτευση ακόμα για αυτό μπορεί να υπάρξουν βιοχημικές, αποβολές με ελάχιστες μέρες καθυστέρηση...όσο προχωράει η κύηση τόσο καλύτερα!

Τι να σου πω ως καμμένη 2 φορές αν δε φτάσω στο μαιευτήριο να το γεννήσω και να το δω ζωντανό όσο κ να μικραίνει η πιθανότητα δε μου λέει τίποτα, απλά νιώθω ότι περνάμε μικρά βηματάκια τη φορά και λέω οκ προχωράμε!

Μη κοιτάς κ εσύ τα συμπτώματα χαχα, όπως το έλεγε κι η ρενεζ είναι όλα αυτά είναι ορμονικά σε αυτή τη φάση, κάθε ώρα της μέρας μπορεί να είσαι αλλιώς...

Ναι βήμα βήμα τη φορά... Δε χρειάζονται μεγάλα βήματα... Μικρά μικρά κάθε φορά.... Εσύ τώρα είσαι στη 12η εβδομάδα εντάξει έχεις ξεπεράσει νομιΩ τον κίνδυνο... Εγώ αύριο κλείνω την 10η εβδομάδα και μπαίνω στην 11η....κοροτσια μου είπε ο γιατρός ότι δνε κάνει να κάνω υπέρηχο συνέχεια... Γιατί του έλεγα 3γω μέχρι την αυχενικη να ξανακάνω και μου πε όχι... Δεν είναι καλό συνέχεια υπέρηχους... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@mairy2021 καλησπέρα και σε σένα!! Πολύ τυχερός ο άντρας σου που έχει γυναίκα σαν εσένα με τόση θετική ενέργεια!! Έτσι όπως τα γράφεις μου θυμίζεις τη μαμά μου όταν τη ρωτάω έτσι μου λέει πως περνούσε κι αυτή την εγκυμοσύνη της σε μένα μες την τρελή χαρά..! Εσένα είναι το πρώτο σου? Πόσο εβδομάδων είσαι? Είδα καλά 8? Και το πιο σημαντικό τι ζώδιο είσαι? Χαχα :razz:


vZbwp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mareva είπε:

@Vaso11.4.11 μου η επιλόχειος υπαρχει, τα ορμονικα υπάρχουν κ καλο θα ηταν να ενημερωθει ο αγαπημένος σουβαπο ενα γιατρο. Χαίρομαι καταρχας που τα εχεις βαλει σε μια σειρα, μιας κ κατανοω όσα γράφεις απολυτα, για το ζορια ολων. Πιστεψε με κ ο αντρας μου πολλες φορες μου λεει, μα γιατι εισαι λυπημενη;... Ε τι να κάνουμε εχει κ απο αυτο η εγκυμοσυνη! Θα δεις σε μερικες βδομαδες θα χει περιοριστει το θεμα με τους εμετους οποτε θα αρχισεις να συνερχεσαι. Κντα ορμονικα θα βελτιωθουν. :)

Μακαρι κοριτσι μου! Μακαρι μπας κ ηρεμησω! Αυτή τη στιγμή φαντασου ειμαι με τη λεκανη στο χερι. Εχω τρομερη ταση για εμετο. Κ δεν εχω ορεξη να κανω τπτ αφου αισθανομαι ετσι. Περιμένω απλα να κανω εμετο μπας κ ξελαφρωσω. 

2 ώρες πρίν, Woman88 είπε:

@Vaso11.4.11καλημέρα κοριτσάκι μου! Σύντομα. Θα περάσει όλο αυτό που νιώθεις! Πολλές φορές οι άντρες δεν καταλαβαίνουν πως νιώθουμε... Σε εμάς γίνονται αλλαγές πολλές... Αλλάζει το σώμα μας, ξαφνικά διάθεση δεν έχουμε και στην πρόσπαθρια μας να προστατέψουμε αυτούς δεν μιλάμε.... Να σε ρωτήσω κάτι θύμισε μου τι δουλειά έκανες; θα σε βοηθούσε αν έβρισκες μια. 4ωρη δουλειά όταν σταματήσει η υοερεμεση ώστε να βγαίνεις λίγο από το σπίτι; μήπως κάτι τέτοιο θα λειτουργούσε; δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά έτσι πιστεύω να ασχολείσαι με κάτι δηλαδή....

Θα κάνεις και την αυχενικη θα δεις ότι όλα ειναι καλά και θα ηρεμήσεις.... Εγω έχω γι την αυχενικη πολύ άγχος..... Μεγάλη αγωνία προκαλεί αυτή η εξέταση... 

@Mantarini2018αν πρέπει να κάνεις λήψη δε θα στο πει ο γιατρός σου βάσει των αποτελεσμάτων; δεν είσαι  μεγάλη. Εδώ βλέπεις γυναίκες πολύ μεγαλύτερες..... καλή επιτυχία κιόλας κούκλα μου. Πότε έχεις;

Εγώ σήμερα έχω περίεργα τσιμπήματα και τραβήγματα και σα να ποναει λιγάκι η κοιλίτσα μου... Τι σας λέω κι εγώ.... 

Ειμαι βρεφονηπιοκομος κ προσεχα παιδακια σε σπιτια. Γενικα ηταν πολυ κουραστικό γιατι συνηθως χρειάζονται πολλες ωρες. Σε ένα σπίτι πχ ημουν 10ωρο καθημερινό για 2 χρονια κ πηγαινα πολλες φορες κ σαββατα. Με ένα μωρακι κ ενα 2χρονο μικρούλι. Στην τελευταία δουλεια ημουν 8ωρο αλλα επισης πήγαινα πολλά σαββατα κ ειχα κουραστεί απτην ασχημη συμπεριφορά. Ειχα ασχημη εμπειρία σε εκείνο το σπιτι κ τοτε ηταν που σταματησα κ μετα εμαθα ότι έμεινα εγκυος. Τωρα ειναι δυσκολο να βρω γιατι καμια οικογένεια δεν θα με πάρει να τους προσεχω τα παιδια εφοσον ειμαι εγκυος. Κ λογικο. Οι περισσότερες οικογένειες ψαχνουν για μακροχρόνιες συνεργασίες διότι τα παιδια δένονται κ δεν μπορείς να πας ίσα ίσα για λίγους μήνες κ μετα να ψάχνουν απτην αρχη καινούργια κοπελα να εμπιστευτούν. Ειναι δυσκολο. Οποτε δεν με βλέπω να δουλεύω καπου μέχρι τη γεννα. 

Just now, aurorahope είπε:

Χτες έκλεισα την 9η εβδομάδα. Να θυμάσαι ότι όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα της εγκυμοσύνης και οτι ειναι κοινές οι εμπειρίες αυτές. Μου έχουν πει ότι σταματάνε τα ασχημα συμπτώματα το πρώτο τρίμηνο. Ας ελπίσουμε!

Μακαρι! Με το καλο σε ολες μας! 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...