Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Γάμος βάπτιση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα προβληματισμό. Θέλουμε να κάνουμε γαμο βάφτιση αλλά οι νονοί είναι παντρεμένοι με πολιτικο γαμο. Λέτε να υπάρξει πρόβλημα; ακούω διαφορα ότι λόγο πολιτικου γαμου δεν  μπορούν. Είχατε ανάλογη εμπειρία; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Hope@ είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα προβληματισμό. Θέλουμε να κάνουμε γαμο βάφτιση αλλά οι νονοί είναι παντρεμένοι με πολιτικο γαμο. Λέτε να υπάρξει πρόβλημα; ακούω διαφορα ότι λόγο πολιτικου γαμου δεν  μπορούν. Είχατε ανάλογη εμπειρία; 

Καλησπέρα.εισαι σε λάθος ενότητα.εχει ενότητα γάμος βάφτιση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope@ είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα προβληματισμό. Θέλουμε να κάνουμε γαμο βάφτιση αλλά οι νονοί είναι παντρεμένοι με πολιτικο γαμο. Λέτε να υπάρξει πρόβλημα; ακούω διαφορα ότι λόγο πολιτικου γαμου δεν  μπορούν. Είχατε ανάλογη εμπειρία; 

Απο την εκκλησία και τους παπάδες δεν γινεται αποδεκτό φυσικα. Πρεπει να συνεννοηθείς με τον παπά που θα βαφτίσει, αν το επιτρέπει. Τελευταια άκουσα το εξής τραγικό, για να επιτρέψει ο παπάς σε νονό με πολιτικό να βαφτίσει τον έβαλε να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση οτι ειναι άγαμος.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο με πολιτικό παντρεμένοι υπάρχει θέμα. Σε πολύ λίγες εκκλησίες αφήνουν, θέλει πολύ ψάξιμο. Από γνωστό μου έψαχνε να βαπτιστεί στη θεσ/νίκη κ βρήκε εκκλησία σε ένα χωριό προς Χαλκιδική δεν ξέρω όμως πως λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope@ είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα προβληματισμό. Θέλουμε να κάνουμε γαμο βάφτιση αλλά οι νονοί είναι παντρεμένοι με πολιτικο γαμο. Λέτε να υπάρξει πρόβλημα; ακούω διαφορα ότι λόγο πολιτικου γαμου δεν  μπορούν. Είχατε ανάλογη εμπειρία; 

Ισχυει. Κ μεις που βαφτισαμε το παιδι μας πριν λιγες μερες, ο πατερ μας ειχε διευκρινισει οτι ο νονος δεν θα πρεπει να εχει τελεσει πολιτικο γαμο. Δεν το δεχονται.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Hope@ είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα προβληματισμό. Θέλουμε να κάνουμε γαμο βάφτιση αλλά οι νονοί είναι παντρεμένοι με πολιτικο γαμο. Λέτε να υπάρξει πρόβλημα; ακούω διαφορα ότι λόγο πολιτικου γαμου δεν  μπορούν. Είχατε ανάλογη εμπειρία; 

Νομίζω είναι και ανάλογα τον παπά. Εμένα ο άντρας μου έγινε νονός πριν παντρευτούμε και ήταν διαζευμενος και δεν είχε θέμα. Όταν βάφτισε τη μεγαλη ανιψιά μου ολα ωραία και καλά ( οι γονείς του μωρού παντρεμένοι με πολιτικό) όταν βάφτισαμε τη δευτερη  στην εκκλησία που θέλαμε αρνιόταν να τι βαφτίσει ο παπάς επειδή οι γονείς παντρεύτηκαν με πολιτικό. Καλύτερα ρώτα τον ιερέα στην εκκλησία που θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Δ υπαρχει πρόβλημα αν οι γονεις είναι παντρεμενοι με πολιτικο

Για τον νονο/νονα όμως θέλουν η ελεύθερους η παντρεμένους με θρησκευτικο(φαντάζομαι οι διαζευγμενοι δ υπαρχει θέμα γτ φαίνονται σαν ελεύθεροι) γτ ο νονός στην ουσια είναι για την πνευματική καθοδήγηση του παιδιου

Στην περιοχή που μένω ζητάνε πιστοποιητικό οικογενειακή κατάστασης του νονου

Οποτε καλύτερα να ρωτήσεις συγκεκριμένα στην εκκλησια που σε ενδιαφερει

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα παπά αλλά εκκλησιαστικά γενικοτερα.Αυτος που θα το δεχτεί ουσιαστικά παραβλέπει αυτό που λέει η Ιερά σύνοδος.Ο νονός της ανηψιας μου ήταν λίγο πριν τον πολιτικό κ δεν τον έκανε μέχρι να βαφτίσει την ανήψια μου.Κανονικα ζητάει πιστοποιητικό από το νονο.Για τους γονείς όπως αναφέρθηκε ήδη δεν έχει κανένα θέμα κι ούτε μπορεί να αρνηθεί.Ο επίσημος γονέας για την εκκλησία είναι πνευματικός γονέας κι εκεί θέλουν να ακολουθεί την εκκλησία.Η εκκλησία δεν αναγνωρίζει ως γάμο τον πολιτικό.Καλαβθα κάνετε να το διευκρινήσεις με τον ιερέα της ενορίας σας.Εαν έχουν παιδιά από μια ηλικία κι πάνω( δε θυμάμαι πια ηλικία) μπορεί να βαφτίσει τονπαιδι τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...