Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Fay_ είπε:

      Η πρώτη εμβρυομεταφορα! Σ ευχαριστώ πολυ! 

      Κορίτσι έκανες χοριακη ? 

      πρίν από 25 λεπτά , Angot είπε:

      της ειπα ότι ακριβώς ειπα και σε σας! τι να πω , ότι να ναι!  

      Τι να πω αφού το γράφει Κ μέσα στην σελίδα του gov . Μπορεί να ήταν καινούρια Κ να μην ήξερε 

ανάπτυξη μωρού κατόρθωμα


Recommended Posts

καλησπέρα έχω έναν μπέμπη 5 μηνών και ακόμα δεν κάθεται στο πωπο του. και ενώ γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα δεν κάνει το αντίστροφο.  πιάνει τα πόδια του σηκώνει τον κορμό του οταν π.χ κάθεται στο καθίσματακι αυτοκινήτου, πιάνει τα πάντα αλλά αυτά τα 2 ακόμα..  έχει αργήσει λέτε; Η παιδίατρος μου είπε πως εινσι όλα μια χαρα αλλά έχω άγχος. οι εμπειρίες σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mpempaki1 είπε:

καλησπέρα έχω έναν μπέμπη 5 μηνών και ακόμα δεν κάθεται στο πωπο του. και ενώ γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα δεν κάνει το αντίστροφο.  πιάνει τα πόδια του σηκώνει τον κορμό του οταν π.χ κάθεται στο καθίσματακι αυτοκινήτου, πιάνει τα πάντα αλλά αυτά τα 2 ακόμα..  έχει αργήσει λέτε; Η παιδίατρος μου είπε πως εινσι όλα μια χαρα αλλά έχω άγχος. οι εμπειρίες σας

Και πολλά κάνει....εμένα είναι 5,5 και πιάνει τα παιχνίδια της, γελάει με την καρδιά της, κάθεται στον πωπω της κλάσματα του δευτερολέπτου και μετά τούμπα,  στερεωνεται στα πόδια της άνετα και την κάνω μπάνιο,  δεν γυρίζει καθόλου από ανάσκελα μπρούμυτα, μόνο ανάσκελα στο πλάι....Αλλά δεν της έχω δώσει και εγώ τις ευκαιρίες θεωρώ,  αφού με το που ξυπνάει την παίρνω στο κρεβάτι,  παίζουμε, τρώει και ξανά ύπνο...Γενικά κοιμάται πάρα πολλές ώρες μέσα στη μέρα...στην κούνια αντί για ευθεία που την βάζω, την βρίσκω διαγώνια και τα πόδια βαράνε κάγκελα, έτσι ξυπνάω....Γενικά μην αγχώνεσαι...το δικό σου μπορεί να είναι αφράτο και να αργήσει να κάτσει στον πωπω του....Όπως και η δικιά μου...Που να στηρίξει το βάρος της...Αφού είναι ένα μικρό μπρασκακι....Χαχαχαχ...το κάθε παιδί κάνει και κάτι διαφορετικό....ειπα μήπως πάρω ένα πάρκο να το έχω στο σαλόνι, μην την έχω συνέχεια στο καρότσι, μπας και όταν είναι ξύπνια εξασκήσει τον εαυτό της στο γύρισμα...μες στο καρότσι που να γυρίσει το πανεμορφακι μου....Έχω τρελαθεί σου λέω...λες και δεν υπάρχουν άλλα παιδιά...χαχαχαχχα

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

καλησπέρα έχω έναν μπέμπη 5 μηνών και ακόμα δεν κάθεται στο πωπο του. και ενώ γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα δεν κάνει το αντίστροφο.  πιάνει τα πόδια του σηκώνει τον κορμό του οταν π.χ κάθεται στο καθίσματακι αυτοκινήτου, πιάνει τα πάντα αλλά αυτά τα 2 ακόμα..  έχει αργήσει λέτε; Η παιδίατρος μου είπε πως εινσι όλα μια χαρα αλλά έχω άγχος. οι εμπειρίες σας

Καλησπέρα! Να μην έχεις καθόλου άγχος, είναι πολύ μικρουλι ακόμα!! Έτσι κι αλλιώς κ στο βιβλιάριο στους 9 μήνες λέει ότι πρέπει να κάθεται χωρίς υποστήριξη! Αρχίζουν φυσικά από νωρίτερα να είναι πιο σταθερά αλλά εντελώς καλα και χωρίς βοήθεια κάθονται αργότερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @mpempaki1 

Εφόσον η παιδίατρος σας ξέρει και σου λέει ότι όλα είναι μια χαρά, μήπως ανησυχείς άδικα; Εξάλλου δεν είναι όλα τα μωρά ίδια, όπως δεν είναι και όλοι οι ενήλικες ίδιοι. Πριν ένα μήνα είχα δει μωρό συνομήλικο με το δικό μου (6 μηνών) που η ανάπτυξή του ήταν πολύ μπροστά και μπήκα κακώς στο τριπάκι της σύγκρισης. Στους 6 μήνες κρατιόταν και στεκόταν  όταν το δικό μου το έβαζα να κάτσει κι έπεφτε αν δεν το κρατούσα. Αλλά το δικό μου λέει 3 λέξεις, ενώ το δικό της 1. Από τότε συνειδητοποίησα ότι υπάρχει απόκλιση στα ορόσημα και δεν είναι φρόνιμο να μας αγχώνουν οι άλλοι. Για σιγουριά κι επιβεβαίωση, θα έλεγα να παίρνουμε γνώμη ίσως από 2ο παιδίατρο πριν 'διαγνώσουμε' ανύπαρκτα  κουσούρια στα μωρά μας βασισμένοι σε εμπειρίες άλλων μαμάδων. :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

καλησπέρα έχω έναν μπέμπη 5 μηνών και ακόμα δεν κάθεται στο πωπο του. και ενώ γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα δεν κάνει το αντίστροφο.  πιάνει τα πόδια του σηκώνει τον κορμό του οταν π.χ κάθεται στο καθίσματακι αυτοκινήτου, πιάνει τα πάντα αλλά αυτά τα 2 ακόμα..  έχει αργήσει λέτε; Η παιδίατρος μου είπε πως εινσι όλα μια χαρα αλλά έχω άγχος. οι εμπειρίες σας

καλε ποιος σου ειπε οτι 5.5 μηνων καθονται,? απο 7 μηνων ξεκινανε.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγουρα να μην ανησυχείς για το ότι δ καθεται. Είναι πολύ νωρις

Τα βαρελάκια δ θυμαμαι ακριβώς πότε τα τελειοποιησαν, αλλα ηταν κάπου 3-6μ οποτε νομιζω είστε μια χαρα

Κ ο ανηψιος μου που είναι γιουβαρλακι, λιγο πριν τους 5μ,γυριζει από ανασκελα- μπρούμυτα εδώ κ αρκετό καιρό, αλλά το ανάποδο δ το κανει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια. έκατσε τελικά ο μικρός ευτυχώς απλά όπως σας είπα την άλλη φορά δενγυρίζει από μπρούμυτα ανάσκελα 

 γυρίζει μόνο ο μισός. είναισχεδόν 5.5 μηνών. να ανησυχώ; υπάρχει άλλη μανούλαπου να έχει το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

καλησπέρα κορίτσια. έκατσε τελικά ο μικρός ευτυχώς απλά όπως σας είπα την άλλη φορά δενγυρίζει από μπρούμυτα ανάσκελα 

 γυρίζει μόνο ο μισός. είναισχεδόν 5.5 μηνών. να ανησυχώ; υπάρχει άλλη μανούλαπου να έχει το ίδιο;

Λοιπόν επειδή το θυμάμαι μιας κ έγινε πολύ πρόσφατα. Εντελώς μόνη χωρίς καθόλου βοήθεια από εμένα, γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα 5 μηνών κ 2 ημερών. Συνήθως, από μπρούμυτα ανάσκελα γίνεται περίπου ένα μήνα μετά από ότι διάβασα. Πράγματι, 6 μηνών κ 7 ημερών το κατάφερε! Είναι μικρουλι ακόμα, αλλά παιδάκια το καταφέρνουν κ ακόμα πιο μετά!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, mpempaki1 είπε:

καλησπέρα κορίτσια. έκατσε τελικά ο μικρός ευτυχώς απλά όπως σας είπα την άλλη φορά δενγυρίζει από μπρούμυτα ανάσκελα 

 γυρίζει μόνο ο μισός. είναισχεδόν 5.5 μηνών. να ανησυχώ; υπάρχει άλλη μανούλαπου να έχει το ίδιο;

Η πρώτη μου η κόρη 5 μηνών άρχισε να γυρίζει από μπρούμυτα ανάσκελα, 6 μηνών άρχισε να γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα κ λίγες μέρες αργότερα έκανε βαρελάκια. Ο δεύτερος γιος μου από μπρούμυτα ανάσκελα γύρισε 4,5 μηνών αλλά για μισό μήνα μετά σταμάτησε κ 5,5 μηνών έκανε κ το αντίστροφο. Συνήθως αρχίζουν γυρνάνε 5-6 μηνών οπότε μην αγχώνεσαι, βέβαια κ να καθυστερήσει λίγο δεν έγινε κ τπτ! Όταν λες ότι έκατσε χωρίς στήριξη η με στήριξη?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Η πρώτη μου η κόρη 5 μηνών άρχισε να γυρίζει από μπρούμυτα ανάσκελα, 6 μηνών άρχισε να γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα κ λίγες μέρες αργότερα έκανε βαρελάκια. Ο δεύτερος γιος μου από μπρούμυτα ανάσκελα γύρισε 4,5 μηνών αλλά για μισό μήνα μετά σταμάτησε κ 5,5 μηνών έκανε κ το αντίστροφο. Συνήθως αρχίζουν γυρνάνε 5-6 μηνών οπότε μην αγχώνεσαι, βέβαια κ να καθυστερήσει λίγο δεν έγινε κ τπτ! Όταν λες ότι έκατσε χωρίς στήριξη η με στήριξη?

να σου ζήσουν τα παιδάκια σου να είναι πάντα υγιεστατα.  χωρίς υποστήριξη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mpempaki1 είπε:

να σου ζήσουν τα παιδάκια σου να είναι πάντα υγιεστατα.  χωρίς υποστήριξη 

Το έκανε πααααρα που νωρίς κ μπράβο του. Πραγματικά δεν έχω ακούσει νομίζω αλλά μωράκι να κάθεται τόσο νωρίς! Οπότε μην αγχώνεσαι αν δεν γυρνάει ακόμα από μπρούμυτα ανάσκελα, θα το κάνει κ αυτό! Να σου ζήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...