Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Εφηβη μαμα με οικονομικα προβληματα


Recommended Posts

Καλησπερα σας!

Ειμαι 17 χρονων (σε 3 μηνες θα γινω 18) τελειωσα το σχολειο και εδοσα πανελληνιες αλλα δυστυχως περασα καπου μακρυα απο την περιοχη μου και δεν γινεται να παω. Εχω μια σχεση σχεδον ενα χρονο με την οποια ειμαστε πολυ καλα και αγαπιομαστε αρκετα (αυτος ειναι 26). Πριν 2 μηνες εμαθα οτι ειμαι εγκυος 6 εβδομαδων και απο τοτε αλλαξε ολη η ζωη μου. Γενικα δεν ειμαστε ευκαταστατη οικογενεια και ουτε το αγορι μου τοσο οικονομικα καλα. Βεβαια χαρηκαμε που θα χουμε παιδακι αν και τοσο νωρις. Τα εχω περασει ολα τα ψυχολογικα σκαμπανεβασματα σχετικα με την ηλικια μου και την εγκυμοσυνη και το ποσο θα με δυσκολεψει. Δεν εχω ιδεα απο επιδοματα και ουτε με τι μπορω να ασχοληθω ωστε να εχω ενα επιτυχες επαγγελματικο μελλον. Πολυ φοβαμαι οτι θα δυσκολευτω να μεγαλωσω ενα παιδι με τον συντροφο μου αφου δεν θα υπαρχει καποια οικονομικη ανεση. Θα ηθελα να με συμβουλευσετε τι θα μπορουσα να κανω ετσι ωστε σιγα σιγα να ανοιξω καποιες επαγγελματικες πορτες τυπου ΙΕΚ, σπουδες δια αλληλογραφιας, πανεπιστημια κτλπα. (συγγνωμη για τα ορθογραφικα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα..!αν εχετε καλες σχεσεις με την οικογενεια σου και την οικογενεια του συντροφου σου θα μπορουσαν να σου φυλανε το παιδι ωστε να πας σ ενα ιεκ η να βρεις μια δουλεια αργοτερα....ο συντροφοςβσου τι γνωμη εχει..να σκεφτεις κιολας και το επιδομα..τα 2.000...ειναι μια βοηθεια...

  • Μου αρέσει 2

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΣΑΣ!!! ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΔΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ ΣΟΥ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ!!

Ψαξε μηπως δικαιουσαι μεταγραφη λογω εγκυμοσυνης!!  Αλιως με το 10% μπορείς να κρατησεις τον φετινο σου βαθμο και να περασεις σε αλλη σχολη του χρονου δηλώνοντας μονο σχολες στην περιοχη σου!! Αλλιως και Ιεκ σε καποια ειδικότητα που θα σ κεντρισει το ενδιαφερον και με την στηριξη των οικογενειων σας να την τελειωσεις με το καλο... υπαρχουν δημοσια ιεκ χωρις διδατρα... επισης και το ανοιχτο πανεπιστημιο οπου εχει μαθηματα εξ ολοκληρου εξ αποστασεως αλλα δεν ξερω πως γίνεται η εισαγωγη!!! αλλα ολα αυτα θα ερθουν σε 2η μοιρα!!! καθως τα οικονομικα σας ειναι δεδομενα και δεν γινεται αμεσα να αλλαξουν... για τωρα θα χρειαστει να προσαρμοσετε το τωρα... που θα μεινετε αν αρκουν τα εισοδηματα του για ενοικιο η αν θα φιλοξενηθειτε στις οικογενειες σας.. να παντρεύετειτε με το καλο με οποιο τροπο αποφασισετε με ενα λιτο απεριττο ωστε να μπορει να γινει η αναγνωριση του παιδιου μολις γεννηθει αλλιως υπολογιζε οτι απαιτειται 1000-3000 σε συμβολαιογραφο για αναγνωριση τεκνου απο πατερα... επισης, αν αν παρακολουθησε εξω απο γυναικολογο υπαρχουν συμβεβλημένοι που σε χρεωνουν εξτρα ενα 20 ευρω σε αντιθεση με αλλους ταριφα 50ευρω ανα επισκεψη. αλλιως δωρεαν στα νοσοκομεια... εξετασεις ολα δωρεαν στα νοσοκομεια μπορεις... για να μην ξοδέψεις ουτε ευρω... απλα πχ στο παπαγεωργιου της Θεσσαλονίκης για να σε παρακολουθούν οι γυναικολογοι θα πρεπει να τους επισκεφτείς μεχρι την 8εβδομαδα αλλιως μετα δεν σε αφηνουν (καινουργιοι κανονισμοι )να εχεις υποψιν μηπως συμβαινει και στα αλλα δημοσια... πηγαίνοντας σε δημοσιο αποφεύγεις και τις χρεωσεις των 3 μεγαλων υπερυχων που χρεωνουν κοντα στα 350-500 συνολο...

ΥΓ:Τωρα το σκεφτηκα.. Επειδη ετυχε να ξεκινησω μεταπτυχιακο εγκυος... αμα μπορεις να τα δρομολογήσεις απο τωρα θα σ συνιστουσα να ψαχτεις να ξεκινησεις απο τωρα σχολη να βγαλεις μια χρονιά να φευγει και μετα θα παρεις παραταση... εγω δεν μετανιωνω που ξεκινησα τπ μεταπτυχιακο ενω μόλις εμαθα οτι ειμαι έγκυος... καθως η χρονια που ημουν εγκυος ηταν παιχνιδακι.. ενω οταν γεννηθηκε ηταν πιο ζορικα  παρατησα το 2ο ετος(αναβολη) και μετά οταν εγινε ενος ο μικρός ξεκινησα μαθήματα μονο στο τμημα των εργαζομενων οπου τα μαθηματα γινοβταν μονο παρασκευη 8-8το βραδυ και σαββατο 8-4 και αφηνα το μωρο στο συζυγο για να ολοκληρωσω και το 2ο ετος της σχολης.. ουσιαστικα λογω εγκυμοσυνης εκανα 3 χρονια αντι για δυο...

Θα ειναι δυσκολα αλλα μην τα παρατησεις δεν θα το μετανιώσεις απλα θελει πεισμα και στηριξη απο το περιβαλλον σας...γιατι εμένα η σχεση μου ηδη κρατουσε 10χρονια ημουν 28 και ειχα αλλες βασεις... δεν ειχα στήριξή απο οικογενεια γιατι μεναμε σε αλλη πολη αλλα με στηριζε ο συγυζος πολυ οικονομικα και με το μωρο...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΜariaMaraki είπε:

Καλησπερα σας!

Ειμαι 17 χρονων (σε 3 μηνες θα γινω 18) τελειωσα το σχολειο και εδοσα πανελληνιες αλλα δυστυχως περασα καπου μακρυα απο την περιοχη μου και δεν γινεται να παω. Εχω μια σχεση σχεδον ενα χρονο με την οποια ειμαστε πολυ καλα και αγαπιομαστε αρκετα (αυτος ειναι 26). Πριν 2 μηνες εμαθα οτι ειμαι εγκυος 6 εβδομαδων και απο τοτε αλλαξε ολη η ζωη μου. Γενικα δεν ειμαστε ευκαταστατη οικογενεια και ουτε το αγορι μου τοσο οικονομικα καλα. Βεβαια χαρηκαμε που θα χουμε παιδακι αν και τοσο νωρις. Τα εχω περασει ολα τα ψυχολογικα σκαμπανεβασματα σχετικα με την ηλικια μου και την εγκυμοσυνη και το ποσο θα με δυσκολεψει. Δεν εχω ιδεα απο επιδοματα και ουτε με τι μπορω να ασχοληθω ωστε να εχω ενα επιτυχες επαγγελματικο μελλον. Πολυ φοβαμαι οτι θα δυσκολευτω να μεγαλωσω ενα παιδι με τον συντροφο μου αφου δεν θα υπαρχει καποια οικονομικη ανεση. Θα ηθελα να με συμβουλευσετε τι θα μπορουσα να κανω ετσι ωστε σιγα σιγα να ανοιξω καποιες επαγγελματικες πορτες τυπου ΙΕΚ, σπουδες δια αλληλογραφιας, πανεπιστημια κτλπα. (συγγνωμη για τα ορθογραφικα)

Καλησπέρα κοπέλα μου και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! Αρχικά θέλω να σου πω ένα μεγάλο μπράβο, είσαι πολύ ώριμη για την ηλικία σου και αυτό φαίνεται! Όσον αφορά την δουλειά, γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις τώρα που είσαι μικρή να πάρεις όσα περισσότερα εφόδια μπορείς! Και τι εννοώ,  μπορείς να μάθεις αν υπάρχει κάποιο δημόσιο ΙΕΚ στην περιοχή σου και να δεις αν έχει κάποια ειδικότητα που να σε ενδιαφέρει! Η θα μπορούσες να μάθεις και στον ΟΑΕΔ κάποια τέχνη! Αυτά αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν κανένα κόστος, ούτε δίδακτρα! Οπότε θα είσαι εντάξει με το οικονομικό θέμα!  Παράλληλα θα μπορούσες να ασχοληθείς με το να πάρεις δίπλωμα στα αγγλικά η και σε άλλες ξένες γλώσσες και το ecdl που είναι δίπλωμα υπολογιστών.. που οκ τα πτυχία αυτά έχουν ένα κόστος αλλά είναι πολύ μικρό σε σχέση με τα χρήματα που θα ξοδευες αν πηγαινες κάπου για σπουδές!  όλα αυτά στα λέω γιατί με αυτά τα προσόντα θα μπορείς να κάνεις αργότερα τα χαρτιά σου για προκηρύξεις και θα έχεις αρκετά μόρια! Και φυσικά αν καταφέρεις να βρεις μια θέση στον δημόσιο τομέα θα είναι με καλό μισθό και πρωινό ωράριο,κάτι πολύ σημαντικό για μια μητέρα! Όσον αφορά την σχολή που πέρασες αν σου αρέσει σαν αντικείμενο μην την απορρίψεις αμέσως γιατί φέτος σε πολλές σχολές λόγω κωρονοιου τα μαθήματα γίνονται εξ αποστάσεως όποτε δε θα χρειαστεί καν να πας αν η σχολή σου είναι μια από αυτές ! Μάθε περισσότερα πληροφορίες στο σάιτ της σχολής σου σίγουρα θα υπάρχει κάποια ανακοίνωση!!

Επισης σιγουρα δικαιούσαι κάποια επιδόματα τα οποία σίγουρα είναι μεγάλη βοήθεια! Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο! Είσαι πολύ τυχερή που θα ζήσεις όλο αυτό το πολύ όμορφο ταξίδι νωρίς στη ζωή σου!! Όσον αφορά το οικονομικό μην ανησυχείς κανένας δεν είναι τέλεια στα οικονομικά στην εποχή μας, όμως είσαι ακόμα μικρή και έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου και θα καταφέρεις ότι θέλεις!!Και πάλι συγχαρητήρια και ότι χρειαστείς εμείς εδώ είμαστε!❤

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου αρχικα με το καλο να δεχτειτε το μωρακι σας.                        Λοιπον, να σου προτεινω: αρχικα για το μωρο σας κ τα χαρτια του κ ενα απλο συμφωνο συμβίωσης να κανετε ειστε καλυμμενοι. Επισης δες μηπως μπορεις κ λογω κορωνοιου τα εξ αποστασεως μαθηματα, ρωτησε τι δικαιασαι λογω εγκυμοσύνης, πιθανη μεταγραφη κλπ.  Αν ειστε καλα με τον αγαπημένο σου ολα μπορειτε να τα καταφερετε. Εύχομαι να χουμε συντομα νεα σου κ να ναι ομορφα. Κ απο μενα, που θα μπορούσα να μαι μαμακα σου, μια μικρη συμβουλη... Μην εγκαταλειψεις ονειρα κ σπουδες.. Ολα γινονται.. :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου σας ευχαριστω ολες για τις συμβουλες σας και την υποστηριξη σας.

Αρχικα θελω να σας ενημερωσω οτι ναι η σχολη μου λογικα τον πρωτο χρονο θα τα κανει εξ αποστασεως αλλα δεν συμφερει να χασω ενα χρονο σπουδαζοντας στη συγκεκριμενη σχολη διοτι ειναι 5 χρονια ειναι στο αγρινιο και εγω μενω λαμια. Αυτο σημαινει οτι τα επομενα χρονια θα χρειαστει να σπουδασω απο κοντα και να ειμαι παρουσα. Σκεφτομαι πολυ να εγγραφω σε ιεκ για να μαθω νυχια μπας και περνω κανα λεφτο την μερα και απο οσο ξερω αυτα ειναι μεσημεριανα μαθηματα. Οποτε το πρωι θα μπορω να δουλεψω καπου αλλου και μετα να πηγαινω στην σχολη κατευθειαν. Τα επιδοματα τα εχω κοιταξει και συμφερουν παρα πολυ θα τα κυνηγησω δεν τα αφηνω. Το μονο προβλημα ειναι οτι το αγορι μου θα δουλευει ολη μερα οπως εδω και 4 χρονια τα οποια τον εχουν κουρασει γιατι επιβιωνει μονος του λογω του οτι δεν ζουν οι γονεις του και ουτε κανενας αλλος συγγενης του γιαυτο ειναι και δυσκολη η κατασταση. Βεβαια οσον αφορα σπιτια λογικα θα παω να μεινω στο δικο του το οποιο ειναι 5 μετρα απο το δικο μου σπιτι. Ευχαριστω και παλι για την υποστηριξη σας ελπιζω να με φωτισει ο θεος και να βρω μια λυση

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...