Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

Κύηση μια εβδομάδα πίσω!Help!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα εχω ξαναγραψει την ιστορια μου βιωσα μια εγκυμοσυνη η οποια τελικα ηταν εξωμητριος κυηση.Τωρα ειμαι παλι εγκυος αλλα παλι τα πραγματα δεν ειναι καλα αλλα τουλαχιστον δεν ειναι εξωμητριο.Ειδαμε σακο σημερα αλλα ειμαι μια εβδομαδα πισω!Δηλαδη τωρα ειμαι 6εβδομαδων και 4ημερων αλλα ο υπερηχος ειναι 5 και κατι...επισης εχω λιγο αιμα!Ο γιατρος μου ειπε οτι συμβαινει πολλες φορες αυτο κ να περιμενω μεχρι την αλλη βδομαδα...υπαρχει ελπιδα κοριτσια η παω για αποβολη παλι;;Μεσα μου το πιστευω οτι αυτη τη φορα οτι κ να γινει αυτο το μωρακι θα ερθει δεν γινεται!!Απλα ηθελα εμπειριες δικες σας η απο γνωστες σας εχει τυχει ποτε να ειστε μια βδομαδα πισω στον υπερηχο;;Νομιζω οτι θα τρελαθω στο τελος με ολα αυτα που εχω περασει!!!!!Βοηθηστεεε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mkp2020 είπε:

Καλησπέρα εχω ξαναγραψει την ιστορια μου βιωσα μια εγκυμοσυνη η οποια τελικα ηταν εξωμητριος κυηση.Τωρα ειμαι παλι εγκυος αλλα παλι τα πραγματα δεν ειναι καλα αλλα τουλαχιστον δεν ειναι εξωμητριο.Ειδαμε σακο σημερα αλλα ειμαι μια εβδομαδα πισω!Δηλαδη τωρα ειμαι 6εβδομαδων και 4ημερων αλλα ο υπερηχος ειναι 5 και κατι...επισης εχω λιγο αιμα!Ο γιατρος μου ειπε οτι συμβαινει πολλες φορες αυτο κ να περιμενω μεχρι την αλλη βδομαδα...υπαρχει ελπιδα κοριτσια η παω για αποβολη παλι;;Μεσα μου το πιστευω οτι αυτη τη φορα οτι κ να γινει αυτο το μωρακι θα ερθει δεν γινεται!!Απλα ηθελα εμπειριες δικες σας η απο γνωστες σας εχει τυχει ποτε να ειστε μια βδομαδα πισω στον υπερηχο;;Νομιζω οτι θα τρελαθω στο τελος με ολα αυτα που εχω περασει!!!!!Βοηθηστεεε!!!

Παίζει ρόλο ο κύκλος σου κ πότε εμεινες εγκυος

Αν δλδ δ εμεινες περίπου 14η μέρα αλλά 21η πχ τότε διακαιολογειται

Ευχομαι να πανε ολα καλα! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vikib είπε:

Παίζει ρόλο ο κύκλος σου κ πότε εμεινες εγκυος

Αν δλδ δ εμεινες περίπου 14η μέρα αλλά 21η πχ τότε διακαιολογειται

Ευχομαι να πανε ολα καλα! 

Συμφωνω απολυτα....

Μεινε ψυχραιμη..

Δεν εχει τελειωσει τιποτα...

Οσο για το αιματακι κ εγω κ στισ 2 2γκυμοσυνεσ ειχα.λιγα ροζ κ λιγα καφε κ πηγαν ολα καλα...

Να ξεκουραζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαστε ακριβώς στην ίδια εβδομάδα κ καταλαβαίνω το άγχος σου γιατί κ γω έχω περάσει στο παρελθόν αποτυχία, θέλω να σου πω πως έχει δίκιο η @vikib. Παίζει ρόλο το πότε έκανες ωορρηξία... Δηλαδή κ γω είμαι μια εβδομάδα πίσω αλλά γνωρίζω ότι έκανα ωορρηξία μια εβδομάδα αργότερα απ´οτι συνήθως... οπότε μην απελπίζεσαι από τώρα.... Έχε πίστη κ όλα θα πάνε καλα! (Τα λέω σε σένα να τα ακούω κ γω χαχα)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, vikib είπε:

Παίζει ρόλο ο κύκλος σου κ πότε εμεινες εγκυος

Αν δλδ δ εμεινες περίπου 14η μέρα αλλά 21η πχ τότε διακαιολογειται

Ευχομαι να πανε ολα καλα! 

Η σύλληψη μάλλον έγινε κανονικά στις γόνιμες μέρες δηλαδή γύρω στις 14...δεν θυμάμαι ακριβώς γιατι δεν το είχα στο μυαλό μου απλά θυμάμαι οτι μετά δεν είχαμε επαφές γιατί ήμουν άρρωστη.Οπότε να μην ελπίζω και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Val! είπε:

Επειδή είμαστε ακριβώς στην ίδια εβδομάδα κ καταλαβαίνω το άγχος σου γιατί κ γω έχω περάσει στο παρελθόν αποτυχία, θέλω να σου πω πως έχει δίκιο η @vikib. Παίζει ρόλο το πότε έκανες ωορρηξία... Δηλαδή κ γω είμαι μια εβδομάδα πίσω αλλά γνωρίζω ότι έκανα ωορρηξία μια εβδομάδα αργότερα απ´οτι συνήθως... οπότε μην απελπίζεσαι από τώρα.... Έχε πίστη κ όλα θα πάνε καλα! (Τα λέω σε σένα να τα ακούω κ γω χαχα)

Καλημέρα!!Εγώ το κακό είναι οτι δεν ξέρω καθόλου ποτε έκανα ωορρηξία..κ αν όντως έγινε αργότερα το σπέρμα πόσο μένει ζωντανό πολλές μέρες;;Εσύ άκουσες καρδούλα ολα καλά;;Σου εύχομαι να πάνε ολα καλά!Εμένα αυτό που με κρατάει είναι οτι έχω ήδη ενα παιδάκι αλλιώς είμαι τόσο αγχώδης που πιστεύω οτι θα ήμουν με χάπια αυτή τη στιγμή!!

7 ώρες πρίν, Val! είπε:

Επειδή είμαστε ακριβώς στην ίδια εβδομάδα κ καταλαβαίνω το άγχος σου γιατί κ γω έχω περάσει στο παρελθόν αποτυχία, θέλω να σου πω πως έχει δίκιο η @vikib. Παίζει ρόλο το πότε έκανες ωορρηξία... Δηλαδή κ γω είμαι μια εβδομάδα πίσω αλλά γνωρίζω ότι έκανα ωορρηξία μια εβδομάδα αργότερα απ´οτι συνήθως... οπότε μην απελπίζεσαι από τώρα.... Έχε πίστη κ όλα θα πάνε καλα! (Τα λέω σε σένα να τα ακούω κ γω χαχα)

7 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Συμφωνω απολυτα....

Μεινε ψυχραιμη..

Δεν εχει τελειωσει τιποτα...

Οσο για το αιματακι κ εγω κ στισ 2 2γκυμοσυνεσ ειχα.λιγα ροζ κ λιγα καφε κ πηγαν ολα καλα...

Να ξεκουραζεσαι

Καλημέρα το κακό είναι οτι λογικά έκανα ωορρηξία κανονικά χωρίς να είμαι σίγουρη!Είναι η πρώτη φορά που ήμουν άνετη γιατί ήμουν σίγουρη οτι με μια σάλπιγγα δεν θα έμενα τόσο γρήγορα οπότε δεν υπολόγιζα σε εγκυμοσύνη...

 

8 ώρες πρίν, Matinio1981 είπε:

Καλησπέρα! Περίμενε να δεις μην απελπίζεσαι!! Και το άγχος παίζει ρόλο... 

Εννοείς το άγχος οτι παίζει ρόλο στην ανάπτυξη του εμβρύου;;τότε είμαι χαμένη απο χέρι!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mkp2020 είπε:

Καλημέρα!!Εγώ το κακό είναι οτι δεν ξέρω καθόλου ποτε έκανα ωορρηξία..κ αν όντως έγινε αργότερα το σπέρμα πόσο μένει ζωντανό πολλές μέρες;;Εσύ άκουσες καρδούλα ολα καλά;;Σου εύχομαι να πάνε ολα καλά!Εμένα αυτό που με κρατάει είναι οτι έχω ήδη ενα παιδάκι αλλιώς είμαι τόσο αγχώδης που πιστεύω οτι θα ήμουν με χάπια αυτή τη στιγμή!!

Μένει νομίζω μέχρι 5 μέρες αλλά δεν είμαι κ σίγουρη.... 

Ειναι πολύ νωρίς ακόμα για καρδούλα νομίζω... Είμαστε στην ίδια φάση ακριβώς κ γω έχω τρομερό άγχος μήπως κάτι δεν πάει καλα κ από την άλλη σκέφτομαι ότι το παιδάκι μου πρέπει να με βλέπει καλα κ ότι αν είναι  κάτι να γίνει θα γίνει δε μπορούμε να κάνουμε κάτι... Αν ο γιατρός σου είναι καθησυχαστικός προσπάθησε να ηρεμήσεις κ δώσε λίγο χρόνο να δεις πως θα πάει....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την val, το σπερμα μπορεί να ζήσει μέχρι κ 5μερες,κ μπορεί να έκανες λίγες μέρες μετά ωορρηξια

Να σου πω ότι στην πρώτη μου εγκυμοσυνη, δ ηξερα κ τόσα. Οποτε με κύκλο 30-35ημ δ φανταζόμουν ότι μπορεί να εμεινα εγκυος 21η μέρα. Τελικά έκανα χοριακη 5εβδ κ 5ημ κ μαλιστα ήταν αρκετά ψηλή. Όταν έκανα υπερηχο 1-2μερες μετά είδαμε σακο κ εμβρυικα στοιχεία. Πήγα ξανά μετά από λίγες μέρες για καρδιά αλλα δ ακούσαμε, απλα ειχε μεγαλωσει ο σάκος, οποτε έκανα αρκετές χοριακες, κ άκουσα καρδιά διανυωντας την 8η εβδ, 7+ αλλα δ θυμαμαι ακριβώς ημερες

Λόγω του μεγάλου κυκλου, αλλα κ μαλλον άργησε λιγο να πάρει μπρος 

Μετα όλα πήγαν καλά, κ μαλιστα ήταν μεγάλο μωρο κ στο τέλος ήταν σαν να είχα 28αρη κυκλο

Ευχομαι να πανε ολα καλα κ στην περίπτωση σου, όπως κ της @Val!. Πότε πας ξανά στο γιατρο; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Val! είπε:

Μένει νομίζω μέχρι 5 μέρες αλλά δεν είμαι κ σίγουρη.... 

Ειναι πολύ νωρίς ακόμα για καρδούλα νομίζω... Είμαστε στην ίδια φάση ακριβώς κ γω έχω τρομερό άγχος μήπως κάτι δεν πάει καλα κ από την άλλη σκέφτομαι ότι το παιδάκι μου πρέπει να με βλέπει καλα κ ότι αν είναι  κάτι να γίνει θα γίνει δε μπορούμε να κάνουμε κάτι... Αν ο γιατρός σου είναι καθησυχαστικός προσπάθησε να ηρεμήσεις κ δώσε λίγο χρόνο να δεις πως θα πάει....

Άσε ο γιατρός είναι μεγάλη ιστορία πρέπει να αλλάξω γυναικολόγο και είμαι στη φάσηπου κάνω έρευνα.Θέλω να νιώθω ασφάλεια και σιγουριά και να είναι δίπλα μου.Ο δικός μου είναι λίγο ψυχρός.Έχεις καλό γυναικολόγο;Σε αυτό έχεις δίκιο οτι είναι να γίνει θα γίνει...

Just now, vikib είπε:

Θα συμφωνησω με την val, το σπερμα μπορεί να ζήσει μέχρι κ 5μερες,κ μπορεί να έκανες λίγες μέρες μετά ωορρηξια

Να σου πω ότι στην πρώτη μου εγκυμοσυνη, δ ηξερα κ τόσα. Οποτε με κύκλο 30-35ημ δ φανταζόμουν ότι μπορεί να εμεινα εγκυος 21η μέρα. Τελικά έκανα χοριακη 5εβδ κ 5ημ κ μαλιστα ήταν αρκετά ψηλή. Όταν έκανα υπερηχο 1-2μερες μετά είδαμε σακο κ εμβρυικα στοιχεία. Πήγα ξανά μετά από λίγες μέρες για καρδιά αλλα δ ακούσαμε, απλα ειχε μεγαλωσει ο σάκος, οποτε έκανα αρκετές χοριακες, κ άκουσα καρδιά διανυωντας την 8η εβδ, 7+ αλλα δ θυμαμαι ακριβώς ημερες

Λόγω του μεγάλου κυκλου, αλλα κ μαλλον άργησε λιγο να πάρει μπρος 

Μετα όλα πήγαν καλά, κ μαλιστα ήταν μεγάλο μωρο κ στο τέλος ήταν σαν να είχα 28αρη κυκλο

Ευχομαι να πανε ολα καλα κ στην περίπτωση σου, όπως κ της @Val!. Πότε πας ξανά στο γιατρο; 

Εγώ έχω κύκλο 29-32 συνήθως.Έχε τύχει όμως να μου έρθει στις 28 ή κ στις 34!Το πρόβλημα μου είναι οι επαφές που δεν είχαμε σε ολο τον κύκλο τον Αύγουστο!Επίσης η χοριακή μου χαμηλή μια βδομάδα πίσω..Έχω γιατρό την Τετάρτη και εύχομαι να πάνε ολα καλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mkp2020 είπε:

Άσε ο γιατρός είναι μεγάλη ιστορία πρέπει να αλλάξω γυναικολόγο και είμαι στη φάσηπου κάνω έρευνα.Θέλω να νιώθω ασφάλεια και σιγουριά και να είναι δίπλα μου.Ο δικός μου είναι λίγο ψυχρός.Έχεις καλό γυναικολόγο;Σε αυτό έχεις δίκιο οτι είναι να γίνει θα γίνει...

Είναι πολύ καλός τον αγαπώ μου έχει σταθεί πολύ κ δεν έχω περάσει κ λίγα.... 

Καταλαβαινω τι λες αλλά στις εβδομάδες που είμαστε είναι όλα πολύ ρευστά δε μπορεί κ ο γυναικολόγος να κάνει κ πολλά πράγματα... Κ γω που του έχω τόση εμπιστοσύνη ξέρω ότι μέχρι να ακούσουμε καρδούλα θα μου φύγει η δίκη μου η καρδούλα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Val! είπε:

Είναι πολύ καλός τον αγαπώ μου έχει σταθεί πολύ κ δεν έχω περάσει κ λίγα.... 

Καταλαβαινω τι λες αλλά στις εβδομάδες που είμαστε είναι όλα πολύ ρευστά δε μπορεί κ ο γυναικολόγος να κάνει κ πολλά πράγματα... Κ γω που του έχω τόση εμπιστοσύνη ξέρω ότι μέχρι να ακούσουμε καρδούλα θα μου φύγει η δίκη μου η καρδούλα 

Όχι όχι δεν το λέω για τώρα απλά θεωρώ μετά το ιστορικό μου οτι θα έπρεπε πχ να με παρακολουθεί με χοριακές απο την πρώτη μέρα καθυστέρησης.Εγώ έχω κάνει μόνο μια χοριακή η οποία ήταν 574 μονάδες την προηγούμενη βδομάδα.Και γενικά την προηγούμενη φορά είχα όλα τα συμπτώματα έκτοπης κύησης και με είχε στο περίμενε μέχρι που πέθανα στον πόνο και μπήκα νοσοκομείο.Όπως και να χει δεν νιώθω την ασφάλεια που θα έπρεπε να νιώθω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mkp2020 είπε:

Όχι όχι δεν το λέω για τώρα απλά θεωρώ μετά το ιστορικό μου οτι θα έπρεπε πχ να με παρακολουθεί με χοριακές απο την πρώτη μέρα καθυστέρησης.Εγώ έχω κάνει μόνο μια χοριακή η οποία ήταν 574 μονάδες την προηγούμενη βδομάδα.Και γενικά την προηγούμενη φορά είχα όλα τα συμπτώματα έκτοπης κύησης και με είχε στο περίμενε μέχρι που πέθανα στον πόνο και μπήκα νοσοκομείο.Όπως και να χει δεν νιώθω την ασφάλεια που θα έπρεπε να νιώθω.

Α οκ τότε να ψάξεις για κάποιον άλλο να πάρεις κ μια δεύτερη γνώμη μην περιμένεις 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Καλησπέρα εχω ξαναγραψει την ιστορια μου βιωσα μια εγκυμοσυνη η οποια τελικα ηταν εξωμητριος κυηση.Τωρα ειμαι παλι εγκυος αλλα παλι τα πραγματα δεν ειναι καλα αλλα τουλαχιστον δεν ειναι εξωμητριο.Ειδαμε σακο σημερα αλλα ειμαι μια εβδομαδα πισω!Δηλαδη τωρα ειμαι 6εβδομαδων και 4ημερων αλλα ο υπερηχος ειναι 5 και κατι...επισης εχω λιγο αιμα!Ο γιατρος μου ειπε οτι συμβαινει πολλες φορες αυτο κ να περιμενω μεχρι την αλλη βδομαδα...υπαρχει ελπιδα κοριτσια η παω για αποβολη παλι;;Μεσα μου το πιστευω οτι αυτη τη φορα οτι κ να γινει αυτο το μωρακι θα ερθει δεν γινεται!!Απλα ηθελα εμπειριες δικες σας η απο γνωστες σας εχει τυχει ποτε να ειστε μια βδομαδα πισω στον υπερηχο;;Νομιζω οτι θα τρελαθω στο τελος με ολα αυτα που εχω περασει!!!!!Βοηθηστεεε!!!

Τέσσερις εγκυμοσύνες ήμουν μια εβδομάδα πίσω.επιανα πάντα αργά.μην σε απασχολεί καθόλου αυτό.το αιματακι τώρα να δει ο γιατρός σου.ολα τα άλλα για ηλικίες κύησης τον πρώτο καιρό παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Καλημέρα!!Εγώ το κακό είναι οτι δεν ξέρω καθόλου ποτε έκανα ωορρηξία..κ αν όντως έγινε αργότερα το σπέρμα πόσο μένει ζωντανό πολλές μέρες;;Εσύ άκουσες καρδούλα ολα καλά;;Σου εύχομαι να πάνε ολα καλά!Εμένα αυτό που με κρατάει είναι οτι έχω ήδη ενα παιδάκι αλλιώς είμαι τόσο αγχώδης που πιστεύω οτι θα ήμουν με χάπια αυτή τη στιγμή!!

 

Εννοείς το άγχος οτι παίζει ρόλο στην ανάπτυξη του εμβρύου;;τότε είμαι χαμένη απο χέρι!!

Γενικά δεν κάνει καλό το άγχος στην όλη διαδικασία... Δεν είναι εύκολο, το πέρασα και εγώ πρόσφατα. Από δική μου εμπειρία, θα σου έλεγα να σκέφτεσαι άλλα πράγματα όχι μόνο αυτό γιατί θα τρελαθείς! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...