Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 18 λεπτά , Angot είπε:

      βγάλαμε χθες τον όρο και στο 3 το άρχισε πάλι ο χαμός! ειχα πολλούς πόνους όποτε αναγκαστικά μ το έβγαλαν! θα δει ο γιατρός σήμερα τα nst μου και αν δει ότι ακόμα κ με όρο δεν ηρεμώ θα γεννήσουμε την πεμτπτη! αν όμως δει οτι με πιάνει θα με κρατήσει να πάμε 34 και αν τραβάω ακόμα να πάμε 35! για την ώρα ειμαι καλα 

      Εύχομαι να πάτε 35!!! 🙏Μέχρι τότε θα είσαι στην κλινικη/νοσοκομείο για να σε παρακολουθούν?? 

αντιβιωση στην εγκυμοσυνη


noni8

Recommended Posts

Κορίτσια SOS!!! Τον Ιούλιο κατάφερα να μείνω εγκυος μετά απο 2 εξωσωματικές.όταν μπήκα στην 6 εβδομάδα κύησης είχα αίμα και οταν πήρα έντρομη τον γιατπο τηλ για να του το πω εκείνος μου σύστησε να πάρω αντιβίωση augmentin...Δυστυχώς έχασα το μωράκι μου... με προβλημάτισε πολυ  που μου έδωσε τοσο εύκολα μια τόσο δυνατη αντιβίωση χωρις πρωτα να με βαλει να κανω καποια εξεταση και φοβαμαι πως ισως να ευθύνεται αυτο για την αποβολή...Πειτε μου σας παρακαλω την αποψη σας γιατι εχω χασει τελείως την εμπιστοσύνη μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , noni8 είπε:

Κορίτσια SOS!!! Τον Ιούλιο κατάφερα να μείνω εγκυος μετά απο 2 εξωσωματικές.όταν μπήκα στην 6 εβδομάδα κύησης είχα αίμα και οταν πήρα έντρομη τον γιατπο τηλ για να του το πω εκείνος μου σύστησε να πάρω αντιβίωση augmentin...Δυστυχώς έχασα το μωράκι μου... με προβλημάτισε πολυ  που μου έδωσε τοσο εύκολα μια τόσο δυνατη αντιβίωση χωρις πρωτα να με βαλει να κανω καποια εξεταση και φοβαμαι πως ισως να ευθύνεται αυτο για την αποβολή...Πειτε μου σας παρακαλω την αποψη σας γιατι εχω χασει τελείως την εμπιστοσύνη μου....

Γενικα δ απαγορεύεται η αντιβιωση στην εγκυμοσύνη. Κ η αουγκμεντιν δ ειναι κ η πιο δυνατή. Προσωπικά έχω πάρει πιο ελαφριά, την ζιναντολ, σε προχωρημένη εγκυμοσυνη

Δ πιστευω οτι ευθύνεται η αντιβιωση, βεβαια χωρίς να είμαι γιατρός το λέω. Αλλά ξέρω περιπτώσεις που έπαιρναν αντιβιωση καθολη τη διαρκεια

Αν όμως έχεις χάσει την εμπιστοσύνη σου, φυσικά να αλλάξεις γιατρο 

Αυτό που δ καταλαβαινω, είναι αν με μοναδικό σύμπτωμα το αίμα σου έδωσε αντιβιωση. Πως το δικαιολόγησε; γτ νομιζω αντιβιωση δινουν για λοιμώξεις, μετα απο κάποια καλλιέργεια, η αν δουν κτ σε μεγαλύτερη κυηση με υγρά, τράχηλο κλπ

Για το αίμα σε πρωτη φαση ουτροτζεσταν έπρεπε να σου δωσει

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, noni8 είπε:

Κορίτσια SOS!!! Τον Ιούλιο κατάφερα να μείνω εγκυος μετά απο 2 εξωσωματικές.όταν μπήκα στην 6 εβδομάδα κύησης είχα αίμα και οταν πήρα έντρομη τον γιατπο τηλ για να του το πω εκείνος μου σύστησε να πάρω αντιβίωση augmentin...Δυστυχώς έχασα το μωράκι μου... με προβλημάτισε πολυ  που μου έδωσε τοσο εύκολα μια τόσο δυνατη αντιβίωση χωρις πρωτα να με βαλει να κανω καποια εξεταση και φοβαμαι πως ισως να ευθύνεται αυτο για την αποβολή...Πειτε μου σας παρακαλω την αποψη σας γιατι εχω χασει τελείως την εμπιστοσύνη μου....

Οι παλλινδρομες από εξωσωματική είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο.Δε νομίζω κάποιος γιατρός με το δικό σου ιστορικό να σου έδινε έτσι αβίαστα αντιβίωση. και φυσικά δεν ευθύνεται η αντιβίωση.Εκανες καρυωτυπο εμβριου; Για την ιστορία πήρα την ίδια αντιβίωση κι εγώ δύο φορές στην κύηση μου επίσης λόγω αίματος από εξωσωματική κι εγώ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, noni8 είπε:

Κορίτσια SOS!!! Τον Ιούλιο κατάφερα να μείνω εγκυος μετά απο 2 εξωσωματικές.όταν μπήκα στην 6 εβδομάδα κύησης είχα αίμα και οταν πήρα έντρομη τον γιατπο τηλ για να του το πω εκείνος μου σύστησε να πάρω αντιβίωση augmentin...Δυστυχώς έχασα το μωράκι μου... με προβλημάτισε πολυ  που μου έδωσε τοσο εύκολα μια τόσο δυνατη αντιβίωση χωρις πρωτα να με βαλει να κανω καποια εξεταση και φοβαμαι πως ισως να ευθύνεται αυτο για την αποβολή...Πειτε μου σας παρακαλω την αποψη σας γιατι εχω χασει τελείως την εμπιστοσύνη μου....

Καλησπέρα !! Η augmentin δεν είναι σιγουραααα και η πιο δυνατή αντιβίωση , επίσης δίνεται σίγουρα σε μια κύηση . Ουδεμία σχέση η αντιβίωση με την αποβολή ...

αν ο γιατρός υποπτεύεται κάποιο μικρόβιο είτε αν είχες αιμάτωμα κάπου στη μήτρα είναι μια πρακτική να δώσουν αντιβίωση . 

Δεν είναι κάτι περίεργο όλο αυτό ..... 

 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, noni8 said:

Κορίτσια SOS!!! Τον Ιούλιο κατάφερα να μείνω εγκυος μετά απο 2 εξωσωματικές.όταν μπήκα στην 6 εβδομάδα κύησης είχα αίμα και οταν πήρα έντρομη τον γιατπο τηλ για να του το πω εκείνος μου σύστησε να πάρω αντιβίωση augmentin...Δυστυχώς έχασα το μωράκι μου... με προβλημάτισε πολυ  που μου έδωσε τοσο εύκολα μια τόσο δυνατη αντιβίωση χωρις πρωτα να με βαλει να κανω καποια εξεταση και φοβαμαι πως ισως να ευθύνεται αυτο για την αποβολή...Πειτε μου σας παρακαλω την αποψη σας γιατι εχω χασει τελείως την εμπιστοσύνη μου....

Πολύ λυπάμαι για την απώλεια σου κ καλό κουράγιο στο δύσκολο δρόμο της εξωσωματικής... Δεν το βιώνω εγώ αλλά εχω κοντινά μου άτομα που έχουν περάσει αποβολές κ εξωσωματικές - και τελικά τα κατάφεραν.

Ο,τι και να σου γράψουμε εδώ γιατί το αν σου δόθηκε καλώς αντιβίωση ή όχι θεωρώ ότι δεν είναι το ζητούμενο... άλλωστε αυτή είναι ιατρική απόφαση κ ακόμα κ γιατροί να ήμαστε δεν έχουμε το ιστορικό σου.

Παρόλαυτα πιστεύω ότι αν έχεις χάσει την εμπιστοσύνη στο γιατρό δεν υπάρχει γυρισμος, πρέπει να απευθυνθείς αλλού! Αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη πρέπει να τελειώσει η συνεργασία..

Εύχομαι να πάρεις σωστή απόφαση και να έχεις σύντομα μια τελειομηνη κύηση και ένα υγιές μωράκι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vikib είπε:

Γενικα δ απαγορεύεται η αντιβιωση στην εγκυμοσύνη. Κ η αουγκμεντιν δ ειναι κ η πιο δυνατή. Προσωπικά έχω πάρει πιο ελαφριά, την ζιναντολ, σε προχωρημένη εγκυμοσυνη

Δ πιστευω οτι ευθύνεται η αντιβιωση, βεβαια χωρίς να είμαι γιατρός το λέω. Αλλά ξέρω περιπτώσεις που έπαιρναν αντιβιωση καθολη τη διαρκεια

Αν όμως έχεις χάσει την εμπιστοσύνη σου, φυσικά να αλλάξεις γιατρο 

Αυτό που δ καταλαβαινω, είναι αν με μοναδικό σύμπτωμα το αίμα σου έδωσε αντιβιωση. Πως το δικαιολόγησε; γτ νομιζω αντιβιωση δινουν για λοιμώξεις, μετα απο κάποια καλλιέργεια, η αν δουν κτ σε μεγαλύτερη κυηση με υγρά, τράχηλο κλπ

Για το αίμα σε πρωτη φαση ουτροτζεσταν έπρεπε να σου δωσει

το αιτιολόγησε πως μου την έδωσε προοληπτικά... δεν είχα όμως καμία ενδειξη λοίμωξης  μονο αίμα ...

επειδη εχω περάσει πολλα πανω σε αυτο το θέμα ίσως εχω γινει καχύποπτη με τα πάντα... σας ευχαριστω  κορίτσια για τις απαντήσεις σας!

Just now, island1 είπε:

Οι παλλινδρομες από εξωσωματική είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο.Δε νομίζω κάποιος γιατρός με το δικό σου ιστορικό να σου έδινε έτσι αβίαστα αντιβίωση. και φυσικά δεν ευθύνεται η αντιβίωση.Εκανες καρυωτυπο εμβριου; Για την ιστορία πήρα την ίδια αντιβίωση κι εγώ δύο φορές στην κύηση μου επίσης λόγω αίματος από εξωσωματική κι εγώ.

οχι δεν  έχω κανεί καρυότυπο...αλλα τα ωάρια μου είχαν πρόβλημα ωρίμανσης....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , noni8 είπε:

το αιτιολόγησε πως μου την έδωσε προοληπτικά... δεν είχα όμως καμία ενδειξη λοίμωξης  μονο αίμα ...

επειδη εχω περάσει πολλα πανω σε αυτο το θέμα ίσως εχω γινει καχύποπτη με τα πάντα... σας ευχαριστω  κορίτσια για τις απαντήσεις σας!

οχι δεν  έχω κανεί καρυότυπο...αλλα τα ωάρια μου είχαν πρόβλημα ωρίμανσης....

Με βάση αυτά που λένε κ τα κοριτσια που έχουν εμπειρία δίνεται κ σε αιματωμα, δ το ειχα ξανακούσει, οποτε δ νομιζω οτι υπάρχει λόγος να αμφιβαλλεις

Λυπάμαι πολύ για το μωρακι που εχασες

Ευχομαι σύντομα να έχεις μια τελειομηνη κυηση! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, noni8 είπε:

το αιτιολόγησε πως μου την έδωσε προοληπτικά... δεν είχα όμως καμία ενδειξη λοίμωξης  μονο αίμα ...

επειδη εχω περάσει πολλα πανω σε αυτο το θέμα ίσως εχω γινει καχύποπτη με τα πάντα... σας ευχαριστω  κορίτσια για τις απαντήσεις σας!

οχι δεν  έχω κανεί καρυότυπο...αλλα τα ωάρια μου είχαν πρόβλημα ωρίμανσης....

Προληπτικά την δίνουν σε περίπτωση που η αιμορραγία προκλήθηκε από μικρόβιο είτε αν είχες αιμάτωμα . Συχνή πρακτική , να σε καλύψει προσπάθησε ο γιατρός . Ο πιο πιθανός λόγος γενικά μιλώντας για αποβολές α τριμήνου είναι οι χρωμοσωματικες ανωμαλίες . Ελπίζω συντομαααααα να τα καταφέρεις !!!! 

  • Μου αρέσει 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, noni8 είπε:

Κορίτσια SOS!!! Τον Ιούλιο κατάφερα να μείνω εγκυος μετά απο 2 εξωσωματικές.όταν μπήκα στην 6 εβδομάδα κύησης είχα αίμα και οταν πήρα έντρομη τον γιατπο τηλ για να του το πω εκείνος μου σύστησε να πάρω αντιβίωση augmentin...Δυστυχώς έχασα το μωράκι μου... με προβλημάτισε πολυ  που μου έδωσε τοσο εύκολα μια τόσο δυνατη αντιβίωση χωρις πρωτα να με βαλει να κανω καποια εξεταση και φοβαμαι πως ισως να ευθύνεται αυτο για την αποβολή...Πειτε μου σας παρακαλω την αποψη σας γιατι εχω χασει τελείως την εμπιστοσύνη μου....

Κ εγώ στην εγκυμοσύνη ειχα πάρει Ceclor γιατί ειχα κάνει περιδεση .μετα τ χειρουργείο τν πήρα .δν νομοζω ν φταίει η αντιβίωση αλλα κ εγώ δν έχω ξανακούσει ν δίνουν αντιβίωση τον έχεις αίμα .ξερω γ utrogestan κ για ξάπλα .ωστοσο μήπως σ πει ν κανείς εξετάσεις θρόμβο φιλίας .επαιρνες κάποιο Σαλοσπίρ η έκανες αντιπηκτικές ;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Κ εγώ στην εγκυμοσύνη ειχα πάρει Ceclor γιατί ειχα κάνει περιδεση .μετα τ χειρουργείο τν πήρα .δν νομοζω ν φταίει η αντιβίωση αλλα κ εγώ δν έχω ξανακούσει ν δίνουν αντιβίωση τον έχεις αίμα .ξερω γ utrogestan κ για ξάπλα .ωστοσο μήπως σ πει ν κανείς εξετάσεις θρόμβο φιλίας .επαιρνες κάποιο Σαλοσπίρ η έκανες αντιπηκτικές ;;

Επερνα και σαλοσπιρ και αντιπικτικες ενεσεις clexane εκανα... για την αιμοραγία εκτός από την αντιβίωση μου σύστησε να κάνω και μια ενεση lentogest(προγεστερόνη)....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, noni8 είπε:

Επερνα και σαλοσπιρ και αντιπικτικες ενεσεις clexane εκανα... για την αιμοραγία εκτός από την αντιβίωση μου σύστησε να κάνω και μια ενεση lentogest(προγεστερόνη)....

Άρα ήσουν καλυμμένη από θέμα πήξης αίματος :/ .μπορει ν είναι απλα τυχαίο γεγονός .σ εύχομαι κορίτσι μου σύντομα να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη .και θα την έχεις σίγουρα !!τωρα στο θέμα τ γιατρού αν έχεις τις αμφιβολίες σ ψάξτο καλύτερα κ όπως νιώθεις εσυ !!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, noni8 είπε:

το αιτιολόγησε πως μου την έδωσε προοληπτικά... δεν είχα όμως καμία ενδειξη λοίμωξης  μονο αίμα ...

επειδη εχω περάσει πολλα πανω σε αυτο το θέμα ίσως εχω γινει καχύποπτη με τα πάντα... σας ευχαριστω  κορίτσια για τις απαντήσεις σας!

οχι δεν  έχω κανεί καρυότυπο...αλλα τα ωάρια μου είχαν πρόβλημα ωρίμανσης....

Πιθανόν λοιπόν να ήταν λόγω χρωμοσωμιες Προσωπικά δεν πιστεύω ούτε μια στο εκατομμύριο να ήταν από την αντιβιωση

7 ώρες πρίν, noni8 είπε:

Επερνα και σαλοσπιρ και αντιπικτικες ενεσεις clexane εκανα... για την αιμοραγία εκτός από την αντιβίωση μου σύστησε να κάνω και μια ενεση lentogest(προγεστερόνη)....

Η ένεση είναι για να σταματήσει το αίμα...ένα αιμάτωμα συνήθως σε δυσκολεύει αλλά η κύηση ολοκληρώνεται.Το ξέρω γιατί το έζησα με τρελή αιμορραγία .Για μένα κατά 90% ήταν χρωμοσωμικο.Ευχομαι καλή δύναμη και σύντομα μανουλα 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...